Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wylądował już w Turcji. Rosjanin spotka się dziś w Antalyi ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - Dmytro Kułebą.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wylądował już w Turcji. Rosjanin spotka się dziś w Antalyi ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - Dmytro Kułebą.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Głównym tematem rozmów będzie kwestia inwazji Rosji na Ukrainę. Omówione zostaną dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych, w tym nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny. Politycy będą rozmawiać też o wzmocnieniu wszechstronnej pomocy dla Ukrainy.
"Chciałbym, aby wszyscy ludzie w Federacji Rosyjskiej usłyszeli, że tutaj na Ukrainie wszystko nie jest takie, jak mówi się w rosyjskiej telewizji. Nie ma tu banderowców, nie ma nazistów" - mówił jeden z jeńców.
Ukraińcy skłonili jeńców do mówienia: "Chcę powiedzieć rosyjskim żołnierzom, żeby rzucili broń"
- Chcę, by moi koledzy mnie usłyszeli - chłopcy, złóżcie broń, walczymy przeciwko pokojowemu narodowi - stwierdził podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Ukrainie jeden z rosyjskich jeńców. Głos zabrali też inni.
Od początku inwazji na terytorium Ukrainy spadło 710 pocisków rakietowych wystrzelonych przez Rosjan - informuje CNN, powołując się na dane Departamentu Obrony USA.
Since the start of the war, #Russia has fired 710 missiles into #Ukraine, @CNN reported, citing a #US Defense Department source. pic.twitter.com/IZffXfCysw
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Warszawa chce wykorzystać nieformalny szczyt do rozmowy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Mateusz Morawiecki podczas wtorkowych i środowych spotkań z przywódcami w Londynie, Oslo i Wiedniu akcentował konieczność uderzenia w rosyjski eksport surowców, a także zagraniczne aktywa finansowe Moskwy. Polska stawia również na dyskusję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.
Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę będą głównym tematem rozpoczynającego się dziś w Wersalu nieformalnego szczytu unijnych przywódców. Spotkanie rozpocznie się po godzinie 16. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.
W czwartek w Antalyi (Turcja) ma dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy oraz Rosji - Dmytro Kułeby i Siergieja Ławrowa. To pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu od wybuchu wojny w Ukrainie.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował nową mapę prezentującą sytuację militarną w Ukrainie. "Rosyjskie działania mające na celu kontynuowanie okrążenia i szturm na Kijów prawdopodobnie już się rozpoczęły, chociaż na mniejszą skalę i w sposób bardziej doraźny, niż się spodziewaliśmy" - podkreślają autorzy opracowania.
NEW campaign update from @TheStudyofWar and @criticalthreats: #Russian operations to continue the encirclement of and assault on #Kyiv have likely begun, although on a smaller scale and in a more ad hoc manner than we expected. https://t.co/tt5uYJacyg pic.twitter.com/ZoQRaOwNHF
— ISW (@TheStudyofWar) March 9, 2022
W polskich szkołach jest już 11,5 tys. dzieci, które przyjechały w ostatnich dniach z Ukrainy. Szkoły organizują dla nich specjalne klasy przygotowawcze. Uczniowie z Ukrainy będą się w nich uczyli, zanim wdrożą się w polski system edukacji. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w ostatnich dniach do Polski przyjechało ponad 500 tysięcy dzieci w wieku szkolnym.
"Szpital polowy zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej, a nie mają w zasięgu szpitala, który może im tej pomocy udzielić. Taki szpital składa się z kilku namiotów. Jest zaopatrzony we własne źródło energii, w generatory prądu" - wyjaśnia Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
IAR: Sześć ukraińskich szpitali otrzymało właśnie pomoc z Polski. Informuje o tym Polska Misja Medyczna, która w dalszym ciągu zbiera pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Dzięki zebranym do tej pory pieniądzom Polska Misja Medyczna wysłała leki i środki opatrunkowe do sześciu ukraińskich szpitalu.
"Armia powstrzymuje rosyjską ofensywę na Ukrainie" - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W komunikacie Ukraińcy zaznaczają, że na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i wprowadzają rezerwy. Według sztabu Rosjanie nadal próbują zamknąć w okrążeniu Kijów, a także wzmacniają oddziały wokół miasta Mikołajów na południu.
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy: "W obwodzie ługańskim pogranicznicy i żołnierze Sił Zbrojnych pokonali kolejną kolumnę wroga. Agresor codziennie i każdej nocy odczuwa opór wobec swoich agresywnych działań"
??????????? ??-??????????: ?? ????????? ????????????? ? ????? ??? ??????? ??????? ?????? ??????
— ??????????????????? (@DPSU_ua) March 10, 2022
??????? ????? ? ?????? ???????? ??????? ????? ????????????? ????.
??????? ?????? ??? ???????? ?????? ?????? ???????? ?????, ??????? ? ????????? ? ?????. pic.twitter.com/cjRrA2wm8S
Łada, czyli "duma rosyjskiej motoryzacji" (choć należąca do francuskiego koncernu Renault), została zmuszona do wstrzymania produkcji w swoich fabrykach. Jak donosi NEXTA, jest to efekt nałożonych na Rosję sankcji, które odcięły ten kraj również od szeregu komponentów niezbędnych do produkcji aut.
Because of #Western sanctions, the "pride of the Russian car industry", #Lada, is forced to stop its production.
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
The automobile concern is very dependent on parts and components from Western countries. pic.twitter.com/DN4PmHkeNh
Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła w środę wieczorem ustawę o wydatkach, która umożliwi przekazanie Ukrainie oraz jej sojusznikom pomocy finansowej w wysokości 13,6 miliardów dolarów - informuje agencja Associated Press.
W czwartek rano w Ochtyrce ma zostać otwarty korytarz humanitarny, co pozwoli na ewakuację ludności cywilnej.
"Wrogie lotnictwo uderzyło w domy mieszkalne. Z ruin uratowano pięć osób, w tym dwoje dzieci" - powiedział szef regionalnej administracji państwowej Sumy Dmytro Żywycki, powołując się na raport regionalnej administracji wojskowej Sumy.
W wyniku nocnego ostrzału Ochtyrki życie stracił 13-letni chłopiec oraz dwie kobiety - poinformowały lokalne władze.
Uchodźcy na granicy słowacko-ukraińskiej.
#Refugees on the #Ukrainian-#Slovak border. pic.twitter.com/Qe2E10j0Br
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Ostrzał lotniska w Winnicy, na zachodzie Ukrainy, do którego doszło w niedzielę, mógł okazać się znacznie mniej skuteczny, niż opisała to rosyjska armia. Prawdziwe skutki ostrzału, do którego użyto kosztownych rakiet, widać na zdjęciach satelitarnych. "Putin się wściekł" - twierdzi dziennikarz śledczy Christo Grozew.
Rosjanie użyli bardzo drogich rakiet do ostrzału lotniska w Winnicy. "Putin się wściekł"
Ostrzał lotniska w Winnicy, na zachodzie Ukrainy, do którego doszło w niedzielę, mógł okazać się znacznie mniej skuteczny, niż opisała to rosyjska armia. Prawdziwe skutki ostrzału, do którego użyto kosztownych rakiet, widać na zdjęciach satelitarnych. "Putin się wściekł" - twierdzi dziennikarz śledczy Christo Grozew.
Rosjanie prowadzą również ostrzał miasta Mikołajów na południu Ukrainy. "Strzelają do nas ze strony Kropywnyckiego Gradami i Uraganami. Albo sprawdzają siłę naszych posterunków, albo przygotowują się do ataku" - poinformował mer tego miasta, Ołeksandr Sienkewycz w mediach społecznościowych.
Carlsberg, trzeci co do wielkości browar na świecie, to znana kolejna firma, która wycofuje się z Rosji.
"Rosyjskie samoloty bombardują przedmieścia Sumy, miasta na północnym wschodzie Ukrainy" - poinformował w nocy ze środy na czwartek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki.
Więcej na temat zamieszania wokół MiG-ów można przeczytać w poniższym artykule.
To koniec. Sprawa polskich MiG-ów dla Ukrainy została rozstrzygnięta. USA nie popiera pomysłu
Stany Zjednoczone poinformowały, że nie dojdzie do wymiany polskich oraz amerykańskich samolotów i przekazania MiG-ów Ukrainie. - Wywiad ocenił, że ich transport do Ukrainy może być mylnie odebrany jako eskalacyjny i może doprowadzić do rosyjskiej reakcji - powiedział rzecznik Pentagonu na konferencji prasowej.
Z senatorem Grahamem ewidentnie nie zgadza się generał Tod Wolters, dowódca amerykańskich wojsk w Europie. "Najbardziej skutecznym sposobem wsparcia Ukrainy jest wysłanie dodatkowej broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej, a nie myśliwców MiG-29" - stwierdził Wolters.
"Nie poddamy się, nie przegramy, będziemy do końca walczyć. Walczyć na morzu, bić się w powietrzu, będziemy bronić naszej ziemi za wszelką cenę" - zapowiedział Zełenski.
W swoim wystąpieniu przed brytyjską Izbą Gmin Wołodymyr Zełenski nawiązał do historycznego przemówienia Winstona Churchilla wygłoszonego 4 lipca 1940 roku. To nawiązanie nie uszło uwadze brytyjskiej prasy.
Zelensky has made quite the impression on the British press. pic.twitter.com/tGCckGy4d5
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) March 10, 2022
"Jestem bardziej niż zdumiony faktem, że administracja Bidena sprzeciwia się dostarczeniu polskich MiG-ów ukraińskim pilotom, żeby mogli bronić swojej ojczyzny" ? napisał na Twitterze Graham.
I?m beyond dumbfounded the Biden Administration is opposing the transfer of Polish MiGs to Ukrainian pilots so they can defend their homeland.
— Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) March 10, 2022
Znany republikański senator, Lindsey Graham skrytykował decyzję administracji prezydenta Joe Bidena. Chodzi odrzucenie propozycji dostarczenia myśliwców MiG-29 do bazy NATO w Niemczech, którą wysunęła polska dyplomacja.
NEXTA: Japońska firma Nintendo zawiesiła sprzedaż swoich urządzeń i oprogramowania w Rosji.
#Japanese company Nintendo is suspending shipments of its products and software to #Russia. pic.twitter.com/z5HRXTaMzL
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 50 mln dolarów - poinformował premier tego kraju, Justin Trudeau. Chodzi m.in. o specjalistyczne kamery wykorzystywane w dronach.
As @JustinTrudeau announced today, Canada will provide Ukraine with an additional $50 million in lethal & non-lethal military aid, including Canadian-made cameras used in military drones and other specialized equipment.
— Anita Anand (@AnitaAnandMP) March 10, 2022
We stand with Ukrainians fighting to defend their country. pic.twitter.com/iSdYNze7z9
Z ustaleń brytyjskiego ministerstwa obrony wynika, że Rosjanie wysłali do Ukrainy najemników z prywatnych firm wojskowych, którzy mają wspierać działania armii. Chodzi m.in. o członków tzw. Grupy Wagnera. Rosyjscy najemnicy w przeszłości byli oskarżani o łamanie praw człowieka podczas konfliktu w Syrii czy też Libanie.
Wywiad z polskim ambasadorem można obejrzeć w tym miejscu.
"The numbers are growing exponentially. I'm afraid that we are reaching a critical point. It's important to offer more financial and material assistance.?
— CNN (@CNN) March 10, 2022
Polish Ambassador to the US @mmagierowski on the worsening refugee crisis. pic.twitter.com/89fpWasycg
"Byliśmy pod ogromną presją ze strony naszych sojuszników oraz opinii publicznej, także w USA. Byliśmy świadomi wszystkich technicznych, prawnych i dyplomatycznych konsekwencji takiego posunięcia. Nasi amerykańscy partnerzy odrzucili tę propozycję, ponieważ doszli do wniosku, że doprowadziłaby ona do nadmiernej eskalacji" - stwierdził Magierowski.
Ambasador Polski w USA, Marek Magierowski w rozmowie z CNN odniósł się do propozycji przekazania polskich myśliwców MiG-29 do bazy NATO w Niemczech, skąd miałyby później trafić do Ukrainy. Amerykanie w środę odrzucili ten pomysł, uznając, że rodzi on ryzyko eskalacji konfliktu z Rosją.
Nexta publikuje zdjęcia ze zbombardowanej Ochtyrki.
#Akhtyrka after shelling and bombing. pic.twitter.com/q1gdsW1iI8
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Wielka Brytania może zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy, wysyłając najnowocześniejsze systemy rakiet przeciwlotniczych. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w środę, że "w odpowiedzi na prośbę Ukrain" rząd rozważa przekazanie pocisków przeciwlotniczych Starstreak.
"Z jak Zełenski".
Caricature of The Times magazine. pic.twitter.com/pLu3J9bH0x
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
"Zamknijcie niebo już teraz. Powstrzymajcie zabójstwa Macie moc, ale wydaje się, że tracicie człowieczeństwo" - podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Zełenski znów apeluje: "Zamknijcie niebo już teraz. W przyszłości będzie za późno"
- Rozpocznie się trzecia wojna światowa i dopiero wtedy utworzycie strefę zakazu lotów - ale będzie za późno. W taki sposób ukraiński prezydent po raz kolejny przekonuje, by NATO zamknęło niebo nad Ukrainą.
Dzięki korytarzom humanitarnym, wczoraj z oblężonych przez Rosjan miast wywieziono ponad 30 tysięcy cywilów. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według umowy z Rosjanami otwartych miało być sześć takich korytarzy, a udało się utworzyć trzy.
Sekretarz USA ds. handlu Gina Raimondo powiedziała w środę, że sankcje gospodarcze, które Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli na Rosję w odpowiedzi na inwazję Władimira Putina na Ukrainę, "nie mają daty ważności".
Jak informuje NEXTA, w ciągu ostatnich dwóch dni z Sum ewakuowano około 50 tys. osób.
W Charkowie i Sumach ogłoszono alarmy powietrzne.
Wymowny komentarz amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. "Każdy Rosjanin uczył się o oblężeniu Leningradu podczas drugiej wojny światowej. Historia się powtórzyła ? teraz to rosyjski rząd okrutnie głodzi ukraińskie miasta" - napisał Blinken na Twitterze.
Every Russian has learned about the Siege of Leningrad during World War II. Sadly, history has repeated itself?but now it?s the Russian government cruelly starving Ukrainian cities. pic.twitter.com/wjG3IgwAzH
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 9, 2022
To będzie nieco "spokojniejsza" noc dla polityków, ale z pewnością nie będzie ona spokojna dla samych Ukraińców. Jak donoszą ukraińskie media, alarmy bombowe słychać m.in. w Połtawie, Winnicy czy Czerkasach.
Usługi płatności Apple Pay, Google Pay oraz Samsung Pay nie są już dostępne w Rosji.
"Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej w Ukrainie - ostrzegła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do rosyjskich oskarżeń dotyczących rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej w Ukrainie.
We took note of Russia?s false claims about alleged U.S. biological weapons labs and chemical weapons development in Ukraine. We?ve also seen Chinese officials echo these conspiracy theories.
— Jen Psaki (@PressSec) March 9, 2022
W środę odbyła się kolejna telefoniczna rozmowa pomiędzy prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz Borisem Johnsonem. Brytyjski premier obiecał zaostrzenie sankcji i "nałożenie na Rosję maksymalnych kosztów gospodarczych". "Obaj przywódcy potępili przerażający atak na szpital położniczy w Mariupolu i nieprzestrzeganie przez siły rosyjskie porozumień o zawieszeniu broni w korytarzach humanitarnych. Premier zauważył, że jest to kolejny dowód na to, że Putin działał z pogwałceniem Międzynarodowego Prawa Humanitarnego" ? przekazał rzecznik brytyjskiego premiera.
Swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego wyraziła polska tenisistka, Iga Świątek. "Chcąc pokazać choćby symbolicznie solidarność z Ukrainą, będę grać swoje mecze w Indian Wells z symboliczną wstążką w kolorach ukraińskiej flagi... Jeśli inne zawodniczki i zawodnicy czują się na siłach, aby wesprzeć Ukrainę tym drobnym gestem - wzięliśmy ze sobą więcej wstążek" - napisała Świątek na swoim profilu na Twitterze.
Nie bądźmy obojętni, bądźmy solidarni z Ukrainą i dobrzy dla siebie nawzajem, bo to razem jesteśmy silniejsi. ???? pic.twitter.com/2jdijCFZGY
— Iga Świątek (@iga_swiatek) March 9, 2022
W środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził awaryjny plan pomocowy dla Ukrainy. Chodzi o 1,4 mld dolarów, które mają zostać przekazane stronie ukraińskiej. Jak tłumaczy IMF, pieniądze te mają zaspokoić pilne potrzeby finansowe i złagodzić gospodarcze skutki wojny.
Today the International Monetary Fund's Executive Board approved $1.4 billion in emergency funding for Ukraine. These funds are for Ukraine to help meet urgent financing needs and mitigate the economic impact of the war. Read more here: https://t.co/r0sG8wh8C3
— IMF (@IMFNews) March 9, 2022
W swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski powiedział, że bombardowanie szpitala położniczego w Mariupolu jest ostatecznym dowodem na prowadzone przez Rosję "ludobójstwo Ukraińców". "Europejczycy! Nie będziecie mogli powiedzieć, że nie widzieliście, co stało się Ukraińcom, co stało się mieszkańcom Mariupola. Widzieliście. Wiecie o tym" - oświadczył prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski zapowiada otwarcie 6 korytarzy humanitarnych 10 marca. Obejmą one: Kijów, Sumy, Enerhodar, Mariupol, Izium oraz Wołnowachę.
?? Zelenskyy said that six humanitarian corridors are planned for March 10 from the #Kyiv region settlements, as well as from the cities of #Sumy, #Energodar, #Mariupol, #Izyum and #Volnovakha.
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
Biały Dom ostrzegł w środę, że Rosja może użyć broni chemicznej w Ukrainie lub przygotować prowokację z wykorzystaniem takiej broni.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski po raz kolejny rozmawiał z brytyjskim premierem, Borisem Johnsonem. Politycy dyskutowali nad zwiększeniem sankcji przeciw Rosji i dalszym wsparciu Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem.
Had another conversation with ???? PM @BorisJohnson. Discussed increasing sanctions pressure on Russia, further support for ???? in fighting the aggressor, including defense assistance. Appreciate ??? leadership in countering the crime Russia is committing on ???? land. #StopRussia
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) March 9, 2022
Ponad milion dzieci opuściło Ukrainę i uciekło do sąsiednich krajów w ciągu niecałych dwóch tygodni od rozpoczęcia wojny - UNICEF.
Sprawa polskich MiG-ów dla Ukrainy była jednym z bardziej zajmujących tematów w ostatnich dniach. Polska zaproponowała wymianę swoich samolotów na amerykańskie, a przekazane przez nas MiG-i miałyby trafić w ręce ukraińskiej armii. Ostatecznie władze USA nie poparły tego pomysłu.
To koniec. Sprawa polskich MiG-ów dla Ukrainy została rozstrzygnięta. USA nie popiera pomysłu
Stany Zjednoczone poinformowały, że nie dojdzie do wymiany polskich oraz amerykańskich samolotów i przekazania MiG-ów Ukrainie. - Wywiad ocenił, że ich transport do Ukrainy może być mylnie odebrany jako eskalacyjny i może doprowadzić do rosyjskiej reakcji - powiedział rzecznik Pentagonu na konferencji prasowej.
Rozmiaru tej tragedii zwyczajnie nie da się opisać słowami.
Footage of the evacuation of women from the #Mariupol maternity hospital. pic.twitter.com/CTIKhJipTq
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
Podczas wywiadu, Zełenski otrzymał wiadomość o zbombardowaniu szpitala Mariupolu. "Właśnie dostałem wiadomość, że szpital dziecięcy w Mariupolu został zaatakowany. Nadal nie mam informacji o ofiarach. Ale naprawdę mam nadzieję, że ludzie byli w stanie się ukryć. Jak to możliwe?" - powiedział. "Jeśli rakieta trafi w szpital dziecięcy w Niemczech, co wtedy?" - zapytał. I dodał "wyobraź sobie was w tej sytuacji - dyskutujemy i negocjujemy". "To jest nasz ból dziś i potrzebuję rozwiązania dziś" - podkreślił prezydent Ukrainy.
"Nie chcę osądzać pana Scholza i jego rządu. Zrobię to później, gdy skończy się wojna i policzymy ofiary" - powiedział Wołodymyr Zełenski. Zapytany o to, jak ocenia kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Niemiecki polityk sprzeciwia się embargu na rosyjską ropę i gaz.
Szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, spotkał się dziś z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. "Dziś rozmawiałem z sekretarzem obrony L. Austinem o kolejnych działaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu dzięki amerykańskim systemom PATRIOT przerzuconym na teren Polski" - napisał Błaszczak na Twitterze.
Dziś rozmawiałem z @SecDef L. Austinem o kolejnych działaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu dzięki amerykańskim systemom PATRIOT przerzuconym na teren Polski. pic.twitter.com/stwJWmOr09
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 9, 2022
Kamala Harris ma się też spotkać w Warszawie z premierem Kanady Justinem Trudeau, który także składa wizytę w Polsce.
Głównym celem wizyty amerykańskiej wiceprezydent w Polsce jest - według Białego Domu - zademonstrowanie jedności NATO. Polskie i amerykańskie władze mają też rozmawiać o ewentualnych dalszych sankcjach na Rosję, głównie w sektorze energetycznym, a także o amerykańskiej pomocy dla Ukraińców - zarówno pozostających w swoim kraju, jak i tych, którzy przyjechali do Polski.
Tymczasem do Ukrainy dotarła kolejna dostawa terminali Starlink.
Another batch of Starlink satellite communication stations from Elon Musk has been delivered to #Ukraine. pic.twitter.com/yYmeypXQj9
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
W środę wieczorem wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris wylądowała w Warszawie. W czwartek polityczka spotka się z Andrzejem Dudą oraz Mateuszem Morawieckim. Głównym tematem rozmów ma być kwestia inwazji Rosji na Ukrainę.
Kamala Harris wylądowała w Polsce. Wiceprezydentka USA spotka się z Dudą i Morawieckim
W środę wieczorem wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris wylądowała w Warszawie. W czwartek polityczka spotka się z Andrzejem Dudą oraz Mateuszem Morawieckim. Głównym tematem rozmów ma być kwestia inwazji Rosji na Ukrainę.
Nocną relację z wydarzeń na Ukrainie prowadzić będą Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski. Kłaniamy się nisko.
Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt umożliwia obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną m.in. podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji i opiekę zdrowotną. Uchodźcy po zgłoszeniu się do urzędu będą mogli otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.
Przedłożone przepisy przewidują też wsparcie dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Będzie ono wypłacane maksymalnie przez 60 dni.
Sejm odrzucił też przepis zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość o bezkarności urzędników.
?? Sejm odrzucił przepis zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość o bezkarności urzędników!
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) March 9, 2022
Ah ta matematyka już nie taka jak kiedyś ??. pic.twitter.com/xclB5rYrCD
Samolot z wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris wylądował w Warszawie. To najwyższy rangą polityk USA, który odwiedza Polskę od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jutro Kamala Harris spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
Pociągi PKP Intercity jadące do Niemiec będą bezpłatne dla Ukraińców. Od dziś do odwołania wszystkie pociągi przewoźnika jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) i Gdyni w kierunku Niemiec - do Berlina i Frankfurtu nad Odrą - kursują w kategorii InterCity (IC), co zapewnia obywatelom Ukrainy możliwość bezpłatnych podróży nimi w drugiej klasie.
"Z nieodpłatnych przejazdów składami przewoźnika po całej Polsce skorzystało już ponad 300 tysięcy obywateli Ukrainy" - zaznaczono w komunikacie PKP Intercity.
- Będziemy rozmawiali z Ukraińcami na temat ich potrzeb oraz będziemy rozmawiali z sojusznikami z NATO. Natomiast w tej chwili nasza ocena jest taka, że nie sądzimy, by dodatkowe samoloty miały być najlepszą odpowiedzią. Suwerenne kraje mogą same zdecydować - powiedział Kirby.
- Uważamy, że dodatkowe samoloty nie powinny znacząco zwiększyć efektywności ukraińskich sił względem rosyjskich zdolności. Zysk z przekazania MiGów-29 byłby relatywnie niski - powiedział Kirby. - Wywiad ocenił, że ich transport do Ukrainy może być mylnie odebrany jako eskalacyjny i może doprowadzić do rosyjskiej reakcji. Wobec tego oceniamy transfer MiGów-29 jako działanie wysokiego ryzyka - dodał.
John Kirby, rzecznik Pentagonu: Sekretarz Austin rozmawiał z ministrem Błaszczakiem na temat propozycji wysłania MiGów-29 przez Polskę. Sekretarz podziękował za tę gotowość. Podkreślił, że nie popieramy wysłania teraz dodatkowych MiGów do Ukrainy, a konkretnie, aby zrobić to przez USA.
Tak Ukraińcy rozbrajają rosyjską bombę lotniczą.
The members of Ukraine's State Emergency Service disarming a Russian FAB-250 M-62 aerial bomb. pic.twitter.com/ggo8vmx4up
— Status-6 (@Archer83Able) March 9, 2022
Sześć ukraińskich szpitali otrzymało właśnie pomoc z Polski. Informuje o tym Polska Misja Medyczna, która nadal zbiera pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Dzięki zebranym do tej pory środkom Polska Misja Medyczna wysłała leki i środki opatrunkowe do sześciu ukraińskich szpitali. Organizacja chce zaopatrzyć w sumie kilkadziesiąt placówek na Ukrainie.
Polska Misja Medyczna chce też kupić szpital polowy, by wysłać go na Ukrainę. - Zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej, a nie mają w zasięgu szpitala, który może im tej pomocy udzielić. Taki szpital składa się z kilku namiotów. Jest zaopatrzony we własne źródło energii, w generatory prądu - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
- To była jak rozmowa ze ścianą - tak ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk ocenił rozmowę Zełenskiego z Szolcem w "Die Welt". Ukraiński dyplomata odniósł się do stanowiska Niemiec ws. embarga na rosyjskie surowce. - To nóż wbity w plecy - powiedział Melnyj.
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow zapewnił, że Mariupol nie zostanie zostawiony samemu sobie, a władze znajdą sposób na ewakuację ludzi. - W niedalekiej przyszłości armia będzie wiedziała, jak rozwiązać ten problem. Nie mogę teraz wiele powiedzieć, ale na pewno nie porzucimy swoich na pastwę losu. Ich samych w takim nieszczęściu, w jakim znalazło się dzisiaj miasto Mariupol - powiedział Daniłow.
Przypomniał jednocześnie, ze strona rosyjska nie wypełniła swoich zobowiązań co do utworzenia korytarza humanitarnego z miasta
Ukraińskie wojsko miało zniszczyć 20 jednostek rosyjskiego sprzętu na terenie obwodu sumskiego.
- Doskonale rozumiemy, co teraz się dzieje w Federacji Rosyjskiej. Mogę powiedzieć, że są zrozpaczeni - ocenił cytowany w portalu hromadske.ua sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Daniłow podkreślił, że Rosjanie zmienili strategię, która początkowo zakładała zajęcie Kijowa w ciągu 2-3 dni. Jak dodał, Rosjanie "usunęli ośmiu generałów, ponieważ nie podołali zadaniom".
W Paryżu rozpocznie się w czwartek dwudniowy nieformalny szczyt przywódców państw Unii Europejskiej, zwołany przez Francję, która sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo w radzie Unii. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy związane z wojną na Ukrainie, między innymi kwestie suwerenności w sektorach obrony i energetyki oraz przystąpienia Ukrainy do Unii.
Spotkanie liderów 27 państw Unii Europejskiej odbędzie się w pałacu królewskim w Wersalu. Pierwsza sesja plenarna rozpocznie się około 18:00. Wieczorem planowana jest robocza kolacja. W piątek odbędą się dwie kolejne rundy rozmów.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem o dalszym pogłębianiu partnerstwa w celu wzmocnienia odstraszania i obrony NATO w sytuacji rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę.
W komunikacie resortu podkreślono, że ministrowie podkreślili znaczenie udzielanego przez sojuszników wsparcia dla Ukrainy. Sekretarz Austin podziękował Polsce za duży wysiłek i poświęcenie w tej kwestii.
Jak zaznacza MON, ministrowie zgodzili się, że dobrym przykładem tego podejścia jest obecnie rozmieszczenie w Polsce dwóch amerykańskich baterii PATRIOT. Minister Mariusz Błaszczak podziękował sekretarzowi Lloydowi Austinowi za ten wysiłek, który dodatkowo zwiększy rosnącą obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju i - jak powiedział - jest bardzo istotnym wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski oraz sojuszników w całym regionie.
Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW podaje, że na terenie obwodu kijowskiego rosyjski czołg strzelił w samochód lekarza ochotnika, który przewoził leki z Kijowa do Żytomierza. "Kierowca zatrzymał się na punkcie kontrolnym i wysiadł z samochodu, aby pokazać dokumenty. W tym momencie padł strzał" - napisano. Mężczyzna przeżył
Policjanci z Przemyśla poszukują 71-letniej Ukrainki, która przeszła przez granicę w Medyce. "Kobieta rozdzieliła się z mężem i sama przekroczyła granicę w Medyce 28 lutego o godz. 3:45. Nie wiadomo, gdzie się udała. Może ktoś ją rozpoznaje, każdy sygnał jest ważny" - podkreśla podkarpacka policja.
Policjanci z Przemyśla poszukują 71-letniej obywatelki Ukrainy Tetiany KOLACHENKO.??Kobieta rozdzieliła się z mężem i sama przekroczyła granicę w Medyce 28 lutego o godz. 3:45. Nie wiadomo, gdzie się udała. Może ktoś ją rozpoznaje, każdy sygnał jest ważny https://t.co/YJzW4bLTUN pic.twitter.com/c9f2RLeuri
— Podkarpacka Policja (@Rz_Policja) March 9, 2022
Nagranie ataku rakietowego w obwodzie żytomierskim.
???. ???????. ???????? ???? ? ?????? ?????????????? ?????. pic.twitter.com/F61OodaxiN
— ????Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 9, 2022
Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła zbombardowanie szpitala w ukraińskim Mariupolu. W wyniku ataku rany odniosło 17 osób;nie ma informacji o ofiarach wśród dzieci. Budynki zostały zniszczone. "Żadna placówka medyczna nigdy nie powinna być celem ataku" - powiedział rzecznik prasowy ONZ Stephane Dujarric podczas konferencji prasowej. Organizacja wezwała Rosję do natychmiastowego zaprzestania ostrzeliwania placówek medycznych, szpitali oraz ich pracowników.
Białoruski batalion, który ma walczyć w obronie Kijowa.
????#Belarusians created a separate battalion named after Kastus Kalinouski to defend #Kyiv. pic.twitter.com/6u9hxqfkbo
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
Staje się już ewidentne, że brak dużych ofensyw Rosjan to nie efekt przegrupowywania się po pierwszym tygodniu szybkich postępów. Na wielu kierunkach najwyraźniej po prostu ugrzęźli z braku sił i problemów z zaopatrzeniem. Nie należy jednak jeszcze świętować ukraińskiego zwycięstwa.
Ukraińskie służby w ciągu dnia zabezpieczyły rosyjskich 14 pocisków, które spadły na dzielnice mieszkalne w Mikołajowie.
"Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że używa w Ukrainie systemu TOS-1A. TOS-1A wykorzystuje rakiety termobaryczne, powodujące podpalenia i falę uderzeniową" - podaje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Resort dołączył do wpisu krótkie wideo, w którym jest wyjaśnienie działania pocisków termobarycznych.
The Russian MoD has confirmed the use of the TOS-1A weapon system in Ukraine. The TOS-1A uses thermobaric rockets, creating incendiary and blast effects.
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) March 9, 2022
Watch the video below for more information about this weapon and its devastating impact.
???? #StandWithUkraine???? pic.twitter.com/d8PLQ0PhQD
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow poinformował, że od początku wojny zginęło w kraju 67 dzieci. Polityk ponowił apel o ustanowienie zakazu lotów nad Ukrainą.
Mariupol. Zdjęcia po bombardowaniu szpitala.
Sumy. Tłumy mieszkańców w trakcie ewakuacji.
The civilian evacuation from Sumy. https://t.co/JJoT9FDq4C pic.twitter.com/D7TrKpy4Y8
— Rob Lee (@RALee85) March 9, 2022
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała na konferencji prasowej, że przedstawiciele Pentagonu omawiają z innymi państwami NATO oraz Ukrainą "wyzwania logistyczne" dotyczące ewentualnego przekazania myśliwców Ukraińcom. - Pytanie jest takie: w jaki sposób możemy przetransportować te samoloty, tak, aby nie eskalować sytuacji? Te rozmowy w tej chwili się odbywają - przekazała Psaki.
Zdjęcie satelitarne części Mariupola. Dziennikarz "New York Times'a" podaje, że na fotografii widać nim m.in. centrum handlowe w zachodniej części miasta.
With some of the clouds parting over #Ukraine, satellite images from today reveal some of the damage in #Mariupol. This image shows a destroyed supermarket and shopping mall on the western side of the city. Read/See more on our live blog. ?????@maxar https://t.co/YEYL09LOmR pic.twitter.com/hJWObgd4jG
— Christoph Koettl (@ckoettl) March 9, 2022
Amazon zdecydował, że wstrzymuje dostawy dla klientów detalicznych w Rosji. Zawieszona ma zostać także usługa streamingowa Prime Video - podaje CNN.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dotychczas Rosja ostrzelała 18 placówek leczniczych w Ukrainie. Liczba dotyczy tylko tych doniesień o bombardowaniu, które WHO udało się zweryfikować.
Premier Włoch powiedział, że uniezależnienie państw unijnych od rosyjskiego gazu jest zadaniem niełatwym, ale bardzo pilnym i koniecznym. Mario Draghi odpowiadał w Izbie Deputowanych na pytania związane z rosyjską napaścią na Ukrainę.
Włoski premier powiedział, że państwa unijne muszą się uniezależnić od rosyjskiego gazu i ropy, bo od tego zależy ich suwerenność i bezpieczeństwo. Poinformował, że rząd podpisuje umowy z nowymi dostawcami gazu, zakupi regazyfikatory i będzie wspierał inwestycje w odnawialne źródła energii.
Kamera uchwyciła moment uderzenia pocisku w jeden z budynków mieszkalnych w Mikołajowie.
Pawło Kyryłenko, szef donieckiej administracji, podaje, że w wyniku ostrzału szpitala w Mariupolu rannych zostało 17 osób. Z dotychczasowych informacji wynika, że nie ma ofiar śmiertelnych.
CNN podaje, powołując się na przedstawiciela Departamentu Obrony USA, że Rosja dysponuje "90 proc. swoich sił bojowych", które mogą zostać wykorzystane w wojnie w Ukrainie.
W Parlamencie Europejskim apele o surowe sankcje wobec Rosji. Premier Estonii mówiła o sfinansowaniu odbudowy Ukrainy z zamrożonych w Unii majątków oligarchów. Kaja Kallas wystąpiła na sesji plenarnej Parlamentu w Strasburgu, poświęconej napaści Rosji na Ukrainę.
Szefowa estońskiego rządu opowiedziała się za konfiskatą w Unii Europejskiej majątków rosyjskich oligarchów. "Jeśli ten sygnał zostanie wysłany, to za każdą wystrzeloną kulę, za każdy zniszczony budynek będą musieli zapłacić, będą musieli odbudować z własnej kieszeni" - powiedziała premier Estonii. Wielu eurodeputowanych apelowało podczas debaty o surowe sankcje. - Pełne embargo na gaz, węgiel i ropę, bo nie możemy dawać nawet jednego euro Putinowi, który jest terrorystą. Jego miejsce jest w Hadze, musi być osądzony - podkreślał europoseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki.
Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga mówiła, że kiedyś ZSRR określano mianem imperium zła i więzieniem narodów. - Raz jeszcze możemy tak określić Rosję. Ukraińcy walczą w wojnie sprawiedliwej, bo bronią swojego terytorium, uznanego międzynarodowo - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji dodając, że od wyników tej wojny zależy bezpieczeństwo naszego kontynentu i prawdopodobnie bezpieczeństwo światowe.
1170 cywilów zginęło w Mariupolu od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podały władze miasta. Mer Mariupola Sierhij Orłow powiedział, że blisko 50 ciał pochowano dzisiaj w mogile zbiorowej. "Ci, którzy pozostali w mieście nie mają dostępu do wody, elektryczności, brakuje żywności. Mieszkańcy topią śnieg, aby zdobyć wodę" - ocenił mer Mariupola.
Rosjanie zbombardowali dzisiaj szpital w Mariupolu. Budynki placówki medycznej zostały zniszczone. Na razie brak dokładnych danych o poszkodowanych. Według świadków, do największej eksplozji doszło między blokami, w których mieściły się pediatria i oddział położniczy.
Rosjanie uniemożliwiają również korzystanie mieszkańcom miasta z wynegocjowanego korytarza humanitarnego.
400-tysięczny Mariupol oddziela zaanektowane w 2014 roku przez Rosjan terytoria: część Donbasu i Krym.
Antony Blinken został zapytany o sprawę polskich myśliwców MiG-29. - Decyzja o tym, czy przemieścić jakikolwiek sprzęt do naszych przyjaciół w Ukrainie, należy do poszczególnych państw. Jesteśmy w konsultacjach z naszymi sojusznikami co do pomocy dla Ukrainy. Propozycja ze strony Polski pokazuje pewnego rodzaju złożoności w tym zakresie. Musimy to zrobić w odpowiedni sposób - powiedział sekretarz stanu. Dodał, że rozmowy z polskim rządem trwają. - Musimy rozwiązać problemy logistyczne - dodał.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w pomoc uchodźcom z Ukrainy będą zaangażowane trzy tysiące żołnierzy Wojsk Obrony terytorialnej.
"Zdecydowałem o zwiększeniu liczby żołnierzy WOT zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory 1,5 tysiąca terytorialsów prowadziło swoje działania. Teraz będą ich trzy tysiące. W razie potrzeby zwiększymy tę liczbę" - napisał szef MON na Twitterze.
Zdecydowałem o zwiększeniu liczby żołnierzy WOT zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory 1,5 tys. @terytorialsi prowadziło swoje działania. Teraz będzie ich 3 tys. W razie potrzeby zwiększymy tę liczbę. pic.twitter.com/bYUfrXL8DH
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 9, 2022
Joe Biden: "Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców w walce o swój kraj. Wzywam Kongres do uchwalenia pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 12 miliardów dolarów".
We're going to continue to support the brave Ukrainian people as they fight for their country.
— Joe Biden (@JoeBiden) March 9, 2022
I call on Congress to pass the $12 billion Ukraine assistance package.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Rosję do przerwania działań wojennych na Ukrainie. Jego zdaniem szansa na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu nadal istnieje. Po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau Olaf Scholz przyznał również, że Niemcy są w dużej mieze uzależnione od dostaw rosyjskich surowców.
Szef niemieckiego rządu tłumaczył, że jedna trzecia zużywanej w Niemczech ropy pochodzi z Rosji. - Wojna na Ukrainie zmusiła nas do przemyślenia sposobów sprowadzania energii. Póki co jesteśmy jednak w nieco innej sytuacji niż Kanada czy USA - zaznaczył Olaf Scholz, odnosząc się do informacji, że Niemcy nie dołączyły do krajów opowiadających się za nałożeniem embarga na rosyjską ropę.
CNN przytacza najnowsze doniesienia z Pentagonu. Według informacji stacji Rosja wystrzeliła już 710 rakiet od początku inwazji. Rosyjskie wojsko zbliżyło się do Charkowa i Mikołajowa. Nie odnotowano z kolei "żadnych znaczących ruchów" w kierunku Kijowa lub Czernihowa, choć wokół tego drugiego miasta toczą się nadal walki.
Ukraiński ambasador apeluje do brytyjskiego rządu, by przynajmniej na jakiś czas poluzował zasady wizowe dla uchodźców z Ukrainy. Na razie Królestwo przyjęło ich niespełna ośmiuset. "Jeśli możecie zagłosujcie za tymczasowym poluzowaniem zasad. my zajmiemy się tymi ludźmi, nie spodziewam się, by przybyło ich wiele" - mówił ambasador, zaproszony na posiedzenie komisji spraw wewnętrznych Izby Gmin.
To nie jedyna taka prośba. "Apeluję,by premier zresetował naszą politykę i zdecydował się na bardziej ludzkie podejście" - mówił w parlamencie konserwatywny poseł Julian Smith. Ed Davey, szef opozycyjnych Liberalnych Demokratów domaga się, by do pomocy w przyjmowaniu uchodźców zaangażować wojsko.
Weszły w życie kolejne, unijne sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę. Decyzja poranna ambasadorów krajów członkowskich dotycząca czwartego pakietu restrykcji została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami sankcjami zostało objętych 160 Rosjan, wśród nich kilkunastu oligarchów działających w kluczowych sektorach gospodarki, stanowiących znaczące źródło dochodów Federacji Rosyjskiej, zwłaszcza w przemyśle metalurgicznym, rolniczym, farmaceutycznym, telekomunikacyjnym i cyfrowym.
Sankcjami zostali objęci także niektórzy członkowie ich rodzin oraz 146 senatorów zasiadających w Radzie Federacji. Wszyscy mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie. Ponadto jest zakaz eksportu do Rosji sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej.
Unia Europejska zdecydowała również, by 3 białoruskie banki odłączyć od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Chodzi o Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Bank Rozwoju. Zakazane także są transakcje z Bankiem Centralnym Białorusi.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski atak na szpital dziecięcy w Mariupolu nazwał okrucieństwem. Ukraiński prezydent ponownie zaapelował o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. "Zamknijcie niebo już teraz! Powstrzymajcie zabójstwa! Macie moc, ale wydaje się, że tracicie człowieczeństwo" - napisał na swoim profilu społecznościowym.. "Jak długo jeszcze świat będzie współwinnym ignorowania terroru? - dodał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy od dawna apeluje do NATO o wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów. Miałoby to uniemożliwić Rosjanom prowadzenie ataków przy użyciu lotnictwa i rakiet.
Do wpisu prezydent dołączył wideo z wnętrza mariupolskiego szpitala.
Mariupol. Direct strike of Russian troops at the maternity hospital. People, children are under the wreckage. Atrocity! How much longer will the world be an accomplice ignoring terror? Close the sky right now! Stop the killings! You have power but you seem to be losing humanity. pic.twitter.com/FoaNdbKH5k
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) March 9, 2022
Jak podaje "Pravda", w Charkowie Rosjanie zbombardowali gmach głównego oddziału policji obwodu Charkowskiego. Zginęły cztery osoby, 14 jest rannych.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem - podaje AFP.
#BREAKING Putin, Scholz discuss 'diplomatic' efforts to settle Ukraine conflict: Kremlin pic.twitter.com/KaBPWVDlLd
— AFP News Agency (@AFP) March 9, 2022
Ważny komunikat Państwowej Agencji Atomistyki. "Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski w związku z utratą zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. PAA nie odnotowała niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - podaje PAA.
Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski w związku z utratą zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. PAA nie odnotowała niepokojących wskazań aparatury pomiarowej??https://t.co/Q7xyT8t8bc pic.twitter.com/0kh84uccql
— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 9, 2022
Na nowych zdjęciach z Irpienia widzimy kolumnę spalonych cywilnych aut. "To wszystko co zostały z samochodów mieszkańców, którzy usiłowali uciec z 'rosyjskiego świata'. Z powodu ostrzału ci ludzie nie mogą uciec" - podaje Anton Heraszczenko, doradca w ukraińskim MSW.
"Dziś rozmawiałem z sekretarzem obrony USA L. Austinem o kolejnych działaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu dzięki amerykańskim systemom PATRIOT przerzuconym na teren Polski" - pisze na Twitterze Mariusz Błaszczak.
Dziś rozmawiałem z @SecDef L. Austinem o kolejnych działaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu dzięki amerykańskim systemom PATRIOT przerzuconym na teren Polski. pic.twitter.com/stwJWmOr09
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 9, 2022
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna rekomenduje wprowadzenie poprawek do projektu ustawy o obronie ojczyzny. Przewidują one między innymi zwiększenie nakładów na obronność do 3 procent PKB już od przyszłego roku. Pierwotnie projekt przewidywał, że będzie to 2,5 procent od 2024 roku. Podkomisja zarekomendowała również poprawkę, która zakłada, że Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych będzie podlegał kontroli parlamentarnej. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz mówi, że bez zmian pozostawiono natomiast system mobilizacji. Dodaje, że w obliczu konfliktu na Ukrainie nie należy w żaden sposób modyfikować tego obszaru.
Teraz nad projektem pracować będzie sejmowa komisja obrony. Jej posiedzenie zaplanowano na jutro (10.03).
Oprócz podniesienia nakładów na obronność, projekt wprowadza również nowy mechanizm finansowania armii, przewiduje jej modernizację, a także podwojenie liczebności - do 300 tysięcy żołnierzy.
Rada miejska w Mariupolu publikuje kolejne nagrania i zdjęcia z ostrzelanego szpitala dziecięcego. W komunikacie pojawia się informacja o "kilku bombach", które spadły w rejonie placówki. Została ona kompletnie zniszczona. Na razie nie ma informacji na temat ofiar.
Forteca podkarpacko-lubelska. Patrioty nie będą bronić miast, ale tego co cenne dla wojska
Amerykanie nie przysyłają do Polski swoich systemów Patriot, żeby broniły Warszawy czy Krakowa przed rosyjskimi bombowcami. Ich zadanie będzie inne i można się domyślić jakie. Już je realizują, bo przynajmniej część z nich przyleciała do Polski.
Krótkie wideo pokazujące, jak wygląda ewakuacja mieszkańców z okolic Buczy w obwodzie kijowskim.
???????????? ??????????? ???????????? ????????? ??????????? ?????? ???????? pic.twitter.com/nQcnjSDSmK
— ??? ??????? (@MVS_UA) March 9, 2022
Agencja TASS podaje, że Władimir Putin polecił prokuraturze wszczęcie śledztwa ws. wysyłania na wojnę w Ukrainie żołnierzy poborowych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że przed rozpoczęciem "operacji wojskowej" (tak rosyjska propaganda nazywa agresję na Ukrainę) Putin polecił dowódcom, aby wykluczyli z ataku poborowych. Ich obecność na froncie jednoznacznie potwierdzają m.in. nagrania, które od wielu dni publikują Ukraińcy.
W rosyjskiej telewizji wystąpił wojskowy, który przyznał, że w Ukrainie giną rosyjscy żołnierze. Chciał, aby uczcić ich pamięć minutą ciszy. Gospodarz usiłował go uciszać.
Prawdziwy rosyjski pułkownik żołnierz. Ma to coś, co trzeba mieć. W TV Zviezda mówi o stratach rosyjskich żołnierzy w UKR i prosi o minutę ciszy. Na pewno prowadzący chce go uciszyć. https://t.co/YW1wj5LCk3
— Mariusz Cielma (@MariuszCielma) March 9, 2022
Dramatyczne wideo z Mariupola. Z doniesień wynika, że na nagraniu widać zbombardowany przez Rosja szpital dziecięcy.
??????????? ? ??????? ?????????????? ?????????? ?????? ??????? ? ?????????.
— ????Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 9, 2022
?????????? ??????????. pic.twitter.com/9pRjmGsPVq
Służby w Białogródce pomagają Ukraińcom, którym udało się ewakuować z osiedli w rejonie Kijowa.
? ??????????? ?????????????????? ???????????? ??????? ??????? ??????? ? ???????????? ??????????, ???? ?? ??????????? ????????? ????????, ???? ??????? ???????????? ? ????????? ??????? ????????? ???????, ?? ????????? ????????? ????????? ?????????? ???????? ??????????? ?????????? pic.twitter.com/WVkgXzYzro
— ??? ??????? (@MVS_UA) March 9, 2022
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Polska stoi prawdopodobnie przed największą falą uchodźców od czasu drugiej wojny światowej. Dodał, że nasz kraj potrzebuje wsparcia międzynarodowych organizacji humanitarnych.
Na konferencji prasowej w Warszawie z dyrektorem wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego WFP, Davidem Beasleyem, minister podkreślił, że Polacy pomagają wszystkim uchodźcom. Żaden ukraiński uchodźca nie będzie pozostawiony samemu sobie - oświadczył minister. Dodał, że "pomocy udzielają wszyscy: rząd, władze lokalne, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim zwykli ludzie, którzy organizują schronienie, żywność i to wszystko, czego na co dzień potrzebują uchodźcy".
Minister spraw zagranicznych podziękował Światowemu Programowi Żywnościowemu i osobiście dyrektorowi Beasleyowi za szybką reakcję na sytuację na granicy polsko-ukraińskiej.
Dom w Charkowie.
Charków jest w całości kontrolowany przez siły ukraińskie - podaje agencja Ukrinform, powołując się na komunikat obwodowej administracji. Ukraińskie władze podkreślają, że w mieście nie ma regularnych rosyjskich oddziałów, natomiast pojedynczy sabotażyści są "identyfikowani i eliminowani".
"Rosja nadal przetrzymuje ponad 400 000 osób w Mariupolu, blokuje pomoc humanitarną i ewakuację. Trwa masowy ostrzał. Prawie 3000 noworodków nie ma dostępu do lekarstw i jedzenia. Zachęcam świat do działania! Zmuście Rosję do zaprzestania barbarzyńskiej wojny z cywilami i niemowlętami!" - pisze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.
Russia continues holding hostage over 400.000 people in Mariupol, blocks humanitarian aid and evacuation. Indiscriminate shelling continues. Almost 3.000 newborn babies lack medicine and food. I urge the world to act! Force Russia to stop its barbaric war on civilians and babies!
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 9, 2022
- Cała RPP jest zdeterminowana, aby w możliwie krótkim czasie doprowadził inflację do celu inflacyjnego NBP. Stoję przed państwem jako jastrząb na czele jastrzębiej Rady Polityki Pieniężnej - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej. Dzień wcześniej Rada Polityki Pieniężnej pod jego przewodnictwem znów podniosła stopy procentowe. Referencyjna stawka NBP została podniesiona z 2,75 proc. do 3,50 proc. Więcej w poniższym tekście:
Prezes NBP komentuje podwyżkę stóp. "Stoję przed państwem jako jastrząb"
- Cała RPP jest zdeterminowana, aby w możliwie krótkim czasie doprowadził inflację do celu inflacyjnego NBP. Stoję przed państwem jako jastrząb na czele jastrzębiej Rady Polityki Pieniężnej - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej. Dzień wcześniej Rada Polityki Pieniężnej pod jego przewodnictwem znów podniosła stopy procentowe. Referencyjna stawka NBP została podniesiona z 2,75 proc. do 3,50 proc.
Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w wojnie w Ukrainie brali udział żołnierze poborowi. Cytowany w rosyjskich mediach przedstawiciel resortu mówi o "kilku" takich przypadkach. Według ministerstwa poborowi zostali wycofani do Rosji.
??????????? ??? ????? ?????????????? ??? ???????? ?? ?????????? ??????.
— ??? (@ntvru) March 9, 2022
?????? ? ???, ?? ???? ?? ?????????????, ??????????? ?????? ???????? ??????????? ???? ????????? ????????? ???????????? ?????? ????????????.
??? ??????????????, ? ??? ????? ? ??????? ??????, ???? ?????????
Austria jest gotowa do przyjęcia ukraińskich uchodźców, którzy przebywają obecnie w Polsce. Taką deklarację złożył w Wiedniu kanclerz Austrii Karl Nehammer, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Szef austriackiego rządu wyraził wdzięczność Polsce za przyjmowanie ukraińskich uchodźców. Karl Nehammer zadeklarował, że jego kraj chce włączyć się w pomoc osobom, które uciekły przed rosyjską agresją. Przyznał jednak, że na razie nie ma mowy o konkretnych liczbach, ale już teraz Ukraińcy w Austrii mogą liczyć na pomoc swoich rodaków.
- Mamy w Austrii 16 tysięcy Ukraińców, oni już przyjęli bardzo wielu swoich przyjaciół i bliskich. Wszystko to, co będzie przekraczało tę liczbę, postaramy się zaadresować i znaleźć zakwaterowanie dla tych osób. Koordynuje to resort spraw wewnętrznych. Teraz ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Austrii ustalają jakie będą możliwości pomocy i przyjęcia uchodźców - powiedział Karl Nehammer.
W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej agresji z Ukrainy do Polski uciekło ponad 1 milion 330 tysięcy osób. Setki tysięcy uchodźców przekraczają też granicę Ukrainy ze Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, odnosząc się do sytuacji w czarnobylskiej elektrowni jądrowej, podaje, że nie widzi krytycznego wpływu na bezpieczeństwo. Ukraińskie władze podają, że w zajętej przez Rosjan elektrowni są problemy z dostawami prądu. Uszkodzona jest linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu.
#Ukraine has informed IAEA of power loss at #Chornobyl Nuclear Power Plant, @rafaelmgrossi says development violates key safety pillar on ensuring uninterrupted power supply; in this case IAEA sees no critical impact on safety.
— IAEA - International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) March 9, 2022
Wielka Brytania ma przekazać Ukrainie kolejne 3615 sztuk broni przeciwpancernej - podaje CNN. Cytowany przez stację brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że do zaatakowanego przez Rosję kraju trafi też kolejna partia pocisków Javelin.
Pojawiają się doniesienia, że ewakuacja cywilów z miasta Izium we wschodniej Ukrainie nie może się rozpocząć. Powodem są eksplozje na przedmieściach.
Ćwiczenia żołnierzy z obrony terytorialnej w Kijowie:
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem na temat pomocy humanitarnej z Turcji. "Dyskutowaliśmy również o potrzebie utworzenia większej liczby korytarzy humanitarnych, by ewakuować ludność cywilną" - podaje Reznikow.
Regular dialogue with our friends & partners from #Turkey.The next humanitarian aid from ???? was discussed with the DefMinister Hulusi Akar. We also discussed the need to open more humanitarian corridors for the evacuation of civilians. Thanks to all our partners for their support
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) March 9, 2022
Udało się utworzyć część korytarzy humanitarnych z oblężonych przez Rosjan ukraińskich miast. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że zgodnie z umową Rosjanie mieli wstrzymać ogień i tym samym umożliwić ewakuację cywilów.
Za pośrednictwem Czerwonego Krzyża Rosjanie zgodzili się na utworzenie korytarzy humanitarnych z Enerhodaru, Sum, Mariupola, Wołnowachy, Iziumu, oraz korytarza z podkijowskich miast: Worzlela Buczy, Borodianki i Hostomela. Jak poinformował przedstawiciel ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz, część korytarzy udało się uruchomić. Więcej szczegółów przekaże później Ministerstwo do spraw okupowanych terytoriów.
Z informacji, docierających od lokalnych władz, wiadomo, że ewakuacja rozpoczęła się w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim. Konwój pojazdów wiozących kobiety, dzieci i osoby starsze wyruszył z miasta, jednak Rosjanie nie wpuścili do Enerhodaru konwoju z lekarstwami i żywnością. Pierwsze konwoje wyjechały też z podkijowskich miast Bucza, Irpiń i Hostomel. Natomiast według informacji docierających z Iziumu w obwodzie charkowskim, w mieście wciąż słychać ostrzały.
"UE wprowadziła sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji" - podaje PAP.
UE wprowadziła sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji. pic.twitter.com/hoXTjSGruB
— PAP (@PAPinformacje) March 9, 2022
Ośrodek Studiów Wschodnich przedstawił najnowszą analizę sytuacji w Ukrainie. "Podawane przez Ukrainę informacje odnośnie rosyjskich planów rozbudowy zaplecza logistycznego potwierdzają, że Rosja nastawiła się na długotrwałą operację, mającą nie tylko charakter militarny, lecz w coraz większym stopniu pacyfikacyjny, o czym świadczy rosnące zaangażowanie Rosgwardii" - stwierdzają eksperci. Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.
2/ Podawane przez ????informacje odnośnie ??? planów rozbudowy zaplecza logistycznego potwierdzają, że ???? nastawiła się na długotrwałą operację, mającą nie tylko charakter militarny, lecz w coraz większym stopniu pacyfikacyjny, o czym świadczy rosnące zaangażowanie Rosgwardii.
— OSW ? Ośrodek Studiów Wschodnich (@OSW_pl) March 9, 2022
Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW opublikował na Telegramie zdjęcia pozostałości po zestrzelonym w okolicach Kijowa samolocie Su-27. Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej podaje, że rosyjski pilot zdołał się katapultować, ale nie przeżył. Maszyna spadła na prywatny dom.
Kamala Harris już w drodze do Warszawy - podaje Paweł Żuchowski, korespondent RMF FM w Waszyngtonie. W czwartek, poza bilateralnymi spotkaniami z prezydentem Dudą i premierem Morawieckim, wiceprezydentka USA spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau, który także będzie przebywał w Polsce. W programie Kamali Harris są także spotkania z uchodźcami z Ukrainy, pracownikami ambasady w Warszawie oraz dyplomatami ewakuowanymi z Kijowa.
Wysoki rangą przedstawiciel administracji w Waszyngtonie powiedział dziennikarzom podczas telekonferencji, że Kamala Harris wykorzysta wizytę w Polsce, by zademonstrować "siłę i jedność sojuszników z NATO oraz wielu innych krajów świata w obliczu nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji".
Kamala Harris jest już w drodze do Warszawy. Maszyna wiceprezydent USA wystartowała z bazy Andrews pod Waszyngtonem. @RMF24pl
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) March 9, 2022
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii przekazał, że jego kraj dostarczył Ukrainie 3615 sztuk broni przeciwpancernej - podaje The Spectator Index.
BREAKING: The UK's Defence Secretary says his country has supplied Ukraine with 3,615 anti-tank weapons
— The Spectator Index (@spectatorindex) March 9, 2022
Niestety kolejny raz nie udała się ewakuacja z Mariupola. Rosja nadal przetrzymuje ponad 400 tys. osób w mieście i blokuje pomoc humanitarną oraz ewakuację. Trwa masowy ostrzał. Prawie 3 tys. noworodków brakuje lekarstw i jedzenia. "Zmuście Rosję do zaprzestania barbarzyńskiej wojny z cywilami i niemowlętami" - apeluje kolejny raz Dmytro Kułeba.
"The Wall Street Journal" podaje, że przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej odmówili rozmów telefonicznych z Joe Bidenem. Prezydent USA chciał ich poprosić o zwiększenie produkcji ropy w celu obniżenia światowych cen ropy.
Parlament Nowej Zelandii jednogłośnie zatwierdził ustawę pozwalającą nakładać sankcje na osoby i podmioty z Rosji.
Część cywilów, głównie kobiety i dzieci, opuściła w środę miasto Enerhodar korytarzem humanitarnym pod znakiem czerwonego krzyża - przekazał mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosjanie próbują narzucić reżim administracyjno-policyjny na okupowanych terenach, sprowadzili do Chersonia rosyjskie jednostki Gwardii i zatrzymali ponad 400 obywateli Ukrainy. Według tych danych, Rosjanie ograniczyli tempo inwazji, ale wciąż koncentrują się na zdobyciu Kijowa, przejęciu kontroli nad Sumami, Charkowem, Mariupolem i Mikołajowem.
Ewakuacja, która rozpoczęła się dziś rano przebiega sprawnie z Buczy, Hostomla, Irpienia i Worzelu. Od godz. 12.30 pierwsze kolumny z ewakuowanymi już wyjechały. Niemożliwe jest uwolnienie ludności z miasta Izium ze względu na liczne eksplozje.
Najnowsze zdjęcia z Mariupola.
The invaders don't let humanitarian convoys into the city, civilians can't get out of the city. Mariupol's on the verge of a humanitarian catastrophe. People collect rainwater for drinking, prepare food on fire outdoors, bury the dead neighbors just in the yards. - @Polk_Azov pic.twitter.com/8sh9gf5IXL
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 9, 2022
Nagranie demonstracji w Chersoniu. Rosjanie już prawie tydzień kontrolują miasto.
Day 14. Good morning. Video: Kherson - the only regional capital that has fallen. Ukrainian crowd of protestors gets angry after Russian troop start beating up a protestor. Russians open fire (in the air) and that does not stop but mobilize protestors. Pure anger and no fear pic.twitter.com/MQQJwyyVju
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) March 9, 2022
Podczas blokady Mariupola przez wojska rosyjskie w mieście zginęło 1,3 tys. osób. To na razie wstępne dane, które opublikował doradca mera Mariupola, Petro Andruszenko.
"Wzywam całą społeczność międzynarodową do natychmiastowego wezwania Rosji do wstrzymania ognia i umożliwienia ekipom naprawczym jak najszybszego przywrócenia dostaw energii elektrycznej" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy.
????? ????? ????????????????? ???? ? ???? ?? ??????? ????????, ??? ????????? ????????? ?????, ??????????. ???? ????????????. ? ???????? ??? ?????????? ?????????????? ??????? ???????? ??? ????? ????????? ?????? ? ???? ????????? ???????? ??????????? ????????? ????????????????? 1/2
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 9, 2022
"SVYAP-1 (magazyn zużytego paliwa - red.) przechowuje około 20 000 zestawów zużytego paliwa jądrowego, które potrzebują stałego chłodzenia. Jest to możliwe tylko przy użyciu energii elektrycznej. Jeśli tak nie jest, pompy nie będą działać. Substancje radioaktywne przedostaną się do środowiska. Wiatr może przenosić radioaktywną chmurę do innych regionów Ukrainy, Białorusi, Rosji, Europy "- pisze Energoatom w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa.
Odcięcie Czarnobyla od zasilania to efekt uszkodzenia jednej z linii przesyłowych.
Potwierdziły się informacje o blackoucie w elektrowni w Czarnobylu.
Update on Chornobyl Nuclear Power Plant:
— SSSCIP Ukraine (@dsszzi) March 9, 2022
750 kV ChNPP - Kyiv high-voltage line is currently disconnected due to the damage caused by the occupiers.
As a result, the Chernobyl station and all nuclear facilities in the Exclusion Zone are without electricity.
Pieskow: Władimir Putin porozmawia w czwartek z rosyjskim rządem na temat minimalizacji wpływu sankcji na rosyjską gospodarkę.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji.
60 osób zginęło, a prawie 400 odniosło obrażenia podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów Czernihowa na północy Ukrainy ? przekazał mer miasta Władysław Atroszenko.
Rosyjski jeniec zeznał, że jego oddział miał rozkaz zajęcia Charkowa w trzy dni. Dodał, że żołnierzom zezwolono na zabijanie ludności cywilnej. Nagranie z jego przesłuchania opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Służba Graniczna Ukrainy każdego dnia zatrzymuje mężczyzn, którzy chcą uniknąć służby wojskowej. Jak poinformował portal nowiny24.pl, w ciągu kilkunastu dni wojny Państwowa Służba Graniczna Ukrainy przekazała informacje o kilku grupach mężczyzn zatrzymanych przy zachodnich granicach tego kraju, także z Polską, którzy chcieli uciec ze swojej ojczyzny. Większości starali się pomóc przestępcy. Stawki płacone przemytnikom za ułatwienie przekroczenia granicy wynoszą od 3 tysięcy dolarów lub tyle samo euro za osobę.
Grupy przestępcze, zajmujące się przemytem ludzi i towarów, starają się wykorzystywać fakt, że część Ukraińców ucieka przed mobilizacją w obliczu rosyjskiej inwazji. Jak pisze portal nowiny24.pl, przestępcy starają się zarobić na Ukraińcach.
Mieszkańcy Odessy przygotowują się do obrony miasta i ochraniają także zabytki. Pomnik księcia de Richelieu - gubernatora miasta - został przykryty workami z piaskiem, na wypadek uszkodzenia go przez rosyjską armię.
Odesa, Ukraine's largest port city on the Black Sea coast, prepares defenses while trying to protect its cultural monuments. The photos show one of the city's symbols, the monument to Duc de Richelieu, covered with sandbags.
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 9, 2022
??Suspilne Odesa pic.twitter.com/2GHZJ8TU9f
Ukraińska Prawda podaje, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeżył kilkanaście zamachów na życie. Informację przekazał doradca prezydenta, Mychajło Podolak.
#Mołdawia jest państwem najbardziej obciążonym przez napływ uchodźców z Ukrainy per capita. Wedle różnych źródeł na terenie tego kraju przebywa obecnie ok. 100 tys. uciekających przed wojną (4%25 populacji????).
— OSW ? Ośrodek Studiów Wschodnich (@OSW_pl) March 9, 2022
Więcej:
????https://t.co/oXH0orW9Sx
?????https://t.co/QEDzVO5LzL
Pieskow podkreśla, że celem Rosji nie jest obalenie ukraińskiego rządu. Odpowiadając na pytanie o "milionowe bezrobocie" w związku z odejściem zachodnich firm z Rosji, odpowiedział, że nie spodziewają się by było milionowe, a mniejsze.
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow podkreślił, że wykorzystywanie zagranicznych lotnisk przez ukraińskie lotnictwo wojskowe jest dla Rosji "scenariuszem niepożądanym i niebezpiecznym".
Agencja Ukrinform podała, że w miejscowości Demidov w obwodzie kijowskim w czasie ewakuacji ludności cywilnej wojska rosyjskie otworzyły ogień. Zginął ukraiński policjant.
Rząd za kilka godzin zaproponuje ograniczenia w imporcie i eksporcie surowców z Rosji - poinformował Kreml.
AFP podaje także, że zdaniem Kremla - USA weszły na ścieżkę wojny gospodarczej z Rosją.
PILNE: Kreml: Polska oferta przekazania odrzutowców dla Ukrainy tworzy "potencjalnie niebezpieczny scenariusz".
#BREAKING Polish offer of jets to Ukraine creates 'potentially dangerous scenario': Kremlin pic.twitter.com/UaoPujPi7o
— AFP News Agency (@AFP) March 9, 2022
Pierwsza Dama odwiedziła osoby przebywające w punkcie recepcyjnym dla ukraińskich uchodźców w Dorohusku. Później, na granicy polsko-ukraińskiej spotkała się z funkcjonariuszami straży, inspekcji i służb oraz Wojewodą Lubelskim.
Pierwsza Dama odwiedziła osoby przebywające w punkcie recepcyjnym dla ukraińskich uchodźców w Dorohusku. Później, na granicy polsko-ukraińskiej spotkała się z funkcjonariuszami straży, inspekcji i służb oraz Wojewodą Lubelskim.https://t.co/BPsMr3adp3 pic.twitter.com/DvWfog9Hyh
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 9, 2022
Reuters, powołując się na ukraiński Energoatom, informuje, że przywrócenie zasilania w elektrowni w Czarnobylu jest niemożliwe z uwagi na trwające w regionie walki z Rosjanami.
Szef rządu zaznaczył, że sankcje nakładane na Moskwę muszą być realne i uderzać również w oligarchów. Dodał, że także w Wiedniu znajdują się - jak to określił - "biznesowi przyjaciele Putina".
Polska i NATO nie są stronami tej wojny. Decyzja o przekazaniu samolotów musi być jednomyślną decyzją. - To teraz leży w gestii NATO i Amerykanów - mówił Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Austrii.
- W związku z działaniami Kremla uniemożliwiającymi pracę dziennikarską "New York Times" wycofuje wszystkich swoich korespondentów z Rosji - przekazuje Reuters.
- W Wielkiej Brytanii zatrzymany do wyjaśnienia został już pierwszy samolot, który jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną - przekazał w środę minister transportu Grant Shapps.
Kolejny raz wyją syreny w Kijowe. Alarm przeciwlotniczy brzmi w mieście po raz trzeci.
Mer Kijowa, Witalij Kliczko w programie BILD Live powiedział, że Ukraina potrzebuje pomocy w postaci "hełmów, kamizelek ochronnych i nowoczesnej, dobrej broni".
- Jesteśmy wdzięczni Polsce za gotowość oddania samolotów - dodaje. - Wszystko jest w naszych rękach, daliśmy radę. Natchnęliśmy cały świat - mówił Zełenski.
Zełenski po raz kolejny powtórzył, że jeśli Zachód nie zamknie nieba nad Ukrainą, będzie "równie odpowiedzialny za tę katastrofę".
Prezydent Ukrainy podkreślił, że służby robią wszystko, aby kontynuować pracę korytarzy humanitarnych.
- Otrzymujemy sygnały, że niektórzy politycy szukają dróg do Rosji. Powiem raz: widzę, co robicie - kontynuuje Wołodymyr Zełenski.
W ocenie Zełenskiego poziom zagrożenia jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni pokazaliśmy, że się nie poddamy. - Jak reaguje świat? Już widzieliście, pakietami sankcji. My będziemy szykować się do kolejnych rund negocjacji - twierdzi Zełenski.
- To już 14. dzień naszej obrony i wysiłku. Skala zagrożenia jest maksymalna - mówi w swoim najnowszym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. - Oni dostają rozkazy: atakować, zniszczyć i zabijać - dodał.
Tomasz Zimoch z Polski 2050 zapowiedział złożenie w Sejmie kolejnych poprawek do projektu specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany zaproponowali też posłowie innych kół. Przeciw ustawie opowiedział się Konrad Berkowicz z Konfederacji.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zapewniła podczas konferencji prasowej, że Rosja nie próbuje "obalić? rządu Ukrainy.
Wiedniu rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
Rzecznik rządu Piotr Mueller napisał, że jest to kolejny etap działań dyplomatycznych szefa polskiego rządu. "Będziemy rozmawiać o wspólnych działaniach pomocowych dla Ukrainy, wsparciu dla uciekających przed wojną oraz o rozszerzeniu sankcji dla Rosji" - napisał na Twitterze rzecznik rządu.
Kolejny dzień działań dyplomatycznych @MorawieckiM. Spotkanie z kanclerzem Austrii @karlnehammer.
— Piotr Müller (@PiotrMuller) March 9, 2022
Będziemy rozmawiać o wspólnych działaniach pomocowych dla Ukrainy, wsparciu dla uciekających przed wojną oraz o rozszerzeniu sankcji dla Rosji. pic.twitter.com/kQwB45ImUy
Min. @RauZbigniew spotkał się dziś z min. SZ ????Carlosem França w celu omówienia dalszych działań na rzecz zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainie.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???? (@MSZ_RP) March 9, 2022
Min. Rau podkreślił, że podejście Brazylii może być jednym z kluczowych w działaniach na rzecz przywrócenia pokoju w Europie. pic.twitter.com/uOPMQehkdx
Ukraina do końca roku nie będzie eksportować zbóż, cukru, soli i mięsa - podaje Reuters.
BBC podaje, że rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie.
Ukraińska partia Sługa Narodu przekazała, że NATO nie jest obecnie gotowe do przyjęcia Ukrainy, dlatego potrzebny jest układ o bezpieczeństwie gwarantowanym przez USA, Turcję i sąsiadów Ukrainy - Interfax-Ukraina.
Minister energetyki Ukrainy przyznał, że przetrzymywani jako zakładnicy pracownicy zaporoskiej elektrowni jądrowej są poddawani torturom.
USA nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważane są inne możliwości wsparcia zbrojnego - poinformowała Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu w Departamencie Stanu USA w wywiadzie dla Interfax-Ukraina. Jak podkreśliła, rozmieszczenie systemu Żelaznej Kopuły, który chroni między innymi Izrael, jest obarczone znacznymi trudnościami.
Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Wiednia, gdzie spotka się z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Głównym tematem rozmowy polityków będzie odpowiedź Europy na rosyjską agresję na Ukrainę.
Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie - poinformowała BBC, powołując się na wypowiedź szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.
Dramatyczna relacja mieszkanki Charkowa. "Całe siedem dni byliśmy w piwnicy" [Gazeta.pl na granicy]
Za pomocą korytarzy humanitarnych ukraińskie władze chcą też dostarczyć do oblężonych miast niezbędne lekarstwa, produkty żywnościowe i wodę. Jedynie w kierunku Mariupola podąża konwój z 90 tonami takiej pomocy.
Ukraina chce ewakuować z oblężonych miast przede wszystkim osoby chore, ranne, kobiety i dzieci. Szczególną uwagę wicepremier Wereszczuk zwróciła na podkijowski Worzel. Jak mówiła, znajduje się tam sierociniec dla małych dzieci. Przebywa w nim 55 dzieci i 26 osób personelu. Organizowana jest specjalna ewakuacja tej placówki.
Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk zaapelowała do Rosji o dotrzymanie uzgodnień dotyczących korytarzy humanitarnych. Rosja miała zgodzić się na 6 korytarzy humanitarnych z oblężonych i ostrzeliwanych ukraińskich miast. Za pośrednictwem Czerwonego Krzyża Rosjanie zgodzili się na utworzenie korytarzy humanitarnych z Enerhodaru i Mariupola do Zaporoża, z Sum do Połtawy, z Wołnowachy do Pokrowska, z Iziumu do Łozowej, oraz korytarza z podkijowskich miast: Worzlela Buczy, Borodianki i Hostomela do Kijowa.
Sytuacja w Mariupolu. Rosjanie okrążyli miasto i od kilku dni uniemożliwiają ewakuację cywilów.
??? ????????? ?? ???? ????????? pic.twitter.com/E7xLuIfldV
— ????? FM (@Armia_fm) March 9, 2022
Prezydent Andrzej Duda na Twitterze:
Prezydent @AndrzejDuda spotkał się z Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji @IOMchief. pic.twitter.com/PzxnCkoIKh
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 9, 2022
Do krakowskiej księgarni wszedł chłopczyk, na oko dziewięcioletni, z uśmiechem wręczył bez słowa napisany odręcznie - może przez niego, może przez mamę -list i wyszedł. List został przetłumaczony i brzmi tak oto:
"Nazywam się Bohdan, mam 9 lat. Jestem z Ukrainy. Kiedy zaczęła się wojna, mama powiedziała, że musimy jechać, żeby przeżyć. Teraz jesteśmy w Polsce, w pięknym mieście Krakowie. Dziękujemy Polsce, Polakom za to, że nas nie zostawili. Dziękujemy za to, że pomagacie w tym ciężkim czasie. Dziękujemy za wasze wsparcie. Dziękujemy za waszą gościnność. Dziękujemy za człowieczeństwo. Bardzo chcę do domu i kiedy dorosnę, będę robić tak, żeby na świecie nie było już więcej wojen. A my nigdy nie zapomnimy, jak nam pomogliście. W Polsce są bardzo dobrzy ludzie. Chwała Ukrainie!"
Sprawę opisał na Facebooku pisarz Jacek Dehnel.
Rozmawiałem z moim przyjacielem Justinem Trudeau (premierem Kanady - red.) o współpracy obronnej ukraińsko-kanadyjskiej i o tym, jak zwiększyć presję sankcji na Rosję. Uzgodniliśmy dalsze dyplomatyczne kroki. Kanada stoi za Ukrainą. Czujemy to wsparcie każdego dnia - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
Talked to my friend @JustinTrudeau about ???????? defense cooperation and how to increase sanctions pressure on Russia. Agreed on further diplomatic steps. Canada stands with Ukraine. We feel it every day.
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) March 9, 2022
- Chcemy i będziemy pomagać Ukrainie, gotowi jesteśmy wesprzeć siły zbrojne Ukrainy, wspólnie z naszymi sojusznikami. To są zbyt ważne decyzje, żeby podejmowały je kraje członkowskie samodzielnie - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
W projekcie deklaracji na unijny szczyt w Paryżu jest poparcie dla europejskiego wyboru i europejskiej perspektywy Ukrainy, ale nie ma wzmianki o szybkim nadaniu statusu kraju kandydującego do Wspólnoty. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument przygotowany na rozpoczynający się jutro, dwudniowe spotkanie z udziałem europejskich liderów we francuskiej stolicy. W projekcie deklaracji jest też zapowiedź kolejnych sankcji wobec Rosji, jeśli będzie taka potrzeba.
Ukraińska armia prezentuje NLAW - przeciwpancerne kierowane pociski krótkiego zasięgu. "Niszczy wrogie czołgi i pojazdy opancerzone" - zaznaczono we wpisie Sił Zbrojnych Ukrainy.
NLAW ? ???????????? ???????? ?????? ????? ????????? - ??????????. ???? ?????? ?????? ????? ? ????????????.
— ???Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 9, 2022
???? ????? ? ????? ????????????? ?? ??? ?????? ??????? ?????.
????? ???????!
????? ?????????????! pic.twitter.com/qGW6uWDKjc
Tym razem sankcjami ma być objęty eksport do Rosji technologii i sprzętu z sektora morskiego. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanym majątkiem w Europie mają trafić kolejni rosyjscy oligarchowie. Ponadto Unia zdecydowała się na odłączenie trzech białoruskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.
Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na czwarty pakiet sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Sztab Generalny armii Ukrainy pokazał najnowsze straty rosyjskich wojsk. Rosja miała stracić na Ukrainie ponad 12 tys. żołnierzy, 317 czołgów, 1 070 wozów opancerzonych, 120 jednostek artylerii, 56 wyrzutni rakiet, 28 jednostek artylerii przeciwlotniczej, 49 samolotów bojowych, 81 śmigłowców, 482 innych pojazdów wojskowych, trzy jednostki nawodne i 60 cystern, a także 7 bezzałogowych statków powietrznych.
"Dowódca 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurij Agarkow został zabity w Ukrainie" - napisały Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.
????? ??????????? ? ??????? ????? ??
— ????Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 9, 2022
????????? ????????????? ???????? ?????????? ?????? ?????????? ????????? ???????. ??? ?? ????.
???????? 33 ???????????????? ????? ??????? ???????????? ???? ??????? pic.twitter.com/fkNqcPTAXW
Reuters podaje, że Rosja ostrzega Zachód, że pracuje nad "szeroką reakcją na sankcje, które będą szybkie i odczuwalne w najbardziej wrażliwych obszarach Zachodu".
@PAAtomistyki na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. pic.twitter.com/EYG3a0xjaL
— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 9, 2022
Jakub Kumoch, który był gościem TVP Info, podkreślił, że obecnie kluczową kwestią w stosunkach polsko-amerykańskich jest zapewnienie bezpieczeństwa w naszym rejonie Europy. - Podstawowym naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainie i zakończenie wojny w tym kraju. Ta wojna, jeżeli trwa, dla Ukrainy jest tragedią, dla Polski jest wielkim obciążeniem. Jeżeli zakończy się porażką, to grozi unicestwieniem Ukrainy i wielkimi problemami dla bezpieczeństwa Polski - wyjaśniał Jakub Kumoch.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że rozpoczynająca się dziś wizyta wiceprezydent USA Kamali Harris będzie poświęcona kwestiom bezpieczeństwa wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych również o trwałości sojuszu naszych krajów.
Aktywiści miejscy oraz prezydent Warszawy od kilku dni donosili o problemach, na które napotykają uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Centralnym. W środę 9 marca odpowiadający za obiekt wojewoda Konstanty Radziwiłł skomentował sprawę w programie ?Gość Radia Zet?. - Mój obraz sytuacji jest naprawdę inny - mówił w Radiu Zet Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki. Całą sytuację wyjaśniał to zapałem aktywistów. - Emocje ludzi pomagających są widzeniem z perspektywy osobistej. Rozumiem te emocje ale ich nie podzielam - dodawał.
Gen. Skrzypczak uważa, że Ukraińcy w ciągu dwóch dni podejmą próbę odbicia Chersonia. - Inicjatywę operacyjną przejmują Ukraińcy, przeprowadzają kontrataki, rozbijają część wojsk rosyjskich. W ciągu najbliższych dwóch dni prawdopodobnie będą wypierali wojska rosyjskie z Chersonia - mówił na antenie TVN24.
Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie pomoc wartą 5 milionów juanów (ok. 800 tys. dolarów).
Osiem z piętnastu wybudowanych na Ukrainie reaktorów jądrowych jest obecnie w użytku, a poziom promieniowania nadal jest w normie - poinformował serwis CNN.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że utraciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Mer miasta Enerhodar na południowym wschodzie Ukrainy poinformował o czasowym wstrzymaniu ognia, które pozwoli na ewakuację cywilów. Dmyto Orłow zapowiedział, że korytarzem zostanie przetransportowana pomoc humanitarna, a w drodze powrotnej autobusy zabiorą cywilów, którzy chcą wyjechać z miasta, ostrzeliwanego przez Rosjan. Mają oni trafić do pobliskiego Zaporoża.
Reuters: Gazprom informuje, że kontynuuje wysyłki gazu przez Ukrainę.
Rozpoczęła się ewakuacja ludności z Buczy i Vorzela. "Tylko kobiety i dzieci. Zabierz ze sobą niezbędne rzeczy" - przekazała rada miejska.
Ukraiński Sztab Generalny przekazał, że w związku z poniesionymi stratami na terytorium Ukrainy musiały wycofać się dwie rosyjskie jednostki. Służby ostrzegają również, że wkrótce może dość do ataku od strony Morza Czarnego.
Rosyjskie wojsko zbombardowało w nocy Dergacze, miasto w obwodzie charkowskim.
Shelling of #Derhachi, #Kharkiv region pic.twitter.com/RBptWar4Nq
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
W wyniku ostrzału Siewierodoniecka przez Rosjan zginęło 10 osób, a 10 zostało rannych - podaje szef lokalnej administracji wojskowej, Serhij Hajdaj.
"Artem Pryimenko (15) zginął podczas nalotu na Sumy. Był mistrzem w zapasach Ukrainy wśród juniorów" - podaje dyplomata Olexander Scherba.
Artem Pryimenko (15) died during the air raid on Sumy. He was UA wrestling champion among juniors. His whole family died with him: mom, dad, grandmother and two little brothers.#PutinIsaWarCriminal #StandWithUkraine pic.twitter.com/7Puzy5VaRN
— olexander scherba???? (@olex_scherba) March 9, 2022
- Postulat zamknięcia nieba ukraińskiego, czyli de facto zestrzeliwania, przez tego, kto je zamknie, wszystkich samolotów rosyjskich - ten temat wydaje się zamknięty. Postulat nie został przyjęty przez NATO. Oznaczałoby to włączenie się całego NATO do wojny - mówił dziś w TVP Info Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Agencja UNIAN: Wielka Brytania zakazała eksportu technologii lotniczych i kosmicznych do Rosji.
Przemysław Czarnek mówi, że oddziały będą tworzone w różnych miejscach, które można do tego przystosować. - Jest wiele szkół, które zostały zlikwidowane, budynki istnieją i można je wykorzystać na ten cel. Ale są również inne budynki, inne miejsca, jak choćby przykład Sulejówka i Ośrodka Rozwoju Edukacji, które podlega Ministerstwu edukacji i nauki. Mamy tam miejsca noclegowe, i szkoleniowe i tam stworzymy oddziały przygotowawcze. Podobnie może się to dziać w różnych innych miejscach, jak biurowce rozmaitych firm i spółek, które dzisiaj stoją puste - dodał.
Minister edukacji i nauki - Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że do końca tygodnia będzie gotowa lista miejsc, w których można stworzyć oddziały przygotowawcze dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski trafiło około miliona 200 tysięcy osób uciekających przed wojną. Szacuje się, że połowa z nich to dzieci w wieku szkolnym. Te, które nie znają języka polskiego, zanim pójdą do polskich szkół, trafią do oddziałów przygotowawczych, gdzie będą się uczyły między innymi języka polskiego.
Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Rosji do poziomu "C", według analityków, niewypłacalność kraju zbliża się nieuchronnie.
— Łukasz Bok (@LukaszBok) March 9, 2022
Techniczne bankructwo Rosji może nastąpić już w kwietniu - twierdzą analitycy.
#Pomagamy????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 9, 2022
Od 24.02 z ????do ???? przyjechało 1,33 mln osób.
Wśród nich 93%25 to ob.Ukrainy,1%25 ob.Polski, 6%25 ob.prawie 100 różnych państw.
Wczoraj tj.08.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 125,8 tys. podróżnych z???.
Dzisiaj do godz.07.00 z???? przyjechało 33,5 tys. osób.#NOSG #BiOSG pic.twitter.com/XqDSo85VEQ
Alarmy przeciwlotnicze w Charkowie i Winnicy. Syreny wyją także w Kijowie.
Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy informują, że w godzinach od 8 do 21 (czasu polskiego) ma być tam utworzony korytarz humanitarny, który pozwoli na ewakuację cywilów z Sum do Połtawy. Dmytro Żywicki, szef sumskiej lokalnej administracji wojskowej, poinformował, że takie warunki uzgodniła z Rosjanami ekipa negocjacyjna, która pracowała całą noc. Wczoraj korytarzem humanitarnym ewakuowano z Sum około 5 tysięcy cywilów.
Nie tylko McDonald, ale także KFC i Pizza Hut zawieszają swoją działalność w Rosji.
??KFC, Pizza Hut suspend operations in Russia.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 9, 2022
Yum Brands Inc, the parent company of the two fast food chains, said on March 8 it was pausing investment in Russia and halting operations at its restaurants.
Yum has at least 1,000 KFC and 50 Pizza Hut locations in Russia.
Agencja Reutera podaje, że chiński prezydent Xi Jinping wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w Ukrainie i powiedział, że Chiny "boli, gdy widzą ponownie płomienie wojny w Europie".
Ogromne zniszczenia po bombardowaniu w Sumach.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, powołując się na dane swojego wywiadu, podaje, że Rosjanie nie są w stanie osiągnąć "w jakimkolwiek stopniu" kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 09 March 2022
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) March 9, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/DjAjI4vbCk
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/eAqudcHW05
Także Universal Music Group zawiesza działalność w Rosji. Ta największa na świecie wytwórnia płytowa ogłosiła, że zawiesza wszelką działalność w tym kraju i zamknie swoje biura.
8 marca o godzinie 20:50 w obwodzie żytomierskim we wsi Malin w wyniku nalotu zniszczonych zostało siedem prywatnych parterowych budynków mieszkalnych, zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci urodzonych w 2021 roku.
Ponad 60 procent Polaków twierdzi, że w ostatnich dniach zaangażowało się bezpośrednio w pomoc uchodźcom z Ukrainy - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 3/4 Polaków jest zdania, że powinniśmy przyjmować uchodźców.
- Wlecenie rosyjskiego samolotu w brytyjską przestrzeń powietrzną będzie traktowane jako przestępstwo kryminalne - zapowiedziała szefowa MSZ Wielkiej Brytanii, Elizabeth Truss. Jak dodała, Wielka Brytania będzie mogła zatrzymywać wszystkie rosyjskie samoloty.
Kolejny alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę rano w obwodzie kijowskim - podała agencja Ukrinform.
McDonald's podjął decyzję o zamknięciu 847 swoich lokali w Rosji. Firma potwierdza, że będzie nadal wypłacać pensje 62 tysiącom pracowników.
Straty rosyjskich wojsk w Czernihowie.
Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żiwicki przekazał, że korytarz humanitarny z miasta Sumy będzie otwarty od 9 do 21 czasu lokalnego. We wtorek korytarz ten był jedynym, którym cywile byli w stanie ewakuować się z ogarniętych walkami miast na Ukrainie, mimo że Rosjanie deklarowali, iż otworzą taki korytarz m.in. w rejonie oblężonego Mariupola.
11 ciężko chorych dzieci ukraińskich zostało ewakuowanych do Izraela wraz z rodzicami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że 700 ukraińskich dzieci przebywa w polskich szpitalach. W dwóch województwach graniczących z Ukrainą -podkarpackim i lubelskim - w punktach medycznych dla ucho