PILNE
Zapraszamy do śledzenia nowej relacji:
PILNE
Zapraszamy do śledzenia nowej relacji:
"Wygląda na to, że była to pierwsza stosunkowo spokojna noc w Kijowie od czasu inwazji rosyjskich faszystów na Ukrainę. Mariupol jest oblężony przez Rosjan. Walka Charkowa i Sumy. Mikołów skopał im tyłek. Chersoń odmawia przyjęcia od Rosji 'pomocy humanitarnej'" - informuje Aleksander Scherba, były ukraiński ambasador w Austrii.
Seems like this was the first relatively quiet night in Kyiv since Russian fascists invaded Ukraine. Mariupol is under RU siege. Kharkiv and Sumy fighting. Mykolaiv kicking ass. Kherson refusing to take RU ?humanitarian aid?.
— olexander scherba???? (@olex_scherba) March 5, 2022
RU are looting.
Ukraine stands! #StandWithUkraine?
Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjska armia, prowadząca naloty na ukraińskie miasta, straciła w ciągu ostatniej doby trzy samoloty szturmowe Su-25. Dwa z nich zestrzelono w okolicy Czernihowa, a trzeci pod Wołnowachą w obwodzie donieckim.
Siły ukraińskie strąciły ponadto trzy śmigłowce. Od początku rosyjskiej agresji ukraińska obrona powietrzna zniszczyła co najmniej 39 rosyjskich samolotów i 40 śmigłowców.
Ukraińskie źródła wojskowe podają, że przed rozpoczęciem inwazji grupa lotnicza armii rosyjskiej skoncentrowała wokół granic Ukrainy około 700 samolotów i ponad 250 helikopterów bojowych.
Rosyjska agencja informacyjna Ria Nowosti podaje, że strona rosyjska ogłasza zawieszenie broni od 10 rano czasu moskiewskiego (8:00 polskiego). Wszystko po to, by zapewnić ludności cywilnej możliwość opuszczenie otoczonego Mariupola. Nie ma jeszcze potwierdzenia tej informacji ze strony ukraińskiej.
BREAKING: Russia declares ceasefire from 10 a.m. Moscow time to allow civilians to leave Mariupol and Volnovakha - RIA
— BNO News (@BNONews) March 5, 2022
"Siły Zbrojne oraz jednostki Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy toczą ciężkie walki o wyzwolenie ukraińskich miast spod rosyjskiej okupacji. Zdemoralizowani żołnierze i oficerowie armii okupacyjnej poddają się do niewoli, a uciekając pozostawiaj broń i sprzęt" - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińscy wojskowi alarmują ponadto, że siły rosyjskie ostrzeliwują cywilów, bombardują infrastrukturę krytyczną, budynki mieszkalne, szpitale czy przedszkola oraz używają osób starszych jako "żywych tarcz".
"The Kyiv Independent" podaje, że w dzielnicy Bucza pod Kijowem rosyjsscy żołnierze otworzyli ogień do samochodu, w którym jechali cywile. W efekcie zginęły dwie osoby, w tym 17-latka, a cztery inne zostały ranne.
????In the Bucha district near Kyiv, Russian forces opened fire on a car with civilians.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 5, 2022
Two people were killed, including a 17-year-old girl, and four others were injured.
The prosecutor?s office in the Kyiv region has launched criminal proceedings.
W najbliższych dniach i tygodniach Rosja ma wysłać do Ukrainy do 1000 najemników - podaje CNN, powołując się na informacje przekazane przez wysokiego rangą urzędnika wywiadu. Urzędnik ostrzegł też, że Moskwa może bombardować kolejne miasta, co doprowadzi do kolejnych znacznych ofiar wśród ludności cywilnej.
Russia is set to send up to 1,000 more mercenaries into Ukraine as a Western official warns Moscow could "bombard cities into submission" https://t.co/Tn9eNvt9zd
— CNN Breaking News (@cnnbrk) March 5, 2022
Według ukraińskich władz w przejętym przez Rosjan Chersoniu (południe Ukrainy), rosyjskie wojska nie zgodziły się na utworzenie korytarza humanitarnego, którym miałyby być dostarczane do miasta i obwodu najpotrzebniejsze artykuły. Jak podaje szef władz obwodowych Hennadij Łahuta, na którego słowa powołuje się serwis bielsat.eu, strona ukraińska przygotowała w tym celu 19 ciężarówek, ale Rosjanie odpowiedzieli, że "sami zapewnią pomoc humanitarną". Serwis zauważa, że "Kijów nazwał to pierwszą od dziewięciu dni walk operacją psychologiczną, mającą na celu stworzenie sztucznego obrazu poparcia działań Federacji Rosyjskiej przez miejscową ludność". I wydaje się, że mieszkańcy zgadzają się z tym stwierdzeniem, gdyż, jak widać na poniższym wideo, nie chcą korzystać z "darów" przywiezionych do miasta przez Rosjan.
? ????#Ukraina: Rosjanie próbowali nagrać propagandowy materiał w okupowanym Chersoniu. Zdaje się, że miało być coś o tym, jak ich żołnierze rzekomo "wspierają Ukraińców".
— Biełsat (@Bielsat_pl) March 4, 2022
Reakcja mieszkańców była jednoznaczna. Z "pomocy humanitarnej" nikt nie skorzystał https://t.co/qKd94kJkLV pic.twitter.com/ztxXINS9Fk
Elektrownia atomowa w Zaporożu wraca pod kontrolę Ukrainy. Informację taką przekazał na Twitterze ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko. Nie ma jednak jej jeszcze potwierdzenia z żadnego innego źródła.
??Zaporizhia nuclear power plant back under Ukrainian control
— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) March 5, 2022
W Kijowie i Charkowie zawyły syreny - podaje "Kyiv Independent" na Twitterze.
"W odpowiedzi na groźby Putina pod adresem reporterów w Rosji 'Washington Post' usunie podpisy i daty artykułów" - podaje Paul Farhi, dziennikarz piszący dla "WP". Jak dodaje, celem ma być zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem" - komentuje.
Some internal news: In response to Putin?s threats against reporters in Russia, the @washingtonpost will remove bylines and datelines from stories produced by our journalists in Russia. Goal is to ensure staff?s safety.
— Paul Farhi (@farhip) March 5, 2022
Been around a while. Never seen anything like this.
Do sieci trafiło nagranie, na którym mieszkańcy Melitopola usiłują zablokować rosyjską kolumnę wojskową.
Residents of Melitopol attempted to block the path of a Russian military column led by a Rosgvardia or Military Police Patrul MRAP. https://t.co/kJGKItxD7I pic.twitter.com/TJUH0CXIb7
— Rob Lee (@RALee85) March 5, 2022
Rosja w najbliższych dniach i tygodniach może wysłać na Ukrainę kolejny 1000 najemników - podaje CNN, powołując się na swoje źródła. Stacja zwraca uwagę, że najemnicy byli obecni w Ukrainie już na początku wojny, ale - jak mówi informator - "poradzili sobie słabo w obliczu silniejszego niż oczekiwano oporu Ukraińców". 200 z nich miało zginąć.
Około sześciu i pół tysiąca osób ewakuowano z rejonów Ługańska i Doniecka od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę - informują ukraińskie służby, na które powołuje się agencja Ukrinform.
"Od 24 lutego z miejscowości wokół Ługańska ewakuowano około 5 tysięcy ludzi i około półtora tysiąca z miejscowości regiony donieckiego"- głosi oficjalny komunikat. Tylko wczoraj z Lisiczańska koło Ługańska udało się wywieźć pociągiem dwa i pół tysiąca ludzi.
Według szacunków ukraińskich władz, około 200 tysięcy osób czeka na ewakuację z Mariupola i 20 tysięcy z Wołnowachy na południu kraju.
W sobotę na kilka godzin przybędzie do Polski amerykański sekretarz stanu. Antony Blinken spotka się w Rzeszowie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Wizyta Antony'ego Blinkena w Polsce ma związek z rosyjską agresją na Ukrainie. Ma być pokazaniem jedności sojuszników NATO w obliczu wojny, którą Rosja wywołała tuż za granicami Sojuszu.
Antony Blinken zostanie w Rzeszowie podjęty przez polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Oprócz rozmów, obaj politycy odwiedzą także utworzony tutaj ośrodek recepcyjny dla ukraińskich uchodźców pod nazwą "Hala Kijowska" (ok. 14.00). Spotkają się także z przedstawicielami ukraińskich organizacji, działających na wschodzie Polski.
Antony Blinken to jak dotąd najwyższy rangą amerykański polityk, który odwiedza Polskę od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę. W przyszłym tygodniu do Polski ma tez przylecieć amerykańska wiceprezydent Kamala Harris.
"New York Times" opublikował nagranie z wnętrza elektrowni jądrowej w Zaporożu, która została zaatakowana przez Rosjan. Na filmie słychać, jak ktoś zwraca się do rosyjskich żołnierzy. - Przestańcie strzelać do obiektu jądrowego. Natychmiast przestańcie. Zagrażacie bezpieczeństwu całego świata. Działanie kluczowej części elektrowni może zostać uszkodzone. Nie będziemy w stanie tego przywrócić - słyszymy na nagraniu. Film, jak podaje "Times", przekazała dziennikarzom osoba powiązana z miejscowym samorządem.
Amazing video from inside the Zaporizhzhia nuclear power plant: "Stop firing at the nuclear facility? You are endangering the safety of the entire world." via @nytimes @MarcSantoraNYT @brenna__smith @dim109 @anglistories @robinnyc7 https://t.co/Tng3tpRwSn pic.twitter.com/oxaqklHtvK
— Kenneth P. Vogel (@kenvogel) March 5, 2022
Z szacunków ONZ wynika, że od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji do czwartku 3 marca Ukrainę opuściło 1,2 mln mieszkańców. Połowa z nich uciekła do Polski.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest zarządzana przez Ukraińców - przekazał cytowany przez portal Suspline Wadym Denysenko z MSWiA Ukrainy. Podkreślił, że sytuacja w Enerhodarze "zmienia się dynamicznie".
Ukraiński portowy Mariupol na południu Ukrainy został całkowicie zablokowany przez rosyjskie oddziały po kilku dniach zaciekłych ataków na to miasto - przekazał w nocy mer Mariupola Wadym Bojczenko. Ponownie zaapelował o otwarcie korytarza humanitarnego.
"Od teraz czekamy tylko na rozwiązanie problemu humanitarnego i uwolnienie Mariupola od rosyjskiej blokady"- napisał Wadym Bojczenko w mediach społecznościowych. W wyniku rosyjskiego ostrzału, który trwa od kilku dni, w mieście nie ma wody, prądu, ogrzewania i łączności.
Brakuje żywności i leków. Nie można oszacować liczby zabitych i rannych ze względu na ciągłe ataki z powietrza. Ludność Mariupola szacowano przed inwazją na 450 tysięcy osób. Zajęcie Mariupola, położonego nad Morzem Azowskim dałby rosyjskim oddziałom strategiczne przesunięcie się do przodu i połączenie z oddziałami idącymi z zaanektowanego Krymu, które zajęły kluczowe miasta: Berdiańsk i Chersoń oraz z tymi z Donbasu.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i do Unii Europejskiej o przysłanie sił pokojowych do ochrony wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych.
"Wzywam społeczność międzynarodową, reprezentowaną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i Unię Europejską o wysłanie sił pokojowych, w skład których wejdą również przedstawiciele ukraińskiego Inspektoratu ds. Energii Atomowej. To kwestia bezpieczeństwa" - powiedział Denys Szmyhal w nagraniu opublikowanym w internecie.
Przypomniał również, że Rosjanie ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową i dodał, że awaria tej elektrowni byłaby największą katastrofą tego typu od wybuchu w Czernobylu.
W nocy z czwartku na piątek Rosjanie z czołgów ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W wyniku ostrzału w tej największej elektrowni jądrowej w Europie wybuchł pożar w budynku szkoleniowym. Po ugaszeniu ognia rosyjskie wojsko zajęło elektrownię.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, reaktory nie zostały uszkodzone. Nie stwierdzono też podwyższonego poziomu promieniowania radioaktywnego.
Sondaż dla Reutersa: 74 proc. Amerykanów opowiada się za strefą zakazu lotów nad Ukrainą.
Sondaż @Ipsos dla agencji @Reuters:
— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) March 5, 2022
??80%25 Amerykanów za zaprzestaniem importu rosyjskiej ropy,
??62%25 jest gotowych płacić więcej za paliwo w obronie innego demokratycznego kraju,
??74%25 za strefą zakazu lotów nad Ukrainą.
Bloomberg podaje, że sankcje przeciwko Rosji nałoży także Singapur. Z doniesień wynika, że to pierwszy od dekad przypadek, gdy to miasto-państwo decyduje się na taki krok bez wsparcia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ograniczenia mają dotyczyć między innymi eksportu produktów, które mogłyby być użyte jako broń.
Singapore?s government will impose unilateral sanctions against Russia, a move which a former diplomat said was the first time in decades that the city-state was censuring a foreign nation without backing from the UN Security Council https://t.co/Fvc5T9MKvC
— Bloomberg (@business) March 5, 2022
Kolejne duże stacje telewizyjne wstrzymują nadawanie w Rosji - tym razem CBS i ABC. Wcześniej podobną decyzję podjęły telewizje CNN i Bloomberg.
BREAKING: CBS News and ABC News halt broadcasting in Russia
— The Spectator Index (@spectatorindex) March 5, 2022
Środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także Funduszu Solidarnościowego, będą mogły być przeznaczone na wsparcie osób niepełnosprawnych z Ukrainy, które legalnie będą przebywać w Polsce po 24 lutego tego roku. "Tak przewiduje projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa" - powiedział IAR wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
W dziewięć dni ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 39 rosyjskich samolotów i 40 helikopterów - podaje wojsko Ukrainy. W piątek, jak czytamy w komunikacie, udało się Ukraińcom zestrzelić trzy samoloty szturmowe Su-25 (dwa nad Czernihowem, jeden nad Wołnowachą).
Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi rano (godz. 9.20) składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Niemcach w województwie lubelskim. Przewidziano wypowiedź szefa rządu.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest jednym z koordynatorów płynącej z całej Europy pomocy dla Ukrainy. Swoje działania ustala m.in. z Komisją Europejską. Pomoc dociera drogą lotniczą, koleją lub transportem drogowym. Po przeładowaniu w bazach RARS, jest zabierana przez ukraińskie ciężarówki do kraju. Są to m.in. leki, sprzęt medyczny i żywność.
Prezydent Brazylii Jair Bolsonadro podpisał dekret, zgodnie z którym obywatele Ukrainy, którzy uciekli z kraju z powodu wojny, uzyskają wizę humanitarną - podaje CNN. Dzięki niej będą mogli żyć i pracować w Brazylii, a po upływie dwóch lat ubiegać się o pozwolenie na stały pobyt.
Ukraiński żołnierz z dzieckiem na rękach. Irpień.
An AFU soldier saves a child
— NEXTA (@nexta_tv) March 5, 2022
Irpen, #Ukraine pic.twitter.com/kfT05pS25B
Zdjęcia z Ochtyrki w obwodzie sumskim. Jak podaje War in Ukraine, zniszczono tam elektrociepłownię. Podczas bombardowania zginęło pięciu pracowników. Ludzie nie mają ogrzewania. W połowie miasta nie ma prądu, ponieważ uszkodzono linie energetyczne.
Szkoły zaczynają przyjmować dzieci, które przyjechały z Ukrainy. Ci, którzy zdecydują się na naukę w polskiej szkole, będą chodzili do klasy przygotowawczej. Samorządy w kraju liczą miejsca w szkołach i tworzą bazy placówek, które są gotowe przyjąć dzieci uciekające z Ukrainy przez wojną.
Wojna w Ukrainie. Dziennikarze Sky News ostrzelani przez Rosjan. "Nie pudłowali" [WIDEO]
Wojna w Ukrainie. W poniedziałek samochód dziennikarzy Sky News został ostrzelany przez Rosjan niedaleko Kijowa. W wyniku tego ataku ranne zostały dwie osoby. "My mieliśmy dużo szczęścia. Ale tysiące Ukraińców umierają, bo rosyjskie szwadrony uderzeniowe biorą na cel cywilów" - napisał w materiale Stuart Ramsay.
Rosjanie mieli zrzucić bombę kasetową na miejscowość Zatoka w obwodzie odeskim. Amunicja kasetowa jest uważana za wyjątkowo niebezpieczną zwłaszcza dla cywilów. Zawiera mniejsze ładunki, które dokonują zniszczeń na bardzo dużym obszarze i trudno przewidzieć, jakie dokładnie wyrządzi szkody. "RBK-500, podobno w Zatoce. Wyjątkowo paskudna (bomba), która może zrzucić setki subamunicji" - napisał na Twitterze Nick Waters, dziennikarz portalu śledczego Bellingcat.
The local authorities in Zatoka also state they recovered an RBK-250, another air-dropped cluster munition.
— Nick Waters (@N_Waters89) March 4, 2022
The failure rate of these submunitions is high: usually a large proportion of bomblets do not detonate, which frequently end up injuring or killing curious children. pic.twitter.com/YZ2EZOqphh
W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone kryzysowi humanitarnemu na Ukrainie. Obrady będą zamknięte. 15 krajów członkowskich Rady ma rozmawiać o sposobach rozwiązania kryzysu wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę.
Spotkanie odbędzie się na wniosek Meksyku i Francji, które zaproponowały rezolucję nawołującą do zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz do ochrony cywilów i zapewnienia im pomocy humanitarnej.
Stany Zjednoczone chcą, aby rezolucja jasno określała, że za kryzys humanitarny odpowiada Rosja. Jednak dyplomaci krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ spodziewają się, że taka klauzula spotka się ze sprzeciwem Rosji, która ma prawo weta. .
W Charkowie słychać eksplozje.
??Multiple explosions heard in Kharkiv.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 5, 2022
Residents are asked to go to the nearest shelter.
Ambasadorka USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że Rosjanie zbliżają się do kolejnej elektrowni atomowej w Ukrainie. - Rosyjskie siły są teraz 20 mil - i zbliżają się - od drugiego największego obiektu nuklearnego w Ukrainie - przekazała, nie precyzując o którą dokładnie chodzi (cytat za CNN).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał zdalnie w Senacie Stanów Zjednoczonych.
W piątek Wołodymyr Zełeński zaapelował do NATO o wprowadzenie nad Ukrainą zakazu lotów. Miałoby to zapobiec bombardowaniu ukraińskich miast przez rosyjskie lotnictwo. Na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić Sojusz Północnoatlantycki, zdaniem którego mogłoby to zaostrzyć stosunki z Kremlem, a nawet doprowadzić do otwartego konfliktu pomiędzy NATO a Rosją.
Władze w Waszyngtonie nie zdecydowały się również na wstrzymanie importu rosyjskiej ropy naftowej, mimo apeli strony ukraińskiej. W związku z intensyfikacją wojny na Ukrainie, kilku senatorów, naciska na prezydenta Joe Bidena w tej sprawie. Biały Dom wyjaśnia, że krok taki spowodowałby dalszy wzrost cen ropy naftowej, co dotknęłoby konsumentów w Stanach Zjednoczonych poprzez wzrost inflacji.
Podobnie niektórzy z senatorów popierają utworzenie strefy wolnej od lotów nad Ukrainą.
Zdalnie wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w amerykańskim Senacie jest zapowiedziane na 15.30 czasu obowiązującego w Polsce.
- Nie mogę sobie nawet wyobrazić, przez co teraz przechodzicie. Wszystko, co znacie i kochacie zostało brutalnie rozbite. To, co wydarzyło się w waszej ojczyźnie jest obrzydliwością i tak jak ludzie w całej Wielkiej Brytanii, jestem przygnębiony zniszczeniem i straconym życiem - mówi Boris Johnson na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.
? ???? ?????????? ????????????? ?? ????????? ???, ? ??????? ????????, ? ?? ???, ??? ??????????? ? ??????? ?? ???????? ???????. pic.twitter.com/Wk68dfmM8K
— Boris Johnson (@BorisJohnson) March 4, 2022
Przejęty przez Ukraińców czołg T-80BVM.
#Ukraine: In fighting near #Kharkiv, visual evidence of another T-80BVM lost by Russian forces has arrived (via @Danspiun), claimed to be from 6 captured and immediately reused. So far, we have seen 2. pic.twitter.com/2YZC9juTo3
— ???? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 4, 2022
Niemcy mają przekazać broń Ukrainie. "Der Spiegel": Część nie nadaje się do użytku
Z ustaleń niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" wynika, że duża część obiecanych Ukrainie pocisków "Strela" nie nadaje się do użytku. Chodzi o około 25 proc. planowanej dostawy.
Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Sumach, podaje, że Trościaniec jest obecnie pod kontrolą Rosjan. "Okupanci kontrolują stację pogotowia, nie pozwalają lekarzom jechać na wezwania, tylko do dzieci, w nagłych przypadkach. Lekarzy ostrzeżono, że zostaną zastrzeleni, jeśli wyjadą samowolnie. Karetki z innych osiedli nie są dozwolone" - pisze Żywycki. Dalej relacjonuje, że mieszkańcy nie mają możliwości kupienia jedzenia. "Wszystkie sklepy zostały splądrowane. Miasto jest nieustannie przeszukiwane, pracują snajperzy. Nie ma możliwości, aby przedostać się do miasta" - napisał.
Ukraińskie wojsko podaje, że w ciągu ostatnich dwóch dni w Hostomlu pod Kijowem zlikwidowano 50 rosyjskich żołnierzy.
#?????????
— Defence intelligence of Ukraine (@DI_Ukraine) March 4, 2022
??????? 50 ????????? ??????? ? ????????? ?? ??????? ??? ???? (18+)
?????? ???????? ?? ?????????? ?? https://t.co/thwcNGXzUE pic.twitter.com/PDIQr8a4eS
Andrzej Duda: "Byłem dziś na granicy POL-UKR w Korczowej i w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Agata była w miejscach zakwaterowania kobiet i dzieci z Ukrainy. Mówiłem wieczorem do Wołodymyra Zełenskiego: 'Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne'".
Byłem dziś na granicy POL-UKR w Korczowej i w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Agata była w miejscach zakwaterowania kobiet i dzieci z Ukrainy. Mówiłem wieczorem do @ZelenskyyUa ?Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne?????????
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 4, 2022
W sieci można obejrzeć nagranie mierzącego 40 mil (ok. 64 km) rosyjskiego konwoju, którego celem ma być Kijów.
40-mile-long #Russian Convoy outside #KievUkraine, 1400 sqkm of WV3 imagery in a single orbital pass, 3 meters ground accuracy, one 3D video fly-through. ??: @Maxar #IMINT #GEOINT pic.twitter.com/oXx6bUMwh0
— The Intel Lab (@TheIntelLab) March 4, 2022
Samsung zawiesza dostawy sprzętu do Rosji - informuje Bloomberg.
Władze Włoch przystąpiły do zamrażania aktywów należących do rosyjskich oligarchów. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że w odwecie za atak na Ukrainę zablokowano aktywa warte około 140 milionów euro.
Jako pierwszy zajęty został luksusowy jacht stojący w porcie w Imperii w Ligurii należący do jednego z najbogatszych Rosjan Aleksieja Mordaszowa.
- Do 4 marca w tej wojnie zostało rannych ponad 840 dzieci - przekazał cytowany w portalu Suspline Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Na zdjęciu poniżej rodzina uciekająca z Kijowa.
Ukraińscy rolnicy przejmują rosyjski sprzęt wojskowy.
#Ukraine: Ukrainian farmers recovered another abandoned Russian BTR-80. pic.twitter.com/a9t5ovTGUh
— ???? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 4, 2022
Ukrainian farmer pulling an abandoned Russian Tor-M2 9A331M TLAR. Possibly the same one previously videotaped. https://t.co/z4nJF4yX0C pic.twitter.com/fKhaz97aHo
— Rob Lee (@RALee85) March 4, 2022
"Tak wygląda 'wyzwalanie' Ukraińców według rosyjskiego rządu" - czytamy na kanale War in Ukraine. Na dołączonym nagraniu widzimy mieszkańców Sum, którzy napełniają naczynia wodą z roztopionego śniegu. Wodociągi zostały uszkodzone podczas rosyjskiego ataku.
Amerykańska stacja telewizyjna CNN wstrzyma nadawanie w Rosji po wprowadzeniu przepisów przewidujących karę więzienia za rozprzestrzenianie fałszywych wiadomości. Z tych samych powodów stacja Bloomberg zapowiedziała zawieszenie działalności swoich dziennikarzy na terenie Rosji.
Władze na Kremlu twierdzą, że nowe przepisy mają zapobiec rozprzestrzenianiu nieprawdziwych informacji, które mają destabilizować sytuację wewnętrzną. O takie działania zostały oskarżone rządy krajów europejskich oraz Stany Zjednoczone.
"Zmiany w kodeksie karnym mają na celu napiętnowanie każdego niezależnego reportera jako kryminalisty. Sprawiają, że niemożliwym jest prowadzenie działalności dziennikarskiej w tym kraju" - powiedział redaktor naczelny stacji Bloomberg John Micklethwait.
Prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował brak decyzji NATO w sprawie zamkniętego nieba nad Ukrainą. Jak zaznaczył w swoim przemówieniu, NATO dało zielone światło kolejnym rosyjskim bombardowaniom.
Ukraina miała nadzieję że Sojusz ogłosi zamknięcie nieba nad Ukrainą. Tymczasem nie podjęto takiej decyzji. Jak mówił Wołodymyr Zełenski, NATO wie, że Rosja zamierza dokonać kolejnych uderzeń, w wyniku których ucierpi ludność i infrastruktura cywilna. Dodał,że NATO wiedząc, iż kolejne ofiary są nieuniknione, świadomie podjęło decyzję o niezamykaniu nieba nad Ukrainą.
- Dziś kierownictwo Sojuszu dało zielone światło do kolejnych bombardowań ukraińskich miast i wsi. Wszyscy ludzie, którzy zginą od dziś, zginą także przez was, przez waszą słabość i brak zjednoczenia. Wszystko na co się zdecydował Sojusz dzisiaj, to zakup 50 ton paliwa dla Ukrainy - powiedział. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina otrzymuje pomoc od poszczególnych krajów członkowskich NATO.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po dzisiejszym spotkaniu wyjaśniał, że zamknięcie nieba nie jest możliwe, bo Sojusz nie może bezpośrednio zaangażować się w konflikt na Ukrainie, ani na ziemi, ani w powietrzu. Jak dodał, wysłanie myśliwców nad Ukrainę skończyłoby się najprawdopodobniej zaangażowaniem całej Europy w wojnę z Rosją.
Tak wygląda Mariupol, który jest bombardowany od wielu dni.
Mariupol now pic.twitter.com/DOdHg45o10
— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) March 4, 2022
Rosjanie mieli ostrzelać Pokrowsk na wschodzie Ukrainy pociskami kasetowymi. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
?? Armed Forces: Russia fires cluster munition in Pokrovsk, no casualties.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2022
The use of cluster bombs targeting civilians may constitute a war crime, according to Amnesty International. The Kremlin has denied the use of cluster munitions.
Wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony przedstawiła dane na temat strat Rosjan. W Ukrainie zginąć już miało 9166 żołnierzy. Rosja straciła m.in. 33 samoloty, 37 helikopterów, 251 czołgów i 939 bojowych wozów opancerzonych.
FedEx, amerykański gigant z branży kurierskiej, wstrzymuje działalność w Rosji i Białorusi.
Brytyjskie ministerstwo obrony publikuje najnowsze dane swojego wywiadu. Wynika z nich, że Rosji nie udało się stłumić ukraińskich sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. To z kolei ogranicza możliwości wsparcia rosyjskich żołnierzy i "prawdopodobnie przyczynia się do opóźnienia postępów Rosji". Wcześniej w amerykańskich mediach pojawiały doniesienia, że Ukraińcy po dziewięciu dniach walk nadal dysponują "znaczącą większością" swoich samolotów wojskowych.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 04 March 2022
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) March 4, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/VteirKcFS2?
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/eWIJPuJdMU
Jak podaje nieoficjalnie CNN, w sobotę grupa amerykańskich senatorów obu partii będzie rozmawiała przez komunikator internetowy z Wołodymyrem Zełenskim.
W obwodzie charkowskim od początku wojny z Rosją zginęło 188 osób, wśród nich 122 cywilów i pięcioro dzieci - poinformowała lokalna ukraińska policja.
Od 24 lutego zginęło tam 35 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych, 14 żołnierzy obrony terytorialnej, 6 członków gwardii narodowej, 4 policjantów i 4 strażników granicznych. Ranne w wyniku ataku Rosjan zostały 394 osoby, w tym 290 cywilów. Zatrzymano 12 rosyjskich żołnierzy.
24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Według danych ONZ od zeszłego tygodnia, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 331 cywilów. Ukraińskie władze mówią natomiast o ponad dwóch tysiącach ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.
Rosyjski minister obrony Siregiej Szojgu podczas rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem miał powiedzieć, że rozmowy pokojowe z Ukrainą "nie ruszyły z punktu początkowego".
Wołodymyr Zełenski w nowym nagraniu zaprzecza doniesieniom, jakoby wyjechał z Ukrainy. Od wielu dni takie doniesienia kolportują Rosjanie.
??Volodymyr Zelenskyy once again denied the information that he left the territory of #Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
The funny thing is that such fakes are spread not even by propaganda, but by officials of the Putin government. pic.twitter.com/iYngJD216a
Departament komunikacji strategicznej dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował na Facebooku fotografię zakrwawionego dziecka. "Ukraina na jednym zdjęciu" - czytamy w podpisie.
Między innymi tak wyglądają bomby, które zrzucają Rosjanie na ukraińskie miasta. Ta na zdjęciu zrobionym w Charkowie waży 500 kg.
FAB-500 high-explosive 500kg aerial bomb. https://t.co/iieHY4Jjao
— Rob Lee (@RALee85) March 4, 2022
Na telegramowym kanale War in Ukraine 2022 pojawiły się zdjęcia zrobione w miejscowości Petropawliwśka Borszczahiwka tuż pod Kijowem. Ogrom zniszczeń.
Kancelaria prezydenta Ukrainy informuje: "W ramach porozumień osiągniętych podczas rozmów ukraińsko-rosyjskich 3 marca opracowywane są sposoby rozwiązania problemów humanitarnych, w tym ewakuacji ludności oraz dostarczanie żywności i leków ofiarom ostrzału miast".
? ????? ?????????????, ?????????? ??? ??? ??????????-?????????? ??????????? ???????? ???????, ????????????? ????? ????'?????? ???????????? ??????, ??????? ???? ????????? ????? ? ???????? ?????? ?? ????? ? ??????????? ????????? ????????? ?????.
— ???? ?????????? (@APUkraine) March 4, 2022
??????????: https://t.co/Ben1mtpOZA pic.twitter.com/chYOZKFZF9
"Pravda", powołując się na szefa charkowskiej administracji wojskowej, podaje, że ukraińskie wojska rozpoczęły kontrofensywę w rejonie Charkowa. CNN informowało kilka godzin temu, że Rosjanie znajdują się ok. 10 km od centrum miasta. Charków jest pod ciężkim ostrzałem. Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji zginęło tam - według ostatnich szacunków - 188 osób.
?? ?? ?????????? ??? ???????? ? ??????????? ????? ?????????? ??????????? ? ?????? ??????????? ?????????? ????????????? ???? ?????????
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) March 4, 2022
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris uda się w przyszłym tygodniu do Warszawy - dowiedział się korespondent Polskiego Radia w Białym Domu. Podczas podróży zaplanowanej na 9-11 marca Harris odwiedzi także Bukareszt. - Ta wizyta ma zademonstrować siłę i jedność NATO oraz wsparcie USA dla sojuszników wschodniej flanki NATO w obliczu rosyjskiej agresji - powiedział Polskiemu Radiu przedstawiciel urzędu wiceprezydenta USA. Rzeczniczka wiceprezydent USA Sabrina Singh poinformowała w rozmowie z Polskim Radiem, że podczas spotkań z przywódcami Polski i Rumunii Kamala Harris "pogłębi naszą ścisłą koordynację w odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję Rosji na Ukrainę"
Dziennikarz "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko podaje, że na jednym z osiedli w Hostomelu Rosjanie przetrzymują w piwnicy prawie 40 cywilów.
In this residential compound in Hostomel, Russia?s 31st Airborne Brigade troops are right now holding nearly 40 civilians hiding in the basement.
— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) March 4, 2022
No comms with any of them yet.
We need to rescue the hostages. https://t.co/pEMKx3rBGh pic.twitter.com/aWy8snHJsl
A to proukraińska manifestacja w czeskiej Pradze:
Thousands in Prague rallied in support of Ukraine. President @ZelenskyyUa addressed them through a TV bridge:
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 4, 2022
"If Ukraine falls, the whole of Europe will fall; if we win, and I am sure we will, it will be the victory of the whole democratic world" pic.twitter.com/KUYrhOt20X
NEXTA podaje, że wszystko wskazuje również na blokadę YouTube'a w Rosji.
??????According to globalcheck, YouTube is being blocked in #Russia pic.twitter.com/3nCNOI7KLT
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w telewizyjnym wystąpieniu zwrócił się do Europejczyków. - Nie milczcie, wspierajcie Ukrainę. Bo jeśli Ukraina nie przetrwa, nie przetrwa cała Europa. Jeśli Ukraina upadnie, upadnie cała Europa - mówił. Wypowiedź Zełenskiego wyemitowano m.in. w trakcie manifestacji w Tbilisi.
Volodymyr Zelensky address to tens of thousands of Georgians gathered to support Ukraine! pic.twitter.com/HFaRLzCrgK
— Mikheil Saakashvili (@SaakashviliM) March 4, 2022
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker: Kolejni uchodźcy z Ukrainy wracają do swojej ojczyzny. Dziś z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach dwa samoloty zabrały obywateli Uzbekistanu. Późnym wieczorem planowane są kolejne loty. Jutro z Katowic wylecą także obywatele Azerbejdżanu.
Kolejni uchodźcy z Ukrainy wracają do swojej ojczyzny. Dziś z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach dwa samoloty zabrały obywateli Uzbekistanu. Późnym wieczorem planowane są kolejne loty. Jutro z Katowic wylecą także obywatele Azerbejdżanu. Dobra robota @MSZ_RP pic.twitter.com/2fqIw31nj5
— Paweł Szefernaker (@szefernaker) March 4, 2022
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki odniosła się do wypowiedzi amerykańskiego republikańskiego senatora Lindseya Grahama, który sugerował, że Rosjanie powinni zlikwidować prezydenta Władimira Putina. - To nie jest stanowisko rządu Stanów Zjednoczonych i na pewno nie jest to stwierdzenie, które można by usłyszeć z ust kogokolwiek, kto pracuje w tej administracji - stwierdziła Psaki.
Agencja Interfax podaje, że Rosja zablokowała obywatelom dostęp do Twittera. Wcześniej taką decyzję podjęto wobec Facebooka.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE?CRP) na terytorium całego kraju do 15 marca 2022 r. do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE?CRP) na terytorium całego kraju do 15 marca 2022 r. do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. pic.twitter.com/NdHoUZa9Bp
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) March 4, 2022
John Kirby przekazał również, że w zaporoskiej elektrowni nie doszło do wycieku materiałów radioaktywnych.
Rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał w piątek, że działania Ukraińców spowolniły, a w niektórych miejscach zatrzymały duży rosyjski konwój zmierzający w stronę Kijowa. Według Amerykanów przyczyniła się do tego również sytuacja Rosjan związana m.in. z brakami paliwa.
Fot. Manuel Balce Ceneta / AP Photo
Amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm o sytuacji w zaporoskiej elektrowni atomowej: Ukraińscy operatorzy byli niezwykle odpowiedzialni w tym, jak zareagowali na wczorajszy przerażający atak, bezpiecznie wyłączając dwa reaktory. Obecnie mają jeden reaktor pracujący z częściową mocą, aby utrzymać stabilność sieci energetycznej. Elektrownia jądrowa została zaprojektowana tak, aby wytrzymać silny ostrzał lub bombardowanie. W nocy nie odnotowaliśmy podwyższonych odczytów promieniowania. Systemy bezpieczeństwa są nienaruszone, a reaktory nadal są chłodzone.
Jest komunikat Białego Domu po rozmowie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. "Prezydent Biden podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Polski i wszystkich naszych sojuszników z NATO. Z zadowoleniem przyjął partnerstwo Polski w przyjmowaniu 9000 sił amerykańskich, w tym 4700 dodatkowych żołnierzy rozmieszczonych tam w ostatnich tygodniach, aby uspokoić sojuszników z flanki wschodniej, odstraszyć rosyjską agresję na NATO i stanąć ramię w ramię z ich polskimi odpowiednikami w celu utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w Europie" - czytamy. Biały Dom dodaje, że "prezydent Biden podziękował prezydentowi Dudzie i narodowi polskiemu za gościnność w przyjmowaniu i pomocy blisko 700 000 Ukraińców i innym osobom, które do tej pory uciekły przed wojną.
Ukraińskie siły zbrojne informują o przejęciu kontroli nad Hostomelem. Według ukraińskich służb w walkach o miasto zginęło co najmniej 50 Rosjan.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przygotował ustawę skierowaną do osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Szef rządu powiedział w Polsat News, że ustawa powinna być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. -Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, będą otrzymywały ze strony państwa na przykład 40 złotych dziennie za daną osobę" - powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że uregulowana zostanie także kwestia leczenia uchodźców czy nauczania w szkołach. Do tej pory do Polski przybyło ponad 700 tysięcy uchodźców z Ukrainy.
Brytyjski resort obrony publikuje kolejną mapę pokazującą skalę inwazji na Ukrainę:
The illegal and unprovoked invasion of Ukraine is continuing.
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) March 4, 2022
The map below is the latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 04 March 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/94E5eEDqiw
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/plOXiWOWvA
Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News: Geopolityczna rzeczywistość zmieniła się poprzez agresję Rosji na Ukrainę. Jądro elit brukselskich zostało tym wstrząśnięte. Ale muszą zrozumieć, że gazociągiem Nord Stream 1 i 2 nie płynie gaz, ale krew niewinnych Ukraińców. (..) Do wprowadzenia kolejnych sankcji dla Rosji jest potrzeba jedność UE. Chcemy, aby porządek geopolityczny, który nastał po 1991 roku w naszej części Europy, został utrzymany.
CNN podaje, że w gruzach bloku mieszkalnego w Borodziance (przedwczoraj doszło tam do ataku rakietowego) może znajdować się wciąż nawet ok. 100 osób.
fot. AP
Szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała po dzisiejszym spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że UE jest gotowa do przyjęcia kolejnych sankcji wobec Rosji. - Wiemy, że ten konflikt jest daleki od zakończenia i żeby było jasne, jesteśmy gotowi podjąć dalsze surowe środki, jeśli Putin nie zatrzyma i nie cofnie wojny, którą rozpętał - mówiła. Antony Blinken także ostrzegł, że wojna w Ukrainie może nie skończyć się w "najbliższym czasie".
fot. Yves Herman / AP
Rosyjski urząd Roskomnadzor poinformował w piątek o zablokowaniu dostępu do Facebooka na terenie Federacji Rosyjskiej. Urząd twierdzi, że Facebook "dyskryminuje rosyjskie media".
Prezydent Andrzej Duda o rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem: Omówiliśmy wszystkie ważne bieżące tematy, w tym także kwestię odbudowy Ukrainy. Przedstawiłem Joe Bidenowi
sytuację na wschodniej flance Sojuszu. Prezydent USA podkreślił, że jest wdzięczny za to, co robimy i zapewnił, że NATO stoi za nami.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć Ukraińców, którzy zginęli w obronie swojej ojczyzny przed rosyjskim agresorem. W specjalnym wystąpieniu zaznaczył, że pierwszą minutą ciszy chciałby oddać hołd żołnierzom, funkcjonariuszom służb specjalnych, policjantom, zwiadowcom oraz wszystkim mundurowym, którzy zginęli w walce. Drugą minutę ciszy ukraiński prezydent poświęcił zabitym cywilom. Trzecią chwilą milczenia zwrócił uwagę zachodu na sytuację na Ukrainie. - Narody Europy, nie milczcie. Wychodźcie na ulicę, wspierajcie Ukrainę. Pragniemy tego. Wspierajcie naszą wolność, bo to będzie wygrana nie tylko z rosyjskimi wojskami, ale zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem, zwycięstwo wolności nad tym, co się dzieje w naszym kraju - wezwał ukraiński przywódca. Dodał, że "jeśli upadnie Ukraina, upadnie cała Europa". Według danych ONZ od zeszłego tygodnia, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 331 cywili. Ukraińskie władze mówią natomiast o ponad dwóch tysiącach ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.
fot. AP
Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oceniła w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że świat "ledwo uniknął katastrofy nuklearnej", po tym, jak Rosjanie przejęli zaporoską elektrownię i doszło tam do pożaru. Thomas-Greenfield wezwała rosyjskie wojska do wycofania z elektrowni.
Kancelaria Prezydenta: Zakończyła się rozmowa Andrzeja Dudy i Joe Bidena.
Zakończyła się rozmowa Prezydentów Polski @AndrzejDuda i USA @JoeBiden.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 4, 2022
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaznaczył dziś, że Stany Zjednoczone zobowiązały się zrobić wszystko, co konieczne, aby powstrzymać wojnę w Ukrainie. Podkreślił znaczenie koordynacji działań amerykańskich z działaniami Unii Europejskiej. Antony Blinken w Brukseli spotkał się z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem i szefową KE Ursulą von der Leyen. - Wspólnie stajemy w obliczu tego, co jest wojną z wyboru prezydenta Putina: niesprowokowaną, nieuzasadnioną. Wojną, która ma przerażające konsekwencje dla zwykłych ludzi. Dla matek, ojców. Dzieci. Widzimy obrazy w telewizji. To się musi skończyć - mówił Blinken.
Biały Dom rozważa organizację wizyty wiceprezydentki USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii - podaje nieoficjalnie CNN. Na razie nie zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie.
Fot. Michael Probst / AP Photo
Tbilisi. Manifestacja solidarności z Ukrainą
????????????? ? ?????? ??????? ????????? ?????????? ?????? ?? ????????? ???????.
— ????? ??????????? (@ArmedForcesUkr) March 4, 2022
?????????????????????????? pic.twitter.com/9irxRr5PUG
Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przekazał w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że "żadne systemy bezpieczeństwa nie zostały naruszone w pobliżu samych reaktorów? w zajętej przez rosyjskie wojska zaporoskiej elektrowni atomowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o "rosyjskim terroryzmie nuklearnym" i omówił z nim kwestię zaprzestania działań wojennych.
Na Twitterze ukraiński prezydent przekazał, że podczas rozmowy telefonicznej z Erdoganem podziękował Turcji za konsekwentne wsparcie. "Poinformowałem o trwającej agresji, terroryzmie nuklearnym ze strony Rosji. Musimy zakończyć działania wojenne" - dodał Zełenski. Minionej nocy siły rosyjskie ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze, powodując pożar na jej terenie.
Amerykańskie media podają nieoficjalnie, że Departament Stanu USA zakazał ambasadom udostępnianie dzisiejszego wpisu na Twitterze ambasady USA w Kijowie. Przypomnijmy: we wpisie atak na zaporoską elektrownię jądrową nazwano "zbrodnią wojenną".
Siły zbrojne Ukrainy: Czernihów prowadzi bohaterską obronę.
Informacja operacyjna ukraińskich sił zbrojnych z godz. 18: Główne wysiłki okupantów koncentrowały się na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w blokowanych przez nich osiedlach. Okupanci kontynuowali także ataki rakietowe i bombowe na osiedla. Do niszczenia infrastruktury krytycznej i budynków mieszkalnych użyto artylerii i wielu wyrzutni rakiet.
Andrzej Duda rozmawia dziś z Joe Bidenem.
Trwa rozmowa Prezydenta @AndrzejDuda z @POTUS na temat sytuacji na Ukrainie. pic.twitter.com/ZX4eDjvdT5
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 4, 2022
W pobliżu daczy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego znaleziono fragment rosyjskiego pocisku. "Chybili" - miał zażartować Zełenski.
??A missile fragment, presumably from a Russian missile, falls in the yard of Zelensky's state dacha near Kyiv.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2022
?Missed me,? joked President Volodymyr Zelensky, according to his spokesperson Sergii Nykyforov, who posted photos of the object.
Photos: Sergii Nykyforov/Facebook pic.twitter.com/17m68dA0Av
Według informacji podawanych przez Kreml prezydent Rosji Władimir Putin miał zaprzeczyć w rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, by Rosjanie bombardowali ukraińskie miasta. To oczywista nieprawda - w Ukrainie dochodzi do bombardowań.
BBC tymczasowo zawiesza pracę swoich dziennikarzy w Rosji. To reakcja na nową ustawę, która wprowadziła karę więzienia za rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o rosyjskich siłach zbrojnych. - Bezpieczeństwo naszych pracowników jest najważniejsze i nie jesteśmy przygotowani na narażanie ich na odpowiedzialność karną za samo wykonywanie pracy. Chciałabym im wszystkim oddać hołd za odwagę, determinację i profesjonalizm - mówi dyrektor generalny BBC Tim Davie. Zaznacza, że dziennikarze w Ukrainie i na całym świecie nadal będą informować o rosyjskiej inwazji.
CNN podaje, że na Ukrainę dotarł do tej pory ze Stanów Zjednoczonych sprzęt wojskowych o wartości 240 mln dolarów z pakietu zaplanowanego na 350 mln dol. Dalsze dostawy planowane są w kolejnych dniach lub ewentualnie tygodniach, ale, jak zapewniają Amerykanie, nie później.
Rosyjskie siły zostały wyparte z miasta Mikołajów na południu Ukrainy - twierdzą lokalne władze. Walki trwają na obrzeżach.
???Ukrainian troops pushed Russian forces out of Kulbakyne airport #Mykolaiv #Ukraine #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/G3cTpKAvIP
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) March 4, 2022
Zaporoską elektrownię atomową zajęli wynajęci przez Rosję czeczeńscy bojownicy - przekazały dziś ukraińskie władze. Wczoraj Rosjanie ostrzelali, a następnie przejęli elektrownię. Według strony ukraińskiej kilku pracowników elektrowni odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zostało zabitych. Front walk zbliża się do innej elektrowni - Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej, położonej 80 kilometrów na zachód od Mikołajewa. Ukraina proponuje Rosjanom, aby wokół wszystkich elektrowni utworzyć 30-kilometrową strefę bez działań bojowych.
CNN podaje, że siły rosyjskie znajdują się ok. 25 km od centrum Kijowa, a także 10 km od centrów Czernihowa i Charkowa. Według Amerykanów Rosjanie nie zdobyli jak dotąd Mariupola, wciąż trwają tam walki.
"W dziewiątej dobie działań zbrojnych na Ukrainie rosyjskie wojska nadal skoncentrowane są na czterech kierunkach natarcia, spośród których najważniejszy politycznie i wojskowo jest kierunek kijowski. Siły rosyjskie napotykają znaczny opór, stawiany zarówno przez ukraińską armię, jak i przez społeczeństwo. W najbliższych dniach kluczowe będzie utworzenie korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast" - pisze analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Anna Maria Dyner.
Kolejny dzień Rosja kontynuuje działania zbrojne na Ukrainie. W okrążonych miastach zaczyna się pogarszać sytuacja humanitarna, co będzie wymagało reakcji międzynarodowej. Więcej w tekście @Anna_M_Dyner #StandWithUkraine ??#PISM_with_Ukraine ???
— PISM (@PISM_Poland) March 4, 2022
??https://t.co/sUq7pnwVyN pic.twitter.com/hxdtgQGYGW
Po godz. 16 w Brukseli rozpoczęła się zwołana w trybie pilnym narada ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich. W spotkaniu ma wziąć udział także minister spraw zagranicznych Ukrainy.
Ponadto szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaprosił amerykańskiego sekretarza stanu, ministrów z Wielkiej Brytanii i Kanady, a także szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przed spotkaniem wielu ministrów podkreślało konieczność nałożenia kolejnych sankcji na Rosję za kontynuowanie ofensywy na Ukrainie. Jeśli chodzi o Unię, to nie ma na razie przygotowanego czwartego pakietu sankcyjnego, ale nieoficjalnie można usłyszeć, że rozważane jest zablokowanie europejskich portów dla rosyjskich statków. Są też głosy o wstrzymaniu importu gazu i ropy. Polska zabiega o wstrzymanie importu węgla, podobnie jak odłączenia wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT. Unijni urzędnicy mówią też, że eksperci śledzą rosyjskie transakcje w kryptowalucie, bo mają podejrzenia, że Rosja może omijać już nałożone sankcje.
Trzecia runda rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją może się odbyć jutro lub w niedzielę - potwierdził doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podoliak.
Wyjaśnił, że rozmowy odbywają się na Białorusi, ponieważ strona rosyjska nie zgadza się na pośredniczenie innych państw. - Możliwe, że później rozmowy będą prowadzone na terenie innego państwa, postulowaliśmy, by była to Turcja, Węgry lub Polska. Ponieważ Białoruś jest przez Rosję wykorzystywana jako miejsce, z którego atakowane są nasze miasta - zaznaczył.
Rosja użyła w Charkowie zakazanej międzynarodowymi traktatami amunicji kasetowej. Takie informacje podaje Human Rights Watch. Doniesienia te potwierdza także sekretarz generalny NATO.
Według Human Rights Watch do ataków zakazaną bronią miało dojść w miniony poniedziałek. Rakiety Smercz spadły wówczas na trzy dzielnice mieszkalne w Charkowie. Organizacja twierdzi, że amunicja kasetowa zabiła co najmniej trzech cywilów. Human Rights Watch twierdzi, że użycie takiej broni przez Rosjan może stanowić zbrodnię wojenną.
Mer Charkowa Ihor Terechow w telewizyjnym wystąpieniu: Jesteśmy pod ciągłym ostrzałem. Ostrzeliwane są dzielnice mieszkalne miasta. Sytuacja jest bardzo trudna. Poprosiłem mieszkańców, żeby ukrywali się w schronach, piwnicach, stacjach metra. (...) Dziś w Charkowie spadł śnieg, spodziewamy się znacznego ochłodzenia - i bardzo się martwimy. Całe szkło w domach jest stłuczone, teraz nie da się naprawić okien. (...) Działamy. Dostarczamy ludziom ciepło, wodę. Wywozimy śmieci, częściowo sprzątamy drogi.
Charków, 2 marca. Fot. Andrew Marienko / AP Photo
Ukraińskie siły publikują nagranie z ataku na rosyjski sprzęt.
????? 30-? ???? ???????? ???????????. ??? ???? ???????. ?????? ?????????? ?????????!
— ????? ?????????? (@ArmedForcesUkr) March 4, 2022
??????? ????? ??? ???? pic.twitter.com/8FJy5SjLxL
Co najmniej pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wyniku ostrzału przez rosyjskich okupantów we wsi Marchałówka w obwodzie kijowskim - podaje "Ukraińska Prawda". W miejscowości miało dojść do pożaru w ośmiu domach.
????? ???????? ?????????? ????????? ??? ?????? ???????? 5 ?????, ? ??? 3 ?????https://t.co/H6kl0ztrmc pic.twitter.com/EtQRmId3aX
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) March 4, 2022
Biuro kanclerza Niemiec Olafa Scholza wydało komunikat w związku z dzisiejszą rozmową polityka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa trwała godzinę, a Scholz "wyraził głębokie zaniepokojenie" i wezwał Rosję do "natychmiastowego zaprzestania wszelkich walk" i utworzenia korytarzy humanitarnych. Putin przekazała Scholzowi, że w weekend odbędzie się trzecia tura rozmów Rosji i Ukrainy.
Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadeklarowało dziś, że nie zamknie swojej przestrzeni powietrznej dla Rosji.
Rada Najwyższa Ukrainy: Okupowany przez Rosję Chersoń ma blokadę dostępu do towarów humanitarnych. 19 ciężarówek z Ukrainy nie może przejeżdżać przez "zielone korytarze". W mieście kończą się żywność i lekarstwa.
W Lisiczańsku w obwodzie ługańskim w wyniku dzisiejszego ostrzału Rosji został zniszczony oddział pulmonologiczny szpitala dziecięcego, a chirurg został ranny - podaje Ukrinform.
Biuro ONZ ds. praw człowieka podaje, że według oficjalnych danych od początku wojny w Ukrainie zginęło 331 cywilów (w tym 19 dzieci), a 675 zostało rannych. Rzeczywista liczba ofiar może być jednak wyższa.
Mer Kijowa Witalij Kliczko: Przyjaciele! Kijów jest wzmocniony do obrony w przypadku ataku wroga. Dzisiaj przejechałem przez kilka posterunków postawionych w obronie miasta. Żołnierze sił zbrojnych, obrony, policji i innych sił bezpieczeństwa są gotowi i będą bronić stolicy, serca Ukrainy.
?????! ???? ????????????, ??? ??????????? ? ???? ????? ??????. ???????? ????????? ??????? ????-???????, ????????? ??? ??????? ?????. ????? ???????? ???, ??????????, ???????, ???? ?????? ????????? ?????? ? ?????? ???????? ???????- ????? ???????. pic.twitter.com/01vWEuKdk7
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) March 4, 2022
Firma Microsoft ogłasza zawieszenie wszelkiej sprzedaży produktów i usług w Rosji. "Podobnie jak reszta świata, jesteśmy przerażeni, rozgniewani i zasmuceni obrazami i wiadomościami z wojny w Ukrainie i potępiamy tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji" - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.
Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy: Kolejny nieprzyjacielski samolot SU-25 wraz z pilotem został zestrzelony. Podczas wojny zestrzelono łącznie 34 samoloty wroga i 37 śmigłowców.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał dziś, że nie ma zgody na bezpośrednie rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O takie spotkanie Zełenski apelował w tym tygodniu.
Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin w Pałacu Elizejskim, 9.12.2019 r. fot. Ian Langsdon/AP.
W sieci nie brakuje nagrań i zdjęć porzuconego rosyjskiego sprzętu.
?? ???????????? ????? ????????? ???????? ???????? ?????? ???????.#StopRussia pic.twitter.com/hk8rYXGKTY
— ???????? ???? ??????? (@verkhovna_rada) March 4, 2022
Ukraińskie służby informują, że w wyniku wczorajszego bombardowania w Czernihowie zginęło 47 osób.
Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak przyznał w rozmowie z agencją Ukrinform, że negocjacje z Rosją "będą trudne, ale będą kontynuowane". Podoliak zwrócił uwagę m.in. na to, że prezydent Wołodymyr Zełenski nie zgodzi się na żadne ustępstwa, które osłabiłyby integralność terytorialną i wolność Ukrainy.
Irpin, miasto w obwodzie kijowskim. Media publikują nagrania z ataku na blok mieszkalny.
Irpin, residential building takes a rocket strike pic.twitter.com/Kmc8jRCiJa
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) March 4, 2022
Również o 17.30 telefoniczną rozmowę odbędą prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i prezydent Andrzej Duda.
Phone call Biden-Duda ???????? scheduled 1730 CET / 1130 EST. @POTUS @JoeBiden and @prezydentpl @AndrzejDuda to discuss the situation in Ukraine ????. pic.twitter.com/rRE6R4R7gv
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) March 4, 2022
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zwołuje nadzwyczajne posiedzenie, które odbędzie się o godz. 17.30 czasu polskiego w Nowym Jorku - podaje "The Guardian". Tematem będzie atak rosjan na zaporoską elektrownię atomową na południu Ukrainy.
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka stwierdził dziś, że białoruskie siły zbrojne nie biorą i nie będą brały udziału w rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Jak podaje Reuters, Łukaszenka odbył w piątek długą telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
fot. Alexei Nikolsky
Mer Chersonia Ihor Kołychajew twierdzi, że mimo rosyjsko-ukraińskiego porozumienia ws. korytarzy humanitarnych rosyjskie siły okupacyjne nie wpuszczają do miasta ciężarówek z pomocą humanitarną - podaje Euromaidan Press.
The mayor of the now Russian-occupied city of Kherson, Ihor Kolykhaiev, says that, despite an agreement on the "green corridor," trucks with humanitarian aid are not allowed into the city by the Russian occupation forces.
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 4, 2022
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow szerzy dezinformację, fałszywie twierdząc, że Ukraina chce przywrócić swój arsenał nuklearny. Jeszcze raz: to cyniczne, rażące kłamstwo Rosji, która sama strzela do obiektów jądrowych na Ukrainie. Należy ustanowić wokół nich bezpieczne strefy, aby zapobiec katastrofie w Europie.
Russian FM Lavrov spreads disinfo by falsely alleging Ukraine wants to restore its nuclear arsenal. Once again: This is a cynical, blatant lie by Russia who itself fires at nuclear facilities in Ukraine. Safe zones must be established around them to prevent disaster in Europe.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 4, 2022
ONZ szacuje, że od 24 lutego z Ukrainy do sąsiednich krajów uciekło ponad 1,2 mln osób. Ok. 500 tys. to osoby nieletnie.
Są też zdjęcia z Nowopskowa w obwodzie ługańskim. Rosyjscy żołnierze spotkali się z oporem ze strony ludności cywilnej.
??? Russian troops entered Novopskov, #Luhansk Region, civilians blocked the streets #Ukraine #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/GKkpGa0inO
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) March 4, 2022
Media społecznościowe obiegają zdjęcia i nagrania z protestów przeciwko okupantowi w ukraińskim Melitopolu.
?????? ????? ????????? ? ?????????? pic.twitter.com/xxNRbCbgGL
— ??????????? ?????? (@ua_industrial) March 4, 2022
?? ? ?????????? ???????? ??????????? ???????? ?? ???????? ?? ????? ????? ????? ?????????? ????????? pic.twitter.com/6cmSf7v3pp
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) March 4, 2022
Amerykańska ambasada w Kijowie: Atak na elektrownię jądrową [Zaporoską elektrownię jądrową - red.] jest zbrodnią wojenną. Ostrzelanie przez Putina największej elektrowni atomowej w Europie posuwa jego rządy terroru o krok dalej.
It is a war crime to attack a nuclear power plant. Putin's shelling of Europe's largest nuclear plant takes his reign of terror one step further. #TheHague #Zaporizhzhia #StandwithUkraine
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) March 4, 2022
Sekretarz generalny NATO: Sojusznicy w NATO powinni zapewniać wsparcie Ukrainie, ale nie staniemy się częścią konfliktu. Głęboko wierzę, że jeżeli NATO miałoby bezpośrednio zaangażować się w konflikt, doprowadzi to do większych strat i cierpienia. Musimy zwiększyć wsparcie, narzucić sankcje, wzywać Rosję do zaangażowania się w rozwiązania polityczne, ale nie angażować w to zbrojnie NATO.
Fot. Olivier Matthys / AP Photo
Jens Stoltenberg: Narzucamy bardzo duży koszt na Rosję. (...) Rosja musi wykazać się chęcią do tego, by usiąść i znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne. Póki co, nie są gotowi, by to zrobić. Absolutnym minimum powinno być rozwiązanie związane z korytarzami humanitarnymi, by wyciągnąć stamtąd cywilów i dostarczyć pomoc humanitarną.
Sekretarz generalny NATO: Nie będziemy wchodzić do Ukrainy, czy to w terenie, czy to w przestrzeń powietrzną.
Stoltenberg: To, co dzieje się na Ukrainie, jest rzeczą koszmarną. Widzimy cierpienie i śmierć na skalę, jakiej nie widzieliśmy od II wojny światowej.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: W porównaniu do tego, gdzie ukraińska armia była w 2014 r., szkolenie i wyposażenie, które zapewnili sojusznicy NATO, sprawiło, że jest lepiej wyszkolona, wyposażona, dowodzona i o wiele silniejsza. Dlatego właśnie są w stanie kontratakować tak, jak to robią.
- Prezydent Putin nie zdołał nas podzielić. NATO jest bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek - powiedział szef paktu.
- Relacja NATO z Rosji uległa fundamentalnej zmianie. Pozostajemy otwarci na szansę na dyplomacji i deeskalacji, by uniknąć błędów w kalkulacjach czy nieporozumień. Jeden wniosek możemy już jednak wysunąć. Europa i Stany Zjednoczone muszą stać ramię w ramię w strategicznej solidarności. Żaden kraj, żaden kontynent, nie może iść sam - powiedział Stoltenberg
- Agresja Rosji wytworzyła nową rzeczywistość, gdzie fundamentalne zasady są podważane przez użycie siły. Mamy do czynienia z zagrożeniem konfliktem, który może trwać przez lata. Stawka jest wysoka. To, jak będzie realizować relacje między państwami, to, czy demokracja, czy też autorytaryzm zatriumfują i docelowo jakiego rodzaju świata pragniemy - stwierdził Stoltenberg
NATO jest sojuszem obronnym, naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa tego sojuszu. Musimy zagwarantować, że nie będzie eskalować i nie rozleje się poza Ukrainę, ponieważ to byłoby jeszcze gorsze i bardziej niebezpieczne, doprowadziłoby do jeszcze większego cierpienia. NATO nie chce wojny z Rosją - podkreślił Jens Stoltenberg
- Rozmieszczamy siły reagowania po raz pierwszy w historii NATO. Mamy ponad 130 myśliwców w wysokiej gotowości, ponad 200 okrętów. Od północy do Morza Śródziemnego. Nieustannie będzie robić wszystko, by chronić każdej piędzi natowskiej ziemi - powiedział szef NATO cytowany przez TVN24
Szef NATO: Najbliższe dni nie przyniosą najprawdopodobniej nic lepszego. Czeka nas więcej śmierci i więcej zniszczeni. Siły rosyjskie wyciągają coraz silniejszy sprzęt
- To wojna prezydenta Putina, którą prowadzi przeciwko pokojowemu krajowi. Wzywamy prezydenta Putina do zatrzymania tej wojny natychmiast i wycofania wszystkich sił z Ukrainy natychmiast, bez jakichkolwiek warunków - powiedział szefa NATO.
Rozpoczyna się konferencja prasowa szefa NATO. - Budynki mieszkalne są ostrzeliwane, prowadzone są nieodpowiedzialne działania wokół elektrowni jądrowych. Najbliższe dni nie przyniosą najprawdopodobniej nic lepszego. Czeka nas więcej śmierci i więcej zniszczeni. Siły rosyjskie wyciągają coraz silniejszy sprzęt - mówi.
Witalij Kliczko odwiedził mieszkańców Kijowa w schronie:
Visited people in shelter in one of Kyiv?s subway stations. #StandTogether ????#Ukraine #Kyiv #united #StopThisWar @Vitaliy_Klychko pic.twitter.com/CwGKkJFROH
— Klitschko (@Klitschko) March 4, 2022
Putin mówi, że "sąsiedzi Rosji nie powinni eskalować napięcia"
Putin says Russia's neighbours should not escalate tensions https://t.co/txYnujeCkE pic.twitter.com/86V5sfhsvD
— Reuters (@Reuters) March 4, 2022
Tymczasem dziennikarka "Finantial Times" relacjonuje konferencję Władimira Putina.
Extraordinary comments from Putin just now.
— Polina Ivanova (@polinaivanovva) March 4, 2022
Says Russia has ?no ill intentions towards its neighbours? and calls for international cooperation to return, for relations to normalize pic.twitter.com/r00LJCeLlI
Andrzej Duda dziękuje Polakom za pomoc uchodźcom. - Dziękuję, że ich przyjmujecie, dziękuję, że to dla nich robicie - kończy swoją wypowiedź.
Trwa konferencja Andrzeja Dudy. Prezydent przemawia z Rzeszowa. - To tutaj, dzisiaj, przez granicę odbywa się przesyłanie pomocy humanitarnej i organizowanie pomocy dla Ukraińców - mówi.
Starcia na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i pożar w jednym z budynków, nie były efektem jakichś ciężkich walk. Rosjanie właściwie nie napotkali oporu i już mają sytuację pod kontrolą. Musieliby chcieć wywołać katastrofę jądrową, żeby do niej doszło, a nic nie wskazuje, żeby mieli takie chęci.
Rada Praw Człowieka ONZ podjęła decyzję o pilnym powołaniu niezależnej komisji mającej zbadać przypadki łamania praw człowieka w czasie wojny na UkrainiePrezydent Ukrainy zapewnił, ze rosyjskie przestępstwa są dokumentowane. "Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw ONZ międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach. (...) Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani" - napisał na swoim profilu społecznościowym Wołodymyr Zełeński.
I welcome the establishment by the #UN Human Rights Council of the International Commission of Inquiry to investigate facts of Russian war crimes against Ukraine. Evidence will be documented and used in international courts. Russian war criminals will be held accountable.
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) March 4, 2022
Kolejny rosyjski Su-25 zestrzelony - informuje NEXTA
Another #Russian Su-25 was shot down near #Volnovakha.
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
The pilot is wanted. He will have to answer for the fact that he shelled residential houses and civilian infrastructure. pic.twitter.com/GY2K3tQMah
Dyrektor działającego w ramach ONZ Światowego Programu Żywnościowego David Beasley podziękował Polakom za pomoc udzielaną Ukrainie. Poinformował na Twitterze, że przebywa obecnie przy polsko-ukraińskiej granicy. "Jestem w Polsce, kraju wypełnionym niesamowitymi ludźmi, którzy nie zawahali się stanąć w obronie sąsiadów w czasach wielkiej potrzeby" - napisał David Beasley
Komisja Europejska zawiesza współpracę badawczą z Rosją. To gest solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec rosyjskiej napaści na ten kraj
Ukraińska marynarka wojenna zatopiła własny okręt, by nie wpadł w ręce Rosjan. Decyzję miał wydać dowódca - informuje minister obrony Ołeksij Reznikow. Jednostka znajdowała się w ważnym porcie w Mikołajowie, miasta w południowej części Ukrainy. "Mikołajów był najważniejszym ośrodkiem budowy nawodnych okrętów wojennych w Związku Radzieckim. Tu właśnie zbudowano wszystkie radzieckie lotniskowce" - wyjaśnia Wikipedia
?? ? ?????????? ???????? ??????? ???????? ???? ???????? ????????????? ?? ???????? ???? ?????? ?????? ??????? ??? ??? ????. ??? ??? ????? ?????. pic.twitter.com/q16otXG7SA
— ? (@TarasChmut) March 3, 2022
Lubelska policja zatrzymała cztery osoby podejrzane o nawoływanie do nienawiści wobec uchodźców. Podejrzani na portalach społecznościowych i forach kibiców publikowali nieprawdziwe informacje o rabowanych sklepach czy napaściach na obywateli Polski
Trwają walki na południu m. Mykołajiw. Rosyjski sprzęt jest niszczony. Szef administracji obwodowej uspokaja - walki nie trwają w centrum, RU napotykaja na zacięty opór. pic.twitter.com/4rO0W8FkLD
— Michał Marek (@mic_marek) March 4, 2022
Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informuje o walkach, jakie toczą się w pobliżu ważnego portu w Mikołajowie. - Rosyjscy żołnierze wtargnęli do szkoły i rozstrzelali dyrektora w Bataszance, w rejonie Mikołajowa - dodaje. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz zapewnia z kolei, że próba zdobycia Mikołajowa została odparta
Unia Europejska zawiesza programy współpracy transgranicznej z Rosją i Białorusią
Rada Praw Człowieka ONZ zbada przypadki łamania praw człowieka wynikające z rosyjskiej agresji w Ukrainie
??The UN Human Rights Council voted to investigate human rights violations during the #Russian aggression against #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował, by przeżywany w Kościele Wielki Post wykorzystać do modlitwy i postu także w intencji Ukrainy. "Tegoroczny Wielki Post, przeżywany w cieniu ataku Rosji na Ukrainę jest inny niż dotychczasowe. Niech nasze domy będą pełne pokoju i modlitwy. Nie żałujmy czasu i sił, aby uprosić Boga o przemianę serc dla agresorów i ratunek dla świata, abyśmy wszyscy dostąpili radości Zmartwychwstania" - powiedział
Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa: Noc w stolicy minęła stosunkowo spokojnie. Kilkukrotnie rozległy się syreny obrony przeciwlotniczej. Samochody jeżdżą, sklepy spożywcze pracują, podobnie jak większość państwowych aptek
Associated Press: W obronie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, dwóch zostało rannych. Informację potwierdza Enerhoatom, ukraiński koncern nadzorujący elektrownie jądrowe
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+
Wojna w Ukrainie, a nie sport na razie zdominowała atmosferę rozpoczynających się dzisiaj w Pekinie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jak informuje Polskie Radio Sekretarz Generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Paulina Manowska-Kowalczyk. - Mam nadzieję, że ceremonia otwarcia będzie taką chwilą, która faktycznie tę radość przyniesie. Zaczną się zawody, zacznie się sportowa rywalizacja. Muszę przyznać, że tematem numer jeden w wiosce nie jest sport tylko wojna, która toczy się w sąsiadującym z Polską kraju - mówi Manowska-Kowalczyk
"Po wspólnym liście z apelem o solidarność z bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji Małżonki Prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene rozmawiały o polsko-litewskiej współpracy w działaniach dla Ukrainy" - pisze Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy
Po wspólnym liście z apelem o solidarność z bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji Małżonki Prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser?Duda i Diana Naus?dien? rozmawiały o ?????????współpracy w działaniach dla Ukrainy. https://t.co/3L8k8Nzodr
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 4, 2022
Komunistyczna Partia Armenii i Związek Oficerów Radzieckich zorganizowały wiec poparcia dla militarnej agresji Rosji. Propagandowe transparenty mówią o rzekomym faszyzmie w Ukrainie
The Communist Party of #Armenia and the Union of Soviet Officers held a rally in support of #Russia's military aggression. pic.twitter.com/YE5DYuxLrz
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Prezydent Zełenski domaga się zaostrzenia sankcji dla Rosji po ataku na zaporoską elektrownię atomową
Wieża telewizyjna w Melitopolu przejęta przez Rosjan. Jak donosi Okręgowa Administracja Wojskowa rozpoczęła się transmisja propagandowych treści
??#Zaporozhye Regional Military Administration confirms that the occupiers have seized a television tower in #Melitopol and are broadcasting propaganda through it. pic.twitter.com/eHjTHrq4Ka
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
CD Projekt, polski producent gier i właściciel platformy GOG, odciął możliwość korzystania z usługi w Rosji i na Białorusi. W Rosji przestanie też działać eSklep platformy Nintendo. W czwartek Ukraina zaapelowała o wyłączenie innych usług dla graczy: platform PlayStation i Xbox
Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE potępiło rosyjski atak na elektrownię atomową na Ukrainie. "Ostatnie lekkomyślne działania stanowią poważne zagrożenie dla kontynentu europejskiego. Rosja musi natychmiast zaprzestać ataków i łamania międzynarodowego prawa" - czytamy we wpisie
We strongly condemn #Russia?s shelling around the nuclear power plant #Zaporizhzhia. Recent reckless actions pose a significant threat to the European continent.
— Poland in the EU (@PLPermRepEU) March 4, 2022
Russia must immediately cease attacking and violating the international law. pic.twitter.com/TdUYieAsjA
Prezydent Litwy: Ataki Rosji na obiekty jądrowe to akt terroryzmu nuklearnego. Elektrownia atomowa w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, też może być zamieniona w rosyjską broń - ostrzega
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przewiduje, że w rezultacie nałożonych na Rosję sankcji gospodarka tego kraju pogrąży się w największym kryzysie po drugiej wojnie światowej. Jednym z natychmiast odczuwalnych skutków jest gwałtowne osłabienie się rubla, które przyczyni się do wysokiej inflacji. Ekonomistka dodała, że Rosjanie spłacający kredyty odczują też podwyżkę podstawowej stopy procentowej z 9,5 do 20 procent. Wielu Rosjan odczuje skutki wycofywania się z rynku rosyjskiego dużych firm zagranicznych. Skutkiem takiego działania będzie między innymi gwałtowny wzrost bezrobocia
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa: To krytyczny moment dla przyszłości Europy. Jesteśmy świadkami wojny na pełną skalę na naszych granicach, wojny rozpętanej przez prezydenta Putina przeciwko Ukrainie, zupełnie nieuzasadnionej, która powoduje wiele ofiar wśród ludności cywilnej z użyciem broni surowo zakazanej przez Konwencję Genewską
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa: W sprawie sankcji wobec Rosji wszystkie możliwości są na stole
Anna Moskwa apeluje do mediów: Proszę o nierozpowszechnianie czegoś, co nie jest faktem. To, co pojawia się na stronie Agencji i Ministerstwa jest faktem. Wszystko inne może być elementem prowokacji. "Sytuacja jest w normie, nie różni się od stanu sprzed rosyjskiej agresji" - to najkrótsze podsumowanie konferencji
Anna Moskwa: Ukraiński system energetyczny jest w pełni niezależny. Kilka lat temu został rozłączony z systemem rosyjskim. 27 lutego strona ukraińska złożyła wniosek o integrację z europejskim systemem energetycznym
Anna Moskwa: Energetyka jądrowa w Ukrainie jest podstawą systemu energetycznego
Szef Państwowej Agencji Atomistyki: Organy państwa są przygotowane na wszystkie możliwe scenariusze. Mamy prośbę o niepowielanie niepotwierdzonych komunikatów
Szef Państwowej Agencji Atomistyki pytany, ile jest czynnych elektrowni atomowych w Ukrainie, mówi: - Mamy 15 czynnych reaktorów jądrowych, 7 z tych reaktorów wciąż pracuje. W zaporoskiej elektrowni pracuje 1 reaktor z 6 reaktorów. Pozostałe są wyłączone.
Irpień (obwód kijowski) ogłosił ewakuację ludności cywilnej. Żyje w nim ok. 60 tys. osób
Civilians are getting evacuated in Irpin pic.twitter.com/HxKtbRsmyd
— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) March 4, 2022
- Sytuacja radiacyjna w Polsce nie odbiega od stanu sprzed agresji na elektrownię. Nie ulegajmy dezinformacji, sprawdzajmy zaufane źródła. Nie odnotowano żadnych zmian w sytuacji radiacyjnej. Nie ma konieczności przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem, odradzamy to! To może mieć złe skutki dla zdrowia i życia osób - mówi prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Łukasz Młynarkiewicz.
Rozpoczęła się konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Sama elektrownia nie jest naruszona. Nasze służby są w stałym kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. Sytuacja jest monitorowana, nie ma żadnego zagrożenia - mówi Anna Moskwa.
PILNE
Podsumujmy: Integralność reaktora nie została uszkodzona, nie ma żadnego wycieku ani zagrożenia promieniowaniem. Żadne systemu bezpieczeństwa nie zostały uszkodzone, a elektrownia w Zaporożu jest kontrolowana przez personel ukraiński, jednak jednocześnie jest pod kontrolą żołnierzy rosyjskich (którzy - jak wskazano - nie ingerują w działania pracowników) - to najważniejsze hasła, które padły na konferencji Międzynarodowej Konferencji Atomistyki. Jak podkreślono, jej przedstawiciele są jednak zaniepokojeni działaniami wojennymi w okolicach elektrowni.
- Nie zaryzykuję życia moich pracowników, żeby ich tam wysłać, zanim nie pojadę tam sam - mówi szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. - Konsultuję się z Rosją i Ukrainą w sprawie możliwej wizyty w Czarnobylu - dodaje. Podkreśla, że na ten moment sytuacja (dot. m.in. monitorowania) jest bezpieczna, ale wojna trwająca w okolicach elektrowni ogólnie jest niepokojąca. - Na ten moment nie ma nic, co by stanowiło zagrożenie - wskazuje.
- Czy macie jakieś procedury na czas wojny? Może czas wygasić reaktory? - pytają dziennikarze. - Są referencje dla konfliktu zbrojnego - odpowiada szef Agencji, dodając, że nie sugeruje wyłączenia reaktorów. - To nie jest czas ani miejsce, aby o tym mówić - dodaje.
- Co teraz z elektrownią w Zaporożu? Ukraińcy kontrolują salę kontrolną, ale Rosjanie z kolei kontrolują ich (i przejęli elektrownię). Więc co dalej, czego się spodziewacie? - pyta jeden z dziennikarzy. - Chcemy przedstawić gotowość Międzynarodowej Agencji do ruszenia w teren. Sytuacja jest bardzo trudna, to, co się stało dzisiaj, jest tego dowodem. Od kilku dni powtarzam, że jestem bardzo tym zaniepokojony. Teraz widzimy, że z powodu uderzenia rosyjskiej rakiety sytuacja mogła zakończyć się dramatycznie [choć ostatecznie zagrożenia nie ma - red.]. Nie możemy czekać, aż znów coś takiego się wydarzy - mówi szef Agencji.
- Jestem w kontakcie z Rosją i Ukrainą, Ukraińscy są tu naszymi partnerami. Ale mamy szereg kontaktów z Federacją Rosyjską. Słowa muszą przełożyć się na czyny, musimy działać konsekwentnie - mówi szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. - Na tę chwilę ukraiński personel zarządza działalnością elektrowni. W Zaporożu i w Czarnobylu mamy kontrolę nad elektrowniami, które są w rękach sił rosyjskich [ale pracują w nich pracownicy ukraińscy - red.] - dodał. Wskazał, że przedstawiciele Agencji chcieliby pojechać do Czarnobyla, by skontrolować sytuację na miejscu.
- W czasie ataku Rosjan na elektrownię atomową dwie osoby zostały ranne - powiedział przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Atomowej, dodając, że chodzi o pracowników obiektu. - Żaden reaktor nie został uszkodzony, nie ma zagrożenia - podkreślono.
- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z operatorami, obserwujemy sytuację bardzo uważnie - słyszymy. Firma Energoatom przekazała wcześniej, że elektrownia jest w rękach rosyjskich.
Rozpoczęła się konferencja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
- Chciałbym, aby wszyscy na całym świecie wiedzieli, że ta wojna nie mieści się w głowie. Putin rozumie, że nie potrafi pokonać armii ukraińskiej wojskowo, dlatego chce złamać ducha obywatelskiego. Ta wojna jest wojną totalną przeciwko Ukrainie, kto wie, do czego może posunąć się Putin. Potrzebujemy wsparcia i jeszcze więcej sankcji - mówi wiceburmistrz Mariupola Siergiej Orłow. Podziękował też polskiemu rządowi i wszystkim Polakom "za silne wsparcie Ukrainy".
- Sytuację w Mariupolu mógłbym nazwać ludobójstwem. Walczymy od 196 godzin, mieliśmy 40 godzin ciągłego ostrzału i bombardowania wszelką bronią, jaką ma Putin. Cała infrastruktura cywilna - szkoły, szpitale drogi - [jest zniszczona] - mówi Siergiej Orłow, wiceburmistrz Mariupola. - Nie mamy wody, elektryczności, ogrzewania.
Wiceburmistrz Mariupola Siergiej Orłow: Nie jesteśmy w stanie przeliczyć, ile osób zginęło, ile osób jest rannych. Nie jesteśmy w stanie policzyć ciał. Ta wojna nie mieści się w głowie. To jest wojna, w ramach której Putin po prostu niszczy wszystko. On nas chce nas złamać. Kto wie, do czego on może się posunąć. Robi wszystko, co może, żeby zniszczyć infrastrukturę miast. Mariupol jest otoczony, ale ukraińska armia walczy
"The Jeruzalem Post" pisze: Rosja wierzy, że może zrobić na Ukrainie to, co zrobiła w Syrii, bo to, co zrobiła w Syrii uszło jej w zasadzie na sucho, bez żadnego sprzeciwu społeczności międzynarodowej
W Krakowie w niedzielę o godzinie 12.00, w ramach solidarności z Ukrainą, zabije dzwon Zygmunt - poinformowała Archidiecezja Krakowska
Wołodymyr Zełenski: Ukraińskie miasta nigdy nie widziały takiej brutalności. Stolica jest celem okupanta, ale okupant nas nie złamie. Jesteśmy na swojej ziemi. Tylko wczoraj rosyjskie bomby zabiły wczoraj w Czernihowie 47 osób, cywilów. Cywilów! - mówi. - Oni cały czas szykują prowokacje, teraz - w Chersoniu. Rozgrywają miting poparcia dla Rosji, ściągają tam obcokrajowców. Mieszkańcy Chersonia - zwracam się do was. Nie słuchajcie ich, słuchajcie wyłącznie waszego serca. Słuchajcie swoich dzieci, jesteście przy Ukrainie. Nie złamią nas - dodaje.
Spółka PKP Intercity uruchomiła specjalne pociągi, które połączą Warszawę z Frankfurtem nad Odrą. Połączenie ma ułatwić Ukraińcom uciekającym przed wojną w dostaniu się do Niemiec.
Paweł Łatuszka w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: Łukaszenka często daje przekaz, co się stanie
Jeszcze dziś odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO z Finlandią, Szwecją i UE
??? Today at #NATO HQ
— NATO (@NATO) March 4, 2022
Extraordinary meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs #ForMin
with Finland, Sweden and the European Union
Follow @JensStoltenberg, @NATOpress and @NATO for the latest updates
?? Click for more information ??
Jeden z obiektów elektrowni atomowej w Zaporożu zniszczony w wyniku ostrzału Rosjan
Photo of shells hitting the #Zaporizhzhya NPP training facility. pic.twitter.com/YxlugcrDsc
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Zniszczone bloki w Mariupolu
What the houses in #Mariupol look like now. pic.twitter.com/x1LnmVzui6
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
- Nie chcemy wojny z Rosją, ale jesteśmy gotowi odpowiedzieć, by bronić sojuszników w NATO - powiedział w Brukseli amerykański sekretarz stanu Antony Blinken
- Atak przeciwko elektrowni atomowej demonstruje bezmyślność tej wojny, a także to, jak ważne jest, by Rosja wycofała wszystkie swoje wojska z Ukrainy. Kraje sojusznicze wprowadziły sankcje, zapewniamy Ukrainie wsparcie, jednocześnie NATO nie jest stroną konfliktu. My nie szukamy konfliktu wojennego z Rosją - mówi sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg
Ukraińscy żołnierze podczas walki z rosyjskimi wojskami w obwodzie ługańskim (niżej) oraz zniszczenia w Borodziance (wyżej)
Cold war.@AFP's Anatolii Stepanov photographs Ukrainian soldiers battling the Russian military in the Luhansk region on March 3 pic.twitter.com/qMWmJEMcAq
— AFP News Agency (@AFP) March 4, 2022
Rosyjska giełda ponownie nie wznowi handlu - poinformował rosyjski bank centralny
W Przemyślu wpadł mężczyzna, podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji - podaje RMF FM. Zatrzymania dokonała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
? ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega.
— Fakty RMF FM (@RMF24pl) March 4, 2022
W Przemyślu wpadł mężczyzna, podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji.
Rosyjskie wojska oblegające ukraiński Mariupol nie pozwalają na utworzenie korytarza humanitarnego. "Ludzie mówią, że są odcięci od prądu, żywności, wody i ogrzewania. To okrutne. Jesteśmy na krawędzi katastrofy humanitarnej" - relacjonuje białoruska dziennikarka Hanna Liubakova
#Ukraine Russian forces lay siege to the Ukrainian port city of Mariupol and don't agree to a humanitarian corridor. People there say that they are cut off electricity, food, water, heating & transport. This is absolutely cruel - we are on the edge of a humanitarian catastrophe pic.twitter.com/fF0vFq08Ey
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) March 4, 2022
Siedziba rosyjskiej organizacji Memoriał walczącej o prawa człowieka jest przeszukiwana przez policję - podaje agencja AFP
#BREAKING Russian police search offices of rights group Memorial pic.twitter.com/rVJ50KQwrT
— AFP News Agency (@AFP) March 4, 2022
Yandex, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki internetowej, ostrzega, że może nie wykonać swojego zobowiązania wobec akcjonariuszy na kwotę 1,25 mld dol
#Yandex warns of default risk.
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
It could happen if the company's bondholders exercise their right to demand repayment of the $1.25 billion in securities. pic.twitter.com/A3MxVBgeMF
Doradca Prezydenta RP Paweł Mucha o ustawie o obronie ojczyzny: "Pan prezydent mówił, że jest to dobry i potrzebny Polsce akt prawny". Zdaniem prezydenta Dudy ustawa "powinna zostać uchwalona jak najszybciej"
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow: Nasze siły zbrojne zniszczyły więcej sprzętu, niż same otrzymały w ciągu ostatnich ośmiu lat. [...] Wróg jest zdezorientowany i przestraszony
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow: W ciągu ośmiu dni straty armii rosyjskiej przekroczyły 10 tysięcy zabitych i rannych. Potwierdzona została również likwidacja co najmniej jednego rosyjskiego generała. Rosyjskie społeczeństwo zaczyna odczuwać i uświadamiać sobie te straty - podaje Informacyjna Agencja Radiowa
Lider niemieckiego zespołu Rammstein Till Lindemann odwołał występy w Moskwie i Nowosybirsku
We Lwowie znów słychać dźwięk syren.
Sirens in Lviv. A few people are walking on the streets with kids and dogs.
— katerina sergatskova (@KSergatskova) March 4, 2022
Ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformowała o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu, który przeprowadzał atak na infrastrukturę wojskową.
????????? ??? ??? ????????? ??????? ???? ?????????? ?????, ?? ???????? ???? ?? ???????? ?????????? ??????????????.
— ??????????? ???? ??? (@GeneralStaffUA) March 4, 2022
The air defense unit shot down a Russian plane attacking one of the military infrastructure facilities near the resort of Zatoka.
https://t.co/tnw6vDzWOK pic.twitter.com/gPzRGgw2VL
Niezależne media w Rosji przestają działać. Działalność zawiesiła rosyjska redakcja TV-2 z Tomska a także niezależna telewizja Deszcz. Rada nadzorcza radia Echo Moskwy podjęła z kolei uchwałę o likwidacji kanału radiowego i strony internetowej stacji. Na terenie Rosji częściowo niedostępne są strony internetowe rosyjskojęzycznych redakcji BBC, Deutsche Welle, Radia Svoboda, Meduzy, Twittera i Facebooka. (IAR)
Siły rosyjskie ostrzelały rano szkołę w Żytomierzu - poinformował na Telegramie burmistrz miasta, Serhij Suchomlin. Do zdarzenia doszło około 8:00 rano i był to albo atak rakietowy albo nalot z powietrza. Połowa gmachu mieszczącego żytomierskiego 25 liceum, została zniszczona. (IAR)
Tak wygląda to, co zostało z największego samolotu świata An-225 zniszczonego przez Rosjan pod koniec lutego.
All that remains of the world's largest transport aircraft, the An-225 Mriya, in #Hostomel. pic.twitter.com/uDDjOAnsNB
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Michał Dworczyk, szef KPRM o ataku na elektrownię atomową w Zaporożu. - Putin jest dziś w takiej sytuacji, kiedy widzi, że nie jest w stanie uzyskać zakładanych celów wojskowych, w związku z tym, nie mogąc pokonać bohatersko broniących się ukraińskich oddziałów, zaczął operację zastraszania - powiedział w Radiu Zet
Mariusz Błaszczak w "Sygnałach Dnia" o ustawie o obronie ojczyzny. "Mamy sprawdzian dojrzałości politycznej bądź braku tej dojrzałości ze strony opozycji" - stwierdził. "To, co wczoraj się wydarzyło, niesie nadzieję, że projekt ustawy [...] zostanie przyjęty jednomyślnie przez cały parlament - dodał
Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk wydał oświadczenie po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "Rosja postawiła Europę i świat na krawędzi jądrowego armagedonu"
Żytomierz. Tak wygląda bratnia pomoc Ukrainie przez Rosję
Devastation in #Zhytomyr pic.twitter.com/PBYIpRJALW
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
"The Times": W ciągu minionego tygodnia prezydent Wołodymyr Zełenski przeżył trzy zamachy na swoje życie
President Zelensky has survived at least three assassination attempts in the past week, The Times has learnt https://t.co/YVnDRCxytk
— The Times (@thetimes) March 4, 2022
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, zaapelował do zachodu ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. "Logika tej wojny polega na intensyfikowaniu nalotów rakietowych i powietrznych na duże miasta i ludność cywilną. Czas, by zachodni partnerzy wzięli odpowiedzialność za zakończenie wojny" - wezwał na Twitterze
Advisor to the presidential office, Mykhaylo #Podolyak calls on the West to close the skies over #Ukraine and take responsibility for ending the war. pic.twitter.com/mDGGxlpBQE
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Służba Graniczna: W czwartek funkcjonariusze odprawili prawie 100 tysięcy podróżnych z Ukrainy, a do godz. 7:00 rano w piątek - kolejne 25 tysięcy.
Od 24 lutego, czyli od rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przyjechało 672,5 tysiąca osób
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o stratach Rosji:
- Straty osobowe - 9166 osób,
- Czołgi - 251
- Bojowe pojazdy opancerzone - 939
- Systemy artyleryjskie - 105
- MLRS - 50
- Systemy przeciwlotnicze - 18
- Samoloty - 33
- Śmigłowce - 37
- Pojazdy bojowe - 404
"Aktualizowanie danych jest utrudnione przez intensywność działań wroga" - czytamy w komunikacie. Wyliczenia dotyczą okresu od 24.02 do 04.03
"Teren elektrowni jądrowej Zaporoże został zajęty przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. Pracownicy są na swoich stanowiskach. Personel operacyjny monitoruje stan bloków energetycznych i zapewnia ich pracę zgodnie z wymogami przepisów technologicznych dotyczących bezpiecznej eksploatacji" - informuje ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Nuklearnych
Teren elektrowni atomowej w Zaprożu zajęty przez wojska rosyjskie. Informację potwierdza Ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Nuklearnych
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej uruchomiła Centrum Incydentów i Sytuacji Kryzysowych.w związku z pożarem w Zaporożskiej Elektrownii Atomowej. Centrum będzie działało w trybie całodobowym. (IAR)
Po pożarze elektrowni w Ukrainie. Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. "Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni jądrowej w związku z ostrzałem artyleryjskim" (IAR)
Sztab generalny Ukrainy podaje: "Główne wysiłki Rosjan koncentrują się na okrążeniu Kijowa. Rosjanie wyczerpali swoje rezerwy i przygotowują się do przerzutu do kolejnych sił", jak dodano, okupanci są "zdemotywowani, część oddaje się do niewoli"
Ogromne zniszczenia są m.in. w Charkowie. W ostatnich dniach przypuszczono tam m.in. atak rakietowy na dzielnice mieszkalne. Części nagrań i zdjęć nie możemy pokazać - widać na nich ciała zabitych w wybuchach cywilów. "Filmy zweryfikowane przez The New York Times ujawniają skalę dewastacji obszarów cywilnych w Charkowie" - podaje gazeta.
Videos verified by The New York Times reveal the scale of the devastation of civilian areas in Kharkiv, Ukraine, after days of Russian bombardment. https://t.co/WeeERIFiI4
— The New York Times (@nytimes) March 4, 2022
Videos verified by @nytimes show severe destruction in civilian areas across the entire city of Kharkiv after several days of Russian bombardment. W/ @ckoettl @DrewJordan_NYT @brenna__smith https://t.co/sNptn8udNM pic.twitter.com/e9BYDH2aqn
— Muyi Xiao (@muyixiao) March 4, 2022
Przypomnijmy najważniejsze informacje - w nocy doszło do ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu, czyli największej elektrowni atomowej w Europie. Rosjanie próbowali zdobyć elektrownię i ostrzelali jej infrastrukturę. Trafiony został również budynek jednego z sześciu reaktorów.
W ogniu stanął pięciopiętrowy budynek ośrodka szkoleniowego, znajdujący się obok elektrowni - ukraińscy strażacy ugasili pożar, mimo że początkowo rosyjscy żołnierze chcieli im to uniemożliwić. Nie ma ofiar ani zagrożenia radiacyjnego.
Amerykańska sekretarz do spraw energii Jennifer Granholm potwierdziła, że poziom promieniowania w elektrowni jest w normie i zapewniła jednocześnie, że USA monitorują sytuację.
W ostrzałach Rosjan giną też lekarze. "Z przykrością informujemy, że dzisiaj w godzinach porannych otrzymaliśmy informację, iż w Kijowie podczas transportu pacjenta, w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich zginęła lek. Marina Kalabina" - poinformował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie w mediach społecznościowych. Lekarka współpracowała z krakowskim szpitalem, brała m.in. udział w szkoleniach nad dziećmi po zabiegach kardiochirurgicznych. "W czasie wolnym razem z kolegami i koleżankami ze szpitala zwiedzała miasto i okolice. Była osobą niezwykle miłą i sympatyczną. Wykazywała duże chęci do współpracy, nauki oraz wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jej tragicznej śmierci. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia" - informuje krakowska placówka.
Rosja kontynuuje ataki na cele cywilne, uderza też w infrastrukturę miast. "Rosyjskie wojsko zajęło wieżę telewizyjną w południowym mieście Chersoń. Istnieją obawy, że zostanie on wykorzystany do rozpowszechniania dezinformacji w tym mieście" - podaje "The Kyiv Independent".
??The Russian military seized a TV broadcasting tower in the southern city of Kherson.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2022
As a result, there are concerns that it will be used to disseminate misinformation across this city.
Początkowo rosyjscy żołnierze uniemożliwiali ukraińskim strażakom rozpoczęcie działań przeciwpożarowych. Przypomnijmy - sytuacja radiacyjna jest bezpieczna. Poinformowały o tym zarówno ukraińskie służby, jak i Państwowa Agencja Atomistyki w Polsce.
- Mieszkańcy miasta Enerhodar w obwodzie zaporoskim nie będą ewakuowani z powodu ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu - przekazał cytowany przez NEXTĘ szef administracji regionalnej, Aleksandr Starukh.
?? Residents of #Energodar will not be evacuated right now because of the situation at the #Zaporizhzhya nuclear power plant, which came under fire overnight, the head of the regional administration, Aleksandr Starukh, has said.
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Rosja kontynuuje uderzenia w cele cywilne. Przypomnijmy: pociski trafiły m.in. w bloki mieszkalne i w szkołę w Czernihowie. Rakiety spadały też na Kijów, Rosjanie wciąż dążą do okrążenia miasta.
Z wczorajszych negocjacji wynika, że jest szansa na porozumienie w sprawie stworzenia korytarzu humanitarnych w Ukrainie. Nie ma jednak nadal szczegółów w tej sprawie.
Tymczasem wieczorem pojawiły się informacje, że w Rosji powstała inicjatywa zburzenia polskiej części zespołu muzealnego w Katyniu. Ma to być zemsta na Polsce za pomoc Ukrainie. - Jeśli nie ma normalnych stosunków między Polską a Rosją, prawdopodobnie nadszedł czas, aby inaczej spojrzeć na Katyń - powiedział portalowi "Kommiersant" Aleksandr Stacura, współautor apelu. Jego słowa przytacza "Rzeczpospolita".
W piątek rano ukraińskie służby poinformowały, że pożar na terenie elektrowni został ugaszony. Nie ma ofiar śmiertelnych. Poziom promieniowania nie podniósł się.
Biały Dom apeluje - Rosja ma natychmiast przerwać aktywność militarną wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Zaporoska elektrownia atomowa jest największa w Europie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przestrzegał na Twitterze, że ewentualny wybuch w elektrowni byłby dziesięć razy silniejszy od tego, do którego doszło w latach osiemdziesiątych w Czarnobylu.
- Ostrzegamy wszystkich, że żaden inny kraj poza Rosją nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w naszej historii, pierwszy raz w historii ludzkości - przekazał Wołodymyr Zełenski po zdarzeniu. - To państwo terrorystyczne ucieka się teraz do terroru nuklearnego - dodał.
Ostrzał elektrowni w Zaporożu. Zełenski: Apeluję do wszystkich, którzy znają słowo "Czarnobyl"
- Tylko natychmiastowe działanie Europy może powstrzymać rosyjskie wojska - powiedział Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym po wybuchu pożaru w elektrowni jądrowej w Zaporożu. - Apeluję do wszystkich Ukraińców, do wszystkich Europejczyków, do wszystkich ludzi, którzy znają słowo "Czarnobyl". (...) Rosja chce to powtórzyć i powtarza. Europejczycy, obudźcie się - podkreślił.
- Jeśli rozpoczną blokadę Kijowa, skończą jak naziści oblegający Leningrad - te słowy miały paść z ust Wołodymyra Zełenskiego, który rozmawiał z Andrzejem Dudą z w czwartek wieczorem. Każdy poranek przynosi kolejne informacje o szturmie Rosjan na ukraińskie miasta. Tym razem w nocy Rosja ostrzelała elektrownię atomową w Zaporożu. W wyniku ostrzału poza elektrownią w wyniku ostrzału wybuchł pożar. Ogniem zajęło się jednak m.in. laboratorium.