Kordon policji, a przed nim protestujące, które położyły się na ziemi z flagą Unii Europejskiej w dłoniach - to jedno ze zdjęć z protestu.

Kordon policji, a przed nim protestujące, które położyły się na ziemi z flagą Unii Europejskiej w dłoniach - to jedno ze zdjęć z protestu.
W związku z zarządzeniem reasumpcji głosowania przez Elżbietę Witek, szef klubu KO przekazał, że opozycja złoży wspólny wniosek o jej odwołanie. Zapowiedział także wniosek do prokuratury. - Nie miała prawa rozpocząć obrad, które Wysoka Izba odroczyła - podkreślił. - Wszystkie działania późniejsze pani marszałek były nielegalne, w związku z tym już jutro będzie odpowiedni wniosek do prokuratury - powiedział.
O Polsce piszą zagraniczne media - także te amerykańskie. "The New York Times" wskazuje, że posłowie większością głosów PiS przegłosowali kontrowersyjną ustawę, która może "doprowadzić amerykańską stację telewizyjną do utraty licencji". Dalej doprecyzowano, że stacja TVN, w którą najbardziej uderza ustawa, jest w porównaniu z nadawcą publicznym dużo krytyczniejsza wobec rządu.
Poland?s Government Wins Vote on Media Bill, Despite Losing Majority - The New York Times https://t.co/obku7DnB1q
— Free City of Warsaw (@free_warsaw) August 11, 2021
- Mamy dość! Wolne media! Wyp**** - krzyczą protestujący. Poniżej kilka zdjęć spod Sejmu:
Poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz został otoczony przez tłum - był popychany, krzyczano do niego "wypie****" "nie masz jaj". Interweniowała policja, co widać na poniższym nagraniu zamieszczonym przez Patryka Michalskiego z Wirtualnej Polski.
??Poseł @D_Sosnierz popychany przed Sejmem. Interweniowała policja, ale z dużym spóźnieniem. @wirtualnapolska pic.twitter.com/HfyctHSwzF
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) August 11, 2021
Przed Sejmem do zgromadzonych przemawiali m.in. Michał Szczerba i Michał Kamiński. Jak relacjonuje "Wyborcza Warszawa", policja zasłania kordonem Sejm. "Dwie osoby położyły się na asfalcie z flagą Unii uniesioną do góry, trzymają się za ręce. Przed chwilą wołali: "TVP łże". Teraz skandowanie: "Kukiz ch... chodź na solo" - relacjonuje reporterka "GW".
Posłowie podczas głosowania odrzucili większość poprawek do ustawy medialnej autorstwa opozycji. Niespodziewanie przegłosowana została jednak jedną - zgłoszoną przez posłów Konfederacji. Wprowadza ona zmianę w sposobie powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pięciu członków rady miałby powoływać prezydent za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów (zgodę na członków KRRiT musiałby wyrazić najpierw Sejm, a potem Senat.
HIT! ?????? Właśnie przeszła poprawka #Konfederacja praktycznie likwidująca Radę Mediów Narodowych, oddająca kompetencje KRRiTV, wykonująca wyrok TK z 2016 roku i powodująca zmianę trybu wyboru członków na podobny do RPO. W 2022 roku PiS nie wybierze partyjnych funkcjonariuszy!
— Artur E. Dziambor (@ArturDziambor) August 11, 2021
Jan Strzeżek, zastępca rzecznika Porozumienia, przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że jego partia "we wczesnych godzinach porannych" rozliczy się z posłami, którzy zagłosowali za ustawą medialną. Przypomnijmy: głosy "za" oddali Marcin Ociepa (już wystąpił z partii), Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek oraz Anna Dąbrowska-Banaszek.
Pod Sejmem wciąż przybywa protestujących. Kilka zdjęć autorstwa Sławomira Kamińskiego z Agencji Gazeta:
Zarząd TVN wydał oświadczenie w sprawie przyjętej w Sejmie ustawy. Przytaczamy je w całości poniżej:
"Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.
Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.
Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów"
To nie koniec informacji o przegłosowanych w Sejmie ustawach. Na koniec obrad przyjęto też nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to podwyżkę pensji prezydenta oraz samorządowców.
Za nowelizacją głosowało 267 posłów, przeciw było 166, a 20 wstrzymało się od głosu. 7 posłów nie głosowało.
Wśród posłów głosujących za byli politycy PiS, a także pięciu posłów Lewicy oraz klub Koalicji Polskiej
Tymczasem "Gazeta Wyborcza" udostępniła nagranie z Sejmu, na którym słychać, jak inni posłowie przed głosowaniem krzyczeli do Pawła Kukiza: "Paweł, ale jak ty możesz? Paweł! Wycofaj się jeszcze, za które ty ministerstwo się sprzedałeś?". Kukiz siedzi niewzruszony, nie odpowiada.
"Paweł, zdrajco, jak możesz! Za które ministerstwo się sprzedałeś?!" - krzyczeli do Kukiza posłowie opozycji. Jak zareagował? - zobaczcie w wideo. #lexTVN #Kukiz pic.twitter.com/NhidNY3o2T
— Wideo Wyborcza.pl (@WideoWyborcza) August 11, 2021
Na miejscu jest reporter Agencji Gazeta, Sławomir Kamiński:
"Jesteśmy pod Sejmem, tym, w którym PiS przeprowadził zamach stanu na polską demokrację. Nie ujdzie Wam to płazem, niezawisłe sądy czekają na Was. Odpowiecie za wszystko" - pisze Dawid Dobrogowski z Lewicy.
Jesteśmy pod Sejmem, tym, w którym PiS przeprowadził zamach stanu na polską demokracje. Nie ujdzie Wam to płazem, niezawisłe sądy czekają na Was. Odpowiecie za wszystko.#Sejm #lexTVN #wypierdalać pic.twitter.com/rCXb5UMSzz
— Dawid Dobrogowski (@dobrogowski_) August 11, 2021
O tym, że w polskim Sejmie przyjęto kontrowersyjną ustawę "lex TVN", piszą zagraniczne media - między innymi "The Guardian" (informacja o ustawie to "jedynka" portalu").
Przed Sejmem doszło do szarpaniny z policją - relacjonuje reporterka Natalia Żyto. Funkcjonariusze zatrzymują niektóre osoby. Widać to na nagraniu poniżej:
Szarpanina przed #Sejm, mało ludzi ale bardzo wkurzeni #WolneMedia pic.twitter.com/0dZ15a8QSX
— Natalia Żyto (@NataliaZyto) August 11, 2021
Jesteśmy! Policja uprawia łapankę na demonstrantów!
— Dawid Dobrogowski (@dobrogowski_) August 11, 2021
Chodźcie do nas! ???#Sejm pic.twitter.com/YIhBedC71f
Sejm teraz! pic.twitter.com/AWbghnod4v
— Tomek Pawelec (@t_pawelec) August 11, 2021
Protestują też inne miasta, m.in. Kraków.
A to już reakcja na decyzję... #Krakow pic.twitter.com/XWFG3Dt3gu
— Monika Waluś (@Monisix20) August 11, 2021
Osób pod Sejmem przybywa. "Bandyci, bandyci!!" - słychać.
Ludzie skandują "Bandyci"
— Krystian Głuch (@GluchKrystian) August 11, 2021
Jedna osoba zostala zatrzymana bo chciała dostać się na teren Sejmu. pic.twitter.com/DwuIwElBoU
- Będziecie siedzieć za to, co robicie. Zastanówcie się, bo za chwilę będzie za późno! Pomagacie budować reżim. W wolnej Polsce was osądzą - słychać z tłumu. - Nie zapomnimy wam!
- krzyczy jedna z protestujących. Obok liczne siły policji.
Tymczasem pod Sejmem:
#sejm teraz pic.twitter.com/ah35P0OG6I
— orson_dzi (@OrsonDzi) August 11, 2021
- Na korytarzach w Departamencie Stanu usłyszałem, że jeżeli władze w Polsce będą lekceważyć znaczenie wspólnych wartości, to będzie to miało konsekwencje dla stosunków dwustronnych - mówi tymczasem na antenie TVN 24 korespondent stacji w USA, Marcin Wrona. Jak dodał, najprawdopodobniej jeszcze dziś Departament Stanu wyda w tej sprawie oficjalne oświadczenie.
Tymczasem Dariusz Joński z KO poinformował: "Składamy wniosek do marszałek Elżbiety Witek o udostępnienie opinii prawnych, na podstawie których podjęła decyzje o reasumpcję głosowania. MichalSzczerba, Katarzyna Maria Piekarska, Katarzyna Lubnauer". Przypomnijmy, że Witek przekonywała, że takich opinii prawnych było aż pięć.
Składamy wniosek do marszałek @elzbietawitek o udostępnienie opinii prawnych na podstawie których podjęła decyzje o reasumpcję głosowania. @MichalSzczerba @MariaKatarzyna @KLubnauer pic.twitter.com/rHQq1p5n0z
— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) August 11, 2021
- Jeb** PiS, jeb** PiS! Będziecie siedzieć! - krzyczą protestujący. Relację spod Sejmu prowadzona jest m.in. na profilu Cień Mgły, na miejscu są także przedstawiciele Strajku Kobiet.
Pod Sejmem jest też m.in. Szymon Hołownia.
Tłum krzyczy: "zdrajcy, zdrajcy!", na miejsce zjeżdżają policyjne samochody.
Szymon Hołownia jedynym liderem politycznym na proteście na Wiejskiej. #lexTVN pic.twitter.com/wf5iIri9lm
— Krystian Głuch (@GluchKrystian) August 11, 2021
Pod Sejmem zbierają się protestujący. "Skandują hasła przeciwko Pawłowi Kukizowi i PiS" - podaje "Wyborcza Warszawa". Manifestacje są też planowane w innych miastach.
Pod sejmem teraz, #wypierdalać pic.twitter.com/D8osYYfagL
— Bronek Białek (@bronek89) August 11, 2021
"Najwyżsi ranga przedstawiciele Departamentu Stanu rozmawiali dzis z władzami w Warszawie o ustawie medialnej i restytucji mienia" - pisze Marcin Wrona z TVN24.
Ned Price @StateDeptSpox - najwyżsi ranga przedstawiciele Departamentu Stanu rozmawiali dzis z władzami w Warszawie o ustawie medialnej i restytucji mienia
— Marcin Wrona (@WronaM) August 11, 2021
Krzysztof Kwiatkowski odniósł się teraz do słów Marka Suskiego, który przedstawiał dodatkowe sprawozdanie komisji ws. "lex TVN". Suski mówił w Sejmie o przeoczonej poprawce. - Na sali sejmowej padła informacja, że będzie przedstawiona poprawka, która w praktyce ma doprowadzić do tego, że stacja TVN według słów posła Suskiego, nadal by mogła nadawać - powiedział Kwiatkowski. - Jeżeli będzie ona prawdziwa, czyli ta ustawa będzie martwa i PiS się do tego przyznaje, że zrobiono awanturę o nic, tylko po to, by pokazać, że potrafi coś przegłosować w Sejmie łamiąc regulamin, to ta poprawka zostanie przyjęta. Jeśli ta poprawka będzie budzić najmniejsze wątpliwości, to oczywiste jest, że naszym scenariuszem jest weto tej ustawy - dodał.
Za projektem było 223 posłów klubu PiS, trzech członków Kukiz'15 i dwaj posłowie niezależni - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Nie głosowało troje posłów PiS: Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski.
Gdy w Sejmie głosowano nad ustawą medialną, Marcin Ociepa poinformował o odejściu z Porozumienia. "Wierzę, że silnej Polsce może służyć tylko rząd Zjednoczonej Prawicy. W związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii" - napisał wiceminister obrony.
Wierzę, że silnej Polsce może służyć tylko rząd Zjednoczonej Prawicy. W związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii.
— Marcin Ociepa (@MarcinOciepa) August 11, 2021
PILNE
"Lex TVN" przyjęte przez Sejm. Za było 228 posłów, przeciw 216, wstrzymało się 10.
Trwa głosowanie nad całością.
Trwa głosowanie poprawek.
Głosowanie nad odrzuceniem projektu w całości. Wynik: za 216 posłów, przeciw 229. Sejm odrzucił wniosek.
Suski mówi. "Ruski Suski!" - krzyczy opozycja.
"Agentura!" - krzyczy opozycja.
Marek Suski przedstawia dodatkowe sprawozdanie komisji dot. lex TVN. Niedługo głosowanie.
- Ostrzegaliśmy przed PiS-em, mówiłem, że idzie pełzający zamach stanu, nie wszyscy uwierzyli. Dzisiaj przestrzegam ponownie - mówi w TVN24 Radosław Sikorski.
"Trzeba sobie dobrze ten wieczór zapamiętać. Marszałek Witek popełniła zamach stanu. Razem z Kaczyńskim pokazała dziś jak łatwo zmienić dumny polski parlamentaryzm w polityczne szambo. Zapamiętajcie to, aby nigdy więcej nie popełnić takiego błędu, jak oddanie im władzy" - pisze Hołownia.
Trzeba sobie dobrze ten wieczór zapamiętać. Marszałek Witek popełniła zamach stanu. Razem z Kaczyńskim pokazała dziś jak łatwo zmienić dumny polski parlamentaryzm w polityczne szambo. Zapamiętajcie to, aby nigdy więcej nie popełnić takiego błędu, jak oddanie im władzy.
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) August 11, 2021
- Obserwujemy koniec większości, którą dysponował PiS, bo nawet, jeśli kupując głosy załatwi sobie jedno czy drugie zwycięstwo w głosowaniach, to rządzenie będzie niezwykle trudno - powiedział w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. - To jest smutny dzień, a jeśli chodzi o zachowanie marszałek Witek i PiS, obrzydliwy. Obrzydliwość dla każdego rozsądnie myślącego jest oczywista - mówi.
Krzysztof Gawkowski z Lewicy przypomniał na Twitterze utwór Pawła Kukiza.
Jak ja was kur? nienawidzę
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) August 11, 2021
I jak ja wami kur? gardzę
Jak ja się za was kur? wstydzę
Gdy za granicę czasem zajrzę
Jak ja się wami kur? brzydzę
Jak ja was dobrze kur? znam
Jak ja się bardzo ludziom dziwię
Którzy wybrali taki chłam
Autor - Paweł Kukiz o polityka
Onet nieoficjalnie: "Za powtórne głosowanie PiS oferowało kukizowcom stanowisko wicemarszałka Sejmu w miejsce Zgorzelskiego z PSL. Ale opozycja zagroziła, że w odwecie odwoła wicemarszałka Senatu z PiS Marka Pęka. A opozycja ma większość w Senacie".
- Tego skandalu, tego wymiaru bezwstydu i złamania przepisów nikt z kart historii polskiej historii i parlamentaryzmu nie wymaże - mówi w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski.
Tak marszałek Witek uzasadniała reasumpcję:
Kukiz, Sachajko, Żuk - to nazwiska ludzi, którzy stracili honor pozwalając Kaczyńskiemu odzyskać większość. Co zyskali? Coś o czym za klika lat zapomną a wstyd będzie z nimi już zawsze. pic.twitter.com/eihWE7a84l
— Maciej Gdula (@m_gdula) August 11, 2021
W Sejmie obecnie trwają głosowania zgodnie z harmonogramem.
"Żenujący upadek Pawła Kukiza pokazuje ile są koniec końców warte opowieści bezideowych buntowników i antysystemowców. Trasa ani w lewo, ani w prawo prowadzi jak widać w bardzo nieciekawe miejsca" - pisze Maciej Konieczny z Lewicy.
Żenujący upadek @pkukiz pokazuje ile są koniec końców warte opowieści bezideowych buntowników i antysystemowców. Trasa ani w lewo, ani w prawo prowadzi jak widać w bardzo nieciekawe miejsca.
— Maciej Konieczny (@_mkonieczny) August 11, 2021
Pięcioma głosami przepadł wniosek o zamknięcie posiedzenia.
- Opozycja chce wprowadzać opinię publiczną - mówi minister edukacji Czarnek i cytuje regulamin Sejmu. - Proszę wskazać podstawę prawną do kwestionowania wniosku i głosowania, uszanujcie demokrację - krzyczy z mównicy.
- Głosowanie do skutku świadczy o braku szacunku do państwa - mówi Jakub Kulesza z Konfederacji.
- Wniosek o odwołanie możecie złożyć, ale chciałabym, żeby pan miał taki kręgosłup moralny, jak ja - odpowiada Gawkowskiemu marszałkini.
- Straciła pani moralne prawo, by dalej być marszałkiem tej izby - mówi Gawkowski i składa wniosek o odwołanie Witek.
Budka grzmi, że to, co robi Witek jest "nielegalne".
PILNE
Ponownie głosowano wniosek o odroczenie. Wniosek odrzucono. Przeciw głosowało 229 posłów, za było 225. Wstrzymała się jedna osoba, pięć w ogóle nie wzięło udziału. Wstrzymał się Marek Zagórski z PiS. Tym razem przeciwko odroczeniu byli wszyscy posłowie Kukiz'15 oprócz Stanisława Tyszki.
"Łapówkarze!", "ile zapłaciliście?!" - krzyczą posłowie opozycji.
Opozycja skanduje: "oszuści!".
PILNE
Odbędzie się reasumpcja głosowania - mówi Witek.
Witek mówi, że sejmowi prawnicy stwierdzili, że wniosek o reasumpcję może być głosowany. - Wina jest ewidentnie moja, bo ja wprowadziłam w błąd, mówiąc do pana Kosiniaka-Kamysza, że to ja zdecyduje do kiedy odroczę posiedzenie. Powiedziałam, że będzie to 15 września - podkreśla.
Posiedzenie wznowione. - Chciałam wyjaśnić - zaczyna Witek. - Na konwencie seniorów przeanalizowałam wniosek o reasumpcję głosowania, powołujący się na to, że nie była podana data - mówi.
Elżbieta Witek wróciła. Za chwilę wznowienie obrad.
Sachajko znowu się tłumaczy: - Zakładaliśmy, że będzie to takie odroczenie do jutra, jutro jest czwartek, możemy dalej procedować. Jeśli to mają być kolejne trzy tygodnie rozmów o niczym, to naprawdę trzeba zrobić reasumpcję, bo nie zgadzamy się na takie przerwy i nieprocedowanie ustaw.
??? @jsachajko, @KUKIZ15: Zakładaliśmy, że to będzie odroczenie do jutra. Trzeba zrobić reasumpcję. Dalej podtrzymujemy postulat o repolonizacji mediów#wieszwięcej
— tvp.info ???? (@tvp_info) August 11, 2021
Czytaj więcej: https://t.co/0lfzfbb2kj pic.twitter.com/cZ846WDHvR
Minęły już dwie godziny od ogłoszenia przez Witek 15-minutowej przerwy.
Jarosław Sachajko z Kukiz'15 przekonywał, że w głosowaniu o odroczenie posiedzenia doszło do pomyłki. Nieoficjalnie mówi się o propozycji stanowiska wicemarszałka Sejmu dla Stanisława Tyszki z tego samego koła. Tyszka już wcześniej zapowiedział, że zagłosuje przeciwko "lex TVN". Teraz w mediach społecznościowych zapytano go, czy podobnie jak kolega z ugrupowania pomylił się przy ostatnim głosowaniu. "Nie" - odpisał Tyszka.
Nie ??
— Stanisław Tyszka (@styszka) August 11, 2021
- Reasumpcja może być przeprowadzona, gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości. O tym, czy wątpliwości są, czy ich nie ma, decyduje marszałek Sejmu. Gdy taki wniosek zostanie złożony, o reasumpcji decyduje Sejm. W tych okolicznościach, gdyby doszło do reasumpcji, to byłaby to kolejna odsłona kryzysu państwa i parlamentu. Jeżeli posłowie nie wiedzą, nad czym głosują, to doprawdy trudno mówić o respektowaniu najważniejszej konstytucyjnej zasady, która mówi o rzetelności i sprawności - mówi w TVN24 prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
- Poseł Sachajko ma nas za idiotów, twierdzi, że się pomylił w czasie głosowania. Kukizowcy uważają ludzi za debili, którzy naprawdę uważają, że poseł może pomylić się w takim głosowaniu. Poseł, który myli się w takim głosowaniu, powinien złożyć mandat, bo nie ma intelektualnych kompetencji, by sprawować mandat - mówi Szymon Hołownia. Reasumpcję głosowania nazywa "zamachem stanu".
"Bez niespodzianek. Marsz. Witek zaproponowała reasumpcję głosowania w spr. przerwy, bo ponoć nie wie, do kiedy przerwa. Ogłosiła przerwę w obradach i poszła. Będzie walczyć do końca, w razie czego złożymy wniosek o odwołanie Marszalkini" - pisze Wanda Nowicka.
Bez niespodzianek. Marsz. Witek zaproponowała reasumpcję głosowania w spr. przerwy, bo ponoć nie wie, do kiedy przerwa. Ogłosiła przerwę w obradach i poszła.@__Lewica będzie walczyć do końca, w razie czego złożymy wniosek o odwołanie Marszalkini. pic.twitter.com/IVocXTLhD3
— Wanda Nowicka (@WandaNowicka) August 11, 2021
Lewica zapowiedziała wniosek o odwołanie Witek w przypadku decyzji o reasumpcję. KO zrobi to samo.
- Największą pomyłką tego Sejmu są Kukiz i Sachajko - mówi Budka. Szef klubu KO przekonuje, że "jakiekolwiek decyzje dzisiaj podejmowane będą nieważne". - Nie ma posiedzenia Sejmu - mówi.
"Ponoć Kukiz negocjuje wicemarszałka Sejmu" - pisze Dariusz Joński z KO.
Ponoć Kukiz negocjuje wicemarszałka Sejmu.
— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) August 11, 2021
Krzysztof Gawkowski z Lewicy: - Pani marszałek Witek zaproponowała, żebyśmy złamali regulamin Sejmu i głosowali reasumpcję głosowania, które odroczyło posiedzenie do 2 września. 229 osób zagłosowało za tym.
"Przerwa do 19:15. Marszałek Sejmu czeka na opinię prawną" - podaje poseł Krzysztof Bosak.
Przerwa do 19:15. Marszałek Sejmu czeka na opinię prawną.
— Krzysztof Bosak ???? (@krzysztofbosak) August 11, 2021
Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, stwierdził, że członkowie jego koła pomylili się w głosowaniu dot. odroczenia obrad. - Nie można się pomylić? Nikt nie umarł - powiedział.
"Jeszcze dzisiaj spodziewane jest nowe oświadczenie Departamentu Stanu w sprawie 'lex TVN'" - podaje Daniel Bociąga, dziennikarz Radia Zet.
Jeszcze dzisiaj spodziewane jest nowe oświadczenie Departamentu Stanu w sprawie #lexTVN - dowiedziało się nieoficjalnie @RadioZET_NEWS
— Daniel Bociąga (@danielbociaga) August 11, 2021
"Pomimo odroczenia obrad do 2 września marszałek Elżbieta Witek - wbrew prawu - będzie forsować reasumpcję głosowania. Okaże się, czy w ciągu godziny PiS kupił Pawła Kukiza. Przypomnę, że Kukiz był za odroczeniem obrad do września" - komentuje Borys Budka. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem reasumpcja (powtórzenie głosowania) jest możliwa "gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości".
Pomimo odroczenia obrad do 2. września marszałek @elzbietawitek - wbrew prawu - będzie forsować reasumpcję głosowania. Okaże się, czy w ciągu godziny PiS kupił Pawła #Kukiz.a. Przypomnę, że @pkukiz był za odroczeniem obrad do września.
— Borys Budka (@bbudka) August 11, 2021
PILNE
Witek zwołała konwent seniorów.
Wznowiono obrady.
Członkowie rządu zasiedli w ławach, ale Witek nadal nie ma.
Marek Suski zbiera podpisy. Czyżby reasumpcja? pic.twitter.com/6Q4INbikin
— Kamil Dziubka (@KamilDziubka) August 11, 2021
"Suski zbiera podpisy o reasumpcję. Chcą anulować, bo przegrali. PiS to bezprawie!" - donosi Michał Szczerba. Informację o zbieraniu podpisów podaje też Jan Grabiec.
Suski zbiera podpisy o reasumpcję. Chcą anulować, bo przegrali. PiS to bezprawie!
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) August 11, 2021
Obrazek sprzed kilku minut. Jarosław Kaczyński wszedł na moment na salę, zabrał teczkę i ruszył w kierunku wyjścia. Posłowie opozycji zaczęli "żegnać" prezesa PiS okrzykami i machaniem.
Poseł KO informuje, że Jarosław Kaczyński "z teczką w garści" wyszedł z sali obrad.
Kaczyński z teczką w garści opuszcza sejmową salę obrad. ??
— Witold Zembaczyński (@WZembaczynski) August 11, 2021
To symbol upadku @pisorgpl #lexTVN pokonało reżim ?
Z nieoficjalnych doniesień wynika, że posłanka Violetta Porowska i poseł Marek Wesoły, którzy nie głosowali dzisiaj w Sejmie, mogą przebywać zagranicą.
Przerwa powinna już się zakończyć, ale na sali plenarnej nie widać Elżbiety Witek.
- Nie ma reasumpcji głosowania nad wolnością, nie ma reasumpcji głosowania nad tym, że rząd PiS utracił większość i przegrał głosowanie. Zgodnie z regulaminem Sejmu i przepisami prawa każda próba zmiany tego głosowania, które przegrało PiS jest łamaniem prawa i ci, którzy takie działania by podejmowali, będą podlegali odpowiedzialności - komentuje na konferencji senatorów KO Krzysztof Kwiatkowski.
Dosłownie za chwilę powinna się zakończyć przerwa w obradach.
Tak zareagowała opozycja na odroczenie obrad:
Za wnioskiem o odroczenie byli wszyscy posłowie koła Kukiz'15.
- W normalnych okolicznościach powinniśmy opuścić salę i pojawić się na niej 2 września, ale jesteśmy w państwie PiS, gdzie nie obowiązują reguły i prawo, więc mogą dziać się różne rzeczy - komentuje Michał Szczerba.
- Być może najgorszy sen PiS się ziszcza i TVN doprowadza do początku końca PiS-u - mówi Pasławska.
W przyjętym wniosku Kosiniaka-Kamysza była mowa o 2 wrześniu, ale Witek mówiła także o 15 września. - Wniosek jest wiążący, w związku z tym powinniśmy wznowić obrady 2 września - komentuje w Sejmie Urszula Pasławska z PSL. Pytana, czy marszałek może to zmienić, odpowiada: - Może szukają jakichś furtek, ale regulamin mówi jasno. Powinniśmy spotkać się 2 września.
Sejm teraz. Trwa przerwa po przegłosowaniu wniosku o odroczenie obrad.
Za odroczeniem głosowało m.in. pięcioro członków Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka, Michał Wypij.
W głosowaniu nie wzięło udziału dwoje posłów PiS: Violetta Porowska i Marek Wesoły.
Za odroczeniem głosowało 229 posłów, przeciw było 227.
PILNE
PiS przegrał głosowanie. Posiedzenie zostało odroczone.
PILNE
Elżbieta Witek ogłosiła 15 minut przerwy.
Władysław Kosiniak-Kamysz wnioskuje w Sejmie o odroczenie obrad do 2 września. - Przed chwilą wysoka izba przegłosowała odroczenie porządku obrad, pan premier Morawiecki i pan minister zdrowia muszą się do tych punktów przygotować. Trzeba się nad tym wszystkim starannie zastanowić. Nie będziemy pod taką presją czasu stawiać premiera i ministra - mówi.
Posłowie opozycji informują, że Prawo i Sprawiedliwość przegrało już trzy głosowania. Chodzi m.in. o informację prezesa NIK dot. nieprawidłowości ws. wyborów kopertowych.
Sejm zdecydował. Na tym posiedzeniu Informacja Prezesa @NIKgovPL w sprawie nieprawidłowości w #WyboryKopertowe!
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) August 11, 2021
Poseł Mieczysław Baszko odchodzi z Porozumienia. - Dołączam do Republikanów Adama Bielana. Formalnie jeszcze się to nie stało, ale podjąłem decyzję, jestem po serii spotkań - mówi w wp.pl. Polityk przyznał, że poprze "lex TVN".
Marszałkini Elżbieta Witek wznowiła obrady.
- Ze wszystkich zapowiedzi wynika, że dziś większość dla tej ustawy będzie. Prawdopodobnie zostanie przegłosowana jednym głosem przy sprzeciwie - powiedziała w Radiu Zet Anna Kornecka z Porozumienia.
Już za chwilę rozpocznie się blok głosowań w Sejmie.
- Jarosław Kaczyński buduje państwo w oparciu o własną sektę. Robi to od lat 90. On mówi bardzo dużo o uwłaszczaniu się nomenklatury, sam przejął z fundacją prasową, a później spółką Srebrna kilka biurowców w centrum Warszawy, jego środowisko przez lata z tego żyło. W oparciu o to próbował budować swoje media. Te media, które mają w nazwie "niezależne" są najbardziej uzależnione finansowo od Jarosława Kaczyńskiego, jego systemu spółek. To, co on teraz robi, to próba przeniesienia myślenia o władzy jednolitej. Media mają służyć jemu do tego, żeby mógł rano usłyszeć, że Jarosław Kaczyński jest słońcem Tatr, drożyzny nie ma, ceny prądu i gazu nie rosną, buduje się coraz taniej domy - mówi w TVN24 senator KO Krzysztof Brejza.
- Też nie byłbym przekonany, że w ciemno pan prezydent podpisze taką ustawę - mówi Jackowski.
- Nagłość, konfliktogenność, brak szerszych konsultacji, dyskusji - to wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z nerwowym działaniem - mówi senator PiS.
W TVN24 senator Jan Maria Jackowski o przyspieszeniu procedowania "lex TVN": - Być może ktoś doszedł do wniosku, że - ale to jest moje przypuszczenie - Discovery łączy się z WarnerMedia, który jest producentem globalnego kanału CNN i możliwe, że ktoś się przestraszył, że w Polsce będziemy mieli polskojęzyczną wersję tego kanału i uznał to za ogromne zagrożenie. To moje przypuszczenie.
Do "Lex TVN" odniosła się Madeleine Albright, sekretarz stanu w administracji Billa Clintona. "Świat uważnie obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce, gdy ludzie z całego kraju gromadzą się, by wspierać niezależne media. Jako członek NATO i Unii Europejskiej polski rząd musi szanować wartości demokratyczne, które leżą u podstaw bezpieczeństwa i dobrobytu" - napisała na Twitterze.
The world is closely watching developments in Poland today as people across the country rallying to support independent media. As a member of NATO and the European Union, the Polish government must respect the democratic values which underpin its security and prosperity. https://t.co/ScybP04tsU
— Madeleine Albright (@madeleine) August 11, 2021
Kolejna zmiana. Blok głosowań jednak od 17. Posłowie prawdopodobnie nie zajmą się projektem ustawy o radiofonii i telewizji na samym początku. Głosowania nad "lex TVN" należy się spodziewać późnym popołudniem.
Tymczasem Władysław Kosiniak-Kamysz i Jarosław Gowin. #Sejm pic.twitter.com/fIagM3wdpV
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) August 11, 2021
- To nie jest żadne upokorzenie, tylko dowód na brak odwagi cywilnej pana premiera Morawieckiego. Wymagało minimum odwagi, by wykonać telefon lub wysłać SMS-a, ale było minęło - powiedział o swojej dymisji Jarosław Gowin w rozmowie z Onetem. - Jestem trzeci raz dymisjonowany, raz podałem się do dymisji sam. Działo się to ze względu na moje przekonania. Bardzo cenię kompromis, to sól polityki, ale każdy kompromis ma granice. PiS, zamiast szukać takich rozwiązań, wolał zniszczyć projekt Zjednoczonej Prawicy - dodał.
- Partia Republikańska jest gotowa do przyjęcia posłów Porozumienia. To są nasze koleżanki i koledzy, z którymi znamy się od dawna. Wielu z nich ma bardzo silne prawicowe poglądy. Wiemy, że nie wyobrażają sobie sytuacji, w której znaleźliby się poza obozem Zjednoczonej Prawicy - mówi portalowi wpolityce.pl minister w KPRM Michał Cieślak. Cieślak należał do Porozumienia, podczas wiosennego rozłamu w partii opowiedział się po stronie Adama Bielana, który później powołał do życia Partię Republikańską.
Czekamy na głosowanie w Sejmie, które prawdopodobnie rozpocznie się po 16.30.
Marek Suski będzie sprawozdawcą komisji. Przewodniczący zamknął posiedzenie.
Przyjęto poprawki 8. i 9. (zgłoszone przez PiS). Chodzi m.in. o wydłużenie okresu przejściowego, który ma dać podmiotom możliwość dostosowania się do nowego prawa. Podczas posiedzenia Sejmu mówił o niech Suski.
Głosowanie nad poprawkami do ustawy o radiofonii i telewizji dobiegło końca.
Zmiana w harmonogramie Sejmu. Blok głosowań jednak od 16.30.
Zieliński złożył wniosek formalny, by zmienić formułę posiedzenia. 15 posłów za, 15 przeciw, wniosek przepadł.
Jarosław Zieliński z PiS krótko: - Powtarzamy to, co zostało już powiedziane. Proponuję do dobrego zwyczaju - prezentacja poprawki, głos za, głos przeciw i głosowanie, a nie znowu dyskusje o definicji wolności, o NATO...
- Dlaczego tak się spieszymy z tą ustawą? - pyta poseł Król. - Proszę, aby odroczono to posiedzenie, abyśmy mogli otrzymać odpowiedzi z biura legislacyjnego, żebyśmy mogli pochylić się nad wątpliwościami - mówi.
Wojciech Szacki z Polityki Insight przewiduje, że PiS ws. ustawy ma większość, ale niewielką - za ma być 231 posłów.
W środku tego długiego dnia wygląda na to, że PiS i satelici (SolPol, K'15, niezrzeszeni, repubielanie i ociepowcy) mają 231 głosów, opozycja - 229.
— Wojtek Szacki (@szacki) August 11, 2021
Sejmowa komisja kultury odrzuciła dwie kolejne poprawki opozycji.
Jakub Kulesza poinformował na konfederacji, że Konfederacja wstrzyma się ws. lex TVN "podwójnie". Co to dokładnie znaczy? - Zarówno w trzecim czytaniu w Sejmie, jak i przy ewentualnym powrocie ustawy z Senatu będziemy się jednolicie wstrzymywać - mówi poseł. - Przy wecie Senatu odrzucenie tego weta wymaga głosów przeciw, a głosy wstrzymujące traktowane są za odrzuceniem - mówi poseł Kulesza.
Wniosek o odroczenie posiedzenia komisji przepadł.
Janusz Korwin-Mikke pyta: "Kto powiedział, że demokracja jest dobrym ustrojem?". Później mówi o Liechtensteinie.
Piotr Adamowicz wnioskuje o odroczenie posiedzenia komisji do czasu zapoznania się ze stanowiskiem MSZ.
Jarosław Rzepa z PSL do Suskiego, który mówił, że w ustawie chodzi o kwestie gospodarcze: - Panie pośle, czy pan wierzy w to, co mówi? Jeżeli popatrzymy na dane statystyczne, jeżeli zobaczymy, że to jest ok. 115 firm, które zostały zbudowane w Polsce, że to 220 tys. ludzi, którzy tam pracują, że to ok. 4 proc. PKB, to o czym pan mówi? Pan chyba nie rozumie, na czym polega gospodarka i zagrożenia wynikające z decyzji, które mają jeden cel: zawładnąć wszystkim. Nie będzie wolnych wyborów bez wolnych mediów.
Suski odpowiada: Bzdury pan opowiada, nie ma to nic wspólnego z zagrożeniem wolności. Wręcz przeciwnie.
- Inwestycje w Polsce są mile widziane, ale mają być z poszanowaniem polskiego prawa - mówi Marek Suski w kontekście jednej z poprawek Koalicji Polskiej.
Poprawka Konfederacji została odrzucona.
Robert Winnicki z Konfederacji uzasadnia jedną z poprawek: - Ustawa medialna to dobra okazja, by dyskutować tylko o zakresie własności obcego kapitału w polskim ładzie medialnym, ale też o mediach publicznych. Dzisiaj działają one skandalicznie, są tubą propagandową jednej partii, jest to ściśle związane z tym, jak wybierana jest KRRiT i Rada Mediów Narodowych. W związku z tym nasza poprawka jest zasadna, oczekiwałbym, żeby wszyscy ci, którzy narzekają na jakość mediów publicznych przychylą się do poprawek Konfederacji.
Bez zaskoczenia. Wniosek o odrzucenie ustawy nie znalazł poparcia.
Przepadł wniosek Wojciecha Króla o przerwę w obradach.
Suski zarzuca opozycji, że broni "interesów firm i korporacji zagranicznych". - To jest rozwiązanie gospodarcze, nie ma nic wspólnego z wolnością słowa i tymi pięknymi słowami, których używacie w obronie jednej ze stacji, która sprzedała się - mówi na posiedzeniu komisji Suski.
Marek Suski na komisji: - U nas Rosja nie ma żadnej telewizji, ale może mieć, jeżeli takiej ustawy nie będzie, to jest to bardzo prawdopodobne.
Tymczasem rzecznik Andrzeja Dudy informuje, że prezydent odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera. Wnioskował o to Morawiecki.
Prezydent RP @AndrzejDuda na wniosek Prezesa RM @MorawieckiM odwołał z funkcji Wiceprezesa RM Ministra Rozwoju, Pracy i Technologi @Jaroslaw_Gowin
— Błażej Spychalski (@spychalski_b) August 11, 2021
- Podczas wystąpienia pan Suski mówił, że problemem jest, iż polskie media są w rękach zagranicznych podmiotów. Chciałbym, żebyśmy się zastanowili nad genezą problemu i przeanalizowali, w jaki sposób Fundacja Prasowa Solidarność założona przez Jarosława Kaczyńskiego zbyła "Express Wieczorny" i "Dziennik Zachodni" kapitałowi zagranicznemu - powiedział poseł Wojciech Król.
- To jest kolejny dzwonek alarmowy i moment, w którym każdy poseł, podejmując decyzję, ma szansę zatrzymać zły projekt - mówi Mirosław Suchoń z Polski 2050. - Apelujemy, żeby zatrzymać to szaleństwo - dodaje.
- Ustawa jest szkodliwa, bo ograniczy wolność mediów w naszym kraju - uzasadnia wniosek o odrzucenie projektu ustawy Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałkini podkreśla, że ustawa jest niezgodna z m.in. konstytucją.
Obrady wystartowały. Na początku wniosek o odrzucenie projektu ustawy.
Posłowie zbierają się na posiedzeniu komisji kultury. Obrady powinny rozpocząć się o 14.30.
Za kilka minut rozpocznie się posiedzenie sejmowej komisji kultury ws. "lex TVN".
- Panie marszałku, co z większością? - pytają dziennikarze Ryszarda Terleckiego. - No jak to co? Świetnie, szampan - odparł.
"Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że taka ustawa jest dziś na rękę PiS, bo osłabia możliwości propagandowe opozycji, ale wiem też, że druga taka okazja (na repolonizację czyli uniemożliwienie obcemu kapitałowi sterowania mediami) może się już nigdy nie zdarzyć, więc z niej korzystam, realizując w ten sposób jeden z punktów programowych K'15. Powiecie, że po tej ustawie TVPiS będzie miało monopol. Nie. Bo po pierwsze, TVN ma wiele możliwości by kontynuować działalność, po drugie - poza TVN jest jeszcze POLSAT i parę innych telewizji a po trzecie - możecie tak jak ja - po prostu nie oglądać tego badziewia firmowanego przez Kurskiego" - napisał Paweł Kukiz.
"TVP Info nie transmitowało jednak całej debaty. Gdy na sejmową mównicę wszedł poseł KO Borys Budka, stacja przełączyła się na podsumowanie tego, co działo się w ostatnich kilkunastu godzinach w polityce. Po raz kolejny na antenie publicznej telewizji wyemitowano też materiał, w którym krytykowano dziennikarzy TVN".
TVP Info przerwało transmisję z posiedzenia Sejmu. Zaraz po tym, gdy skończył mówić Suski
TVP Info nie pokazuje na swojej antenie obrad Sejmu, gdzie toczy się debata ws. ustawy przeciwko TVN. Widzowie tej stacji mieli okazję wysłuchać jedynie wystąpienia posła Piotra Babinetza z PiS i Marka Suskiego, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu "lex TVN".
"Od Zwierzchnika Sił Zbrojnych oczekuje reakcji w sprawie lex TVN, które zagraża bezpieczeństwu militarnemu Polski" - mówiła w Sejmie Katarzyna Lubnauer.
Od Zwierzchnika Sił Zbrojnych oczekuje reakcji w sprawie #lexTVN , które zagraża bezpieczeństwu militarnemu Polski.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) August 11, 2021
A zamiast tego mamy bezobjawowego Prezydenta, który ma teraz dostać wysoką podwyżkę.
Jestem przeciw! pic.twitter.com/1F8tCaN7O6
"Posłowie Konfederacji wstrzymali się w sprawie wprowadzenia do porządku obrad lex TVN, czyli pomogli PiS. Wolność to dla nich swoboda robienia krzywdy innym (zakazać aborcji, zarazić covidem). Gdy wolność to pluralizm, różnica, autonomia zawsze przyłożą się do jej ograniczenia" - podkreśla Maciej Gdula z Lewicy. Przypomnijmy, o 15:00 Konfederacja ma poinformować, jak zamierza głosować ws. "lex TVN".
Posłowie @KONFEDERACJA_ wstrzymali się w sprawie wprowadzenia do porządku obrad #lexTVN, czyli pomogli PiS. Wolność to dla nich swoboda robienia krzywdy innym (zakazać aborcji, zarazić Covidem). Gdy wolność to pluralizm, różnica, autonomia zawsze przyłożą się do jej ograniczenia.
— Maciej Gdula (@m_gdula) August 11, 2021
"Jeśli nawet zagrożenie relokacją wojsk amerykańskich jest niewielkie, to czy w imię stłamszenia znienawidzonej stacji telewizyjnej, komukolwiek wolno podjąć takie ryzyko? Gęby pełne patriotyzmu, a w istocie świadomie narażają bezpieczeństwo Polaków" - stwierdził Andrzej Rozenek.
Jeśli nawet zagrożenie relokacją wojsk amerykańskich jest niewielkie, to czy w imię stłamszenia znienawidzonej stacji telewizyjnej, komukolwiek wolno podjąć takie ryzyko?
— Andrzej Rozenek (@ARozenek) August 11, 2021
Gęby pełne patriotyzmu, a w istocie świadomie narażają bezpieczeństwo Polaków. #lexTVN
- Mam zastrzeżenia do absolutnie każdej telewizji. Natomiast wolę mieć zastrzeżenia do każdej, niż mieć możliwość oglądania tylko jednej - podkreślał w Sejmie Paweł Szramka.
?Mam zastrzeżenia do absolutnie każdej telewizji. Natomiast wolę mieć zastrzeżenia do każdej, niż mieć możliwość oglądania tylko jednej?
— Paweł Szramka (@P_Szramka) August 11, 2021
Tymi słowami zakończyłem dzisiejsze stanowisko, które wygłosiłem w imieniu koła @PolskieSprawyPS w debacie nad ustawą #lexTVN @tvn24
"W Sejmie przerwa. PiS odesłał lexTVN do Komisji Kultury i knuje w kuluarach, jak przeciągnąć na ciemną stronę mocy kolejnych rozłamowców. Czy korupcja polityczna zadziała i będzie miał większość, żeby przepchnąć ustawę? Zobaczymy po 15:00" - pisze posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.
W #Sejm przerwa. @pisorgpl odesłał #lexTVN do Komisji Kultury i knuje w kuluarach, jak przeciągnąć na ciemną stronę mocy kolejnych rozłamowców. Czy korupcja polityczna zadziała i będzie miał większość, żeby przepchnąć ustawę? Zobaczymy po 15:00 pic.twitter.com/bE6blwM3Lf
— Anita Kucharska-Dziedzic - posłanka na Sejm RP ??? (@AnitaKDZG) August 11, 2021
"Znów głośno o nas na świecie" - zauważa korespondent RMF FM w USA.
Znów głośno o nas na świecie. pic.twitter.com/J7V9235s6d
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) August 11, 2021
Jest w naszym kraju stacja telewizyjna, której licencję należałoby jak najszybciej odebrać, nadajniki wyłączyć, a pracowników przekwalifikować, żeby już nigdy więcej nie kalali szlachetnego zawodu dziennikarza. I na pewno nie jest to TVN24! #lexTVN pic.twitter.com/lTAjJxBywY
— Klaudia Jachira (@JachiraKlaudia) August 11, 2021
Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu ws. "lex TVN" dziś o 14:30. Informację tę w rozmowie z Gazeta.pl potwierdza Joanna Scheuring-Wielgus. Komisja rozpatrzy poprawki, a później odbędzie się trzecie czytanie projektu i głosowanie.
Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu ws. #lexTVN dziś o 14.30.
— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) August 11, 2021
A imię jego wstyd i hańba! #lexTVN pic.twitter.com/76nv9RkiM7
— Monika Rosa (@moanrosa) August 11, 2021
- To będzie wielka próba charakterów - dodał Gowin.
- 40 członków zarządu Porozumienia zagłosowało za wyjściem partii z koalicji rządowej, 5 przeciwko - poinformował Gowin.
- Każdy z moich posłów otrzymał - dzisiaj i w poprzednich dniach - bardzo atrakcyjną politycznie "propozycję handlową", tak bym to nazwał. (...) To jest w oczywisty sposób korupcja polityczna - mówi w rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin z Porozumienia.
"Ktoś jeszcze ma wątpliwości o co tu chodzi? Gdzie są posłowie PiS podczas debaty o lex TVN? Serio wydaje się Wam, że już pozamiatane, bo tak zdecydował Wasz prezes? To jest Wasza odpowiedzialność za Polskę? To jest Wasz honor?" - pyta Szymon Hołownia.
Ktoś jeszcze ma wątpliwości o co tu chodzi? Gdzie są posłowie @pisorgpl podczas debaty o #lexTVN? Serio wydaje się Wam, że już pozamiatane, bo tak zdecydował Wasz prezes? To jest Wasza odpowiedzialność za Polskę? To jest Wasz honor? pic.twitter.com/kRaYR2eyEe
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) August 11, 2021
#WolneMedia kocham i rozumiem. I oddać nie umiem! pic.twitter.com/v8zG488Aw1
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) August 11, 2021
Pojawiają się pierwsze komentarze posłów po sejmowej dyskusji.
WCzc.Marek Suski (PiS, Radom) ogłosił, że trzeba zablokować TVN 24 gdyż.. rosyjscy hackerzy zaatakowali polski rząd! Nawet gdyby to było prawdą (w rzeczywistości rodzina ujawniła hasło JE Michała Dworczyka) - to co to ma wspólnego z amerykańskim "Discovery"? To też agenci Putina? pic.twitter.com/jsBZf8btMf
— Janusz Korwin-Mikke (@JkmMikke) August 11, 2021
Marcin Ociepa dementuje doniesienia, że ma objąć kierownictwo w resorcie rozwoju, pracy i technologii.
Dziś podałem się do dymisji z funkcji wiceszefa MON, żeby udowodnić, że kwestia stanowisk pozostaje dla mnie wtórna względem interesu państwa. Jest mi przykro, że w tak trudnym momencie, ktoś próbuje mnie mierzyć swoją miarą.
— Marcin Ociepa (@MarcinOciepa) August 11, 2021
Teraz Sejm zajmuje się ustawą o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji w związku ze zgłoszonymi poprawkami podczas drugiego czytania.
- To ustawa gospodarcza. Po jej wejściu nie dojdzie do likwidacji TVN - mówi Suski.
- Ustawa ma na celu obronę polskiego rynku. Nie jest intencją ustawy likwidacja TVN, nie odnosi się ona do wolności słowa - mówi Suski.
Na pytania odpowiada Marek Suski.
- W naszym kraju jest stacja, która poniża ludzi, która doprowadziła do tragedii - zabójstwa Pawła Adamowicza, która wpływa na wynik wyborów - mówi Klaudia Jachira. Dodaje, że należy jej w trybie pilnym odebrać licencję. - I to nie jest TVN - dodaje.
Dariusz Joński z KO mówi, że gdyby nie wolne media, Polacy nie dowiedzieliby się o aferach, m.in. o respiratorach czy maseczkach. - Mam tylko jedno pytanie do autorów. Czy zdajecie sobie sprawę, że za ten zamach na niezależne media staniecie przed Trybunałem Stanu? I to już wkrótce - pyta poseł.
- Rujnujecie to, co macie w łapach - mówi Urszula Augustyn.
- Największym wrogiem tej złej władzy jest prawda. Tej złej ustawy nie wolno poprzeć nikomu. Posłowie PiS, jeśli ją poprzecie, imię wasze będzie: wstyd i hańba - mówi Monika Wielichowska z KO.
- Z TVP zrobiliście szczujnię. (...) Chcecie wprowadzić truciznę do mediów niezależnych - mówi Joanna Scheuring-Wielgus do Marka Suskiego.
- PiS dokonuje kolejnego zaboru. Po mediach lokalnych teraz telewizja, potem na pewno internet. Chce budować swoje państwo, gdzie będzie miał prawo do dystrybucji informacji. Każda dyktatura się kiedyś kończy. Za tę ustawę, która powinna trafić do kosza, kiedyś odpowiecie - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska.
- Czy naprawdę warto się sprzedawać? - pyta posłów Joanna Senyszyn.
- Zadajemy pytania, ale komu? Gdzie jest szef KRRiT? Gdzie jest premier? Gdzie jest prezes PIS? - pyta Iwona Śledzińska-Katarasińska.
Kolejna dymisja
W konsekwencji ostatnich wydarzeń podjąłem decyzję o złożeniu dymisji na ręce Premiera @MorawieckiM z funkcji Sekretarza Stanu w @MRPiT_GOV_PL.
— Grzegorz Piechowiak (@GrzPiechowiak) August 11, 2021
Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu.
- Jedynym projektem, który ogranicza wolność mediów jest projekt PO. (...) jesteście hipokrytami, bo chcecie zlikwidować TVP - mówi Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.
- To jest sztylet, panie Suski, wbity w każdego z nas - mówi Tomasz Zimoch (Polska 2050).
- Chcecie zlikwidować kluczowego świadka, żeby nie mówić o waszych aferach - mówi Tomczyk.
- W tej ustawie chodzi dokładnie o to, by PiS miał wpływ na TVN. To już nie poseł Suski, tylko towarzysz ruski. To są ruskie standardy - mówi Cezary Tomczyk z KO.
Marek Suski składa poprawkę. - Wydłuża ona okres przejściowy do siedmiu miesięcy od dnia upływu koncesji, żeby jedna ze stacji mogła dopasować się do przepisów - mówi.
Teraz pytania.
Paweł Szramka (Polskie Sprawy): Myślicie, że widzowie z TVN przejdą do TVP.
Polska 2050 wnioskuje o odrzucenie w całości "lex TVN". - Będziemy głosować przeciwko tej złej ustawie - mówi Suchoń.
- Głośno krzyczymy, że nie oddamy wolności - zaznacza Mirosław Suchoń z koła Polska 2050.
Robert Winnicki z Konfederacji odnosi się do przemówienia Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Posłowi @KosiniakKamysz, który proponuje by do ustawy medialnej wpisać państwa NATO przypominam tylko, że np. Turcja też jest jak najbardziej państwem NATO.
— Robert Winnicki (@RobertWinnicki) August 11, 2021
- Dlaczego Jachimowicze, Rachonie i Ogórki są ważniejsze niż polskie dzieci? - pyta Artur Dziambor, mówiąc o 2 mld zł, jakie dostaje TVP.
Poprawki Konfederacji dotyczą powoływania zarządu TVP i finansowania.
Konfederacja składa trzy poprawki dotyczące TVP, jak mówi Artur Dziambor, "prywatnego folwarku PiS".
- Kto zagłosuje za tą ustawą, zagraża wolności - kończy Kosiniak-Kamysz.
Kosiniak-Kamysz uderza w Konfederację. Mówi, że "lex TVN" dotyczy wolności, na którą się powołuje tak często Konfederacja. - A nie maseczki - podkreśla lider PSL.
Tak obecnie wygląda frekwencja w ławach poselskich PiS. Partii, która forsuje ustawę wymierzona w wolne i niezależne media. Takie zainteresowanie debata nad własna ustawa. pic.twitter.com/GerRyKBM2n
— Radomir Wit (@RadomirWit) August 11, 2021
Jeśli w ostatecznym głosowaniu #Konfederacja też się wstrzyma, to ustawa #lexTVN zostanie przyjęta https://t.co/G9UyVNz7Fb
— Michał Tracz (@TraczMichal) August 11, 2021
PSL składa poprawkę dotyczącą wykluczenia państw NATO z ograniczeń, które nakłada ustawa. - To test prawdy - mówi Kosiniak-Kamysz.
- Wszystko niszczycie, zaklasyfikują nas do państw typu Białoruś - podkreśla lider PSL.
- Ta ustawa jest niezgodna ze zdrowym rozsądkiem, przyzwoitością, polską racją stanu - grzmi z mównicy Kosiniak-Kamysz.
- Zawsze, kiedy się wydaje, że nic gorszego nie wymyślicie, okazuje się, że można więcej - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Dodaje, że ustawa ta jest niezgodna z polską konstytucją.
- Procedowana ustawa narusza konstytucyjne gwarancje słowa i dostępu do informacji - dodaje Senyszyn.
- Kaczyński przyciągnął do Polski wschód - mówi Senyszyn.
- Zachłanność PiS nie zna granic. Mają TVP i Polskie Radio, niegdyś publiczne, Polska Press, regionalne gazety i portale, pompują pieniądze dla Rydzyka, Sakiewicza, Karnowskich. Teraz zabierają się za prywatne telewizje. "Lex TVN" to PiS-owski skok stulecia - mówi Joanna Senyszyn.
Lewica wnioskuje o odrzucenie "lex TVN" w całości.
Scheuring-Wielgus mówi, że PiS "weźmie również internet". - Kaczyński sięgnie po rozwiązania z Rosji, Białorusi, czy Korei - dodaje posłanka.
- Jeśli dziś pozwolimy PiS-owi przejąć TVN24, to jutro zapukają do Onetu czy Radia ZET, a jutro złożą propozycję Polsatowi czy WP - mówi Joanna Scheuring-Wielgus.
Borys Budka wnosi o odrzucenie "lex TVN" w drugim czytaniu.
- Ten rząd już nie ma większości - mówi Budka.
W tym czasie część posłów wyszła z sali.
- Wy stoicie dokładnie tam, gdzie kiedyś stało ZOMO. Niczym nie różnicie się od Putina, Łukaszenki, Erdogana. To są wasze wzorce - mówi Budka.
Budka: - Boicie się, bo ta władza się kończy. Boicie się kontroli. Władza odebrała wam rozum i racjonalne myślenie.
Borys Budka: - Jak bardzo musicie się bać, że dokonujecie zamachu na wolne media?
- Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15, że spółki skarbu państwa nie będą mogły przejmować udziałów. Żebyście nie mówili, że chcemy przejąć stację - mówi Suski.
- Ci, którzy krzyczą "hańba" mówią o sobie. Prześladowaliście telewizję Trwam, to wy wydzieraliście siłą laptopa z redakcji "Wprost". Tak chroniliście wolność słowa. A teraz zbieracie podpisy za likwidacją telewizji publicznej. Pojawiły się zarzuty, że PiS chce przejąć kontrolę nad pewną stacją. Ja mówiłem o tym, że my jako Polacy mamy prawo mieć wpływ na nasz rynek medialny - dodaje Suski.
- Ustawa ta nie wprowadza zasadniczych zmian. Projekt ma tylko doprecyzować przepisy - mówi Marek Suski i powołuje się na regulacje w innych krajach.
Marek Suski na mównicy. Z sali słychać: "Hańba!".
Rozpoczyna się dyskusja dot. "lex TVN".
- Komisja przyjęła poprawkę, która zakłada, że zbywane udziały w spółkach medialnych nie mogą być nabywane przez spółki skarbu państwa - mówi.
- Komisja wnosi o przyjęcie uchwały. 16 osób było za, 12 przeciw - mówi poseł sprawozdawca. W tym czasie z sali wyszedł Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.
Teraz sprawozdanie komisji kultury ws. "lex TVN".
Dobromir Sośnierz wnosi o zmianę zarządzenia ws. noszenia maseczek, "przynajmniej na mównicy". Pokazuje zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego i Elżbiety Witek bez maseczek. - Jesteście skansenem zabobonu - mówi poseł Konfederacji. Marszałkini Witek wyjaśnia, że to nie jest wniosek formalny, więc nie będzie głosowania w tej sprawie. Na sali brawa.
Joanna Mucha wnosi o odroczenie posiedzenia Sejmu do jutra i omówienie raportu IPCC. O raporcie można przeczytać TUTAJ.
Posłowie zgłaszają wnioski formalne.
Zaczyna się posiedzenie Sejmu.
Marcin Ociepa, który w środę podał się do dymisji z funkcji wiceministra obrony, zastąpi Jarosława Gowina i przejmie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Polityki Społecznej - informuje nieoficjalnie Polsat News. Według ustaleń dziennikarzy, funkcje kierownicze w resorcie mają objąć również Jadwiga Emilewicz i Kamil Bortniczuk.
Koniec koalicji PiS-Porozumienie ma swoje konsekwencje również na szczeblu samorządowym. "Krzysztof Głuc jest od dziś radnym niezależnym. PiS tym samym traci bezwzględną większość w Radzie Miasta Nowego Sącza" - informuje Radio Kraków.
- Powinniśmy zająć się prawdziwymi problemami, a nie kolejnymi rozgrywkami PiS-u i pomysłami Kaczyńskiego na kneblowanie ust niezależnym mediom - mówi Borys Budka w Sejmie.
"Wiceminister edukacji i nauki, członek Porozumienia Wojciech Murdzek zapowiedział w rozmowie z PAP, że poda się do dymisji" - podaje TVN24.
Za kilka minut rozpocznie się posiedzenie, podczas którego posłowie zajmą się m.in. "lex TVN". Tymczasem pod Sejmem odbywa się protest w obronie wolnych mediów.
- Jestem przekonany, że po wdrożeniu niektórych poprawek, osoby, które miały wątpliwości, poprą tę ustawę. Ona dziś będzie głosowania - mówi Piotr Müller, rzecznik rządu.
- Jestem przekonany, że pluralizm w mediach będzie i nie robiłbym z tego wielkiej sprawy. Sprawa jest odczytywana jako uderzenie w niezależność TVN. Tymczasem problem dotyczy statusu prawnego funkcjonowania tej spółki - mówi w rozmowie z Onetem Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski.
"List hańby nazbierało się już sporo w ostatniej sześciolatce, jednak głosowanie w sprawie knebla dla TVN będzie kluczowe do oceny, kto się na amen ześwinił w putinowskim odurzeniu, a kto stoi po stronie wolnej Polski. Potem już będzie za późno. Nigdy nie wygumkujecie tej decyzji" - podkreśla Przemysław Szubartowicz.
List hańby nazbierało się już sporo w ostatniej sześciolatce, jednak głosowanie w sprawie knebla dla TVN będzie kluczowe do oceny, kto się na amen ześwinił w putinowskim odurzeniu, a kto stoi po stronie wolnej Polski. Potem już będzie za późno. Nigdy nie wygumkujecie tej decyzji.
— Przem.Szubartowicz (@PSzubartowicz) August 11, 2021
PSL zapowiada, że zaproponuje swoje poprawki do ustawy medialnej. Chodzi o wyłączenie krajów NATO z ograniczeń, które projekt nakłada.
- Ten projekt nadaje się tylko do jednego - mówią posłowie PSL i rwą projekt tzw. lex TVN. - Nasi parlamentarzyści na pewno w sposób odpowiedni się zachowają i zagłosują przeciwko tej bardzo złej, szkodliwej zmianie w ustawie - dodali.
- Nie zgadzamy się na gmeranie przy mediach. Dobrze widzimy, jaki jest cel PiS - mówią posłowie Porozumienia.
Posłowie Porozumienia po raz kolejny zapewniają, że zagłosują przeciwko tzw. lex TVN. - Ten projekt niszczy media - mówi Iwona Michałek.
Wiceministrowie Porozumienia składają dymisje. - Nie widzę możliwości pracy w resorcie i Zjednoczonej Prawicy bez Jarosława Gowina. Nie zgadzam się z zarzutami. Składam dymisję - poinformowała Iwona Michałek. To samo zrobił Andrzej Gut-Mostowy.
"Zarząd Porozumienia zobowiązał wszystkich swoich posłów do opuszczenia sejmowego klubu PiS - poinformował Michał Wypij. Partia będzie tworzyć w Sejmie własne koło we współpracy z kołem Polskich Spraw. "Wypożyczenie Andrzeja Sośnierza dobiegło końca'" - podaje Roch Kowalski z RMF FM.
Zarząd @Porozumienie__ zobowiązał wszystkich swoich posłów do opuszczenia sejmowego klubu @pisorgpl - poinformował @michalwypij.
— Roch Kowalski (@rochkowalski) August 11, 2021
Partia będzie tworzyć w Sejmie własne koło we współpracy z kołem Polskich Spraw. "Wypożyczenie Andrzeja Sośnierza dobiegło końca". @RMF24pl
"Drodzy, dziś znów ważą się nasze prawa obywatelskie! Jeśli umrą wolne media, pogrzebiemy też NASZE PRAWO DO INFORMACJI!" - zaznacza prokuratorka Katarzyna Szeska.
Drodzy, dziś znów ważą się nasze prawa obywatelskie ! Jeśli umrą #WolneMedia, pogrzebiemy też NASZE PRAWO DO INFORMACJI !
— Katarzyna Szeska (@katy_sze) August 11, 2021
"PiS kłusuje, korumpuje, kupczy stanowiskami. Dokumentować i składać zawiadomienia. Będą umarzane, ale niezależna prokuratura do nich wróci!" - pisze Michał Szczerba przed posiedzeniem Sejmu.
PiS kłusuje, korumpuje, kupczy stanowiskami. Dokumentować i składać zawiadomienia. Będą umarzane, ale niezależna prokuratura do nich wróci! #lexTVN
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) August 11, 2021
- Uważam, że rząd ma w tej chwili stabilną większość ponad 232 parlamentarzystów, więc nie wydaje mi się, aby były przedterminowe wybory. Mam swoją teorię, dlaczego przedterminowych wyborów w tej chwili nie będzie - powiedział na antenie TVP1 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Dodał, że wcześniejsze wybory nie są nikomu na rękę.
- Mamy też nadzieję, że przynajmniej część Porozumienia jest skłonna nie kłaść na szali swoich ambicji, programu reform Polski, i będą współpracować - mówił w WP Radosław Fogiel. - Jeśli chodzi o większość w Sejmie, jestem spokojny. Dzisiejsze głosowania pokażą, kto gra wyłącznie na swoje interesy, a kto chce być elementem większego projektu - dodał wicerzecznik PiS.
Jak zagłosuje Konfederacja ws. lex TVN? - Nie mamy ustaleń. Dzisiaj się spotykamy - o godz. 11:00 mamy posiedzenie koła, a o 15:00 będzie nasza konferencja prasowa na ten temat - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Artur Dziambor. - Wczoraj rozmawialiśmy na temat tej ustawy i rozważaliśmy różne scenariusze. Trzeba brać pod uwagę, że sytuacja jest dynamiczna i w obozie władzy odbywa się jakieś liczenie głosów. To liczenie głosów może się skończyć tym, że będą nieoczekiwane wyniki, że tak powiem - dodał poseł.
"Posłowie głosujący za lex TVN, de facto likwidacją wolności mediów w Polsce, to pożyteczni idioci albo intencjonalna agentura Kremla" - stwierdził poseł Adam Szłapka.
Posłowie głosujący za #lexTVN de facto likwidacją wolności mediów w Polsce to pożyteczni idioci albo intencjonalna agentura Kremla.
— Adam Szłapka (@adamSzlapka) August 11, 2021
"Konstytucja RP gwarantuje wolność słowa aż w trzech przepisach - art. 14, 54 i 213. Te gwarancje zostaną złamane w przypadku przyjęcia lex TVN oraz nieodnowienia koncesji dla TVN. KRRiT powinna być strażnikiem wolności słowa, ale niestety tej konstytucyjnej roli nie wypełnia" - podkreślił Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.
Konstytucja RP gwarantuje wolność słowa aż w trzech przepisach - art. 14, 54 i 213. Te gwarancje zostaną złamane w przypadku przyjęcia #LexTVN oraz nieodnowienia koncesji dla TVN. KRRiT powinna być strażnikiem wolności słowa, ale niestety tej konstytucyjnej roli nie wypełnia.
— Adam Bodnar (@Adbodnar) August 11, 2021
- Wolne media pełnią bardzo ważną rolę. Nie możemy odpuścić, bo obudzimy się w państwie autorytarnym. Tam, gdzie nie ma wolnych mediów, nie ma demokracji. Bardzo bym nie chciała, żeby Polacy przegapili ten moment - podkreśla mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy".
Ryszard Terlecki został zapytany w Sejmie, czy ustawa medialna zostanie dziś uchwalona. - Prawdopodobnie tak - odpowiedział krótko wicemarszałek Sejmu.
Anna Kornecka w zeszłą środę została odwołana ze stanowiska wiceszefowej resortu rozwoju, pracy i technologii. "Wierzę, że warto jest walczyć o naszą przyszłość, wolne media, dobrobyt i wolność gospodarczą oraz samorządność" - napisała wczoraj polityczka. Dziś na antenie TVN24 mówiła o "próbie skorumpowania" polityków Porozumienia. - Porozumienie w tej sytuacji musi zareagować na słowa rzecznika rządu Piotra Mullera, który wczoraj próbował skorumpować polityków Porozumienia, żeby dzisiaj zagłosowali za ustawą lex TVN. Ustawą, która zgodnie ze stanowiskiem Porozumienia jest ustawą szkodliwą - powiedziała Kornecka. Wyraziła również nadzieję, że "członkowie Porozumienia pokażą, że są ludźmi przyzwoitymi".
"Poseł Lech Kołakowski dla Faktów TVN: jak pan zagłosuje w sprawie lex TVN? - Tak jak rekomenduje klub PiS-u. Jak pan ocenia te ustaw? - pytam. Ja nie jestem od oceniania - mówi poseł. Na pytanie: ile zarabia w BGK, odwrócił się plecami" - pisze reporterka Arleta Zalewska.
Poseł Lech Kolakowski dla @FaktyTVN: jak pan zagłosuje w sprawie #LexTVN? - Tak jak rekomenduje klub PIs-u. Jak pan ocenia te ustaw? - pytam. Ja nie jestem od oceniania - mówi Posel. Na pytanie: ile zarabia w #BGK, odwrócił się plecami.
— Arleta Zalewska (@arletazalewska) August 11, 2021
Adrian Zandberg na antenie Polsat News stwierdził, że środowe głosowanie ws. ustawy medialnej "tak naprawdę pokaże, czy rząd zachowuje większość, czy jest rządem mniejszościowym". - Intencja za tą ustawą jest jasna. Nie jest nią zapewnienie większego pluralizmu, którego w Polsce powinno być więcej niż teraz, tylko zmniejszenie go. My z pewnością czegoś takiego nie poprzemy - stwierdził polityk Razem.
"Wszyscy posłowie w głosowaniu nad lex tvn opowiedzą się za lub przeciw Polsce i jej bezpieczeństwu wynikającemu z sojuszu militarnego z USA. Głosowanie 'za' to zdrada interesów Polski" - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.
Wszyscy posłowie w głosowaniu nad #lextvn opowiedzą się za lub przeciw Polsce i jej bezpieczeństwu wynikającemu z sojuszu militarnego z USA.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) August 11, 2021
Głosowanie ?za? to zdrada interesów Polski.
Apel dziennikarzy ws. tzw. lex TVN. - Podjęliśmy decyzję, że przedłużymy zbieranie podpisów do piątku. Mam taką ambicję, żebyśmy doszli do 1000 - powiedział Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej".
W kontekście nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą forsuje PiS, przypomnijmy, że od kilku lat Polska systematycznie spada w rankingu wolności prasy. Największy spadek odnotowała w 2016 roku - z 18. na 47. miejsce. W ostatnim zestawieniu znalazła się dopiero na 62. pozycji. Dlaczego? Autorzy raportu stwierdzili m.in., że media publiczne "zostały przekształcone w tubę propagandową rządu" i są "pełne nienawiści".
#WolneMedia
— Alicja Defratyka (@AlicjaDef) August 10, 2021
Polska za rządów #PiS spada w rankingu wolności prasy "World Press Freedom Index" przygotowanym przez Reporterów bez Granic:
2021- 64 miejsce
2020- 62 miejsce
2019- 59 miejsce
2018- 58 miejsce
2017- 54 miejsce
2016- 47 miejsce
2015- 18 miejscehttps://t.co/Ape0STjDTc
Do dymisji ma się podać również wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. - Jeszcze dzisiaj jestem wiceministrem. Tę informację [o dymisji - red.] przekażę w godzinach przedpołudniowych dziennikarzom i stosowne pismo wyślę do premiera - przekazała Onetowi polityczka. Odniosła się również do głosowania ws. "lex TVN". - Będziemy na pewno głosować przeciw. Nie można kneblować ust mediom. Media powinny być różne. Nie ma znaczenia, że TVN raczej nas nie kochał - stwierdziła.
- Na godzinę 11:00 zwołałem w ministerstwie konferencję prasową. Na niej podam informację co dalej z moją osobą. Jest jednak oczywiste, że po wyjściu Porozumienia z koalicji nie mogę i nie chce w niej zostać - przekazał w rozmowie z Onetem Andrzej Gut-Mostowy.
Jak ustalił Onet, kolejny wiceminister z Porozumienia odchodzi z rządu.O 11:00 Andrzej Gut-Mostowy ma podać się do dymisji z funkcji wiceszefa resortu rozwoju, pracy i technologii.
Dymisję Marcina Ociepy skomentował Michał Szczerba. "Cierpienia młodego Ociepy. Nie jest w stanie wybrać jednego z dwóch Jarosławów. Był wiceministrem obrony, ale nie zna wartości Sojuszu i znaczenia polsko-amerykańskiej współpracy dla bezpieczeństwa Polski. W świetle kamer
- Przede wszystkim tu rozpatrujmy tę sprawę obok kwestii większości rządowej, bo to są dwie sprawy, które są ponad kwestią funkcjonowania rządu, ale tak liczę na to, że dzisiaj kwestie związane z ustawą medialną uzyskają odpowiednią większość, a przede wszystkim jestem zasadniczo pewny, że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie dalej kontynuował swoje funkcjonowanie, ponieważ w Sejmie są też osoby, które w Porozumieniu i zarówno poza Porozumieniem poza tą partią nasz rząd chcą wspierać - powiedział na antenie radiowej Jedynki rzecznik rządu Piotr Müller.
Wobec zmian w rządzie trwają spekulacje, czy PiS uzyska większość dla tzw. lex TVN, czyli projektu ustawy o radiofonii i telewizji, zakazującego firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej - a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie - kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Projekt uderza więc w stację TVN, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG. Projekt zgłosiła grupa posłów PiS na czele z Markiem Suskim.
Chwilę po godz. 9:00 Marcin Ociepa podał się do dymisji z funkcji wiceministra obrony narodowej. - W związku z wczorajszą dymisją Jarosława Gowina postanowiłem dziś podać się do dymisji. Zostałem powołany na to stanowisko na mocy umowy koalicyjnej, w związku z tym dziś rezygnuję - powiedział polityk. Dodał, że jego decyzja jest także gestem solidarności z Jarosławem Gowinem.
Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia, ogłosił oficjalnie w środę rano, że decyzją Zarządu Krajowego partia Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. "Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia" - napisał polityk.
Decyzją Zarządu Krajowego, @Porozumienie__ @Jaroslaw_Gowin opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina.
— Jan Strzeżek (@JanStrzezek) August 11, 2021
Wczoraj rzecznik rządu ogłosił, że że premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o odwołanie Jarosława Gowina ze stanowisk wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Sam Gowin stwierdził chwilę później, że to de facto oznacza koniec Zjednoczonej Prawicy.
Dzień dobry! O 11:30 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się m.in. ustawą medialną.