Konferencja zakończyła się.
Konferencja zakończyła się.
Szef KPRM o szczepieniu osób bez skierowania: Już w tej chwili jest możliwość, że w sytuacji, w której grozi zmarnowanie szczepionki, jest możliwość zaszczepienia osób spoza grupy uprawnionych. Do tej pory te sytuacje miały charakter incydentów. W związku z tym, że szczepionek jest więcej, takich sytuacji należy się pewnie spodziewać większej liczby. Różne są rozwiązania, mamy wariant belgijski, gdzie jest powszechne robienie zapasowych kolejek osób gotowych do zaszczepienia. Jest wariant izraelski, gdzie w ciągu ostatniej godziny-dwóch prowadzenia szczepień przez punkt można było się ustawiać w kolejce, na zasadzie "a może ktoś nie przyjdzie". Dopracowujemy nasze rozwiązanie, które będzie kompilacją obu tych wariantów, przedstawimy to w najbliższych dniach.
Michał Dworczyk o szczepieniach m.in. w aptekach i zakładach pracy: To drugi kwartał. Precyzyjne terminy będziemy podawali w najbliższych dniach i tygodniach.
Szef KPRM: Nie przewidujemy możliwości wybierania szczepionki. Jeśli jest umawiany termin, można zapytać konsultanta, jaką szczepionką punkt dysponuje. Można sobie wyobrazić, że szukamy po różnych punktach i miastach szczepionki, jaką preferujemy. Jest to nieracjonalne działanie, ponieważ wszystkie szczepionki wykorzystywane w Polsce są produktami bezpiecznymi i skutecznie działającymi.
Rzecznik rządu zapowiada, że informacja ws. dalszych decyzji o obostrzeniach zostanie ogłoszona jutro lub w czwartek.
Szef KPRM: Nie mamy precyzyjnych o osobach, które nie stawiają się na szczepienia. Każdy punkt stara się, by takich sytuacji, w których marnuje się szczepionka, było jak najmniej.
Michał Dworczyk o rejestracji osób w wieku 18-39 lat, które zgłosiły gotowość do szczepień za pośrednictwem formularza: Ruszy w momencie, gdy będzie zbliżała się ich grupa wiekowa. Jak będziemy mieli zarejestrowaną starszą grupę i będzie zbliżał się czas rejestracji 20 i 30-kilkulatków, jako priorytetowo zostaną potraktowani ci wszyscy, którzy zgłosili się jako wcześniej gotowi do zaszczepienia.
P.o. prezesa NFZ Filip Nowak: Istnieje możliwość, to właśnie sprawdzamy w ramach postępowania wyjaśniającego, czy wśród osób zaszczepionych bez skierowania w Rzeszowie były osoby, które nie posiadały skierowania, ale były uprawnione do tego, by uzyskać szczepienie. Istnieje podejrzenie, że być może nie były uprawnione do szczepienia i zostało im wystawione skierowanie. Jeżeli znajdą się taki osoby, to NFZ ma prawo wyciągnięcia sankcji wobec punktu szczepień.
P.o. prezesa NFZ Filip Nowak: W Rzeszowie mieliśmy do czynienia z sygnałem, że dochodzi do szeregu nieprawidłowości. To był okres świąteczny, ale zbadaliśmy populację, która była szczepiona, próbowaliśmy wyodrębnić osoby, które być może ze względu na wiek nie powinny być zaszczepione. Wiek nie jest jedynym wskazaniem do uczestnictwa, mogą być szczepione osoby młodsze, które mają prawo do szczepienia w pierwszej kolejności. To są służby mundurowe, pacjenci z grupy 0, osoby z grupa 1a i 1b, jeżeli istnieje zagrożenie niewykorzystania szczepionek. O wyjaśnienie poprosimy podmiot z Rzeszowa i inne podmioty, w których dostrzegamy jakieś uchybienia w działaniu.
Michał Dworczyk o szczepionkach Johnson&Johnson: Do Polski trafi w kwietniu ponad 300 tys. szczepionek. Absolutnie nie ma mowy o tym, dokąd te szczepionki trafią, ich jeszcze nie ma w Polsce. Najprawdopodobniej będą wykorzystywane do szczepienia chorych przez wyjazdowe punkty szczepień, czyli do osób leżących, które same nie mogą dotrzeć do punktów szczepień. Po to, by uczynić efektywniejszytm proces szczepienia, żeby te osoby przykute do łóżek nie męczyć, żeby to było dla nich jak najmniej dolegliwe. Bardzo proszę o odpowiedzialność, żebyśmy dyskutowali merytorycznie.
Michał Dworczyk apeluje o to, by "nie wykorzystywać pandemii, narodowego programu szczepień do prowadzenia jakiejś bieżącej rozgrywki politycznej".
Szef KPRM: Rzekomo bardzo duży procent mieszkańców Rzeszowa został zaszczepiony. Pojawiały się cyfry kilkudziesięciu procent. Są miasta w Polsce, w których jest podmiot główny, mający siedzibę w danym mieście, w tym przypadku w Rzeszowie, ten podmiot ma kilkadziesiąt punktów rozsianych na terenie województwa, w których realizuje szczepienia. Są szczepione osoby z terenu województwa przy pomocy sieci tych punktów. Zamawianie szczepionek i rozliczanie szczepień prowadzi podmiot centralny, w tym wypadku w Rzeszowie. Jeżeli ktoś nie zachowa rzetelności i nie zweryfikuje tej informacji, może powiedzieć, że 43 proc. mieszkańców Rzeszowa zostało zaszczepionych, co jest nieprawdą. W tej liczbie jest bardzo dużo osób, które były szczepione poza miastem.
Michał Dworczyk o poziomie szczepień: Podkarpacie plasuje się mniej więcej w środku - 17 proc. mieszkańców jest już poddanych szczepieniu. W porównaniu z innymi województwami jest to wynik środkowy. Są województwa takie jak Wielkopolska, gdzie jest 16 proc., czy Świętokrzyskie, gdzie jest 15 proc., są województwa, jak woj. dolnośląskie, gdzie jest 19 proc., czy woj. lubelskie, gdzie jest 18 proc. Jest dużo województw, gdzie jest 17 proc.
Szef KPRM o sytuacji nad Podkarpaciu: Pojawiły się informacje, że w Rzeszowie szczególnie duży procent mieszkańców miasta już się zaszczepił. Pojawiły się polityczne insynuacje, że Rzeszów i Podkarpacie są traktowane inaczej niż inne części kraju, że ma to związek z wyborami prezydenckimi. To są kłamstwa, nieprawdziwe informacje, które wynikają albo z niewiedzy, albo z braku dobrej woli.
Michał Dworczyk: Pojawiły się pytania odnośnie formularza, za pośrednictwem którego można zgłosić gotowość do zaszczepienia, a w konsekwencji uzyskać pierwszeństwo, jeśli chodzi o otrzymanie konkretnego terminu. Ten formularz działał między styczniem a marcem. W tej chwili ten formularz już nie działa, w tej chwili rejestrujemy się już na konkretne terminy.
Szef KPRM o rejestracji na szczepienia: Do 24 kwietnia chcemy dojść do grupy osób urodzonych w 1973 r.
Michał Dworczyk: 12 kwietnia, czyli w najbliższy poniedziałek, zaczynamy zapisy osób, które urodziły się w 1962 i każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisu.
Szef KPRM namawia pacjentów powyżej 60. roku życia, by sami zwracali się do punktów szczepień o możliwość przyspieszenia szczepienia. - Jeśli w jakimś punkcie jest to niemożliwie, prosimy o kontakt z naszą infolinią i poszukanie innego punktu - zaleca Dworczyk.
Dworczyk: Chcemy w szczególności przyspieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia. Chcemy, żeby wszystkie osoby, czyli ok. 0,5 mln powyżej 60. roku życia zostały zaszczepione jeszcze w kwietniu. Apelujemy do punktów szczepień, by przesuwały w swoich kalendarzach pacjentów powyżej 60. roku życia z maja na kwiecień.
Szef KPRM: To przyspieszenie jest szalenie ważne, nie tylko ze względu na pokonanie pandemii, ale również na moment, w którym się znajdujemy, czyli walkę z trzecią falą.
Michał Dworczyk: W najbliższych 2 tygodniach trafi łącznie do punktów szczepień w całej Polsce ponad 2 mln szczepionek.
Konferencja zaczęła się.
Czekamy na rozpoczęcie konferencji.
Konferencja będzie dotyczyć m.in. doniesień na temat szczepień w Rzeszowie. W świąteczny weekend szczepienia dla kilku tysięcy osób oferowało jedno z miejskich centrów medycznych. Opozycja twierdzi, że ma to związek z nadchodzącymi majowymi wyborami prezydenckimi, w których kandyduje wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. "Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie" - tłumaczył na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Za kilka minut, o godz. 12 ma rozpocząć się konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka. W konferencji uczestniczyć będzie także sekretarz stanu w KPRM, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację na żywo.