W szpitalu miejskim w Rzeszowie już 31 pracowników - lekarzy i pielęgniarek - ma koronawirusa - podaje portal nowiny24.pl. - Izba Przyjęć przyjmuje tylko chorych z zagrożeniem życia - mówi portalowi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Ponad 130 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce. "Szacujemy, że wykrywamy jedną dziewiątą zachorowań"
Ponad 130 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce. "Szacujemy, że wykrywamy jedną dziewiątą zachorowań"
- poniedziałek, 12 października 2020
-
-
Koronawirus. Apel biskupa Piotra Libery w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19
W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do księży i wiernych z tej diecezji z apelem o ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych, w tym w kościołach i wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek zgromadzenia.
-
Minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas konferencji dot. piątki dla zwierząt nie założył maski na nos. "Myślę ze pan minister powinien mandat zapłacić. Może się nauczy, że w rozporządzeniu jest o obowiązku zakrywaniu ust i nosa" - skomentował Jacek Czarnecki z Radia Zet.
Myślę ze pan minister powinien mandat zapłacić. Może się nauczy, że w rozporządzeniu jest o obowiązku zakrywaniu ust i nosa. pic.twitter.com/pJ1zFJ07rk
— Jacek Czarnecki (@JacekCzarnecki1) October 12, 2020 -
W Wielkiej Brytanii rozpoczęto badania, które mają wykazać, czy szczepionka BCG przeciwko gruźlicy może częściowo chronić także przed chorobą COVID-19. Podobne obserwacje zostaną przeprowadzone w kilku innych krajach europejskich.
BBC News informuje, że w Wielkiej Brytanii badaniami zostanie objętych 1000 ochotników, głównie pracowników służby zdrowia, którzy otrzymają szczepionkę BCG przeciwko gruźlicy. Badaniami tymi zajmą się specjaliści University of Exeter.
Podobnie testy zostaną przeprowadzone w Holandii, Hiszpanii, Brazylii oraz Australii i obejmą w sumie 10 tys. osób. Mają one wykazać, czy szczepionka BCG przeciwko gruźlicy może zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusami SARS-CoV-2. Chodzi też o sprawdzenie, czy gdy już dojdzie do zakażenia - osoby zaszczepione tym preparatem łagodniej przechodzą chorobę COVID-19. / Autor: Zbigniew Wojtasiński, PAP.
-
- Przez ostatnie trzy lata obniżyliśmy dług wobec PKB o 8 proc. do poziomu 43 proc. Przypominam, że w Unii Europejskiej jest to ok. 80 proc. (?) Więc to nam dało wystarczająco dużą poduszkę finansową, jak uderzył w nas ten wirus - powiedział na Europejskim Kongresie Finansowym minister finansów Tadeusz Kościński.
#EKF: ?Przez ostatnie trzy lata obniżyliśmy dług wobec PKB o 8%25 do poziomu 43%25. Przypominam, że w Unii Europejskiej jest to ok. 80%25. (?) Więc to nam dało wystarczająco dużą poduszkę finansową, jak uderzył w nas ten wirus" - Tadeusz Kościński, minister Finansów. pic.twitter.com/xVB8yUqfeG
— Centrum Prasowe PAP (@CentrumPrasowe) October 12, 2020 -
- Zamknięcie gospodarki odbędzie się z ogromną szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, życia ludzi, możliwości finansowych państwa. Te racje trzeba wyważyć - powiedział szef rządu.
-
Mateusz Morawiecki w kontekście obostrzeń i ewentualnego lockdownu: To trochę tak, jakbyśmy spojrzeli na inną bardzo smutną okoliczność. Co roku na polskich drogach ginie 3,5 do 4 tys. osób. Przecież gdybyśmy wstrzymali cały ruch, to również do takich zgonów by nie dochodziło. Sztuką jest właściwie podejście do sytuacji związanej z epidemią w taki sposób, aby z jednej strony chronić życie i zdrowie ludzi, a z drugiej, żeby nie blokować, jak chcę niektórzy, gospodarki - powiedział premier.
-
"Dziennik Wschodni" donosi, że na manifestacji przeciwników obostrzeń w Lublinie obecny był prof. Ryszard Zajączkowski, wykładowca KUL. - (...) Obserwujemy niespotykaną od lat propagandę, zamach na własność, na ludzkie życie. Dzisiaj nie jest to tylko walka z jakimś koronawirusem, zagrożeniem epidemicznym. Jest to walka z globalistycznym komunizmem, który chce rzucić na kolana narody, który chce z ludzi uczynić niewolników - mówił podczas protestu naukowiec.
Katolicki Uniwersytet Lubelski nie planuje żadnych konsekwencji wobec swojego pracownika. - Prof. Ryszard Zajączkowski, jak sam zaznaczył, wypowiadał się prywatnie, prezentując własne poglądy poza uniwersytetem - powiedziała dziennikowi Monika Stojowska, rzeczniczka KUL. Zajączkowski jest literaturoznawcą.
-
W Bolesławcu na Dolnym Śląsku lada chwila zacznie działać modułowy szpital przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 - podaje tvn24.pl. Budowa ruszyła 22 września. W placówce ma zmieścić się 65 łóżek.
-
W całym kraju przez ostatnią dobę policjanci nałożyli 5992 mandatów za brak maski, pouczyli 4457 osób, a w 864 przypadkach skierowali do sądu wnioski o ukaranie - podaje Polska Agencja Prasowa.
-
Koronawirus w Watykanie. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podaje, że czterej członkowie Gwardii Szwajcarskiej zachorowało na COVID-19.
Four Vatican Swiss Guards test positive for COVID-19 https://t.co/X6cCmvzt0C pic.twitter.com/9FBnIobTg8
— Reuters (@Reuters) October 12, 2020 -
Od najbliższego czwartku kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wsparcie - poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.
W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes podkreśliła, że Ustawa Tarcza 5.0 przewiduje trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Te formy to świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień tego roku.
Jak wyjaśniła, pierwsza forma przewidziana jest dla przewodników. Z tego świadczenia może skorzystać około 4 tysięcy osób. Druga forma wsparcia - dodatkowe świadczenie postojowe - przewidziana jest dla firm organizujących kongresy, czy na przykład transport w zakresie turystyki. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe.
Prawo do tego dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało osobom, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku - wyjaśniła prezes ZUS.
-
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe apeluje, aby 1 listopada zrezygnować z masowych odwiedzin cmentarzy. "Zróbcie wszystko, aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, abyście to wy odwiedzali groby bliskich, a nie wasze groby były odwiedzane" - czytamy w oświadczeniu Krzysztofa Wolickiego, prezesa stowarzyszenia.
-
Poszukiwany przez policję mężczyzna wpadł, bo nie miał maseczki. Policjanci z jastrzębskiej drogówki informują, że zatrzymali poszukiwanego, mężczyzna zwrócił na siebie uwagę mundurowych, ponieważ nie miał maseczki. W trakcie legitymowania okazało się, że 42-latek jest poszukiwany do odbycia kary pozbawiania wolności. Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju został zatrzymany i trafił prosto do aresztu. Mężczyzna odpowie również za brak maseczki.
-
Główny ekonomista ministerstwa finansów Łukasz Czernicki uważa, że druga fala epidemii, która jest przed nami, może znacząco utrudnić powrót na ścieżkę wzrostu. - Nie powinna mieć jednak "dramatycznego" wpływu na pogorszenie prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego w Polsce - uznał.
Podczas debaty zorganizowanej między innymi przez Polski Instytut Ekonomiczny Łukasz Czernicki mówił, że prognozy dotyczące PKB w naszym kraju są lepsze niż kilka miesięcy temu.
- Jeszcze kilka miesięcy temu zakładaliśmy, że polska gospodarka skurczy się o 4,6 proc. w tym roku i urośnie o 4 proc. w przyszłym roku. Na dziś konsensus rynkowy mówi, że spadek PKB - będzie bliżej 3-3,5 proc. w bieżącym roku, ale przed nami druga fala epidemii, co może nam powrót na ścieżkę wzrostu znacząco utrudnić - ocenił.
-
Radio RMF podaje, że z powodu możliwego zakażenia koronawirusem przerwano ćwiczenia rezerwistów w Inowrocławiu. Przed szkoleniem przeprowadzono wywiad epidemiologiczny, ale dopiero dzień po nim okazało się, że u żony jednego z rezerwistów wykryto koronawirusa.
Mężczyznę skierowano do domu na kwarantannę, zaś pozostali rezerwiści - około 100 osób - przebywają w izolacji w kilkuosobowych namiotach i mogą wychodzić tylko do toalety.
Reporter RMF FM Krzysztof Zasada opisuje, że "po interwencjach u dowództwa udało się sprawić, by namioty ogrzewane były także w dzień".
-
Od soboty w całej Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczki w miejscach publicznych. Policja poucza, a w niektórych wypadkach wystawia mandaty za jej brak. Do jednej z takich interwencji doszło w sobotę w Giżycku. Policjantka chciała wylegitymować mężczyznę bez maseczki, a ten... zaczął uciekać. Funkcjonariuszka rzuciła się w pościg. W pewnym momencie wywiązała się szarpanina. W końcu policjantka doprowadziła mężczyznę do radiowozu z pomocą żołnierki, która była z nią na patrolu - opisuje portal tko.pl. Zdarzenie nagrywali świadkowie, a jeden z nich komentował zajście i zachęcał mężczyznę do ucieczki przed policją.
-
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list otwarty do premiera Mateusz Morawieckiego. Domaga się od rządu zapewnienia bezpiecznych warunków kształcenia w czasie pandemii.
W liście czytamy, że "mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach, rosnącej liczby szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo i tragicznych informacji o śmierci nauczycieli z powodu koronawirusa, rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia ponad 4,5 mln uczniów i 600 tysięcy nauczycieli oraz pracowników oświaty".
ZNP proponuje m.in. zmniejszenie liczebności klas, danie dyrektorom większej swobody w decyzjach o hybrydowym nauczaniu, nauczanie zdalne szkół w czerwonych strefach czy wyposażenie pracowników w sprzęt ochrony osobistej
Domagamy się od rządu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych!
— ZNP (@ZNP_ZG) October 12, 2020
Edukacja jest ważna, ale zdrowie i życie milionów
uczniów i nauczycieli jest najważniejsze.@MorawieckiM #COVID19 @CzarnekP pic.twitter.com/72GEPv5SbB -
Dąbrowiccy policjanci poszukiwali pacjentki, która chcąc uniknąć hospitalizacji w związku z zakażeniem koronawirusem, oddaliła się ze szpitala. Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej poinformował policję o ucieczce pacjentki z COVID-19 w sobotę wieczorem. Szukający jej policjanci musieli być wyposażeni w specjalne kombinezony i inne środki ochronne.
Jak podaje policja, funkcjonariusze zastali 65-latkę w miejscu zamieszkania. Udała się do domu własnym pojazdem, nie informując personelu medycznego oraz nie kontaktując się z nikim. Powiedziała, że opuściła szpital, bo opiekuje się 90-letnią matką i chciała szybko powrotu do domu. Kobieta została skierowana na izolację domową. O sprawie powiadomiono Sanepid.
-
"Cezary Tomczyk w imieniu Koalicji Obywatelskiej składa do wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu dot. strategii walki z COVID-19. Apeluję o podjęcie prac w Komisji Finansów nad projektem złożonym przez nas 28 kwietnia. Potrzebne są obowiązkowe testy dla zatrudnionych w DPS-ach i szpitalach" - napisał Michał Szczerba.
.@CTomczyk w imieniu @KObywatelska składa do wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu dot. strategii walki z #COVID19. Apeluję o podjęcie prac w Komisji Finansów nad projektem złożonym przez nas 28 kwietnia. Potrzebne są obowiązkowe testy dla zatrudnionych w DPS-ach i szpitalach.
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) October 12, 2020 -
Od soboty w całym kraju obowiązują obostrzenia związane ze strefą żółtą, a w niektórych miejscach - z czerwoną. Policjanci zapowiadali "zero tolerancji" dla łamiących obostrzenia.
#Śląskie Blisko 2200 mandatów, 500 wniosków o ukaranie do sądu i 1,5 tys. pouczeń ? takie są efekty kontroli związanych z obostrzeniami w województwie. Najwięcej przypadków dotyczyło braku maseczek. #koronawirus
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) October 12, 2020#Sopot Po weekendowych kontrolach w sopockich lokalach policja wystawiła 49 mandatów, 96 pouczeń i dwa wnioski do sądu. Miasto jest w czerwonej strefie. #koronawirus
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) October 12, 2020 -
- Stało się też to, czego obawialiśmy się najbardziej: jest problem z miejscami w szpitalu, z miejscami na intensywnej terapii - ostrzegała w rozmowie z Onetem dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. - Mamy doniesienia, że z powodu braku miejsc, pacjent zmarł przed szpitalem [chodzi o szpital w Nysie] - dodała.
-
"Powód dla którego nie zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny (stan klęski żywiołowej) jest wciąż taki sam jak w maju - pieniądze. Nie chodzi o żadne prawa obywatelskie, tylko o to, żeby nikt nie dopominał się odszkodowania" - podkreśla dziennikarka Dominika Długosz
Powód dla którego nie zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny (stan klęski żywiołowej) jest wciąż taki sam jak w maju - pieniądze. Nie chodzi o żadne prawa obywatelskie, tylko o to, żeby nikt nie dopominał się odszkodowania.
— Dominika Długosz (@domi_dlugosz) October 12, 2020 -
"Strategia pt. 'chrońmy wyłącznie seniorów, chorujmy na potęgę aż się uodpornimy' byłaby może i dobra, gdybyśmy mieli służbę zdrowia w kondycji szwajcarskiej a nie polskiej. Jeśli przy 3-4 tysiącach zachorowań ta służba ledwo żyje, to co by było przy 15 czy 20 tys?" - pisze na Twitterze dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki.
Strategia pt. "chrońmy wyłącznie seniorów, chorujmy na potęgę aż się uodpornimy" byłaby może i dobra, gdybyśmy mieli służbę zdrowia w kondycji szwajcarskiej a nie polskiej. Jeśli przy 3-4 tysiącach zachorowań ta służba ledwo żyje, to co by było przy 15 czy 20 tys?
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) October 12, 2020 -
Pięć położnych z szpitala na Brochowie (Wrocław) zakażonych koronawirusem. 14 pacjentek z kontaktu jest odizolowanych na osobnym oddziale, ale na razie nie wykryto zakażenia w tej grupie - informuje reporterka Radia ZET Grażyna Wiatr.
#Wroclaw 5 położnych z szpitala na Brochowie zakażonych #koronawirus.em 14 pacjentek z kontaktu jest odizolowanych na osobnym oddziale ale na razie nie wykryto zakażenia w tej grupie. #KoronawirusWPolsce @RadioZET_NEWS
— Grazyna Wiatr (@grazwiatr) October 12, 2020 -
Trwa Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Premiera @MorawieckiM. pic.twitter.com/GwpswFx4gI
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) October 12, 2020 -
- Tłumy na cmentarzach faktycznie mogłyby spowodować kolejny lawinowy wzrost zakażeń, a co za tym idzie zachorowań i zgonów na COVID-19. [...] Dobrym pomysłem jest rozłożenie tych świąt. Nie chodzenie na cmentarz 1 i 2 listopada, ale albo jeszcze w październiku, albo już po uroczystościach. A jeśli chodzi o samą uroczystość, to pamiętajmy, że nie fizyczna obecność na cmentarzu - choć na co dzień też ważna - jest kluczowa. Najważniejsze jest przeżycie duchowe świąt. Modlitwa i pamięć są ważniejsza niż fizyczne postawienie znicza na cmentarzu - podkreślił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Wszystkich Świętych. Ks. Isakowicz-Zaleski z apelem. "1 listopada nie idźmy na cmentarz"
Prezes Fundacji św. Brata Alberta ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest przekonany, że tłumne wizyty na cmentarzach mogą powodować gwałtowny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Z tego powodu zaapelował, żeby odwiedzić groby bliskich w innych terminie, a nie w dniu Wszystkich Świętych.
-
Tymczasem chińskie miasto Qingdao przeprowadzi testy na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców. Populacja metropolii, położonej na wschodzie kraju, sięga 9 milionów. Wykryto tam dwanaście nowych przypadków zakażenia patogenem, w tym sześć bezobjawowych. Poinformował o tym szpital, który ma zajmować się "importowanymi infekcjami". Budynek został odizolowany, zamknięto też oddział ratunkowy w centralnym szpitalu. Badania mieszkańców mają potrwać pięć dni. Nowe infekcje w Qingdao pojawiły się wkrótce po zakończeniu przez Chiny Złotego Tygodnia. To tydzień po święcie narodowym 1 października, podczas którego miliony ludzi podróżowały po kraju. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o łącznie 21 nowych przypadkach koronawirusa. Wcześniej akcję testowania przeprowadziło miasto Wuhan, masowe testy zorganizował także Pekin i Urumczi. (IAR)
-
Senator Krzysztof Brejza odniósł się do słów Ryszarda Terleckiego, który stwierdził w poniedziałek, że rząd "świetnie" przygotował się na drugą fazę epidemii.
?Się? może przygotował. pic.twitter.com/mNnxp2QGgg
— Krzysztof Brejza - Biuro Senatorskie (@KrzysztofBrejza) October 12, 2020 -
"Jak podają media, Włosi wykonali wczoraj 100 tys. testów na koronawirusa. Polska około 25 tys. Komentarz zbędny jak sądzę" - napisał poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.
Jak podają media Włosi wykonali wczoraj 100tys testów na #koronawirus. Polska około 25tys. Komentarz zbędny jak sądzę.
— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) October 12, 2020 -
Adam Szłapka skierował trzy interpelacje do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, w których pyta o bezpieczeństwo Polaków w czasie epidemii koronawirusa. Polityk pyta o strategię rządu, liczbę respiratorów, a także o to, czy wobec Przemysława Czarnka, który, mimo zakazu, odwiedził babcię w szpitalu, zostaną wyciągnięte konsekwencje.
Przez 5 lat Jarosław Kaczyński rządził ale za nic nie odpowiadał i nie miał żadnych obowiązków. Teraz już ma. MUSI odpowiadać na interpelacje. @PremierRP pic.twitter.com/iglkTQTRZM
— Adam Szłapka (@adamSzlapka) October 12, 2020 -
Radio ZET: W weekend warszawscy policjanci nałożyli ponad 1100 mandatów na osoby, które nie zakrywały ust i nosa. W związku z brakiem maseczek lub przyłbic skierowali też ponad 400 wniosków do sądu.
#Warszawa W weekend stołeczni policjanci nałożyli ponad 1100 mandatów na osoby, które nie zakrywały ust i nosa. W związku z brakiem maseczek lub przyłbic skierowali też ponad 400 wniosków do sądu.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) October 12, 2020 -
W niedzielę poinformowano, że metropolita katowicki abp Wiktor Skworc jest zakażony koronawirusem. W zeszłym tygodniu uczestniczył on w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi. Jak informuje polsatnews.pl, w zebraniu brał udział także abp Marek Jędraszewski, a mimo tego odprawił w sobotę mszę w krakowskich Łagiewnikach. - Abp Jędraszewski nie miał kontaktu z abp. Skworcem, miał taki kontakt jak wszyscy inni biskupi, czyli przebywał w jednym pomieszczeniu. Nie rozmawiał z nim, nie siedział obok niego podczas posiłku. Nie było możliwości zakażenia, nikt się z nami nie kontaktował. Sanepid nie podjął żadnych działań w tej sprawie - przekazał polsatnews.pl ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Zapewnił także, że na zdjęciu (poniżej), biskupi są bez maseczek, ale zachowują "co najmniej dwumetrowe odległości" od siebie.
Wspólne zdjęcie Księży Biskupów podczas 387. Zebrania Plenarnego KEP w @ArchLodz. pic.twitter.com/6WHcsnIzbi
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 5, 2020 -
- Istnieje realne ryzyko niewydolności systemu ochrony zdrowia, jeżeli zakażenia będą się utrzymywać albo istotnie rosnąć, na co wskazują miarodajne prognozy - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak.
Istnieje realne ryzyko niewydolności systemu ochrony zdrowia, jeżeli zakażenia będą się utrzymywać albo istotnie rosnąć, na co wskazują miarodajne prognozy ? uważa dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak.https://t.co/uCsxHojmwd
— PAP (@PAPinformacje) October 12, 2020 -
W ciągu doby wykonano ponad 25 tys. testów na koronawirusa - informuje resort zdrowia.
?? W ciągu doby wykonano ponad 25 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/JNMh4zqoUL
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 12, 2020 -
W Sejmie Ryszard Terlecki został zapytany przez dziennikarzy o to, czy należy wprowadzić stan nadzwyczajny w Polsce. - Myślę, że jeszcze nie. Jak obserwujemy inne kraje, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy, to niewiele się zmieniło, na Słowacji, czy w Czechach. Natomiast, być może, gdyby sytuacja bardzo się pogarszała, to taka konieczność może się pojawić - powiedział, jak cytuje PAP. Szef klubu PiS dodał, że rząd "świetnie" przygotował się na drugą fazę epidemii.
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
-
"Nie możemy zmarnować dotychczasowych sukcesów w walce z epidemią przez nieodpowiedzialne zachowania" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Do wpisu dołączył zdjęcie z napisem: "Nie możemy zmarnować dorobku ostatnich miesięcy poprzez zbyt łagodne podejście. Chcemy zastosować najnowocześniejsze procedury i wcześniejsze doświadczenia, aby wypłaszczyć krzywą zakażeń".
-
- Polska w sprawie szczepionek na koronawirusa jest w kontakcie z Unią Europejską. To jest duży przetarg na wielomilionowe ilości - powiedział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. - Myślę, że to będzie ponad 20 mln szczepionek - dodał. (PAP)
-
- Myślę, że jeżeli utrzymamy poziom 4-5 tys. zakażeń dziennie, to nie byłoby źle. Służba zdrowia sobie z tym poradzi - powiedział na antenie Radia Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Tych nowych zakażeń jest bardzo dużo i wiedzieliśmy, że tak będzie, bo to jest fala przewidywana właśnie jesienią, skumulowana też z innymi infekcjami - stwierdził polityk. Dodał również, że "najważniejsze jest, aby ograniczyć liczbę zakażeń, a to jest tylko w naszych rękach". - Najważniejsze, żeby zakażenia nie przyrastały lawinowo - podkreślił.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
-
"Z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby" - informuje resort zdrowia. Od początku epidemii w Polsce zachorowało 130 210 osób, zmarło 3 039 pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Chorzy pochodzą z województw: małopolskiego (690), wielkopolskiego (530), mazowieckiego (441), lubelskiego (379), łódzkiego (344), podkarpackiego (334), pomorskiego (284), śląskiego (262), kujawsko-pomorskiego (258), dolnośląskiego (199), świętokrzyskiego (187), opolskiego (153), podlaskiego (130), zachodniopomorskiego (116), warmińsko-mazurskiego (73), lubuskiego (14).
Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia:
- zajętych jest 5 262 łóżek dla pacjentów z COVID-19,
- zajęte są 404 respiratory,
- 250 132 osoby objęte są kwarantanną,
- 35 094 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym,
- 81 201 osób wyzdrowiało.
?? Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/ka3EdlYcZP
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 12, 2020Były prezydent Aleksander Kwaśniewski na antenie Radia ZET skomentował działalność Andrzeja Dudy w czasie epidemii. - Prezydent musi, wykorzystując swój autorytet, apelować do ludzi. Brakuje mi w polskiej walce z koronawirusem poważnych rozmów prezydenta z ludźmi, który przekonywałby do tego, jak się zachowywać i miałby odwagę powiedzieć antycovidowcom: nie gadajcie bzdur! - powiedział.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
- Nie zalecałbym testów, które wykrywają przeciwciała koronawirusa. Mamy obecnie inne testy - szybkie, antygenowe, które są lepszej jakości i bardziej wiarygodne - powiedział w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. - Te testy nie są zalecane ani przez Światową Organizację Zdrowia, ani przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Sztokholmie, ani przez Światowe Centrum Kontroli Chorób w Stanach Zjednoczonych. Nie ma tutaj jednoznacznych decyzji, że one mają znaczenie diagnostyczne - wyjaśnił szef GIS. Dodał, że testy genetyczne są najbardziej wskazane. (PAP)
- Mniej propagandy, więcej pracy - tak wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak mówił na antenie Polskiego Radia 24 o warunkach współpracy opozycji z rządem w walce z pandemią COVID-19. W weekend premier zapowiedział zorganizowanie kolejnego spotkania z klubami opozycyjnymi w związku z drugą falą zakażeń koronawirusem. - Wszystko, co dotyczy pandemii, wszystko co dotyczy bezpieczeństwa Polaków, też bezpieczeństwa narodowego nie powinno, tylko musi być polem współpracy. I tych kilka miesięcy, także pod tym względem, nie zostało dobrze przepracowanych, bo tej współpracy nie było - podkreślił polityk. (IAR)
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rząd na razie nie rozważa wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku z epidemią koronawirusa. Jak jednak zaznaczył, nie można wykluczać żadnych scenariuszy. - W tej chwili nie jest rozważany taki wariant. Przyjęliśmy szereg tak zwanych ustaw covidowych, które pozwalają państwu funkcjonować w tym trudnym czasie - powiedział Michał Dworczyk. - Prowadzimy na bieżąco ewaluację rozwoju sytuacji i wdrażanych rozwiązań. Zbiera się niemal codziennie rządowy zespół zarządzania kryzysowego i decyzje podejmowane są na bieżąco - dodał. (IAR)
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
- Nie sądzimy, aby było tak źle, jak było we Włoszech czy Hiszpanii. Wydaje się, że Polacy przechodzą jednak troszkę lżej tę chorobę niż mieszkańcy Europy Południowej. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, czy to przez jakieś infekcje, które przechodziliśmy, czy przez szczepienia czy różnice genetyczne, ale generalnie w Europie Środkowo-Wschodniej ona przebiega łagodniej - powiedział dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM UW w Porannej Rozmowie Gazeta.pl i podkreślił, że szacuje się, że obecnie wykrywana jest jedna dziewiąta zachorowań. Jak dodał, ostatnie wzrosty zakażeń są niepokojące
Dzień dobry! W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4178 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zachorowań wykryto w województwie małopolskim (685) i mazowieckim (433). W ciągu doby zmarły 32 osoby mające COVID-19, z tego trzy bez żadnych chorób współistniejących. Od soboty wyzdrowiało 1320 osób zakażonych SARS-CoV-2. W sumie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się prawie 126 tys. osób, a 3004 chorych zmarło
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia
Trwa wczytywanie...Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia
- mb
-
"Wiadomości" TVP miały przeprosić dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty przed 19.30
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 14 konferencja Niedzielskiego
-
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"
- To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
- Prof. Matyja o ewentualnym proteście lekarzy: Nigdy nie odeszliśmy i nie odejdziemy od łóżek
- Pogoda na weekend 6-7 marca. Będzie chłodno i pochmurnie. Spadnie śnieg
- Włochy zablokowały wywóz szczepionek poza UE. Australia apeluje o zmianę decyzji
- Onet: Zastępca rzecznika dyscyplinarnego umorzył sprawę pedofila. Przestępca uniknął dodatkowej odsiadki
-
Tematy
-
Najnowsze
-
Posłuchaj i Oglądaj
-
Gazeta.pl
-
Zakupy
-
Dom
-
Co słychać?