Sondaż late late poll to ostatnie wyniki, jakie poznamy przed podaniem oficjalnych wyników wyborów na konferencji PKW. Możliwe, że wyniki zostaną podane w poniedziałek, jednak nie ma co do tego pewności. Do godziny 2:30 w nocy zliczono protokoły z 66,6 proc. obwodów głosowania. Jednak zliczanie niektórych obwodów - z dużych miast i zagranicy - trwa dłużej, niż z mniejszych obwodowych komisji wyborczych.
Late poll: Andrzej Duda zwiększa przewagę nad Rafałem Trzaskowskim
Late poll: Andrzej Duda zwiększa przewagę nad Rafałem Trzaskowskim
- poniedziałek, 13 lipca 2020
-
-
PILNE
Znamy już wyniki badania late late poll - czyli sondażu uzupełnionego o wyniki z ponad 90 proc. objętych badaniem komisji. Takie badanie ma bardzo dużą dokładność i ostateczny wynik wyborów nie powinien już znacznie się różnić. Wg late late poll Ipsos dla TVN24 Andrzej Duda uzyskał 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49 proc. Oznacza to, że różnica między kandydatami jeszcze się zwiększyła (wcześniej było to 1,6 punktu procentowego, teraz - 2 punkty).
Wg Ipsos wynik late late poll jest dokładny do około 0,5 procenta, zatem jest już mało prawdopodobne, by wynik okazał się odwrotny, niż wskazuje sondaż.
-
Nie mamy jeszcze wyników late late poll - ani tym bardziej oficjalnych wyników z PKW - ale kolejni politycy PiS zdają się już być pewni zwycięstwa Andrzeja Dudy. "Andrzej Duda prezydentem 2020-2025. Serdeczne gratulację dla wszystkich zaangażowanych po stronie Polski" - napisał europoseł Patryk Jaki.
Spokojnie. @AndrzejDuda Prezydentem 2020-2025. Serdeczne gratulację dla wszystkich zaangażowanych po stronie ????
— Patryk Jaki - MEP (@PatrykJaki) July 12, 2020
Szczególnie ukłony za pracę dla @BeataSzydlo i @jbrudzinski -
Na antenie TVN24 Robert Makłowicz opowiadał o tym, jak głosował dziś w wyborach w Splicie w Chorwacji. W tamtejszym lokalu wyborczym utworzyła się długa kolejka, a wyborcy oddawali głosy jeszcze co najmniej kilka godzin po 21:00. - Wstaliśmy o godzinie 7:00 rano, popłynęliśmy promem, byliśmy około godziny 11 przed konsulatem. Czekaliśmy siedem godzin i udało się wejść i zagłosować - relacjonował krytyk kulinarny. Mówił o bardzo pozytywnej atmosferze wśród wyborców, pomimo długiego oczekiwania na możliwość oddania głosu. - W sposób odpowiedzialny zrezygnowali ze swojego dnia urlopu, żeby oddać głos - zwrócił uwagę.
-
Na stronie PKW udostępniono frekwencję i protokoły z 6079 na 27231 obwodów głosowania - czyli 22,32 proc. Nie jest jednak zliczony wynik z tych 22 proc. obwodów - można jedynie sprawdzić poszczególne z nich.
-
Jeszcze w nocy mamy poznać kolejną wersję sondażowych wyników wyborów. Opublikowany tuż przed północą late poll uwzględniał wyniki z 50 proc. komisji objętych badaniem Ipsos. Przed godz. drugą w nocy mamy poznać late late poll, który będzie zawierał dane z ponad 90 proc. tych komisji.
-
"Pierwsze komisje w Wielkiej Brytanii zaczynają otwierać urny i liczyć głosy" - informuje dziennikarz Jakub Krupa.
Pierwsze komisje w Wielkiej Brytanii zaczynają otwierać urny i liczyć głosy.
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) July 12, 2020 - niedziela, 12 lipca 2020
-
PILNE
Zwiększyła się różnica głosów między kandydatami - wynika z badania late poll. Według sondażu Ipsos dla TVN24 Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 proc.
W porównaniu z podanymi o godz. 21:00 wynikami badania exit poll różnica głosów między kandydatami wzrosła się z 0,8 punktu procentowego do 1,6 punktu procentowego. TVN24 podaje, że pomimo większej różnicy pomiędzy kandydatami wynik wciąż jest zbyt zbliżony, aby z pewnością wskazać zwycięzcę.
W exit poll Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. głosów.
-
Tymczasem za około pół godziny powinniśmy poznać wyniki late poll. To badanie - uzupełnione o wyniki z komisji - jest dokładniejsze od exit poll i możliwe, że po nim będzie już można wskazać zwycięzcę wyborów. Jednak jeśli różnica wciąż będzie niewielka - trzeba będzie poczekać na oficjalne wyniki z PKW.
-
Prezydent atakuje dziennikarza TVN24 za rzekome "kalumnie", które miały pojawiać się na antenie stacji.
-
Andrzej Duda odpowiadając na pytanie dziennikarza mówi, że "podpisuje się" pod apelem swojej córki o szacunek dla każdego. - Całkowicie się zgadzam z tym, co mówi - dodał. - Nie żałuję żadnych słów wypowiedzianych w czasie kampanii. Mówiłem to, co uważam - stwierdza. Opowiada, że kiedyś mieszkał obok pary homoseksualistów i "to byli normalni mężczyźni, sympatyczni, kulturalni, mówili 'dzień dobry', w żaden sposób się nie zachowywali prowokacyjnie. Normalni ludzie".
-
Andrzej Duda mówi, że kolejne lata to czas na wyprowadzenie Polski z kryzysu. - Jest mi przykro, że pan Rafał Trzaskowski nie przyszedł z małżonką do pałacu. Widocznie te emocje są zbyt silny. Ja cały czas podtrzymuję to zaproszenie i stoję tutaj z wyciągniętą dłonią. Chciałbym, żeby rodacy mogli to zobaczyć. Bardzo jest nam potrzebny ten gest - mówi.
-
PILNE
Prezydent Andrzej Duda wypowiada się dla mediów. Mówi o zaproszeniu do pałacu prezydenckiego, żeby "wszyscy rodacy zobaczyli symboliczny gest podania dłoni". - Chciałbym żebyśmy wrócili do spokojnej rozmowy, żeby był szacunek wzajemny, niezależnie od tego, jakie mamy poglądy - mówi. Stwierdza, że "te emocje są zupełnie niepotrzebne". - Chciałbym, żebyśmy mogli żyć spokojnie w kraju, żeby można było iść do pracy i uścisnąć dłoń koledze, który ma inne poglądy - mówi.
-
Zagraniczne media pisząc o polskich wyborach podkreślają, że przez małą różnicę w wyniku exit poll nie można na razie wskazać zwycięscy. CNN zwraca uwagę, że wynik wyborów może mieć duże konsekwencje poza Polską, m.in. osłabienie pozycji kraju w UE w wypadku dalszego konfliktu między rządzącymi a unijnymi instytucjami.
-
Już długo po godzinie 21:00, ale w niektórych miejscach ludzie wciąż stoją w kolejkach do głosowania. Tak jest m.in. w Splicie w Chorwacji. "W Splicie przed godz. 22 kolejka do lokalu wyborczego w konsulacie na dobre 5-6 godzin" - napisał Michał Tyszkiewicz, który zamieścił nagranie z kolejki.
W Splicie przed godz. 22 kolejka do lokalu wyborczego w konsulacie na dobre 5-6 godzin. #Polacygłosują #WyboryPrezydenckie2020 #DUDA202O #Trzaskowski pic.twitter.com/dwXSWlt8BI
— Michał Tyszkiewicz (@TyszkiewiczElk) July 12, 2020 -
Rafał Trzaskowski wygrał głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich w trzech państwach bałtyckich. Zdobył tam w sumie 655 głosów. Na Litwie, Łotwie i w Estonii zagłosowało blisko tysiąc osób.
W Wilnie Rafał Trzaskowski otrzymał 352 głosy, a Andrzej Duda - 129. W Rydze przewaga kandydata Koalicji Obywatelskiej nad obecnym prezydentem była mniejsza. Zdobył on tam 165 głosów. Na Andrzeja Dudę na Łotwie zagłosowało 130 osób. W Tallinie Rafał Trzaskowski 138 głosów, a na jego konkurenta głos oddało 22 wyborców.
-
PILNE
Państwowa Komisja Wyborcza nie będzie podawała cząstkowych wyników wyborów z części komisji. Dopiero po zliczeniu wszystkich głosów PKW poinformuje o oficjalnych i ostatecznych wynikach na konferencji prasowej. Możliwe, że uda się to już jutro.
PKW - nie będzie podawania wyników czastkowych wyborów prezydenckich, kolejna konferencja będzie już po zliczeniu wszystkich głosów. @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/VIBxmQoz3C
— Anna Józefowicz (@aniajozia) July 12, 2020 -
Dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski zwraca uwagę, że w USA - choć wśród tamtejszej Polonii wygrywa Andrzej Duda - różnica między kandydatami jest niewielka. "Kandydaci PiS miażdżyli tu zawsze konkurentów. Tym razem Andrzej Duda 19700. A Rafał Trzaskowski 16 144. Procentowo: 55%25 do 45 %25. Widać pewną zmianę w USA. Duda ma swój silny elektorat ale do urn poszli i przeciwnicy" - napisał.
Niewielka jak na USA przewaga @AndrzejDuda nad @trzaskowski_ . Kandydaci PiS miażdżyli tu zawsze konkurentów. Tym razem Andrzej Duda 19700. A Rafał Trzaskowski 16 144. Procentowo: 55%25 do 45 %25. Widać pewną zmianę w USA. Duda ma swój silny elektorat ale do urn poszli i przeciwnicy.
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) July 12, 2020 -
Przewodniczący Komisji sędzia Sylwester Marciniak powiedział, że wybory prezydenckie zakończyły się sukcesem frekwencyjnym. Podziękował Polakom za tak liczny udział w głosowaniu.
Jak powiedział przewodniczący, być może jutro PKW uda się podać ostateczne wyniki głosowania.
-
Premier Mateusz Morawiecki podziękował Polakom za taki liczny udział w drugiej turze wyborów prezydenckich.
"Wyniki sondaży exit-poll są korzystne dla Prezydenta Andrzej Dudy. Czekamy na końcowe wyniki. Chciałbym podziękować Polakom za ogromną mobilizację i rekordową frekwencję. Jestem przekonany, że ostatecznie wygra Andrzej Duda" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
-
Rafał Trzaskowski na Twitterze odniósł się do zaproszenia od Andrzeja Dudy do pałacu prezydenckiego na dziś na godz. 23:00. Jak pisze, chce spotkania, ale nie dziś. "Nasze wspólne spotkanie to dobry pomysł, Panie prezydencie Duda. Dziękuję. Najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW" - napisał.
Nasze wspólne spotkanie to dobry pomysł, Panie prezydencie @AndrzejDuda. Dziękuję. Najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW.
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) July 12, 2020 -
Adam Bielan, szef sztabu Andrzeja Dudy powiedział na antenie TVN24, że Jarosława Kaczyńskiego nie było na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy w Pułtusku. Prezydent dziękował m.in. jemu w swoim wystąpieniu.
-
Według badania exit poll frekwencja wyniosła 68,9 proc. To o ponad 4 punkty procentowe więcej, niż w I turze. To także więcej, niż wyniosła frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku. Zatem jeśli frekwencja rzeczywiście wyniesie tyle lub więcej, będzie ona najwyższa w wyborach w Polsce po 1989 roku.
-
- Zapraszam do Pałacu Prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego wraz z Małżonką dziś na 23:00, abyśmy podali sobie rękę i zakończyli spór - mówił Andrzej Duda. Czy Trzaskowski skorzysta z zaproszenia? - Myślę, ze Andrzej Duda miał 5 lat na budowanie wspólnoty. Rafał Trzaskowski dzisiejszy wieczór spędzi z rodziną. Teraz najważniejsze to policzyć głosy - mówi na antenie TVN24 Cezary Tomczyk, szef sztabu Rafała Trzaskowskiego. Dodał, że "prędzej czy później" do takiego spotkania dojdzie. Sam Trzaskowski także powiedział, że dzisiejszy wieczór spędza z rodziną - pisze reporter TOK FM Roch Kowalski.
Prezydent @AndrzejDuda: Zapraszam do Pałacu Prezydenckiego R. Trzaskowskiego wraz z Małżonką dziś na 23:00, abyśmy podali sobie rękę i zakończyli spór.
—Za nami pierwsze wystąpienia kandydatów po ogłoszeniu wyników exit poll. Zarówno Duda, jak i Trzaskowski... mówili o swoim zwycięstwie. Możliwe, że żaden z nich nie będzie miał co do tego pewności aż do ogłoszenia ostatecznych wyników. Przypomnijmy: w badaniu Ipsos dla TVN24 Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,6 proc. To zbyt mała różnica, by z całą pewnością wskazać zwycięzcę.
Agata Kornhauser-Duda gratuluje Rafałowi Trzaskowskiemu i Małgorzacie Trzaskowskiej "niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny wynik". - My go uszanujemy i mamy nadzieję, że go też uszanujecie. Bardzo serdecznie zapraszamy do Pałacu Prezydenckiego - mówi.
Agata Kornhauser-Duda zwraca się do mediów na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy. - Mówiliście państwo, że ja się nie wypowiadam. Ja nie wypowiadałam się dla mediów, ale rozmawiałam z Polakami - mówi.
Rafał Trzaskowski na wieczorze wyborczym dziękuje Andrzejowi Dudzie i mówi, że "w polityce powinni być przeciwnicy, a nie powinno być wrogów".
PILNE
RMF FM podaje, że prezydent Duda zaprosił Rafała Trzaskowskiego na godz. 23:00 do Pałacu Prezydenckiego.
??@AndrzejDuda zaprasza @trzaskowski_ z małżonką na 23:00 do Pałacu Prezydenckiego. @RMF24pl
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) July 12, 2020Na wieczorze wyborczym wypowiada się córka prezydenta Kinga Duda. Dziękuje za głosy oddane na ojca. - Kinga! - skanduje tłum. - Musimy poczekać na oficjalne wyniki, ale wiem, że jeżeli za kilka dni okaże się, że tata wygrał wybory, to będzie dobrze wykonywał swoje zadania, bo jest dobrym człowiekiem i chce dla Polski jak najlepiej - mówi. - Niezależnie od tego, kto wygra wybory, chciałabym, żeby nikt w kraju nie bał się w domu. Niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie ma poglądy, jakiego kandydata popieramy i kogo kochamy, wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje, żeby być obiektem nienawiści. Absolutnie nikt, Szanujmy się - mówi.
Rafał Trzaskowski mówi, że po stronie jego konkurenta był "cały aparat państwa", zaś on miał "społeczeństwo obywatelskie i zdrowy rozsądek".
Tymczasem Andrzej Duda mówi, żeby jego wyborcy zadzwonili do znajomych, którzy głosowali na Rafała Trzaskowskiego. - Powiedzcie im: jesteśmy razem, jesteśmy przyjaciółmi - mówi.
Trzaskowski mówi o nadziei na Polskę "otwartą, uśmiechnięta, europejską". - Już wygraliśmy, niezależnie od tego, jaki będzie dokładnie wynik. Udało nam się zbudować tę kampanię, która była kampanią obywatelską - mówi i dziękuje za spotkania, energię.
- Ta noc będzie nerwowa, ale jestem przekonany, że jak policzymy głos do głosu, to wygramy - mówi Rafał Trzaskowski. - Jestem przekonany, że będzie dobrze. Pomyślcie o jednym. Dwa miesiące temu miały się odbyć wybory i miało być wszystko zdecydowane. Ale obudziło się w Polsce społeczeństwo obywatelskie i dzięki temu zwyciężymy - mówi.
- Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko. Jestem absolutnie przekonany o tym, że zwyciężymy! - zapewnia Rafał Trzaskowski.
Swoje wystąpienie w Warszawie zaczyna Rafał Trzaskowski.
Andrzej Duda mówi o wyprowadzaniu Polski z kryzysu po epidemii, wsparciu dla polskich firm.
Andrzej Duda dziękuje swoim współpracownikom, Jarosławowi Kaczyńskiemu, Adamowi Bielanowi. - W sposób szczególny chciałem podziękować Beacie Szydło, która była przy mnie - mówi. Prezydent podszedł do byłej premier i pocałował ją w dłoń.
- Cieszę się z mojego zwycięstwa, na razie sondażowego, ale co do ostatecznych wyników, to jak państwo widzieli, jeszcze mi urosło, jak to mówią - Andrzej Duda komentuje wynik exit poll. Różnica w badaniu to 0,8 punktu procentowego, zatem wynik wyborów może różnić się od tego w sondażu.
- Dziękuję, że mogłem was słuchać. Dziękuję również za glosy krytyczne. Dziękuję, że wskazaliście i obszary, którymi mogę się zająć - mówi.
Andrzej Duda chwali wysoką frekwencję. - Wygrać wybory prezydenckie przy prawie 70-procentowej frekwencji to niebywała wiadomość. Jestem ogromnie wzruszony - mówi. Dziękuje wyborcom, także wyborcom Rafała Trzaskowskiego, ale "w szczególności tym, którzy oddali głosy na mnie".
Niech żyje Polska! - skanduje Andrzej Duda i jego zwolennicy na wieczorze wyborczym prezydenta.
PILNE
Andrzej Duda z niewielką przewagą wygrywa wybory prezydenckie - wynika z badania exit poll Ipsos dla TVN24. Według sondażu prezydent Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. głosów. Frekwencja to 68,9 proc. Różnica między kandydatami w sondażu jest tak mała, że na razie nie ma całkowitej pewności co do zwycięstwa Dudy.
Różnica między kandydatami to 0,8 punktu procentowego - zatem mniej, niż wynosi błąd statystyczny założony dla badania exit poll. To oznacza, że wynik wyborów może być inny, niż ten z sondażu. Większą pewność powinniśmy mieć za kilka godzin, gdy podane zostaną wyniki late poll - sondaż uzupełniony o cząstkowe wyniki z komisji.
10 minut do końca głosowania w wyborach! Już niedługo poznamy sondażowe wyniki.
Około 20 minut do końca głosowania! W niektórych miejscach - m.in. w Jastarni - nadal stoją kolejki do lokali wyborczych. Przypominamy, że jeśli wyborca ustawi się w kolejce przed godziną 21:00, to będzie mógł zagłosować!
Jasta teraz pic.twitter.com/jLPvM3lebU
— ??????? ???????? (@XKubiak) July 12, 2020PILNE
To ostatnie 30 minut głosowania! O godz. 21 lokale wyborcze zostaną zamknięte. Zapraszamy na Gazeta.pl na relacje ze sztabów kandydatów, exit polls, a później, o 21.30 na wieczór wyborczy z komentarzami polityków.
Były poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo zamieścił na Twitterze zdjęcia z Chałup - do lokalu wyborczego ustawiła się spora kolejka. Jak pisze Furgo: "Znajomi twierdzą, że postoją długo w tej kolejce. Ale determinacja jest!".
Chałupy teraz.
— Grzegorz Furgo (@GrzegorzFurgo) July 12, 2020
Znajomi twierdzą że postoją długo w tej kolejce.
Ale determinacja jest! pic.twitter.com/QIfctSrBv0Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy zaplanowano w Pułtusku, z kolei wieczór Rafała Trzaskowskiego odbędzie się przy Parku Fontann w Warszawie:
Wieczór wyborczy Rafała Traskowskiego. Na warszawskich błoniach przy Parku Fontann powoli zbierają się uczestnicy wieczoru. @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/fw7dtVZzNq
— Jacek Czarnecki (@JacekCzarnecki1) July 12, 2020Dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek jest w Pułtusku, gdzie zaplanowano wieczór wyborczy Andrzeja Dudy:
Tęcza nad wieczorem wyborczym Andrzeja Dudy. pic.twitter.com/pFCbmiL5HY
— Jacek Gądek (@JacekGadek) July 12, 2020W Pułtusku klimat jak na festynie.
— Jacek Gądek (@JacekGadek) July 12, 2020
Miejscowy Sinatra. Grill. Jadło. "Umówiłem się z nią na 9...". pic.twitter.com/qfllKIcbHVTo już ostatnie chwile na głosowanie, oddaniem głosu chwalą się kolejni politycy, apelują też o pójście do lokali wyborczych.
Wraz z @KarinaBosak już zagłosowane ????
— Krzysztof Bosak ???? (@krzysztofbosak) July 12, 2020
#NaprzódPolsko???? pic.twitter.com/aKUCHD7ydlGłosujemy ??? Kochani, najbliższe dwie godziny zdecydują o tym, kto będzie prezydentem przez najbliższe pięć lat. Ale ten wybór jest o wiele bardziej znaczący. Zdecyduje na pokolenia o wolności, demokracji, wartościach, wolnych mediach, sądach i wyborach. #IdźNaWybory pic.twitter.com/jMaslTZPz1
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) July 12, 2020Zostało półtorej godziny do końca głosowania w II turze wyborów prezydenckich, lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21. Wtedy zostaną też ogłoszone wyniki exit poll.
Polacy przebywający na terytorium Federacji Rosyjskiej mogli zagłosować w obwodowych komisjach, które zostały zlokalizowane w budynkach polskich konsulatów w: Moskwie, Sankt Petersburgu, Irkucku, Kaliningradzie i Smoleńsku. W związku z 6-godzinną różnicą czasu między Warszawą i Irkuckiem, na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie głosowania już się zakończyło.
Co wiemy po konferencji PKW? W porównaniu do godz. 17 z I tury wyborów wydano o ponad 1,1 mln kart wyborczych więcej (14,1 mln 28 czerwca, 15,2 mln 12 lipca). Różnica we frekwencji jest spora, do godz. 17 dzisiaj wyniosła 52,1 proc., gdy dwa tygodnie temu było to 47,89 proc.
PKW opublikowała dane o frekwencji w zależności od siedziby obwodu wyborczego. W obwodach miejskich frekwencja wyniosła 52,47 proc. (28 czerwca - 48,9 proc.). Znacząco wzrosła frekwencja w obwodach wiejskich. Dwa tygodnie temu było to 46,38 proc., w niedzielę 12 lipca do godz. 17 już 51,55 proc.
Do godz. 12 gminą z największą frekwencją była Krynica Morska, ale po godz. 17 okazało się, że pod tym względem najlepsza jest gmina Klwów (woj. mazowieckie) - 81,52 proc. Najgorzej za to wypada gmina Kolonowskie - 35,59 proc.
Największe wzrosty frekwencji odnotowano w gminach poniżej 5001 mieszkańców (aż o 5,76 punktu procentowego) oraz w tych od 5001 do 10 tys. (5,02 proc.).
Dobry humor dopisywał szefowi PKW Sylwestrowi Marciniakowi. Gdy poinformował, o tym, że najwyższa frekwencja do godz. 17 została odnotowana w gminie Klwów (powiat przysuski, woj. mazowieckie, 81,52 proc.). - Przyznam się, że też pierwszy raz usłyszałem, że taka gmina istnieje. Sprawdziłem, zgadza się, jest to gmina wiejska - dodał.
Województwa z najwyższą frekwencją do godz. 17: mazowieckie (55,55 proc.), małopolskie (54,58 proc.) i łódzkie (52,96 proc.). Wśród miast największa frekwencja była w Warszawie (57,69 proc.).
Najniższa frekwencja w woj. opolskim (46,2 proc.), warmińsko-mazurskie (48,65 proc.) oraz w lubuskim (49,91 proc.).
PKW podała dane o frekwencji do godz. 17 - 52,10 proc. Jak wiele osób poszło zagłosować dobrze obrazuje to nagranie z Pobierowa w woj. zachodniopomorskim:
Szef PKW Sylwester Marciniak powiedział, że odnotowano 382 zdarzenia związane z wyborami. - W zasadzie podobne sytuacje, co poprzednio. Jest niepokojące zdarzenie w miejscowości Kochanowice, gdzie policjanci po pościgu dokonali zatrzymania mężczyzny, który ściągnął flagę państwową z dachu urzędu gminy. Uznano, że dokonał znieważenia. W toku czynności ustalono, że zerwał on plakat kandydata na urząd prezydenta - mówił.
Marciniak opisał też wydarzenie z Częstochowy, gdzie mężczyzna wyszedł z komisji z kartą do głosowania i oznajmił, że zabiera ją do domu, aby zastanowić się nad wyborem i przyniesie wypełnioną później.
W Ujściu mężczyzna będąc w stanie nietrzeźwości "krzyczał i nagrywał wyborców" zakłócając pracę komisji. - Zdarzenie z Sochaczewa, nieznany mężczyzna, poruszający się samochodem osobowym zaproponował innemu mężczyźnie pieniądze w kwocie 50 zł, butelkę piwa oraz wódkę w zamian za oddanie głosu na określonego kandydata - powiedział Marciniak. Jak się okazało, mężczyzna przyjął ofertę, ale trochę inną: 10 zł, hot doga, piwo i pół litra wódki.
PILNE
Szef PKW Sylwester Marciniak ogłosił, że (to dane ze 100 proc. komisji) do godz. 17 zagłosowało 52,10 proc. uprawnionych. To o 4,21 punktu procentowego więcej niż w I turze wyborów do godz. 17. W I turze wyborów prezydenckich do godz. 17 zagłosowało 47,89 proc. Wiele wskazuje na to, że padnie rekord frekwencji: dotychczas najwyższa była w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku - 68,23 proc. Z kolei w I turze wyborów prezydenckich wyniosła 64,51 proc.
Z kolei w wyborach prezydenckich w 2015 roku frekwencja do godz. 17 wyniosła 40,51 proc.
- Nie sądzę, byśmy dziś mogli ogłosić zwycięzcę wyborów prezydenckich - powiedział Sylwester Marciniak.
PILNE
Zaczyna się kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej - poznamy frekwencję w II turze wyborów do godz. 17!
Do konferencji PKW ledwo 10 minut, ale z wielu miejsc spływają cząstkowe dane o frekwencji do godz. 17. Np. w Ciechanowie wyniosła 53,19 proc. Prezydent miasta Krzysztof Kosiński wskazuje, że dwa tygodnie temu, w trakcie I tury, było to 47,66 proc.
Frekwencja wyborcza na godz. 17.00 w Ciechanowie wyniosła 53,19%25 i była wyższa niż 2 tygodnie temu o tej samej godzinie, kiedy to wynosiła 47.66%25.
— Krzysztof Kosiński (@kosinskik) July 12, 2020W Poznaniu frekwencja wyniosła natomiast 55,83 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe).
Poznań, frekwencja na 17.00 - 55,83%25 o 2%25 więcej niż w 1 turze.
— Mariusz Wiśniewski (@MariuszWisniews) July 12, 2020Trzy godziny do zakończenia głosowania, na godz. 18.30 zaplanowana jest konferencja PKW. Wówczas komisja przedstawi informacje o frekwencji w II turze do godz. 17.
W sieci można znaleźć takie zdjęcia prosto z Chorwacji, a konkretnie Splitu. Jak się okazuje, nawet na wakacjach niektórzy nie odpuścili i chcą głosować.
Split głosuje! Kolejka sięga kilku przecznic. Wyborcy się nie poddają;) #WyboryPrezydenckie2020 pic.twitter.com/TOxUjJ165V
— Wojciech Jakóbik (@wjakobik) July 12, 2020"Sporo wyborców z parawanami w ręku, bo wracają z plaży" - opisuje Maciej Bąk z Radia ZET. Dziennikarz jest w Krynicy Morskiej, mieście z dotychczas największą frekwencją do godz. 12 (52,36 proc.). W turystycznej miejscowości trzeba było uruchamiać rezerwy kart do głosowania.
Miasto z najwyższą frekwencją w Polsce, czyli Krynica Morska. Przed komisją w kolejce stoi kilkanaście osób, pięć minut czekania. Są osoby które przyszły już 3 raz, bo rano i w południe czekało się dłużej. Sporo wyborców z parawanami w ręku, bo wracają z plaży :) @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/ToLdwLKO3K
— Maciej Bąk (@MaciejBk1) July 12, 2020"Przed komisją w kolejce stoi kilkanaście osób, pięć minut czekania. Są osoby które przyszły już 3 raz, bo rano i w południe czekało się dłużej" - wskazuje reporter.
We Włoszech do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich zapisało się ponad 40 procent więcej osób niż w pierwszej. Większość pakietów dotarła do polskich placówek dyplomatycznych już we czwartek.
W pierwszej turze we Włoszech oddano w sumie ponad 4 tys. ważnych głosów. W samym Rzymie chęć głosowania w drugiej turze zgłosiło blisko 4,5 tys. osób, ponad 40 procent więcej niż 28 czerwca. Podobnie było w Mediolanie.
Do zakończenia głosowania pozostały cztery godziny, lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21, do tego czasu trwa też cisza wyborcza. O tej godzinie poznamy wyniki sondaży exit poll po II turze wyborów prezydenckich, ale na oficjalne dane z PKW będzie trzeba poczekać co najmniej do poniedziałku, a nawet wtorku.
W kilku miejscowościach turystycznych nad morzem, m.in. Ustce, Helu czy Krynicy Morskiej potrzebne było uruchomienie rezerwy kart do głosowania - donosi Radio ZET. To właśnie w ostatniej z nich, Krynicy Morskiej, odnotowano do godz. 12 największą frekwencję - 52,36 proc.
#Pomorskie W miejscowościach turystycznych https://t.co/FN7XLx2uBZ. w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu i Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania. Do godz. 12 najwyższą frekwencję odnotowano właśnie w Krynicy Morskiej, gdzie zagłosowało 52,36%25 uprawnionych.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) July 12, 2020Podobne problemy wystąpiły na Podhalu, o czym pisaliśmy już na Gazeta.pl:
Trwa druga tura wyborów prezydenckich. Ze względu na termin bardzo dużo głosujących zgłasza się do lokali wyborczych poza swoim miejscem zameldowania. Wysoka frekwencja odnotowana została m.in. w nadmorskich i górskich miejscowościach. W lokalach w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej zabrakło formularzy dla głosujących z zaświadczeniami.
Głosowali już m.in. niedoszła kandydatka w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska i europoseł Patryk Jaki.
Zagłosowaliśmy ?? życzymy Wam dobrego popołudnia i jeszcze lepszego wieczoru ?? pic.twitter.com/t7whG23paT
— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) July 12, 2020Zagłosowaliśmy. Dziś tylko ???????????? pic.twitter.com/0UoTuLVCAT
— Patryk Jaki - MEP (@PatrykJaki) July 12, 2020Już po głosowaniu, trzasnęliśmy pamiątkowe foto ???? pic.twitter.com/5zXlUorVJJ
— Krzysztof Brejza - Biuro Senatorskie (@KrzysztofBrejza) July 12, 2020Mój kandydat otrzymał głos ode mnie i moich przyjaciół, z którymi spędzam weekend na Helu. Tak jak tysiące Polaków w trakcie wyjazdu głosowałem korzystając z zaświadczenia. #wybory2020 pic.twitter.com/3s3C5BMUNy
— Jacek Sasin (@SasinJacek) July 12, 2020PKW w danych o frekwencji do godz. 12 opublikowała też rozróżnienie w zależności od siedziby obwodu wyborczego. W miastach frekwencja wyniosła 25,69 proc. (to niewiele więcej niż w I turze, dwa tygodnie temu było to 25,53 proc.).
Wzrost frekwencji, i to znaczący, jest za to w obwodach wyborczych na wsiach. W niedzielę 12 lipca wyniosła 23,32 proc. - 28 czerwca było to tylko 21,91 proc., jest to wzrost o 1,41 punktu procentowego.
Na nowe dane o frekwencji w II turze wyborów prezydenckich trzeba jeszcze poczekać (konferencja PKW zaplanowana jest na 18.30), ale już te do godz. 12 wskazują na spore zainteresowanie.
W I turze frekwencja wyniosła 24,08 proc., 12 lipca to już 24,73 proc. Choć procentowo różnica jest niewielka, to w przeliczeniu na wydaną liczbę kart do głosowania jest to około 100 tys. więcej z nich. Najwyższa frekwencja, jak w I turze, była w woj. mazowieckim - 26,92 proc. Wyniki powyżej 26 proc. były też w Małopolsce (26,53 proc.) i na Podlasiu (26,37 proc.).
Jest też w Polsce miasto, które frekwencyjnie wypada najlepiej i w I i w II turze: Krynica Morska. Do godz. 12 dwa tygodnie temu zagłosować poszło tam 53,31 proc. uprawnionych osób, 12 lipca frekwencja była odrobinę niższa, bo 52,36 proc., ale Krynica Morska nadal pozostaje liderem.
Jednak największe zmiany nastąpiły w zestawieniach frekwencji obejmujących gminy pod względem liczby mieszkańców. Wzrosła frekwencja do godz. 12 w gminach poniżej 5001 mieszkańców - 12 lipca 22,89 proc., w I turze 21,3 proc (to wzrost 1,52 punktu procentowego). W gminach od 5001 do 10000 frekwencja wzrosła jeszcze bardziej: w niedzielę to już 23,24 proc., gdy 28 czerwca wyniosła 21,72 proc. (to wzrost 1,59 punktu procentowego).
Jednocześnie największa frekwencja jest notowana w gminach (miastach), gdzie żyje ponad 500 tys. mieszkańców - do godz. 12 wyniosła 27,85 proc., dwa tygodnie temu było to 27,06. W gminach od 200 001 do 500 000 mieszkańców spadła z kolei o 0,13 pp. (wyniosła 26,16), a w tych od 50 001 do 100 000 wzrosła o 0,23 pp. (do 26,08 proc.).
Kolejni politycy głosują, zachęcają do pójścia do do komisji. Te zostaną zamknięte o 21.
???? pic.twitter.com/P721DBnYbC
— Michał Wójcik (@mwojcik_) July 12, 2020My już zagłosowaliśmy. Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach! Miłej niedzieli!???? pic.twitter.com/IKfuV51cRL
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) July 12, 2020Tradycyjnie już nasze głosy do urny wrzuciła Lenka. Zaglosowane ????#IdźNaWybory #IdziemyNaWybory pic.twitter.com/joBqD7fAps
— Borys Budka (@bbudka) July 12, 2020W powiecie tatrzańskim w komisjach zaczyna brakować wydrukowanych list dla osób z zaświadczeniami - poinformował na Twitterze ratownik TOPR.
UWAGA w powiecie Tatrzańskim w komisjach zaczyna brakować wydrukowanych list dla osób z zaświadczeniami.
— T. Wojciechowski (@wojciechowski_t) July 12, 2020
Przecież oni nic nie potrafią zorganizować.Zagłosowaliśmy ?? życzymy Wam dobrego popołudnia i jeszcze lepszego wieczoru ?? pic.twitter.com/t7whG23paT
— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) July 12, 2020???? pic.twitter.com/qdEWWEgKmA
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) July 12, 2020Głos oddał również Andrzej Duda, urzędujący prezydent, który stara się o reelekcję. Polityk wraz z rodziną głosował w Krakowie.
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
"W 2007 roku o tym, że dzielnicowy radny z Woli został posłem zdecydowało pięć głosów. To byłem ja. Każdy głos na wagę złota!" - napisał na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.
W 2007 roku o tym, że dzielnicowy radny z Woli został posłem zdecydowało pięć głosów. To byłem ja. Każdy głos na wagę złota! #IdziemyNaWybory
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) July 12, 2020Kolejni politycy apelują, aby iść na wybory i oddać swój głos. Przypomnijmy, że lokale wyborcze otwarte są do godz. 21:00.
Ja już wybrałam. Państwa też do tego zachęcam. #Chełm #lubelskie ???????????? pic.twitter.com/y7jklg3myJ
— Beata Mazurek (@beatamk) July 12, 2020hey girl,
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) July 12, 2020
gdziekolwiek jesteś, Twój głos się liczy!#dziewczynyzdecyduja #WyboryPrezydenckie2020 #wybory2020 pic.twitter.com/ULRidHBcnJKorzystajmy z praw. Decydujmy o przyszłości Rzeczypospolitej. pic.twitter.com/1n4ZxGb9Ip
— Kazimierz Ujazdowski (@kmujazdowski) July 12, 2020"Przed lokalem wyborczym na osiedlu Paderewskiego w Katowicach pojawiła się ekipa TVP. Operator miał na kamerze naklejkę z napisem "Duda 2020". Interweniowała policja" - informuje katowicka "Gazeta Wyborcza". Policja prowadzi czynności w sprawie, ustala, czy była prowadzona agitacja.
Ekipa TVP przyjechała przed lokal wyborczy z naklejką "Duda 2020" https://t.co/ulPm6EObVP
— Bartosz T. Wieliński ????? (@Bart_Wielinski) July 12, 2020Politycy oddają głos w drugiej turze. "Twój głos nie jest gorszy niż mój"
Trwa druga tura wyborów prezydenckich. Zgodnie z danymi PKW na godzinę 12:00 do tego czasu w wyborach zagłosowało 24,73 proc. uprawnionych, czyli około 7 mln Polaków. Przy urnach wyborczych pojawiło się także wielu polityków. Swój głos oddali już obaj kandydaci na urząd prezydenta.
RMF FM: W niektórych miejscowościach na Podhalu jest tak wielu chętnych do głosowania, że do komisji trzeba dostarczać rezerwowe karty wyborcze.
W niektórych miejscowościach na Podhalu jest tak wielu chętnych do głosowania, że do komisji trzeba dostarczać rezerwowe karty do głosowania - onformuje @MaciejPaahicki
— Fakty RMF FM (@RMF24pl) July 12, 2020Frekwencja wyborcza do godz. 12 w układzie województw I tura vs II tura pic.twitter.com/ItSLiEAC8b
— Marcin Palade (@MarcinPalade) July 12, 2020Zmiana frekwencji (do godz. 12) I tura vs II tura (w pp, średnia +0,6 pp): pic.twitter.com/Xly141cEdI
— Marcin Palade (@MarcinPalade) July 12, 2020Gdy Jarosław Kaczyński oddawał swój głos na warszawskim Żoliborzu, do urny wyborczej podszedł mężczyzna z twarzą zasłoniętą zdjęciem prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Na koszulce miał podobiznę polityka, a z tyłu napis "Zło śmiechem zwyciężaj".
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Już dziś o 21:30 zapraszamy na wieczór wyborczy z Gazeta.pl. W jego trakcie będzie można posłuchać komentarzy na temat wstępnych wyników wyborów. Podzielą się nimi politycy o różnych poglądach: Marek Belka (były premier, europoseł z ramienia Koalicji Europejskiej), Izabela Leszczyna (posłanka PO) i Kamil Bortniczuk (poseł klubu PiS).
To nie koniec emocji. Ich kulminacją będzie wieczór wyborczy, który zacznie się na Gazeta.pl w niedzielę o 21:30. Jego kontynuacją będzie poranek następnego dnia już od 7:00, a w nim kilka niespodzianek.
Na ten moment nie mamy żadnych informacji, które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej - mówi szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.
Na ten moment nie mamy żadnych informacji, które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej - mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) July 12, 2020Politycy oddają głosy w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zrobili to już m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz były prezydent Lech Wałęsa.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Martyna Niećko / Agencja Gazeta
Francja. Polacy mogą oddawać głosy w czterech komisjach wyborczych, ale część z nich wybrała formę korespondencyjną. Według informacji, do których dotarło Polskie Radio, do drugiej tury zapisało się o około półtora tysiąca uprawnionych więcej niż w pierwszej odsłonie wyborów. W sumie może zagłosować prawie dziesięć tysięcy osób.
"W Zakopanem, w Bukowinie i w Białce turyści, którzy przyszli na wybory z zaświadczeniami by oddać głos - nie mogli zagłosować. Powód? Nikt się nie spodziewał takich tłumów i zabrakło list, na które wpisuje się głosujących z zaświadczeniem" - pisze "Tygodnik Podhalański".
W Zakopanem, w Bukowinie i w Białce turyści, którzy przyszli na wybory z zaświadczeniami by oddać głos - nie mogli zagłosować. Powód? Nikt się nie spodziewał takich tłumów i zabrakło list, na które wpisuje się głosujących z zaświadczeniem. https://t.co/YlR0OzZBoP #wybory #Tatry pic.twitter.com/4G6R3iLKsC
— Tygodnik Podhalański (@24tp_pl) July 12, 2020- W nadmorskich i górskich miejscowościach widać spore kolejki. Pamiętajmy, że jest tam teraz sporo turystów. PKW skierowało pytania, czy potrzebne jest zwiększenie składu komisji, by usprawnić pracę. Czekamy na informację zwrotną - informuje Magdalena Pietrzak.
Jak wynika z najświeższych danych, odnotowano 278 zdarzeń wyborczych - chodzi o uszkodzenia ogłoszeń lub ich nielegalne powieszenie, a także naruszenia ciszy wyborczej.
- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy Morskiej. To aż 52,36 procent - podał Sylwester Marciniak, szef PKW.
Najwyższa frekwencja w poszczególnych miastach: Warszawa 28,72 proc., Zielona Góra - 28,17 proc. i Toruń - 28,01 proc. Najniższa frekwencja: Gdańsk - 21,37, Rzeszów - 23,95 proc., Gorzów 26,1 proc. - podaje PKW.
fot. TVP Info
PKW podaje: najwyższą frekwencję odnotowano w woj. mazowieckim (26,92 proc.), dalej małopolskie (26,53 proc.), na trzecim miejscu woj. podlaskie (26,37 proc.). Najniższa frekwencja: woj. opolskie (21,6 proc.), woj. lubuskie (22,71 proc.) oraz woj. wielkopolskie (23,36 proc.).
Rozpoczęła się konferencja PKW. Jak informuje Sylwester Marciniak, do godz. 12:00 frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 24,73 proc. To oznacza, że jest wyższa niż w pierwszej turze, kiedy wyniosła 24,08 proc.
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
W krajach bałtyckich jest większe zainteresowanie wyborami prezydenckimi niż dwa tygodnie temu. Na Litwie, Łotwie i w Estonii zagłosować można w polskich placówkach dyplomatycznych, które znajdują się w stolicach tych państw. W Wilnie chęć udział w głosowaniu zgłosiło ponad 400 osób, czyli dwa razy więcej niż dwa tygodnie temu. Również w Rydze spodziewana jest większa frekwencja, gdzie w pierwszej turze zagłosowało ponad 200 osób. Tym razem w łotewskiej stolicy zarejestrowało się ponad trzysta osób. W Tallinie zgłosiło się w sumie 160 wyborców. W państwach bałtyckich głosują przede wszystkim Polacy, którzy mieszkają tam na stałe lub przebywają czasowo w związku z obowiązkami zawodowymi. Prawa do udziału w polskich wyborach nie mają natomiast mniejszości polskie mieszkające przede wszystkim na Litwie i Łotwie, ponieważ nie są obywatelami RP. Lokale wyborcze w krajach bałtyckich czynne będą do godziny 20 czasu polskiego.
Druga tura wyborów prezydenckich może cieszyć się podobnie dużą frekwencją, jak pierwsza tura głosowania. Na portalach społecznościowych udostępniane są nagrania i zdjęcia kolejek wyborców, którzy chcą zagłosować w lokalach w Mielnie, Niechorzu czy Jastrzębiej Górze. "Tak na dwie godzinki, lekką ręką, to oceniam" - piszą o kolejkach niektórzy komentujący.
Kandydujący na urząd prezydenta Rafał Trzaskowski wraz z żoną Małgorzatą głosowali w Rybniku. - Mam nadzieję, że frekwencja będzie jak najwyższa, bo te wybory są naprawdę bardzo ważne - powiedział dziennikarzom. Podkreślił, że "ma nadzieję, że wszyscy potraktują je bardzo poważnie".
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
"Konsul RP w Rzymie przekazał koperty zwrotne obwodowej komisji wyborczej nr 159 w Rzymie. O 7:00 rano komisja przystąpiła do pracy. Czeka ją długi dzień" - informuje Ambasada RP we Włoszech.
#wybory2020
— PLinItalia (@PLinItalia) July 12, 2020
Konsul RP w Rzymie przekazał koperty zwrotne obwodowej komisji wyborczej nr 159 w Rzymie.
O 7.00 rano komisja przystąpiła do pracy. Czeka ją długi dzień! pic.twitter.com/G88pxlFNeB- Na pewno będzie bardzo wysoka frekwencja. To świadczy o tym, że spieramy się o Polskę i, ważne, że bierzemy aktywny udział w demokracji - powiedziała, jak podaje Radio ZET, Jadwiga Emilewicz. Polityczka głosowała w Poznaniu.
Głos oddany. Idźmy na wybory! ???? ?? pic.twitter.com/TepYqNj9Wd
— Jadwiga Emilewicz ?????? (@JEmilewicz) July 12, 2020Marek Belka apeluje, aby iść na wybory. "Stań w kolejce do przyszłości. Tej swojej i następnych pokoleń" - napisał na Twitterze.
Uwaga, uwaga! Alert! Idź na wybory. Stań w kolejce do przyszłości. Tej swojej i następnych pokoleń. #wybory2020 pic.twitter.com/75AQWLjYcZ
— Marek Belka (@profMarekBelka) July 12, 2020"Frekwencja w Wilanowie na godzinę 12:00 wynosi 30,64 proc." - informuje Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wilanów Bartosz Wiśniakowski.
Frekwencja w Wilanowie na godzinę 12.00 wynosi: 30,64%25?? Brawa dla mieszkańców, którzy zagłosowali ?? i prośba o dalszą mobilizację??
— Bartosz Wiśniakowski (@BWisniakowski) July 12, 2020
Nie walczymy o wóz strażacki tylko o Polskę zaangażowaną społecznie...??????????? #Frekwencja #bazarek #WyboryPrezydenckie2020#Wilanów #Warszawa pic.twitter.com/VtSbSuyrX9Radio ZET informuje, że w Szczecinie przewodniczący jednej z komisji wyborczych miał przyjechać do lokalu samochodem oznakowanym materiałami wyborczymi jednego z kandydatów. Sprawa została zgłoszona przez wyborcę jako agitacja.
#Szczecin: przewodniczący jednej z komisji wyborczych miał dziś przyjechać do pracy samochodem oznakowanym materiałami wyborczymi jednego z kandydatów. Sprawa została zgłoszona przez wyborcę jako agitacja.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) July 12, 2020Onet informuje o frekwencji na godz. 12:00: w Białymstoku wyniosła 27,63 proc. (w pierwszej turze 27,84 proc.), a w Sopocie - 29,9 proc. Oficjalne informacje nt. frekwencji poda Państwowa Komisja Wyborcza o godz. 13:30 podczas konferencji prasowej.
Głosują również samorządowcy. Na zdjęciach poniżej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Na terenie Federacji Rosyjskiej do udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich zarejestrowały się 573 osoby. Polacy mogą głosować w obwodowych komisjach wyborczych w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Irkucku i Smoleńsku. Najwięcej osób zarejestrowało się w Moskwie - obwodowa komisja ma na liście 382 osoby, z których część już oddała głos. W Petersburgu zarejestrowało się 78 osób, Kaliningradzie - 47, Smoleńsku - 9, a w Irkucku - 57. W tym ostatnim okręgu, który obejmuje Syberię i rosyjski Daleki Wschód, głosowanie odbywa się wyłącznie korespondencyjnie.
Kuba Kaługa, dziennikarz RMF FM: Frekwencja w Gdańsku na godz. 12:00 wynosi 21,37 proc. To nieco mniej niż w pierwszej turze.
Frekwencja w Gdańsku na 12: 21,37%25
— Kuba Kaługa (@ka_uga) July 12, 2020
Nieco mniej niż w pierwszej turze. @RMF24plRadio ZET: Łódź ma "sposób" na rozładowanie kolejek w lokalach wyborczych. Tam, gdzie jest sporo uprawnionych do głosowania poza kolejnością, "kieruje się ruchem" wskazując, które ze stanowisk obsługujących poszczególne ulice jest wolne.
#Łódź ma "sposób" na rozładowanie kolejek w lokalach wyborczych. Tam, gdzie jest sporo uprawnionych do głosowania poza kolejnością, "kieruje się ruchem" wskazując, które ze stanowisk obsługujących poszczególne ulice jest wolne.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) July 12, 2020Aneta Łuczkowska, dziennikarka RMF FM: 26,45 proc. wynosi frekwencja wyborcza w Szczecinie na godz. 12:00. W pierwszej turze było 27 proc.
26,45%25 wynosi frekwencja wyborcza w Szczecinie na g. 12:00. W pierwszej turze było 27%25 @RMF24pl #wyboryRMF #wybory2020
— Aneta Łuczkowska (@aneta_l) July 12, 2020Tusk zamieścił również zdjęcie z głosowania na Twitterze. - Twój głos nie jest gorszy niż mój - napisał polityk.
Twój głos nie jest gorszy niż mój. #idziemynawybory pic.twitter.com/yehCC6EHeh
— Donald Tusk (@donaldtusk) July 12, 2020Swój głos oddał także były premier Donald Tusk. Polityk wraz z rodziną głosował w Sopocie.
fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta
Konrad Piasecki z TVN24 przypomina, że każdy głos jest ważny.
W 2019, o senackiej większości dla opozycji w Polsce, przesądziło 320 wyborców. W 2000 roku w USA, przy ponad 101 milionach głosujących, wybory prezydenckie, na korzyść George?a Busha rozstrzygnęło 537 głosów. Więc jeśli uważasz, że Twój głos nie ma znaczenia - pogadaj z Al Gorem
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) July 12, 2020Kolejni politycy zamieszczają w mediach społecznościowych zdjęcia z głosowania.
Już po głosowaniu.?????? pic.twitter.com/XsUiq2zTts
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) July 12, 2020Głos oddany??Wy też idźcie głosować?????. TRZeba??????
— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) July 12, 2020
A wieczorem razem się cieszymy pic.twitter.com/y1uX8NbyAXW Poznaniu na osiedlu z najwyższą frekwencją zostaną posadzone nowe drzewa. Będzie ich dokładnie tyle, ile wyniesie frekwencja - zapowiedział kilka dni temu prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.
Belgia. Chęć udziału w głosowaniu zgłosiło ponad 13,5 tysiąca naszych rodaków. To prawie dwa razy więcej niż pięć lat temu. Pakiety wyborcze można było odesłać albo zanieść do jednej z trzech komisji w Brukseli. Polacy od rana tłumnie korzystają z tej możliwości i przynoszą zaklejone koperty. W dostarczeniu pakietów wyborczych do komisji pomaga też sztab wolontariuszy. W pierwszej turze skorzystało z tej pomocy ponad 500 osób. - Odzew był ogromny i zwiększamy z trzech ekip do siedmiu, żeby więcej miejscowości objąć i żeby każdy mógł dostarczyć pakiet - powiedział Polskiemu Radiu Jack Waldhaus, koordynator akcji.
Radio ZET podaje, że kilkaset osób stoi w kolejce do Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w Jastrzębiej Górze. Kolejka ciągnie się przez całą ulicę Słowackiego.
#WyboryPrezydenckie2020: kilkaset osób stoi w kolejce do Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w Jastrzębiej Górze. Kolejka ciągnie się przez całą ulicę Słowackiego.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) July 12, 2020- Mamy dziś drugi etap święta demokracji, czyli drugą turę wyborów prezydenckich - powiedział, jak podaje Onet, w rozmowie z dziennikarzami Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu podkreślił także, że głosowanie to nie tylko przywilej obywatelski, ale również obowiązek.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
- Niech prezydent będzie tym, który potrafi jednoczyć, który potrafi być prezydentem wszystkich Polaków - powiedział w niedzielę w Gnieźnie, jak podaje Radio ZET, prymas Polski abp Wojciech Polak po tym, jak oddał głos w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Reporter RMF FM zamieścił na Twitterze nagranie z Krynicy Morskiej. "Koniec i środek... początku nie widać" - pisze.
Krynica Morska teraz. Kolejka do jedynego lokalu wyborczego. Koniec i środek... początku nie widać. @RMF24pl pic.twitter.com/vY6lafaZn2
— Kuba Kaługa (@ka_uga) July 12, 2020Kolejki tworzą się nie tylko w nadmorskich miejscowościach. To nagranie sprzed lokalu wyborczego w Warszawie na ul. Andersa.
Wow, a lot of people are voting today in #Poland pic.twitter.com/gLDsgVcbbf
— Piotr Gnyp (@tipheret) July 12, 2020"Już byłam głosować, Ty też koniecznie idź. Warto głosować, bo decydujesz dla Polski" - pisze Elżbieta Rafalska, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Swój głos oddał także rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.
????Już byłam głosować, Ty też koniecznie idź. Warto głosować, bo decydujesz dla Polski. Życzę udanego wieczoru wyborczego!???? pic.twitter.com/EQVqrPk24h
— Elżbieta Rafalska (@E_Rafalska) July 12, 2020Głosujemy ?????
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) July 12, 2020
Lokale komisji obwodowych czynne do 21.00 pic.twitter.com/kPXUZC4PLPPrzemysław Taranek, reporter Radia ZET: O nieostemplowanych kartach do głosowania w Gierałtowicach w Małopolsce informują słuchacze. Część wyborców nie zwróciła na to uwagi. Ich głosy będą nieważne - wyjaśnia dyrektor krakowskiej delegatury KBW Zdzisława Romańska. Mają prawo do złożenia protestów wyborczych.
O nieostemplowanych kartach do głosowania w Gierałtowicach w Małopolsce informują słuchacze @RadioZET_NEWS Część wyborców nie zwróciła na to uwagi. Ich głosy będą nieważne wyjaśnia dyrektor krakowskiej delegatury KBW Zdzisława Romańska. Mają prawo do złożenia protestów wyb.
— Przemysław Taranek (@PrzemekTaranek) July 12, 2020W okolicach komisji na ul. Kasprzaka na warszawskiej Woli przeszła procesja. Brało w niej udział kilkanaście osób, ale zablokowano całą ulicę.
Grażyna Wiatr, reporterka Radia ZET: Druga tura też korespondencyjna, ale w większości mieszkańcy pakiety wyborcze zaniosą dzisiaj do lokali. Wójt apeluje do mieszkańców, żeby pakowali koperty zgodnie z instrukcją, aby głos był ważny. W pierwszej turze źle zapakowanych pakietów było 221 (3624 ważne głosy).
#Baranów II tura też korespondencyjna ale w większości mieszkańcy pakiety wyborcze zaniosą dzisiaj do lokali. Wójt apeluje do mieszkańców żeby pakowali koperty zgodnie z instrukcją żeby głos był ważny. W I turze źle zapakowanych pakietów było 221 (3624 ważne głosy) @RadioZET_NEWS
— Grazyna Wiatr (@grazwiatr) July 12, 2020W wyborach prezydenckich zagłosowali już lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka i premier Mateusz Morawiecki.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Szef PKW Sylwester Marciniak poinformował na konferencji prasowej, że dotychczas odnotowano 253 incydenty wyborcze, podczas gdy o tej samej porze przed dwoma tygodniami było to 167 zdarzeń.
Wybory 2020. PKW potwierdza 253 incydenty łamania ciszy wyborczej
O godzinie 10 rozpoczęła się w niedzielę 12 lipca pierwsza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Wyborcy mogą dziś wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale otwarte są od godziny 7 do godziny 21.
TVN24 donosi o ogromnych kolejkach w nadmorskich miejscowościach, m.in. w Mielnie, Rewalu i Łebie. Także użytkownicy Twittera zwracają uwagę na wyjątkowo dużą liczbę osób, które głosują nad morzem.
fot. TVN24
Kolejka do głosowania Jastrzębia Góra?czy nie zabraknie kart dla turystow pic.twitter.com/Z5SDptVc9N
— Tadeusz Maliszewski (@TadeuszMalisze1) July 12, 2020Kolejka w #Łeba #WyboryPrezydenckie2020 pic.twitter.com/DLzbQCMjim
— Andrzej Klemba ???? (@and_klemba) July 12, 2020My juz z chłopakiem trzasnelismy głosy. Za Polskę w której nie będziemy obywatelami drugiej kategorii.
— Bart Staszewski ?????????? (@BartStaszewski) July 12, 2020
***** *** ??#LGBTtoLudzie #LGBTtoJa#WyboryPrezydenckie2020 #wybory2020 #bazarek pic.twitter.com/Mprbc7QgQNZagłosowane?? Dziś - wszyscy do urn!??? #wybory2020 #WyboryPrezydenckie2020 #WyboryPrezydenckie pic.twitter.com/C7EWjMQUFv
— Marek Szolc (@MarekSzolc) July 12, 2020Głos oddany. pic.twitter.com/lY2cSIb2Ae
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) July 12, 2020Split, Chorwacja: Kolejka sięga kilku przecznic.
Split głosuje! Kolejka sięga kilku przecznic. Wyborcy się nie poddają;) #WyboryPrezydenckie2020 pic.twitter.com/TOxUjJ165V
— Wojciech Jakóbik (@wjakobik) July 12, 2020"Głosujcie, bo w przeciwnym razie inni wybiorą za Was" - apeluje korespondent Onetu z Londynu.
Głosujcie, bo w przeciwnym razie inni wybiorą za Was.
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) July 12, 2020
Jakikolwiek będzie wynik, im wyższa frekwencja, tym lepiej dla nas jako wspólnoty.- Piękna pogoda, w sam raz na to, by pójść na wybory. Ja właśnie wracam z lokalu wyborczego. Zatem głosujcie, zachęcam. I mam nadzieję, że pobijemy rekord frekwencji - w I turze mieliśmy ponad 70 proc., teraz ma być jeszcze lepiej - pisze prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Piękna pogoda, w sam raz na to, by pójść na #wybory ?????? Ja właśnie wracam z lokalu wyborczego. Zatem głosujcie, zachęcam. I mam nadzieję, że pobijemy rekord frekwencji - w I turze mieliśmy ponad 70%25, teraz ma być jeszcze lepiej ??????. Dobrej niedzieli ???? pic.twitter.com/G74eaxNI5U
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) July 12, 2020Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W kolejce pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu. Wciąż trwa epidemia koronawirusa.
Magdalena Pietrzak z PKW przypomina, że osoby, które przybędą do lokalu przed 21:00 będą mogły jeszcze oddać głos. Na końcu takiej kolejki stanie ktoś z komisji - na nim kolejka się skończy.
PKW zapowiada, że o 13:30 podane zostaną pierwsze dane dotyczące frekwencji.
- W dwóch miejscowościach zgłoszono brak pakietów do głosowania. (...) W woj. warmińsko-mazurskim jeden pan innej osobie zaproponował 20 zł za oddanie głosu na danego kandydata. (...) Również inna osoba zaproponowała rabat w określonym salonie za głosowanie na wskazanego kandydata. Nie mamy żadnych zdarzeń związanych z alkoholem - mówi szef PKW.
- Wczoraj mieliśmy w Krakowie sytuację, że jedna osoba z komisji zabrała karty, ale się okazało, że ta osoba niestety dwa tygodnie temu opuściła szpital, odebrano po prostu te karty do głosowania, które zabrała i wróciła z powrotem do szpitala - mówi Sylwester Marciniak. Dodaje, że można się dziwić, że zgłoszono ją na kandydata na członka komisji.
Szef PKW informuje o uszkodzeniu plakatów wyborczych w Białymstoku - po około 18 plakatów jednego i drugiego kandydata zostało zniszczonych. Podkreśla, że w piątek w Katowicach otwarto drzwi magazynu, gdzie przechowywane były paczki z kartami wyborczymi, jednak żadna z nich nie została otwarta.
Zaczyna się konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak informuje, że PKW nie otrzymała informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem głosowania. Podaje informację o 253 odnotowanych wykroczeniach, które dotyczą m.in. nielegalnego umieszczenia plakatów czy złamania ciszy wyborczej.
W lokalu wyborczym należy zwrócić uwagę na wygląd karty. Ma mieć ona ścięty prawy górny róg. Na ważnej karcie muszą znaleźć się też dwie pieczęcie: Państwowej Komisji Wyborczej oraz obwodowej komisji wyborczej. Inaczej jest za granicą - karta nie ma ściętego rogu, a zamiast pieczątki PKW jest pieczęć ambasady lub konsula i może być ona odciśnięta. Informacje dotyczące lokalizacji lokali wyborczych można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: wybory.gov.pl.
Od rana kolejka przed komisją wyborczą #WarszawaWola @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/sVEdETl04X
— Michał Dzienyński (@MDzienynski) July 12, 2020Tymczasem policja podaje, że do niedzieli do godz. 5 rano w całym kraju doszło do 253 incydentów łamania ciszy wyborczej. - Większość dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - podał podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Do incydentów doszło m.in. Krakowie i Wrocławiu.
Jest komisja, jest kolejka. pic.twitter.com/VYUU7jHiBu
— Marcin Duma ??????? (@MarcinDuma) July 12, 2020Czekamy na pierwsze informacje od Państwowej Komisji Wyborczej. Na godz. 10:00 zaplanowana jest pierwsza konferencja prasowa PKW.
Polacy głosują także poza granicami kraju.
#WyboryPrezydenckie2020
— Ambasada RP w Hanoi (@PLinVietnam) July 12, 2020
Trwa głosowanie w wyborach Prezydenta RP w OKW Nr 158 w Hanoi ???? Zarejestrowani w spisie wyborcy mogą oddać głos do godziny 21:00 czasu wietnamskiego.
Przypominamy o zabraniu ze sobą paszportu! pic.twitter.com/lreQ96aTNzPierwsze głosy oddane #WyboryPrezydenckie2020 w siedzibie OKW nr 62 w Tokio @PLinTokyo @MSZ_RP pic.twitter.com/bHaE4zeNLk
— PLinTokyo (@PLinTokyo) July 11, 2020Praca komisji wyborczej w Waszyngtonie. Konsul RP przekazał komisji koperty, które przesłane zostały do Konsulatu. Komisja będzie przyjmować Państwa głosy przesłane w kopertach pocztą i kurierem do godz. 21. pic.twitter.com/IlPC9b6pU5
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) July 11, 2020Już od godz. 7:00 pod lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa: zakrywaj usta i nos, załóż rękawiczki, najlepiej weź swój długopis.
Wrocław. 22 minuty od otwarcia lokali wyborczych. Jedyna kolejka, w której lubię stać pic.twitter.com/CWBaiamjdV
— Cezary Pacamaj (@pacamaj) July 12, 2020Głosy poza kolejnością oddawać będą mogły:
- osoby powyżej 60. roku życia,
- kobiety w ciąży,
- osoby z dzieckiem do 3 lat,
- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
- osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
Dzień dobry! Dziś odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Kandydują w niej ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Głosujący muszą pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, na przykład dowodu osobistego.
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia
Trwa wczytywanie...Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia
- Patryk Strzałkowski
- dbd
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
-
Rolnicy próbowali przedostać się do premiera. Ekspert krytykuje akcję służb. "Ochrona była zbyt daleko"
-
"Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
-
Sosnowiec. 12-latka wzywała pomocy na ulicy. Matka bała się zgłosić, że ojciec znęca się nad rodziną
-
Przedsiębiorcy chcieli dać Dudzie "ciupagi hańby". "Uciekł przed nami jak Morawiecki przed rolnikami"
- Trzy reaktory, hale większe niż bloki i ścisła tajemnica. Pod tą górą na Syberii ma korzenie Czarnobyl [TAKA CIEKAWOSTKA]
- Wrocław. Dominikanie przepraszają za historię sprzed lat. Mówią o "religijnej sekcie"
- Prof. Andrzej Matyja: Pojawił się nowy objaw koronawirusa, który wcześniej nie występował
- Brudziński w TVP zaatakował opozycję: "Popaprańcy", "frustraci", "rozedrgani emocjonalnie"
- Abp Tadeusz Wojda: Będę chciał rozwiązać problem pedofilii w archidiecezji gdańskiej
-
Tematy
-
Najnowsze
-
Posłuchaj i Oglądaj
-
Gazeta.pl
-
Zakupy
-
Dom
-
Co słychać?