Już zaraz wyniki late poll.
Już zaraz wyniki late poll.
Zagraniczne media piszą o wynikach exit poll wyborów w Polsce. Nastroje?
"Wynik pierwszej tury jest rozczarowaniem dla urzędującego prezydenta (...) Trzaskowski odwrócił losy swojej partiii" - czytamy na amerykańskim portalu Politico.
Korespondenci agencji Assosiated Press zauważają z kolei, że wynik pierwszej turzy może zwiastować porażkę PiS-u. "Wyborcy opozycyjni prawdopodobnie zjednoczą się przeciwko urzędującemu prezydentowi" - czytamy.
Jak Andrzej Duda będzie próbował pozyskać głosy wyborców? Wicepremierka Jadwiga Emilewicz pokusiła się o metaforę i porównała prezydenta do... cierpliwego grzybiarza. - Myślę, że prezydent Andrzej Duda w tej części kampanii, tak jak i w minionych kilku tygodniach, będzie takim cierpliwym grzybiarzem. Bo to, że jego naturalna baza polityczna poszła dzisiaj bardzo solidnie do wyborów i oddała swój głos, to już wiemy. Teraz będzie sięgał do wszystkich innych elektoratów - powiedziała.
Rafał Trzaskowski wyzywa na debatę Andrzeja Dudę.
- Zaprosiłem pana prezydenta, jestem gotów do tej debaty każdego dnia. Chciałbym, żeby ta debata nie była kolejną ustawką, w której tylko jedna telewizja zadaje pytania, które można łatwo przewidzieć. W debacie powinny paść pytania o to, co jest naprawdę ważne. To powinna być otwarta formuła - mówi.
A teraz Zegrze i konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego.
- Za chwilę jedziemy do Płocka, będziemy przez cały czas jeździli po całej Polsce - mówi kandydat Koalicji Obywatelskiej.
Wyniki wyborów wciąż są zliczane - obwodowe komisje wyborcze będą pracować całą noc. Tymczasem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że podczas głosowania doszło do kilkudziesięciu incydentów i "sytuacji humorystycznych". - Jedna z pań, która oddała głos, razem z kartą do głosowania wrzuciła swój dowód osobisty do urny. A w okręgu w Krakowie w holu przed lokalem wyborczym znaleziono reklamówkę z bronią pneumatyczną i ciśnieniową. Jej właściciel udał się do domu, pozostawiając ją tam - powiedział. - Zdarzają się hobbyści, przy każdych wyborach takie sytuacje bywają - dodał.
Jaką szansę na wygraną ma Rafał Trzaskowski? Zapytaliśmy o to Aleksandra Kwaśniewskiego. Wideo poniżej:
Internet obiegło zabawne nagranie ze sztabu Konfederacji. Żona Krzysztofa Bosaka zgubiła but, a Krzysztof Bosak na oczach fotoreporterów pospieszył jej z pomocą. "Jak kopciuszek" - opisuje "Fakt".
Gdyby zagłosowały tylko wsie w Polsce, wyniki byłyby zgoła inne - Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze. Na wsiach poparcie dla niego wyniosło aż 54,5 procent, a dla Rafał Trzaskowskiego - 19,8.
Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca, tymczasem jutro o godzinie 10 Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze dane dotyczące wyników wyborów. Pełne dane powinniśmy poznać do wtorku do końca dnia. Dziś poznaliśmy wyniki exit poll.
Wiele wskazuje na to, że pojedynek w drugiej turze wyborów będzie bardzo wyrównany. Jak mogą rozłożyć się głosy? 45, 4 proc. głosów dla Andrzeja Dudy i 44,7 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to wyniki sondażu Kantar dla TVN i TVN 24.
Na kogo zagłosują wyborcy w drugiej turze wyborów? - już zaraz pierwszy sondaż Kantar.
Do swoich wyborców zwrócił się też w wieczornym wystąpieniu Rafał Trzaskowski.
- Dzisiaj potrzebna nam jest absolutna mobilizacja, przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy. Ja od razu po wieczorze wyborczym ruszyłem do pracy, będę nad Zegrzem, będę w Płocku - mówi kandydat KO. - Te najbliższe tygodnie są o tym, jaka będzie Polska. Nie ma zgody na dzielenie Polaków, na zostawianie ich ze swoimi problemami i nie ma zgody na władzę, która uwłaszcza się na państwie i która nie reaguje na afery. Tego mamy dość! - wskazuje kandydat KO.
Andrzej Duda już atakuje Rafała Trzaskowskiego - zorganizował późne spotkanie wyborcze w miejscowości Strzelce w województwie łódzkim.
- Zaczyna się ostateczny etap wyścigu o to, jaka będzie Polska w przyszłości. To jest prosty wybór. Czy to będzie Polska taka, jaką oglądaliśmy ją przez osiem lat rządów PO, kiedy Rafał Trzaskowski był europosłem w rządach PO, a potem ministrem w rządzie Donalda Tuska? Tak, proszę państwa! Taka jest prawda! Ten człowiek mówił o tym, że podwyższenie Polakom wieku emerytalnego to był wysiłek modernizacyjnym. No przecież, proszę państwa, jak można coś takiego powiedzieć, to trzeba być oderwanym od rzeczywistości! Ja bym nie chciał, żeby te czasy powróciły! - grzmi Duda.
- Nie zamierzam rezygnować z funkcji prezesa PSL - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując swój zaledwie 2,6-procentowy wynik według sondażu exit poll.
Donald Tusk skomentował wynik pierwszej tury wyborów. - Odpowiem trzema banałami, bo prawda zazwyczaj jest banalna. Wynik drugiej tury jest otwarty. Rozstrzygnie mobilizacja elektoratów tych kandydatów, którzy odpadli. Mam nadzieję, że wygra lepszy, choć dobrze wiem, że demokracja nie zawsze podziela moje opinie - powiedział były premier w rozmowie z naTemat.
Również Rafał Trzaskowski ruszył już w trasę.
"Przed nami 2 tygodnie ciężkiej pracy i walki o lepszą Polskę. Nie ma chwili do stracenia! Dlatego już dziś ruszam w dalszą trasę. O 22.45 widzimy się w Wołominie" - transmisję z wydarzenia obejrzycie jak zwykle na żywo na moim Facebooku!" - poinformował.
Przed nami 2 tygodnie ciężkiej pracy i walki o lepszą Polskę. Nie ma chwili do stracenia! Dlatego już dziś ruszam w dalszą trasę. O 22.45 widzimy się w Wołominie ? transmisję z wydarzenia obejrzycie jak zwykle #NaŻywo na moim Facebooku! #Trzaskowski2020 pic.twitter.com/JNZpTYguac
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) June 28, 2020
Najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim, wynosiła aż 68,1 procent - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat .
Kampania prezydencka przed drugą turą symbolicznie rozpoczęta, Andrzej Duda ruszył w dalsza trasę. - Nie ma żadnej przerwy., nie ma żadnego spoczynku. Prowadzimy kampanię nadal. Ja, w tym momencie, zaraz jak skończę to wystąpienie, ruszam na trasę kampanii. Jadę na kolejne spotkanie, które zacznie się o 22.30 - mówił na zakończenie przemówienia w sztabie.
Prezydent ruszył. pic.twitter.com/4JqlzMHOpo
— Jakub Szczepański (@SzczepanskiKuba) June 28, 2020
Kiedy będziemy mieć pełne wyniki pierwszej tury wyborów? - Optymistycznie to możliwy jest wtorek, maksymalnie i najpóźniej - środa rano - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący PKW.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 18 odnotowano 25 podejrzeń przestępstw i 270 wykroczeń wyborczych.
Niektórzy zaczęli już snuć domysły, co może stać za tajemniczą odpowiedzią Ryszarda Terleckiego, który nie chciał zdradzić, gdzie jest Jarosław Kaczyńskich. Dziwi też brak obecności prezesa PiS w sztabie Andrzeja Dudy. Jedno jest pewne - jeszcze dziś Jarosław Kaczyński głosował w jednej z komisji wyborczych w Warszawie.
"Co miał na myśli Ryszard Terlecki mówiąc że jutro się dowiemy gdzie jest dziś Jarosław Kaczyński?" - pisze Szymon Jadczak z TVN 24.
Co miał na myśli Ryszard Terlecki mówiąc że jutro się dowiemy gdzie jest dziś Jarosław Kaczyński?
— Szymon Jadczak (@SzJadczak) June 28, 2020
Media społecznościowe obiegło zdjęcie Romana Giertycha, który w wieczór wyborczy pojawił się w sztabie Szymona Hołowni - to pewne zaskoczenie, bo w ostatnich latach reprezentował on w sądzie polityków Koalicji Obywatelskiej. "Nieprawdopodobny sukces tego debiutującego w tych wyborach nowego polityka. To jego (i Bosaka) wyborcy rozstrzygną o ostatecznym wyniku. Mam nadzieję, że pomogą PAD się spakować! - napisał Giertych.
Niesamowity wieczór u Szymona Hołowni. Nieprawdopodobny sukces tego debiutującego w tych wyborach nowego polityka. To jego (i Bosaka) wyborcy rozstrzygną o ostatecznym wyniku. Mam nadzieję, że pomogą PAD się spakować! pic.twitter.com/rYdw9Qvs4W
— Roman Giertych (@GiertychRoman) June 28, 2020
Akuku pic.twitter.com/MY6tXRJsGb
— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) June 28, 2020
Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim na wsi, gdzie głosowało na niego 54,7 proc. wyborców, oraz w małych i średnich miastach - wynika z sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat. W największych aglomeracjach większe poparcie uzyskał Trzaskowski
— PAP (@PAPinformacje) June 28, 2020
Jak głosowano według wykształcenia? Andrzej Duda bryluje wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym.
Są dane na temat wyników exit poll w poszczególnych regionach Polski.
Podkarpacie wybrało prezydenta w I turze:
Andrzej Duda - 60,6
Rafał Trzaskowski - 14" - pisze Marek Kuchciński z PiS.
"5 lat temu w I turze PAD miał na Podkarpaciu 50,9%25, teraz 10%25 więcej! Damy radę!!!" - dodaje.
#Podkarpacie wybralo prezydenta w I turze:
— Marek Kuchciński ???? (@MarekKuchcinski) June 28, 2020
Andrzej Duda ? 60,6
Rafał Trzaskowski ? 14#AndrzejDuda #DUDA2020 pic.twitter.com/84OsTja4Uv
- To dopiero początek drogi, coś, co będzie zmieniało Polskę przez pokolenia, a nie przez kadencję - mówi Szymon Hołownia w TVN 24. - Nie zagłosuję na Andrzeja Dudę - dodaje.
- Proszę zdradzić chociaż rąbek tajemnicy - dopytywał dziennikarz TVN 24, chcąc wiedzieć, gdzie jest prezes PiS. - Nie, bo nie jestem do tego upoważniony - odpowiedział wymijająco Terlecki.
Gdzie jest Jarosław Kaczyński? Dziś nie pojawił się na wyborczym wiecu Andrzeja Dudy, a teraz Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzem TVN 24 mówi enigmatycznie: - Wiem, gdzie jest Jarosław Kaczyński, ale to nie w tej chwili... Pewnie jutro będziecie państwo wiedzieć.
Kandydat KO zapowiedział, że będzie prowadził rozmowy ze wszystkimi kontrkandydatami, którzy nie przeszli do drugiej tury.
Rafał Trzaskowski w ogniu pytań. - Jest pan zadowolony z wyniku? - pyta dziennikarka TVN 24. - Tak, oczywiście! Dalej jedziemy pracować! Przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy - mówi Trzaskowski, który według wyników exit poll zdobył 30,4 proc. głosów.
Smutno w sztabie PSL-u. Władysław Kosiniak-Kamysz mówi: - Ja się nie poddam. Polaryzacja jest jednak silniejsza, niż nam się wydawało... - wskazuje.
- Dziękuję wszystkim tym, którzy uwierzyli, że inna Polska jest możliwa - mówi teraz kandydat Lewicy Robert Biedroń.
Swoim wyborcom dziękuje na konferencji prasowej Krzysztof Bosak. - Jesteśmy w historycznej chwili. Na polskiej scenie zaczęła się prawdziwa zmiana. Konfederacja stała się trzecią siła polityczną - mówi. - Nie daliśmy się rozbić, nie daliśmy się kupić! - dodaje.
Przypomnijmy: wynik Krzysztofa Bosaka to 7,4 proc.
Tymczasem w TVP Info wciąż jest transmitowana konferencja Andrzeja Dudy. Z jego zwycięstwa w pierwszej turze cieszą się politycy PiS:
"Polacy dokonali dziś wyboru. Pokazali, że chcą Polski wysokich aspiracji i rozwoju. Andrzej Duda jest gwarantem, że Polska będzie szła w dobrym kierunku, a Dobra Zmiana będzie kontynuowana. Dziś zaczynamy walkę o zwycięstwo w II turze" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Polacy dokonali dziś wyboru. Pokazali, że chcą Polski wysokich aspiracji i rozwoju. @AndrzejDuda jest gwarantem, że Polska będzie szła w dobrym kierunku, a Dobra Zmiana będzie kontynuowana. Dziś zaczynamy walkę o zwycięstwo #DUDA2020 w II turze. #WygraPolska
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) June 28, 2020
Pierwsza tura za nami, a teraz czas na zwycięstwo w całych wyborach! Już dziś Prezydent @AndrzejDuda wraca na kampanijny szlak, by rozmawiać i spotykać się z Polakami. Bo #ŁączyNasPolska pic.twitter.com/M32GdKH9S4
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) June 28, 2020
- Mam w sobie siłę, żeby stanąć na czele ruchu i poprowadzić nas dalej. Tego się nie da nie poprowadzić dalej - mówi Hołownia. - Ci ludzie się tak wkręcili w obywatelskość, że oni się nie rozejdą. Uda nam się, poprowadzimy to dalej. Pierwszym naszym krokiem będzie to, że w ciągu dwóch dni spotkam się z koordynatorami z całej Polski i z nimi skonsultuję, jak zachowamy się przed drugą turą - dodaje.
To też nie do końca wynik moich marzeń. Bo czeka nas kolejne pięć lat wojny polsko-polskiej - mówi Hołownia.
- Dziękuję moim kontrkandydatom - mówi Szymon Hołownia. - To nie była łatwa walka, nie zawsze nam wytrzymywały nerwy - dodaje, dziękując m.in. Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.
Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia z wynikiem 13,3 proc. - przenosimy się do jego sztabu.
- Czy to jest wynik moich marzeń? Tak, to jest wynik moich marzeń. Sześć miesięcy temu nikt nie pomyślałby, że to jest w ogóle możliwe - wskazuje Hołownia. - To oznacza, że przekonaliśmy co najmniej 2,5 miliona ludzi. Oni oddali głosy na tę wizję polityki, którą od początku chcieliśmy robić - dodaje.
Przypomnijmy - w drugiej turze spotkają się Andrzej Duda (wynik 41,8) z Rafałem Trzaskowskim (30, 4 proc.).
- Chciałem podziękować kontrkandydatom, panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za osiągnięty wynik. Chcę jasno powiedzieć do tych Polek i Polaków, chcę powiedzieć - pamiętajcie, utrzymamy 500+, nie podniesiemy wieku emerytalnego, bezpieczna jest 13. emerytura. Można mieć to wszystko, ale można mieć jeszcze więcej. Wszystkich was szanuję i ze wszystkimi chcę rozmawiać - wspólnotę. Chciałem podziękować Szymonowi Hołowni, że pokazał niesamowity hart ducha - dodaje.
- Dzisiaj możemy się cieszyć tym wynikiem, bo wiemy, że nie wszystko jest rozstrzygnięte. Cała Polska się obudziła, tak wielu z nas chce po prostu zmiany. Za to wszystkim należą się ogromne brawa! Będę prezydentem wszystkim Polaków, również tych, którzy się ze mną nie zgadzają - mówi Trzaskowski.
- Będziemy wybierać pomiędzy prawdą a manipulacją. Zadecydujecie już niedługo, czy będziecie mieli silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce, czy prezydenta, który nawet nie szanuje swojego podpisu. czy wybierzemy Polskę, w której politycy mówią, że władza jest dla obywateli, a tymi, którzy mówią, że obywatele są dla władzy. O tym, że monopol władzy nigdy się dobrze nie kończy - mówi Trzaskowski. W jego sztabie słychać: "Mamy dość!"
- To będą wybory pomiędzy Polską otwartą a Polską, która szuka wroga i prezydentem, który przez cały czas próbuje dzielić. To będą wybory pomiędzy tymi, którzy szanują prawa kobiet a tymi, którzy tego nie robią. To będą wybory pomiędzy tymi, którzy mówią obywatelom, że coś im dali, a tymi, którzy mówią, że wszystko w Polsce zawdzięczamy waszej ciężkiej pracy - dodaje Trzaskowski.
Trzaskowski odnosi się do wyników, które uzyskali pozostali kandydaci. - Ten wynik pokazuje, że ponad 58 procent naszego społeczeństwa chce zmiany. I chcę do tych obywateli jasno powiedzieć - będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany! - mówi kandydat KO.
- Gdyby nie Małgorzata Kidawa-Błońska, gdyby nie wszyscy samorządowcy w Polsce z charakterem i z kręgosłupem, gdyby nie Senat Rzeczpospolitej, to już dawno, dawno temu byłoby po wyborach. A dzięki nim mamy szansę wygrać te wybory! - mówi Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski dziękuje swojej żonie. - Zanim podziękuję całej Polsce, chciałbym najserdeczniej podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, Senatowi RP i wszystkim samorządowcom w Polsce, którzy pokazali charakter! - mówi Trzaskowski.
11,4 proc. - dokładnie tyle dzieli Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudę. Czas na przemówienie kandydata KO.
Tymczasem mamy dane o frekwencji - wyniosła ona co najmniej 62,9 procent, czyli była najwyższa od 25 lat!
- Gratuję wszystkim kontrkandydatom - mówi Andrzej Duda. - W szczególności gratuję panu Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, który prowadzi go do drugiej tury. Tak, proszę państwa, mamy różne wizje... - dodaje. Obecne w sztabie osoby krzyczą "tu jest Polska!" i "Andrzej Duda!", zagłuszając jego przemówienie,
- Dziękuję ogromnie tym, którzy mi zaufali. Przez te pięć lat byłem atakowany, były ogromne oczekiwania, żeby poprawić sytuację - wskazuje Andrzej Duda. W jego sztabie słychać gromkie "dziękujemy!" i "sto lat!".
- Wygrywam tę pierwszą turę dzięki państwa głosów w sposób absolutnie zdecydowany, ta przewaga jest potężna! - mówi prezydent.
Wiadomo już, że będzie druga tura wyborów prezydenckich. Przemawia Andrzej Duda.
- Szanowni Państwo, bardzo dziękuję - mówi prezydent. - Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości, dziękuję za to wsparcie - dodaje, dziękując za wysoką frekwencję.
Są wyniki exit poll.
Andrzej Duda - 41,8 proc.
Rafał Trzaskowski - 30,4 proc.
Szymon Hołownia - 13,3 proc.
Na kolejnych miejscach:
Krzysztof Bosak - 7,4 proc.
Robert Biedroń - 2,9 proc.
Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6 proc.
Trzy minuty do wyników exit poll!
Poniżej kolejka przed lokalem wyborczym w Szczecinie:
Szczecin Osowo- kolejka do lokalu wyborczego bardzo długa z godzina stania minimum . Ale jak trza to trza:) pic.twitter.com/6bNZAv0OMo
— Artur Sawastian (@asawasti) June 28, 2020
Najprawdopodobniej czeka nas frekwencyjny rekord. PKW informowała wcześniej, że do godziny 17 głos oddało aż 47,89 procent osób uprawnionych. - Państwowa Komisja Wyborcza ma dobre wiadomości - mówił przewodniczący komisji Sylwester Marciniak, relacjonując dane dotyczące frekwencji. Już za pół godziny kolejna konferencja PKW, a na niej - pierwsze wyniki exit poll i dane o frekwencji.
Nawet, jeśli przyjdzie się do komisji wyborczej minutę przed 21, to będzie można zagłosować. Warunkiem jest, by nie przyjść później - przypomina PKW.
Zostało pół godziny do głosowania. M.in. we Wrocławiu wciąż ogromne kolejki przed lokalami wyborczymi - relacjonuje TVN 24. Co najmniej kilkadziesiąt osób czeka przed wejściem do jednej z komisji wyborczych, by oddać głosy.
Na razie nic nie zapowiada, żeby cisza wyborcza miała się przedłużyć. Punktualnie o godzinie 21 powinniśmy poznać pierwsze wynik exit poll.
Minęła godzina 20 - pozostała równo godzina głosowania!
Dokładnie o 21 w każdym lokalu wyborczym na końcu kolejki ustawi się członek komisji. Osoby, które ustawią się za nim, nie będą mogły już zagłosować.
Do jednego z warszawskich szpitali przetransportowano 80-latka, który zasłabł w lokalu wyborczym. Media informują o co najmniej kilkunastu przypadkach omdlenia w trakcie dzisiejszego głosowania w samym tylko województwie mazowieckim. Długie wyczekiwanie na słońcu daje się wyborcom we znaki.
Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskich Bielan, poinformował na Facebooku, że w jego dzielnicy komisarz wyborczy zdecydował o wykorzystaniu rezerwy kart do głosowania. Na Bielanach frekwencja do godz. 17 wyniosła aż 55,13 proc.
Po rezerwy kart sięgnięto także w Łodzi - donosi TVN24. W niektórych łódzkich komisjach obwodowych wykorzystano nawety 90 proc. kart, dlatego też trzeba było zabezpieczyć się na ewentualne braki.
Na konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że jeśli komisja wyda 80 procent kart do głosowania, ma obowiązek wystąpić o uzupełnienie, a karty są dowożone.
Do godz. 17 wydano karty do głosowania dokładnie 14 166 725 uprawnionym osobom, oznacza to więc, że frekwencja wyniosła 47,89 proc. W roku 2015 w I turze wyborów prezydenckich frekwencja o godz. 17 wyniosła 34,41 proc. Wiele wskazuje więc na to, że tegoroczne wybory prezydenckie będą rekordowe pod tym względem. Wszystko jednak stanie się jasne o godz. 22, gdy PKW na ostatniej konferencji w niedzielę podsumuje dane z całego dnia.
Dwie godziny do końca głosowania w wyborach prezydenckich. Kolejna konferencja PKW już po ich zakończeniu - o godz. 22. A od 21 zapraszamy na Gazeta.pl po wyniki exit poll i na wieczór wyborczy!
PKW informuje, że do godz. 14 liczba przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami wyniosła 242. Szef PKW Sylwester Marciniak zdementował też informację o śmierci wyborcy w lokalu. Jak się okazało, mężczyzna zasłabł i został odwieziony do szpitala. Marciniak życzył mu powrotu do zdrowia.
Doszło też do incydentu z udziałem przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w Warszawie. Okazało się, że pod wpływem alkoholu doprowadził do stłuczki w okolicach komisji. - Pierwsze badanie wykazało 2,5 promila alkoholu. (...). W związku (ze zdarzeniem - red.) mężczyzna został odwołany z funkcji - mówi Marciniak.
Jedna z ostatnich, ważnych informacji z konferencji PKW: nie zanosi się na to, by było potrzebne przedłużenie ciszy wyborczej.
PILNE
PKW informuje na konferencji, że województwa z największą frekwencją to: mazowieckie (51,17 proc.), małopolskie (50,27 proc.) oraz podkarpackie (49,19 proc.).
Najgorzej pod względem frekwencji wypadają woj. opolskie - 42,32 proc., warmińsko-mazurskie - 43,06 oraz kujawsko-pomorskie 45,51 proc.
Warszawa pozostaje dużym miastem z największą frekwencją - 54,76 proc. (miasta powyżej 250 tys. mieszkańców). Stolicy jednak daleko do Krynicy Morskiej, gdzie frekwencja wyniosła 73,54 proc. (wydano 1901 kart na 2585 uprawnionych).
PILNE
Sylwester Marciniak, szef PKW informuje, że frekwencja na godz. 17 w wyborach prezydenckich wyniosła 47,89 proc. W wyborach prezydenckich w 2015 roku frekwencja o godz. 17 wynosiła 34,41 proc.. - Mamy dalszą tendencję wzrostową - dodaje Marciniak.
PILNE
Zaczyna się konferencja PKW!
Frekwencja w skali ogólnopolskiej na godz. 12 wyniosła 24,08 proc. Pięć lat temu do godz. 12 zagłosowało zaledwie 14,61 proc. Polek i Polaków. Największa była w woj. mazowieckim (26,36 proc.), małopolskim (25,32 proc.) i podlaskim (25,16 proc.). O godz. 18.30 dowiemy się, ile wyniosła frekwencja na godz. 17. Padnie rekord?
Głos oddał dopiero co Marek Jakubiak, teraz zrobił to kolejny kandydat - Krzysztof Bosak.
Wraz z @KarinaBosak zagłosowaliśmy w komisjach na warszawskiej Woli i Ochocie! ???? pic.twitter.com/KeoRYB0fjq
— Krzysztof Bosak ???? (@krzysztofbosak) June 28, 2020
Równo trzy godziny do zamknięcia lokali wyborczych i zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich!
O godz. 18.30 konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z podsumowaniem dotychczasowego przebiegu wyborów, poznamy też nowe dane o frekwencji.
Polska Agencja Prasowa informuje, że w komisjach w dwóch miejscowościach - Zakopanem i Krynicy-Zdroju - zaczęło brakować kart. Jak tłumaczyła szefowa delegatury KBW w Nowym Sączu, wiele osób zgłaszało się do głosowania z zaświadczeniami - głównie kuracjusze i turyści. Dlatego potrzebne było uruchomienie rezerw, blisko tysiąca kart.
Kolejny z kandydatów oddał głos, tym razem Marek Jakubiak:
My już :) pic.twitter.com/vqt8UEVsrQ
— Marek Jakubiak?????? (@jakubiak_marek) June 28, 2020
Wicepremier Jacek Sasin już zagłosował:
Zachęcam wszystkich Rodaków do uczestnictwa w #WyboryPrezydenckie2020 ????
— Jacek Sasin (@SasinJacek) June 28, 2020
Ja już zagłosowałem. #Hrubieszów #Lubelskie pic.twitter.com/Rl2WLPfeQt
W niedzielę nie tylko w Polsce odbywają się wybory. We Francji obywatele głosują w drugiej turze wyborów samorządowych, którą przesunięto w marcu ze względu na koronawirusa. W pierwszej turze wybrano 85 proc. możliwych miejsc, a pozostałe 15 proc. pozostało do obsadzenia. Chodzi m.in. o Marsylię, Lyon czy Paryż.
W stolicy Francji o fotel mera walczą Anne Hidalgo (dotychczasowa mer), Agn?s Buzyn i Rachida Dati.
"Zagłosowaliśmy i zachęcam wszystkich moich Rodaków, którzy jeszcze tego nie zrobili, żeby wzięli udział w wyborach. Warto skorzystać z prawa obywatelskiego, jakim jest prawo oddania głosu. Dobrego, słonecznego popołudnia!" - pisze prezydent Andrzej Duda.
Wyniki sondaży exit poll w wyborach poznamy po godz. 21, ale co z oficjalnymi danymi? Państwowa Komisja Wyborcza zapowiada aż cztery konferencje w poniedziałek po wyborach, o godz. 10, 13.30, 18.30 i 22. Wtedy ma podawać "cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania". Nie wskazano, kiedy możemy oczekiwać finalnych, pełnych wyników.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pochwalił się na Twitterze zdjęciem z momentu, gdy oddaje głos w lokalu wyborczym.
?? Decyzja zapadła. ???? #Polska! #WyboryPrezydenckie2020 pic.twitter.com/FPRIlqy20W
— Dariusz Piontkowski ???? (@D_Piontkowski) June 28, 2020
Onet podaje za Polską Agencją prasową, że w Warszawie zanotowano kilkanaście zasłabnięć przed i w lokalach wyborczych. 80-letni mężczyzna stracił przytomność, musiał być reanimowany i odwieziony na SOR w Szpitalu Bielańskim.
W niedzielę w Warszawie, jak w wielu miejscach w Polsce, temperatura w pewnych momentach przekraczała 27-28 stopni.
Były premier Donald Tusk już zagłosował, pochwalił się zdjęciem z lokalu wyborczego w Gdańsku (razem z nim były żona i córka). Na Twitterze do zdjęcia dołączył krótki komentarz: "Kolejka była spora, ale zgadzam się z 'Andrzej Rysuje', że lepiej poczekać 15 minut niż 5 lat".
Kolejka była spora, ale zgadzam się z ?@AndrzejRysuje?, że lepiej poczekać 15 minut niż 5 lat. pic.twitter.com/NATeq8HcMH
— Donald Tusk (@donaldtusk) June 28, 2020
Dziennikarz Jakub Krupa podsumował dotychczasowe głosowanie wśród Polonii. Na Wyspach i w Niemczech zagłosowało blisko 161 tysięcy osób, nie ma danych z USA. Natomiast np. w Irlandii zagłosowało ok. 18 tys. Frekwencja w Wielkiej Brytanii - wynika z jego wyliczeń - już jest wyższa niż w I turze wyborów z 2015 roku. W tym roku wyniosła 85,8 proc. (a to jeszcze niepełne dane), gdy w 2015 roku było to 82,9 proc.
Rozszerzona wersja tabelki dot. głosowania wśród Polaków poza granicami kraju:
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) June 28, 2020
- Siedem państw z powyżej 10 tys. wyborców
- Aktualne dane dot. liczby uprawnionych
- Ostatnie dostępne dane dot. zwróconych głosów
- Porównanie frekwencji z 2015 pic.twitter.com/sqACKpcK4h
18.30 - o tej godzinie zaplanowana jest kolejna konferencja PKW, na której podana zostanie frekwencja wyborcza. Komisja poinformuje także o przebiegu głosowania.
Ostatnia konferencja zaplanowana jest na godz. 22, już na zakończenie głosowania. Lokale wyborcze w tegorocznych wyborach prezydenckich zamykane są o godz. 21.
O wyglądzie kart do głosowania oraz jak poprawnie oddać głos 28 czerwca 2020 r. w wyborach Prezydenta RP, dowiesz się z materiału Państwowej Komisji Wyborczej. Zobacz całą piątkową konferencję PKW ? https://t.co/SZLUyNo7Kf pic.twitter.com/wdKzOaulgm
— PKW/KBW (@PanstwKomWyb) June 27, 2020
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oddali głosy w wyborach prezydenckich w jednym z lokali wyborczych w Krakowie
W porównaniu z poprzednimi wyborami prezydenckimi jest słabsza mobilizacja w połudnowo-wschodniej, a silniejsza w północno-zachochniej Polsce - zwraca uwagę Marcin Palade. Jednak niektórzy komentujący frekwencję zwracają uwagę, że ze względu na epidemię trudno porównywać frekwencję w tych wyborach z poprzednimi i może mieć na nią wpływ wiele czynników, nie tylko mobilizacja poszczególnych elektoratów.
Frekwencja na godz. 12 w układzie województw. Jest zaskoczenie. Słabsza mobilizacja w płd-wsch a silniejsza w półn-zach Polsce. pic.twitter.com/0aSvpsj4BI
— Marcin Palade (@MarcinPalade) June 28, 2020
Tymczasem swoje głosy oddają kolejni politycy. W Gdańsku głosował były prezydent Lech Wałęsa, a w Warszawie - prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kolejna konferencja prasowa PKW - o godz. 18:30.
PKW informuje, że incydenty są "nieliczne" i jest ich mniej, niż zwykle.
Spośród miast najwyższa jest frekwencja w:
- Warszawie - 29,59 proc.
- Zielona Góra - 28,58 proc.
- Toruń - 28,42 proc.
PKW podaje frekwencję w województwach - trzech z najwyższą frekwencją i trzech z najniższą. To kolejno:
- mazowieckie - 26,36 proc.
- małopolskie - 25,32 proc.
- podlaskie - 25,15 proc.
Oraz:
- opolskie - 20,6 proc.
- świętokrzyskie - 22,13 proc.
- lubuskie - 22,65 proc.
PILNE
Frekwencja do godzin 12:00 wyniosła proc. 24,08 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Do południa wydano kart do głosowania 7,1 mln z na 29,5 mln osób uprawnionych. To rekord! W wyborach prezydenckich w 2015 roku frekwencja do godz. 12:00 wyniosła 14,6. Zaś w ostatnich wyborach - do Sejmu i Senatu w 2019 roku - było to 18,1 proc.
Studio Wyborcze PKW: Wybory Prezydenta RP 2020 ? konferencja prasowa 28 czerwca 2020 r. godz. 10:00 https://t.co/Qxn6cWJxOn
— PKW/KBW (@PanstwKomWyb) June 28, 2020
Donald Tusk z żoną i córką oddali głosy w wyborach prezydenckich w jednym z lokali wyborczych w Sopocie. - Czuje się w powietrzu, to duże emocje i chęć zaangażowania w sprawy publiczne - powiedział lider Europejskiej Partii Ludowej w rozmowie z trójmiejską "Gazetą Wyborczą".
Kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz razem z małżonką zagłosowali w wyborach prezydenckich.
Zagłosowane ????????????? pic.twitter.com/wejMrgraSc
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) June 28, 2020
Dziennikarz Konrad_Piasecki pisze, że w jego komisji wyborczej na warszawskim Mokotowie frekwencja do godz. 12:00 wyniosła ponad 25 proc. Dane dla całej Polski PKW poda na konferencji prasowej zaplanowanej na godzinę 13:30.
W mojej komisji (Mokotów) frekwencja do 12.00 - 25,8%25
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) June 28, 2020
Polacy mieszkający w Rosji również biorą udział w wyborach prezydenta RP. Nasi rodacy mogą głosować w pięciu okręgach wyborczych. Lokale otwarto w placówkach konsularnych w: Moskwie, Petersburgu, Irkucku, Kaliningradzie i Smoleńsku.
W całej Rosji swój udział w wyborach zgłosiło koło 500 Polaków. Najwięcej, bo 329 osób w Moskwie, ponad 70 w Petersburgu i około 50 w Irkucku. W tym ostatnim okręgu, ze względu na odległości wszyscy głosują korespondencyjnie. Listy z kartami do głosowania trafiły między innymi do miejscowości oddalonych od Moskwy od 5 do 10 tysięcy kilometrów, w tym do Nowosybirska, Władywostoku i Chabarowska. W lokalu wyborczym w Moskwie, gdzie Polacy przychodzą głosować osobiście przygotowane zostały środki ochrony osobistej i jednorazowe długopisy. Członkowie Komisji Wyborczej przypominają uczestnikom głosowania o zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski z żoną oddali głosy w jednym z lokali wyborczych w Warszawie
PKW informowało, że głosowanie zaczęło się bez poważnych zakłóceń, jednak nie obyło się bez drobnych incydentów:
- Przewodniczący obwodowej komisji nr 100 w Toruniu znajdował się pod wpływem alkoholu. Do lokalu przybyła policja. Wybrany został nowy szef komisji. Zdarzenie nie miało wpływu na rozpoczęcie głosowania, ani na jego prawidłowy przebieg - zapewnia PKW.
- Wczoraj na Podkarpaciu zostały przeniesione siedziby dwóch obwodowych komisji wyborczych, ponieważ warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie głosowania. W nocy trwały prace w kilku lokalach, które rano zostały otwarte bez przeszkód.
- Z powodu nawałnic w Jeleniej Górze i w Słupsku zmieniono siedziby obwodowych komisji - w jednym przypadku dotyczyło to lokalu, w drugim sali w szkole.
- W 50 przypadkach policja zabezpieczała przewóz dokumentacji wyborczej, z czego raz lokal wyborczy został sprawdzony minersko-pirotechnicznie.
Tygodnik Podhalański alarmuje, że w jednym z lokali wyborczych w Zakopanem mogło dojść do nieprawidłowości. "Ludzie głosowali na kartach bez czerwonej pieczęci. Te głosy będą nieważne" - pisze tygodnik.
W Zakopanem, na Chramcówkach KO nr 7 ludzie głosowali na kartach bez czerwonej pieczęci. Interweniują w naszej redakcji. Pytamy w Komisji Okręgowej. Te głosy będą nieważne. Co mają zrobić skoro już oddali głos? Nawet na tym zdjęciu widać takie karty. #Wybory #Tatry #Zakopane pic.twitter.com/xn5AdLFBZS
— Tygodnik Podhalański (@24tp_pl) June 28, 2020
Kandydat Lewicy na stanowisko prezydenta RP Robert Biedroń oraz jego partner, poseł Krzysztof Śmiszek oddali głosy w lokalu wyborczym w Warszawie
Straż Miejska m.st. Warszawy oferuje pomoc dotarciu do lokalu wyborczego. "Jeśli masz problemy z poruszaniem, a nie wymagasz specjalistycznego transportu, dowieziemy Cię do lokalu wyborczego i z powrotem! Przekaż znajomym, zadzwoń: 22 598 69 29. Mamy rękawiczki i środki dezynfekcyjne - bezpieczeństwo przede wszystkim!"- informuje straż.
Dziś #wybory - jeśli masz problemy z poruszaniem, a nie wymagasz specjalistycznego transportu, dowieziemy Cię do lokalu wyborczego i z powrotem! Przekaż znajomym, zadzwoń ??22 598 69 29. Mamy ??, ?? i środki dezynfekcyjne - #bezpieczeństwo przede wszystkim! pic.twitter.com/N2IlUkb3op
— Straż Miejska m.st. Warszawy (@SMWarszawa) June 28, 2020
PKW informowała, że niektóre nadmorskie miejscowości spodziewają się zwiększonej liczby głosujących. Tak wygląda kolejka do jednego z lokali wyborczych w Mielnie:
@MeteoprognozaPL A to Mielno Unieście stąd raczej nikt nie wyjeżdża a kolejka na 30 min. pic.twitter.com/ZDWZuzmA5a
— Piotr Sydon (@piotrs077) June 28, 2020
Niestety nie wszyscy Polacy za granicą będą mieli okazję zagłosować. Jak pisze dziennikarz Jakub Krupa, niektórzy wybory w Wielkiej Brytanii dostali swoje pakiety wyborcze dopiero dziś. Teoretycznie mają czas na ich odesłanie pocztą lub kurierem do godz. 21:00, jednak w praktyce może się to okazać trudne.
Parę #PolesinUK dało znać, że dostali swoje karty wyborcze do głosowania w Wielkiej Brytanii... dzisiaj - podczas niedzielnego runu Royal Mail z paczkami.
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) June 28, 2020
Trzymam kciuki, żeby udało się odesłać na czas do konsulatu!
W długiej kolejce do głosowania stał dziś m.in. Zbigniew Boniek. "No..... zapowiada się 90 minut spokojnej gry" - napisał na Twitterze.
No..... zapowiada się 90 minut spokojnej gry?????? #wyborczakolejka pic.twitter.com/BkJlkPNw9O
— Zbigniew Boniek (@BoniekZibi) June 28, 2020
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia z małżonka oddali głosy w wyborach w lokalu wyborczym w Otwocku.
Jeżeli już oddaliście głos, to możliwe, że napotkaliście taki widok: do lokali wyborczych w niektórych miastach już od godz. 7 rano ustawiają się kolejki.
Kraków, Nowa Huta non stop kolejka na kilkanaście osób pic.twitter.com/rgNSy5OUoo
— Michał Sandecki (@M_Sandecki) June 28, 2020
Kolejka do mojego lokalu wyborczego. Godzina 7:30. pic.twitter.com/D9KwinSFNa
— Marek Szymaniak (@Marek_Szymaniak) June 28, 2020
Taka kolejka na warszawskiej Woli ???? pic.twitter.com/bNtNe0yuow
— Beata_Ka (@Beata___Ka) June 28, 2020
Premier Mateusz Morawiecki razem z rodziną zagłosowali już w lokalu wyborczym w Warszawie.
We Włoszech z powodu pandemii koronawirusa wybory prezydenta RP odbywają się wyłącznie korespondencyjnie. Obwodowe komisje wyborcze działają na terenie polskich placówek dyplomatycznych: Dwie komisje pracują w Rzymie, a jedna w Mediolanie w tamtejszym Konsulacie Generalnym. Konsulat w Rzymie przyjmuje również głosy Polaków przebywających na Malcie. Koperty zwrotne z oddanym głosem można było dostarczyć osobiście komisjom wyborczym do północy w piątek. Natomiast do zakończenia wyborów, czyli dziś do godziny 21.00 komisje przyjmują koperty zwrotne dostarczone przez świadczących usługi pocztowe, w tym firmy kurierskie.
PKW zapewnia, że osoby głosujące na ostatnią chwilę wejdą do lokali wyborczych, nawet jeśli przed siedzibą komisji utworzy się kolejka. Głos w wyborach prezydenckich można oddać między 7:00 a 21:00.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak podkreśla, że najważniejsze, by stawić się na głosowanie przed 21:00. - To nie jest podstawa do przedłużenia ciszy wyborczej (...) osoby, które zgłoszą się do oddania głosu do 21:00, będą miały taką możliwość - uspokaja szef PKW. Taką kolejkę nadzoruje członek obwodowej komisji.
Wyższej niż zwykle frekwencji spodziewają się niektóre miejscowości nadmorskie. Jak poinformowała PKW część komisji z kurortów wystąpiła o zwiększenie limitu kart do głosowania.
Przed wyborami wydano 210 tysięcy 61 zaświadczeń o prawie do głosowania umożliwiających głosowanie niezależnie od miejsca zameldowania. Ponadto w całym kraju do spisu wyborców dopisało się 447 tysięcy 645 osób.
PKW informuje, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte bez zakłóceń i nie ma informacji, by gdzieś obywatele mieli problemy z oddaniem głosu. Takie obawy pojawiły się m.in. po burzach, które wywołały w ostatnich dniach powodzie i podtopienia. PKW potwierdza, że przed niektórymi lokalami tworzą się kolejki, do czego może przyczyniać się kilka rzeczy. Z jednej strony to limit osób w lokalu związany z epidemią, z drugiej - więcej osób może chcieć glosować rano, by uniknąć upału. O tym, czy frekwencja jest wyższa niż w poprzednich wyborach, dowiemy się po godz. 13:30.
Do drobnego incydentu doszło w Słupsku, gdzie nie można było otworzyć drzwi do lokalu, gdyż członkowie komisji nie mieli kluczy. Jednak opóźniło to otwarcie tylko o kilka minut, bez wpływu na przebieg wyborów.
PKW poinformowała o przypadkach łamania przepisów, w tym trwającej od soboty ciszy wyborczej. Było po ponad 90 przypadków uszkodzeń ogłoszeń wyborczych, jeden przypadek przekazania innej osobie karty do głosowania. W sumie odnotowano 8 przestępstw i prawie 160 wykroczeń. Doszło do napadu na mężczyznę, który rozwieszał kilka dni temu plakaty. Z kolei w Wałbrzychu pracownicy Straży Miejskiej mieli zrywać plakaty.
Trwa pierwsza dziś konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwsze dane nt. frekwencji poznamy po godzinie 13:30. Teraz PKW informuje o rozpoczęciu głosowania. Transmisja poniżej:
Studio Wyborcze PKW: Wybory Prezydenta RP 2020 ? konferencja prasowa 28 czerwca 2020 r. godz. 10:00 https://t.co/yUS2YIUqzN
— PKW/KBW (@PanstwKomWyb) June 28, 2020
Dzień dobry! To dziś - po tygodniach niepewności i krótkiej kampanii wyborczej odbywają się wybory prezydenckie. Ze względu na epidemię głosowanie w lokalach odbywa się z zachowaniem środków ostrożności. Od rana w niektórych miejscach, m.in. w Warszawie, trzeba było stać w kolejce. Dlatego nie zostawiajcie głosowania na ostatni moment! A po najnowsze informacje o przebiegu głosowania i wieczór wyborczy o godz. 21:00 zapraszamy na Gazeta.pl.