Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]

Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]

 • środa, 17 czerwca 2020
 • Później w TVP dano krótkie wejścia niektórym kandydatom. Jak mówią prowadzący, Trzaskowski nie zatrzymał się na rozmowę w TVP przed "ścianką" i wyszedł poza ustaloną wcześniej kolejnością (wprowadzoną ze względu na wymogi sanitarne).

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Prezydent Andrzej Duda dostał dodatkowe wejście na antenę TVP Info, ale inni kandydaci już nie. Po podsumowaniu debaty w wydaniu prezydenta w studio stwierdzono, że kandydaci wychodzą z siedziby TVP i oddano głos komentatorom m.in. Tomaszowi Sakiewiczowi.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Już po debacie dodatkowy czas na antenie TVP Info dostał prezydent Andrzej Duda. Wytyka, że jego poprzednicy na tym stanowisku nie brali udziału w debatach przed I turą wyborów. Wytyka, że za rządów PO-PSL wykradany był VAT. - Szanowni rodacy, żebyście sobie przypomnieli, co było przed 2015 rokiem i zestawili z tym, co mieliście przez ostatnie pięć lat. (...). Obiecuję dalej spokojną, rozsądną politykę - mówi.

  Miłosz Kłeczek z TVP dopytuje prezydenta, czy "czuje się zwycięzcą" debaty. - Kto wygrał debatę, to ocenią widzowie. Ja po tej debacie czuję się bardzo dobrze - odpowiada Andrzej Duda.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Prowadzący podsumowuje, że debatę oglądało 7,5 miliona widzów i kończy starcie kandydatów 28 czerwca. - Wybierzemy mądrze i dobrze, przede wszystkim dla Polski - mówi dziennikarz TVP Michał Adamczyk.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Andrzej Duda: - Te mijające 5 lat to był dla Polski dobry czas.

  Dalej prezydent wylicza programy socjalne PiS oraz obniżenie wieku emerytalnego. - Polakom zaczęło się żyć lepiej, uderzył jednak koronawirus. Udało nam się uruchomić tarczę. Jest szansa na pomyślny rozwój. Wyjdziemy z kryzysu i wrócimy na drogę dobrego rozwoju - mówi.

  Stanisław Żółtek: - Chcemy mieć pensje większe niż Niemcy, to znieśmy podatki, uwolnijmy się od biurokracji. (...). Jeśli nie wierzycie, że jako prezydent potrafię wymusić likwidację podatku dochodowego, to obiecuję, że ułaskawię każdego Polaka, który nie płaciłby PIT albo CIT.

  Krzysztof Bosak: - Polska od lat rozrywana jest jałowym i niszczącym konfliktem PiS-u i PO. Pytania zostały tak dobrane, żeby ten konflikt wzmocnić i jeszcze głębiej nas podzielić. Polska potrzebuje alternatywy dla tego podziału, taką alternatywę tworzy Konfederacja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Trwa ostatnia runda debaty, to wolne wypowiedzi kandydatów. Tanajno: - Wydaje nam się, że w studio jest Rafał Trzaskowski, nie, to jest dubler Grzegorza Schetyny. Wydaje nam się, że jest tutaj Andrzej Duda. Nieprawda, to Jarosław Kaczyński przed państwem występuje. (...). Zagłosujcie na bezpartyjnego prezydenta.

  Marek Jakubiak: - Prezydent RP musi być człowiekiem, który będzie pilnował jedynie interesów Polski. Polacy powinni być dumni z prezydenta, jak z Rzeczpospolitej.

  Waldemar Witkowski lekko się myli, prawie powiedział, że osoby, które namawiały go do kandydowania chcą, by "pracować siedem dni" - chodziło o pracę 7 godzin dziennie. - Gwarantuję, że będę dbał o pracowników, rodziców, dzieci - dodaje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • - Moje hasło wyborcze to silny prezydent i wspólna Polska. Potrzebny jest taki prezydent, w pełni niezależny, który pobudza do działania. Również prezydenta, który, panie Andrzeju Dudo, szanuje swój podpis - mówi Rafał Trzaskowski, podnosząc do kamer długopis. - Nie będę prezydentem totalnym, ale nie będzie zgody na łamanie Konstytucji - dodaje.

  Kosiniak-Kamysz: - Nie ma ważniejszej sprawy, jak przywrócenie Polsce wspólnoty. Tylko ja jestem w stanie zszyć Polskę, Polskę rozdartą dzisiaj na pół. Nie interesują mnie spory z przeszłości, ta PO-PiSowa wojna, w którą nas wciągają. Wybierzmy przyszłość, a nie walkę styropianu z betonem.

  Szymon Hołownia: - Kiedy Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski chowają swoje partyjne logotypy, to dalej muszą pozostać wierni swoim politycznym rodzinom. Ja pozostanę obywatelski. Nie będę prezydentem Polski PiS czy Platformy. Będę dla was.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Ostatnia runda: swobodne wypowiedzi, kandydaci mają po minucie.

  Biedroń: - 28 czerwca będziemy mogli wybrać Polskę naszych marzeń, nie wybierając między większym złem z PiS-u, a mniejszym złem z PO. Oni przez pięć lat budowali Polskę zaściankową, upychali swoje kieszenie, zmieńmy to. Słupszczanie dokonali kiedyś zmiany, pora na Polskę.

  Piotrowski: - Mam 15-letnie doświadczenie w pracy na rzecz Polski w UE, jestem katolikiem, dlatego doprowadzę do ochrony każdego życia w Polsce. Jestem dumny z tego, że jestem katolikiem, mam też program wyborczy, zapraszam na swoją stronę. Jestem za rozsądkiem klimatycznym, ale nie za mordowaniem polskiego górnictwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Andrzej Duda o szczepionce na koronawirusa: - Jak zostanie wynaleziona, to powinna być przebadana wnikliwie u nas. A następnie, jak zostanie dopuszczona, to powinna być dostępna dla seniorów, nieodpłatnie. Szczepionka powinna być dobrowolne, jak przy grypie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Stanisław Żółtek o szczepionkach na koronawirusa: - To pytanie wbrew pozorom uważam za ważne To pytanie o wolność. Jeśli raz pozwolimy, aby rząd nas zaszczepił, to później się od tego nie uwolnimy (...). Nieważne, czy będzie skuteczna czy nie, sam fakt, że będzie traktowani jak zwierzęta gospodarcze, że można nas zaszczepić siłą, to ten fakt jest straszny.

  Tanajno: - Jakiekolwiek rozmowy z politykami o zmianie stanu w Polsce, to nic innego jak malowanie ściany z grzybem świeżą farbą. Jeśli chcecie zmiany w służbie zdrowia, przestańcie głosować na polityków.

  Mirosław Piotrowski deklaruje, że jest przeciwny obowiązkowym szczepionkom. Marek Jakubiak dowodzi, że część społeczeństwa przeszła już przez koronawirusa i pokazuje tester za 30 zł, który ma wykazać, czy przeszedł już koronawirusa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Krzysztof Bosak o szczepionce na koronawirusa: - To kolejne ciekawe pytanie - o coś, co jeszcze nie istnieje. Dwa razy nie (chodzi o kupowanie szczepionek i uznawanie ich za obowiązkowe - red.).

  Bosak zaczyna pokazywać w studio "przygotowane wcześniej ustawy", które mają pomóc Polsce w najbliższych latach. Waldemar Witkowski "trzyma kciuki" za przygotowanie szczepionki na koronawirusa, a potem szczepienie powinno być obowiązkowe.

  Szymon Hołownia: - Jako prezydent chciałbym zajmować się rzeczami, które istnieją, a nie tymi, które nie istnieją. (...). Chcę jako prezydent budować sensowną służbę zdrowia.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Piąta runda pytań, tematem koronawirus. Czy Polska powinna kupić szczepionkę na koronawirusa i czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

  Kosiniak-Kamysz mówi o sytuacji w służbie zdrowia i wspomina, co usłyszał na bazarze w Łowiczu. - Szczepionkę trzeba wynaleźć, wdrożyć i sprawić, by była dostępna dla wszystkich w Polsce - dodaje.

  - Polki i Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki - deklaruje Rafał Trzaskowski i pyta prezydenta i rząd: - Czy epidemia się skończyła? (...). Trzeba zadawać trudne pytania rządzącym.

  Biedroń: - Rząd PiS nas zawiódł, był zajęty innymi sprawami.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Robert Biedroń: - Jeśli Polską będzie dalej rządził Andrzej Duda i PiS, to w Polsce szybciej przyjmiemy ruble niż euro, bo do tego doprowadzą te rządy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Stanisław Żółtek: - Precz z tym euro, szkoda tego pytania zadawać. Wolałbym porozmawiać o wyjściu Polski z UE. (...). Ludzie zajmują się jakimiś 500+, aż mi strach zaproponować rządowi, że może Menelowe+.

  Paweł Tanajno o euro: - Jak słyszę rozmowy polityków o gospodarce, to mam wrażenie, że nie szanują inteligencji widzów. Oprócz Marka Jakubiaka osoby tu zgromadzone, gdyby im postawić budkę z lodami na molo w Sopocie, to by im zbankrutowała w ciągu tygodnia. (...). Wystarczy nie kraść.

  Szymon Hołownia deklaruje, że jest zwolennikiem przyjęcia euro. Po czym przechodzi do pytania "PiS i PO" o to, dlaczego nie było inwestycji w szpitale i szkoły.

  Waldemar Witkowski ocenia, że zmiana złotego na euro powinna być poprzedzona referendum.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Krzysztof Bosak mówi, że pytanie o euro w Polsce nie dotyczy gospodarki, a polityki zagranicznej. Mirosław Piotrowski jest za tym, by pozostać przy złotym.

  Rafał Trzaskowski: - Traktat akcesyjny zobowiązuje nas do przyjęcia euro, ale na szczęście nie mówi "kiedy". Na razie nie jesteśmy przygotowani.

  Władysław Kosiniak-Kamysz: - Ten, kto układał te pytania, musiał mieć niezły odlot.

  Później prowadzący debatę zaznacza, że pytanie o wprowadzenie euro jest ważną sprawą dla Polaków.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Czwarta runda pytań - gospodarka. Adamczyk: - Konkretne pytanie, euro czy złoty? Kiedy i czy Polska powinna przyjąć walutę euro?

  Andrzej Duda zaczyna od zaatakowania Biedronia, który mówił, że prezydent powinien mieć odwagę. Wytyka mu, że zaprosił go do Pałacu Prezydenckiego na rozmowę po atakach na LGBT. Biedroń ripostuje: - A przeprosił pan?!

  Co do euro Andrzej Duda wskazuje, że wszystko będzie zależne od sytuacji w kraju, a tę walutę nad Wisłą powinno się wprowadzić, gdy Polacy będą zamożnym narodem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Robert Biedroń pyta retorycznie, czy widzowie chcą "żyć w Polsce rządzonej przez tych facetów". - Oni boją się zmiany, prezydent musi mieć odwagę, by walczyć o każdą grupę- dodaje.

  Waldemar Witkowski mówi z kolei, że "jeżeli w domach dziecka są osoby przez lata utrzymywane - to nie lepiej, żeby zostały one adoptowane?".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Krzysztof Bosak mówi, że nie zgodzi się na takie zmiany (małżeństwa LGBT). Twierdzi, że pytanie o nie, to próba uderzenia w Rafała Trzaskowskiego przez TVP. Dodaje, że to taka zagrywka "dla osób mniej inteligentnych". podpiszę ustawę o związkach partnerskich, zawetuję o małżeństwie par homoseksualnych i adopcji dzieci.

  Szymon Hołownia deklaruje, że podpisze ustawę o związkach partnerskich, ale zawetuje taką, która wprowadzałaby małżeństwo par homoseksualnych lub możliwość adoptowania dzieci przez nie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Władysław Kosiniak-Kamysz zamiast o małżeństwach osób nieheteroseksualnych opowiada o emerytach i sytuacji młodych w Polsce. Dopiero na koniec mówi: - Trzeba zrobić referendum w sprawie związków partnerskich. Na małżeństwa homoseksualne się nie zgodzę i na adopcji dzieci też nie.

  Tanajno o pytaniu o małżeństwa LGBT: - Miałem takie przeczucie, że Jarosław Kaczyński podyktuje jakieś pytanie o LGBT. Ja się w to nie wpiszę, niech się bawi w to PiS i opozycja.

  Rafał Trzaskowski mówi, że zamiast o sprawach małżeństw homoseksualnych to w debacie kandydaci powinni mieć możliwość pokazania swoich planów na wyciąganie Polski z koronakryzysu. Choć przyznaje: - W moim programie są związki partnerskie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Trzecie pytanie w debacie: Małżeństwa homoseksualne, później adopcja przez nie dzieci. Czy zgodzi się pan na te zmiany?

  Andrzej Duda odpowiada jako pierwszy: - Nie zgodzę się na takie zmiany. Zapis w Konstytucji, o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, to zapis dobry i bardzo ważny. To nie są sprawy, które są jakimś moim marzeniem, to jest dobrze uregulowane.

  Stanisław Żółtek mówi, że władza ani obywatele nie powinni interesować się tym, co robią inni. Jednak przestrzega przed "ideologią".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Władysław Kosiniak-Kamysz ocenia, że "nie jest problemem", że lekcje religii odbywają się w szkołach. - Jako prezydent będę stał na straży wartości. (...). Państwa muszą pozostać świeckie - mówi.

  Krzysztof Bosak - jak Tanajno - temat religii w szkole nazywa tematem zastępczym. - Nie ma teraz żadnego konfliktu społecznego w tej sprawie - mówi i opowiada o bonie edukacyjnym.

  Robert Biedroń jest za wyprowadzeniem lekcji religii ze szkół i dopowiada, że prezydent nadal nie przeprosił za słowa o LGBT.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Pytanie w debacie TVP brzmi: Czy jest pan za umożliwieniem dzieciom przygotowania do I komunii świętej na lekcjach religii w szkole?

  Stanisław Żółtek ocenia, że religia jest lekceważona w szkołach, a dzieci widzą księży jako zwykłych nauczycieli. Andrzej Duda odpowiada Hołowni, który wytknął mu, że nie powołał swojego przedstawiciela do komisji ds. pedofilii. - To, że powołałem swojego przedstawiciela do komisji jest jasne, dziwne, że jeden z kandydatów o tym nie wie, ma blade pojęcie o tym, co dzieje się w państwie - kwituje.

  - Na religię chodzą dzieci, których rodzice chcą, żeby chodziły. Nie ma przymusu - mówi prezydent.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Witkowski wspomina, że jako młody człowiek uczęszczał na lekcje religii w salkach przykościelnych i chciałby "aby dalej tak było". Z kolei Mirosław Piotrowski mówi: - Religia katolicka powinna być nauczana i nie powinna być spychana na margines.

  Paweł Tanajno domaga się, by nie rozmawiać na tematy religii w szkołach, a na tematy gospodarcze i sytuacji w państwie. - Przestańmy mówić o tematach zastępczych - dodaje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Druga tura pytań. Pytanie brzmi: Czy jest pan za umożliwieniem dzieciom przygotowania do I komunii świętej na lekcjach religii w szkole?

  Pierwszy odpowiada Trzaskowski: - O tym powinni decydować rodzice. (...). Potrzebujemy prezydenta, który nie tylko mówi o wartościach, ale i je praktykuje. Wierzę, że jesteśmy wszyscy równi wobec prawa.

  Szymon Hołownia ocenia, że w tej kwestii powinni decydować nauczyciele, uczniowie i rodzice, a nie władza. Zapowiada też, że rozliczy Kościół m.in. ze sprawy pedofilii. - Kwestia rozdziału Kościoła od państwa, które trzeba przeprowadzić, to inna sprawa. Zrobię to jako prezydent - mówi.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Trzaskowski zaczyna odpowiedź o uchodźcach słowami, że bardzo się cieszy z tego, że jest w TVP, dzięki czemu odbiorcy zapoznają się z jego poglądami "bez manipulacji". - Problem został rozwiązany w 2015 roku. Nie było zgody na automatyzm, czy przymus - dopowiada.

  - Gość w dom, Bóg w dom. Ale jest jedno "ale" - dla kogo? Dla tych, którzy chcą tu przybyć, żeby być Polakami - tak o przyjmowaniu uchodźców mówi z kolei Marek Jakubiak.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Szymon Hołownia przypomina, że w kwestii uchodźców Polska jest zobowiązana do wykonywania prawa międzynarodowego. Na koniec uderza w prezydenta: - Zapowiedziałem, że w ramach rozdziału Kościoła od państwa, odeślę klęczniki prezydenckie do muzeum. Ale może przed wizytą prezydenta Dudy lepiej odesłać je do Waszyngtonu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Robert Biedroń w kontekście przyjmowania imigrantów mówi o tym, że należy budować wspólnotę. - W każdym naszym działaniu powinniśmy budować mosty, a nie mury. Powinniśmy budować dom, w którym każdy się czuje jak u siebie - mówi.

  Waldemar Witkowski, kandydat Unii Pracy, mówi, że uchodźcom należy pomagać i przypomina, że Polska przyjmowała wiele lat temu np. Czeczenów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Władysław Kosiniak-Kamysz na razie zamiast o imigracji mówi o importowaniu do Polski węgla z Rosji czy śmieci z Niemiec. Po czym dodaje: - Jeśli chodzi o migrantów, to Polska powinna utworzyć korytarze humanitarne.

  Paweł Tanajno twierdzi, że "nie można trzymać ludzi na siłę" w Polsce (chodzi o imigrantów), bo będą to obozy pracy. Z kolei Krzysztof Bosak mówi: - Powinniśmy prowadzić politykę imigracyjną, odpowiedzialną, Polacy są narodem gościnnym, ale ci, którzy są tu na siłę przysyłani, to nie są goście.

  W podobnym tonie co Bosak wypowiada się Stanisław Żółtek, który o imigrantach mówi per "darmozjady", którzy chcą żyć na zasiłkach. - Przymusowa relokacja to jest skandal - kwituje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Pierwsza runda pytań to polityka zagraniczna. Adamczyk wprowadza temat, przypominając, że rząd Ewy Kopacz nie wykluczał przyjmowania uchodźców. Pytanie dotyczy tego, czy teraz Polska powinna ponownie rozważyć przyjmowanie uchodźców. "Jak powinna zachować się Polska?".

  Mirosław Piotrowski określił, że jest przeciwny temu rozwiązaniu. Andrzej Duda mówi z kolei, że Polacy to naród serdeczny, który już przyjmuje ludzi dobrowolnie, np. z Ukrainy. - Ale nie zgadzaliśmy się i nie zgadzamy się na to, by ludzi przymusowo przywożono do Polski - dopowiada.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Rozpoczyna się debata prezydencka, trwa przedstawienie wszystkich kandydatów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Cała debata ma trwać około 70 minut, poprowadzi ją dziennikarz TVP, jeden z prowadzących "Wiadomości" Michał Adamczyk. Prowadzący będzie mieć specjalny przywilej: może przerywać wypowiedzi kandydatów w momencie, gdy uzna, że nie stanowią one odpowiedzi na zadane pytanie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • Jak donosi portal Onet, Paweł Tanajno, jeden z kandydatów, nie mógł dostać się przed budynek TVP. Jego autobus nie został wpuszczony, przez co wjazd do Telewizji Polskiej został zablokowany.

  "Przed siedzibą TVP grupa aktywistów Pawła Tanajno blokuje wjazd na parking. Twierdzą, że ich kandydat nie może wjechać na teren telewizji. Prawda jest taka. Sztab Tanajny chce zabrać ze sobą kilkanaście osób na dwie możliwe. Sytuacja gorąca " - tak to zamieszanie opisuje Michał Nieznański ze sztabu wyborczego Krzysztofa Bosaka.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
 • O godz. 21 wystartuje w TVP zapewne jedyna debata prezydencka przed wyborami 28 czerwca (odwołano już tę w TVN, niepewny jest los tej w Polsacie). Tu lista 11 kandydatów, którzy wezmą w niej udział:

  Andrzej Duda - kandydat Zjednoczonej Prawicy,

  Rafał Trzaskowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej,

  Szymon Hołownia - kandydat niezależny,

  Władysław Kosiniak-Kamysz - kandydat PSL,

  Krzysztof Bosak - kandydat Konfederacji,

  Robert Biedroń - kandydat Lewicy,

  Paweł Tanajno - kandydat bezpartyjny,

  Marek Jakubiak - kandydat Federacji dla Rzeczypospolitej,

  Stanisław Żółtek - kandydat Kongresu Nowej Prawicy,

  Mirosław Piotrowski - kandydat Ruchu Prawdziwa Europa,

  Waldemar Witkowski - kandydat Unii Pracy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Debata prezydencka w TVP [NA ŻYWO]
Redagowane przez:
 • ks