Po wystąpieniu komisarza głos zabrała reprezentantka Rady Europejskiej Nikolina Brnjac. - Rada będzie przyglądała się rozwojowi wypadków. Sprawa zostanie poruszona na najbliższym posiedzeniu ogólnym rady - zakomunikowała.
Debata się zakończyła.
Po wystąpieniu komisarza głos zabrała reprezentantka Rady Europejskiej Nikolina Brnjac. - Rada będzie przyglądała się rozwojowi wypadków. Sprawa zostanie poruszona na najbliższym posiedzeniu ogólnym rady - zakomunikowała.
Debata się zakończyła.
- Jeśli sądy wydają orzeczenia, to te orzeczenia muszą być przez wszystkie władze realizowane - podkreśla Reynders. - Trzeba pamiętać, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenia mechanizmu połączenia kwestii finansowych ze stanem praworządności - mówi komisarz.
Reynders mówi o nowej KRS. Podkreśla, że według orzeczenia TSUE nie działa zgodnie z prawem. - A tymczasem niedawno pojawiło się nowych sześciu kandydatów, dwóch z nich zasiada w nowym KRS - powiedział.
- 4 lutego Izba Dyscyplinarna zdecydowała się zawiesić sędziego, który tak na prawdę chciał wykonać orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, obniżając mu jednocześnie wynagrodzenie - powiedział Reynders. Komisarz ma na myśli oczywiście Pawła Juszczyszyna.
Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, podkreśla, że komisja cały czas zajmuje się ustawą dyscyplinującą sędziów oraz tym, że cały czas działa Izba Dyscyplinarna. - Chce powiedzieć, że orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości są wiążące i muszą być respektowane - powiedział.
Prowadząca obrady udziela głosy na podstawie zgłoszeń. Każda grupa ma jeden głos.
Sylwia Spurek stwierdziła, że "bez mechanizmu łączącego praworządność i fundusze unijne nie zatrzymamy ciągnącego się od lat festiwalu łamania konstytucji". - Oczywiście ten mechanizm ma uderzyć w sprawców naruszeń, a nie w obywateli - podkreśliła.
Przemawia Radosław Sikorski. - Obecny rząd od lat próbuje wrobić poprzedniego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w odpowiedzialność za urojony zamach smoleński. Jego były adwokat powiedział, że postawienie mu zarzutów byłoby absurdalne. Za to na wniosek obecnego ministra został postawiony przed tzw. Izbą Dyscyplinarny. To, że adwokat mówi, że jego klient jest niewinny, jest powodem do szykan - powiedział Sikorski.
Anna Zalewska odpowiada rumuńskiemu eurodeputowanemu. Była minister edukacji przekonuje, że "20 tysięcy obywateli stanęła w obronie polskiego rządu, chcąc, by dalej reformował sądy".
- Obecny rząd polski i tzw. partia Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że stosuje praworządności, a na co dzień temu zaprzecza - mówi Siegfried Muresan z EPL.
- Wstydzę się, że w moim kraju żyją ludzie, którzy są gorsi od komunistów, którzy zniszczyli ten kraj bardziej niż komuniści - ripostuje Biedroń.
Odpowiedziała Biedroniowi Joanna Kopcińska. Zaapelowała, by nie straszyć polexitem.
- My, strona prodemokratyczna, musimy bronić Polski przed waszym szaleństwem - powiedział Biedroń.
Robert Biedron w natarciu. - Od czasu przejęcia władzy przez PiS minister sprawiedliwości Ziobro na skinienie Kaczyńskiego niszczy polski system prawny. Idzie na całkowite starcie z instytucjami UE i polskimi obywatelami - mówi. - Polski rząd chce doprowadzić do kolejnej katastrofy, do zamrożenia środków unijnych i powolnego polexitu - mówi.
- Władze polskie są bardziej zainteresowanie konfrontacją niż kompromisem - mówi Esteban Gonzales Pons z EPL.
Jadwiga Wiśniewska mówi sędziach "pałowanych we Francji".
Tineke Strik z Zielonych: - Rząd polski spowodował, że sędziowie są nie tylko poniżeni, ale mogą być karani. To przerażające, idziemy w stronę państwa niedemokratycznego.
Na jej wypowiedź zareagował Patryk Jaki. Europoseł mówi o przepisach dyscyplinujących, które obowiązują w Niemczech. Barley odpowiada, że nie reprezentuje Niemiec, tylko obywateli Unii Europejskiej.
Katarina Barley z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów również przypomina o uchwale Sądu Najwyższego dot. Izby Dyscyplinarnej. - Zaniechana została i podważona niezawisłość sądownictwa, dlatego należy spodziewać się postępowania w Trybunale Sprawiedliwości. Nie można sobie wybierać tak rodzynków z ciasta unijnego - powiedziała.
- Polskie społeczeństwo dawało radę tym, którzy gwałcili prawo i chcieli być bezkarni. Tak samo będzie teraz - dodał na koniec europoseł z PO.
- Słyszę, że Polska jest nękana przez Unię Europejską. No nie. To wy, mówię do Prawa i Sprawiedliwości, nękacie sędziów i Polaków - mówi Halicki.
Przy mikrofonie Andrzej Halicki. Polityk w parlamencie opowiada o podarciu przez Macieja Nawackiego projektu uchwały sędziów.
- Jeżeli ja pojadę do Polski, to Polska będzie respektowała mój immunitet. Jeżeli pojadę do Hiszpanii, to Hiszpania nie będzie respektowała immunitetu, który przyznał mi ten parlament. To jest postawa, która istnieje w Europie - mówi kataoloński polityk Carles Puigdemont.
- Polska jest członkiem UE, ale przede wszystkim jest suwerennym krajem - mówi europosłanka. - Współtworzymy Unię Europejską i odpowiadamy za nią - dodaje.
- Instytucje unijne nie powinny w proces wyborczy w żadnym kraju wyborczym - powiedziała była premier i apeluje do eurodeputowanych, by "nie ulegali presji politycznych frustratów".
- W Polsce trwa kampania wyborcza, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że celem inicjatorów dzisiejszej debaty było uwikłanie parlamentu w jej przebieg, chęć wpłynięcia na wynik wyborczy w Polsce - powiedziała Szydlo.
- Chcemy dokończyć reformy polskiego sądownictwa i jak każdy kraj we Wspólnocie mamy do tego prawo - mówi Szydło. - Wracamy do tematu. Można odnieść wrażenie, że Parlament Europejski na siłę chce taką rzeczywistość wykreować - dodaje.
Szydło przekonuje, że polskie reformy są wzorowane na rozwiązaniach innych krajów.
- Rozstrzygnięcie sporu należy do polskich sądów i trybunałów - mówi europosłanka z PiS.
- Polski system sprawiedliwości wymaga reform - podkreśla Szydło. Jak podkreśla polski rząd przeprowadza reformy zgodnie z prawem i "oczekiwaniem Polaków".
- Wyrażam ubolewanie, ze Parlament Europejski prezentuje ton wyraźnie polityczny - mówi była premier.
Beata Szydło przemawia.
- Polscy obywatele są obywatelami Unii Europejskimi, zamiast więc obwiniać Brukselę, polski rząd powinien zaangażować się w dialog - mówi Terry Reintke z Zielonych.
- Nie chodzi o karanie Polski, chodzi o to, żeby prawa demokratyczne, prawa obywateli były chronione - dodaje polityk. - Mówi się, że zachód nie rozumie, co to znaczy reformować złogi komunistyczne, ale ja jestem z kraju tej części Europy co Polska i nie chodzi o takie spojrzenia, że zachód jest przeciw wschodowi - stwierdza Šimečka.
- Sytuacja jest bezprecedensowa. Nigdy w historii żaden rząd państwa członkowskiego nie miał takiej władzy nad sądownictwem - mówi słowacki europoseł Michal Šimečka.
Przemawia Juan Fernando Loper Aguilar. - Polska wprowadza przepisy, które zagrażają sądownictwu. Izba Dyscyplinarna wydaje postanowienia, które zostały uznane za niepraworządne przez Trybunał Europejski - mówi eurodeputowany Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.
Jourova zwraca uwagę, że mimo uchwały SN Izba Dyscyplinarna wciąż działa. - Martwi mnie, że ostatnie wypadki wyglądają tak, jak wyglądają. Sytuacja jest bardzo poważna - powiedziała.
Jourova wspomina uchwałę Sądu Najwyższego ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej.
- Ustawa zwana represyjną jest kontrowersyjna. Komisja Wenecka mówiła, że niezależności i niezawisłość sędziów jest nadal zagrożona - stwierdziła Jourova. Dodała, że Komisja Europejska bada zgodność ustawy dyscyplinującej sędziów z prawem unijnym.
Jourova przypomina pismo, które wysłano w sprawie reform do polskich władz. Wzywała w nim do wstrzymania się reformami.
- Komisja chce w dalszym ciągu chce być zaangażowana w otwarty dialog, jednocześnie jest strażnikiem traktatów - powiedziała.
Jourova relacjonuje swoją wizytę w Polsce i spotkania z najważniejszymi osobami w kraju.
Przemawia Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Rozpoczęła się debata na temat praworządności w Polsce.
Zgodnie z harmonogramem posiedzenia, debata zacznie się za pięć minut. Pierwsza przemówi Nikolina Brnjac, zaraz po niej głos zabierze Vera Jourova.
"Za moment kolejna debata w PE o sytuacji w Polsce. Ponownie bez inicjatywy kogokolwiek z... Polski. Poczucie zażenowania z tego powodu to najłagodniejsze określenie. Tak długo byliśmy wzorcem, budziliśmy szacunek, czuliśmy dumę z funkcji J. Buzka, D. Tuska... dziś ogon Europy" - komentuje na Twitterze Bogdan Zdrojewski.
Za moment kolejna debata w #PE, o sytuacji w Polsce. Ponownie bez inicjatywy kogokolwiek z... Polski. Poczucie zażenowania z tego powodu to najłagodniejsze określenie. Tak długo byliśmy wzorcem, budziliśmy szacunek, czuliśmy dumę z funkcji J. Buzka, D. Tuska... dziś ogon Europy
— Bogdan Zdrojewski (@BZdrojewski) February 11, 2020
Z harmonogramu posiedzenia plenarnego wynika, że przemawiać będą m.in. Andrzej Halicki, Robert Biedroń i Radosław Sikorski. Jeśli chodzi o europarlamentarzystów PiS wystąpi tylko Beata Szydło.
Podczas debaty głos zabierze m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, która w związku z reformą sądownictwa gościła niedawno w Polsce. Dziwnym trafem dzisiaj, kilka godzin przed debatą, Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Zbigniew Ziobro przekazał Jourovej "wymowne materiały". Przekazane dokumenty mają udowadniać tezę, jakoby przeciwnicy reform w Polsce kiedyś sami chcieli podobnych zmian.
Zbigniew Ziobro przekazał Verze Jourovej "wymowne materiały". M.in. fragment dokumentu polityków PO
Zbigniew Ziobro przekazał wiceszefowej Komisji Europejskiej Verze Jourovej "dwa wymowne materiały" przetłumaczone na czeski i angielski. Według ministra pokazują one, że obecni przeciwnicy reformy wymiaru sprawiedliwości w przeszłości domagali się podobnych zmian.
Michal Szimeczka z europejskiej frakcji Odnowić Europę informuje na Twitterze o mailach, w których adresaci domagają się reform polskich sądów. Wiadomości są setki, wszystkie mają identyczną treść.
My inbox is currently targeted by dozens of identical emails demanding "reforms in Polish courts" and talking about "unconditional victory of the ruling party". Surely, all these concerned citizens are anxiously awaiting the debate on #Poland @Europarl_EN tonight. So should you! pic.twitter.com/xL575GFScZ
— Michal Šimečka (@MSimecka) February 11, 2020
After carefully reading through all 561 emails I have received today, let me say: I hear you. I want Poland and Europe to have fair courts with independent judges deciding cases impartially. For this reason I am compelled to speak out against @pisorgpl attack on all these things. pic.twitter.com/QV90xkHP7t
— Michal Šimečka (@MSimecka) February 11, 2020
Debata jest rezultatem przyjętej w styczniu rezolucji ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech. Parlament Europejski stwierdził w niej, że sytuacja w tych krajach pod względem praworządności uległa zmianie na gorsze. Z artykułu poniżej dowiecie się, jakie są najważniejsze punkty sporu między Polską a UE.
W PE debata o "zagrożeniu dla rządów prawa w Polsce" . Przypominamy najważniejsze punkty sporu
We wtorek w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna debata na temat praworządności w Polsce. Licząc tylko od grudnia, punktów zapalnych dotyczących wymiaru sprawiedliwości nad Wisłą jest co najmniej kilka. Wymieniamy cztery najważniejsze, które powracają niczym bumerang.
Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację z debaty nt. zagrożeniem dla praworządności w Polsce, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim. Debata powinna ruszyć ok. 21.