Dzień na żywo z Gazeta.pl

Dzień na żywo z Gazeta.pl

 • wtorek, 05 marca 2019
 • Zbliża się godzina 11:30, więc kończymy poranną relację na żywo - dziękujemy, że byliście z nami!

  A już teraz zapraszamy na wieczorną relację na żywo - start punktualnie o 19:30, znajdziecie w niej najnowsze wiadomości z kraju i ze świata :)

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Tymczasem z Gdańska dobiegają informacje, że specjalnie powołany zespół biegłych sprawdzi działania służb, które uczestniczyły w akcji ratunkowej po ataku na Pawła Adamowicza.

  "Na możliwe nieprawidłowości w akcji ratunkowej wskazał w liście przesłanym prokuraturze biegły lekarz sądowy" - podaje Radio Zet.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Dziś rano miała odbyć się konferencja prasowa minister edukacji Anny Zalewskiej. Ostatecznie z dziennikarzami wyszedł porozmawiać jedynie szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

  - Liczymy, że do strajku nie dojdzie, bo najbardziej ucierpią na tym dzieci - mówił, podkreślając, że proces podwyższania wynagrodzeń nauczycieli "trwa już od ponad roku". Zaznaczył też, że aby doszło do kompromisu, obie strony muszą wykonać jakiś ruch.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl był dzisiaj Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego - mówił, że strajk jest konieczny dla reformy polskiej szkoły i wzywał nauczycieli do nie ulegania presji przeciwników strajku.

  - Problem płacowy to jest czubek góry lodowej. (...) Jeżeli chcemy wprowadzić więcej autonomii do szkoły, więcej autonomii dla ucznia, dyrektora, nauczyciela, to trzeba zacząć od nauczyciela - mówił. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej.

  Broniarz o strajku nauczycieli: Mam apel dla moich koleżanek i kolegów - nie lękajcie się!

  Broniarz o strajku nauczycieli: Mam apel dla moich koleżanek i kolegów - nie lękajcie się!

  - Problem płacowy to jest czubek góry lodowej - przekonywał szef ZNP w rozmowie z Gazeta.pl. Sławomir Broniarz mówił, że strajk jest konieczny dla reformy polskiej szkoły i wzywał nauczycieli do nie ulegania presji przeciwników strajku.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Aleksandra Dulkiewicz odniosła się do słów Kacpra Płażyńskiego z PiS, który powiedział wczoraj, że została prezydentem "przez przypadek", a następnie przeprosił ją za te słowa.

  - Nie czuję się prezydentem z przypadku. Bardzo świadomie w 2010 roku wystartowałam do rady miasta Gdańska. Wcześniej zajmowałam się innymi tematami miejskimi. Właściwie całe moje życie zawodowe, społeczne, polityczne jest związane z Gdańskiem - powiedziała Dulkiewicz w Radiu Zet.

  Jak dodała, Płażyński powinien niezwłocznie zgłosić do odpowiednich organów wszelkie wątpliwości, które ma do przebiegu ostatnich, przedterminowych wyborów w Gdańsku.

  - Jeżeli Płażyński słyszał o jakimś przypadku nieprzejrzystości lub ma podejrzenie popełnienia wykroczenia czy przestępstwa, to ciąży na nim obowiązek, by to zgłosić do odpowiednich organów. [...] Pamiętam, jak pan prezydent Adamowicz zaprosił Kacpra Płażyńskiego, żeby obejrzał umowy, które łączą miasto Gdańsk z inwestorami. Nie pofatygował się jeszcze. Ale radnym jest dopiero cztery miesiące - skwitowała Dulkiewicz.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Na przyszły czwartek na 11:30 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia w sprawie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Nastąpi to zaledwie na pięć dni przez rozprawą Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie KRS, która jest zaplanowana na 19 marca. Pierwotnie ogłoszenie orzeczenia było zaplanowane na początek stycznia, ale zostało odwołane.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Pozostając w temacie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - opozycja wciąż nie odpuszcza mu ujawnionych przez "GW" taśm i tematu spółki Srebrna, a komentatorzy na Twitterze przypominają, że według swojej partii jest uważany za "cnót wszelakich bezdenną głębinę". Przypomnijmy, że dokładnie takim poetyckim określeniem niedawno nazwał Jarosława Kaczyńskiego sekretarz stanu w MSWiA, Paweł Szefernaker, wywiadzie dla WP.pl.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Tablica z "układem Kaczyńskiego" ponownie pojawiła się w Sejmie. Postawili ją tam przed chwilą posłowie PO. Poprzednia tablica została zatrzymana przez Straż Marszałkowską, więc posłowie przygotowali nową.

  - Nie obawiamy się, że zostanie zabrana, jeśli tak się stanie, to w jej miejsce pojawi się kolejna - mówił poseł Marcin Kierwiński.

  - Nie da się zaaresztować prawdy i nie da się zaaresztować tej tablicy. Panie prezesie, jak pan tędy będzie tędy przechodzić, to będzie pan musiał na nią spojrzeć, jak w lustro. I zobaczyć prawdę o sobie samym - dodał Cezary Tomczyk.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Znamy coraz więcej szczegółów na temat zatrzymania 28-letniego mężczyzny, który wysyłał do prezydentów miast listy z pogróżkami, do których dołączał naboje. Dziś zostanie przesłuchany w prokuraturze w Krakowie.

  Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie repliki broni - dwa karabinki i pistolet - podaje Radio Zet.

  Policja nie wyklucza, że to nie koniec sprawy, a kolejne przesyłki mogą być w drodze do innych samorządowców.

  28-latek wysyłał pogróżki prezydentom miast. Policja: kolejne listy mogą dotrzeć na dniach

  28-latek wysyłał pogróżki prezydentom miast. Policja: kolejne listy mogą dotrzeć na dniach

  Na wtorek w prokuraturze zaplanowane jest przesłuchanie 28-letniego mieszkańca Krakowa, który w piątek wysłał przesyłki z pogróżkami do ośmiu prezydentów miast. Policja nie wyklucza, że to nie koniec sprawy, a kolejne przesyłki mogą być w drodze do innych samorządowców.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Wczoraj z sejmowego korytarza zniknęła plansza "układu Kaczyńskiego", którą w lutym ustawili posłowie PO przed siedzibą ich klubu. Można było zobaczyć na niej twarze m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, szefa CBA Ernesta Bejdy czy austriackiego biznesmena Gerlada Birgfellnera.

  Planszę wzięła w depozyt Straż Marszałkowska, co w osobliwy sposób komentuje posłanka PO, Joanna Kluzik-Rostkowska

  "Nie wiem czy straż marszałkowska zdaje sobie sprawę, że (symbolicznie) aresztowała Jarosława Kaczyńskiego" - napisała na Twitterze.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Na chwilę przenosimy się na arenę międzynarodową. Hillary Clinton ogłosiła, że nie wystartuje po raz trzeci w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku, choć nadal zamierza się wypowiadać na temat tego, co dzieje się w kraju. Ogłaszając swoją decyzję Clinton przyznała jednocześnie, że w Stanach Zjednoczonych trwa "kryzys demokracji".

  Przypomnijmy, że była pierwsza dama w 2008 roku przegrała walkę o fotel prezydencki z Barackiem Obamą, a 8 lat później - z Donaldem Trumpem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Zapowiadany przez nauczycieli strajk skomentował Włodzimierz Czarzasty Z SLD, który poparł ZNP i stwierdził, że rodzice powinni stanąć po stronie nauczycieli i nie dawać się "napuścić" przez minister Zalewską.

  - Jestem po stronie nauczycielek i nauczycieli, mają prawo walczyć o swoje prawa. Cwaniactwem rządowym i pani Anny Zalewskiej byłoby teraz napuścić nauczycieli na rodziców, a rodziców na nauczycieli. Wytrwajcie, jedna i druga grupa. Dobre płace nauczycieli to dobra przyszłość dzieci - powiedział Czarzasty w "Kwadransie politycznym" w TVP1.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Jeszcze dziś odbędzie się przesłuchanie 28-letniego mężczyzny, który w ostatnich dniach wysłał listy z pogróżkami do Lecha Wałęsy i 10 prezydentów miast. Według ustaleń RMF FM w listach znajdowały się też przedmioty przypominające naboje do broni ostrej.

  Nowa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz została zapytana, czy w obliczu ostatnich wydarzeń i zamachu na swojego poprzednika boi się o swoje życie i zdrowie.

  - Ja się nie boję, nie myślę o tym. Natomiast ochrona jest już od jakiegoś czasu. Prezydent Wałęsa, Majchrowski i inni prezydenci miast... Rafał Trzaskowski to chyba co dwa dni dostaje jakieś listy z pogróżkami - powiedziała Dulkiewicz w Radiu Zet.

  RMF FM: 28-latek przyznał się do wysłania listów z pogróżkami do prezydentów miast
  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Tymczasem nowa prezydent Gdańska skomentowała swoją wygraną w Radiu Zet. Aleksandra Dulkiewicz nie kryła radości z wysokiej frekwencji w wyborach (wyniosła 48,6 procent i była najwyższa w historii). W rozmowie wielokrotnie wspomniała też swojego tragicznie zmarłego poprzednika, Pawła Adamowicza.

  - W piątek po południu wychodząc z pracy stanęłam w progu pana prezydenta. Pusty taki - mówiła Dulkiewicz. - Program dla Gdańska, który ogłosił prezydent Adamowicz, jest też moim programem. Jestem jego współautorem - dodała.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Wtorek można chyba oficjalnie ogłosić dniem drugich szans i przeprosin w polskiej polityce.

  Rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przepraszał za swoją wypowiedź o nauczycielach (za słowa o życiu w celibacie i pobieraniu przez nich 500+). Z kolei gdański polityk PiS Kacper Płażyński i były kontrkandydat Pawła Adamowicza, który wczoraj powiedział, że Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska "przez przypadek", dziś rano również postanowił już przeprosić za swoje słowa.

  "Moja wypowiedź, że P. Aleksandra Dulkiewicz "została prezydentem przez przypadek" była niefortunna. Miałem na myśli oczywisty fakt, że gdyby nie tragiczna śmierć P.Adamowicza, A.Dulkiewicz w tych wyborach w ogóle by nie startowała. Pani Prezydent, proszę przyjąć moje przeprosiny" - napisał na Twitterze.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Wkrótce konferencja Anny Zalewskiej. Czego możemy się po niej spodziewać? Być może rząd będzie chciał po raz kolejny obłaskawić nauczycieli i poprosić ich o cierpliwość. Dziś rano Zalewska pojawiła się w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 i zapewniła , że rozmowy z nauczycielami się toczą i przyznała, że ich zarobki są niewystarczające. Nie odpowiedziała jednak wprost na pytanie, czy przed planowaną datą rozpoczęcia strajku (8 kwietnia) jest w stanie wywalczyć większe podwyżki dla nauczycieli.

  - Zachęcam związki zawodowe do dalszych rozmów. Przyspieszyliśmy. W tym roku było przeznaczonych 2 miliardów 800 milionów zł. Oprócz tego od września dodatkowy miliard - mówiła Zalewska. - W historii nie było takich podwyżek w takim tempie - dodała.

  Zalewska zapewniła też rodziców, że wszystkie ważne egzaminy odbędą się nawet wówczas, gdy strajk nauczycieli ruszy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział wczoraj, że domaga się podwyżek pensji o 1000 złotych kwoty bazowej. Jeśli ministerstwo się na to nie zgodzi, nauczyciele zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się od 8 kwietnia i potrwać do odwołania (może tym samym zagrozić ważnym egzaminom). Premier Morawiecki uspokaja nauczycieli i prosi ich o kolejną szansę i cierpliwość.

  - Mam prośbę do nauczycieli, żeby dać nam szansę i poczekać na kolejną podwyżkę, a potem na następną. Nie ma tak wielu grup społecznych, które trzy czy cztery podwyżki dostaną w tak krótkim czasie - powiedział w "Polskim Radiu".

  - Bardzo proszę o to, żeby takie powstrzymanie [strajku - red.] nastąpiło, bo ucierpią na tym dzieci i ucierpią rodzice - dodał.

  Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej:

  Mateusz Morawiecki o proteście nauczycieli: Bardzo proszę, by nastąpiło powstrzymanie

  Mateusz Morawiecki o proteście nauczycieli: Bardzo proszę, by nastąpiło powstrzymanie

  - Bardzo proszę o to, żeby nastąpiło powstrzymanie, ucierpią dzieci, rodzice - tak o zapowiadanym przez nauczycieli strajku mówił w radiowej jedynce premier Mateusz Morawiecki. Dodał, do wzrostu wynagrodzeń nauczycieli powinny przyczynić się również samorządy, które "czasem oszczędzają".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Gościem "Sygnałów Dnia" Polskiego Radia był Mateusz Morawiecki. Premier wyszedł chyba z założenia, że poranek to dobry na moment na odrobinę magii i zawiłych metafor - na pytanie o to, skąd PiS weźmie pieniądze na realizację wszystkich swoich wyborczych obietnic, Morawiecki odpowiedział:

  - Często jesteśmy nazywani przez opozycję czarodziejami, ale chcę wyjaśnić - nie jesteśmy żadnym Harrym Potterem, tylko po prostu przewróciliśmy powagę instytucjom państwa. Zwyciężamy z przestępcami podatkowymi, z mafiami vatowskimi i chyba wszyscy się zgodzimy z tym, że lepiej te środki przeznaczać dla emerytur, dla dzieci, dla młodzieży - wymieniał premier.

  Ciekawe, jakiego zaklęcia opozycja mogłaby użyć przeciwko partii rządzącej ;)

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Wtorkowa ramówka polityczna jest bardzo napięta, więc wrażeń z pewnością dziś nie zabraknie! Już za momencik - na godzinę 9 - planowana jest konferencja minister edukacji Anny Zalewskiej w sprawie strajku nauczycieli, którego zapowiedzi od wczoraj rozgrzewają opinię publiczną. Powracają także echa afery KNF, bo o 9 w Prokuraturze Okręgowej stawi się Leszek Czarnecki, który na własny wniosek zostanie poddany badaniu wykrywaczem kłamstw. Będziemy informować o przebiegu tych wydarzeń.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
 • Dzień dobry! Zaczynamy poranną relację na żywo - już o 8:30 gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl będzie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tematem rozmowy będzie oczywiście zapowiedziany wczoraj strajk nauczycieli, który - jeśli postulaty związkowców nie zostaną spełnione - może potrwać od 8 kwietnia i trwać do odwołania. Zapraszamy do oglądania - jeśli wideo się nie odtwarza, prosimy odświeżyć stronę.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Dzień na żywo z Gazeta.pl
Redagowane przez:
 • Katarzyna Nowak