Na tym kończymy nasz poniedziałkowy Poranek na Żywo. Dziękujemy i już teraz zapraszamy po więcej informacji na Gazeta.pl!
Na tym kończymy nasz poniedziałkowy Poranek na Żywo. Dziękujemy i już teraz zapraszamy po więcej informacji na Gazeta.pl!
Michal Pretm (który kiedyś prowadził bloga monitorującego działania prezydent Hanny Gonkiewicz-Waltz) zwrócił uwagę na dość kuriozalną interpelację, którą do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego złożyło kilkoro radnych Koalicji Obywatelskiej (w tym Aleksandra Śniegocka-Goździk, Joanna Staniszkis i prawnik Jarosław Kaczyński). Chcą oni, by miasto zajęło się udokumentowaniem i stworzeniem ekspozycji w muzeum nt... "opozycji ulicznej" z czasów rządów PiS. Radni piszą, że "od grudnia 2015 r. Polki i Polacy czynnie protestują przeciwko łamaniu prawa w Polsce". "Powstało wiele stowarzyszeń i fundacji, ale też organizacji nieformalnych, przy czym wszystkie wspólnie określają się mianem 'Opozycja uliczna'" - piszą. "Uważamy, że walne dla historii naszego Miasta jest dokumentowanie i prezentacja tych działań" - oceniają radni i proszą miasto o "wzbogacenie ekspozycji jednego z warszawskich muzeów stałą ekspozycją" na ten temat.
Ale odlot.
— Michal Pretm (@michalpretm) 17 grudnia 2018
Radni POKO, w tym @JSzostakowski, zgłosili do @trzaskowski_ interpelację, aby Ratusz uruchomił program badawczy i ekspozycję w muzeum (naklejki, wlepki), dot. "opozycji ulicznej" od 2015.
Wymyślili ?? pic.twitter.com/gvfBlv1p1r
Przypominamy, że trwa Tydzień Dobrego Serca w Gazeta.pl. Możemy dziś razem wesprzeć pomoc ludziom w Sudanie Południowym. "Zebraliśmy do 10:00 dzisiaj fundusze na na 200 tygodniowych terapii niedożywienia u dzieci oraz wyposażenie szpitala (np. szczypce, skalpele, gazy opatrunkowe, bandaże i inne). A mamy przed sobą jeszcze cały dzień!" - pisze nasz dziennikarz Michał Protaziuk. Informacje na bieżąco znajdziecie tutaj>>>
Zebraliśmy do 10:00 dzisiaj fundusze na na 200 tygodniowych terapii niedożywienia u dzieci oraz wyposażenie szpitala (np. szczypce, skalpele, gazy opatrunkowe, bandaże i inne). A mamy przed sobą jeszcze cały dzień!#dobresercehttps://t.co/qUwoTVo41I
— Michał Protaziuk (@michalprotaziuk) 17 grudnia 2018
Prezydencki minister Andrzej Dera informuje, że prezydent Andrzej Duda odznaczy pośmiertnie Polaka zmarłego w Strasburgu. 36-letni Bartosz Niedzielski jest piątą śmiertelną ofiarą ataku z 11 grudnia. Terrorysta zidentyfikowany jako Cherif Chekatt otworzył ogień do przechodniów niedaleko jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga. Dera w TVP 1 podkreślił, że postawa Polaka podczas ataku, gdy starał się powstrzymać napastnika, jest godna pochwały. - Można powiedzieć Polak-bohater. Dzięki takiej postawie nie doszło do większej tragedii - stwierdził. Zamachowiec miał być zwolennikiem tzw. Państwa Islamskiego, które wzięło na siebie odpowiedzialność za atak, jednak nie przedstawiła żadnych dowodów, że zamachowiec działał na jej zlecenie czy we współpracy z nią. Minister Spraw Wewnętrznych Francji ocenił deklarację organizacji jako "wykorzystywanie okazji" i mówił, że na razie nie ma dowodów na to, że terrorysta do niej należał.
Wczoraj w szpitalu w Strasburgu zmarł Bartosz Niedzielski. Piąta Ofiara śmiertelna zamachu z 11.12. Pracował w PE i znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny chroniąc innych ludzi. Cześć Jego Pamięci! RiP
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 16 grudnia 2018
Minister Mariusz Błaszczak zapewniał na antenie Radia ZET, że jest zaskoczony odejściem Krystyny Pawłowicz z polityki (co posłanka zapowiedziała w weekend). Zapewniał też, że "to jej samodzielna decyzja", a PiS jest "partią, w której są bardzo szerokie granice swobody wypowiedz". Zaprzeczał też, że partia chce "chować" kontrowersyjnych polityków przed wyborami. Także inni członkowie PiS twierdzili, że zaskoczyła ich deklaracja Pawłowicz. Jedna w szczerość tych wypowiedzi wątpi nasz reporter polityczny Jacek Gądek. "Niezły popis aktorstwa dają politycy PiS na wieść o ogłoszonym przez prof. Krystynę Pawłowicz rychłym końcu kariery politycznej. Łzy płyną, a dusze się radują" - napisał.
Niezły popis aktorstwa dają politycy PiS na wieść o ogłoszonym przez prof. Krystynę Pawłowicz rychłym końcu kariery politycznej.
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 17 grudnia 2018
Łzy płyną, a dusze się radują.
Do dziś prezydent Andrzej Duda ma czas by zdecydować, co zrobić z kolejną nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym: podpisać, zawetować czy skierować do Trybunału Konstytucyjne. Nowelizacja była błyskawicznie przeprowadzona przez parlament i ma wypełniać postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha ocenił w Polskim Radiu 24, że weta prezydenta do wcześniejszych nowelizacji ustaw sądowych "były potrzebne". -Nie wracałbym do rozmowy nad tymi pierwotnymi ustawami gdyż wyciągnęliśmy wnioski - ustawy zostały poprawione. Rzeczy, które są korzystne z perspektywy nas wszystkich obywateli: ławnicy, izba dyscyplinarna, izba kontroli nadzwyczajnej, spraw publicznych, skarga nadzwyczajna zostały do tych ustaw wprowadzone - podkreślił Paweł Mucha.
Dziś miał ruszyć proces byłego senatora i działacza opozycyjnego w PRL. Tak się jednak nie stanie - informuje dziennikarka Radia ZET. "Asystent byłego senatora zmienił adres i nie stawił się w sądzie. Wg prokuratury zrobił to specjalnie i gra na zwłokę" - pisze Grażyna Wiatr.
#Wrocław Nie ruszył dzisiaj proces w sprawie Józefa Piniora oskarżonego o korupcję. Asystent byłego senatora zmienil adres i nie stawił się w sądzie. Wg prokuratury zrobil to specjalnie i gra na zwłokę. Sam Pinior uważa, że dowody przeciwko niemu są zmanipulowane @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/FXYWYiHLAC
— Grazyna Wiatr (@grazwiatr) 17 grudnia 2018
W tym tygodniu w wielu szkołach odbędą się wigilie klasowe. Najczęściej oznacza to masę śmieci - jednorazowych kubeczków, talerzy, sztuców itd. Plastikowe śmieci są trudne w recyklingu, rozkładają się setki lat, a zaniebieszczenie plastikiem jest globalnym problemem i zabija zwierzęta. Dlatego aktywistka Areta Szpura namawia, by ograniczyć śmiecenie na wigiliach i zamiast jednorazówek, przynieść swoje talerze, sztućce i kubki. Do tego zamiast wody z butelek można pić kranówkę, a zamiast pakowanych w plastik słodyczy można kupić coś w lokalnej piekarni lub upiec samemu.
W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" opublikowano sondaż oceny liderów opozycji. Wg badania IBRIS z 7-8 grudnia najwięcej osób ocenia dobrze Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL i Roberta Biedronia, który po zakończeniu kadencji prezydenta Słupska tworzy własny ruch polityczny. Najwięcej złych ocen (ponad 40 proc.) zebrał lider PO Grzegorz Schetyna. Najmniej znany jest Adrian Zandberg z partii Razem - 37 proc. respondentów go nie zna, a kolejne 29 nie ma zdania na jego temat.
Ocena liderów w jutrzejszej @rzeczpospolita #sondaż
— Oskar Sobolewski ???????? (@OSobolewski) 16 grudnia 2018
Brawa dla @RobertBiedron i @KosiniakKamysz pic.twitter.com/XwTEkHDWUS
Było wam dziś rano zimno? Teraz wyobraźcie sobie, że mieszkanie w namiocie z folii i listewek. W takich warunkach zimę spędzą dziesiątki tysięcy syryjskich uchodźców w Libanie. Choć to kraj śródziemnomorski, zimą jest temperatura spada do kilku stopni, zdarzają się ulewy, a w górach pada śnieg. Polska organizacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga ludziom przetrwać zimę i apeluje o pilne wsparcie swoich działań. Więcej o sytuacji i o tym, jak pomóc, przeczytasz w naszym artykule.
Gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl jest Marek Jakubiak z ugrupowania Federacja dla Rzeczypospolitej. Zapraszam do oglądania poniżej:
Wczoraj w Budapeszcie odbywały się po raz czwarty w tym tygodniu manifestacje antyrządowe. Zaczęły się jako protest przeciwko nowelizacji kodeksu pracy, nazywanemu przez przecinków "ustawą niewolniczą". Zgodnie z nią górna granica godzin nadliczbowych wzrośnie z 250 do 400. W mediach społecznościowy widać nagrania, na których tłumy wznoszą hasła przeciwko rządom Viktora Orbana: 'Vik-ta-to", "telewizja kłamie", "chcemy demokracji, rządów prawa".
"The TV is lying"#Budapest #Hungary pic.twitter.com/24bC6ouUTX
— Balazs Csekö (@balazscseko) 16 grudnia 2018
"We want democracy, rule of law, republic".
— Balazs Csekö (@balazscseko) 16 grudnia 2018
Crowd growing as many people join anti-Gov march in #Budapest. #Hungarian pic.twitter.com/VdaucRMTUC
W sobotę późnym wieczorem zakończył się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. O jego wynikach pisaliśmy szerzej w niedzielę. Politycy mówią o sukcesie - udało się podjąć najważniejszą decyzję, czyli przyjąć tzw. Paris Rulebook. To "księga zasad" do Porozumienia paryskiego z 2015 roku. Reguluje ona, jak wprowadzić w życie porozumienie, zgodnie z którym świat ma zatrzymać wzrost globalnej temperatury "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". Ale część obserwatorów ostrzega, że wypełnienie tylko założonych dotychczas działań nie pozwoli osiągnąć tego celu i wciąż jesteśmy na ścieżce do zmian klimatu o katastrofalnych skutkach. Dziś o efektach COP24 pisze m.in. "Dziennik Gazeta Prawna", a szerszą analizę (w języku angielskim) można znaleźć na carbonbrief.org.
Z dzisiejszych dzienników chyba tylko w @DGPrawna obszerny materiał nt. #COP24 od @BacaPogorzelska i @JJPiszcza. pic.twitter.com/7fmA4bAhQZ
— Patryk Strzałkowski (@PStrzalkowski) 17 grudnia 2018
Dziś rezydent Andrzej Duda podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie najwyższym. Realizuje ona postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazujące zawieszenie wykonywania przepisów ustawy, które dotyczyły przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Nowelizacja została błyskawicznie przeprowadzona przez parlament - uchwalona przez Sejm 21 listopada, 23 listopada zaakceptował ją Senat, trzy dni później trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Prezydent ma czas na podjęcie decyzji dokładnie do dziś.
Dziś o godz. 8:30 gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl będzie Marek Jakubiak z ugrupowania Federacja dla Rzeczypospolitej. Zapraszam do oglądania.
Bardzo ważna informacja - dziś zaczynamy Tydzień Dobrego Serca z Gazeta.pl. Codziennie będziemy przybliżać wam organizacje, które pracują, by świat był trochę lepszy. A każdy z was może je w tym wesprzeć. W poniedziałek specjalnym gościem Gazeta.pl jest UNICEF, który pomaga dzieciom na całym świecie, a obecnie skupia się na pomocy dzieciom z Sudanu Południowego. Po 5 latach wojny domowej sytuacja w kraju jest katastrofalna - walki doprowadziły do wysiedlenia milionów ludzi, 7 mln potrzebuje pomocy humanitarnej, a 1,1 mln najmłodszych dzieci cierpi z powodu ostrego niedożywienia.
Jeśli chcesz pomóc ratować dzieci w Sudanie Południowym przed przemocą i śmiecą głodową, możesz wesprzeć UNICEF za pomocą strony www.unicef.pl.. Polecamy też przeczytać o tym, jak UNICEF pomagał w Polsce po II Wojnie Światowej.
Tydzień Dobrego Serca z Gazeta.pl. Znajdź "swoją" organizację i pomóż jej zmieniać świat
Zaczynamy w poniedziałek 17 grudnia i przez cały tydzień nie przestaniemy. Możecie wziąć udział w Tygodniu Dobrego Serca i zrobić z nami coś dobrego. Codziennie na Gazeta.pl znajdziecie organizację, której wsparcie uczyni świat lepszym miejscem.
Dzień dobry, zapraszamy na Poranek na Żywo w Gazeta.pl! Dziś 17 grudnia, ostatni poniedziałek przed Wigilią. Do świąt został tydzień, a do sylwestra i końca roku - dwa tygodnie. Dzień zaczyna się dziś mroźnie, a w części kraju leży śnieg. Cieplej z resztą nie będzie, temperatura wzrośnie powyżej 0 stopni tylko na południowym zachodzie kraju. Uważajcie na chodnikach i drogach, może być dziś ślisko.