Kończymy relację na dziś. Zapraszamy jutro - będziemy relacjonować polityczne wydarzenia dnia od 7.30. 18 listopada ma powstać nowy rząd - to najważniejsza informacja dzisiejszego dnia.
Kończymy relację na dziś. Zapraszamy jutro - będziemy relacjonować polityczne wydarzenia dnia od 7.30. 18 listopada ma powstać nowy rząd - to najważniejsza informacja dzisiejszego dnia.
PO chce, żeby resort pracy, którym dotychczas kierowało PSL, objął Michał Boni - poinformowały źródła PAP zbliżone do kierownictwa Platformy. Według tych źródeł, Sławomir Nowak miał dostać propozycję pokierowania resortem infrastruktury.
Za rodziców się nie odpowiada, ale rodzice dzieci wychowują. Za bardzo sobie nie poradziła z tym aspektem
- atakuje Nowicką Pitera
Michał Nowicki pisał w jednym z artykułów, że pomordowani w Katyniu byli ''darmozjadami'' i gloryfikował stalinowski Związek Radziecki.
Jeżeli pan myśli, że pan poseł może domagać się szacunku z zautomatu, ja tego szacunku z automatu nie daje
- mówi Pitera do Biedronia
My solidarnie głosowaliśmy za wszystkimi wicemarszałkami. Pokazaliśmy klasę, której zabrakło PiS, Solidarnej Polsce i PO
- mówi Biedroń
Pitera mówi, że nie zagłosowałaby na Beatę Kempę, bo ta podaje na swojej stronie internetowej, że jest prawnikiem, co zdaniem Pitery jest nieprawdą.
Moim zdaniem jest najwyższa pora, by poseł Biedroń przestał z siebie robić ofiarę
- mówi Pitera
Tolerancja nie polega na tym, że człowiek mówi, co mu w jakimś momencie przyjdzie na język. A jak się komuś to nie podoba, to jest od razu nietolerancyjny
- mówi Pitera
Niestety wiele osób takich jak ja z obawy przed tolerancją społeczną nie mówią o tym. Ja muszę ukrywać orientację (seksualną - red.), tego oczekuje społeczeństwo
- mówi Biedroń
U Moniki Olejnik Julia Pitera z PO i Robert Biedroń z Ruchu Palikota.
Nie bardzo akceptuje, takie niedopuszczająca tolerancji poglądy pani Wandy Nowickiej
- tak Pitera tłumaczy głosowanie przeciw kandydatce Ruchu Palikota
Palikot twierdzi, że religia jest barierą wzrostu gospodarczego. Godny następca Gagarina, który był w niebie, a Boga nie widział - Michał Kamiński
Walka o krzyże i orzełki to są dyskusje przed kąpielą
- uważa Kutz
Senat powinien się troszczyć o państwo, a nie o partie
- mówi w TVN24 Kazimierz Kutz
Premier Tusk przyszedł na klubie i użył argumentu: ''tam nikogo lepszego w klubie Palikota nie było''. Trudno, tę żabę musimy zjeść. To nie jest siła polityczna, to wypadek przy pracy demokracji
- tak w TVN24 komentuje wybór Wandy Nowickiej Stefan Niesołowski
Już w grudniu możemy spodziewać się 18 dodatkowych Posłów w PE - w tym 51. posła z Polski - poinformował w niedzielę 6 listopada "European Voice". Będzie to poseł PSL - Arkadiusz Bratkowski. Ostatnią przeszkodą przed wprowadzeniem nowych rozwiązań wynikających z traktatu z Lizbony, gdzie ustalono nowy podział mandatów jest ratyfikacja ze strony Belgii. O sprawie informuje PSL.
Troje europosłów Platformy: Róża Thun, Jan Olbrycht i Lena Kolarska-Bobińska zostało nominowanych do nagrody w prestiżowym plebiscycie na najlepszego europarlamentarzystę MEP Awards - chwali się na stronie PO.
Suski przeprasza za Wróbel, podobno nie mówiła "dzień dobry" czyli hofmanowcy testują granice obciachu - Kataryna
Poseł PiS Marek Suski przeprosił wyborców Marzeny Wróbel, która odeszła z klubu PiS do klubu Solidarna Polska, za to, że ich "oszukała". Pełnomocnik PiS w Radomiu Dariusz Wójcik tak skomentował odejście posłanki: "Baba z wozu, koniom lżej". I skarżył się, że posłanka nie odpowiadała na ''dzień dobry''.
Minister Elżbieta Radziszewska wspólnie z Minister Rozwoju Społecznego, Rodziny i Solidarności Królestwa Maroka Nouzhą Skalli otworzyła pierwszy w Maroku całodobowy ośrodek dla kobiet - ofiar przemocy. Ośrodek w El Hajeb ma zapewnić schronienie i miejsce reintegracji społecznej dla kobiet: ofiar przemocy domowej, handlu ludźmi oraz prostytucji. Strona polska współfinansuje ośrodek oraz zapewnia profesjonalne konsultacje. Ośrodek w El Hajeb ma stać się modelowym ośrodkiem w Maroku dla kobiet - ofiar przemocy - donosi PAP. Bardzo cenna inicjatywa.
PSL pokazało nagranie ze swojej rady naczelnej. Głosowano nad koalicją z PO. Według lektora wszyscy byli za. A ja zauważyłem, że Eugeniusz Kłopotek - na pierwszym planie - ręki nie podniósł.
- To przekroczyło wszelkie możliwe granice! Ja sobie nie życzę, by takie teksty padały z trybuny sejmowej - tak prezentację kandydatury Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu skomentowała Julia Pitera. W TOK FM oburzona posłanka Platformy twierdziła, że powtarzanie co jest "poniżej pasa" przez Roberta Biedronia to prowokacja Palikota. A większość Sejmu nie poparła Nowickiej właśnie z powodu tej prezentacji.
PSL myśli o zamianie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Ministerstwo Zdrowia. W kontekście tego resortu nieoficjalnie pada nazwisko 30-letniego polityka PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wicepremier Pawlak dobrze ocenia jego kompetencje. Sugeruje jednak wyraźnie, że w przypadku objęcia resortu zdrowia przez PSL, człowiek rekomendowany przez Ludowców powinien zarządzać także Narodowym Funduszem Zdrowia - donosi IAR.
Eurodeputowany, chyba jeszcze z PJN, oburza się z powodu decyzji zastąpienia na strojach reprezentacji polski w piłce nożnej godła naszego kraju, logiem PZPN.
Bogdan Święczkowski nie wykluczył, że po konsultacji z Dariuszem Barskim podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. decyzji Sądu Najwyższego. W jej wyniku obaj prokuratorzy w stanie spoczynku nie będą posłami.
Lider największej partii opozycyjnej Jarosław Kaczyński deklaruje, że będzie z zainteresowaniem obserwował skład nowego rządu, jak każdy interesujący się polityką obywatel. Prezes PiS-u nadziei z tym wielkich nie wiąże, ale expose premiera wysłucha - informuje IAR. Ja też nie sądzę, żeby w expose były jakieś propozycje dla PiS.
Świętokrzyscy posłowie PiS zapewnili w środę, że pomimo przystąpienia pełnomocnik partii w regionie Beaty Kempy do klubu Solidarna Polska, struktury partii funkcjonują sprawnie. Oczekują na decyzję prezesa PiS o powołaniu nowego pełnomocnika - donosi PAP. Następca Kempy ma ponoć zostać wdowa po Przemysławie Gosiewskim - Beata. W wyborach wygrała mandat senatorski z tego województwa.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
PiS przedstawia propozycje gospodarcze.
Z cyklu wielkie radości małych partii. A pan Andrzej Wielowieyski w pełni zasłużył na to najważniejsze polskie odznaczenie.
Politycy PO kpią na Twitterze z dzisiejszego wyznania Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, że TVN24 daje na swoim słynnym żółtym pasku plotki.
Nowe, lepsze i dokładniejsze dane ws. ślubowania posłów.
Sprawdziliśmy którzy posłowie w ślubowaniu odwoływali się do Boga.
Fot. Wyborcza.pl
Nawet zagraniczne dzienniki uważają, że Gazociąg Północny umniejsza nasze znaczenie. Ciekawe, co na to nasze służby zagraniczne, które obecnie są zajęte m.in. promowaniem książki kucharskiej Anny Applebaum-Sikorskiej.
- Dotychczasowe kraje tranzytu rosyjskiego gazu do Niemiec, w tym Polska, stracą swoje geopolityczne znaczenie pisze szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" komentując uruchomienie Gazociągu Północnego.
Ruch Palikota stawia na sprawy światopoglądowe - krzyż w Sejmie, świeckość państwa, SLD na socjalne - podwyższenie płacy minimalnej. Obie partie uważają się za lewicowe. A według was, który kierunek działań jest właściwy?
Zakończenie formowania rządu 18.11. Intencją premiera jest, by tego dnia zostało wygłoszone expose i odbyło się głosowanie nad wotum zaufania - Paweł Graś
Zależy nam na tych obszarach, którymi PSL się zajmowało
- zapowiada Pawlak
Daje jednak nadzieję, że mogą oddać Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na inny resort. Według mnie, Jolanta Fedak jest jednym z najsłabszych ministrów i dobrze byłoby ją zastąpić. Na pewno dyskwalifikuje ją, moim zdaniem, wypchnięcie z ministerstwa bardzo kompetentnej ekspertki Agnieszki Chłoń-Domińczak.
Blogerka Marzatela z kolei z niepokojem patrzy na nową kadencję Sejmu.
No to się zaczęło - Sejm rozpoczął swoją VII kadencję. Inauguracja przebiegła zgodnie z najgorszymi obyczajami naszego życia politycznego. Sejmową relację oglądałam tylko w formie przerywników, ale to co widziałam - już na starcie mnie zniechęciło. Przede wszystkim widać, że opcja smoleńska w tej kadencji jest wyraźnie wzmocniona
Pora zajrzeć, co piszą polityczni blogerzy na naszej platformie blogowej Blox.pl. Bloger Lewy Sierpowy krytykuje wczorajsze zachowanie posłów PO ws. wyboru Wandy Nowickiej.
Nie jest dla mnie istotne, że Wanda Nowicka jest kawiorową feministką, której realne osiągnięcia polegają na piciu kawy z Henryką Bochniarz i Jolantą Kwaśniewską czy pisaniu komunałów do "Gazety Wyborczej" (fakt, zgadzam się z tymi komunałami). Ważne jest co innego - próba podważenia przez PO dobrego zwyczaju, jakiego polska demokracja dorobiła się w ciągu ostatnich 20 lat
A tymczasem posłanka Anna Grodzka robi międzynarodową karierę.
Minister Spraw Zagranicznych Polski reklamuje na Twitterze książkę kucharską swojej żony. Wypada tak?
Wszyscy zastanawiają się, kogo poprze o. Rydzyk - Zbigniewa Ziobrę czy Jarosława Kaczyńskiego. Dziś w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński mówił, że rozmawiał z o. Rydzykiem i że decyzje duchownego "będą służyły zwycięstwu".
PILNE
Rada Naczelna PSL zatwierdziła koalicję z PO.
Oto nowy poseł Jarosław Jagiełło. Na razie nie chce deklarować, czy przystąpi do PiS-u czy Solidarnej Polski.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
PILNE
Stanisław Karczewski z PiS oraz Jan Wyrowiński i Maria Pańczyk-Pozdziej zostali wicemarszałkami Senatu.
Ostry komentarz nt. posła Ruchu Palikota Romana Kotlińskiego.
Janusz Palikot zapowiedział, że Roman Kotliński może być ukarany naganą. Poseł, na łamach swojej gazety, przypuścił atak na Monikę Olejnik. Według Renaty Kim, sposób w jaki Palikot tłumaczy Kotlińskiego świadczy o tym, że ''jest cyniczny i będą z nim wieczne kłopoty''. Według Leszka Jażdżewskiego, Kotliński jeszcze nie raz będzie źródłem kłopotów. - To postać wyjątkowo obrzydliwa. Palikot trochę jest zakładnikiem tego człowieka i jego obsesji - ocenił szef magazynu ''Liberte!''.
Solidarna Polska będzie miała 17. posła? Prezes okręgu łódzkiego PiS Jarosław Jagiełło, który ma objąć mandat poselski po prokuratorze w stanie spoczynku Dariuszu Barskim, nie chce jednoznacznie deklarować, czy w Sejmie będzie posłem PiS, czy wstąpi do klubu Solidarna Polska - donosi PAP.
Formuły ''Tak mi dopomóż Bóg'' nie wypowiedzieli głównie posłowie SLD i Ruchu Palikota - oprócz Andrzeja Lewandowskiego i Wojciecha Penkalskiego. Ale również: Waldemar Pawlak z PSL, czy posłowie PO: Adam Szejnfeld, Joanna Kluzuk-Rostkowska, John Godson, Bartosz Arłukowicz, Agnieszka Pomaska.
PILNE
Donald Tusk poinformował prezydenta, że jego intencją jest by proces tworzenia nowego rządu zakończył się w piątek 18 listopada
Palikot tłumaczy się oskarżeń ws. Romana Kotlińskiego pod adresem Moniki Olejnik.
Z Romana Kotlińskiego, i z całego Ruchu Palikota, media usiłowały uczynić zgraję zabójców
Poseł Woźniak przesadza. Chrześcijan jest 95 proc., jednak regularnie co niedzielę do kościoła uczęszcza 40-50 proc. Polaków, w zależności od badań. Natomiast według badań prof. Janusza Czapińskiego, tylko 67 proc. Polaków w ogóle uczęszcza do kościoła.
Członkowie Solidarnej Polski odnoszą się do propozycji Ruchu Palikota ws. zdjęcia krzyża z Sejmu.
Jesteśmy oburzeni takim postępowaniem. Chcielibyśmy tylko przypomnieć, że 95 proc. Polaków, to chrześcijanie. znaczna część osób w Polsce uczestniczy systematycznie w praktykach religijnych
- mówi poseł SP Tadeusz Woźniak
Jest już stenogram z wczorajszego posiedzenia Sejmu. Jak obliczyliśmy 75 posłów ślubowała bez dodania ''Tak mi dopomóż Bóg''. Tę formułę wypowiedziało aż 378 posłów. 5 posłów było nieobecnych, a dwa mandaty PSL jeszcze nie obsadzono.
Nowy rzecznik Sojuszu Dariusz Joński zaczął od nawiązań religijnych. Pytany o to odpowiada, że Polacy zmuszeni są przeżywać drogę krzyżową od pierwszego do pierwszego każdego miesiąca. Leszek Miller dodaje, że SLD nie wesprze Janusza Palikota w jego staraniach o usunięcie krzyża z Sejmu.
Te kilka projektów, które wkrótce znowu wniesiemy, one były już projektami, miały numery druków, ale kiedy kończy się kadencja... pracę trzeba rozpocząć od nowa... Prymusami tej kadencji chcemy być i myślę, że dobrze wypadniemy -
mówi Jerzy Wenderlich
Fot. za TVP Info
Konferencja prasowa SLD. Sojusz prezentuje projekty ustaw w zakresie polityki społecznej. Chodzi m.in. o ustanowienie sprawiedliwego becikowego, rozwiązanie opłat za przedszkola, podniesienie progów uprawniających do świadczeń oraz o nowelizację ustaw o oświacie i in vitro.
Pozostaje teraz pytanie, kto zastąpi w ławach poselskich prokuratorów w stanie spoczynku. PAP podaje, że najprawdopodobniej będą to Jarosław Jagiełło i Andrzej Dąbrowski.
Dariusz Barski, którego nie znajdziemy jednak w Sejmie, przeprasza swoich wyborców ''w imieniu ustawodawcy'': ''Gdybym spodziewał się takiego biegu spraw, nie wystartowałbym w wyborach''.
Posiedzenie sądu było niejawne, w odwołaniu wnosiłem, żeby wziąć w nim udział, w zasadzie zostałem pozbawiony prawa jakiegokolwiek wypowiedzenia się przed sądem. Jak zapoznam się z postanowieniem, podejmę dalsze, ewentualne działania, jeśli one w ogóle będą możliwe.
Polityk mówi, że nie jest mu przykro, że marszałkiem Sejmu nie jest już Grzegorz Schetyna. Podkreśla, że członkowie Ruchu Palikota głosowali za kandydaturą Ewy Kopacz jako najlepszej jakościowo.
Palikot deklaruje, że przedstawiciele jego partii nie planują siłą usuwać krzyża z sali plenarnej:
Nie chcemy (działać - red.) przeciwko tej barbaryzacji prawicy, która nocą wiesza krzyże w instytucjach publicznych. Chcemy pokazać, że lewica z dużą kulturą prawną walczy o tę sprawę, jak pozwalają na to reguły.
Szef Ruchu Palikota grzmi, że postulat usunięcia krzyża z Sejmu nie jest zamachem na symbole religijne, a wręcz przeciwnie: ''To próba jego ochrony przed Kaczyńskim!''
To jest obrona krzyża, aby nie stał się do końca symbolem partyjnym.
Palikot: ''Szkoda tego pół miliarda rocznie na Senat''.
Fot. za TVP Info
Janusz Palikot zaczyna jednak od postulatu ws. likwidacji Senatu. Zgadza się z Kazimierzem Kutzem, który wczoraj stwierdził, że izba wyższa parlamentu to ''hucpa polityczna'' i należy ją przynajmniej zreformować. Proponuje, aby trafiali do niego byli prezydenci, rektorzy uniwersytetów, etc.
PILNE
Konferencja prasowa Ruchu Palikota ws. usunięcia krzyża z Sejmu.
Bogdan Święczkowski nie wykluczył, że po konsultacji z Dariuszem Barskim podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. decyzji Sądu Najwyższego. W jej wyniku obaj prokuratorzy w stanie spoczynku nie będą posłami.
A oto i współcześni krzyżowcy przed Sejmem:
Ciągle nie wiadomo, czy Donaldowi Tuskowi uda się powołać rząd szybciej niż zapowiadał, ale komentatorzy już tracą cierpliwość. W Opiniach ''Super Expressu'' krytykuje Andrzej Morozowski:
Jeśli w noc wyborczą (Tusk - red.) mówi, że jest kryzys gospodarczy i wszystko trzeba będzie robić cztery razy szybciej niż dotąd, to rozumiem, że powołanie rządu również... Albo premier celowo wprowadza w błąd obywateli, albo to zwykły cynizm i zaraz po wyborach, które - jak sam mówił - są świętem demokracji, mamy już wyłącznie święto polityków, a wyborców można wystawić do wiatru.
Na antenie TOK FM odbyła się dziś dyskusja na temat kontrowersji wokół Ruchu Palikota w Sejmie:
On wprowadził do Sejmu Wandę Nowicką. I za to go cenię. Cieszę się, że w Sejmie jest Anna Grodzka. Cieszę się bardzo, że media zagraniczne wysyłają w świat zdjęcia z polskiego Sejmu, na których widać, jak Robert Biedroń siedzi koło Anny Grodzkiej. Wszyscy Polacy na to patrzą i muszą się przyzwyczajać, że w Polsce istnieją też "inni". Za to jestem wdzięczna - deklarowała Renata Kim z ''Wprost''.
To Donald Tusk zasugerował w rozmowach o koalicji rządowej z PSL, że Stronnictwo mogłoby oddać jeden z resortów kierowanych dotąd przez przedstawiciela ludowców i objąć w zamian Ministerstwo Zdrowia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do władz PSL.
Dążenia, aby wyrugować symbole chrześcijaństwa z Europy, to jest coś, na co nie możemy pozwolić. Czy chcemy, tak jak idąc drogą Hitlera czy Stalina, wyrugować te symbole z przestrzeni publicznej? Jako Krucjata Młodych nie zgadzamy się na to -
mówili przedstawiciele inicjatywy
Tymczasem... Z apelem do władz Sejmu o pozostawienie krzyża na sali obrad zwrócili się właśnie przedstawiciele inicjatywy Krucjata Młodych, zrzeszającej młodych katolików. Petycję w obronie krzyża poparło ponad 50 tys. osób.
Źródło: Protestuj.pl
Prezes PiS utrzymuje, że tym powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Podważa też decyzję SN, mówiąc, że jego skład jest upolityczniony:
To orzeczenie Sądu Najwyższego traktuję mniej więcej tak samo jak to, które mówiło o tym, że sędziowie nie mogą odpowiadać za jawnie przestępcze działania w czasie stanu wojennego. To część niedobrej tradycji polskiego sądownictwa.
Jarosław Kaczyński na gorąco komentuje decyzję Sądu Najwyższego względem niedoszłych posłów PiS-u:
Z bólem przyjmuję tę decyzję. Wynika z niej to, że każdy urząd państwowy może w tej chwili stwierdzić, że każdy przepis można uznać za sprzeczny z konstytucją i odmówić jego stosowania.
Na spotkanie z Donaldem Tuskiem przybyli Grzegorz Schetyna i Rafał Grupiński, nowy szef klubu PO. Były marszałek Sejmu zapowiadał wczoraj, że będzie rozmawiał z premierem o koordynacji wyborów władz klubu PO i składu nowego rządu, by te same nazwiska nie pojawiły się w propozycjach rządowych i klubowych. Według niego skład gabinetu będzie znany może w przyszłym tygodniu (PAP).
SN tłumaczy, że nie ma podstaw prawnych, aby przeciwstawiać sobie pojęcia prokuratora czynnego i prokuratora w stanie spoczynku. Prokurator bowiem, który przechodzi w stan spoczynku, ''pozostaje w stosunku publiczno-prawnym''.
Prokurator w stanie spoczynku nie może prowadzić działalności politycznej.
SN tłumaczy, dlaczego prokuratorzy w stanie spoczynku nie mogą łączyć swojej funkcji z mandatem poselskim.
Fot. za TVP Info
PILNE
Sąd Najwyższy nie uwzględnił odwołania prokuratorów: Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski nie mogą być posłami.
Do propozycji Prawa i Sprawiedliwości należą m.in. zakaz eksmisji na bruk czy podatek drożyźniany.
Sprzeciwiamy się temu, żeby za kryzys płacili najubożsi. Uważamy, że jest to niesprawiedliwe.
Mariusz Błaszczak tymczasem mówi o pakiecie ustaw z zakresu polityki społecznej, który przygotowało PiS.
Koszty utrzymania gospodarstw domowych w niedługim czasie znacząco wzrosną. Eksperci mówią o podwyżce dwucyfrowej... Grozi nam zjawisko zadłużania się.
Kolej na Beatę Szydło, która informuje o pakiecie trzech ustaw z zakresu prawa podatkowego - w tym podatku bankowego. Trzeci projekt dotyczy zabezpieczenia systemu emerytalnego, które polegałoby na tym, że Polacy mogliby sami decydować o tym, gdzie idą ich składki - do OFE czy ZUS-u. Te projekty zostaną złożone w Sejmie.
Dalej Kaczyński podkreśla, że droga Polski do euro jest ''drogą samobójczą''. Kolejną ważną kwestią jest sprawa smoleńska i problem stosunków Polski z Rosją. ''Polskę stać na to, by mieć własną podmiotowość'' - kończy swojej wystąpienie.
Kaczyński mówi teraz o polskiej ''podmiotowości w polityce międzynarodowej'':
My w tej chwili poddajemy się dyktatowi dwóch państw... Jest pytanie, czy w naszym interesie jest na to się zgadzać. Naszym zdaniem, nie jest to w naszym interesie.
Prezes PiS mówi o konieczności wprowadzenia ''państwa solidarnego'' i rozwiązania problemów wykluczonych. Czyżby zaznaczał, że kwestia ''solidarności'' jest domeną Prawa i Sprawiedliwości, a nie ziobrystów, którzy założyli klub Polska Solidarna?
Jarosław Kaczyński uważa, że polska demokracja jest zagrożona: ''Kontrole CBA u producentów papryki, kontrole Sanepidu w piekarni, która odwiedzałem. Aparat państwowy zupełnie ostentacyjnie jest wykorzystywany do zastraszania tych, który popierają opozycję''. Zagrożeniem dla demokracji jest też, zdaniem Kaczyńskiego, stronniczość mediów.
Fot. Gazeta.pl
Kaczyński podkreśla, że ta ''wojna cywilizacyjna'' to wynik naśladowania innych krajów. ''To śmieszne i żałosne, to ekspansja zdziczenia'' - ocenia prezes PiS-u.
Drugą sprawą jest ''wojna cywilizacyjna'', która według Kaczyńskiego obejmuje sferę polityki oświatowej i kulturalnej, czy nawet sądownictwa.
One dla polskiej przyszłości są niesłychanie ważne.
Prezes mówi o konieczności stworzenia wielkiego planu infrastrukturalnego, który ma być motorem wzrostu gospodarczego Polski. Kaczyński podkreśla, że trzeba doprowadzić do powstania drugiej fali polskiego kapitalizmu.
To jest jedyna szansa dla młodego pokolenia. Polska... nie jest w stanie zapewnić pracy tym wszystkim ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy z lepszym wykształceniem.
I jest. Przemawia Jarosław Kaczyński, który podkreśla na wstępie, że sprawy opozycji są sprawami Polski.
Sprawa walki z kryzysem to nie tylko kwestia ograniczenia deficytu, ale i szereg przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że Polska 2020 roku nie będzie krajem, które zmarnowało to 10-lecie.
PILNE
Za chwilę konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości. Temat: ziobryści?
Informacja o tym, że Andrzej Kosiniak-Kamysz ma zostać nowym ministrem zdrowia, pojawiły się wraz z innymi przeciekami na temat składu nowego rządu - Grzegorz Schetyna walczy o ministerstwo transportu, zaś Sławomir Nowak - resort sportu.
Poniżej nagranie z programu z Beatą Kempą w RMF FM:
Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL będzie nowym ministrem zdrowia? - taką informację podaje TVN24.
Krzysztofowi Piesiewiczowi wczoraj wygasł immunitet senatorski, w związku z czym warszawska prokuratura planuje wznowienie śledztwa w sprawie posiadania przez niego narkotyków. Na razie jeszcze nie zapadły żadne decyzje, ale wiadomo, że były senator zostanie wezwany na przesłuchanie (PAP).
W Belwederze po godzinie 10 zakończyło się spotkanie Bronisława Komorowskiego z Donaldem Tuskiem - podaje PAP. Premier chciał rozmawiać z prezydentem o ewentualnym przyspieszeniu procesu tworzenia nowego rządu. PSL na swojej dzisiejszej Radzie podejmie przypieczętuje koalicję z PO - także po to, żeby można szybciej przedstawić nowy rząd.
Kolejna zapowiedź: o godz. 13.00 szef kubu SLD Leszek Miller organizuje briefing prasowy.
Bohaterski Komitet Polityczny PiS pokonał kontrrewolucję i usunął wrogów -
tak, według ''Faktu'', miał żartować z rozłamowców na zamkniętym spotkaniu klubu PiS Kaczyński
''Polityka nie zna moralności'' - konkluduje ''Fakt'' w tekście opisującym, jak to Jarosław Kaczyński oddelegował dwóch swoich szpiegów do klubu ziobrystów Solidarna Polska. ''Na bieżąco relacjonują prezesowi, co planują buntownicy. Nawet z tajnych narad w biurze poselskim Ziobry biegali prosto na ulicę Nowogrodzką, do warszawskiej siedziby PiS, by ujawnić Kaczyńskiemu szczegóły tych spotkań''.
Lokalna bitwa o graffiti:
W dwa lata miasto wydało ponad 100 tys. zł na legalne graffiti. - Zostawmy im 10 tys. Jak oszczędzamy, to wszyscy - twierdzi Piotr Barczak z PiS. - Za tyle nic nie da się zrobić - odpowiada prezydent
A tymczasem w Sojuszu...
Źródło: Twitter
Od wczoraj już były szef klubu Platformy przekonuje na antenie Programu III Polskiego Radia, że nie ma do nikogo pretensji, że na tym stanowisku zastąpił go Rafał Grupiński. Tomasz Tomczykiewicz tłumaczy, że taka akurat była potrzeba w PO:
Każdy ma jakieś inne zadanie w nowym rozdaniu i to premier wielokrotnie nam powtarza, żeby się nie przyzwyczajać do stołków i myślę, że wszyscy to powinni sobie do serca wziąć.
W TOK FM gościł dziś również Andrzej Halicki z Platformy, były szef sejmowej komisji spraw zagranicznych:
Członkowie klubu Solidarna Polska będą wyrzuceni z PiS-u na najbliższym Komitecie Politycznym - dowiedział się reporter TOK FM. Do czasu zebrania się Komitetu rozłamowcy mogą jeszcze zmienić zdanie, ale politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że posłowie, tworząc klub Solidarna Polska, sami wykluczyli się z partii.
Ogłoszeń cd.: Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski dowiedzą się, czy mogą wrócić do Sejmu, za nieco ponad dwie godziny. Sąd Najwyższy ogłosi swoją decyzję w południe.
Czas na ogłoszenia: o godz. 13.30 zostanie wznowione po przerwie pierwsze posiedzenie Senatu VIII kadencji, zaś o godz. 20 Bronisław Komorowski weźmie udział w gali charytatywnej w rocznicę debiutu GPW na giełdzie.
Marzena Wróbel - podobnie jak wcześniej Arkadiusz Mularczyk - przekonywała, że celem ziobrystów nigdy nie było rozbicie Prawa i Sprawiedliwości:
Przychodzą chwile, kiedy trzeba opowiedzieć się za wartościami, zażądać sprawiedliwości niekonieczne dla siebie, ale także dla tych, z którymi się pracuje. I my tak zrobiliśmy. Nie jest naszą intencją rozbijanie PiS.
Dziś gościem Poranka TOK FM była Marzena Wróbel, dziś członkini klubu Solidarna Polska:
W TVN24 Arkadiusz Mularczyk komentuje wybór posłanki Ruchu Palikota na wicemarszałek Sejmu:
Pani Wanda Nowicka jest też tchórzem. Wczoraj zapytałem obu pań - jej i Beaty Kempy - jaki jest ich stosunek do krzyża na sali sejmowej... Pani Wanda Nowicka bała się odpowiedzieć.
A przecież poglądy Wandy Nowickiej na tę sprawę okryte są tajemnicą państwową.
W Polsat News Wanda Nowicka, która wczorajsze głosowanie ws. prezydium Sejmu wspomina jak ''mecz piłkarski, na którym otoczona była jakimiś kibolami''. Wicemarszałek Sejmu w ostrych słowach rozprawiła się z politykami prawej sceny politycznej:
Ci ludzie to, co mają na swoje poparcie, to nie własne zasługi, nie własny dorobek, tylko właśnie ta wyższość moralna, którą sobie przypisują z tej racji, że są katolikami. Trzeba pamiętać, że parlament to nie jest tylko miejsce dyskusji polityków z politykami. To jest również pewna przestrzeń do tego, żeby debatowali politycy ze społeczeństwem i w imieniu społeczeństwa.
Grupiński skomentował też doniesienia TVN24, jakoby Schetyna miał otrzymać tekę ministra infrastruktury i miał domagać się także stanowiska wicepremiera:
Nic mi na ten temat nie wiadomo, nie sądzę żeby ten komunikat był prawdziwy. Znając obu myślę, że ostateczna propozycja będzie wypracowana wspólnie.
Rafała Grupińskiego - nowego szefa klubu PO - w Radiu Zet pytano oczywiście o przyszłość Grzegorza Schetyny. Czy były marszałek Sejmu znajdzie się w rządzie?
Musimy poczekać na ostateczne decyzje premiera, to jest tylko w jego gestii. Nie chcę spekulować, ale niezależnie od tego, czy będzie w Sejmie, czy w rządzie, to jego głównym zadaniem będzie dbałość o pięćdziesięciotysięczną rzeszę członków, czyli o partię. Dlatego premier kładł akcent na to, że Schetyna jest jego pierwszym zastępcą.
Źródło: Twitter
Chyba nadchodzi.
Dalej publicysta przekonuje, że PiS nie ma podstaw chwalić się, że w jego szeregach pojawili się eksperci i profesorowie, skoro partia nadal nie ma nic do przekazania:
Dzisiejsze utyskiwania PiS przypominają narzekania dawnej Unii Wolności w okresie jej schyłku. Tamta partia miała świetnych ekspertów, tylko nie miała ludziom już nic do przekazania. Tu jest podobnie. PiS po prostu zapędziło się w kozi róg.
Zerkam do tabloidów - w Opiniach ''Faktu'' ciekawy wywiad z Jackiem Żakowskim, który stawia tezę, że PiS już nie żyje, tylko że jeszcze o tym nie wie:
Sercem PiS jest Jarosław Kaczyński. Jednak można powiedzieć, że prezes odciął się od alternatywnego obiegu. Ziobro to była rezerwa kadrowa PiS i jedyna przyszłość tej partii, bo jej prezes jest już starszym człowiekiem. Wyrzucając Ziobrę, Kaczyński pozbawił się możliwości zastosowania pokoleniowych bajpasów.
Janusz Palikot, który gościł w Programie I Polskiego Radia, zapowiedział pracowite dwa miesiące dla swoich posłów i posłanek - do 23 grudnia jego partia ma zgłosić kilkadziesiąt projektów ustaw, w tym m.in. o związkach partnerskich, nowelizację prawa budowlanego, kodeksu karnego, ustawy o partiach politycznych i o dostępie do informacji publicznej - IAR. Karkołomne.
A skoro już jesteśmy przy Januszu Palikocie...
Pseudokatolicy, którzy głosowali na Palikota, to wrzody na ciele, jakim jest parafia. Żeby uzdrowić ciało, wrzody trzeba usunąć - twierdzi proboszcz z podtoruńskiego Czernikowa
Posłowie PO zdecydowali się poprzeć kandydaturę pani Nowickiej, oni zdecydowali się pójść w objęcia Palikota, zgodzili się na ten sojusz bezwzględny. Donald Tusk powtarzał ''Macie głosować'', łamał kręgosłupy ideowe. Byłam zdumiona. Ja jestem zdania, że trzeba mieć poglądy, że kręgosłupa nie można zostawiać w garażu -
kontynuuje Kempa
Przerwa w przeglądzie prasy. W RMF FM gości Beata Kempa z Solidarnej Polski, która wczoraj bez powodzenia kandydowała na wicemarszałek Sejmu:
To była doskonała okazja, żeby Sejm RP zastopował marsz Janusza Palikota na podstawowy system wartości w naszym kraju.
W ''Rz'' jest także analiza sytuacji w SLD, w którym nadal za sznurki zdaje się pociągać Grzegorz Napieralski. Podobno niewiele brakowało, a sam zostałby kandydatem partii wicemarszałka Sejmu. Ostatecznie funkcja ta trafiła ponownie do jego bliskiego współpracownika, Jerzego Wenderlicha.
Szef SLD zachowuje się tak, jakby poprowadził partię do zwycięstwa, a nie do porażki, i teraz miał prawo dzielić łupy -
czytamy w tekście
W ''Rzeczpospolitej'' wywiad z Arkadiuszem Mularczykiem, szefem klubu ziobrystów, Solidarna Polska. Polityk z jednej strony powtarza kilkukrotnie, że nie zamierza wcale odchodzić z Prawa i Sprawiedliwości, a z drugiej - daje Jarosławowi Kaczyńskiemu czas na zastanowienie się do piątku. Prezes ma przemyśleć jeszcze raz wykluczenie z partii trzech europosłów. Z trzeciej zaś strony Mularczyk apeluje do innych działaczy PiS-u, aby postąpili tak jak on:
Nikt nikogo nie zmusza... Ja uważam, że postąpiłem słusznie. Nie mogę pozwolić, żeby osoba, która jest moim przyjacielem, wprowadzała mnie do polityki, została tak potraktowana i nie spotkałoby się to z żadną reakcją z mojej strony. Gdybym tak się zachował, nie mógłbym spojrzeć w lustro. I myślę, że jest w PiS kilka osób, które zostały i nie powinny ze spokojem patrzeć sobie w oczy.
Donald Tusk widzi w czasie tej kadencji Grzegorza Schetynę w Sejmie, co byłemu marszałkowi chyba nie wystarczy. TVN24 podaje właśnie, że Schetyna zażądał dla siebie teki wicepremiera. Miałby też przejąć po Cezarym Grabarczyku ministerstwo infrastruktury. Co na to sam premier? Sprawę będziemy dla was śledzić na bieżąco!
Ale z drugiej strony Donald Tusk miał też dać wszystkim do zrozumienia na wczorajszej Radzie Krajowej PO, że ma też dla Schetyny inne plany:
Tusk mówił, że Schetyna mógłby zostać premierem w kolejnym rozdaniu, gdyby on się ''zużył'', np. przez nadchodzący kryzys. Ale na razie powinien zostać w ''zamrażarce'', czyli poza rządem.
Zobaczmy teraz, co słychać w prasie. W ''Gazecie Wyborczej'' tekst ''Schetyna na aucie''. Według polityków Platformy premier, biorąc Rafała Grupińskiego - najbliższego współpracownika byłego marszałka Sejmu - na szefa klubu Platformy, zaczyna wybijać Schetynie zęby. Grupiński ma się teraz stać lojalny wobec Tuska. Co więcej premier miał wczoraj swemu zastępcy, że nie wyobraża sobie ich współpracy w rządzie.
A co dziś przed nami? O godz. 12.15 Ruch Palikota zapowiada konferencję ws. usunięcia krzyża z Sejmu, o godz. 14 odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, o 17 Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Estonii. Tak poza tym - będziemy dziś świadkami kolejnej odsłony procesu Jarosław Kaczyński kontra Janusz Palikot o ochronę dóbr osobistych.
Dzień dobry! Za nami pierwszy dzień Sejmu. Było gorąco - przy pierwszych sporach wybrana została marszałek Sejmu i wicemarszałkowie, Kazimierz Kutz jako marszałek senior Senatu doczekał się pierwszych gróźb o pozew, a prezydent zdążył odwołać rząd i powołać tymczasową Radę Ministrów... Oj, działo się! Dobrze pierwszy dzień Sejmu wspomina za to poseł PO, John Godson:
Źródło: Facebook