I na tym dzisiaj kończymy. Kolejna relacja już w środę - zapraszam!
I na tym dzisiaj kończymy. Kolejna relacja już w środę - zapraszam!
Prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, zapytany w TVP Info, czy Zbigniew Ziobro ma szansę utworzyć partię prawicowo-centrową, odpowiada:
Nie jest to polityk centrowy w żadnym wypadku. Jest on dosyć radykalny w ramach polskiej prawicy.
Wasze komentarze z naszego profilu politycznego na Facebooku nt. listru Zbigniewa Ziobry:
Źródło: Facebook
Oo, SLD zapowiada, że w środę o 13.30 odbędzie się wspólna konferencja Sojuszu i Ruchu Palikota. Jej tematem będzie podsumowanie zakończonej kampanii wyborczej. W jej trakcie ma być również ogłoszona... pewna ''ważna inicjatywa''! To czekamy.
Sellin tłumaczy, że wśród ludzi głosujących na partie konserwatywne istnieje dogmat, że prawica powinna być jednością i nie ma wśród nich ani zrozumienia ani sympatii dla tych, którzy doprowadzają do jej rozłamu (jak kiedyś sam Sellin...).
Mam wrażenie, że jestem wiarygodny w tym, co mówię, bo wiem, o czym mówię.
Europoseł Sojuszu stawia diagnozę:
Ten list oznacza coś więcej niż tylko zamanifestowanie. Ten list oznacza de facto rozstanie się Zbigniewa Ziobro z Jarosławem Kaczyński. Myślę, że gra na to, aby być z partii wyrzuconym...
Wojciech Olejniczak z SLD z kolei ocenia:
Jarosław Kaczyński ma problem... Wcześniej Tadeusz Cymański wytknął prezesowi błędy merytoryczne, które PiS popełnił w czasie rządzenia... Błędna polityka społeczna była prowadzona. Źle sprawy polityki gospodarczej, społecznej były prowadzone.
W ''Faktach po faktach'' Jarosław Sellin z PiS jako kolejny już polityk krytykuje formę, w której Zbigniew Ziobro zakomunikował swoje niezadowolenie z sytuacji wewnątrz partii. Polityk zwraca uwagę, że przecież komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zbiera się w środę.
Na Onet.pl wywiad z Johnem Godsonem z PO. Portal pyta polityka, czy ten... boi się duchów. Dzielny poseł odpowiada, że nie, choć trochę ''bał sie duchów, jak był dzieckiem''. Padają jednak i polityczne pytania, m.in. o konflikt w PiS:
Myślę że pan Ziobro tak naprawdę odważył się przeciwstawić prezesowi Kaczyńskiemu, gdyż wydaje się, że po pierwsze: co by się nie stało nie musi się obawiać o swoją przyszłość polityczną... Po drugie, z Jackiem Kurskim u jego boku zawsze można spodziewać się różnych rzeczy. Na pewno dni Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS są policzone.
Józef Oleksy w ''Tak jest'' mówi o sytuacji w SLD i potwierdza, że być może zapowiadane zmiany w partii nie będą aż tak duże:
Może się okazać, że Napieralski nie musi odchodzić. Na ile zwolennicy Napieralskiego będą w ofensywie, to się okaże 10 grudnia.
Mariusz Błaszczak z PiS w rozmowie z ''Newsweekiem'' wini Ziobrę o odwracanie uwagi od napiętej sytuacji w koalicji rządzącej.
Ja to oceniam tak, że Zbigniew Ziobro jako doświadczony polityk po wewnętrznej rozmowie w PiS tymi wywiadami prowokuje tego rodzaju wydarzenia. Mnie jego wypowiedzi zaskoczyły -
mówił szef klubu PiS
Miernoty kontrolują w tej chwili Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że się wyrwie, bo Polska potrzebuje jego talentu... Ja jestem jego przyjacielem.
W ''Tak jest'' o liście Ziobry wypowiada się tym razem prof. Jadwiga Staniszkis:
To nie jest ostry list. On nie chce wychodzić z PiS-u, z tego co wiem. To byłby błąd... Tylko demokratyzacja, wszystkie ręce na pokład (mogą pozwolić PiS wygrywać - red.)... a nie miernoty, które izolują prezesa Kaczyńskiego. Jak cerberzy siedzą przed jego biurem -
Z mojego autorskiego cyklu ''złote myśli Janusza Korwin-Mikkego'':
Właśnie wróciliśmy: mamy normalny czas. Jednak grozi nam, że za pół roku ONI znów wprowadzą ten komunistyczny, ''letni''. Rosja tę głupotę już zniosła. Reszta Europy nadal wierzy w dogmaty Stalina, że człowiek powinien zmieniać przyrodę. A to rzeki zawrócić, a to czas zmienić...
Zdaniem Norberta Maliszewskiego, to już kolejne wybory, w których ujawnia się grupa osób niezadowolonych z władz Prawa i Sprawiedliwości. W jego opinii, może to świadczyć o tym, że w PiS-ie są ludzie, którzy mają dosyć Jarosława Kaczyńskiego na czele partii. Gdy taka grupa będzie wystarczająco liczna, stworzy się "masa krytyczna", która utworzy nową siłę na prawicy.
I wracamy do listu Ziobry - dr Norbert Maliszewski mówi w TVP Info, że po takim liście Zbigniew Ziobro zostanie wykluczony z partii i stworzy nowe ugrupowanie. Będzie z nim czekał na przejęcie władzy na prawicy po spodziewanej kolejnej porażce PiS w wyborach parlamentarnych za cztery lata. Zdaniem eksperta, potencjalna nowa partia byłego ministra sprawiedliwości będzie mogła liczyć na poparcie nieco powyżej progu wyborczego - podaje IAR.
Żona lidera Ruchu Palikota odnosi się do jego słynnej konferencji ze sztucznym penisem:
W przypadku "penisa" mówiłam mu, ze ten sztuczny penis zostanie z nim już na zawsze... Janusz prowokuje, to prawda. Ale nie jest to prowokacja dla prowokacji. Trzeba pamiętać, że wszystkie "polityczne widowiska" Janusza były walką o jakąś sprawę. Penis i pistolet to była sprawa przemocy wobec kobiet na komisariacie.
Głównym tematem dzisiejszego numeru ''Gali'' jest wywiad prof. Magdaleny Środy z Januszem Palikotem i jego żoną, Moniką. Rozmowie towarzyszy prawdziwie żurnalowa sesja zdjęciowa:
Źródło: ''Gala''
I jeszcze raz Ryszard Czarnecki o Zbigniewie Ziobrze - tym razem dla TOK FM:
Tak dłużej być nie może. Albo Zbyszek zrozumie, że dla dobra PiS i wyborców musi uznać złotą maksymę, że milczenie jest złotem, albo musi szukać szczęścia gdzie indziej.
Jacek Kurski powiedział IAR, że sam podpisałby się pod listem Zbigniewa Ziobry do Jarosława Kaczyńskiego. Europoseł jest zdania, że list to krok w dobrą stronę i otwarcie nowego rozdziału na polskiej prawicy. Dodał, że PiS musi wreszcie przestać przegrywać wybory, a list jest tego dobrym drogowskazem. Kurski nie obawia się także, że list będzie końcem członkostwa Zbigniewa Ziobry w Prawie i Sprawiedliwości.
Jak zakończy się sprawa listu Ziobry do Kaczyńskiego? W TVN24 odpowiada na to pytanie Adam Hofman, który przyznał, że prezes PiS zapoznał się z treścią listu:
To zależy od niego samego. Jego działalność z kilku ostatnich dni... jest szkodliwa dla polskiej prawicy i być może Polski w ogóle. To się musi zakończyć. Nie oceniam tu intencji tego listu, ale efekt... To powoduje, że postulaty z listu raczej się oddalają a nie przybliżają... Prezes nie będzie się na ten temat wypowiadał.
TVN24 zapytał z kolei Ryszarda Czarneckiego, który po raz kolejny stwierdził, że Zbigniew Ziobro to człowiek z planem:
Niepotrzebnie tego typu wypowiedzi mają miejsce w przestrzeni publicznej... Takie memoriały należy przedstawiać na posiedzeniach organów statutowych... Wychodzenie z tym na zewnątrz świadczy o tym, że jest to element jakiegoś planu politycznego.
Politolog dr hab. Adam Grzegorczyk ocenia w Polsat News ostatnie wydarzeniu wokół Zbigniewa Ziobry:
Nie jest w jego interesie, aby został wyrzucony czy nawet sam z partii odszedł. Nawet biorąc pod uwagę liczbę jego zwolenników w Sejmie, to nie jest dobry czas, aby takie rozmowy w partii prowadzić. Przez cztery kolejne lata Zbigniew Ziobro musiałby utrzymywać partię z własnych środków, bez dofinansowania... Dlatego radziłbym wycofanie się.
Więcej ciekawych komentarze z Tweetera nt. listu Ziobry do Kaczyńskiego:
Łukasz Pawłowski: Dwa cytaty z listu ZZ do JK "Apeluję do Pana, abyśmy razem wyszli naprzeciw tej nadziei" i "nieważne są różnice zdań liderów partyjnych". Czyli ZZ mówi do JK - Ty i ja liderzy partii, na równi jak partnerzy. Kataryna: Jednego nie rozumiem. Jak Ziobro postulat większej swobody wypowiedzi w partii godzi z apelami do prezesa o uciszenie jego przeciwników.
Jacek Kurski potwierdził w rozmowie z reporterką TOK FM, że list Zbigniewa Ziobry do Jarosława Kaczyńskiego istotnie został wysłany. A wydawało się już, że popołudnie minie nam leniwie!
A ta karta to...?
Źródło: Twitter
Całość można przeczytać na stronie Kampanii na żywo. Zbigniew Ziobro ewidentnie postawił wszystko na jedną kartę.
Pamiętacie, kto ostatni odważył się napisać krytyczny list do Kaczyńskiego i jak skończył? To był Marek Migalski. Ale to jeszcze nic. W swoim liście Ziobro twierdzi, że kierowany dobrem partii stworzył ''zarys pozytywnych zmian, które mogłyby uczynić PiS formacją zdolną do wygrywania wyborów i skutecznego rządzenia naszym krajem''. Czy to nie kompetencja prezesa PiS?
''Wiadomości'' dotarły do listu, który Zbigniew Ziobro napisał do Jarosława Kaczyńskiego. Europoseł apeluje w piśmie do prezesa PiS, aby ten zajął się w końcu sytuacją wewnątrz partii:
Z tymi, którzy obwołują mnie wrogiem, wciąż jestem gotów współpracować. Zachowanie jedności, ale i pozytywne zmiany w partii są warunkiem wyborczego zwycięstwa. Tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie rozwiązywać prawdziwe problemy Polski -
apeluje do Kaczyńskiego Ziobro
A to jeszcze zdjęcie z wywiadu agenta Tomka z Katarzyną Gójską-Hejke z ''GP'':
Źródło: Vod.gazetapolska.pl
Skąd ten ekspercki ton w wypowiedzi Tomasza Kaczmarka? - zapytacie. A stąd:
Może to dziwnie zabrzmi, szczególnie z pozycji posła elekta, ale ja przez wiele lat handlowałem narkotykami. Oczywiście, zgodnie z przepisami prawa, jako agent. Miało to na celu zebranie materiału dowodowego, by tych przestępców postawić przed sądem -
wyjaśnił były funkcjonariusz CBA
Agent Tomek w najnowszym wywiadzie dla ''Gazety Polskiej'' ze znawstwem wypowiada się o przepisach dotyczących handlu i zażywania narkotyków i ich ewentualnej zmianie proponowanej przez Ruch Palikota. RP utrzymuje, że nowe przepisy pomogą nie handlarzom, ale tym, którzy chcą palić.
To czcze gadanie tych ludzi. Żeby rozwiązać ten problem należy rozmawiać w praktykami, nie - z teoretykami. Ten problem będzie uderzał w polską młodzież. Handlarze narkotyków nasączają marihuanę różnymi chemicznymi substancjami po to, by młodzież i pierwszych odbiorców od niej uzależniać -
wskazał Kaczmarek
No ładnie - miała być ''treat'', wyszedł ''trick'':
Źródło: Twitter
Jacek Kurski spóźnia się - podaje na Twitterze Tomasz Machała.
Na miejscu jest m.in. Tomasz Machała:
Źródło: Twitter
PILNE
Zaraz ma się odbyć briefing prasowy Jacka Kurskiego.
... taka koalicja miała by spore szanse powodzenia. Z jednej strony podmywałaby pisowski fundament..., z drugiej - z twarzą Pawła Kowala - otwierała się zdecydowanie ku centrum. To mogło by oznaczać polityczny sukces. Pozostaje pytanie czy obaj potencjalni liderzy byliby zdolni do takowego duumwiratu? Wiele wskazuje jednak na to, że matką takowego porozumienia stałaby się polityczna konieczność -
pisze Jan Filip Libicki (pisownia oryginalna).
Jan Filip Libicki na swoim blogu nawiązuje do dzisiejszego wywiadu Pawła Kowala, w którym szef PJN stanął po stronie ''ziobrowców''. Polityk obecnie związany z Platformą - a dawniej PJN i PiS-em - spekuluje, że może to oznaczać chęć Kowala do stworzenia koalicji z frakcją Zbigniewa Ziobry, który ''może pociągnąć za sobą największą część pisowskiego elektoratu ze wszystkich dotychczasowych rozłamowców. Część najbardziej zdefiniowaną czyli zwolenników Radia Maryja''.
Źródło: Twitter
Wyobrażamy sobie, ale nie najlepiej.
Małgorzata i Grzegorz Napieralscy.
Fot. Małgorzata i Grzegorz Napieralscy/ Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Jednego dnia potrafił odwiedzić cztery, pięć miejscowości, mnie brakowało sił. On był nie do zdarcia, śmiałam się nawet, że jest cyborgiem. Tytan pracy, a do tego lubi i szanuje ludzi, co u polityków bywa rzadkością. Zapewniam, że znając go dobrze, nie sposób go nie podziwiać
- wyznaje Małgorzata Napieralska
Pora na ocieplenie wizerunku Grzegorza Napieralskiego. Jego żona Małgorzata opowiada o kampanii wyborczej w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
W ciągu ostatnich tygodni byłam w wielu miejscach z mężem i cały czas jestem pod jego wrażeniem. Zrobił znacznie więcej niż liderzy innych partii, a mimo to, wynik był kiepski. Nie rozumiem tego
Na stronie PiS można zobaczyć grafikę ''Młode pokolenie w Sejmie''. A na niej m.in.: Adam Hofman, Mariusz Kamiński, czy Tomasz Kaczmarek, czyli popularny agent Tomek.
Fot. Mypis.pl
Jako przewodniczący Komisji Uchwał za bodaj najważniejsze postanowienie Rady Krajowej uważam następujące zobowiązanie: "Po przeprowadzeniu kampanii sprawozdawczo-wyborczej w partii, SLD powinien zainicjować proces konsolidacji polskiej lewicy, oparty na wspólnych wartosciach. Ukoronowaniem tych działań powinien stać się Kongres Lewicy Polskiej"
Wytrzymałość polskiego społeczeństwa na bylejakość polityki jest i tak dobra. Mamy kilka tygodni po wyborach, nie ma składu nowego rządu, nie ma konkretnych zapowiedzi reform. Partie opozycyjne zamiast wskazywać, że potrzebne są jakieś reformy, kłócą się wewnątrz
- analizuje Dudziński
W imieniu marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny Straż Marszałkowska złożyła wiązanki i zapaliła znicze na grobach posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - podaje PAP. 10 kwietnia 2010 roku w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński. Wśród ofiar było 15 posłów: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński oraz Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas.
Eurostat podał dane o bezrobociu w UE. Według niego, w Polsce stopa bezrobocia wynosi 9,4 proc. To lepiej niż średnia europejska: w Unii Europejskiej wynosi 9,7 proc., a w strefie euro - 10,2 proc.
Coraz bardziej partie polityczne w Polsce są zdominowane przez lidera i osoby, które mają inne poglądy albo inne koncepcje są albo eliminowane, albo skazywane na margines partyjny
- mówi Tomasz Dudziński z PJN w Polsat News
W brytyjskim rządzie jest dwóch byłych szefów Partii Konserwatywnej. I nikomu to nie przeszkadza, zwłaszcza Davidowi Cameronowi. Co więcej, uważa to za wartość, że lideruje obecnie partii, która swoich byłych szefów nie tylko nie wyrzuciła na śmietnik historii, ale wspomaga się właśnie doświadczeniami i wiedzą tych ludzi. A oni nie tylko, że czasami krytykują obecnego lidera, to jeszcze nie wykluczają, że kiedyś być może powalczą z nim o przywództwo wśród torysów. Normalne? Tak, ale nad Tamizą, nie nad Wisłą
Poseł Janusz Palikot swojego czasu zganił wójta Kołbieli za wybudowanie ronda. Nie wiedział, że to inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kiedy wójt poprosił posła o wsparcie w znalezieniu pieniędzy na obwodnicę, Palikot już się do niego nie odezwał
- W cieniu wojny ziobrystów o przejęcie władzy w PiS toczy się mniejsza wojenka - o fotele w sejmowej sali posiedzeń. Jej finał nie tylko przesądzi o indywidualnym szczęściu polityków, lecz także pokaże, która frakcja w partii ma najlepsze notowania u Jarosława Kaczyńskiego - pisze Newsweek.
Na facebookowym profilu SLD już trwają prawybory przed prawyborami.
Złożyliście do tego momentu 65 propozycji. i tak: Senyszyn - 30.7 proc., Kalisz 21.5 proc., Miller 10.7 proc., Piekarska - 9.2 proc., Olejniczak - 6.1 proc.
Konrad Piasecki komentuje na Twitterze ostatnie tarcia wewnątrz PiS.
W cieniu wojny ziobrystów o przejęcie władzy w Prawie i Sprawiedliwości toczy się mniejsza wojenka - o fotele w sejmowej sali posiedzeń - donosi ''Newsweek''. W pierwszych rzędach mają zasiąść wiceprezesi partii - Adam Lipiński i Beata Szydło - oraz byli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego. Za nimi nowo wybrani parlamentarzyści z tytułem profesor. Koło prezesa ma siedzieć również Anna Fotyga.
Giertych przedstawia dość fantastyczny scenariusz z cyklu: ''Co by było, gdyby...''. Według niego, gdyby PO i PSL nie miały większości, Grzegorz Schetyna, Bronisław Komorowski i Grzegorz Napieralski mieli się dogadać w sprawie koalicji z pominięciem Donalda Tuska. Dlatego ten tak ostro atakował prezydenta i marszałka Sejmu.
Z punktu widzenia prawicy Palikot jest pożyteczny, bo dzieli lewicę. Jest groźny o tyle, że psuje kulturę. Nie sądzę, by był zjawiskiem trwałym. (...) Palikot będzie szczepionką na te trendy, które próbuje promować. Forma, w jakiej to robi, dziś budzi zainteresowanie, ale za rok się znudzi
- mówi Giertych
Były lider LPR uważa, że Zbigniew Ziobro nie ma szans na zastąpienie Jarosława Kaczyńskiego, bo jest za bardzo do niego podobny.
Nie wnosi nic nowego. Mamy więc kopię Kaczyńskiego. A ludzie zawsze wybierają oryginał. Jeśli więc wyjdzie i założy coś własnego, to pierwszy sondaż da mu mniej niż miała PJN
Według Giertycha, taktyka wyborcza PiS może spowodować upadek tej partii, jak to miało miejsce w LPR. Partia miała w 2005 roku prawie 8 proc. poparcia, była w rządzie, a w 2007 roku uzyskała zaledwie 1,3 proc. poparcia i to w sojuszu z Markiem Jurkiem oraz Januszem Korwin-Mikkem.
W ''Uważam Rze'' obszerny wywiad z Romanem Giertychem, byłym wicepremierem oraz były liderem Ligi Polskich Rodzin. Według niego, Jarosław Kaczyński popełnił błąd rozbudzając nadzieje wyborców i członków partii na zwycięstwo. Teraz czeka go rozliczenie.
- Czas, by kierownictwo PiS się zastanowiło. Jeśli ktoś ci mówi, że jesteś pijany, to się nie przejmuj. Jeśli mówi ci to druga osoba, to ciągle możesz sobie pozwolić, by się nie przejmować. Jeśli mówi to trzecia, to się na wszelki wypadek połóż - w ''Sygnałach dnia'' Paweł Kowal ostro ocenił konflikt w PiS i próbę uciszenia ziobrowców. - PiS to duża partia, która bierze środki publiczne. Ma obowiązek jawności - dodał.
- Gdy polityk PiS uświadomi sobie swoją indywidualną odpowiedzialność i zajmie stanowisko w jakiejś sprawie, które jest rozbieżne ze zdaniem prezesa, staje wobec dylematu - albo jego działania będą pozorne albo wejdzie w ostry konflikt z Jarosławem Kaczyńskim - tymi słowami Marek Jurek skomentował spór na linii Ziobro - Kaczyński.
8 listopada odbędą się inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu, które otworzą marszałkowie seniorzy obu izb: poseł Józef Zych (PSL) i senator Kazimierz Kutz (niez.). Dla obu nie będzie to debiut w tej roli. - Językiem filmowym można powiedzieć, że będzie to dubel - powiedział Kutz.
Siwiec opowiada również, jakie będą zyski dla SLD z działalności Leszka Millera.
Partia, która liże rany, bo nie blizny, partia która nie może się doliczyć bo tyle osób odeszło, zostało politycznie wyciętych, wymaga tego, żeby ktoś spokojnie, z pewną wizją nią zarządzał. I Leszek taką rolę spełnia, to jest poza jakąkolwiek dyskusją
Nasze otwarcie po 10 grudnia musi być do tych ludzi, do tych młodych ludzi, którzy zagłosowali na Palikota
- mówi Marek Siwiec z SLD w Polsat News
Tusk nie jest potężny. Tusk jest po prostu sam na placu boju - Kataryna
Dzisiaj w Radiu TOK FM gościł Marek Jurek.
Krzysztof Rybiński startował w wyborach z komitetu Obywatele do Senatu. Przegrał na warszawskiej Pradze z Markiem Borowskim.
Kończę przygodę z polityką. Jestem zdumiony wyborami Polaków. Oddając głos kierują się tym, kto się ładniej uśmiecha, kto ma ładniej zawiązany krawat. W rezultacie do Sejmu wchodzą krawaciarze. Co zrobić, taki kraj. Jest dużo prawdy w tym, że "polityka odmóżdża''. Ja swoją przygodę z polityką kończę
Rybiński twierdzi, że kolejna fala kryzysu mocno dotknie Polskę.
Polska nie przeprowadziła wystarczających reform, w 2013, zielona wyspa przejdzie do historii. Zniesiemy to gorzej niż w 2009. Będziemy mieli recesje. Wielu Polaków straci pracę, zmaleje wartość oszczędności. Idą trudne czasy
Cuda się zdarzają, ale rzadko. Na cud bym nie liczył. Kryzys do nas przyjdzie. Trzeba przygotować się mentalnie na to, że idą trudne czasy
- przewiduje w Radiu RMF FM Krzysztof Rybiński
Dziennik ''Polska'' opisuje, że w SLD powstały dwa obozy polityczne. Pierwszy, do którego należą m.in. Ryszard Kalisz, Aleksander Kwaśniewski i Joanna Senyszyn, chce zbliżenia z Ruchem Palikota, a drugi, Leszka Millera i Grzegorza Napieralskiego, jest temu przeciwny. Według Millera, oznaczałoby to wchłonięcie SLD przez Ruch Palikota.
Zbigniew Ziobro nie zamierza przepraszać prezesa PiS za krytyczne słowa wobec jego polityki. Po ''tajnej naradzie'' ze swoimi zwolennikami planuje teraz ''pozyskiwać kolejne szable'' i doczekać do Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości - pisze dziennik ''Rzeczpospolita''.
PiS dzisiaj musi odpowiedzieć Polakom, czy ma sposób na poszerzenie elektoratu. On nie tylko się nie rozszerza, trochę się zmniejszył
- komentuje Kowal
Według Kowala, politycy zajmują się teraz ''dyrdymałami i drugorzędnymi sprawami''. Natomiast Sejm przestaje być miejscem wymiany idei.
Paweł Kowal, lider PJN, opowiada w radiowej ''Jedynce'', że jego partia będzie dalej działać.
Musimy stworzyć mocniejszą strukturę. Musimy zmobilizować działaczy
Donald Tusk zaczyna układać nowy gabinet. Jak słychać w PO, Michał Boni może zostać ministrem ds. cyfryzacji i administracji, a Sławomir Nowak - ministrem sportu
W ''GW'' możemy również przeczytać opis sobotniej radu krajowej SLD. Nastroje w partii miały być wyjątkowo nieprzychylne Grzegorzowi Napieralskiemu.
Przez ostatnie dwa lata ten facet nie wiedział, czego chce, poza tym, że chce być premierem. To śmieszne, a jak wiadomo w polityce śmiech zabija - mówi jeden z polityków SLD
Think tanki do bardzo dobra instytucja dla partii politycznych. Tworzą założenia programowe, przybliżają działaczom problemy i podsuwają ich rozwiązania. W Niemczech bardzo dobrze się sprawdzają. Zobaczymy, czy w Polsce również się uda.
O czym jeszcze dziś pisze prasa. ''Gazeta Wyborcza'' donosi, że powstał pierwszy lewicowy think tank - Centrum Daszyńskiego. Nazwany jest na cześć wybitnego przedwojennego polityka PPS oraz premiera i marszałka Sejmu Ignacego Daszyńskiego.
Powstaje pierwszy na lewicy think tank polityczny - Centrum Daszyńskiego, które ma być eksperckim zapleczem dla polityków, głównie SLD. Jego twarzą będzie m.in. prof. Jan Hartman.
Sytuację w PiS komentuje również Tomasz Dudziński, który wyszedł z partii w zeszłym roku i bez powodzenia kandydował do Sejmu z list PJN.
Rozłam w PiS jest przesądzony. Przyszłość partii Jarosława Kaczyńskiego stoi pod znakiem nieustającej opozycji - opowiada na łamach "Rzeczpospolitej" Tomasz Dudziński, były poseł PiS i PJN, który odchodzi z polityki. Zdaniem Dudzińskiego mózgiem rozłamowej frakcji ''ziobrystów'' jest Jacek Kurski.
Dziś najpewniej czeka nas dalszy ciąg historii konfliktu powyborczego w PiS. Nawet ''Nasz Dziennik'', przychylny PiS-owi, opisuje jego kulisy.
Zbyszek pracuje dla PiS od 10 lat i nie zasłużył na ruganie ze strony byłych działaczy Samoobrony lub chłopaka, który w czasie, gdy on pracował w komisji rywinowskiej, kończył studia
- mówi gazecie jeden z działaczy PiS
Dzień dobry! Dzisiaj ostatni dzień października i Halloween. Imieniny obchodzą Alfons, Antonin, Augusta, Bega, Godzimir, Krzysztof, Krzysztofa, Kwintyn, Lucyla, Lucyliusz, Łukasz, Narcyz, Saturnin, Saturnina, Tomasz, Urban i Wolfgang. Zapraszamy do politycznej relacji z dnia.