Dziękujemy, że byliście dziś z nami. Zapraszamy w poniedziałek od 8.00. W weekend zaglądajcie też na Facebooka - będziemy tam podrzucać ciekawe newsy. Miłego weekendu!
Dziękujemy, że byliście dziś z nami. Zapraszamy w poniedziałek od 8.00. W weekend zaglądajcie też na Facebooka - będziemy tam podrzucać ciekawe newsy. Miłego weekendu!
Powoli kończymy relację - kolejna dopiero w poniedziałek. Dlatego jeśli przegapiliście coś z mijającego tygodnia, polecamy poprzednie relacje. Warto odświeżyć wiedzę - działo się:
PONIEDZIAŁEK: specjalna relacja [WESZLI/NIE WESZLI] - spektakularne sukcesy i porażki wyborcze WTOREK: "Jarosław Polskę zbaw" oficjalne wyniki wyborów ŚRODA: Tusk z prezydentem dogadali się ws. rządu. Kopacz marszałkiem Sejmu? CZWARTEK: Tak, Kopacz na marszałka! I inne niespodzianki. Plus wielka niewiadoma: Schetyna
Wróćmy jeszcze na chwilę do Ryszarda Kalisza. W rozmowie z Konradem Piasecki Kalisz mówił też o Palikocie - dość łagodnie: - To on teraz jest nowością. Jest takim "happenerem", a to się zawsze ludziom podoba. To jest ciekawe zjawisko.
Pomysł prof. Staniszkis, by Stanisław Wziątek został szefem SLD, trochę was dziwi - w komentarzach piszecie, że nie ma szans.
Lubi Jarka, lubi Wziątka z SLD, bo skrytykował Tuska i PO ciekawy sposób dzielenia ludzi jak na wybitnego ponoć socjologa. Pani ta już dawno winna być przedstawiana jako doradca Kaczyńskiego .Podobnie jak jakiś czas temu Migalski, o którym można już chyba zapomnieć, przynajmniej na jakiś czas
- ocenia Wol777.
Teraz, skoro ludzie już poznali Napieralskiego, kampania powinna być - wg Kalisza - merytoryczna.
- A Napieralski znowu: codzienne eventy, spotkania z ludźmi, kabanos, ten sklep w Londynie... I tak dalej.
- Każdy ponosi swoją odpowiedzialność. Winą Grzegorza Napieralskiego i jego dwu-, trzyosobowego zespołu jest to, że powtórzył sposób prowadzenia kampanii z wyborów prezydenckich - ocenia Ryszard Kalisz w TVN24. Jego zdaniem, jeszcze rok temu, w czasie kampanii prezydenckiej "Napieralski był nierozpoznawalny, był nowością, a ludzie mu uwierzyli".
Czy te wybory to początek końca SLD? Staniszkis:
Sądzę, że nie. Palikot nie jest lewicowy i nie przejmie tego elektoratu. Jest problem przywództwa. Kalisz uzyskał czwarty wynik z jedynki - marny. Kto liderem SLD? Ja mam pomysł. Pan Wziątek. Był świetnym wojewodą zachodniopomorskim. Nie ma charyzmy? Charyzma charyzmą, a np. Tusk, choć moim zdaniem nie ma charyzmy, gdy działa zaczyna od rozwalania. Choć jest podkręcony. SLD potrzebuje odbudowy od podstaw. Tam rządził taki gość Dyduch, który trudno powiedzieć, że miał charyzmę, ale utrzymywał kadry i wizję.
Zgadzacie się z prof. Staniszkis - opozycja stanie się w tej kadencji bardziej merytoryczna:
No, mniej merytoryczna być nie może, więc chyba rzeczywiście
- zauważa Pisedoff.
Czy w związku z byciem "bardziej merytoryczną" opozycją prezes PiS przestanie obrażać się na PO i zacznie współpracować? Wg Staniszkis zmiany już są widoczne: - W relacjach zarówno między premierem a prezydentem, jak i prezesem PiS a prezydentem naprawdę bardzo wiele się zmieniło - mówi wskazując na porozumienie Komorowskiego z opozycją ws. konstytucji. - Jarosław Kaczyński te drgnięcia dostrzega i wie, że nie może być przeciwko wszystkim. Myślę, że zmieni się nareszcie wizerunek partii.
- PiS będzie teraz bardziej merytoryczną opozycją. Trzeba wykorzystać wzory parlamentu francuskiego, gdzie opozycja ma zagwarantowane miejsca w komisjach, gdzie może się pokazać - przekonuje Staniszkis.
Czy gwoździem do trumny PiS była sprawa z Merkel? - Tak, to było niepotrzebne. Trzeba było przeciąć tę sprawę - Staniszkis przyznaje, że prezes niepotrzebnie atakował dziennikarzy. Choć - jak mówi - "lubi go, bo ma podobną (do niej) konstrukcję psychiczną".
Fot. za TVN24
Wg Staniszkis za mało pokazywano takich ludzi jak Wipler, Szałamacha, Naimski czy Szczerski, którzy mają "wiedzę ekonomiczną i bywają w Brukseli".
W TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis - oczywiście o PiS. Rozczarowana porażką? - Oczywiście, bo zwycięstwo było możliwe. Losy wyborów rozstrzygnęły się w ostatnim tygodniu i warto to przeanalizować.
Pod wpisem o krzyżu i dyskusji Blumsztajna z Żukowskim bardzo dużo waszych komentarzy.
Bardzo proszę by Pan Tomasz Żukowski mówił za siebie. Co to? Jakiś nowy "ojciec narodu"? Oczywiste jest, że Polacy NIE CHCĄ obecności Kościoła w sferze publicznej. Chcą by "duchowieństwo" płacili podatki, tak jak każdy zwykły obywatel. Usunąć krzyż z parlamentu -
pisze Rebound75.
A oto i wasz wielki niedoceniony podczas otwarcia nowego odcinka A1 w Nowej Wsi pod Toruniem i moment otwarcia bramek:
Fot. Mikołaj Kuraś / AG
Sławomir Nowak zaprzecza informacjom PAP o tym, że premier zrobi go szefem klubu przez aklamację:
Info dla źle poinf. dziennik.PAP:nie ma w PO wyb. personalnych przez aklamację.Zmieńcie "źródła"!Nie dajcie się głupio wpuszczać w gry w PO
SLD prosi Leszka Millera, by... otworzył biuro poselskie w Krakowie. Sojusz nie zdobył tam ani jednego mandatu, a Miler "to były premier, ma więc związki z każdym polskim miastem!"
Czy Leszek Miller pocieszy małopolską lewicę, która nie zdobyła ani jednego mandatu? Działacze Sojuszu poprosili go, by otworzył biuro poselskie w Krakowie.
W komentarzach na forum bronicie Cezarego Grabarczyka: "najlepszy minister", "nie dorastają mu do pięt"... Oto próbka:
Fot. Gazeta.pl
W TVN24 rozmowa o krzyżu w Sejmie. - To spór coraz ważniejszy, będzie wracał - mówi Seweryn Blumsztajn. - Nieważny, w tej sprawie jest konsensus: Polacy chcą obecności Kościoła w sferze publicznej - oponuje socjolog Tomasz Żukowski. - Ale demokracja polega też na ochronie praw mniejszości - odpowiada Blumsztajn.
PILNE
- Ostatni raz otwieram autostradę. Mój potencjał został wykorzystany - TVN24 cytuje słowa Cezarego Grabarczyka na dzisiejszym otwarciu kolejnego odcinka A1. Wg telewizji, minister nie będzie ponownie ubiegał się o ten resort.
PILNE
Premier już w Warszawie - wrócił ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej.
Co na to Dzikowski? - Czekam cierpliwie na decyzję mojego szefa - mówi. Rozmówcy PAP w PO poinformowały, że jest po "wstępnej rozmowie" z otoczeniem Tuska ws. możliwości pokierowania klubem. Przyznają, że Dzikowski jest lubiany w klubie, triumfował uzyskując ponad 54 tys. głosów. Ale przypominają o ciążących na nim zarzutach korupcyjnych: przedsiębiorca Marek Trzmielewski ujawnił, że jego firma w latach 1997-98 miała remontować dom Dzikowskiego za wygrane przetargi.
Premier może skorzystać z pozycji, jaką sobie wypracował i zaproponować, aby Nowaka wybrać przez aklamację, a nie w tajnym głosowaniu. Miałoby to zagwarantować wybór Nowaka, który mógłby przepaść w tajnym głosowaniu, bo nie cieszy się popularnością w klubie
- twierdzą źródła PAP.
Fot. Damian Kramski / AG
Okazuje się, że Waldy Dzikowski ma silną konkurencję w walce o stanowisko szefa klubu PO. Na "giełdzie" pojawiają się też nazwiska Sławomira Nowaka, Tomasza Tomczykiewicza i Sławomira Rybickiego. Źródła PAP we władzach klubu informują, że żadna decyzja nie zapadła, ale w partii słyszy się, że premier poprze Nowaka.
Na kogo głosował Adam Michnik? "Głosowałem nie na Donalda Tuska, a na..."
Sprawdzamy, jak oceniacie dyskusję ws. krzyża w Sejmie - oto wyniki:
Kwaśniewski z jednej strony uznał dyskusję o krzyżu za niepotrzebną, z drugiej - przyznał, że symbolika także pokazuje, jak państwo podchodzi do kwestii własnej świeckości. Wypowiedź b. prezydenta jest bardzo - może aż za? - dyplomatyczna. I chyba tak też ją oceniliście.
14 lat nie byliście w stanie rozpocząć tej dyskusji, nawet mając 41% poparcia i prezydenta, a Palikot ją rozpoczął jednym oświadczeniem jeszcze przed inauguracją Sejmu
- pisze na naszym forum Pisedoff.
A tak było jeszcze parę godzin temu w Pałacu Prezydenckim. Potem Grzegorz Napieralski spotkał się z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, który o lidera SLD się nie martwi. Bardziej - o jego następcę.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Nie ma szans na Budapeszt w Warszawie. Jarosław Kaczyński musi zmienić swoją partie i zarządzanie nią, dać swobodę Ziobrze i Ujazdowskiemu. Inaczej Budapeszt to tylko mrzonki
- Igor Janke rozpoczyna wideoblogowanie ostrą, ale rzeczową krytyką prezesa.
Co wy na to? Całe wideo można obejrzeć tutaj >>>
B. prezydent popiera kandydaturę Ewy Kopacz na marszałka Sejmu: - To wg konstytucji druga osoba w państwie. To pokazuje, że uczestnictwo kobiet w życiu publicznym w Polsce jest traktowane poważnie. Abstrahuję od ocen personalnych, bo nie znam pani Kopacz bliżej. Ale idea, że kobieta obejmuje tak wysokie stanowisko i to pierwszy raz w historii? To mi się podoba.
O krzyżu w Sejmie - Kwaśniewski nie potępia Palikota, wręcz przeciwnie:
Krzyż został tam umieszczony w sposób niegodny dla tego symbolu, ale przez 14 lat tam był. Nie ma co nad tym teraz dyskutować. Ale to jedna strona. Druga jest taka, że czas poważnie zastanowić się, na czym polega neutralność światopoglądowa państwa. Co to oznacza w sensie symboli, uroczystości... Poważna dyskusja nad tym to dobry pomysł i przyklasnąłbym tu i Januszowi Palikotowi, i SLD, i każdemu, kto chce o tym poważnie rozmawiać. Czasy się zmieniają, zmieniają się i ludzie.
O konflikcie Tusk-Schetyna: - Trzeba by mieć bardzo zły wzrok, by tego nie widzieć. Stan napięcia jest. Ale to, na szczęście, nie mój problem.
Jak zaznacza, najłatwiej jest zmienić szefów. Ale co potem? - Ktokolwiek będzie następcą Napieralskiego, będzie miał dramatycznie trudne zadanie.
Grzegorz Napieralski będzie pełnił swój mandat poselski i będzie miał czas zrobić to wszystko, czego nie zrobił w ostatnich latach będąc bardzo zajętym człowiekiem. To szansa. Tak jak każde zwycięstwo nosi w sobie zalążek klęski, tak każda porażka ma w sobie zwiastun sukcesów. Dystans, inna perspektywa, pojeżdżenie po świecie, czas dla rodziny. Zasłużył na to
- mówi Kwaśniewski.
Aleksander Kwaśniewski po spotkaniu z Grzegorzem Napieralskim - dotyczyło kongresu i zmiany władz SLD. - Mówiliśmy o tym, co się dzieje w Polsce, co się dzieje na lewicy i sprawach życiowych.
Grzegorz Napieralski uchowa się do lutego? - W moim przekonaniu nowy lider będzie wyłoniony na kongresie. Jest propozycja, żeby ten kongres odbył się 28 stycznia. Być może warto go przyspieszyć o parę tygodni, ale on musi być poprzedzony całą kampanią sprawozdawczo-wyborczą - mówi w Polsat News Tadeusz Iwiński.
Prezydent jest dobrej myśli: - Nikt nie zapowiedział totalnej opozycyjności - zauważa.
Przypominamy konferencję prezydenta:
Zgadnijcie, gdzie Donald Tusk zapisuje swoje hasło do komputera...
Fot. za TVN24
Tak, właśnie tutaj. Więcej o wpadce premiera - w naszym serwisie Technologie.
A propos sielanki:
Szopka z wszelkiej maści sporami w obozie miłości powoli się kończy. czekam na konferencje Tuska na której wszystkich pogodzi i będą żyli długo i szczęśliwie - pisze Szymon Kędroń.
Uważam, że jest to dobry pomysł. Będę tego dnia bardzo wdzięcznym słuchaczem wystąpienia pana prezydenta. Każda dobra rada, nacechowana wyłącznie dobrą wolą, a jak wiecie tak jest w przypadku Polski, może mi tylko pomóc. Ja będę z tego tytułu wyłącznie wdzięczny - ocenia premier.
Po środowym porozumieniu prezydent i premier starają się przekonać wszystkich, że zapanowała między nimi sielanka. Tusk chwali Komorowskiego za to, że ten chce wystąpić na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu.
Jeśli Palikot waży się dotknąć krzyża będzie miał także ze mną do czynienia. Krzyża nikt nie może ruszyć, bo Polska to naród katolicki
- mówi TVN24 Lech Wałęsa.
Szykuje się nam druga wojna o krzyż. Palikot zapowiedział, że będzie chciał go zdjąć, Jarosław Kaczyński odpowiedział obietnicą podjęcia uchwały sejmowej o konieczności jego obecności na sali plenarnej. Nie będę pisał o instrumentalizacji tego symbolu na potrzeby partyjne - choć wydaje się to oczywiste i dla ludzi, dla których jest on świętym znakiem, jasnym jest, że prezes PiS i Palikot świadomie wprowadzają go do rywalizacji partyjnej i do integracji wyborców wokół siebie
- pisze na blogu Marek Migalski
Adam Jarubas z ramienia PSL zdobył najwięcej głosów w skali kraju (28 750 - red.) spośród wszystkich polityków tej partii. Pobił nawet samego wicepremiera Pawlaka. Trudno się więc dziwić, że ma wielki apetyt na władzę i kolejne szczeble kariery. Teraz może się okazać, że zrobił w przysłowiowego konia liczną rzeszę swoich wyborców. Nie obejmie bowiem mandatu, jeśli nie zostanie ministrem
- czytamy na stronie ''Kampanii na Żywo''
Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział dziś, że chce, aby w przyszłym tygodniu, w czwartek, zebrał się klub parlamentarny SLD, by wyłonić nowe władze. Podkreślił też, że do czasu kongresu SLD będzie konsultował się ws. przyszłości Sojuszu.
Prawdę mówiąc, takie ogólne tezy, jakie podawał Donald Tusk mogli mówić przywódcy V4 20, 15 i 10 lat temu. Wyszehrad ma dobrą opinię, ale jego skuteczność jest bardzo ograniczona.
Reputacja Grupy Wyszehradzkiej i znaczenie naszego głosu w UE rosną i będą rosły także w najbliższych miesiącach w Europie
- mówi Donald Tusk
Jak buduje się rządowe koalicje? Inaczej od frontu, inaczej od kulis. - O tym, że taki rząd robimy, decyzja zapadła na godzinnym spotkaniu na Rozbracie z udziałem trzech czwartych Johnnie Walkera, Leszka Millera, Jarka Kalinowskiego. Ja polewałem, bo byłem najmniej ważny - Krzysztof Janik, b. szef MSWIA w rządzie Leszka Millera, działacz SLD opowiada jak to było kiedyś.
Grzegorz Schetyna nie dostał publicznego poparcia od prezydenta - komentuje Tomasz Machała
Dziennikarka zapytała prezydenta o jego dobre stosunki z Grzegorzem Schetyna.
Jestem z dobrych stosunkach z Donaldem Tuskiem. Jestem w dobrych relacjach z prawie wszystkimi członkami PO
- mówi Komorowski
Marszałkowie, jeśli chcą dobrze kierować pracami Sejmu, muszą znajdować ścieżkę własnych zachowań pomiędzy potrzebą bezstronności i oczekiwaniami rządu, jeśli chodzi o proces legislacyjny
- mówi Komorowski
TVP Info
Kazimierz Kutz będzie Marszałkiem Seniorem Senatu
- zapowiada Komorowski
Konferencja prasowa Bronisława Komorowskiego po politycznych konsultacjach z szefami partii parlamentarnych.
Nikt nie zapowiedział totalnej opozycji. Mogę potwierdzić, że 8 listopada będzie zwołane posiedzenie Sejmu i Senatu - mówi prezydent
Uprzejmie proszę o wykreślenie "mojej osoby" z rożnych giełd stanowisk. Dziękuję. Z poważaniem. Sławomir Nowak
Donald Tusk jest już w Pradze na szczycie Grupy Wyszehradzkiej.
Kancelaria Przewodniczącego Rady Ministrów
Napieralski tłumaczy, że nie przeszkadza mu, że prezydent spotkał się z nim jako ostatnim przedstawicielem klubu sejmowego.
Cieszę się, że mieliśmy dzień dla siebie, osobny. I to, że nie byłem potraktowany hurtowo. Spotkanie było w innym dniu, dłuższe i z wątkami osobistymi, co mnie najbardziej ucieszyło
- mówi lider SLD
Grzegorz Napieralski już po spotkaniu z prezydentem.
Rozmawialiśmy o ważnych kwestiach dla państwa dot. przyszłości. O reformach, o naszych oczekiwaniach...
- mówi Napieralski
W naszym internetowym sondażu na razie większość z was wyraża sprzeciw wobec obecności krzyża w Sejmie.
W sobotę w południe w Warszawie ma zacząć się Marsz Oburzonych. Nie będą w nim uczestniczyć komentatorzy Poranka Radia TOK FM. Tomasz Wołek widzi w tego typu akcjach ?za dużo naśladownictwa?. - Muszę zorganizować życie czwórce dzieci, więc nie będę się buntował - mówił Tomasz Lis.
- Trochę przestraszyłam się analizy zawodowej nowo wybranych posłów. Ku mojej zgrozie okazało się, że 56 osób deklaruje zawód "poseł". Jak bardzo trzeba już być oderwanym od realnego życia, żeby tak o sobie myśleć. Jest też np. jeden "emeryt". Zgadniecie kto to? No tak, mój ulubiony agent Tomek - pisze jeden z blogerów Bloxa
Wiemy, że to jest jego taktyka działania ? wywoływanie skandalu, dążenie do konfrontacji w sprawach obyczajowych. Nie, my się na pewno nie damy w to wciągnąć. Skutecznie obronimy ten symbol, jakim jest krzyż w parlamencie, natomiast na pewno nie będziemy grali w scenariuszu, który napisał sobie pan Palikot
- zapewnia poseł PiS
Były szef CBA wypowiada się też nt. Ruchu Palikota.
Palikot przejdzie przejdzie tę samą drogę, która przeszła Samoobrona. Dziś o Samoobronie mało kto pamięta, ten byt już politycznie nie istnieje. Jest to gwiazda jednego sezonu i politycznie skończy tak, jak Samoobrona
- twierdzi
Ten wynik jest naprawdę wynikiem dobrym, nie satysfakcjonującym, ale dobrym. Daje nam podstawy do poważnych działań politycznych w przyszłości
- mówi Mariusz Kamiński w Polsat News
Idą trudne czasy i nie najlepszy stan finansów publicznych może okazać się kamieniem młyńskim u szyi państwa, podobnie jak brak reform w wielu innych dziedzinach też będzie się odbijał na szansach rozwojowych naszego kraju. Jeżeli teraz nie przeprowadzi koniecznych reform, to później będzie trudniej a ich cena będzie znacznie wyższa
- twierdzi Smolar
Wywiad PAP z prezesem Fundacji im. Stefana Batorego Aleksandrem Smolarem.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska przeciągnięcia w czasie powołania nowego rządu to sygnał, że żadnych istotnych reform nie będzie
- mówi
Ośmielę się zauważyć, że Leszek Miller mija się z prawdą mówiąc "Nikt z posłów SLD nigdy nie powiedział: tak mi dopomóż Bóg." W stenogramie: http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/A82F15CB26F25014C125738C0041F595/$file/1_a_ksiazka.pdf można sprawdzić, że ślubowanie z dodatkiem "Tak mi dopomóż Bóg" złożyli w 2007 r. m.in. posłowie SLD: Eugeniusz Czykwin, Bożena Kotkowska, Tadeusz Motowidło, Wojciech Pomajda. Pozdrawiam, Tym-oteusz
Miller jeszcze raz o Palikocie.
My nie jesteśmy przeciwni takim inicjatywom, bo w 2001 roku ten krzyż został zawieszony cichcem i my już wtedy protestowaliśmy. My nie jesteśmy nawróceni. Nikt z posłów SLD nigdy nie powiedział: tak mi dopomóż Bóg. A Palikot powiedział. Wezwał Pana Boga na pomoc. I widzi pan, Pan Bóg mu pomógł. I teraz czarna niewdzięczność ze strony Palikota
- opowiada
Rosjanie twierdzą, że jesteśmy narzędziem Rosji. Niektórzy Polacy twierdzą, że Rosji i Niemiec. Jak tu się połapać?
Rosyjskie społeczeństwo wciąż widzi w USA rywala, a Polska nie jest samodzielnym krajem, ale narzędziem w rękach Amerykanów. Badania rosyjskiego społeczeństwa pokazują, że obywatele Rosji wciąż myślą schematami rodem z zimnej wojny. Po katastrofie smoleńskiej Rosjanie z początku spodziewali się poprawy stosunków polsko-rosyjskich. Rok po tragedii te oczekiwania osłabły.
Leszek Miller komentuje w RMF FM przyszłe zmiany w SLD.
Problemem SLD jest konieczność udowodnienia, że to jest partia suwerenna, samodzielna i niekoncesjonowana. To nawet dla samopoczucia szeregu ludzi SLD jest bardzo potrzebne
- mówi
Tak na marginesie, zdaje się, że to jest pierwsza męska przygoda Napieralskiego. I albo się roztkliwi nad sobą, albo stanie się mężczyzną. Ja mu życzę, żeby stał się mężczyzną i aby to trudne doświadczenie podziałało na niego krzepiąco. To jest stosunkowo młody człowiek, jeszcze wiele wyborów przed nim
- mówi Leszek Miller w RMF FM
Mariusz Błaszczak był w radiowej ''jedynce''. Powiedział tam, że spór wokół krzyża, wywołany przez Palikota jest na rękę premierowi Donaldowi Tuskowi. Odwraca bowiem uwagę od fatalnej sytuacji finansów publicznych czy złej sytuacji gospodarczej.
W PAP wywiad z prezesem Fundacji im. Stefana Batorego Aleksandrem Smolarem.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska przeciągnięcia w czasie powołania nowego rządu to sygnał, że żadnych istotnych reform nie będzie
- uważa
''Nasz Dziennik'' pisze o ciekawym przypadku z okręgu senatorskiego numer 30 w Małopolsce.
Stanisław Bisztyga, ubiegający się o reelekcję senator PO, zdobył 92 697 głosów poparcia i przegrał o 82 głosy z Andrzejem Pająkiem, niezależnym kandydatem startującym z list Prawa i Sprawiedliwości (zdobył 92 779 głosów).
- pisze gazeta
Dlaczego Obywatele do Senatu nie byli ''czarnym koniem'' wyborów? ''Sukces miały przynieść trzy czynniki - jednomandatowe okręgi wyborcze, połączone siły prezydentów miast - lokalnych autorytetów oraz dobrze dobrani kandydaci. Żaden z nich jednak nie zadziałał'' - analizuje jeden z blogerów Bloxa.
W naszej poprzedniej sondzie dwie trzecie z was stwierdziło, że najważniejsza rzeczą, jak powinien zająć się rząd, jest reforma finansów publicznych. Teraz pytamy was o dyskusję nt. krzyża w Sejmie.
Jarosław Kaczyński zakazał politykom swojej partii rozmów z mediami bez wiedzy rzecznika PiS
- informuje ''Fakt''
Trudno wyobrazić sobie nowy rząd bez Michała Boniego. Ale, jak sam przyznał w TOK FM, nie ma jeszcze decyzji, czym będzie się zajmował. Jednym z pomysłów jest objęcie przez niego stanowiska ministra w nowym resorcie cyfryzacji. - Potrzebni są kompetentni ministrowie, nie tylko od wymachiwania szabelką. Na pewno premier takich wybierze. A na kogo trafi na tego bęc - mówił..
- Jarosław Kaczyński upartyjnił krzyż. Używanie krzyża i symboli religijnych do walki politycznej jest haniebne. Nie ma powodu, by krzyż patrzył na brutalną wojnę w polskim Sejmie - Janusz Palikot tłumaczył w Radiu ZET dlaczego jego partia chce zdjąć krzyż z Sejmu.
To wszystko mówi człowiek, który wydawał konserwatywny ''Ozon'' i ślubował w Sejmie ''Tak mi dopomóż Bóg''...
Dla lubiących mapy i analizy - porównanie wyników wyborów z lat 2007 i 2011 w poszczególnych powiatach. PO prawie całkowicie wyrugowała PiS ze Śląska. Natomiast partia Jarosława Kaczyńskiego powiększyła swoją przewagę w Kongresówce.
Robert Wielgórski/Wikipedia.pl
Dzisiejsza okładka ''Faktu''.
A co teraz porabia Grzegorz Napieralski?
Grześ ma kilka dni wolnego. Relaksuje się, ogląda ''Gwiezdne wojny''
- opowiada żona lidera SLD
Ciekawe, która część mu się najbardziej podoba: ''Nowa nadzieja'', ''Powrót Jedi'', czy może ''Imperium kontratakuje''.
Pora na tabloidy. W ''Fakcie'' artykuł o Joannie Kluzik-Rostkowskiej. Wypomina kolegom, że jakby związali się z PO lub, to mieliby mandaty. Z tym, że dla ilu by ich wystarczyło? Poza tym w polityce, przynajmniej dla niektórych, stołki nie są najważniejsze.
W ''Rzeczpospolitej' czytamy, że partyjne doły SLD się burzą - chcą głów liderów. Naobiecywali działaczom, że w wyborach będzie sukces i... na obietnicach się skończyło. Lider Sojuszu w Małopolsce wyprzedza swoich krytyków i zawiązuje lokalny LiD - m.in. z Demokratami.pl. Ruch może w dobrą stronę, ale czy warto wiązać się z partią, która zdobyła w tych wyborach 0,053 proc. poparcia?
Nie wyobrażam sobie Napieralskiego na żadnym formalnym stanowisku w partii - mówi Kwaśniewski
W ''Gazecie Wyborczej'' wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim.
Przyszłość niejasna rysuje się przed Ruchem Palikota
- mówi b. prezydent
To ciekawe, jaka przyszłość rysuje się przed SLD?
Do czasu dobrowolnej rezygnacji Jarosława Kaczyńskiego z funkcji prezesa PiS, Zbigniew Ziobro nie ma szans na objęcie przywództwa w partii. Co najwyżej może założyć własną formację - wynika z analiz Bielana.
Bielan przewiduje, że na razie nie dojdzie do rozliczeń w PiS. Na razie.
Prezes PiS wyciąga wnioski dopiero po paru tygodniach. Po prostu kilka osób, które uzna za winne, zostanie osuniętych od niego
- tłumaczy eurodeputowany
Według Bielana, nakierowanie kampanii tylko na utwardzaniu żelaznego elektoratu PiS, to największy błąd kampanii i jedna z przyczyn porażki partii Jarosława Kaczyńskiego. Jedynym odejściem od tej reguły były ''aniołki Kaczyńskiego''.
Dopóki liderzy PiS nie zrozumieją, że kampania zaczyna się dzień po wyborach, będą przegrywać
- mówi Adam Bielan w ''Polsce the Times''
Zaczynamy nasz tradycyjny przegląd prasy. Rośnie rozwarstwienie społeczne - donosi na pierwszej stronie ''Dziennik Gazeta Prawna''. Coraz więcej jest ludzi dużo, ale i bardzo mało zarabiających. To dobra pożywka dla populistów.
Aż 48 posłów PO zadebiutuje w polskim Sejmie. Jest wśród nich aż siedmiu sportowców, w tym gimnastyk Leszek Blanik czy snowbordzistka Jagna Marczułajtis, pochodzący z Zambii Killion Munyama, cała rzesza samorządowców, ale też tak znani politycy jak Jacek Rostowski, czy Dariusz Rosati.
Dzień dobry! Dziś wychodząc z domu natknąłem się przed blokiem na wymalowane w nocy przejście dla pieszych. Czy to znak, że czeka nas dzień niespodzianek? Zapraszam do relacji na żywo z politycznych wydarzeń dnia!