I na tym kończymy dzisiejszą relację. Dziękuję, że byliście z nami i zapraszam na jutro z samego rana! Dobrej nocy.
I na tym kończymy dzisiejszą relację. Dziękuję, że byliście z nami i zapraszam na jutro z samego rana! Dobrej nocy.
Ciekawostka - zakopiańska policja zatrzymała dziś 43-latkę, która podczas głosowania posłużyła się skradzionym dowodem osobistym, podała właśnie PAP. Okazało się, że właścicielka skradzionego dokumentu, mieszkanka Wrocławia, upomniała się w tamtejszym urzędzie miasta, dlaczego jej nazwisko zostało skreślone z listy. Ustalono wtedy, że oszustka posługując się skradzionym dokumentem, wyrejestrowała nazwisko ze spisu wyborców we Wrocławiu i zagłosowała w Zakopanem...
Aż 157 nowych posłów dostało się po wyborach do Sejmu! 303 posłów przedłużyło mandaty - obliczyło RMF FM. Najwięcej nowych posłów wprowadziła do Sejmu Platforma Obywatelska - aż 53 osoby.
Fot. za Twitter
Palikot powołuje się na ostatnie badania CBOS o postawach religijnych Polaków, z których wynika, że tylko 20 proc. społeczeństwa się modli:
W Polsce - wbrew temu co się przez lata wmawiało - wcale społeczeństwo nie jest takie katolickie. Kościół w Polsce traktuje się tak jak ostrygi we Francji - jako element kultury, a nie postawa ideowa.
Okazuje się, że z list Ruchu Palikota wszedł przedstawiciel ''Wolnych Konopii'' - Michała Kabacińskiego wszedł jako drugi kandydat RP w Lublinie. Palikot deklaruje, że on sam nie przestanie walczyć o legalizację marihuany.
Palikot zapowiada, że będzie głosował przeciwko Grzegorzowi Schetynie jako kandydatowi na marszałka Sejmu:
Grzegorz Schetyna nie wyjaśnił do końca swojego udziału w różnego rodzaju aferach, np. w aferze hazardowej, z której okresu nigdy nie ujawnił swoich billingów.
Gościem Moniki Olejnik jest dziś Janusz Palikot (wydaje się, że ostatnio jest on wszędzie...). Polityk zaczyna od krytyki premiera za to, że łamie wcześniejszą obietnicę i chce stworzyć nowy rząd dopiero w nowym roku. Ponownie podkreśla, że Ruch Palikota poprze rząd fachowców.
Pamiętacie, że żaden z aniołków PiS się nie dostał do Sejmu? Ilona Klejnowska twierdzi, że mimo wszystko nie żałuje startu w wyborach:
No niestety nie udało się w tych wyborach, może ktoś da nam szansę za cztery lata i może wtedy się uda. Wydaje mi się, że te 6 tys. głosów to jest dobry kapitał, by nad tym pracować dalej. Bardzo cieszę się z tego, że mogłam wystartować. Ogólnie naprawdę nie jest źle i w ogóle nie jestem tym przygnębiona.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
O. Tadeusz Rydzyk jest przerażony wynikami wyborów - wzywa słuchaczy Radia Maryja do organizowania się przy posłach prawicy i akcji ewangelizacyjnej:
Zobaczcie, jak młodzież zagłosowała. Przecież to jest straszne! Wchodzi do Sejmu mężczyzna, który stał się kobietą, transwestyta. Wchodzą sodomici!
Tymczasem nie wiadomo, kto będzie kandydatem na wicemarszałka z PSL - do Sejmu nie dostała się bowiem Ewa Kierzkowska, która do tej pory piastowała to stanowisko. Co więcej, Stanisław Żelichowski nie chce być już dłużej szefem klubu (PAP)...
Po pierwszych wyborach, w których kobiety musiały stanowić co najmniej 35 proc. kandydatów, w Sejmie zasiądzie... 23 proc. posłanek - to o 3 proc. więcej niż w zeszłej kadencji. Na listach wyborczych do Sejmu znalazło się 42 proc. kobiet, ale wiele z nich na miejscach, z których nie miały szans na mandat; na "jedynkach" było tylko 21 proc. kandydatek.
Ten wynik potwierdza przewidywania, że o sukcesie wyborczym bardziej niż sama obecność na liście decyduje pozycja, z jakiej się startuje. Jeżeli chcemy mieć więcej posłanek w Sejmie, to komitety wyborcze muszą zagwarantować kobietom korzystniejsze miejsca na liście -
Małgorzata Druciarek z ISP
Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie plany Donald Tusk ma względem obecnego szefa MSWiA po nowym roku. W wywiadzie premier stwierdził, że Jerzy Miller "wykonał kawał gigantycznej pracy", ale myśli "o zmianie struktury tego resortu".
Szef MSWiA Jerzy Miller o tym, że rząd do końca roku pozostanie bez zmian dowiedział się... od dziennikarzy. Tak przynajmniej dzisiaj twierdził. O swoich planach względem ministrów premier Donald Tusk poinformował w wywiadzie dla tygodnika ''Polityka''. Rząd ma nie zmienić kształtu do końca polskiej prezydencji w UE. Szef MSWiA, komentując słowa premiera, stwierdził, że to dobra decyzja:
Przerwa, czy zmiana osoby reprezentującej Polskę na pewno w jakimś stopniu obniżyłaby efektywność naszej pracy.
PILNE
Wanda Nowicka kandydatką Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu - dowiedziała się IAR. Szefem klubu poselskiego ma być zaś sam Janusz Palikot. Decyzję podjęto podczas posiedzenia Komitetu Politycznego ugrupowania.
Marek Jurek apeluje w programie TVN24 ''Tak jest'', aby Ruch Palikota w Sejmie izolować, jak kiedyś izolowano ''Samoobronę''.
To jest dopiero historia! Pamiętacie pana Czesława z Katowic, z którym Donald Tusk miał zjeść obiad przed wyborami? Premier nie dotrzymał obietnicy, ale pan Czesław się na niego za to nie obraził i dalej czeka na wspólny posiłek, który ma się odbyć pod koniec października.
Fot. Grzegorz Kozieł / TOK FM
Donaldowi Tuskowi zwycięstwa pogratulował także Viktor Orban. To o tyle ciekawe, że premier Węgier stał się bohaterem polskich mediów po wyborczej deklaracji Jarosława Kaczyńskiego o "Budapeszcie" w Warszawie.
Palikot pewny siebie ws. ewentualnej koalicji z Platformą:
Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering pogratulował Donaldowi Tuskowi wygranej w wyborach - podaje IAR.
Wygrana Donalda Tuska to wygrana przekonanego Europejczyka, który w ciągu ostatnich czterech lat aktywnie i konstruktywnie pracował na rzecz integracji europejskiej swojego narodu. Umożliwi to pozytywny rozwój współpracy polsko-niemieckiej, a Polacy będą również w przyszłości ważnym partnerem w rozwiązywaniu zadań, jakie stoją przed Europą -
napisał Hans-Gert Poettering
Ruch Palikota poinformował, że zaskarżył liczenie głosów w Małopolsce. Jeśli po rozpatrzeniu skargi, PKW doliczy się ok. 300 głosów więcej oddanych na RP, ugrupowanie Janusza Palikota zdobędzie dodatkowy mandat w okręgu chrzanowsko-oświęcimskim. Kosztem PO.
Katarzyna Hall, której nie zobaczymy w nowym rządzie, powiedziała, że nie ma żalu do Donalda Tuska, bo ma ''prawo do szukania nowych rozwiązań w rządzie'' (PAP).
Dążymy do podniesienia jakości edukacji. Ja intensywnie nad tym pracowałam przez ostatnie lata - pewne postępy są widoczne. Ale pewnie zawsze może być coś lepiej i mogą przyjść nowe pomysły i nowe pomysły zorganizowania pracy.
Zdjęcie z serii tych mówiących więcej niż tysiąc słów:
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Radosław Sikorski: Za siebie łysym pałom z Białegostoku odpuszczam. Nie popuszczę, ani na stadionach, ani w sieci, w sprawie rasizmu.
Fot. za Twitter
A skoro przy nowym rządzie już jesteśmy - w wywiadzie dla ''Polityki'' Donald Tusk zapowiada, że Katarzyna Hall nie zostanie na kolejną kadencję. Ministrowie, którzy o swoje teki nie muszą się obawiać, to:
Z całą pewnością czołówka to Ewa Kopacz, Elżbieta Bieńkowska, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski. (...) Bardzo wysoko cenię Michała Boniego.
Pojawiają się coraz ostrzejsze komentarze nt. zapowiedzi Tuska, że nowy rząd powstanie dopiero w nowym roku. Na swoim serwisie Kampania na żywo Tomasz Machała pisze, że czuje się oszukany, a dziennikarka RMF FM, Agnieszka Burzyńska, że to ''arogancka ściema'':
Nie rozumiem słów premiera, iż chciałby aby do końca roku rząd przetrwał w niezmienionym składzie, a w styczniu zrobi się gruntowną rekonstrukcję. Jeśli Donald Tusk wraz z tą zapowiedzią nie przedstawi propozycji składu rządu po owej styczniowej rekonstrukcji to będzie to całkowita ściema. (...)
Na samym początku rządzenia to jak strzał w stopę, choć oczywiście przyszły szef tego samego rządu może powiedzieć: a teraz mogę już robić co chcę. To jednak oznaczałoby kompletną arogancję.
Nowo wybrana posłanka Ruchu Palikota, Anna Grodzka, mówi TOK FM, że jej dobry wynik w Krakowie jest dowodem na to, że ''ludzie mają już dość nierozumnego konserwatyzmu''. Przyznaje jednocześnie, że zdarza jej się ciągle spotykać z nieprzyjemnymi komentarzami:
No cóż, są w Polsce ludzie, którzy nie mają szacunku dla innych. Spodziewałam się, że tacy ludzie są i będą właśnie takie reakcje na osoby LGBT. Ale przykro mi. Staram się budować grubą skórę, ale nie jest to łatwe. Bo zawsze byłam wrażliwą osobą.
Fot. za Twitter
Kancelaria prezydenta donosi nam, że Bronisław Komorowski spotka się jutro z liderami partii, które w wyniku wyborów znajdą się w Parlamencie - o godz. 11 przyjęty zostanie Donald Tusk a o 13.30 Jarosław Kaczyński.
Prof. Ryszard Bugaj ma na SLD inne - nieco mniej optymistyczne - zapatrywania. W wywiadzie dla wPolityce.pl mówi:
Sądzę, że pójdą w kierunku jakiegoś stałego aliansu z Palikotem. Jeżeli Donald Tusk nie przygarnie Palikota, to się zapewne połączą. A to będzie oznaczało iż lewica skupi się wyłącznie na miłości do kochających inaczej oraz krzyku na ''czarnych'' w Kościele. I nic więcej.
Czyżby Wojciechowi Olejniczakowi marzył się powrót na stanowisko szefa Sojuszu? Tak to coś brzmi...
Fot. za Wojciech Olejniczak
Zdjęcie z dzisiejszego posiedzenia rządu: obraz zgodności i przyjaźni:
Fot. za Grzegorz Rogiński / KPRM
A oto jak rysują się potencjalne koalicje w nowym roku:
Waldemar Pawlak popiera pomysł premiera, aby do końca roku nie zmieniać rządu:
Ponieważ przy ostatnich wyborach mieliśmy potwierdzenie zaufania dla obecnego rządu, więc na czas prowadzenia prezydencji nie ma powodu robić zamieszania. Będziemy mieli parę miesięcy na spokojne przygotowanie, przemyślenie nowej struktury.
Tak będzie wyglądał nowy Sejm:
PO cieszy rozkład mandatów - otrzymali ostatecznie jeden mandat więcej kosztem PiS-u:
Fot. za Twitter
Zanim przejdziemy do podania, jak rozłożyły się mandaty do Senatu, oto jak sukces Ruchu Palikota skomentował znany ze swoich konserwatywnych poglądów muzyk, Paweł Kukiz:
Jestem załamany poparciem tak wielu Polaków dla Palikota. Okazuje się, że dla wielu ludzi wystarczający powód, by zrobić kogoś posłem, to obcięcie sobie przez kandydata genitaliów albo zrobienie z włosów dredów farbowanych na blond.
Nas tu załamuje zupełnie co innego.
Fot. za TVP Info
PILNE
A tak rozłożą się mandaty w nowym Sejmie:
PO - 207
PiS - 157
Ruch Palikota - 40
PSL - 28
SLD - 27
Mniejszość Niemiecka - 1
PILNE
Liczba głosów ważnych wyniosła 95,48 proc. wszystkich oddanych głosów.
PILNE
Konferencja PKW - ostateczne wyniki.
Donald Tusk w ''Polityce'' przyznaje, że możliwa jest współpraca z Ruchem Palikota.
Nie ukrywam, że najwięcej szans na współpracę nad konkretnymi ustawami, na przykład deregulacyjnymi, dostrzegam właśnie w Ruchu Palikota
- mówi premier
Donald Tusk mówi o ewentualnych zmianach w rządzie mówi w ''Polityce''.
Z całą pewnością czołówka to Ewa Kopacz, Elżbieta Bieńkowska, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski. Bardzo wysoko cenię Michała Boniego. Dobrze zaczął Tomasz Siemoniak jako szef MON, Jerzy Miller wykonał kawał gigantycznej pracy, ale myślę o zmianie struktury tego resortu, niedoceniona została Barbara Kudrycka, która skutecznie wprowadzała konieczne zmiany
- mówi premier
Jestem za legalizacją marihuany. Ja nie jestem człowiekiem palącym. Nigdy nie paliłem używek. To jest tylko gest, a nie realne palenie
- mówi Palikot.
Lider Ruchu Palikota objaśnia, czym najpierw zajmie się jego partia.
Mamy 100 projektów z komisji przyjazne państwo oraz kilka innych: np. dot. związków partnerskich
- zapowiada Palikot
Ja uważam, że Jarosław Kaczyński szkodzi, że powinien stanąć pod Trybunał Stanu. Nim się trzeba zajmować
- mówi lider Ruchu
''Mamy kilku świetnych kandydatów na wicemarszałka'' - zapowiada Palikot. Nie chce jednak podać, kto nim będzie.
Biedroń i Nowicka dostali propozycję od PO, by objąć stanowisko min. ds. mniejszości seksualnych i oboje odmówili
- twierdzi Palikot
W Małopolsce Ruchowi Palikota zabrakło do 41. mandatu 300 głosów.
Palikot mówi, że dziś rozstrzygnie się, kto będzie wicemarszałkiem z ramienia Ruchu. Na prawie 100 proc. nie będzie jednak nim Palikot.
Zaskarżyliśmy liczenie głosów w Małopolsce. Część komisji obwodowych głosy na kandydat partii Racja, który się wycofał z kandydowania zastraszany przez Kościół, nie doliczyły do naszych innych głosów, a powinna
- mówi Palikot
Ruch Palikota wydał 2 mln, czyli najmniej ze wszystkich komitetów, które dostały się do parlamentu
- informuje Palikot
Palikot dowodzi, że PO nie musi wiązać się z PSL, tylko z Ruchem Palikota. Wskazuje, że w wyborach ministrowie PSL nie uzyskali dobrego wyniku.
My jesteśmy gotowi poprzeć rząd PO. Nie poprzez obejmowania przez naszych ludzi stanowisk, a tylko poprzez wskazanie bezpartyjnych fachowców
- mówi Palikot
PILNE
Konferencja Janusza Palikota - największego zwycięzcy wyborów.
Większość Polaków nie chce koalicji PO-PSL. Ludzie głosowali przeciwko PiS-owi
- mówi Janusz Palikota
Donald Tusk ma wstępne błogosławieństwo prezydenta na tworzenie nowego rządu - Bronisław Komorowski już mówił, że ?logika wskazuje, że to Tusk, ''lider zwycięskiej partii'', będzie kandydatem na premiera. Tusk już rozmawiał z Waldemarem Pawlakiem o kontynuacji koalicji PO-PSL - pisze dziś ?Rzeczpospolita?. Kto wejdzie do rządu, a kto z niego wyjdzie?
Już wiadomo oficjalnie: PO zdobyła 11 mandatów, PiS - 6, Ruch Palikota - 2 i SLD - 1. W porównaniu z 2007 rokiem, SLD stracił jeden mandat. PO i PiS mimo gorszych wyników utrzymały swoje mandaty.
Oburzeni w Madrycie, Ruch 99 proc. w USA, studenci w Chile. Podobne ruchy zaraz pojawią się w innych punktach globu.
Olsztyńska ''Gazeta Wyborcza'' przepytała nowych posłów.
W rozmowie telefonicznej zapytaliśmy przyszłego parlamentarzystę, jakie ma plany na najbliższą kadencję w Sejmie, jakimi dziedzinami planuje się zajmować, jakie komisje go interesują. Paweł Papke poprosił o przysłanie pytań mailem, tłumacząc, że polityka to nie sport i poradzono mu, aby na wszystko odpowiadał pisemnie
Wierzę, że przyjdzie dzień zwycięstwa i nie odejdę
- zapowiada Kaczyński
To był wielki błąd części naszego społeczeństwa. Oczywiście szanujemy wszystkich, ale takiego rodzaju formacje polityczne nie powinny istnieć. Ta formacja będzie przez nas całkowicie ignorowana
- mówi Kaczyński
Na Węgrzech wszyscy wrogowie prawej strony, która chciała zmian, zabiegali o to, żeby Orban odszedł. On nie odszedł i dzisiaj może wprowadzać zmiany. Ja też nie odejdę chyba, że partia tak zdecyduje
- mówi prezes PiS
Prezes PiS zapowiada, że przyjdzie na powyborcze spotkanie do prezydenta.
Konferencja Jarosława Kaczyńskiego.
Mamy więcej mandatów niż mieliśmy na końcu kadencji. Trochę mniej niż na jej początku. Ci, którzy sądzili, że można anihilować naszą partię przegrali. Ci, co chcieli dorzynać watahę, przegrali. Ale mogło być lepiej
- mówi Jarosław Kaczyński
Na platformie blogowej Salon24.pl na pierwszym miejscu wpis pt. ''Miażdżące zwycięstwo PiS''. Bloger ciekawie argumentują swoją kontrowersyjną tezę.
Wpolityce.pl przedstawia siedem najważniejszych sztuczek, których użyto w tej kampanii wyborczej. Tłumaczenie wyników wyborów - ciąg dalszy.
Dziękuję wszystkim, którzy oddali na nas głos. Przegraliśmy. Inni okazali się lepsi, silniejsi. Nie wolno nam zwalać winny na innych, na wyborców, sondaże, przeciwników. Na razie PiS i PO okazały się od nas silniejsze. Składam im gratulacje. Ale jestem przekonany, że za 10 - 15 lat w polskiej polityce nie będzie już Kaczyńskiego i Tuska, ale będzie Kowal i jego ludzie
- pisze na blogu Marek Migalski
PILNE
Za 15 minut konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego
Kościół przegrał podwójnie - pisze w komentarzu na Wyborcza.pl dziennikarka ''Gazety Wyborczej'' Katarzyna Wiśniewska. ''Porażka PiS i 10-proc. poparcie dla antyklerykalnego Ruchu Palikota pokazują, że coraz więcej ludzi obojętnieje na głoszony przez biskupów żelazny katalog zagrożeń'' - podkreśla.
Wyniki wyborów są dowodem na to, że w Polsce nie można mówić o - jak to ujął - zabetonowaniu systemu partyjnego. Udowadniają natomiast, że poszczególne partie nie potrafią poszerzać swojego elektoratu
- mówi w radiowej ''jedynce'' socjolog Robert Sobiecha
Gdzie mogę znaleźć wyniki wyborów za granicą w podziale na poszczególne państwa? Próbowałam na stronie PKW, ale znalazłam jedynie liczbę obwodów wyborczych za granicą, a wyniki łącznie z wynikami w Warszawie - pisze Irena Rzewuska.
Kogo będzie brakować nam w Sejmie? Za kim nie płaczemy? Dziś na te pytania odpowiedzą nasi stali komentatorzy - tuż po 12.00.
Coś lekkiego.
Niektóre partie cieszą się nawet z małego poparcia.
Co 100 Polak podziela nasze poglądy!
- czytamy na stronie KNP
Podsumowując dotychczasowe spekulacje dot. rządu. Na pewno zostaną na stanowiskach Jacek Rostowski - m.in. finansów, Radosław Sikorski - min. spraw zagranicznych, Elżbieta Bieńkowska - min. rozwoju regionalnego. Zapewne na stanowisku min. zdrowia pozostanie Ewa Kopacz. Bez zmian powinny zostać resorty ludowców. Choć mówi się, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przejmie Bartosz Arłukowicz. Ministerstwo Infrastruktury może zostać podzielone na kilka resortów. Jeden z nich może zostać objęty przez PSL.
Współpraca SLD i Ruchu Palikota jest niewykluczona, a wręcz potrzebna
- Ryszard Kalisz w Radiu ZET
Na Facebooku piszecie nam, że w Sejmie będzie wam brakować... Janusza Korwin-Mikkego. Podziwiamy waszą pamięć, bo nie było go w Sejmie od 1993 roku. A tu lista jego wyborczych porażek
- Nie wykluczam ubiegania się o szefostwo w Sojuszu - powiedział Ryszard Kalisz, przyznając, że prowadzi w tej sprawie rozmowy. Zapewnił też, że do ugrupowania Palikota się nie wybiera, bo "nie lubi wodzostwa".
Zapowiedziane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konsultacje m.in. w sprawie tworzenia nowego rządu rozpoczną się jutro i potrwają do piątku. Szefowie partii, które w wyniku wyborów wejdą do nowego Sejmu, będą spotykać się z prezydentem indywidualnie.
A na Facebooku Anny Grodzkiej informacja, że pisała o niej holenderska prasa.
Z kolei na blogu Życie w Łodzi można znaleźć informacje o wygranych i przegranych wyborów w Łodzi. Bardzo ciekawa analiza.
Lewy Sierpowy opisał również sytuację w sztabie SLD chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.
Dawałem temu wyraz głośno wczoraj, na Rozbrat, dokąd udałem się popatrzeć jak SLD przyjmuje klęskę. Z Ryszarda Kalisza wyszedł wewnętrzny burak chwilę po tym jak przestały patrzeć na niego kamery, Zieloni zaczęli wewnętrzne rozliczenia już o 21:30 między jedną tartinką z tatarem z łososia a drugą. A Katarzyna Piekarska godnie przyjmowała wszystko na klatę dowodząc, że w wierchuszce SLD jest jedynym politykiem z jajami.
Stało się. Obywatele demokratycznie zagłosowali za Platformą Obywatelską decydując się na powolny koniec demokracji w Polsce. Politycy PO są w euforii i czują, że mogą wszystko
- komentuje wybory bloger Lewy Sierpowy
Błąd w druku. To przyczyna braku listy z kandydatami PJN do Sejmu na części kart do głosowania, jakie dostali szczecińscy wyborcy.
Witam, Fakty TVN podały, że Tadeusz Iwiński nie dostał się do Sejmu z list SLD. Możecie to zweryfikować? Pozdrawiam, Rafał Pluta.
Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem. Ale wszystko wskazuje jednak na to, że raczej zdobędzie mandat. PO powinna zgarnąć 5 mandatów w jego okręgu, PiS 2, a PSL, SLD i Ruch Palikota po jednym.
W PiS już szukają winnych. Kiedy w SLD?
PRZEGLĄD PRASY. Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że Komitet Polityczny PiS ma zażądać od europosłów Zbigniewa Ziobry i Jacka Kurskiego wyjaśnień w sprawie kampanii wyborczej. Część działaczy zarzuca im, że przed wyborami działali nie na rzecz partii, ale we własnym interesie.
Ruch Palikota to formacja, która jest galaretą, o której nic nie wiemy. Jest 40 posłów, ale jak na ugrupowanie, które koncentruje się na prawach kobiet, to tam są dwie kobiety, z czego jedna nienaturalna, że użyję takiego sformułowania
- mówi Tadeusz Iwiński z SLD w TVP Info
- Nie wykluczam ubiegania się o szefostwo w Sojuszu - powiedział Ryszard Kalisz, przyznając, że prowadzi w tej sprawie rozmowy. Zapewnił też, że do ugrupowania Palikota się nie wybiera, bo "nie lubi wodzostwa".
Mariusz Błaszczak z PiS rozsiewa optymizm. W radiowej ''Jedynce'' mówi, że jego partia uzyskała dobry wynik wyborczy, bo na podobnym poziomie co 4 lata temu. Ma również nadzieję, że za 4 lata PiS sięgnie po władzę. Chciałoby się zaśpiewać: już za 4 lata...
Leszek Miller nie wierzy, żeby posłowie SLD przechodzili do PO. W ''Sygnałach Dnia'' mówi też, że Sojusz będzie w opozycji do rządu, ale w niektórych sprawach nie wyklucza poparcia dla rządu.
PRZEGLĄD PRASY. Okazuje się, że Janusz Palikot jest mistrzem optymalizacji wydatków w kampanii wyborczej. Na jeden zdobyty głos wydał grosze, podczas gdy np. SLD kilkanaście złotych - czytamy w "Pulsie Biznesu".
- To jest porażka. Nie ma co mówić, że nie - mówił dziś Jacek Sasin, poseł PiS, w Poranku Radia TOK FM.- Ale zmiana prezesa to nie jest panaceum - powiedział poseł PiS. - Kaczyński jest dobrym liderem i powinien zostać - dodał. Sasin uważa, że ewentualne zmiany kadrowe to wewnętrzna sprawa partii. A mówienie publicznie o nich może zaszkodzić PiS.
Okazuje się, że nawet Leszczyński nie wie, kim są ludzie, którzy weszli do Sejmu z list Ruchu Palikota.
Dziennikarz ujawnił, że do nowego ugrupowania już zgłaszają się lokalni działacze SLD. - Chcą przejść, włączyć się - mówił. Leszczyński przyznał też, że nie zna wszystkich 40 posłów Ruchu. - Mam taką przypadłość: prozopagnozję - tłumaczył w Poranku Radia TOK FM. I bardzo wychwalał, tych kilku których zna.
Po wyborczej klęsce SLD słabo oceniacie szanse SLD na sukcesy w przyszłości. Wg większości z was, SLD albo już się nie podniesie, albo musi bardzo szybko odzyskać wyborców.
Z informacji ''Rzeczpospolitej'' wynika, że najpewniej marszałkiem Sejmu pozostanie Grzegorz Schetyna. Chociaż chęć na tę funkcję mają min. zdrowia Ewa Kopacz oraz Ceazry Grabarczyk.
Pisaliśmy wcześniej o spekulacjach nt. składu nowego rządu ''Dziennika Gazety Prawnej''. Czas teraz na rewelacje ''Rzeczpospolitej''. Według gazety, ze sformowaniem nowego rządu nie powinno być problemów. Przypomina też, że PSL zapowiadało, że chce 4 ministerstw. Tych, które mają i dodatkowego, które powstałoby z rozbiórki ministerstwa infrastruktury. Śmiałe żądania, zważywszy na słaby wynik wyborczy partii
- Niemal połowa wyborców Palikota w 2007 r. głosowała na Platformę. Ale to nie byli klasyczni wyborcy PO (...). To ludzie o lewicowych poglądach, którzy w 2007 r. wybrali PO ze strachu przed Jarosławem Kaczyńskim - mówi ''Gazecie Wyborczej'' Mikołaj Cześnik. Socjolog z ISP PAN i SWPS tłumaczy jak doszło do sukcesu wyborczego Palikota.
Wynik wyborów parlamentarnych w Platformie Obywatelskiej znaczne osłabił ''spółdzielnię'' Cezarego Grabarczyka i wzmocnił grupę Grzegorza Schetyny - pisze ''Gazeta Wyborcza''.
''Gazeta Polska Codzienna'' nie może pogodzić się z wynikami wyborów.
Okładka ''Gazety Polskiej Codziennej''
Prawicowi komentatorzy na stronie ''Gazety Polskiej'' podsumowują wybory.
Co tu gadać, nie była to przegrana, była to klęska dla wszystkich ludzi o konserwatywnych i patriotycznych poglądach
- komentuje wybory Rafał Ziemkiewicz
Specjalnie dla was zebraliśmy listę posłów, którzy zdobyli największe poparcie. Liderami są oczywiście Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.
Ludowcy będą zapewne chcieli pozostać przy 3 resortach. Prawie na pewno na stanowiskach pozostaną: Waldemar Pawlak jako min. gospodarki i Marek Sawicki jako minister rolnictwa. Być może po zmianach w strukturach rządowych trzeci resort - transportu - obejmie Janusz Piechociński. Tyle spekulacji ''DGP''
Janusz Piechociński i Waldemar Pawlak, Fot. Robert Kowalewski / AG
Do nowego rządu może wejść Bartosz Arłukowicz, jako minister pracy i polityki społecznej. W wyborach zdobył ponad 100 tys. głosów, a obecna minister Jolanta Fedak, mimo zajmowania pierwszego miejsca na liście, nie weszła do Sejmu. Ministrem sportu lub szefem nowego resortu ds. cyfryzacji może zostać Krzysztof Kilian.
Donald Tusk i Bartosz Arłukowicz, Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Apropos spekulacji dot. nowego rządu, zabrał się za nie ''Dziennik Gazeta Prawna''. Nie ma wątpliwości, że będziemy mieli powtórkę - PO-PSL. Na razie pewną pozycję mają: Elżbieta Bieńkowska - min. rozwoju regionalnego, Radosław Sikorski min. spraw zagranicznych oraz Jacek Rostowski min. finansów. Z tekę ministra powinien się pożegnać Cezary Grabarczyk.
Dzień dobry! Dzisiaj 11 października, drugi dzień po wyborach. Znamy już nazwiska prawie wszystkich posłów i senatorów, ale to jeszcze nie koniec emocji. Teraz zaczynają się rozmowy o nowej-starej koalicji oraz powyborcze rozliczenia w partiach. Zapraszamy do relacji na żywo!