Minęła doba od momentu zakończenia głosowania w wyborach samorządowych. Do godziny 17:45 ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach. Policzono wyniki wyborów do 2360 rad gmin, 175 rad powiatów oraz do rad trzech dzielnic Warszawy. W wielu miejscach wyniki nie są jeszcze znane i nie wiadomo, czy już jutro dowiemy się, jakie są ostateczne rezultaty wyborów. Na dziś kończymy naszą powyborczą relację. Po nowe nowe informacje i komentarze zaprażmy już teraz na Gazeta.pl!
Wybory samorządowe 2018. Rekordowa frekwencja, wciąż rośnie [NA ŻYWO]
Wybory samorządowe 2018. Rekordowa frekwencja, wciąż rośnie [NA ŻYWO]
- poniedziałek, 22 października 2018
-
-
Były prezydent ostro krytykuje spot PiS, który straszył uchodźcami w wypadku wygranej PO. - Boleję nad tym. Te kampanie wydają mi się coraz gorsze. To wynika z takiej mody na całej świecie, że w kampanii trzeba uruchamiać bardzo silne emocje. Byłoby dobrze, by ci stratedzy polityczni wyciągnęli wnioski i unikali takiej nędznej propagandy. Ale taka moda jest na całym świecie, na te emocje, a strach jest bardzo silną emocją - ocenia. - Ale co jest ważne, to wynik wyborczy. Ten rodzaj propagandy nie przechodzi, na pewno nie w Warszawie - dodaje. Opisuje, że sam widział w dniu wyborów mobilizację m.in. w związku z tym.
-
Kwaśniewski mówi, że Jacek Sasin "pomógł Hannie Zdanowskiej" komentarzami o tym, że nie może ona być prezydentem Łodzi. Jego zdaniem PiS-owi zaszkodziły też obawy co do tego, jakie są plany partii wobec naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
- Jestem przekonany, że zarówno Morawiecki, jak i Kaczyński, mieli dużo większe oczekiwania. Gdyby to było bliżej 40 proc., to by mówili dziś o triumfie. A mówią mniej i słusznie, bo sytuacja jest dla nich trudna. Przegrali duże miasta, będą mieli trudności w sejmikach, a prognoza na kolejne wybory jest taka, że szanse się wyrównują - mówi Kwaśniewski.
-
Były prezydent ocenił, że KO ma niezły wynik, ale trzeba pamiętać, że jest on gorszy niż w poprzednich wyborach samorządowych. - Wynik PSL jest lepszy od sondaży. Uciekli spod topora mimo paskudnej akcji, którą PiS prowadził przeciwko nim w ostatnich tygodniach. Ale to też mniej, niż w ostatnich wyborach - powiedział.
-
Kwaśniewski ocenił, że każda partia ma powody, by wynik tłumaczyć dobrze, ale ?gdy dziennikarze już nie będą pytać" pokazać, że nie jest tak dobrze, jak chcieliby to przedstawić. - PiS niewątpliwie jest największą polską partią. Ale odbija się ponownie od tej granicy trzydziestu kilku procent. Nie może jej przebić, a do tego ma małą zdolność koalicyjną - mówi były prezydent.
-
W programie Moniki Olejnik wynik wyborów komentuje także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Kto jest naprawdę wygranym - pytała dziennikarka i dodała, że zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Grzegorz Schetyna mówili o powodach do zadowolenia. - W kategoriach czytelnych wygrany jest Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska. Myślę, że wygrani są ci prezydenci czy burmistrzowie, którzy wygrali w pierwszej turze - powiedział. - Wygrana w pierwszej turze smakuje naprawdę wyjątkowo. Wiem coś o tym, więc mogę to powiedzieć - dodał.
-
Zdaniem Trzaskowskiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz była niesprawiedliwie oceniania. - Jeśli chodzi o reprywatyzację, Hanna Gronkiewicz-Waltz była pierwszą osobą, która pomagała poszkodowanym - powiedział. - Widzieliśmy co innego, gdy oglądaliśmy komisję - odpowiedziała Olejnik. - Nawet pan widzi reakcję publiczności - dodała. W tym czasie osoby z publiczności wyrażały sprzeciw wobec słów Trzaskowskiego. - To była afera, ale miasto nie zostawiało ludzi bez pomocy - dodał mimo to polityk PO.
-
Rafał Trzaskowski stwierdził też, że decyzja TSUE ws. Sądu Najwyższego "pomogła Polakom w mobilizacji". - Nie ma lepszego transparentu i silniejszego protestu niż kartka wyborcza - powiedział. - Dziś żarty się skończyły. Jeśli dalej Zbigniew Ziobro będzie tak postępował, to w końcu wyprowadzi nas z Unii - dodał.
-
Rafał Trzaskowski uważa, że za jego sukcesem stoi też zachowanie przeciwników. - To, że Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki chcą nas wyprowadzić z UE, bo ich ostatnie decyzje tylko i wyłącznie o tym świadczą. Ale też ta niesamowita agresja i kompletny brak wiarygodności, bo Patryk Jaki co chwila zmieniał zdanie. A na koniec rzucił legitymacją partyjną/ Wszyscy stwierdzili, że nie jest wiarygodny. Warszawiacy nie dali się na to nabrać - ocenił.
-
Rafał Trzaskowski powiedział, że wiele osób zachęcało go, by był bardziej agresywny w stosunku do PiS. - Odpowiedziałem, że będę robił swoje, a jak będą zaczepki, to będę na nie reagował. (...) Wiele osób mówiło, że po tym moim nieszczęsnym wpisie na temat Geremka, nie wolno mówić o książkach, nie wolno mówić o teatrze. Mimo to od czasu do czasu to przemycałem i okazało się, że to nie zaszkodziło w tym wyniku - powiedział.
-
Gościem Moniki Olejnik w programie "Czas decyzji" na antenie TVN24 był Rafał Trzaskowski. Wedle sondażowych wyników wyborów samorządowych, kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał wyścig o fotel prezydenta Warszawy z wynikiem 54,1 proc. Jego główny konkurent, wystawiony przez PiS Patryk Jaki, zdobył 30,9 proc. - Nikt nie spodziewał się aż tak wielkiej mobilizacji warszawiaków - powiedział Trzaskowski.
-
Obejrzeliśmy wieczorne wydanie "Wiadomości" TVP i jesteśmy zaskoczeni: informacje o wynikach wyborów samorządowych podane były przez dziennikarzy Telewizji Polskiej rzetelnie, bez niepotrzebnych uszczypliwości w kierunku opozycji.
-
Nietypowych wyborczych przypadków ciąg dalszy. Jak podaje Radio Kielce, w gminie Bałtów w Świętokrzyskiem dwaj kandydaci na stanowisko wójta - Hubert Żądło i Tomasz Mroczek - otrzymali tyle samo głosów, czyli 1012. O dalszych losach kandydatów zadecyduje oczywiście druga tura.
-
Prezydent Andrzej Duda zachowawczo i dość ogólnie komentuje w rozmowie z Polskim Radiem wynik wyborów samorządowych. - Gratuluję wszystkim zwycięzcom. Kampania wyborcza jest zazwyczaj czymś, co kosztuje wiele energii, napięcia, nerwów. Dziękuję rodakom, którzy poszli do wyborów, frekwencja jak na standardy wyborów samorządowych była bardzo wysoka - mówił.
-
Kampania w Warszawie już się skończyła, a Rafał Trzaskowski nadal jeździ metrem. Ciekawe, czy po objęciu urzędu przesiądzie się do limuzyny. Zdjęcie sprzed kilku minut.
-
Złe wieści dla Piotra Guziała, który miał być wiceprezydentem u Patryka Jakiego. Guział kandydował również do rady dzielnicy Ursynów. Jak podaje Michał Wojtczuk z "Gazety Wyborczej", według nieoficjalnych danych Guział nie zdobył mandatu. "To by oznaczało koniec jego 20-letniej nieprzerwanej kariery samorządowej w Warszawie" - komentuje Wojtczuk.
Nieoficjalnie: @PiotrGuzial mimo pierwszego miejsca na liście w swoim okręgu i mimo, że jego komitet zebrał prawie 10 proc., nie zdobył mandatu dzielnicowego radnego - efekt ordynacji d'Hondta. To by oznaczało koniec jego 20-letniej nieprzerwanej kariery samorządowej w Warszawie
— Michał Wojtczuk (@MichaWojtcz) 22 października 2018 -
Kolejna konferencja PKW zaplanowana jest na jutro na godz. 15.
-
PKW nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zostaną ogłoszone oficjalne wyniki. Wszystko zależy od tego, czy zostaną dostarczone wszystkie protokoły. Brakuje ich obecnie ok. 4,5 tys.
-
- Mieliśmy informację o przypadkach, że osoby rezygnowały z pracy w trakcie liczenia lub po przeliczeniu głosów - mówi Magdalena Pietrzak z KBW. Taka sytuacja, jak podawał portal GP24.pl, miała miejsce m.in. w Słupsku, gdzie pracownicy komisji nie wytrzymywali długiego oczekiwania na zatwierdzenie protokołów.
Wyniki wyborów. Zamieszanie w Słupsku. Worki z głosami na ziemi, członkowie komisji rezygnują
Wybory samorządowe 2018. Problem z policzeniem głosów ma komisja wyborcza w Słupsku. Członkowie komisji obwodowych od rana czekają na przekazanie worków z głosami. Niektórzy porzucili je na ziemi, bo w kolejce stali wiele godzin.
-
PKW zapewnia, że będzie wyjaśniać przypadki protokołów, z których wynika, że więcej kart wyjęto z urn niż pobrano.
-
- Nastąpiła pomyłka w protokole, zostały jeszcze raz przekazane do weryfikacji - mówi Magdalena Pietrzak z Krajowego Biura Wyborczego, odnosząc się do przypadków komisji, w których rzekomo odnotowano 100-procentową frekwencję.
-
Informacja z ostatniej chwili: wkrótce zostaną podane wyniki wyborów do sejmiku w woj. opolskim. Tam komisje zakończyły już liczenie.
-
PKW nie ma jeszcze gotowych wyników w wyborach do sejmików.
-
Na 314 powiatów ustalono wyniki dla 175 rad.
-
Ustalono już wyniki dla trzech rad dzielnic w Warszawie.
-
Ustalono już wyniki w wyborach na włodarzy w 2370 gminach i miastach. Do podliczenia pozostało jeszcze 107.
-
PILNE
Wyniki na poniedziałek na godz. 17.45 - frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 54,6 proc. To jednak nadal niepełne wyniki. Brakuje jeszcze 4,5 tys. protokołów.
-
Rozpoczyna się ostatnia już dziś konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.
Studio Wyborcze PKW - WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 https://t.co/OCsrmMCub5
— PKW/KBW (@PanstwKomWyb) 22 października 2018 -
Czekamy na kolejną konferencję PKW. Tymczasem na portalu wPolityce.pl Małgorzata Wassermann komentuje swój wynik wyborczy (według exit poll to 33,6 proc.). Urzędujący prezydent Jacek Majchrowski zdobył poparcie na poziomie 43,7 proc. - Wynik prezydenta Majchrowskiego w pierwszej turze odzwierciedla duże niezadowolenie wobec jego prezydentury. Trzeba też podkreślić, że wynik Jacka Majchrowskiego nie jest rewelacyjny, gdyż po raz pierwszy nie stanął z nim w szranki kandydat PO. Ta partia nawet nie odważyła się wystawić kontrkandydata. Tak bardzo politycy PO bali się przegranej - twierdzi Wassermann.
-
Jak podaje Polsat News, zakończyło się już zebranie prezydium komitetu politycznego PiS. Wzięli w nim udział m.in. szer rządu Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Tematem rozmów były głównie wybory samorządowe, nie wiadomo jednak, jakie wnioski zapadły na spotkaniu.
-
Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz nie pozostawia jednak złudzeń. - Teraz politycy PiS mówią o koalicji z PSL. W czasie kampanii nie było dnia, żeby nie uderzali w nas. Nie ma mowy o koalicji z PiS w sejmikach - stwierdził Kosiniak-Kamysz w programie "Tak jest" w TVN24.
-
Wszystko wskazuje na to, że PiS będzie próbowało nawiązać w sejmikach współpracę z PSL. Może o tym świadczyć dzisiejsza wypowiedź marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
PiS będzie szukać sojuszu? Karczewski już odcina się od słów Mazurek o "eliminowaniu PSL"
Tuż przed wyborami Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu z PiS, mówiła o "wyeliminowaniu PSL z życia publicznego". Teraz, gdy PSL uzyskał dobry wynik w wyborach do sejmików jest potencjalnym koalicjantem. A marszałek Senatu Stanisław Karczewski już nie podpisuje się pod słowami rzeczniczki PiS Beaty Mazurek.
-
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w żadnym lokalu wyborczym w Warszawie nie odnotowano jednak 100-procentowej frekwencji, mimo informacji, które pojawiały się na oficjalnej stronie PKW. Jak się okazało, pracownicy komisji najprawdopodobniej pomylili się podczas wypełniania formularzy.
-
PKW podała dane z kolejnych miast wojewódzkich, w których zliczono wszystkie głosy oddane wczoraj w wyborach samorządowych. Są to m.in. Białystok, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. W Białymstoku walkę o fotel prezydenta miasta wygrał obecny jego prezydent - popierany przez Koalicję Obywatelską Tadeusz Truskolaski. Gorzowem Wielkopolskim będzie rządzić Jacek Wójcicki. W Zielonej Górze wygrał Janusz Kubicki.
-
Bycie jedynym kandydatem w wyborach samorządowych nie jest gwarancją sukcesu. Przekonała się o tym kandydatka PiS na burmistrza Działoszyna Mariola Paśnik. Przeciwko kandydatce zagłosowało ok. 70 proc. wyborców.
Wyniki wyborów. Kandydatka PiS jako jedyna ubiegała się o fotel burmistrza Działoszyna. Przegrała
Kandydatka PiS Mariola Paśnik jako jedyna startowała na burmistrza Działoszyna. I otrzymała czerwoną kartkę od wyborców: przeciwko niej zagłosowało 70 proc. mieszkańców.
-
Podczas wieczoru wyborczego przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiadał, że już w poniedziałek spotka się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, żeby omówić kwestię PSL i Koalicji Obywatelskiej w sejmikach wojewódzkich. Jak dowiaduje się Gazeta.pl, do spotkania na razie jednak nie dojdzie.
Podczas wieczoru wyborczego przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że już w poniedziałek spotka się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, żeby omówić kwestię sojuszu ludowców i Koalicji Obywatelskiej w sejmikach wojewódzkich. Jak dowiaduje się Gazeta.pl, do spotkania na razie jednak nie dojdzie.
-
Z kategorii wyborczych ciekawostek: Miasto Jest Nasze opublikowało dane z komisji na warszawskim Żoliborzu, w której głosował w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z wynikiem 58,02 proc. zwyciężył tam Rafał Trzaskowski, 25,36 proc. głosów uzyskał Patryk Jaki, a na trzecim miejscu znalazła się kandydatka ruchów miejskich Justyna Glusman - 5,21 proc.
Wyniki z komisji, gdzie głosował Jarosław Kaczyński na Żoliborzu:
— Miasto Jest Nasze ?????? (@MiastoJestNasze) 22 października 2018
Wybory prezydenckie:
Rafał Trzaskowski - 58,02
Patryk Jaki - 25,36
Justyna Glusman - 5,21 !!! -
PILNE
Państwowa Komisja Wyborcza aktualizuje dane o frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych w oparciu o dotychczas sporządzone protokoły przez Obwodowe Komisje Wyborcze. Według tych danych, z obwodów obejmujących ponad 25,099 mln wyborców (na ogólną liczbę 30,145 mln wyborców), do urn poszło 54,24 procent uprawnionych do głosowania. Przypomnijmy: 4 lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.
-
Ze sporym zainteresowaniem zawsze spotykają się dane pochodzące z obwodów w aresztach śledczych. I tak np. w areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 127 osób (66,49 proc.), na Patryka Jakiego - 25 (13,09 proc.). W areszcie na Grochowie oddano 36 głosów na Trzaskowskiego (58,06 proc.) i 10 na Patryka Jakiego (16,13 proc.).
-
Choć trudno w to uwierzyć, są obwody, w których frekwencja wyniosła 100 procent. Tak było np. w obwodzie nr 610 na warszawskim Ursynowie. Tam na 1355 uprawnionych wyborców zagłosowało.... 1355.
-
W jednym z okręgów w wyborach do rady miasta Elbląga dwa komitety otrzymały tyle samo głosów - PiS i KWW Witolda Wróblewskiego - podaje Portel.pl. Nie pozwalało to rozstrzygnąć, z którego komitetu będzie pochodził jeden z radnych. Dlatego zgodnie z kodeksem wyborczym przeprowadzono losowanie, a jego zwycięzcą okazał się drugi z komitetów.
-
O sukcesie nie może mówić były komendant główny policji Zbigniew Maj, który chciał zostać prezydentem Kalisza. Nie przeszedł jednak do II tury. Przypomnijmy: Maj został komendantem głównym w grudniu 2015 r., złożył rezygnację dwa miesiące później.
-
Portal GP24.pl informuje o wyborczym chaosie w Słupsku. Członkowie komisji obwodowych są zdenerwowani, przez wiele godzin czekają na przekazanie głosów miejskiej komisji. Do godz. 15 rozliczono zaledwie 23 z 47 obwodów. "Czekającym w słupskim ratuszu na zdanie protokołów i worków z kartami do głosowania już puszczają nerwy z powodu wielogodzinnego tkwienia w kolejce i złej organizacji. Niektórzy siedzą w ratuszu od godziny 6" - czytamy na GP24.pl.
-
W Gdyni zwycięża dotychczasowy prezydent Wojciech Szczurek z wynikiem 67,88 proc. głosów. Na drugim miejscu poseł PiS Marcin Horała - 16,85 proc.
-
PILNE
Jak podała Polska Agencja Prasowa, zebrało się prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie miało być zarządzone już w niedzielę przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Głównym tematem spotkania są wyniki wyborów samorządowych.
-
Przypominamy wyniki late poll Ipsos - są to wyniki nieoficjalne. Nadal czekamy na ostateczne dane z PKW, te najprawdopodobniej będą gotowe jutro lub pojutrze.
-
Wyborczy sukces odniósł w Szczecinie Dariusz Matecki, prawicowy vloger. Dostał się do rady miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości. O Mateckim zrobiło się głośno podczas kampanii wyborczej w Warszawie, gdy zaczął krok w krok podążać za kandydatem na prezydenta Patrykiem Jakim. Relacjonował na swoim kanale konferencje i inne akcje kandydata Zjednoczonej Prawicy. Jak się potem okazało, w przeszłości był współpracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości.
-
Zaskoczony może być też Sławomir Nitras, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Szczecina. Ze wstępnych danych wynikało, że zmierzy się w drugiej turze z Piotrem Krzystkiem (47,25 proc. poparcia). Ostatecznie Nitras zajął jednak trzecie miejsce z wynikiem 21,81 proc. Minimalnie wyższe poparcie odnotował Bartłomiej Sochański (21,81 proc.) i to właśnie on zawalczy z kontrkandydatem o fotel prezydenta.
-
Gorąca atmosfera w ostatnich godzinach panowała również w Gdańsku, gdzie przez moment mogło się wydawać, iż kandydat KO na prezydenta Jarosław Wałęsa "dogoni" Kacpra Płażyńskiego i w efekcie zmierzy się w II turze z Pawłem Adamowiczem. Jednak jak podaje "Gazeta Wyborcza", według nieoficjalnych informacji z 99 proc. komisji Adamowicza poparło 38,9 proc. wyborców, Płażyńskiego 31,7 proc., a Wałęsę - 29,3 proc. Tej różnicy nie da się już odrobić.
-
Wyborcza arytmetyka jest nieubłagana. Znaczenie ma nie tylko pojedynczy wynik, ale również siła całej listy. Poseł PO Bartosz Arłukowicz przywołał na Twitterze przykład kandydatki do rady miasta Szczecina Sylwii Śmiechowskiej, która zdobyła 1528 głosów, a mimo to radną nie zostanie. "Sylwia zdobyła lepszy wynik od (!) 5 kandydatów, którzy do Rady wchodzą. Wchodzą ludzie z wynikiem 844 głosów z PIS, a Sylwia z 1528 nie" - zauważył Arłukowicz.
Nasza #Sylwia3 otrzymała od Was 1528 głosów??
— Bartosz Arlukowicz (@Arlukowicz) 22 października 2018
Za każdy dziękujemy??!
Sylwia zdobyła lepszy wynik od (!) 5 kandydatów, którzy do Rady wchodzą. Wchodzą ludzie z wynikiem 844 głosów z PIS, a Sylwia z 1528 nie.
Do góry uszy dziewczyno??!
Ludzie Cię lubią, a to najważniejsze!?? https://t.co/VWWKi1aKIW -
W głosowaniu do sejmików Partia Razem uzyskała - według sondażu late poll - 1,5 proc. "Dziękujemy - za każdy głos, za każde wsparcie. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nie ulegli presji głosowania "jak wszyscy". To była dla nas, młodej, oddolnej partii trudna kampania. Teraz czas na refleksje i wyciągnięcie wniosków. Walczymy dalej!" - czytamy na Twitterze ugrupowania.
Dziękujemy - za każdy głos, za każde wsparcie. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nie ulegli presji głosowania "jak wszyscy". To była dla nas, młodej, oddolnej partii trudna kampania. Teraz czas na refleksje i wyciągnięcie wniosków. Walczymy dalej! pic.twitter.com/yV9F5kDfLG
— Razem (@partiarazem) 22 października 2018 -
A w Poznaniu zamieszanie z ogłoszeniem wyników. Jak podaje "Głos Wielkopolski", jedna z komisji obwodowych - ostatnia - nie rozliczyła się jeszcze z miejską komisją wyborczą. Nie wiadomo, co jest powodem opóźnienia.
-
Jak podał na Twitterze reporter Radia ZET Maciej Bąk, była radna PiS w Gdańsku Anna Kołakowska uzyskała w wyborach do sejmiku pomorskiego 1,2 proc. głosów. Kołakowska startowała z listy Ruchu Narodowego. Działaczka najbardziej zasłynęła w 2016 r. wpisem dotyczącym posłanki PO Agnieszki Pomaskiej. Pod zdjęciem parlamentarzystki Kołakowska napisała: "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso". W maju gdański Sąd Okręgowy skazał Kołakowską na karę grzywny.
Nie jest to wiadomość sensacyjna, ale na pewno ucieszy pewną część suwerena.
— Maciej Bąk (@MaciejBk1) 22 października 2018
Była już radna PiS Anna Kołakowska, znana z blokowania marszu równości i zapowiedzi golenia A. Pomaskiej na łyso, nie będzie radną sejmiku pomorskiego do którego startowała z Ruchu Narodowego (1,2%25 ;). -
Z cząstkowych danych z komisji wynika, że w I turze w Inowrocławiu z wynikiem ok. 60 proc. zwyciężył Ryszard Brejza, rządzący miastem od 2002 roku. Prywatnie to ojciec posła PO Krzysztofa Brejzy. "Inowrocławianie nie dali się nabrać na propagandę PiS, wybrali tak jak chcieli - wbrew ogromnej nagonce całego aparatu PiS i TVPiS. To świetny prognostyk na kolejne wybory" - skomentował parlamentarzysta na Twitterze.
-
Tak, dokładnie - jeden głos zaważył o tym, że w gminie Dalików w woj. łódzkim przegrał już w I turze urzędujący od 20 lat wójt Paweł Szymczak. Nowym wójtem będzie Radosław Arkusz (50,03 proc. poparcia).
-
Powstają pytania o konsekwencje wyborów samorządowych i przyszłość partyjnych władz. Łukasz Kijek z Next.gazeta.pl zapytał Tadeusza Cymańskiego ze Zjednoczonej Prawicy, czy Mateusz Morawiecki pozostanie premierem. - Nauczyłem się jednego: niczego nie wykluczam - odpowiedział Cymański.
-
Do zaskakującej sytuacji doszło w gminie Dalików w województwie łódzkim. Rządzący gminą od 1998 r. Paweł Szymczak przegrał jednym (!) głosem z Radosławem Arkuszem. To wystarczyło, by Arkusz zdobył ponad 50 proc. głosów i zwyciężył już w pierwszej turze. - Liczyliśmy kilka razy, bo tutaj liczył się każdy - mówiła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Anna Kaszubska, przewodnicząca gminnej komisji wyborczej w Dalikowie.
57-letni Szymczak zdobył łącznie 986 głosów, 36-letni Arkusz - 987.
-
Tegoroczne wybory samorządowe nie okazały się szczęśliwe dla Anny Morawieckiej, siostry premiera Mateusza Morawieckiego, która kandydowała na stanowisko burmistrza Obornik Śląskich. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", ok. 70 proc. głosów zdobył konkurent Morawieckiej - Arkadiusz Poprawa popierany przez Platformę Obywatelską.
-
- Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie rozmawiać ze wszystkimi o dobrych koalicjach - zapewnił Stanisław Karczewski, mówiąc o sejmikach.
-
- Osiągnęliśmy lepszy wynik niż w poprzednich wyborach, PO z Nowoczesną osiągnęły gorszy wynik niż sama PO 4 lata temu. Jesteśmy zadowoleni z wyników. Może to nie do końca trafne określenie, ale to dla naszej polityki sprawdzian, uważam, że ten sprawdzian Prawo i Sprawiedliwość wygrało - dodał Karczewski.
-
- Powinniśmy się wszyscy cieszyć, że demokracja zwyciężyła. Wyniki każdy inaczej interpretuje. Zaskakująca przegrana, przyznaję, pana ministra Patryka Jakiego, który prowadził świetną kampanię, miał świetne pomysły dla Warszawy, żałuję, że nie będzie ich realizował. Gratuluję panu Trzaskowskiemu, życzę, żeby przejął wiele pomysłów i inicjatyw, które w kampanii wyborczej pan minister Jaki zaproponował - komentował w rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
-
Na stronie PKW zostały opublikowane pierwsze wyniki wyborów na prezydentów miast, gdzie podano dane ze wszystkich komisji wyborczych. Swoich włodarzy poznali mieszkańcy Skierniewic, Chorzowa, Częstochowy i Świnoujścia.
Krzysztof Matyjaszczyk z SLD pozostanie prezydentem Częstochowy na kolejną, trzecią z rzędu, kadencję. Na I turze zakończyły się także wybory na prezydenta Skierniewic. Wygrał je urzędujący prezydent Krzysztof Jażdzyk. W Chorzowie po raz trzeci z rzędu zwyciężył Andrzej Kotala z Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej. W Świnoujściu piątą kadencję z rzędu pełnić będzie Janusz Żmurkiewicz. 4 listopada w Świętochłowicach odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Zmierzą się w niej Dawid Kostempski z Koalicji Obywatelskiej i Daniel Berger ze Stowarzyszenia "Przyjazne Świętochłowice".
-
W lokalu wyborczym na warszawskim Mokotowie w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła 66-letnia kobieta, która była członkiem komisji - podaje Tvnwarszawa.pl. Na razie nieznane są przyczyny śmierci.
-
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński komentuje wynik Prawa i Sprawiedliwości. Według sondażu late poll, PiS uzyskało w wyborach do sejmików 33 proc. "Dziękuję wszystkim, którzy świętowali demokrację i udali się do urn, by oddać głos. Samorząd to ważny element budowania państwa. Rekordowy wynik PiS w wyborach do sejmików wskazuje, że Polacy doceniają ciężką pracę. Dziękujemy!" - napisał Kuchciński.
-
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w niektórych szkołach komisje liczyły jeszcze głosy nad ranem, kiedy zaczynały się lekcje. Czytelniczka poinformowała "GW", że uczniowie z jednej ze szkół na warszawskim Bródnie nie mogli rano wejść do środka. - Starsza córka wróciła do domu, młodsza poszła z klasą do kina - relacjonowała kobieta.
-
Trwa sprzątanie po wyborach, jeden z warszawskich kandydatów na radnego - Grzegorz Walkiewicz - przekazuje swoje wyborcze materiały do schroniska dla psów.
-
Aktualizowana przez PKW frekwencja wciąż rośnie. Stan na godz. 11.30 w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów to 54,06 proc. To najwyższa frekwencja w wyborach samorządowych po 1990 r. Dla porównania, w wyborach w 2014 r. wyniosła ona 47,4 proc., a w 2010 r. - 47,32 proc.
-
Urzędnicy PKW nie są w stanie stwierdzić, kiedy zostaną ogłoszone wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów we wszystkich gminach i miastach.
-
PKW: na razie nie ma wyników do żadnego z 16 sejmików wojewódzkich.
-
Oznacza to, że frekwencja w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów wyniosła 54,06 proc. Pamiętajmy jednak, że to cząstkowe dane.
-
Trwa kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Z najbardziej aktualnych, cząstkowych danych z godz. 11.30 wynika, że do PKW wpłynęło 90 tys. 580 protokołów ze 117 tys. 810 protokołów. Uprawnionych do głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów w tych obwodach było 24 mln 793 tys. 113 osób, liczba oddanych kart ważnych wyniosła 13 mln 401 tys. 932 karty, co daje 54,06 proc. Na ogólną liczbę 2 477 wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalono wyniki w 1765 gminach i miastach.
-
- Oczywiście, że liczyliśmy na więcej. Co mogłem jednak zrobić więcej? Poprawiłem wynik Andrzeja Dudy z pierwszej tury wyborów z 2015 roku - komentuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl przegraną w Warszawie Patryk Jaki. Przypomnijmy: według sondażu Ipsos na Patryka Jakiego zagłosowało 30,9 proc. wyborców. W I turze wyborów prezydenckich w 2015 r. Andrzej Duda uzyskał w stolicy poparcie na poziomie 27,48 proc.
- Jeżeli Rafał Trzaskowski będzie chciał, to dla dobra Warszawy chętnie pomogę stolicy.(?) Na razie chcę iść na urlop, którego w tym roku nie miałem w ogóle. Jeszcze raz dziękuję warszawiakom - dodał Jaki.
-
Wybory skomentował też Andrzej Rozenek. Choć uzyskał wynik na poziomie ok. 1,5 proc., ma w sobie dużo optymizmu.
"Trzy dobre wiadomości:
1. Wysoka frekwencja = społeczeństwo obywatelskie,
2. Warszawa i większość dużych miast obroniona przed PiSem,
3. PiS się powstrzymał przed fałszowaniem wyniku."
- napisał na Twitterze.
Trzy dobre wiadomości:
— Andrzej Rozenek (@ARozenek) 22 października 2018
1. Wysoka frekwencja = społeczeństwo obywatelskie,
2. Warszawa i większość dużych miast obroniona przed PiSem,
3. PiS się powstrzymał przed fałszowaniem wyniku. -
Dzisiaj w gościem Łukasza Kijka z Gazeta.pl był Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Struzik ocenił, że PiS prawdopodobnie utrzyma władzę jedynie na Podkarpaciu i nie ma szans, by rządziło na Mazowszu.
Adam Struzik dla Gazeta.pl: daję 1 proc. na to, że będziemy rozmawiać z PiS
- To niemożliwe, żeby PiS samodzielnie rządziło na Mazowszu - ocenił w porannej rozmowie Gazeta.pl Adam Struzik z PSL, wieloletni marszałek województwa mazowieckiego.
-
Nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych skomentował prezydent Słupska Robert Biedroń. - Przełamaliśmy duopol PO-PiS. Pokazaliśmy że otwarta nowoczesna, europejska polityka w samorządzie jest możliwa - powiedział podczas konferencji. Przypomnijmy, wybory wygrała tam (najprawdopodobniej) Krystyna Danilecka-Wojewódzka, zastępczyni Biedronia w ratuszu.
Przełamaliśmy duopol PO-PiS. Pokazaliśmy że otwarta nowoczesna, europejska polityka w samorządzie jest możliwa - konferencja w Słupsku.
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) 22 października 2018Wyniki wyborów 2018. W Słupsku wygrywa Danilecka-Wojewódzka, zastępczyni Roberta Biedronia
W wyborach samorządowych w Słupsku już w I turze zwycięża Krystyna Danilecka-Wojewódzka - wynika z informacji podanych na Twitterze przez dotychczasowego prezydenta miasta Roberta Biedronia.
-
Tymczasem do wyników odniósł się Jan Śpiewak. Kandydat pogratulował Trzaskowskiemu i zapowiedział, że prawdopodobnie skupi się na pisaniu doktoratu.
Dziękuję wszystkim za oddane głosy i miejsce na podium. Gratuluje zwycięstwa @trzaskowski_. Czekamy na wyniki do rady miasta, ale na razie wyglada na to chyba, że wracam do pisania doktoratu :)
— Jan Śpiewak (@JanSpiewak) 22 października 2018 -
- Patrząc na sondaże sprzed paru miesięcy oceniam bardzo dobrze wynik Koalicji Obywatelskiej (w wyborach do sejmiku - red.) - stwierdził Rafał Trzaskowski w TOK FM.
-
Rafał Trzaskowski w radiu TOK FM mówi o najbliższych planach. Najpierw zajmie się darmowymi żłobkami.
#WyborySamorządowe2018 - @trzaskowski_ @Platforma_org w #TOKFM u @Dwielowieyska pic.twitter.com/Av3vDO7ox9
— Radio TOK FM (@Radio_TOK_FM) 22 października 2018 -
PKW znowu zaktualizował dane o frekwencji, wynik stopniowo rośnie. Teraz wynosi 53,59 proc.
-
Mieszkańcom Daszyna w województwie łódzkim nie przeszkadzał fakt, że jeden z kandydatów na wójta przebywa w areszcie. Zbigniew W. zebrał blisko połowę głosów.
Wyniki wyborów. Wójt gminy Daszyna choć siedzi w areszcie, rozgromił rywali
Wyniki wyborów samorządowych w Daszynie pokazały, że mieszkańcom nie przeszkadzało to, że jeden z kandydatów od kilku miesięcy przebywa w areszcie. Zbigniew W. zebrał blisko połowę głosów. Niewiele zabrakło, by wygrał w pierwszej turze.
-
Ministerstwo Cyfryzacji odniosło się do problemów z dopisywaniem do rejestru wyborców przez system ePUAP. - Absolutnie nie jest tak, że zawinił system ePUAP bądź niedziałająca usługa. ePUAP to system, który obsługuje dziennie nawet 40 tys. spraw. Działał prawidłowo - stwierdził na konferencji Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Zawiódł element organizacyjny w samych gminach, bo wnioski do gmin wpływały poprawnie. Niemniej z tej lekcji musimy wyciągnąć wnioski i zastanowić się jak to poprawić - dodał.
.@ZagorskiMarek Zawiódł element organizacyjny w samych gminach, bo wnioski do gmin wpływały poprawnie. Niemniej z tej lekcji musimy wyciągnąć wnioski i zastanowić się jak to poprawić. pic.twitter.com/JdWHAdodRO
— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) 22 października 2018 -
Hanna Zdanowska w programie "Tłit" Wirtualnej Polski stwierdziła, że nawet, jeśli wojewoda rozpocznie procedurę wygaszania mandatu, to ostateczną decyzję i tak podejmie sąd. - Wierzę, że sądy podejmą jedyną słuszną decyzję, bo nie ma wątpliwości, jakie w tym względzie jest prawo - powiedziała.
-
Do II tury dojdzie najprawdopodobniej też w Ostrołęce. O fotel prezydenta walczą tam Janusz Kotowski (Zjednoczona Prawica) i Łukasz Kulik (KW Ostrołęka dla Wszystkich).
-
Jak na wynik wyborów zareagował Piotr Guział? Jego mina i szklisty wzrok mówią same za siebie.
Wyniki wyborów sprawiły, że Piotr Guział "prawie płakał"? "Się biedaczysko sprzedał, ale fatalnie"
Pierwsza tura wyborów samorządowych 2018 już za nami. Znamy sondażowe wyniki exit poll. Kto jest największym przegranym tegorocznych wyborów? Jednym z kandydatów jest Piotr Guział, który bardzo emocjonalnie zareagował na sondażowe wyniki exit poll Patryka Jakiego w Warszawie.
-
Warszawiakom podziękował na Twitterze przewodniczący KO Grzegorz Schetyna.
Fantastyczny wynik @trzaskowski_ w Warszawie! Dziękujemy warszawiankom i warszawiakom, #KoalicjaObywatelska nie zawiedzie! ??#Trzaskowski2018 pic.twitter.com/PFzeeaMzrB
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 22 października 2018 -
Choć Jarosław Kaczyński odtrąbił wczoraj zwycięstwo, kolejni politycy prawicy przyznają, że nie są do końca zadowoleni wynikiem wyborów. - Nie ulega wątpliwości, że oczekiwaliśmy lepszego wyniku, no ale to oznacza, że trzeba pokornie przyjąć to zwycięstwo i pracować dalej - powiedział w "Sygnałach dnia" Zbigniew Kuźmiuk. Wcześniej w rozmowie z Gazeta.pl Tadeusz Cymański stwierdził, że "czuje niedosyt".
-
Najnowsze dane dotyczące frekwencji: do urn poszło 53,35 procent uprawnionych do głosowania. To absolutny rekord, nie mieliśmy takiego wyniku w wyborach samorządowych od 1990 roku.
-
Mimo zapowiedzi przekopania Mierzei Wiślanej PiS może ponieść w Elblągu porażkę. Jej kandydat na prezydenta jest dopiero drugi, a sama partia może stracić większość w Elblągu.
#Elblag Nieoficjalne dane z wyborów do Rady Miejskiej, z których wynika, że może wygrać Koalicja Obywatelska przed PiS, KWW Wróblewskiego i SLD. Jeśli się potwierdzą, PiS straci większość w RM.#Wybory2018
— Łukasz Kuliński (@lkulinski) 22 października 2018 -
Mocne słowa Jakuba Stefaniaka, który z listy PSL startował na prezydenta Warszawy. Polityk stwierdził w rozmowie z Dominiką Wielowiejską na antenie TOK FM, że "wielu polityków PiS chciało niemal zabić PSL".
.@Jakub_Stefaniak @nowePSL w #TOKFM u DWielowieyska: Przez ostatnie 3 lata mieliśmy do czynienia z kampanią nienawiści. Wielu polityków #PiS chciało niemal zabić @nowePSL pic.twitter.com/IGATUgudAm
— Radio TOK FM (@Radio_TOK_FM) 22 października 2018 -
Czekamy nadal na oficjalne wyniki z sejmików. Na razie z prognoz wychodzi, że koalicja KO-SLD-PSL i lokalnych komitetów ma większość na Śląsku i Dolnym Śląsku. W Świętokrzyskim może być pół na pół i pat.
-
Rafał Trzaskowski dziękuje mieszkańcom Warszawy kawą i pączkami. Podczas konferencji przy stacji metra Politechnika powiedział, że jego zwycięstwo w wyborach na prezydenta Warszawy było możliwe dzięki ogromnej mobilizacji wyborców.
Dzień dobry sprzed stacji metra Politechnika ?? jeszcze raz największe podziękowania dla warszawianek i warszawiaków ? to Wy wybraliście #WarszawaDlaWszystkich ??? pic.twitter.com/zgE4LAfo3y
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 22 października 2018 -
W Stalowej Woli 33-letni prezydent z PiS Lucjan Nabrzeżny uzyskał reelekcję ogromną przewagą głosów. PiS zdominuje też radę miasta.
-
Przemyśl dzisiaj stolicą kukizowców. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", I turę wyborów prezydenckich wygrywa tam Wojciech Bakun z tego komitetu zdobywając 42 proc. głosów. O drugą turę walczą Janusz Hamryszczak z PiS i Wojciech Błachowicz z Koalicji Obywatelskiej - obaj maja ok. 26 proc. Rozkład mandatów w radzie miasta w Przemyślu wygląda tak: Kukiz'15 - 6, Koalicja Obywatelska - 5, PiS - 4, Regia - 4, SLD - 4.
-
PILNE
Państwowa Komisja Wyborcza zaktualizowała dane o frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych w oparciu o dotychczas sporządzone protokoły przez Obwodowe Komisje Wyborcze. Według tych danych, z obwodów obejmujących ponad 15,67 mln wyborców, do urn poszło 53,01 procent. Jak wyjaśnia PKW, dane te będą się jeszcze zmieniać
-
PILNE
TVN 24 podało wyniki late poll: PiS -33 proc., KO-26,7 proc., PSL-13,6%25, SLD-6,6 proc. Kukiz-5,9 proc., Bezpartyjni Samorządowcy -5,8 proc., Wolnośc-1,5 proc., Razem-1,5 proc., RN-1,3 proc., Zieloni-1,1 proc.
Największy spadek zanotowali ludowcy (ok. 3 p. proc.).
-
Koniec rozmowy na żywo w Gazeta.pl.
-
- Mam nadzieję, na dobre i efektywne spotkanie - tak Struzik odniósł się do spotkania Schetyny z Kosiniakiem-Kamyszem, które ma się dzisiaj odbyć.
-
- Elektorat PSL uzupełnia elektorat PO - mówi Adam Struzik.
-
- Patryk Jaki był niewiarygodny i warszawiacy mu nie uwierzyli - stwierdził.
-
- Pan premier nie dość, że się mijał z prawdą, to jeszcze obiecywał kosmiczne rzeczy - tak komentuje Struzik propozycję rządowego wsparcia dla kół gospodyń wiejskich. - My kołom gospodyń wiejskich pomagamy od 20 lat - dodaje.
-
- Mamy coraz lepsze wyniki w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - stwierdza marszałek województwa.
-
- Władysław Kosiniak-Kamysz bardzo ciężko pracował na ten wynik, za co mu dziękujemy. Dziękujemy też wyborcom - mówi marszałek województwa mazowieckiego.
-
- Moim zdaniem PiS utrzyma władzę tylko na Podkarpaciu - mówi Struzik.
-
- To niemożliwe, żeby PiS samodzielnie rządził na Mazowszu - mówi Struzik.
-
Struzik o koalicjach: - Będziemy chcieli powtórzyć te koalicje, które mieliśmy w tych 15 sejmikach - mówi.
-
- Wokół wyniku z 2014 roku zrobiono histerię. Nawet prezes powiedział, że sfałszowaliśmy wybory - mówi Struzik i dodaje, że wynik wczorajszych wyborów, zadaje tezie o fałszerstwie kłam.
-
A teraz gościem Łukasza Kijka jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
-
Cymański został zapytany, czy dojdzie do zmiany na stanowisku premiera przed wyborami parlamentarnymi. Stwierdził, że może to sobie wyobrazić, ale z trudem.
-
- On bardzo chciał być prezydentem, nawet bardziej niż Trzaskowski - stwierdził.
-
- Patryk jest młody i dynamiczny. Wszystko przed nim, jest i pozostanie naszym kolegą - mówi Cymański o Jakim.
-
- W polityce nigdy się nie mówi nigdy - tak mówi Cymański o ewentualnych koalicjantach w sejmikach.
-
Cymański zapytany o koalicjantów. - Najważniejsza jest wypowiedź prezesa, który nie wykluczył trudnych koalicji. Najpierw musimy sprawdzić, ile kto ma mandatów.
-
- Myśmy tych lat nie zmarnowali - mówi Cymański, ale zaraz przyznaje: - Zrobiliśmy pewne błędy.
-
- Nie mamy pracować, tylko harować - mówi Cymański.
-
- To próba generalna przed nadchodzącymi wyborami - komentuje wybory samorządowe Tadeusz Cymański. - Czuję niedosyt. Zaskoczył mnie dobry wynik PSL - przyznaje polityk.
-
- To co się stało, pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość może przegrać - powiedziała na koniec rozmowy Katarzyna Piekarska. Za chwilę w studiu Gazeta.pl pojawi się Tadeusz Cymański.
-
PILNE
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane o frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych w oparciu o dotychczas sporządzone protokoły przez Obwodowe Komisje Wyborcze. Według tych danych, z obwodów obejmujących ponad 9.2 mln wyborców, do urn poszło 52,15 procent. Jak wyjaśnia PKW, dane te będą się jeszcze zmieniać
-
- Ludzie zagłosowali nie "za", tylko "przeciw" - mówi Piekarska i dodaje: - Bardzo mi żal ruchów miejskich, w ich ulotkach było dużo bardzo ciekawych postulatów.
-
- Żaden sondaż nie dawał Trzaskowskiemu wygranej w ! turze, to pokazuje, że sondażownie bardzo się mylą - twierdzi. - Zakazałabym tydzień wcześniej publikowania sondaży - dodaje.
-
Piekarska stwierdza, że niektórzy kandydaci, jak Trzaskowski, powinni podziękować m.in. Ziobrze, który swoimi wypowiedziami "nastraszył" Polaków i zmobilizował, by zagłosowali.
-
- Nie wierzę w szeroką koalicję, musi być też spoiwo programowe - stwierdza.
-
- PSL uzyskał świetny wynik, gratuluję. Kosiniak-Kamysz to świetny polityk i być może przyszły premier - prognozuje Piekarska.
-
- Wynik zostanie przeanalizowany w każdej gminie, w każdym mieście - zapowiada.
-
- Sądzę, że koalicja SLD z PiS jest niemożliwa - mówi Piekarska.
-
- Ten wynik nie jest sukcesem - przyznaje kandydatka SLD na radną sejmiku mazowieckiego.
-
- Zacznę od podziękowania za każdy głos oddany na Sojusz Lewicy Demokratycznej - mówi Piekarska.
-
Rozmowa z Izabelą Leszczyną się zakończyła. Za chwilę gościem Łukasza Kijka będzie Katarzyna Piekarska z SLD.
Wyniki wyborów. Poranek wyborczy w Gazeta.pl. Komentują Leszczyna, Struzik i Cymański
O 8:30 zapraszamy na poranek wyborczy Gazeta.pl, który poprowadzi Łukasz Kijek. Gośćmi będą Izabela Leszczyna, Katarzyna Piekarska, Adam Struzik, Tadeusz Cymański.
-
- Oni myślą, że przez swoją propagandę będą wygrywać następne wybory. Nie będą - twierdzi Izabela Leszczyna.
-
- Myślę, że 70 proc. powinno PiS wystraszyć. PiS powinien zrozumieć, że jak wprowadzi komisarza, pójdzie na zwarcie z suwerenem - tak Leszczyna komentuje wynik w Łodzi.
-
- Mamy niedemokratyczny rząd dzisiaj w Polsce i większość sejmowa niszczy demokrację - stwierdza posłanka.
-
Leszczyna została zapytana, czy PO pójdzie do wyborów parlamentarnych z PSL. - Nie jestem przekonana, chyba nie ma potrzeby - mówi.
-
Leszczyna pogratulowała wyniku ludowcom. - Dzisiaj PSL z otwartą przyłbicą jakby wraca na Polską wieś - mówi posłanka.
-
- PiS ma lepszy wynik w 9 sejmikach, a w 7 przegrał. Trzeba zobaczyć, jak w tych 9 rozkładają się mandaty, bo PiS nie ma zdolności koalicyjnej - stwierdza posłanka.
-
- To jest początek i niedosyt - tak Leszczyna skomentowała wynik Koalicji Obywatelskiej w wyborach.
-
- W Gdańsku będzie kontynuowana rozsądna polityka rozwoju miasta - twierdzi Leszczyna.
-
- O Gdańsku powiem tak: na pewno nie wygrał tam PiS i nie będzie tam rządził - mówi Izabela Leszczyna. - PiS zrobił tę kampanię mocno partyjną - dodaje.
-
Gościem Łukasza Kijka jest teraz Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.
-
Jeżeli podoba Ci się nasza relacja, to wypróbuj nasz newsletter >>>
-
Już za chwilę początek poranku wyborczego w Gazeta.pl. Zapraszamy!
Poranek wyborczy w Gazeta.pl. Leszczyna, Piekarska, Struzik i Cymański komentują wybory
O 8:30 zapraszamy na poranek wyborczy Gazeta.pl, który poprowadzi Łukasz Kijek. Gośćmi będą Izabela Leszczyna, Katarzyna Piekarska, Adam Struzik, Tadeusz Cymański.
-
Szykuje się lokalna mega sensacja w Kaliszu. Po przeliczeniu połowy głosów - urzędujący prezydent zajmuje dopiero 5. miejsce. Grzegorz Sapiński z Porozumienia Jarosława Gowina. O II turę walczą kandydaci: PO, PiS i kandydat miejscowych stowarzyszeń Krystian Kinatowski.
-
Posłanka Pawłowicz musi być naprawdę rozgoryczona wynikiem wyborów. Domaga się "opcji zero na rynku RTV".
A teraz jednak CZAS NA MEDIA !
— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) 22 października 2018
Moim zd. OPCJA ZERO na rynku RTV !
Odbudowa przez WYGASZENiE WSZYSTKICH wydanych KONCESJI rtv i budowa rynku na zasadach UE,takich,jak obowiązują np w Niemczech
Repolonizacja i ucywilizowanie !
Dość zewn partii TVN czy onet ! -
Prof. Antoni Dudek z UKSW w Warszawie w rozmowie z Gazeta.pl stwierdza, że w przypadku problemów z liczeniem głosów w kraju może dojść do zamieszek.
Wybory 2018. Politolog: Zaczyna się najbrutalniejsza część kampanii. Pierwsza tura tylko wstępem
- Jeśli będą problemy z szybkim i sprawnym przeliczeniem głosów oraz podaniem wyników, (...) to będziemy mieć zamieszki w wielu miejscach kraju - mówi w rozmowie z Gazeta.pl politolog prof. Antoni Dudek z UKSW w Warszawie.
-
Największa klęska urzędującego prezydenta ma miejsce w Mysłowicach. Edward Lasok zdobył zaledwie 12 proc. głosów i zajął dopiero 4 miejsce - podała "Gazeta Wyborcza".
-
Na Śląsku wielu prezydentów miast zostało wybranych już w pierwszej turze. Tak było m.in. w Częstochowie, Gliwicach, Katowicach czy Piekarach Śląskich.
-
Jacek Majchrowski jest teraz w TOK FM: - Nie oceniam osób, które były moimi kontrkandydatami, ale żadna z tych osób nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu. Nigdy w życiu niczym nie zarządzała, a jedna nigdy chyba nawet nigdy w życiu normalnie nie pracowała. Zostawić miasto w rękach kogoś takiego, kto ma dobre o sobie mniemanie i poparcie polityczne to byłby grzech - stwierdził i dodał, że jego konkurenci obiecują rzeczy, które albo już powstały, albo właśnie powstają.
#WyborySamorządowe2018 - Kraków - prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski u @MaciejGlogowski pic.twitter.com/rQfCOUl4a3
— Radio TOK FM (@Radio_TOK_FM) 22 października 2018 -
Wybory skomentował Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Prawo i Sprawiedliwość wygrało czwarte wybory z rzędu, ale teraz będzie musiało wytłumaczyć wyborcom, dlaczego wynik odbiega od sondaży, jest niższy - powiedział Łapiński w rozmowie z portalem 300polityka.pl. - PiS powinno wiele miesięcy temu tłumaczyć, że wybory samorządowe ze względu na ich specyfikę są dla partii bardzo trudne i nie należy oczekiwać wyniku takiego jak w ostatnich wyborach parlamentarnych czy sondażach - dodał.
-
Bielan utrzymuje, że wynik wyborów to sukces PiS. - Nie sądzę, by ten wynik zaszkodził wizerunkowi Mateusza Morawieckiemu - stwierdził.
-
Adam Bielan jest gościem Konrada Piaseckiego w TVN 24. Wicemarszałek Senatu odniósł się do sprawy Hanny Zdanowskiej. - Pani Zdanowska została skazana przez niezawisły sąd - mówi Bielan.
-
Jak czytamy w relacji Gazety Stołecznej na warszawskiej Pradze tradycyjnie wygrywa PiS. Jednak niespodzianką jest, że w jednej z komisji komitet Piotra Ikonowicza ma prawie 7 proc. poparcia. A to jednak outsider nawet na drobnej polskiej lewicy.
-
Pani poseł Krystyna Pawłowicz ciągle nie może uwierzyć w przegraną Patryka Jakiego.
Kody przewodniczyły komisjom chuliganeria i zadymiarze liczyli w Warszawie głosy.Nie mam zaufania do ich uczciwości.Sprowadzili do głosowania spoza Warszawy wiele osób.Nie chce mi się wierzyć w ten wynik,sądząc po liczebn spotkań z Jakim i zerowe u Trzaskowsk
— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) 21 października 2018 -
Prof. Kazimierz Kik w rozmowie z Onetem podzielił się ciekawym spostrzeżeniem. Według niego doszło do paradoksu i "propaganda Telewizji Publicznej uśpiła zwolenników Patryka Jakiego". - Gdyby nie ten medialny szum i propagandowe napięcie, Patryk Jaki miałby większe szanse na odbicie Warszawy. Ale skoro sytuacja znalazła się na ostrzu noża, to więcej żołnierzy stanęło po stronie Rafała Trzaskowskiego - stwierdził politolog.
-
Gorąco w Krakowie. Radio Zet podaje, że Jacek Majchrowski planuje pozwać w trybie wyborczym Małgorzatę Wassermann. Poszło o słowa kandydatki PiS, które pojawiły się w mediach. - Małgorzata Wassermann stwierdziła, że w większości krakowskich placówek oświatowych nie ma monitoringu wizyjnego, co jest nieprawdą - mówi rozgłośni Marcin Mikos, szef komitetu wyborczego Majchrowskiego.
-
Za to o wielkim sukcesie może mówić pani prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj. W pierwszej turze znokautowała przeciwników wynikiem 67 proc. głosów. Poseł PiS Jerzy Polaczek zdobył 22 proc.
-
Bolesna porażka, jeśli nie klęska Małgorzaty Mańki-Szulik - niezależnej prezydent Zabrza. Co prawda wygrała I turę wyborów, ale według prognoz otrzymała zaledwie 35 proc. poparcia. 4 lata temu wygrała już w I turze z poparciem 63 proc.
-
II tura najprawdopodobniej odbędzie się w Bełchatowie, gdzie liczenie głosów dobiega końca. Na Dariusza Matyśkiewicza oddano 4525 głosów, na obecnie rządzącą Mariolę Czechowską 4149.
-
"Edward Lasok nie będzie już prezydentem Mysłowic. W mieście dojdzie najprawdopodobniej do II tury wyborów, w której spotkają się Dariusz Wójtowicz (34,60 proc.) i Wojciech Król (31,79 proc)" - podaje Portal Samorządowy.
-
Na poniższej mapie zestawiliśmy prawdopodobnych zwycięzców wyborów w dużych miastach. Tylko w pięciu miastach wojewódzkich dojdzie do drugiej tury.
Szczecin - Piotr Krzystek i Sławomir Nitras (II tura)
Gdańsk - Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński (II tura)
Olsztyn - Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski (II tura)
Gorzów Wielkopolski - Jacek Wójcicki
Zielona Góra - Janusz Kubicki
Poznań - Jacek Jaśkowiak
Bydgoszcz - Rafał Bruski
Toruń - Michał Zaleski
Białystok - Tadeusz Truskolaski
Warszawa - Rafał Trzaskowski
Wrocław - Jacek Sutryk
Opole - Arkadiusz Wiśniewki
Katowice - Marcin Krupa
Łódź - Hanna Zdanowska
Kraków - Jacek Majchrowski i Małgorzata Wasserman (II tura)
Rzeczów - Tadeusz Ferenc
Kielce- Wojciech Lubawski i Bogdan Wenta (Kielce)
Lublin - Krzysztof Żuk
-
Wszystko wskazuje na to, że Śląsk dla Koalicji Obywatelskiej. PiS 19 mandatów, ale PO 17, SLD, RAŚ i PSL po 3 mandaty. Do większości trzeba 23.
-
Opole nie jest szczęśliwym miastem dla Koalicji Obywatelskiej. Według exit poll tamtejszy niezależny prezydent Arkadiusz Wiśniewski uzyskał prawie 2/3 głosów. Druga była kandydatka PiS z prawie 20 proc. poparcia. Kandydatka KO uzyskała zaledwie 10%25
-
Zakończyła się konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.
-
Trzeba rozróżnić dwie kwestie. Jedna to rejestr wyborców, czyli instrument, które jest prowadzone przez gminę. W oparciu o te rejestry tworzone są spisy wyborców. Jeżeli ktoś dopisuje się w piątek, a urzędnik ma na dopisanie trzy dni, to w spisie wyborców pojawi się w poniedziałek - tak komisja tłumaczy problem z dopisywaniem się do spisu. PKW podaje, że wielu wyborców dopisywało się w ostatniej chwili i urzędy nie były w stanie dokończyć sfinalizować procedurę przed wyborami. - Polska jeśli chodzi o rejestry wyborcze to i tak jest Eldorado w Europie - stwierdził Wiesław Kozielewicz, sędzia Sądu Najwyższego. - Nie jest winą organów wyborczych, samorządowych, że polski wyborca wszystko robi na ostatnią chwilę - dodał.
-
- Większość takich przypadków pochodzi od wyborców z Warszawy. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak jest sytuacja w skali kraju - mówi Pietrzak.
-
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak odnosi się teraz do problemu dopisywania się do rejestru wyborców.
-
PKW odniosła się do tego, że liczenie głosów długo trwa. - Procedura liczenia głosów została na mocy decyzji parlamentu przydzielona innej komisji niż ta, która przeprowadza głosowanie - informuje PKW. - Jedna komisja nadzoruje przebieg głosowania, a o 21 pojawia się druga komisja, która przejmuje dokumenty. Następnie druga komisja rozpoczyna pracę. Wybory samorządowe to najtrudniejsze wybory, mamy tutaj w zasadzie cztery wybory w trakcie jednej akcji wyborczej.
-
We wtorek lub w środę zostaną przedstawione oficjalne wyniki.
-
Doszło do kilku sytuacji podchodzących pod korupcję wyborczą. Są to jednak pojedyncze przypadki. - W miejscowości Jaworznia udzielono korzyść majątkową w postaci jednej butelki wódki za oddanie głosu - poinformowała komisja.
-
PKW odnotowała 17 incydentów polegających na niszczeniu bądź wynoszeniu kart do głosowania.
-
PKW informuje teraz o incydentach.
-
Jeśli chodzi o sejmiki, komisje sporządziły już ponad 17 tys. protokołów
-
Komisje wyższego szczebla zweryfikowały do tej 23 292 protokołów.
-
Komisje sporządziły już ponad 79 tys. protokołów.
-
Rozpoczęła się konferencja PKW.
-
Już za chwilę rozpocznie się konferencja PKW. Mogą zostać podane cząstkowe wyniki wyborów samorządowych.
Studio Wyborcze PKW - WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 https://t.co/ZzeV0RkqMw
— PKW/KBW (@PanstwKomWyb) 22 października 2018 -
Pytanie, które padnie dzisiaj zapewne nieraz dotyczy Łodzi. Czy Hanna Zdanowska, która prawdopodobnie wygrała w I turze (z oszałamiającym wynikiem 70,1 proc.), będzie mogła rządzić miastem? Przypomnijmy, że prezydent Łodzi pod koniec września została prawomocnie skazana za poświadczenie nieprawdy. Jacek Sasin z PiS przekonywał wczoraj w TVN24, że Hanna Zdanowska nie powinna być prezydentem i zapowiedział, że zdecyduje o tym wojewoda.
Wybory samorządowe 2018 Łódź. Zakończyła się cisza wyborcza. Wszystko wskazuje, że w Łodzi nie odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Hanna Zdanowska pokonała wszystkich kontrkandydatów już w I turze. Poznajemy właśnie wstępne wyniki sondaży exit poll TVN dla Łodzi. Na oficjalne wyniki, przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą musimy jeszcze poczekać co najmniej do wtorku.
-
Wydawało nam się, że Roman Szełemiej, który z ramienia PO ubiega się o fotel prezydenta Wałbrzycha, jest rekordzistą (ma ok. 85 proc. poparcia ). Tymczasem okazuje się, że na Rafała Piecha, ubiegającego się o reelekcję prezydenta Siemianowic Śląskich, głos oddało 87 proc.
Wybory samorządowe w miastach, szczątkowe, po podliczeniu max. kilkunastu proc. obwodów: Tychy - Andrzej Dziuba 70 proc.; Siemianowice - Rafał Piech 87 proc,; Sosnowiec - Arkadiusz Chęciński - 67 proc.; Rybnik - Piotr Kuczera - 69 proc. @zachodni
— Marcin Zasada (@ZasadaMarcin) 21 października 2018 -
Chyba mamy rekordzistę tych wyborów. Według wstępnych wyników 45 komisji z 62 - prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej z PO uzyskał - 85 proc. głosów i tym samym reelekcję.
#Wałbrzych 45 komisji: @RomanSzelemej 85%25, I. Zyska 12,67, B. Czupryn 1,42, Ł. Mikołajczyk 0,92! Czuwaj! @WalbrzychMM
— Edward Szewczak (@edoszewczak) 22 października 2018 -
W Olsztynie Miejska Komisja Wyborczy o godz. 5 miała policzone głosy z 21 ze 101 komisji. Prowadzi Czesław Jerzy Małkowski z wynikiem 1551 głosów - podało Radio Olsztyn, drugi jest Piotr Grzymowicz, na którego na chwilę obecną zagłosowało 1291 osób.
-
Nie wszędzie liczenie głosów idzie gładko. Tutaj Szczecin i ogromna kolejka przedstawicieli 100 obwodowych komisji wyborczych.
Duże nerwy i mega kolejka w #Szczecin.ie. Miejska Komisja Wyborcza przyjmuje protokoły na bieżąco, ale kolejka przedstawicieli ponad 100 komisji obwodowych przed urzędnikami wyborczymi przyjmującymi worki z głosami #wyborysamodzadowe2018 @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/fBiM0NACaB
— Sebastian Wierciak (@SWierciak) 22 października 2018 -
Według doniesień z Gdyni po raz 6. wygrał Wojciech Szczurek. Znów w I turze, ale tym razem z dużo mniejszym poparciem niż w poprzednich latach. W tym roku uzyskał 57 proc., a w 2014 roku - 79 proc.
-
Niepewna sytuacja we Wrocławiu. Według exit polls Jacek Sutryk, kandydat KO uzyskał 50.1 proc. poparcia, a Mirosława Stachowiak-Różecka - 27,8 proc. Wynik Sutryka jest na granicy błędu, druga tura jest więc prawdopodobna,
-
Pomorze Zachodnie to zawsze był mocny region Platformy Obywatelskiej. To też się potwierdza w Koszalinie. KO będzie tam miała prezydenta i większość w radzie, jak wskazuje Stanisław Gawłowski.
W moim mieście w Koszalinie w I turze wygrywa Piotr Jedliński - Koalicja Obywatelska i wszystko wskazuje na to, że minimum 15 radnych na 25 to radni wybrani z listy KO????????. Nic nie pomogła PiSowcom nagonka na ludzi opozycji i wredne manipulacje! #KoalicjaObywatelska
— Stanisław Gawłowski (@StGawlowski) 22 października 2018 -
Wszystko wskazuje na to, że Koalicja Obywatelska zdominuje Płock. Jej kandydat Andrzej Nowakowski ma duże szanse wygrać w I turze wyborów (po przeliczeniu głosów w 45 z 70 lokali ma ponad 61 proc. poparcia), natomiast kandydaci KO mogą odbić radę miasta z rąk PiS.
Wybory 2018. Nowakowski (KO) wygrywa w pierwszej turze. Czy PiS przegra też wybory do rady miasta?
W wyścigu o fotel prezydenta Płocka Andrzej Nowakowski (Koalicja Obywatelska) zdystansował swoją najgroźniejszą rywalkę Wiolettę Kulpę z PiS.
-
51,3 proc. - tyle wyniosła frekwencja w wyborach samorządowych. To najwyższy wynik w historii.
-
Po przeliczeniu głosów z 29 na 53 komisje w Nowym Sączu - kandydatka PiS a prywatnie żona posła Arkadiusza Mularczyka - Iwona Mularczyk prowadzi w głosowaniu. Tuż za nią, nieznacznie, kandydat Komitetu Obywatelskiego. Wychodzi na to, że będzie druga tura.
#NowySącz Wyniki wyborów na prezydenta Nowego Sącza po zliczeniu głosów z 29 komisji (nieoficjalne): Iwona Mularczyk 5041, Ludomir Handzel 4251, Krzysztof Głuc 2965, Leszek Zegzda 2061, Małgorzata Belska 720, Jerzy Gwiżdż 302, Rafał Skąpski 137.
— RDN Nowy Sącz (@RDN_NS) 22 października 2018 -
Pat szykuje się w woj. świętokrzyskim. Według wstępnych prognoz, PiS uzyskało 42 proc. głosów i zdobyło 15 z 30 mandatów. PSL obejmie 11 miejsc w sejmiku, KO 3, a SLD 1. Mamy więc remis 15 do 15.
-
W niektórych komisjach wyborczych pojawiły się problemy. W Olsztynie zaginęło 399 kart do głosowania na prezydenta miasta. Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, powiedział, że zaginięcie kart członkowie komisji zauważyli po zakończeniu głosowania. Obecnie policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie stało się z kartami i czy zostały skradzione.
-
Zapraszamy na poranek wyborczy w Gazeta.pl. Gośćmi będą Izabela Leszczyna, Katarzyna Piekarska, Adam Struzik, Tadeusz Cymański. Start już o 8.30.
Leszczyna, Piekarska, Struzik i Cymański w poranku wyborczym na żywo Gazeta.pl
O 8:30 zapraszamy na poranek wyborczy Gazeta.pl, który poprowadzi Łukasz Kijek. Gośćmi będą Izabela Leszczyna, Katarzyna Piekarska, Adam Struzik, Tadeusz Cymański.
-
Przypomnijmy: z wieczornego sondażu wynika, że Wybory samorządowe 2018 do sejmików wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,3 proc.
Wybory samorządowe 2018. Wyniki exit poll: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi
Wybory samorządowe 2018 do sejmików wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,3 proc. - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos dla Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu.
-
O godz. 6.15 ma odbyć się konferencja Państwowej Komisji Wyborczej, podczas której mogą zostać podane cząstkowe wyniki wyborów samorządowych.
-
Dzień dobry, zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Gazeta.pl. Pierwszy dzień po wyborach samorządowych oznacza dużo emocji i wysoką temperaturę w polityce.
Trwa wczytywanie...
- Daniel Drob
- Michał Protaziuk
- Marcin Kozłowski
-
W czwartek konferencja rządu ws. obostrzeń. Onet: Pełne otwarcie galerii handlowych. Kłopot ze szkołami
-
Prof. Andrzej Rzepliński o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji: To nie jest wyrok!
-
Horoskop dzienny - czwartek 28 stycznia 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
-
Rząd opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw
-
Uzasadnienie do orzeczenia TK ws. aborcji pojawiło się "nie wiadomo skąd"? Część sędziów nie chciała go podpisać
- Tak Kaczyński mówił o aborcji w 2016 r. Chciał, by kobiety rodziły "dzieci skazane na śmierć" i "zdeformowane"
- Panel ekspertów: Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 zalecana tylko dla osób poniżej 65. r.ż.
- Kraków. Dostała skierowanie na aborcję, zaraz potem zaczął obowiązywać wyrok TK. "Nie można już zrobić"
- "Załatwię, ile chcecie". Policja zatrzymała handlarza rzekomymi szczepionkami. Jest wniosek o areszt
- Komentarze po decyzji rządu ws. przedłużenia obostrzeń. "Stoki to pewnie latem otworzą"