Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę
Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę
"Premier Ewa Kopacz to mieszanka pani Merkel i pani Thatcher. Thatcher bardzo akcentowała bowiem swoją stanowczość, a Merkel więcej mówiła o sprawach socjalnych i wrażliwości. Myślę, że wiele osób będzie zaskoczonych, kiedy zobaczy, że pani premier Kopacz radzi sobie o wiele lepiej niż podczas prezentacji rządu" ? przekonywał Jan Krzysztof Bielecki w TVP Info.
"Nigdzie się nie wybieram! Pozostaje w Twoim Ruchu. Jesteśmy w opozycji. Konstruktywnej!" - pisze na Twitterze Janusz Palikot. Dziś jego partia poparła rząd Ewy Kopacz.
Kaczyński o uścisku ręki z Tuskiem: Widzę to trochę inaczej. Kopacz sformułowała nieprawdziwą tezę
- Pani premier sformułowała całkowicie nieprawdziwą tezę, że moja rzekoma nienawiść do Donalda Tuska jest przyczyną sporu politycznego w Polsce. Chciałem pokazać, że jest inaczej - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jarosław Kaczyński. Prezes PiS odniósł się w ten sposób do ?pierwszego cudu? Ewy Kopacz: uścisku dłoni z Donaldem Tuskiem.
"Sejm wyraził wotum zaufania kolejnemu rządowi PO. Za roku, po wyborach parlamentarnych, będzie podobnie :-)" - pisze na Twitterze Adam Szejnfeld.
- To był ciężki dzień, ale finał jest dobry. Teraz trzeba to, co dostaliśmy jako kredyt, odpracować - komentowała po głosowaniu Kopacz.
Ewa Kopacz już oficjalnie jest premierem. 15. w historii III RP i 2. kobietą na tym stanowisku.
TVP Info
Wstrzymało się 7 posłów, m.in.: Ludwik Dorn, Ryszard Kalisz, Anna Grodzka, Wanda Nowicka.
Przeciw byli wszyscy obecni posłowie PiS, SLD oraz klubu Sprawiedliwej Polski. Przeciw głosowało również 7 posłów niezależnych, m.in: Anna Grodzka i Przemysław Wipler.
Za głosowali wszyscy obecni na sali posłów PO, PSL, Twojego Ruchu, oraz 14 posłów niezależnych m.in.: John Godson i Armand Ryfiński. Rząd poparła spora grupa posłów, którzy odeszli ostatnio z Twojego Ruchu.
PILNE
Posłowie głosują ws. wotum zaufania dla rządu Ewy Kopacz. Za - 259 posłów, przeciw - 183, wstrzymało się - 7. Sejm uchwalił wotum zaufania dla rządu Ewy Kopacz.
W pierwszą wizytę zagraniczną pani premier wybierze się do Brukseli, potem do Berlina.
Koniec pytań. Ewa Kopacz odpowie na pytania posłów. Odpowiedziała na kilka potem przekazała, że "kończy swoją aktywność na mównicy". Zarządzono przerwę do 20.00, a potem głosowanie.
20 minut temu miało odbyć się głosowanie ws. wotum zaufania dla rządu. Nadal jednak trwa runda pytań. Głosowanie zapewne odbędzie się za kilkadziesiąt minut.
Miller o wystąpieniu Kopacz: To nie expose, to testament. Nie można go brać na poważnie
- To nie expose, to testament - oświadczył podczas debaty nad wystąpieniem premier Ewy Kopacz Leszek Miller. Szef SLD zapowiedział też, że jego ugrupowanie nie poprze nowego rządu.
Kopacz kopiuje Obamę? Identyczny ?chwyt? z zaproszeniem weterana widzieliśmy w tym roku w Kongresie
Podczas expose Ewy Kopacz cały Sejm owacją na stojąco nagrodził obecnego na sali żołnierza - ppłk. Leszka Stępnia. ?Weteran - moment totalnie amerykański? - napisał na Twitterze Michał Kolanko. Okazuje się, że dziennikarz miał absolutną rację
- Nie wspomniała pani o aferze taśmowej. Obnażył ona prawdę o partii rządzącej. Zwracam się z pytaniem, kiedy pani przedstawi wiedzę na temat tej afery? Proszę panią premier o informację, jakie czynności podjęły służby? - pyta posłanka PiS Jolanta Szczypińska.
Ewa Kopacz przedstawiła dziś w Sejmie założenia dla swojego rządu na najbliższy rok. Jak oceniają je komentatorzy?
Marek Balt z SLD dopytuje się, czy Ewa Kopacz wprowadzi embargo na rosyjski węgiel. To jeden z postulatów górników i części opozycji. Rosyjski węgiel jest chętnie kupowany na polskim rynku, co jest jedną z przyczyn tego, że polskie kopalnie nie mogą sprzedawać swojego surowca.
- Ewa Kopacz nie ma moralnego prawa być premierem. Powinna tłumaczyć się z przekopywania w głąb, kłamania w Sejmie - mówi reporterowi Superstacji Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS. Przyznała, że słuchała Ewy Kopacz "jednym uchem", bo podczas expose czytała na tablecie komentarze internautów.
Mieszkań nie ma wśród priorytetów
Exposé premier Ewa Kopacz po raz kolejny pokazało, że budownictwo mieszkaniowe nie jest dziedziną lubianą przez polityków.
Krytycznie o expose wypowiada się środowisko lekarskie. "W expose premier Ewy Kopacz zabrakło gwarancji środków na ochronę zdrowia na poziomie 6 proc. PKB; zabrakło też oceny realności pakietu onkologicznego - ocenił prezes NRL Maciej Hamankiewicz. Pielęgniarki zwracają uwagę, że w swoim wystąpieniu premier nie dostrzegła ich grupy zawodowej - donosi PAP.
Marcin Święcicki z PO wskazuje, że koszt obsługi długu publicznego spadł, dzięki czemu można zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na cele społeczne. Pyta o możliwość wzmocnienie polskiej polityki zagranicznej na Wschodzie.
Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski dopytuje się, dlaczego w expose nie było nic o losie 2 mln polskich niepełnosprawnych. - Jakie są plany rządu ws. tego środowiska? - kończy wypowiedź.
"Kontynuacja, powściągliwość, pragmatyzm" - tak expose premier Ewy Kopacz podsumował Jerzy Maria Nowak ze stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador Polski przy NATO dla PAP. Zwrócił uwagę na zapowiedź zwiększenia wydatków obronnych i ostrożne sformułowania dotyczące konfliktu na Ukrainie. "Jeśli chodzi o kontynuację - oczywiste, że nie było nowych elementów, należy się domyślać, że w sprawie podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej nie ma zmian" - dodał.
Moim zdaniem rząd powinien poważnie zająć się sprawą zapaści demograficznej Polski. Dziś GUS podał, że liczba mieszkańców Polski będzie systematycznie malała i w 2050 r. spadnie do 33 mln 950 tys. mieszkańców. Społeczeństwo będzie się też gwałtownie starzeć. Na razie w expose zabrakło jasnego planu, jak z tym walczyć.
Ostre wystąpienie Tadeusza Woźniaka z Solidarnej Polski. - Złe drzewo nie może wydawać dobrych owoców. Pamiętamy pani opowieści, co widziała i czego nie widziała pani w Smoleńsku. Razem z premierem Tuskiem i klakierami gloryfikowała pani Putina i Federację Rosyjską, wbrew polskiej racji stanu - mówił. Następnie porównywał działania rządu po katastrofie smoleńskiego do Targowicy.
Sejm.gov.pl
Jan Rostowski chwali Kopacz za "silne i wizjonerskie expose".
Rozpoczęła się runda pytań. Zgłosiło się ok. 100 posłów. Zaczyna Tadeusz Iwiński. Słusznie wskazuje, że w expose zabrakło ważnych rozwiązań socjalnych.
- Jedno mogę obiecać, nigdy nie uchylałam się od pracy. Jeśli przyjdzie taki moment, że nie będę mogła wywiązać się z obietnic, przyjdę do was i powiem, dlaczego - zapowiada pani premier.
Kopacz upomina Gowina, żeby nie krytykował swoich byłych partyjnych kolegów, bo sam był w PO.
Na pytania odpowiada teraz Ewa Kopacz. - Ja jestem dumna, że na prowincji leczyłam dzieci ze wsi. Jestem dumna, że poznałam problemy ludzi z prowincji. Jestem z tego dumna - stwierdziła Kopacz.
Występuję teraz Tomasz Górski, były poseł Solidarnej Polski, teraz niezrzeszony. - Trzeba przyznać, ze to są ambitne plany. Cieszy, że pojawiają się wątki bezrobocia młodych - mówi. - Będę głosował za rządem - deklaruje.
Klub TR poprze rząd Kopacz. Palikot: Jak Boga kocham - żałuję, że pani nie rządzi od 2007 roku
- Gdybym w 2010 roku wiedział, że doczekam takiego premiera, nie wyszedłbym z Platformy - oświadczył Janusz Palikot. W kolejnych zdaniach szef Twojego Ruchu zapowiedział, że jego klub zagłosuje za rządem premier Ewy Kopacz.
Głos zabiera teraz Przemysław Wipler, niezrzeszony przedstawiciel Kongresu Nowej Prawicy. - Składacie obietnice nierealizując tych, które wcześniej składaliście - celnie atakuje Wipler. Przypomina, że obiecywano rewolucję łupkową, ale jak na razie nic z tego nie wyszło. Wskazuje również na ciągłe opóźnienia w budowie gazoportu w Szczecinie.
TVP Info
Przemysław Wipler
TVP Info
Teraz występuje Ludwik Dorn, niezrzeszony. - Pani Kopacz nie mówiła w expose o rzeczach niemiłych - zaznacza poseł. Wskazuje, że zabrakło zapowiedzi naprawy "słabego państwa", czyli źle zorganizowanej i kiepsko funkcjonującej administracji.
Obrady Sejmu zostały wznowione po krótkiej przerwie. Pytania zadają teraz pojedynczy posłowie. Wincenty Elsner (niezależny, kiedyś w Twoim Ruchu). - W expose zabrakło jednego. Kto za to wszystko zapłaci? - stwierdził. Jak przeliczyła redakcja Pieniadze.gazeta.pl, obietnice Kopacz będą kosztowały wiele miliardów złotych. Od razu zaatakował przy okazji Janusza Palikota, którego opuścił parę dni temu.
Tymczasem twitterowicze nie zostawiają suchej nitki na deklaracjach Palikota ws. współpracy z rządem. "Moim zdaniem Pan przewodniczący Palikot właśnie powiedział, że chciałby wrócić do Platformy" - napisał Konrad Niklewicz. "Coming out Palikota,z cichego koalicjanta stał sie jawnym, TR=pierwsza partia która wspołrzadzi za free" - pisze z kolei Krzysztof Szczerski z PiS.
Po Palikocie przemawia Wanda Nowicka - posłanka niezrzeszona. Wspomina o potrzebie uregulowania sprawy in vitro i związków partnerskich.
Lider Twojego Ruchu wymienia obszary, gdzie jego partia może współpracować z koalicją. Powołuje się na prośbę Kopacz o współpracę. - Liczymy na to, że traktuje pani swoje deklaracje na serio - stwierdza Palikot.
TVP Info
Janusz Palikot
- Pani premier, jak Boga kocham, chciałem powiedzieć, że żałuję, że pani nie rządzi od 2007 r. Więcej, gdybym w 2010 r. wiedział, że doczekam takiego premiera i expose, to bym nie wyszedł z PO. Pani dzisiaj wyraziła bardzo wiele fundamentalnych i zasadniczych dla naszego obrazu świata postulatów. To jest w części nasz program. Pani go dzisiaj ogłosiła - mówi Palikot. - My będziemy głosowali za tym rządem! - ogłasza poseł.
Kończymy wystąpienia prawicy. Czas na lewica - na mównice wchodzi Janusz Palikot. Posłowie PiS wychodzą. Ostatnio partię Palikota opuściło kilkunastu posłów i jego klub jest bliski rozpadu.
Teraz przemawia Patryk Jaki z Solidarnej Polski. Ostro atakuje rząd Kopacz. Wypomina korupcję PSL oraz niewybredne ataki rządzących na opozycję. - Nie skończyliście żadnej nitki autostradowej do dziś. Mamy taśmy prawdy, mamy zegarki Nowaka - wylicza poseł.
Przemawia teraz Jarosław Gowin z klubu Sprawiedliwej Polski. Dzieli swoje 15 minut z Patrykiem Jakim - kolegą z klubu. Składa się on z posłów Polski Razem i Solidarnej Polski. Gowin zaznacza, że w expose Kopacz nie było wiele informacji nt. polskiej wsi.
- To nie jest expose, to jest koalicyjny rachunek sumienia, wykaz tego, czego nie zrobiono. To nie expose, to testament - kończy Miller.
- W Polsce nie będzie wojny, nie ma żadnych powodów, by straszyć Polaków. Zagrożone jest bezpieczeństwo socjalne, nie militarne. Jeśli już rządzący chcą straszyć Polaków, to straszcie tradycyjnie: PiS-em - gorzko żartuje lider SLD.
TVP Info
- To wstyd, że z Polski pochodzi zaledwie 0,1 proc. patentów - stwierdza Miller. Słusznie zauważa, że Polska innowacyjność jest w powijakach i w ostatnich latach zamiast rosnąć, maleje.
- Nie apele i zaklęcia, ale modernizacja naszego kraju skłoni emigrantów do powrotu - mówi Leszek Miller. Wspomina, że tak może się udać, jeśli wzrost gospodarczy będzie powyżej 5 proc., a w dodatku owoce wzrostu będą dzielone między wszystkich.
W imieniu SLD Leszek Miller. Zaczyna od reakcji na wystąpienie posłanki PiS i dziękuje Kopacz za to, że w Smoleńsku wspierała rodziny ofiar katastrofy: - Drążenie tego tematu wbrew oczywistym faktom może i służy walce polit., ale nie przystoi posłom na Sejm.
- Będziemy głosować za tym rządem, bo jesteśmy za stabilnością i lepszą przyszłością Polski - kończy Piechociński. Sikorski: - Dziękuję panu posłowi za dynamiczne wystąpienie. Sikorski odmawia też PiS-owi kolejnej przerwy i zmiany formuły debaty na rozszerzoną (wniosek Mariusza Błaszczaka).
Fot. TVP
Już chyba nieważne, co Piechociński powie - posłowie i tak będą się śmiać: - Wizja, którą nakreśliła pani premier Don... Don... Kopacz (posłowie płaczą ze śmiechu). (...) Jak pojawia się wizja rządu, to potraficie się tylko śmiać - teraz Piechociński wygląda na urażonego. - Nie im gorzej tym lepiej, bo nie o wynik opozycji tu chodzi, ale o Polaków.
Źródło: TVP
- Eksport, dobre osadzenie w globalizacji to jak dobra gospodyni - posiadanie jajek w różnych koszykach. (...) [na sali poruszenie, niektórzy posłowie wybuchają śmiechem] Rozumiem, że część parlamentarzystów ostatnio mało pracowała. (...) Polska przedsiębiorczość to nie może być tylko 50 tys. eksporterów - to musi być za kilka lat 150 tys. eksporterów - ciągnie niezrażony salwami śmiechu Piechociński.
Minister Piechociński dalej atakuje PiS, które atakuje innych.Tymczasem my prezentujemy wyniki badania wykonanego przez Sentione - oto, jak na expose Ewy Kopacz reagowali w trakcie jej wystąpienia internauci.
Źródło: Sentione
Recenzuje ostre wystąpienie przedmówczyni: - Czy takim językiem mamy się ze sobą porozumiewać? PSL - jak dotąd racjonalne i szukające porozumienia, wyciągające rękę również do tych, dla których największym problemem byłby relacje między osiołkami w Poznaniu - na taki język nie daje przyzwolenia. To nie tylko propozycja polit. trwania, ale nowego pozytywnego scenariusza dla Polski rozpisanego także na po 2015 roku.
Na mównicę wchodzi Janusz Piechociński - oświadczenie w imieniu PSL.
Źródło: TVP
Zalewska dostaje brawa od swojego klubu i gratulacje od samego prezesa. Uścisk dłoni prezesa to wielkie wyróżnienie, o posłance Zalewskiej na pewno jeszcze usłyszymy.
- Brakuje jeszcze jednego: moralnych podstaw sprawowania władzy - Zalewska zarzuca Kopacz, że w Smoleńsku "po prostu kłamała", bo polscy lekarze nie brali udziału w badaniu zwłok ofiar: - To moralna dyskwalifikacja. (...) Ale jest nadzieja - zbliżają się wybory. I alternatywa - rządy PiS.
- Pani premier, Polacy nie czują się bezpiecznie. Widzą różnicę między swoim życiem a życiem elit PO. (...) Dziś wiadomo, że zapłacą koleją cenę za nieudolność min. rolnictwa - mówi Zalewska o rekompensatach za embargo w handlu z Rosją. Wg niej rząd nie panuje nad niczym, nie mamy szansy stawiania czoła zewnętrznym zagrożeniom.
Zalewska recenzuje wystąpienie Kopacz sprzed 2 tyg., dy przedstawiała skład swojego rządu. Mówi bardzo szybko, ze specyficznym akcentem zdaniowym, trudno nadążyć: - Pytam PO, pytam o wasze obietnice. (...) Za cenę europejskiej kariery premier Donald Tusk sprzedał obywateli - mówi o sytuacji Polaków w Wlk. Brytanii. O długu publicznym: - Podwoiliście go państwo, to absolutna porażka. Proszę nie opowiadać o drogach i kolei - można było zrobić 2 razy więcej, nie rujnując przy tym polskich finansów
W imieniu PiS posłanka Anna Zalewska. Zaczyna od krytyki marszałka Sejmu: - Ograniczył pan debatę do 15-minutowych oświadczeń klubów. (...) Będzie pan więc marszałkiem PiS i PSL-u.
Źródło: TVP
Grupiński analizuje, co Kopacz miała na myśli mówiąc o bezpieczeństwie i podkreśla jej apel o "100 dni współpracy: - Bo chodzi o to, by ta współpraca była stała, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo (...) i politykę zagraniczną.
- Widząc zaniepokojenie części opozycji, gdy pani premier mówiła o naszych planach na 2016, też trochę bym się na Państwa miejscu obawiał. Mamy zamiar nie tylko dobrze pracować, zgodnie z wytycznymi pani premier, ale i ponownie zasłużyć na zaufanie wyborców - mówi Grupiński. "Zaufanie" i "bezpieczeństwo" to - jak mówi - dwa kluczowe słowa z wystąpienia Kopacz.
PILNE
Sikorski wznawia obrady, jako pierwszy na mównicę wychodzi Rafał Grupiński - oświadczenie w imieniu klubu PO.
Źródło: TVP
Ostatni komentarz z przerwy - Beaty Szydło z PiS:
Relacja na żywo dostępna jest też w aplikacji Gazeta.pl LIVE >>>
Sala obrad powoli się zapełnia, za chwilę wznowienie posiedzenia i debata nad expose i wotum zaufania.
C.d. komentarzy. Stefan Niesiołowski o "pojednaniu" Tusk-Kopacz:
Przed debatą - raz jeszcze gospodarcze obietnice Kopacz.
Rewolucja w podatkach, potężniejsza armia, lepsze szkolnictwo i lecznictwo. Oto, co obiecała Kopacz
Rewolucja rządu Kopacz. Od przyszłego roku nowe przepisy podatkowe, nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej, większe wydatki na armię, szkolnictwo i lecznictwo. Jeden z priorytetów - bezpieczeństwo energetyczne kraju. Oto najważniejsze punkty expose nowej premier.
Jeszcze nieco ponad pół godziny do debaty. Przypominamy najważniejsze obietnice i plany zapowiedziane przez Kopacz:
Expose Ewy Kopacz. Oto wszystkie obietnice [21 PUNKTÓW]
Expose Ewy Kopacz trwało 45 minut. W tym czasie padło wiele obietnic. Oto 21 planów, które zamierza realizować nowa premier.
Sporo miejsca w swoim 45-minutowym expose Kopacz poświęciła polityce prorodzinnej - zapowiedziała wprowadzenie urlopów rodzicielskich dla "wszystkich rodziców", nie tylko tych zatrudnionych na umowy o pracę - również studentów, bezrobotnych i pracujących na "śmieciówkach". Jakie poglądy ma w tej sprawie opozycja? PiS chce wprowadzenia aż 6 lat urlopu rodzicielskiego:
PiS chce 6 lat urlopu rodzicielskiego. ?Kobiety nie chcą siedzieć w domu. To nie pomoże?
Sześć lat urlopu rodzicielskiego to pomysł PiS na politykę prorodzinną. - Niemcy czy Węgry płacą dużo kobietom, żeby siedziały w domu. Ale one tego nie chcą. Chcą wrócić na rynek pracy, realizować się - mówiła w Poranku Radia TOK FM Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta.
Na wicemarszałku Jerzym Wenderlichu gest prezesa PiS nie zrobił wrażenia:
Czekamy na wznowienie obrad - w przerwie posłowie komentują m.in. ten moment (tuż po ogłoszeniu przerwy).
Trwa przerwa, o 14.00 posłowie wrócą na salę obrad, gdzie rozpocznie się debata nad expose.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Na zdjęciu: Krystyna Pawłowicz (PiS) odpoczywa na sejmowym korytarzu.
Raz jeszcze jeden z najbardziej komentowanych momentów expose - podziękowania dla płk. Leszka Stępnia:
Oglądając expose Deser zauważył, że premier Kopacz często wybiera niebieskie i ciemnoniebieskie ubrania. Co to oznacza? Polecamy analizę Deseru >>>
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Przypominamy komentarz prezydenta:
I raz jeszcze historyczny moment - prezes PiS podaje rękę Donaldowi Tuskowi, Polska wstrzymuje oddech - uchwycony przez naszego sejmowego fotoreportera:
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Zebraliśmy 14 ważnych cytatów z expose Ewy Kopacz. Oto one >>>
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Co Kopacz odpowiedziała na żądania górników? Przypominamy:
Pod Sejmem nadal demonstrują górnicy, którzy przysłuchiwali się expose premier Kopacz.
Co z tą obwodnicą? O jednej z zapowiedzi Kopacz pisze Warszawa.Gazeta.pl:
Premier Ewa Kopacz: Do 2020 roku cała obwodnica Warszawy
Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała, że do 2020 roku powstanie cała obwodnica Warszawa. W tym czasie gotowe mają być też inne drogi ekspresowe, m.in. S17 do Lublina, S7 do Gdańska i Krakowa oraz cała trasa S8.
Na Gazeta.pl można obejrzeć najważniejsze fragmenty expose Ewy Kopacz:
Komentatorzy polityczni najbardziej przeżywają nie to, co mówiła Kopacz, ale fakt, że Jarosław Kaczyński podał po expose rękę Donaldowi Tuskowi. Przypomnijmy, jak sam prezes wytłumaczył to wydarzenie.
Kaczyński podał rękę Tuskowi. ?Niech nie wierzy, że go nienawidzę?
- Powiedziałem Donaldowi Tuskowi, żeby nie wierzył, że go nienawidzę - odpowiedział Jarosław Kaczyński na pytanie dziennikarzy, o czym rozmawiał z byłym premierem. Dodał, że życzył przyszłemu przewodniczącemu Rady Europejskiej powodzenia. - Podaliśmy sobie ręce - potwierdził.
Ewa Kopacz swoim expose pokazała, że świetnie potrafi diagnozować problemy, ma wizję wykraczająca poza krótką perspektywę, mimo że "jest premierem na rok". Tak wielu ciekawych i ważnych zapowiedzi biznes nie usłyszał od polskiego polityka od lat. Jako lekarz Kopacz postawiła świetną diagnozę. Pytanie, czy dobierze odpowiednie leki na polskie problemy - pisze Artur Kiełbasiński z Wyborczej.biz.
Expose - marzenie przedsiębiorcy? [ANALIZA]
Expose Ewy Kopacz trwało zaledwie godzinę. Ale z punktu widzenia polskiego biznesu może to być przełomowa godzina. A Kopacz nie można odmówić jednego - umiejętności pokazywania spraw ważnych.
O Schetynie: - Gratulowałem jej tego bardzo odważnego gestu. Tusk - generalnie - wypowiada się z dużym uznaniem o expose, chwali Kopacz za pokazanie się z jednej strony jako dobry premier, z drugiej - umiejętność wykonania niestandardowych, "ludzkich" gestów.
Źródło: TVP
Gorący komentarz Tuska: - "Donaldzie, ja tu rządzę?" To jednoznaczne postawienie sprawy. Jestem szczęśliwy, że polityk, z którym współpracuje, pokazuje, że jest na właściwym miejscu. (...) Jedno słowo nowej pani premier, a Jarosław Kaczyński wstaje, podchodzi i mówi: Gratuluję. To można zaliczyć do kategorii polit. sensacji. Jestem pewien, że pani premier jeszcze nie raz was pozytywnie zaskoczy. Po raz kolejny pokazała, że ma odwagę i potrafi wykonać gesty niekonwencjonalne. Jestem poruszony. Zaskoczyły mnie publikacje, że się pokłóciliśmy. Prędzej Jarosław Kaczyński wstąpi do Ruchu Palikota, niż ja się pokłócę z panią premier Kopacz.
Ocena expose? - Zrobi to pani poseł podczas debaty, dziękuję do widzenia. - Dziennikarze dopytują, prezes oddala się.
Jak dodaje, powiedział Tuskowi, że to nie PiS jest "prowodyrem nienawiści: - My padliśmy jej ofiarą. (...) Nie wyznajemy zasady "Nie, bo nie", ale będziemy oceniać poszczególne projekty.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Briefing prezesa PiS. Na początku westchnienie: - Premierowi Tuskowi powiedziałem, aby nie wierzył, że go nienawidzę. A także, że życzę mu powodzenia.
Jednym z najciekawszych propagandowo momentów expose był ten z pułkownikiem z Afganistanu:
"Sensownie o euro" ws. "święty Mikołaj" - Twitter komentuje expose Kopacz.
"To expose czy oda do Tuska". Twitter komentuje przemówienie Ewy Kopacz
Dzisiejsze wystąpienie Ewy Kopacz musiało wywołać liczne i gorące reakcje na Twitterze. ?Zwykle expose są o tym, co ma być, a Kopacz o tym, co było? - już sam, poświęcony dokonaniom poprzednika, początek expose nowej premier spotkał się z krytyką dziennikarzy, polityków i komentatorów.
Prezydent Komorowski umiarkowanie i ogólnie chwali wystąpienie Kopacz, głównie część o Ukrainie i polityce zagranicznej, a także - o polityce prorodzinnej (zwiększenie świadczeń). - Absolutnie dobre expose. Jego siła jest podanie umiarkowanej ilości bardzo konkretnych zobowiązań na najbliższy rok. (...) Zarysowano to, co jest do wykonania za rok, i - z drugiej strony - plan na to, co powinno się dziać z nast. kadencji.
Przypominamy apel Kopacz do prezesa PiS, o którym mówił właśnie Schetyna i który będzie jeszcze szeroko komentowany.
Gorący komentarz Grzegorza Schetyny z sejmowego korytarza: - Liczby dotyczą nowej perspektywy finansowej, dużo tam pieniędzy europ., ale najważniejsze, że mówimy, gdzie one trafią. Wszystko będzie się zgadzało. O apelu do prezesa PiS: - Ważne, by wyciągać rękę, bo wierzę, że po 14.00 Jarosław Kaczyński pozytywnie odpowie na ten apel. (...) To wystąpienie ambitne, ofensywne i bardzo konkretne.
Jarosław Kaczyński pogratulował Donaldowi Tuskowi! - donosi posłanka Joanna Mucha.
- Panie i panowie posłowie, nie proszę was dziś o 100 dni spokoju, bo nie o spokój tu chodzi, a o rozmowć o ważnych sprawach. Proszę was o 100 dni współpracy, bo chciałabym wierzyć, ze w najważniejszych sprawach uda się zbudować tu porozumienia. W zw. z tym proszę Wysoką Izbę o udzielenia mi wotum zaufania - kończy Kopacz. Sikorski: Przerwa do 14.00.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Kolejny cel - projekt "Kultura dostępna": tańsze bilety do kin, teatrów, dostęp do dóbr kultury w sieci, zajęcia dla najmłodszych.
- W najbliższych latach zbudujemy drogi za blisko 93 mld zł, oddamy do użytku sieć autostrad A1, A2, A4 i dróg ekspresowych oraz całą obwodnicę Warszawy. (...) Największy sukces to jednak ostatnia modernizacja kolei. Na święta B. Narodzenia pojedziemy z Gdańska do Warszawy poniżej 3 godz., w 2015 na tory wyjadą nowe składy - wylicza Kopacz.
Kopacz mówi dalej o sukcesie Tuska - budowie dróg i autostrad. My przypominamy, jak zwracała się do niego pół godz. temu.
O seniorach: - Chciałabym stworzyć u nas znaną na Zachodzie ofertę domów dziennej opieki. (...) Koszty pobytu seniora w takim domu w 1/3 pokrywałoby państwo, w 1/3 samorząd, a w 1.3 osoby prywatne - seniorzy, ich rodziny. (...) Myślimy też o stworzeniu Instytutu Geriatrii, który pomoże wykształcić geriatrów, których dziś w Polsce dramatycznie brakuje. (...) Od 2015 r. sfinansujemy specjalizację wszystkich absolwentów medycyny 2012-2015, co zwiększy dostęp do lekarzy specjalistów.
Kopacz zapowiada, że państwo będzie finansować studia zagraniczne polskich studentów: - Pod jednym warunkiem - że każdy z tych studentów po zakończeniu nauki będzie musiał co najmniej 5 lat przepracować w kraju. - Premier zapowiada też "odbudowę szkolnictwa zawodowego przy współpracy z przedsiębiorcami."
O szkole, żywieniu i otyłości dzieci: - Przyśpieszymy wprowadzenie regulacji likwidujących śmieciowe jedzenie w szkołach już od 1 września. 2015 roku. - Premier zapowiada tez wprowadzenie monitoringu w szkołach, dziękuje też szefowej MEN za wprowadzenie "dobrych i darmowych podręczników".
Fot. Sławomir Kamiński / AG
- Zwiększymy środki na budowę żłobków dz 50 do 100 mln zł. (...) Chcemy, by od 2016 r. z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać wszyscy rodzicie, otrzymają oni też nowe świadczenia, polityka prorodzinna państwa powinna zachęcać rodziców do pracy, nie zniechęcać. Proponujemy nowe zasady: złotówka za złotówkę, zamiast odbierać rodzicom świadczenie zmniejszymy je od tyle, o ile przekroczyli próg - mówi Kopacz.
O bezpieczeństwie energetycznym - Kopacz zapowiada jednocześnie dopłacanie do kopalń, ale i sprawienie, że będą rentowne przez rozwój nowych technologii wydobywczych.
O wsparciu dla rolników: - Chcemy by wsparcie UE było adekwatne do strat, jakie ponosimy. Chcę powiedzieć nowemu komisarzowi wyraźnie: dotychczasowe propozycji nas nie zadowalają.
Nowa premier zapowiada m.in. projekt nowego kodeksu budowlanego - też od nowego roku, wsparcie kredytowe dla przedsiębiorców także w ich działalności za granicą.
O podatkach: - Trzeba znaleźć mądrą równowagę. Zobowiązuję ministra finansów o przedłożenie do nowego roku projektu nowej ordynacji podatkowej, a min. gospodarki - prawa o działalności gosp. To, co planowano osiągnąć w 3 lata, ten rzad zrobi w 12 miesięcy - Kopacz zapowiada ambitny plan.
Kopacz przechodzi do finansów. O wstąpieniu do strefy euro: - Chcemy, by strefa euro wyszła z kryzysu wzmocniona, ale mamy do odrobienia ważną pracę domową: my - spełnienie kryteriów, a strefa euro - wdrożenie mechanizmów bezpieczeństwa.
- Będziemy pamiętać o weteranach. Jest na sali ppłk. Leszek Stępień, weteran z Afganistanu, który został tam ciężko ranny (...). Panie pułkowniku, dziękuję! - Kopacz zwraca się do żołnierza, który w przejściu między ławami poselskimi. Brawa. Premier zapowiada budowę centrum weterana: - Panie prezydencie, wiem, że mogę liczyć na pana wsparcie. Zwracam się tez o nie do wszystkich klubów.
Źródło: TVP
Kolejny ważny cel: utrzymywanie silnej pozycji Polski w UE i doprowadzenie do solidarności energetycznej: - Nie może być tak, że Polska i inne kraje regionu są skazane na łaskę zewnętrznych dostawców. (...) Nasz kraj będzie zabiegać o podpisanie umowy o wolnym handlu UE-USA. W obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, szczególnie ważne jest zacieśnianie relacji ze Stanami, dlatego mój rząd będzie zabiegał o większą militarną obecność USA w Polsce. (...) Od 2016 roku zwiększymy wydatki na armię do 2 proc. PKB.
Nowa premier mówi - po raz kolejny - o potrzebie zbudowania ponadpartyjnego porozumienia w kluczowych sprawach i debacie z opozycją: - Dlatego do końca miesiąca szef MSZ przedstawi informacją o polityce zagr. (...) Zadaniem mojego rządu będzie zabieganie o jedność obozu demokratycznego ws. Ukrainy. (...) Ale równie istotne jest zabieganie o nierozwodnienie pozycji Polski. Celem mojego rządu będzie pragmatyczna polityka ws. Ukrainy, ale nie będzie zgody na zmianę granic Europy za pomocą siły - .
Sławomir Kamiński / AG
- Wszyscy wiemy, że nad polską polityką od lat ciąży osobista niechęć Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. (...) Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli. (...) Apeluję do Jarosława Kaczyńskiego: Panie prezesie, zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści - Kopacz wyraźnie, już po raz drugi odcina się od Tuska.
Źródło: TVP
- Najważniejszym zadaniem tego rządu będzie odbudowanie zaufania Polaków. (...) Jestem lekarzem i często słucham ludzi. (...) W Polsce jest duża grupa, która ma już dość debat na tej sali. (...) Polacy nie chcą rewolucji, ale każdy z nich oczekuje zmiany, to także ta milcząca większość zbudowała sukces Polski. (...) To, że wg wszystkich statystyk potrafimy wyprzedzać kraje, które sa od nas bogatsze. (...) Wszystkie działania mojego rządu będą podejmowane nie z uwagi na polityczne kalkulacje, ale na jeden cel: bezpieczeństwo polskich rodzin - ciągnie Kopacz.
Donald Tusk słucha Ewy Kopacz.
Źródło: TVP
- Stoję przed Państwem jako nowy premier RP. To dla mnie zaszczyt i wyróżnienie - zaczyna Kopacz. Jak podkreśla dziś zmiana rządu przed wyborami nie wynika - jak zwykle - z kryzysu, ale z wielkiego sukcesu. - Jako Polka jestem dumna z tego sukcesu, to osiągnięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie dobre 7 lat rządów PO i PSL. Panie przewodniczący, wszyscy życzymy panu sukcesów. Wszyscy. Mam też dziś dla Ciebie, Donaldzie, wiadomość: to ja stoję na czele rządu i biorę za niego odpowiedzialność, oczywiście, jeśli Wysoka Izba się na to zgodzi.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
PILNE
Na mównicę wychodzi Kopacz.
Sikorski opowiada o początku obrad, tymczasem Jarosław Kaczyński sprawdza swoją kartę do głosowania. W pierwszej ławie PO Donald Tusk.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Marszałek Sikorski rozpoczyna obrady. Wita wszystkich i powołuje sekretarzy obrad.
Na sali jest już Ewa Kopacz, na galerii m.in. prezydent, ławy pełne. Wśród słuchaczy m.in. Daniel Olbrychski - zauważa Michał Kolanko z 300polityki.
Fot. Michał Kolanko / Twitter
Sala obrad Sejmu powoli się zapełnia. Początek expose już za 10 min.
Czy Sikorski - jako b. szef MSZ - doradzał Kopacz ws. expose? - To nasza wewnętrzna kłótnia, ale polska polityka zagr. będzie kontynuowana, zapewniam. Jeśli chodzi o sposób debatowania nad expose (brak rozszerzonej debaty, o co pretensje ma opozycja - przyp. red.) uporządkował dyskusję. (...) Poza tym będziemy miec wiele pytań ze strony posłów - możliwość dyskutowania będzie nieograniczona - mówi marszałek.
Radosław Sikorski w nowej roli marszałka Sejmu - pierwsze wystąpienie. Nowy marszałek zapowiada wystąpienie Ewy Kopacz. - Jestem przekonany, że to expose nakreśli plan działania rządu nie tylko do końca tej kadencji, ale i następnej, że będzie w niej mowa o polskiej rodzinie, o polskiej obronności, o ofercie dla młodych ludzi i że będzie to znaczący pakiet, który da możliwość dyskusji klubom - koalicji i opozycji
- mówi Sikorski.
Źródło: TVP
Przez ostatnie dwa tygodnie Ewa Kopacz unikała wystąpień publicznych i w zaciszu gabinetu przygotowywała się do dzisiejszego wystąpienia. Oczekiwania są spore i od paru dni w prasie pojawiają się tekty o tym, co Kopacz powinna powiedzieć.
Dziennikarskie litanie do Kopacz. ?W gazetach gotowe expose. Nie podpowiedzi, gotowe teksty!?
- Doszło od tego, że w dzisiejszych gazetach mamy dwa gotowe expose - zauważyła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. W ?Rzeczpospolitej? obszernie program rządu opisał Jacek Nizinkiewicz. A w ?Gazecie Wyborczej? Leszek Jażdżewski. Paradowska do obu tekstów była nastawiona co najmniej sceptycznie.
Co powinno znaleźć się w expose? Oto cztery kluczowe problemy Polski i odniesienie do nich koniecznie powinno się znaleźć w expose.wylicza na swoim blogu nasz dziennikarz Michał Protaziuk.
Fot. Adam Burakowski
Od 12.00 zaplanowana jest przerwa, debata ma zacząć się o 14.00 i przewidziano na nią cztery godzina, głosowania - w tym nad wotum zaufania - 19.00-19.30.
Dzień dobry! Plan na dziś: wg harmonogramu Sejmu expose Ewy Kopacz rozpocznie się pięć minut po godz. 10 i potrwa do godz. 12. Następnie zaplanowano dwugodzinną przerwę, aby dać klubom czas na ustosunkowanie się do wystąpienia szefa rządu.
Dziś w Sejmie Ewa Kopacz wygłosi expose. Potem debata i wotum zaufania
Expose premier Ewy Kopacz, kilkugodzinna debata klubów parlamentarnych, a wieczorem głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu - taki jest plan dzisiejszego posiedzenia Sejmu. Wystąpienia premier wysłuchają prezydent Bronisław Komorowski i przyszły szef Rady Europejskiej Donald Tusk.