Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]

Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]

 • niedziela, 07 września 2014
 • Dziękujmy za uwagę i kończymy dziś relację z wydarzeń związanych z konfliktem na Ukrainie i zapraszamy na jutro.

  - Unia Europejska jest gotowa cofnąć zapowiedziane na poniedziałek kolejne sankcje wobec Rosji, jeśli obowiązujące od piątku zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie zostanie utrzymane - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Rewelacje doradcy prezydenta Poroszenki zdementowały już kolejne kraje - uczestnicy szczytu NATO w Walii. Anonimowy przedstawiciel administracji w Waszyngtonie przekazał, że USA nie proponowały Ukrainie dostaw "śmiercionośnego sprzętu" do walki z separatystami na wschodzie kraju.

  Dementi wystosowały również ministerstwa obrony Włoch i Norwegii.

  "Te doniesienia są błędne. Włochy wraz z pozostałymi państwami członkowskimi UE i NATO przygotowują pakiet nieśmiercionośnej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym kamizelek kuloodpornych i hełmów" - podkreślił przedstawiciel włoskiego resortu w rozmowie z Reutersem.

  Z kolei dpa cytuje rzecznika norweskiego ministerstwa obrony Larsa Gjemble, który oświadczył, że "Norwegia nie planuje dostaw broni na Ukrainę w jakiejkolwiek formie".

  Na szczycie NATO postanowiono, że kraje członkowskie utworzą specjalny fundusz, na który przekażą około 15 mln euro na wsparcie dla Ukrainy. Kijów otrzyma też wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach jak bezpieczeństwo cybernetyczne, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.

  Jurij Łucenko/Fot. NickK

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Szef MON Tomasz Siemoniak skomentował na Twitterze dzisiejszy wpis doradcy prezydenta Ukrainy. Jurij Łucenko napisał m.in., że "na szczycie NATO zapadły ustalenia dotyczące (przysłania na Ukrainę) doradców wojskowych oraz dostaw nowoczesnej broni z USA, Francji, Włoch, Polski i Norwegii". Minister Siemoniak dementując słowa Łysenki stwierdził, że szczycie NATO w Walii nie było mowy o dostawach broni, choć była wola współpracy NATO z Ukrainą.

  Co ciekawe, we wcześniejszym wpisie przyznał, że nie ma formalnych przeszkód na takie dostawy. "Jeśli chodzi o zakupy broni przez Ukrainę w lipcu br. UE zniosła embargo. Nie ma przeszkód." - napisał Tomasz Siemoniak.

  Fot. Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Reporterka telewizji "Russia Today" pokazuje w swoim materiale, jak wygląda z bliska odpalenie pocisku z wyrzutni rakietowej GRAD:

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • - Na szczycie NATO zapadły ustalenia dotyczące (przysłania na Ukrainę) doradców wojskowych oraz dostaw nowoczesnej broni z USA, Francji, Włoch, Polski i Norwegii - napisał Jurij Łucenko, doradca ukraińskiego prezydenta i przewodniczący partii szefa państwa o nazwie Blok Petra Poroszenki. Wpis umieścił na swoim blogu na stronie gazety internetowej "Ukrainska Prawda".

  Na szczycie NATO postanowiono, że kraje członkowskie przeznaczą około 15 mln euro na wsparcie dla Ukrainy. Kijów otrzyma też wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach jak bezpieczeństwo cybernetyczne, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Na stronie OBWE opublikowany został tekst protokołu podpisanego w Mińsku przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE. Zawiera zapisy o "szczególnym statusie" części obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy oraz amnestię dla uczestników walk na wschodzie Ukrainy. W piśmie mowa jest m.in. o przeprowadzeniu decentralizacji władzy m.in. poprzez przyjęcie na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie niektórych rejonów (powiatów) obwodów donieckiego i ługańskiego. Ustalono również, że na obszarze tym należy przeprowadzić przedterminowe wybory do władz lokalnych.

  Sygnatariusze zgodzili się, że należy "zapewnić stały monitoring na granicy ukraińsko-rosyjskiej i weryfikację ze strony OBWE wraz z utworzeniem strefy bezpieczeństwa w przygranicznych rejonach Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" oraz wycofać "nielegalne ugrupowania zbrojne, sprzęt wojskowy oraz bojowników i najemników" z terytorium Ukrainy.

  Inne punkty protokołu to przyjęcie "ustawy o niedopuszczeniu do ścigania i skazywania osób w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" oraz podjęcie kroków na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej w Donbasie i przyjęcie programu ekonomicznego odrodzenia regionu.

  Najistotniejsze dla bieżącej sytuacji Ukrainy są zapisy o natychmiastowym zaprzestaniu wymiany ognia. A właściwie byłyby najistotniejsze, gdyby Rosjanie i separatyści się do nich stosowali. Tymczasem Ukraińcy informowali, że w nocy z soboty na niedzielę doszło do ostrzału Mariupola, udaremniono też akcje dywersyjne, a Amnesty International opublikowała zdjęcia będące dowodem na to, że wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy przybywa.

  W tej sytuacji - gdy jedna ze stron ma zawieszenie broni za nic - kluczowe okazują się zapisy mińskiego protokołu o potrzebie przyjęcia na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie niektórych części obwodów donieckiego i ługańskiego. Już teraz mają one szczególny status - są opanowane przez siły prorosyjskie. Jakiekolwiek wzmocnienie autonomii regionów, w których przewagę militarną i potencjalnie polityczną mają zwolennicy zbliżenia z Moskwą, oznacza osłabienie władzy Kijowa i faktyczne osłabienie integralności terytorialnej Ukrainy. Czyli dokładnie to, o co chodzi Putinowi.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • - Sztab obrony Mariupola pracował nad planami obrony miasta w odległości 15-20 km od rogatek miasta. Na północny wschód od wsi Siewiernaja zauważono rosyjskie ciężarówki i czołgi T-72 oraz samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe bliskiego zasięgu "Strzała-10". Rosja koncentruje swoje wojsko na północy Krymu - kontynuuje przedstawiciel Rady. Wylicza, że separatyści usiłują skompromitować ochotniczy Batalion Donbasu, wykorzystując zdobyte uniformy batalionu podczas grabieży. Wspomina też o likwidacji dywersantów m.in. w obwodzie donieckim i w Mariupolu. Pada też zapowiedź rozpoczynających się jutro wspólnych ćwiczeń - dwunastych już - ukraińskiej i amerykańskiej marynarki w północnej części Morza Czarnego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • - Ukraińskie wojsko całkowicie przestrzega warunków rozejmu. Ale w okolicach Mariupola siły separatystów ostrzelały nasze wojska - mówi reprezentant Rady. Dodaje, że "sytuacja w samym Mariupolu jest spokojna i całkowicie opanowana".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • W Kijowie konferencja Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Przedstawiciel Rady mówi m.in., że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy weryfikuje listę osób, które pozostają w niewoli separatystów. Mówi, że strona rosyjska przekazała Ukrainie 2 żołnierzy obrony terytorialnej. Wspomina o specjalnej linii telefonicznej dla osób, które pragną informować o osobach zaginionych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • - Mariupol jest i będzie ukraiński. Obecnie miasto jest wzmacniane. Nadeszły dodatkowe wojska, w tym 1. operacyjna brygada Gwardii Narodowej. Nie należy panikować. Pełne zdecydowanie i gotowość obrony Mariupola - minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • W nocnym ostrzale Mariupola są dwie ofiary - jedna śmiertelna - informują ukraińskie media. Separatyści i Rosjanie zaatakowali ukraińskie miasto w nocy z soboty na niedzielę. Zginęła 33-letnia kobieta, trafiona odłamkiem pocisku. Ranny został ukraiński wojskowy - podał ukraiński portal "0629". Na skutek ataku zniszczona została stacja benzynowa i zajezdnia tramwajowo-trolejbusowa. "Sytuacja w mieście jest całkowicie pod kontrolą" - zapewnił jednak ratusz.

  Rosjanie ostrzelali Mariupol łamiąc porozumienie o zawieszeniu broni, zawarte w piątek w Mińsku na Białorusi podczas spotkania grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, w którym uczestniczyli także przedstawiciele prorosyjskich separatystów ze wschodniej Ukrainy. Nic dziwnego, że Kijów nie zamierza czekać bezczynnie na rozwój wydarzeń. Do Mariupola ściągnięto dodatkowe siły wojskowe.

  Mariupol znajduje się na trasie z granicy Ukrainy z Rosją na okupowany od marca przez Rosjan Krym. Ukraińscy analitycy uważają, że siły rosyjskie dążą do zdobycia drogi lądowej na półwysep, na który z Rosji można obecnie dostać się wyłącznie przez przeprawę promową w Cieśninie Kerczeńskiej, bądź samolotem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • fot. Digital Globe for Amnesty International

  A oto opublikowane przez Amnesty zdjęcia i nasz szerszy tekst:

  fot. Digital Globe for Amnesty International

  Amnesty International: oto dowody obecności rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainie [ZDJĘCIA SATELITARNE]

  Amnesty International oskarżyła obie strony konfliktu na Ukrainie o zbrodnie wojenne. Najnowszy raport organizacji wymienia: ostrzał na oślep, porwania, tortury i morderstwa. Równocześnie jednak organizacja opublikowała zdjęcia satelitarne, mające być ?przekonującym dowodem? na to, że zza rosyjskiej granicy napływa na Ukrainę sprzęt wojskowy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Ale Amnesty, oprócz piętnowania okrucieństw rosyjsko-ukraińskiego konfliktu, opublikowała zdjęcia satelitarne, które mają być "przekonującym dowodem" na to, że z Rosji cały czas wjeżdża na Ukrainę sprzęt wojskowy. Podała też, że ma na to zeznania świadków. "Rosja musi zatrzymać przepływ broni i inne wsparcie dla separatystów, uwikłanych w łamanie praw człowieka" - głosi raport AI.

  fot. Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Amnesty International oskarżyła obie strony konfliktu na Ukrainie o zbrodnie wojenne. Najnowszy raport organizacji, opracowany jeszcze przed wprowadzeniem zawieszenia broni, wymienia: ostrzał na oślep, porwania, tortury i morderstwa. Szef AI Salil Shetty twierdzi, że "obie strony" pokazały pogardę dla ludzkiego życia i łamią swoje zobowiązania międzynarodowe.

  AI oskarżyło też Rosję o "podsycanie przestępczości separatystów" na Ukrainie, cytuje świadków, którzy opisują dokonywane przez separatystów porwania, tortury i zabójstwa - często własnych sąsiadów. Rrównocześnie jednak pisze o Ukraińcach z Donbasu, którzy twierdzą, że ukraińskie wojsko ostrzelało ich domostwa. "Ich zeznania wskazują, że ataki prowadzone były na oślep i mogą wypełniać znamiona zbrodni wojennych" - pisze Amnesty.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że rozejm na wschodzie Ukrainy "nie jest całkowicie stabilny" i wezwał obie strony do jego respektowania, by umożliwić m.in. pomoc humanitarną dla mieszkańców miast.

  Kijów potwierdził, że w sobotę rebelianci rozpoczęli zwalnianie ukraińskich jeńców. Służba prasowa prezydenta Petra Poroszenki poinformowała o przekazaniu wielu żołnierzy stronie ukraińskiej w pobliżu bastionu separatystów, Ługańska.

  Ze swej strony władze Ukrainy zamierzają uwolnić pierwszych jeńców w poniedziałek. Szacuje się, że separatyści wzięli do niewoli około 1000 ukraińskich żołnierzy, natomiast siły rządowe - około 200 rebeliantów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Nocny ostrzał Mariupola:

  Fot. za Twitter

  Fot. za Twitter

  Fot. za Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • Przypomnijmy jeszcze, co wczoraj działo się na Ukrainie:

  Trwa zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy, NATO organizuje ćwiczenia, a patriarcha kijowski ostrzega: Putina opętał Szatan [PODSUMOWANIE]

  Mimo trwającego od piątku zawieszenia broni na Ukrainie, którego realizowanie potwierdzili dziś w rozmowie telefonicznej prezydenci Ukrainy i Rosji, w nocnej zasadzce separatystów na wschodzie kraju zginęło 11 żołnierzy ukraińskich. W obliczu agresywnych działań Rosji NATO prowadzi m.in. na Łotwie ćwiczenia wojskowe.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • "Pod Mariupolem Rosjanie ostrzeliwują stanowiska wojsk ukraińskich. Około godziny 22.30 (21.30 czasu polskiego) w dzielnicy "Wostocznyj" (Wschodni) słychać było wystrzały z artylerii" - doniósł w nocy lokalny portal internetowy "0629".

  Wcześniej zachodnie agencje podały, że na wschód od Mariupola słychać było głośne wybuchy. Według ich relacji nad miastem unosiły się kłęby gęstego dymu. Mariupol to ważny port nad Morzem Azowskim o strategicznym znaczeniu. Przez miasto prowadzi najkrótsza droga lądowa między Rosją a okupowanym przez nią Krymem.

  Informacje te potwierdził minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. "Te 16 wystrzałów z Gradu z rosyjskiego terytorium to złamanie rozejmu, którego dopuściła się Rosja. Dziwicie się, że (prezydent Rosji Władimir) Putin łamie zobowiązania? Nie złamie to jednak naszego zdecydowania, by bronić Mariupola" - napisał na swoim Facebooku.

  Obecny na miejscu ukraiński batalion ochotniczy "Azow" przekazał, że walki trwają w okolicach wsi Szykorino, na drodze między Mariupolem, a położonym na wschód od niego Nowoazowska, przy granicy z Rosją, który od ubiegłego tygodnia okupowany jest przez armię Federacji Rosyjskiej. "Rosyjskie wojska ostrzeliwują pozycje ukraińskie, Ukraińcy w odpowiedzi nie strzelają" - czytamy we wpisie na profilu "Azowa" na Facebooku.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
 • W sobotę późnym wieczorem korespondent "GW" Piotr Andrusieczko donosił o tym, że rozpoczął się ostrzał Mariupola. - To nie incydent, to regularny ciężki ostrzał pozycji i skraju miasta - pisał Andrusieczko.

  Według mieszkańców dzielnicy Wschodnia na skraju Mariupola, ostrzał rozpoczął się ok 23.30 czasu lokalnego. Pociski padały blisko budynków mieszkalnych, znajdujących się w pobliżu ukraińskich pozycji na wschodnim skraju miasta.

  Ludzie zaczęli chować się do piwnic. Zniszczona została stacja benzynowa. Po drodze widać było jadące w kierunku kierunku ukraińskich pozycji czołgi.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Koniec rozejmu na Ukrainie? Nocne ostrzelanie Mariupolu [NA ŻYWO]
Redagowane przez:
 • Michał Gostkiewicz, Gazeta.plMichał Gostkiewicz, Gazeta.pl
 • Milena Bryła, Gazeta.pl