Dzi¶ koñczymy ju¿ relacjonowanie wydarzeñ z i ws. Ukrainy. Dziêkujemy wszystkim Czytelnikom za uwagê, ¿yczymy spokojnego wieczoru.
Oczywi¶cie, je¶li zdarzy siê cokolwiek wa¿nego b±d¼ ciekawego, natychmiast Was o tym poinformujemy.
Dzi¶ koñczymy ju¿ relacjonowanie wydarzeñ z i ws. Ukrainy. Dziêkujemy wszystkim Czytelnikom za uwagê, ¿yczymy spokojnego wieczoru.
Oczywi¶cie, je¶li zdarzy siê cokolwiek wa¿nego b±d¼ ciekawego, natychmiast Was o tym poinformujemy.
Wydaje siê, ¿e zawieszenie broni faktycznie wcielono w ¿ycie.
W Doniecku, gdzie jeszcze dzi¶ s³ychaæ by³o strza³y artylerii i karabinów, jest ju¿ spokojnie - pisze "Ukraiñska Prawda", powo³uj±c siê na agencjê Interfaks-Ukraina.
Pamiêtacie jeszcze Tatianê Czornowo³, jedn± z najbardziej rozpoznawalnych postaci Majdanu? Ledwie wczoraj zosta³a mianowana doradczyni± szefa ukraiñskiego MSW, a ju¿ osobi¶cie wspiera ochotników w Mariupolu:
Mówi siê, ¿e w³adza wysy³a ludzi na wojnê, podczas gdy sama jest bezpieczna. Przeciwieñstwem tej tezy jest Tatiana Czornowo³, doradczyni szefa ukraiñskiego MSW, która osobi¶cie wraz ochotnikami z batalionu "Azow" broni Mariupola.
Cameron: Mimo zawieszenia broni i tak trzeba wprowadziæ sankcje wobec Rosji
Nowe ostrzejsze sankcje UE wobec Rosji z powodu jej destabilizuj±cych dzia³añ na Ukrainie musz± zostaæ wprowadzone bez wzglêdu na og³oszenie zawieszenia broni - o¶wiadczy³ brytyjski premier David Cameron. Jego s³owa cytuje Radio Swoboda.
AP Photo/PA, John Stillwell
David Cameron
By³y prezydent Ukrainy Leonid Kuczma wezwa³ Kijów oraz separatystów do realizacji planu pokojowego po rozmowach grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w Miñsku. Doda³, ¿e uczyniono pierwszy krok, ale pozosta³o jeszcze du¿o pracy. Kuczma zapowiedzia³, ¿e do poniedzia³ku zostanie stworzona grupa robocza, której zadaniem bêdzie doprowadzenie miñskich uzgodnieñ do konkretnego koñca. O¶wiadczy³, ¿e dostawy humanitarne na wchód Ukrainy powinny wyruszyæ w sobotê.
- Grupa ekspertów przygotuje w ci±gu trzech dni bazowe memorandum ws. Donbasu, które pos³u¿y za podstawê planu pokojowego - o¶wiadczy³ tymczasem ambasador Rosji w Kijowie Michai³ Zurabow.
Dmitry Brushko / AP
Leonid Kuczma
Sytuacja wokó³ Mariupola wydaje siê uspokajaæ. Przesuwanie siê terrorystów w stronê miasta siê zatrzyma³o - o¶wiadczy³ szef Rady Bezpieczeñstwa i Obrony Ukrainy Andrij £ysenko. Jego s³owa cytuje UKR Inform.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oceni³o, ¿e "tre¶æ i ton" przyjêtych na szczycie NATO "o¶wiadczeñ na temat sytuacji wokó³ Ukrainy, w tym zapowied¼ manewrów Sojuszu na terytorium tego kraju, nieuchronnie doprowadz± do spotêgowania napiêcia".
MSZ Federacji Rosyjskiej oznajmi³o, ¿e o¶wiadczenia te "gro¿± zerwaniem zapocz±tkowanego postêpu w procesie pokojowym na Ukrainie i sprzyjaj± pog³êbieniu roz³amu w spo³eczeñstwie ukraiñskim".
"Co wiêcej, ¶wiadcz± one o bezwarunkowym poparciu NATO dla kijowskich neofaszystów i si³ ekstremistycznych, w tym Prawego Sektora" - podkre¶li³o MSZ.
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/ AP
Siergiej £awrow - szef rosyjskiego MSZ
Oficjalnie rozpoczê³o siê zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy.
- Ukraiñskie si³y rz±dowe, walcz±ce z separatystami i armi± Federacji Rosyjskiej na wschodzie kraju, gotowe s± do zawieszenia broni zgodnie z porozumieniem zawartym na Bia³orusi - o¶wiadczy³ rzecznik Rady Bezpieczeñstwa w Kijowie, Andrij £ysenko.
PILNE
Lider separatystów: Zawieszenie ognia - to ¶rodek wymuszony
Samozwañcze Doniecka i £ugañska Republiki Ludowe tak jak wcze¶niej maj± zamiar od³±czyæ siê od Ukrainy - o¶wiadczy³ tzw. premier £RL Ihor P³otnycki. Jego s³owa cytuje agencja RIA Nowosti.
- Mamy zamiar kontynuowaæ kurs na odseparowanie siê. Zawieszenie ognia - to ¶rodek wymuszony. Przed nami jest jeszcze mnóstwo roboty - powiedzia³ P³otnycki.
- Kreml z zadowoleniem wita podpisanie protoko³u na spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy i wyra¿a nadziejê, ¿e to, na co umówi³y siê strony, bêdzie dok³adnie realizowane - o¶wiadczy³ rzecznik prezydenta Rosji W³adimira Putina, Dmitrij Pieskow.
PILNE
Rozpoczê³a siê konferencja Petra Poroszenki.
- Spodziewamy siê, ¿e w najbli¿szej przysz³o¶ci walki zostan± zaprzestane. Powinno to siê staæ do jutra. Jeste¶my gotowi m.in. do decentralizacji w³adzy, nadania regionom donieckiemu i ³ugañskiemu specjalnych praw gospodarczych, zagwarantowania do u¿ywania jakichkolwiek jêzyków i poszanowania ich tradycji. Og³osimy równie¿ amnestiê - mówi ukraiñski prezydent.
- Jestem niezwykle zadowolony z ustaleñ szczytu NATO. Mogê powiedzieæ, ¿e zawieszenie ognia jest oparte o ustalenia, które pad³y podczas rozmowy telefonicznej z Putinem, a wiêc powinno ono trwaæ d³ugo. Mogê zagwarantowaæ, ¿e ze strony Ukrainy zrobimy naprawdê wszystko, by podtrzymaæ pokój. Absolutnie nie do przyjêcia jest to, co dzia³o siê wcze¶niej. Mam nadziejê, ¿e proces pokojowy bêdzie trwa³. Chcê podkre¶liæ, ¿e opiera siê on na moim planie i szanuje ukraiñsk± suwerenno¶æ i niepodleg³o¶æ - dodaje.
Po tych s³owach Poroszenko koñczy swoje krótkie wyst±pienie.
REBECCA NADEN / REUTERS
Petro Poroszenko
- Trzeba wys³aæ do rosyjskich w³adz wyra¼ny i zdecydowany sygna³, ¿e atak na Mariupol wywo³a powa¿ne konsekwencje dla Rosji - powiedzia³ w Brukseli ambasador Ukrainy przy UE, Kostiantyn Jelisejew.
Oczekuje siê, ¿e dzi¶ maj± zostaæ uchwalone dalsze sankcje wobec Rosji.
- Sygna³, o którym mówiê, oznacza dalekosiê¿ne i ostre sankcje oraz gwa³town± zmianê nastawienia i polityki co do Rosji, jej ca³kowit± miêdzynarodow± oraz polityczn± izolacjê - powiedzia³ Jelisejew. Jego wypowied¼ cytuje Radio Swoboda.
Przypominamy: dzi¶ trwa³y walki o Mariupol, Rosjanie mieli przys³aæ tam posi³ki z Krymu. - To, co obserwujemy w Mariupolu, jest zaskakuj±ce. Kiedy pojawi³a siê informacja o rozejmie, wiêkszo¶æ ukraiñskich ¿o³nierzy opu¶ci³a swoje pozycje i skierowa³a siê do centrum miasta. Jednak wzmóg³ siê ogieñ artyleryjski, który szed³ od strony wschodniej. Ca³y dzieñ w mie¶cie by³o nerwowo. Widzieli¶my wiele karetek z rannymi ¿o³nierzami. Teraz jest spokojnie, ale jeszcze 40 min temu, jak ju¿ mówi³em, s³yszeli¶my strza³y od wschodu - mówi z Mariupola w TVN 24 wys³annik tej stacji.
maps.google.com
Mariupol
Merkel: Niemcy gotowe do wspierania pokoju
- Podczas spotkania na szczycie w Newport NATO wykaza³o zwarto¶æ i zdecydowanie - powiedzia³a kanclerz Niemiec Angela Merkel w przerwie obrad. Jej zdaniem w czasie dyskusji wyra¼nie by³o widaæ, ¿e Sojusz chce dotrzymaæ umowy o wspó³pracy z Rosj±.
- Z jednej strony w sposób zdecydowany pokazali¶my, ¿e jeste¶my gotowi broniæ naszych zasad; z drugiej za¶ strony ca³y czas zabiegali¶my o to, by nie dopu¶ciæ do zatkania kana³ów do rozmów - wyja¶ni³a Merkel podczas spotkania z dziennikarzami.
Jak zaznaczy³a, sam prezydent Ukrainy Petro Poroszenko prosi³ usilnie o to, by wspieraæ jego starania o pokój. - To oczywiste, ¿e Niemcy s± do tego gotowe - podkre¶li³a Merkel.
YVES LOGGHE / AP
Angela Merkel i Petro Poroszenko
PILNE
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakaza³ wstrzymanie ognia o godz. 18 czasu lokalnego. - Uwzglêdniaj±c apel prezydenta Rosji W³adimira Putina do nielegalnych formacji zbrojnych w Donbasie o zawieszenie ognia i podpisanie protoko³u na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej nakazujê szefowi sztabu generalnego si³ zbrojnych Ukrainy wstrzymanie ognia od godziny 18.00 5 wrze¶nia - og³osi³.
- Zachód bêdzie nak³ada³ kolejne sankcje na Rosjê z powodu kryzysu ukraiñskiego, ale sankcje te bêdzie mo¿na znie¶æ, je¶li na wschodzie Ukrainy wejdzie w ¿ycie zaproponowane zawieszenie broni - o¶wiadczy³ szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond.
- Dzi¶ presja na Rosjê zostanie zwiêkszona, gdy Unia Europejska spotka siê w Brukseli, aby zdecydowaæ o kolejnej fazie sankcji - powiedzia³ minister w rozmowie z telewizj± Sky News w Walii, gdzie uczestniczy w szczycie NATO.
- Gospodarki pañstw Zachodu s± fundamentalnie bardziej dynamiczne i odporne ni¿ gospodarka rosyjska, wiêc je¶li Rosja doprowadzi do wojny gospodarczej z Zachodem, to j± przegra - podkre¶li³ Hammond i doda³, ¿e W³adimir Putin zdaje sobie sprawê, ¿e wokó³ pañstw cz³onkowskich NATO zakre¶lona jest "czerwona linia", której nie wolno mu przekraczaæ.
Fot. TOBY MELVILLE / REUTERS
Tusk: Sygna³ o porozumieniu jest bardzo dobry, ale musimy byæ ostro¿ni w ocenie.
- Porozumienie nast±pi, gdy zrealizowane zostan± trzy punkty: wstrzymanie ognia, wyprowadzenie rosyjskiej armii, rosyjskich bandytów i terrorystów oraz odnowienie kontroli na granicy - o¶wiadczy³ premier Arsenij Jaceniuk.
Jaceniuk podkre¶li³, ¿e taki jest plan pokojowy prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. - Pokój powinien opieraæ siê nie na planie rosyjskiego prezydenta, lecz na planie prezydenta Ukrainy, który to plan powinien byæ poparty przez USA i UE. Sami nie damy sobie rady z Rosj±. Nam potrzebne s± gwarancje realizacji zawieranych z Rosj± ustaleñ - zaznaczy³ premier.
Fot. POOL/ REUTERS
PILNE
- Przedstawiciele Ukrainy oraz samozwañczych republik separatystycznych z Doniecka i £ugañska podpisali w Miñsku protokó³ o zawieszeniu broni w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego) - poinformowa³y agencjê Interfax-Zapad ¼ród³a zbli¿one do rozmów.
- Podpisano protokó³ o zawieszeniu broni od godz. 18 w pi±tek. Protokó³ sk³ada siê z 14 punktów, które obejmuj± wszystkie aspekty kontroli, wymiany jeñców i inne kwestie - powiedzia³o wspomniane ¼ród³o.
Fot. Sergei Grits/AP
- Zosta³y zrealizowane polskie postulaty. Dzisiejsze ustalenia NATO to odpowied¼ Sojuszu na politykê Rosji wobec Ukrainy - mówi³ podczas szczytu Sojuszu prezydent Bronis³aw Komorowski. W ten sposób nawi±za³ on deklaracji brytyjskiego premiera Davida Camerona o utworzeniu w Polsce kwatery g³ównej si³ natychmiastowego reagowania, które powo³a NATO; ich g³ównym zadaniem bêdzie zapewnienie bezpieczeñstwa sojusznikom Paktu w regionie.
Fot. S³awomir Kamiñski/ Agencja Gazeta
Przed hotelem, w którym odbywa siê spotkanie grupy kontaktowej grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBW, zebra³y siê t³umy dziennikarzy:
Fot. Twitter
Reporter "Gazety Wyborczej" Piotr Andrusieczko przesy³a zdjêcia z Mariupola. Miasto szykuje siê do obrony przed ofensyw± rebeliantów.
Fot. Piotr Andrusieczko/Gazeta Wyborcza
Fot. Piotr Andrusieczko/Gazeta Wyborcza
Fot. Piotr Andrusieczko/Gazeta Wyborcza
Fot. Piotr Andrusieczko/Gazeta Wyborcza
Fot. Piotr Andrusieczko/Gazeta Wyborcza
PILNE
Rozpoczê³o siê spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy w Miñsku - poinformowa³a agencja Interfax-Zapad.
By³y prezydent Ukrainy Leonid Kuczma wyrazi³ przekonanie, ¿e nale¿y rozmawiaæ nie o rozejmie na wschodzie Ukrainy, tylko o przerwaniu tam dzia³añ zbrojnych. Kuczma bêdzie uczestniczyæ w spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Miñsku.
- Powinno siê rozmawiaæ nie o rozejmie, tylko o tym, jak przerwaæ dzia³ania zbrojne i przestaæ siê zabijaæ- oznajmi³. Pytany o to, czy w wyniku spotkania zostan± podpisane jakie¶ dokumenty, odpar³, ¿e 'ze strony Ukrainy ¿adnych przeszkód do podpisania nie ma'. - Je¶li wszystkie strony bêd± mia³y takie samo nastawienie, to na pewno powinno doj¶æ do podpisania - o¶wiadczy³. - Przyjechali¶my po pokój - zaznaczy³.
ONZ szacuje, ¿e w nastêpstwie ukraiñskiego konfliktu miêdzy po³ow± kwietnia a 27 sierpnia zginê³o blisko 2600 ludzi, bez uwzglêdnienia 298 ofiar zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych 17 lipca. Poprzednie dane na temat ofiar konfliktu na wschodniej Ukrainie - wed³ug stanu na 15 sierpnia - mówi³y o minimum 2119 osobach, które straci³y ¿ycie i co najmniej 5043 rannych.
Rosyjskie wojska znów nacieraj± na Mariupol - poinformowa³ Andrij £ysenko. Jak zaznaczy³, wykorzystuj± przy tym ró¿ne gatunki ciê¿kiego sprzêtu. Najciê¿sze walki tocz± siê w okolicach wsi Szerokie.
Uczestnicy grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy przybyli do Miñska - poinformowa³a pañstwowa agencja Bie³TA. Oczekuje siê, ¿e na spotkaniu zostanie zawarte porozumienie w sprawie rozejmu.
Bie³TA nie okre¶li³a sk³adu uczestników spotkania. W dwóch poprzednich rozmowach grupy kontaktowej w Miñsku - 31 lipca i 1 wrze¶nia - uczestniczyli: by³y prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michai³ Zurabow, przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini oraz przedstawiciele separatystycznych grup ze wschodniej Ukrainy.
Wicepremier samozwañczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, który bra³ udzia³ w poprzednich rozmowach, zapowiedzia³, ¿e tym razem oprócz niego w spotkaniu bêdzie uczestniczy³ premier DRL O³eksandr Zacharczenko oraz szef w³adz samozwañczej £ugañskiej Republiki Ludowej (£RL) Igor P³otnicki.
Oko³o dwóch tysiêcy rosyjskich wojskowych zginê³o dotychczas w konflikcie we wschodniej Ukrainie - poinformowa³ rzecznik ukraiñskiej Rady Bezpieczeñstwa Narodowego i Obrony Andrij £ysenko, powo³uj±c siê na dane wywiadowcze. Rosja nie przyznaje siê do wysy³ania na Ukrainê swoich ¿o³nierzy i sprzêtu bojowego jako wsparcia dla prorosyjskich separatystów, którzy od kwietnia walcz± z ukraiñskimi si³ami rz±dowymi.
O ¶mierci rosyjskich ¿o³nierzy na Ukrainie pisa³y te¿ rosyjskie media.
Rosyjskie media: Pod Pskowem pochowano w tajemnicy ¿o³nierzy poleg³ych na Ukrainie
- Na cmentarzu w obwodzie pskowskim pochowano dzi¶ w tajemnicy kilku ¿o³nierzy elitarnej rosyjskiej jednostki desantowo-szturmowej - donosz± rosyjskie media. Jako pierwszy wiadomo¶æ o pochówku poda³ niezale¿ny serwis internetowy S³on.ru, pó¼niej potwierdzi³a j± te¿ niezale¿na telewizja Do¿d.
Fot. screen google maps
Armia ukraiñska wspierana przez batalion Azow prowadzi kontrofensywê w okolicach miejscowo¶ci Komiternowo. - Walka jest ciê¿ka, idzie nam bardzo powoli - poinformowa³ sztab batalionu Azow. Komiternowo znajduje siê oko³o 20 km od Mariupola - strategicznego punktu, którego zdobycie umo¿liwi³oby rebeliantom uzyskanie drogi na Krym.
Fot. mediarnbo.org
Strona ukraiñska opublikowa³a now± mapê pokazuj±c± sytuacjê na wschodzie.
Deputowani rosyjskiej dumy planuj± z³o¿yæ przeciwko Ukrainie pozew do miêdzynarodowych s±dów. Ma on dotyczyæ 'ostrza³u terytorium Federacji Rosyjskiej ze strony Ukrainy'. W rezultacie 'systematycznych ostrza³ów' - jak pisze gazeta 'Izwiestia' - 'zginêli obywatele Rosji, zostali ranni, a tak¿e uszkodzono ich mienie. Ich ¿ycie jest stale zagro¿one'.
Duma chce domagaæ siê za po¶rednictwem miêdzynarodowych s±dów odszkodowania od Ukrainy w wysoko¶ci miliarda dolarów.
Separaty¶ci ze wschodniej Ukrainy zaczêli rozmowy z Rosj± o dostawach gazu z ominiêciem reszty kraju - pisze "Niezawisimaja Gazieta". Zaznacza, ¿e z technicznego punktu widzenia jest to mo¿liwe, bo do wschodnich regionów dochodzi odnoga gazoci±gu z Rosji. Chodzi o dostawy dla Noworosji, jak nazywana jest w Rosji "konfederacja" Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i £ugañskiej Republiki Ludowej (£RL), proklamowanych przez separatystów przy wsparciu Moskwy.
"NG" powo³a³a siê na ministra bezpieczeñstwa DRL Leonida Baranowa, wed³ug którego rozmowy rozpoczê³y siê w czwartek w Moskwie. - Dociera do nas odnoga. Zagwarantowano nam dostawy gazu. Gazoci±g wchodzi na terytorium Ukrainy w obwodzie ³ugañskim i wychodzi w obwodzie donieckim. Jeste¶my jedynymi obwodami ca³kowicie
niezale¿nymi od Ukrainy - przytoczy³ moskiewski dziennik s³owa Baranowa. "NG" zaznaczy³a, ¿e nie wiadomo, z kim konkretnie wys³annicy Noworosji negocjuj± dostawy gazu. Ministerstwo Energetyki FR zaprzeczy³o, by bra³o udzia³ w takich rozmowach.
Ukraiñska Gwardia Narodowa poinformowa³a tymczasem, ¿e wczoraj si³y rz±dowe zniszczy³y kolumnê wojsk rosyjskich, która kierowa³a siê z zajêtego przez Rosjan Nowoazowska do wsi Szyrokyne, 20 km od Mariupola. Kolumna sk³ada³a siê z piêciu czo³gów oraz trzech mobilnych zestawów rakietowych.
Doradca ministra spraw wewnêtrznych Anton Heraszczenko wyrazi³ opiniê, ¿e Rosjanie prowadz± rozpoznanie. "S±dz±c po rozmiarach i sk³adzie kolumny celem okupantów nie by³o zdobycie Mariupola, lecz rozpoznanie bojem. Z drugiej strony mogli oni chcieæ zepsuæ nastrój prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który prowadzi³ w tym czasie w Walii wa¿ne rozmowy z przywódcami cywilizowanego ¶wiata na szczycie NATO w Walii" - napisa³ na swoim Facebooku.
W ramach nowych sankcji gospodarczych przeciwko Rosji UE planuje zakazaæ pañstwowym firmom naftowym z tego kraju pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapita³owych. Nowe sankcje dotknê³yby najwiêksze koncerny m.in. Rosnieft - pisze "Financial Times". Wed³ug "Financial Timesa" sankcje mog± te¿ dotyczyæ rosyjskich przedsiêbiorstw przemys³u obronnego. W lipcu UE wprowadzi³a podobne ograniczenia wobec rosyjskich banków, chc±cych pozyskaæ pieni±dze z Unii.
W Doniecku w wyniku artyleryjskiego ataku ze strony rebeliantów zginê³o w ci±gu ostatniej doby 5 cywilnych mieszkañców - podaje 'Ukraiñska Prawda'.
S± ofiary cywilne walk w okolicach Mariupola - podaje OBWE. Mieszkañcy okolicznych wsi maj± te¿ problemy z dostawami pr±du.
Fot. twitter
Mariupol szykuje siê do obrony
Rosja przesuwa swoje oddzia³y na pó³noc Pó³wyspu Krymskiego - podaje Dmytro Tymczuk. Czê¶æ oddzia³ów jest te¿ przenoszona z Krymu dalej - najprawdopodobniej pod wschodni± granicê Ukrainy.
Pokojowy plan W³adimira Putina jest zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung" w istocie kapitulacj± os³abionej seri± pora¿ek Ukrainy, która nie ma jednak innego wyj¶cia, bo NATO nie bêdzie walczyæ w jej obronie, a sankcje wobec Rosji na razie nie daj± wyników.
Plan naszkicowany przez prezydenta Rosji podczas podró¿y do Mongolii jest niczym innym, jak sformu³owaniem stanowiska reprezentowanego przez Moskwê od czterech miesiêcy oznaczaj±cego 'rozejm bezwarunkowy' - ocenia komentator najwiêkszej opiniotwórczej niemieckiej gazety.
Fot. twitter.com/PAndrusieczko
Piotr Andrusieczko obserwuje sytuacjê w Mariupolu.
Pod miejscowo¶ci± Debalcewe trwaj± walki. Rebelianci atakuj± na £uganszczynie - podaje 'Ukraiñska Prawda', powo³uj±c siê na informacje analityka wojskowego Dmytra Tymczuka.
Tymczuk twierdzi, ¿e w Obwodzie £uganskim rebelianci s± aktywnie wspierani przez rosyjskie wojsko. Najbardziej napiêta sytuacja jest na pó³nocy tego obwodu.
Rosyjska s³u¿ba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor poinformowa³a o wprowadzeniu zakazu importu wyrobów cukiernicznych produkcji ukraiñskiej. Rospotriebnadzor o¶wiadczy³, ¿e dwie firmy ukraiñskie, Konti i AVK, naruszy³y prawa konsumentów.
Chodzi w szczególno¶ci o niespe³nianie wymogów dotycz±cych oznakowania produkcji - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Rospotriebnadzoru. Pod koniec lipca Rosja zakaza³a importu s³odycz firmy Roshen nale¿±cej do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
Wojna w 10 km od Mariupola. Ostrza³ artyleryjski by³o s³ychaæ g³o¶no i wyra¼nie
Pod Mariupolem, bojownicy Noworosji dotrzymali swoje s³owo odno¶nie planu zawieszenia broni, o którym informowano jeszcze w ¶rodê. Ich pozycja by³a jasna - nie maj± zamiaru wstrzymywaæ dzia³añ bojowych.
Ciê¿ka noc w Mariupolu. Walki w tym mie¶cie nie ustaj±. Jak informuj± na Twitterze obecni na miejscu dziennikarze, strza³y s³ychaæ tutaj ca³y czas. Mariupol to obecnie kluczowy punkt na wschodzie Ukrainy. Jego zajêcie oznacza³oby mo¿liwo¶æ otwarcia drogi prowadz±cej na anektowany przez Federacjê Rosyjsk± Krym.
Fot. twitter.com/BojanowskiW
Zbrojenie Ukrainy by³oby wielkim b³êdem, bo nasili³oby wojskowe zaanga¿owanie Rosji i zaostrzy³o konflikt - uwa¿a amerykañski politolog John Mearsheimer. Jego zdaniem "na szczê¶cie" NATO nie planuje sta³ych baz na wschodniej flance, co te¿ rozdra¿ni³oby Rosjê.
- Wielkim b³êdem by³oby dostarczanie Ukrainie broni ¶mierciono¶nej. Powinni¶my wrêcz przeciwnie - namawiaæ Ukraiñców do zakoñczenia walk i negocjowania porozumienia nie tylko z Rosjanami, ale te¿ z rebeliantami na wschodzie kraju, aby utrzymaæ integralno¶æ Ukrainy - powiedzia³ prof. John Mearsheimer, politolog wyk³adaj±cy na uniwersytecie w Chicago.
- Je¶li zaczniemy dostarczaæ Ukrainie broñ ¶mierciono¶n±, to tylko zwiêkszymy wojskowe zaanga¿owanie Rosji na Ukrainie. Wojna domowa bêdzie krwawsza i jeszcze bardziej zatrujemy relacje miêdzy Zachodem a Rosj±, a to nie jest w niczyim interesie - ostrzeg³ Mearsheimer.
Fot. Twitter
Petro Poroszenko przedstawi³ na Twitterze swoje oczekiwania przed dzisiejszym spotkaniem. Liczy na rozpoczêcie monitoringu OBWE oraz na zwolnienie wszystkich zak³adników, których przetrzymuj± rebelianci.
Fot. ERIC VIDAL / REUTERS
Dzi¶ w Miñsku ma siê odbyæ spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE ds. ukraiñskiego konfliktu, na którym - jak siê oczekuje - mo¿e byæ zawarte porozumienie w sprawie rozejmu. Prezydent Petro Poroszenko powiedzia³, ¿e jest "umiarkowanym optymist±".
Ukraiñski prezydent, który wypowiada³ siê wczoraj na szczycie NATO w Newport, wyja¶ni³, ¿e powodem jego ostro¿nego optymizmu s± "o¶wiadczenia w³adz rosyjskich i prezydenta Rosji" oraz "tak zwanych przywódców Republik Ludowych - £ugañskiej i Donieckiej, ¿e s± gotowi na natychmiastowe zawieszenie broni".
Dzieñ dobry. Rozpoczynamy kolejny dzieñ relacji na ¿ywo z wydarzeñ zwi±zanych z konfliktem na Ukrainie. Przypomnijmy, co dzia³o siê wczoraj.
NATO: Damy Ukrainie 15 mln euro. Wcze¶niej starcia pod Mariupolem [PODSUMOWANIE]
- Kraje NATO przeznacz± ok. 15 mln euro na pomoc Ukrainie - zapowiedzia³ sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. W tym samym czasie, gdy liderzy pañstw NATO rozmawiali w Walii o ukraiñskim konflikcie, si³y broni±ce Mariupolu odpar³y w okolicy miasta atak wspieranych przez Rosjan separatystów. Oto najwa¿niejsze dzi¶ wydarzenia zwi±zane z wojn± na Ukrainie.