Na dziś kończymy naszą relację z wydarzeń na Ukrainie. Zapraszamy ponownie jutro.
Rosja, Ukraina i przedstawiciele rebeliantów spotkali się dziś w Mińsku. Na wschodzie nie ustają walki
Rosja, Ukraina i przedstawiciele rebeliantów spotkali się dziś w Mińsku. Na wschodzie nie ustają walki
- poniedziałek, 01 września 2014
-
-
Ukraina: Na razie nie będzie stanu wojennego
- Na Ukrainie nie zostanie na razie wprowadzony stan wojenny - oświadczył w poniedziałek wieczorem rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko. Decyzja ta zapadła na spotkaniu prezydenta Petra Poroszenki z szefami frakcji parlamentarnych. - Podczas spotkania z szefami frakcji zdecydowano, że stan wojenny nie zostanie wprowadzony" - powiedział Łysenko w jednej ze stacji telewizyjnych.
-
Doradca szefa MSW Ukrainy: Agresja Rosji na nasz kraj zaczęła się 24 sierpnia
Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko oświadczył, że otwarta agresja Rosji na jego kraj rozpoczęła się 24 sierpnia, a nie trzy dni później, gdy rosyjskie wojska weszły do Nowoazowska nad Morzem Azowskim i kiedy władze w Kijowie przyznały, że nastąpiła inwazja.
Według Heraszczenki Rosjanie wkroczyli na Ukrainę 24 sierpnia, atakując oddziały ukraińskie w rejonie Saur-Mogiły, strategicznie ważnego wzniesienia na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego na Ukrainie oraz obwodu rostowskiego w Rosji.
-
Słowacja i Czechy wyłamią się z nowych sankcji UE przeciw Rosji?
Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że w ramach dyskusji na sobotnim szczycie UE nad nowymi sankcjami przeciw Rosji zastrzegł prawo do niezgodzenia się na te, które będą sprzeczne z interesem jego kraju. Poparł go szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka.
Fot. Christophe Ena/AP
Po prawej - Robert Fico, premier Słowacji
-
Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE zakończyło się Mińsku po 4 godzinach obrad - poinformowała agencja Interfax-Zapad. Przedstawiciel separatystów ze wschodu Ukrainy zapowiedział, że rozmowy mogą być kontynuowane w piątek.
Przed rozpoczęciem spotkania separatyści zapowiadali, że będą się na nim domagać m.in. specjalnego statusu terytorialnego dla opanowanych przez siebie regionów.
Rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami, a pełnego składu uczestników spotkania ani jego programu nie ogłoszono. Rzeczniczka ambasady Ukrainy na Białorusi zapowiadała, że ze strony ukraińskiej skład uczestników rozmów będzie taki jak ostatnio. W poprzednim posiedzeniu grupy 31 lipca w Mińsku uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiadał także udział ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa oraz przedstawiciela OBWE.
Agencja ITAR-TASS potwierdziła, że w rozmowach uczestniczyli: Kuczma, Zurabow i przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini.
Interfax-Zapad informował zaś, że w spotkaniu wziął udział wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.
Po zakończeniu obrad Purgin powiedział: "Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty, będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane".
Dodał, że "propozycje Ukrainy są obszerne".
W razie przyjęcia żądań separatystów, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy.
-
Szef ukraińskiego MON: Rosjanie grozili nam użyciem broni jądrowej
"Do naszego domu przyszła straszna wojna, jakiej Europa nie widziała od czasu II wojny światowej" - ogłosił na Facebooku szef ukraińskiego ministerstwa obrony. Walerij Hełetej ostrzegł również, że Rosjanie grozili Ukrainie ?nieoficjalnymi kanałami?, iż w razie dalszego sprzeciwu są gotowi użyć broni jądrowej wobec jego kraju.
-
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma nadzieję, że Stany Zjednoczone przyznają jego państwu status specjalnego sojusznika spoza NATO oraz uznają tzw. Doniecką i Ługańską Republikę Ludową za organizacje terrorystyczne.
Poroszenko spotkał się dziś z amerykańskim senatorem Robertem Menendezem, Demokratą i szefem Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, i wyraził nadzieję, że sojusznicza współpraca z USA pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo Ukrainy.
- Ten status otworzy przed nami nowe możliwości i pozwoli wzmocnić nasze bezpieczeństwo - powiedział prezydent.
Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie, którego USA używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten ma m.in. Izrael.
Szef państwa mówił w trakcie rozmów z Menendezem o zaostrzeniu sytuacji na wschodzie kraju, podkreślając, że siły zbrojne Ukrainy z sukcesem wypierały bojowników prorosyjskich w tym regionie, póki nie otrzymali pomocy ze strony rosyjskiej armii.
- Dla Ukrainy najważniejsze jest uzyskanie pomocy w jej walce o wolność, demokrację i niepodległość - zaznaczył Poroszenko, cytowany przez swoje służby prasowe.
- Te wydarzenie grożą nie tylko Ukrainie, ale całemu światu (...). Jest to kwestia bezpieczeństwa światowego - odpowiedział prezydentowi amerykański senator.
Virginia Mayo / AP
-
- Obecność rosyjskich wojsk na Ukrainie jest nieuprawniona i nie do zaakceptowania - oświadczył premier W. Brytanii David Cameron.
- Wydaje się, że Rosja próbuje zmusić Ukrainę, by porzuciła swe demokratyczne wybory pod lufą karabinu - powiedział Cameron w brytyjskim parlamencie, ostrzegając Moskwę, że jej stosunki z resztą świata będą "radykalnie inne" w przyszłości, jeśli będzie dalej prowadziła swą obecną politykę wobec Ukrainy.
YVES HERMAN/REUTERS
-
17:15 To oni rozpętali wojnę na wschodniej Ukrainie [CYKL "WYBORCZEJ" - CZ. 1]
CYKL REPORTERSKI "BIESY". Zawodowi żołnierze, którzy mogą być agentami służb, rekonstruktorzy bitew, pisarz science fiction i propagator piramidy finansowej. To tylko niektórzy ze współczesnych kondotierów szalejących w Donbasie i okolicy.
-
Jeden z dowódców prorosyjskich oddziałów Arsen Pawłow ps. "Motorola" opublikował w sieci film, na którym zapowiada surową odpłatę Polakom za zawrócenie samolotu szefa rosyjskiego MON Siergieja Szojgu.
-
W sieci zaczął krążyć obrazek przedstawiający ''co się stanie, jeśli NATO nie zareaguje''. Jest on nawiązaniem do ''przewodnika'' dla rosyjskich żołnierzy, którzy nieustannie 'gubią się' i 'przypadkowo' wchodzą na teren Ukrainy
-
Pojawia się więcej informacji na temat żołnierzy przebywających w niewoli u separatystów.
Wołodymyr Ruban oświadczył, że organizacja ''Korpus Oficerski'' ustaliła z separatystami z obwodu donieckiego, że jeńcy nie będą torturowani i rozstrzeliwani, a żadna ze stron nie będzie przeciwstawiała się wywożeniu z rejonu walk rannych i ciał zabitych.
Podał jednak, że są potwierdzone fakty śmierci żołnierzy, którzy znaleźli się w niewoli.
-
Szef brukselskiego wydania Financial Times: ''Urzędnik ze struktur Unii Europejskiej potwierdza - Putin powiedział Barroso, że gdyby naprawdę najechał na Ukrainę, to byłby Kijowie w ciągu dwóch tygodni''
-
14:44 "10. rocznica tragedii w Biesłanie. Politycy Unii Europejskiej, którzy chcą negocjować z Putinem, powinni pamiętać, że ten człowiek nie zna granic, nie ma litości" - pisze na Twitterze działaczka Euromajdanu.
-
14:27 Aż 680 ukraińskich żołnierzy przebywa w niewoli u wspieranych przez Moskwę separatystów prorosyjskich na wschodzie Ukrainy - poinformował generał rezerwy Wołodymyr Ruban, który jest szefem Centrum Wymiany Jeńców w Kijowie.
80 proc. pojmanych przez przeciwnika wojskowych to uczestnicy walk w Iłowajsku, który okrążony jest przez siły rosyjskiej armii i rebeliantów - powiedział na konferencji prasowej; Iłowajsk leży w pobliżu Doniecka.
Ruban ocenił, że wydarzenia w Iłowajsku "to katastrofa". - To, jak prowadzone są tam działania bojowe, wywołuje wrażenie, że armia przygotowywana jest do poddania się i pójścia do niewoli - podkreślił generał rezerwy, cytowany przez prywatną agencję informacyjną UNIAN.
-
Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiedzieli, że na rozmowach będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z
Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała dziś białoruska agencja BiełTA.
W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.
Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy.
-
W Mińsku rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy - podała agencja Interfax-Zapad.
Nie ogłoszono pełnego składu uczestników spotkania ani programu rozmów. Rzeczniczka ambasady Ukrainy na Białorusi powiedziała PAP, że ze strony ukraińskiej skład uczestników rozmów będzie taki jak ostatnio. W poprzednim posiedzeniu grupy 31 lipca w Mińsku uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.
Interfax-Zapad informuje zaś, że w rozmowach uczestniczy wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w sobotę, że w rozmowach wezmą też udział ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow oraz przedstawiciel OBWE.
-
Zagraniczni bojownicy na Ukrainie. Walczą z 'faszyzmem' i o 'przetrwanie białego człowieka'
Wojna na Ukrainie ściąga cudzoziemców, którzy walczą po obu stronach konfliktu - relacjonuje portal BBC News. Mówi się m.in. o 20 Francuzach, dwóch Hiszpanach, a także o Serbach. Pojawiały się też polskie nazwiska.
-
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko podał bardziej szczegółowe informacje dotyczące klęski ukraińskiej armii w Ługańsku. Według jego relacji ukraińscy żołnierze zniszczyli siedem czołgów przeciwnika, lecz zmuszeni byli opuścić lotnisko pod silnym ostrzałem artylerii. RBNiO ocenia, że w działaniach bojowych na wschodzie Ukrainy uczestniczy ok. 1600 żołnierzy regularnych oddziałów sił zbrojnych Rosji.
- Na kierunku ługańskim ukraińscy żołnierze otrzymali rozkaz wycofania się z portu lotniczego Ługańsk i miejscowości Heorhijiwka, która znajduje się na trasie Ługańsk-Krasny Łucz-Sniżne. Decyzja ta spowodowana była celnym ostrzałem, prowadzonym przez zawodowych artylerzystów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej - oświadczył Łysenko.
-
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziś w Kiszyniowie, że Polska domaga się przede wszystkim od Niemiec przedstawienia propozycji w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Szef polskiego MSZ pytany przez dziennikarzy o tygodniowe ultimatum, jakie Rosji dała Rada Europejska na deeskalację konfliktu na Ukrainie, oraz o możliwe kolejne sankcje, odparł, że nie do końca wierzy, by ewentualne pogłębienie sankcji
nałożonych na Rosję było skuteczne.
-
fot. Twitter
W ukraińskiej armii walczą dziś nie tylko mężczyźni.
-
W ciągu ostatniej doby w strefie operacji antyterrorystycznej zginęło 7 żołnierzy, a 25 zostało rannych - informuje sztab ATO.
-
Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że w sprawie sankcji Zachodu wobec Rosji i odpowiedzi na nie zwycięży zdrowy rozsądek i nastąpi powrót do współpracy w "zwykłym trybie". W czasie spotkania na rosyjskim Dalekim Wschodzie oświadczył, że liczy również, iż ani Rosja, ani jej partnerzy nie będą "ponosić ciężarów wzajemnych ukłuć".
-
Informacje o utracie przez siły ukraińskie lotniska w Ługańsku oficjalnie potwierdziła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. - Wojsko ukraińskie wycofało się z Ługańska - poinformował jej przedstawiciel.
-
Fot. http://mediarnbo.org/
Aktualna sytuacja na wschodzie Ukrainy
-
Na Krymie weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym kierowcy samochodów na ukraińskich numerach mogą przebywać na półwyspie przez maksymalnie 90 dni. Kto nie przerejestrował auta, dostaje mandat - informuje 'Ukraińska Prawda'.
-
Fot. twitter.com/Freetradnistria
Ochotnicy z Naddniestrza pojechali ze wsparciem do Mariupola - można przeczytać na Twitterze na profilu, który sympatyzuje z rebeliantami.
-
Co dziś w Rosji piszczy? Nazywają Tuska "politykiem wagi ciężkiej". To w Rosji spory komplement
CO DZIŚ W ROSJI PISZCZY. Prowadzący ?Wielkie wiadomości?, cotygodniowy program informacyjny na państwowym kanale Rossija-1, czyli przekazujący narodowi kremlowskie słowo na niedzielę, o wyborach władz europejskich wczoraj ledwie wspomniał.
-
PILNE
Denis Puszylin, jeden z liderów samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, poinformował na Twitterze, że rebelianci przejęli kontrolę nad lotniskami w Doniecku i Ługańsku.
-
Fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/AP
"Powiem, na czym polega tragedia, jaka się teraz odbywa. Na czym polega cel i sens operacji wojennej prowadzonej na wschodzie? I skąd wzięła się intensyfikacja tych działań... Działania ochotników zostały wywołane tym, że regularne oddziały ukraińskie otoczyły spore terytorium i ostrzeliwują dzielnice mieszkalne bezpośrednim ogniem. To jest coś, czego - niestety - w wielu państwa, w tym w Europie nie chcą widzieć".
Tak swoim obywatelom sytuację na Ukrainie tłumaczy Władimir Putin.
-
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow jako "absolutnie prowokacyjną" politykę NATO polegającą na ciągłym rozszerzaniu się i zbliżaniu do granic Rosji. Na spotkaniu ze studentami wezwał Zachód do porzucenia "polityki stawiania ultimatum".
- Kładziemy na stole rozmów inicjatywę strategiczną, z którą wystąpił nasz prezydent - utworzenia gospodarczej przestrzeni, współpracy humanitarnej i bezpieczeństwa od Lizbony do Władywostoku - powiedział minister na dorocznym spotkaniu z wykładowcami i studentami elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).
W piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiadomił, że Ukraina rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO. Poinformował, że jego rząd skieruje projekty ustaw w tych sprawach do parlamentu.
-
Połowa Ukraińców popiera prowadzenie operacji antyterrorystycznej na wschodzie, jedna trzecia jest temu przeciwna - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Ukraiński Instytut Badań Społecznych imienia Aleksandra Jarmenki.
56 proc. ankietowanych w pełni lub częściowo popiera prowadzenie operacji antyterrorystycznej. 57 proc. uważa, że to słuszne działanie, ale obecny etap operacji powinien być zakończona jak najszybciej, a władze powinny rozpocząć poszukiwanie kompromisowych i pokojowych regulacji.
34 proc. pytanych jest zdania, że niezależnie od wszystkiego operacja antyterrorystyczna powinna być kontynuowana. Co dziesiąta osoba wstrzymała się z odpowiedzią.
-
Ochotniczy batalion OUN, nawiązujący do tradycji OUN-UPA, apeluje do prezydenta Petra Poroszenki o przyznanie oficjalnego statusu oraz przekazanie uzbrojenia. Apel Borysa Humeniuka został opublikowany w internecie.
-
Szef MSW Arsen Awakow podjął decyzję o wzmocnieniu ochotniczego batalionu Gwardii Narodowej Donbas. Żołnierze mają dostać broń artyleryjską i moździerzową oraz pojazdy opancerzone. Ciężki sprzęt mają dostać też inne ochotnicze bataliony. To reakcja na skuteczną ofensywę rebeliantów, którzy w ostatnich tygodniach przejmują kolejne punkty na wschodzie Ukrainy.
-
Poroszenko: Wydarzenia ostatnich dni pokazały, że Rosja rozpoczęła bezpośrednią i otwartą agresję przeciwko Ukrainie. Jak dodał, sytuacja w strefie walk zaaostrzyła się w ostatnich dniach.
-
Fot. MAXIM ZMEYEV/REUTERS
Siergiej Ławrow zapewnia, że Ukraina nie musi obawiać się wojskowej interwencji ze strony Federacji Rosyjskiej. Dodał, że Rosja optuje za pokojowym rozwiązaniem ukraińskiego konfliktu, w sposób ?biorący pod uwagę interesy wszystkich regionów?.
-
Ukraińscy spadochroniarze walczą z batalionem rosyjskich czołgów o lotnisko w Ługańsku na wschodzie kraju - poinformowało rano dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie.
"Trwa walka obronna ukraińskich spadochroniarzy ze wzmocnionym batalionem czołgowym sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej o utrzymanie lotniska w Ługańsku" - głosi komunikat dowództwa operacji antyterrorystycznej zamieszczony na Facebooku.
-
Zacięte walki wokół Doniecka i Ługańska. 'Obecność rosyjskich żołnierzy jest potwierdzona'
Nie ustają zacięte walki wokół Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy. Tymczasem w stolicy Białorusi, Mińsku, ma dojść dzisiaj do spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE.
-
Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin zapowiedział, że weźmie udział w dzisiejszych rozmowach w Mińsku z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE. Wyraził przy tym opinię, że spotkanie nie przyniesie przełomu.
Purgin, który wypowiadał się dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS oświadczył, że spotkanie tzw. grupy kontaktowej w Mińsku będzie "tylko pierwszym krokiem" w negocjacjach. - Punkt wyjścia się nie zmienił. Posiedzenie grupy kontaktowej, oczekiwane w poniedziałek, to tylko pierwszy krok w negocjacjach. Każda ze stron przedstawi listę zagadnień, o których chce rozmawia" - oświadczył.
Trwa wczytywanie...
- Wiktoria Beczek, Gazeta.pl
- Śledź na żywo relacje o Ukrainie w aplikacji Gazeta.pl LIVE
- Zacięte walki wokół Doniecka i Ługańska. "Obecność rosyjskich żołnierzy jest potwierdzona"
- Anne Applebaum: Czy przygotowania do wojny to histeria? A może ich brak jest naiwnością?
- Kreml: Kijów powinien negocjować z Noworosją, a nie z Rosją
- Dwaj ukraińscy oficerowie wysadzili się w powietrze, zabijając 12 Rosjan
-
W czwartek konferencja rządu ws. obostrzeń. Onet: Pełne otwarcie galerii handlowych. Kłopot ze szkołami
-
Prof. Andrzej Rzepliński o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji: To nie jest wyrok!
-
Rząd opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw
-
Horoskop dzienny - czwartek 28 stycznia 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
-
Uzasadnienie do orzeczenia TK ws. aborcji pojawiło się "nie wiadomo skąd"? Część sędziów nie chciała go podpisać
- Kraków. Dostała skierowanie na aborcję, zaraz potem zaczął obowiązywać wyrok TK. "Nie można już zrobić"
- "Załatwię, ile chcecie". Policja zatrzymała handlarza rzekomymi szczepionkami. Jest wniosek o areszt
- Komentarze po decyzji rządu ws. przedłużenia obostrzeń. "Stoki to pewnie latem otworzą"
- Prawnik o wyroku TK: Legalizacja tortur i fundamentalizm. Konsekwencje mogą grozić za sam kontakt z kliniką
- Niedzielski: Będziemy chcieli złożyć zamówienie na 4-5 mln dodatkowych szczepień