Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]

Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]

 • wtorek, 03 czerwca 2014
 • WTOREK NA UKRAINIE

  - Północna cześć obwodu Donieckiego została całkowicie oczyszczona z terrorystów. Zniszczyliśmy bazy i obozy wojskowe bojowników. Zdobyliśmy ich główny punkt warowny w miejscowości Semeniwka, odzyskaliśmy kontrolę nad miastem Krasny Łyman - poinformował tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

  We wtorkowych starciach według różnych źródłem zginęło od 300 do 500 separatystów. Straty po stronie ukraińskiego wojska wyniosły trzech zabitych i 50 rannych.

  - Zniszczyliśmy dziś najliczniejsze jednostki bojowników, co w najbliższej perspektywie otwiera możliwość oswobodzenia od terrorystów centralnego Donbasu - ogłosił Turczynow.

  Tymczasowy prezydent Ukrainy podpisał rozporządzenie, które nakazuje ministerstwu obrony przygotowanie analizy „zasadności i możliwości wprowadzenia stanu wojennego w regionie Doniecka i Ługańska”. „Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy. Aby zapobiec masowej śmierci cywilów i żołnierzy” - napisano w uzasadnieniu.

  - We wtorek wieczorem ponad 300 nieznanych, uzbrojonych napastników zaatakowało Gwardię Narodową stacjonującą w Ługańsku i otworzyło ogień w kierunku milicjantów. Walki trwają - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • fot. Twitter

  Smutny krajobraz po walkach w Krasnym Łymanie.

  Przez niemal cały wtorek ukraińscy żołnierze walczyli z separatystami w 30-tysięcznym mieście w obwodzie donieckim. Wieczorem władze w Kijowie ogłosiły, że odzyskały kontrolę nad miastem.

  Na zdjęciach i filmach publikowanych przez mieszkańców w internecie widać zniszczone domy, budynki szpitala z powybijanymi oknami i uszkodzonymi po eksplozji ścianami. Poważnie ranny miał zostać chirurg Wasilij Szistka. Na jednym z filmów widać martwego mężczyznę leżącego przy dworcu kolejowym.

  fot. Twitter

  Szpital w Krasnym Łymanie po starciach pomiędzy separatystami:

  fot. Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Pierwszy ranny funkcjonariusz Gwardii Narodowej Ukrainy.

  Film zawiera sceny drastyczne

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Ciężki ostrzał w Ługańsku:

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - We wtorek wieczorem ponad 300 nieznanych, uzbrojonych napastników zaatakowało Gwardię Narodową stacjonującą w Ługańsku i otworzyło ogień w kierunku milicjantów - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

  - Korzystają z ciężkiej broni: karabinów maszynowych i moździerzy. Walka trwa - mówi komunikat SBU.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Ponad 50 ochotników z batalionu „Azowskiego” złożyło dziś w Kijowie przysięgę na wierność Ukrainie.

  Batalion powstał w strukturach ukraińskiego MSW. Wstąpili do niego byli aktywiści euromajdanu i byli wojskowi. Niedługo zostaną wysłani na wschodnią Ukrainę jako wsparcie dla żołnierzy, którzy walczą tam z separatystami

  Średni wiek ochotników to 25 lat. Przed przyjęciem do batalionu spędzili kilka tygodni w obozie szkoleniowym pod Kijowem. Instruktorzy wojskowi uczyli ich posługiwania się bronią, prowadzenia akcji na tyłach wroga, pierwszej pomocy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - Jestem przekonany, że Krym odzyska swą wolność, będzie znowu ukraiński, a Ukraina będzie razem z Krymem - mówił dziś prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko podczas wizyty na Zamku Królewskim w Warszawie.

  Uznał, że walka Ukraińców jest walką o wolność, demokrację i spełnienie aspiracji Ukraińców, pragnących dołączyć do Europy. "To właśnie dlatego pół roku temu miliony ludzi wyległy na Majdan. Zapłaciliśmy za to ogromną cenę, widzieliśmy Niebiańską Sotnię, która oddała życie za rewolucję w czasie trwania tej rewolucji, i dziś każdego dnia musimy płacić ogromną cenę. Codziennie, zarówno cywile, jak i żołnierze ukraińscy giną z ręki agresora i najeźdźcy - mówił Poroszenko.

  Poroszenko dziękował również za powszechne wsparcie dla swojego kraju. - Cieszymy się widząc, że cała Europa też jest zjednoczona we wsparciu dla Ukrainy, we wsparciu dla wolności i demokracji. Widzimy że cały świat w tej chwili stoi u naszego boku. Agresor skazany jest na izolację - dodał prezydent Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • fot. AP

  Ołeg Turczynow nakazał "zbadanie możliwości wprowadzenia stanu wojennego na wschodzie Ukrainy".

  Tymczasowy prezydent Ukrainy podpisał dziś rozporządzenie, które nakazuje ministerstwu obrony, aby we współpracy z innymi resortami przygotowało analizę zasadności i możliwości wprowadzenia stanu wojennego na terenie Donbasu.

  „Aby zapobiec rozprzestrzenianiu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy. Aby zapobiec masowej śmierci cywilów, żołnierzy i funkcjonariuszy milicji. Aby zapewnić stabilizację i przywrócić normalne warunki życia w tym regionie” - zapisano w uzasadnieniu rozporządzenia nr 936/2014-rp.

  Dokument mówi o możliwości wprowadzenia stanu wojennego w regionie Doniecka i Ługańska. Tam separatyści proklamowali dwie niezależne od Kijowa republiki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - We wtorek w miejscowości Semeniwka pod Słowiańskiem zginęło ponad pół tysiąca separatystów, a ok. 1,5 tys. zostało rannych - mówi serwisowi LigaBizenssInform źródło w sztabie operacji antyterrorystycznej. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

  We wtorkowej operacji brały udział "liczne jednostki wojska, pojazdy opancerzone, samoloty i artyleria". Straty po stronie ukraińskiego wojska wyniosły trzech zabitych i 50 rannych.

  - Zniszczyliśmy jedną z głównych baz terrorystów - dodaje źródło.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • MON: Osiem ukraińskich samolotów w rękach Rosjan. Możliwe prowokacje

  P.o. ministra obrony Ukrainy Mychajło Kowal poinformował kraje NATO, że w rękach rosyjskich wojskowych jest osiem samolotów MiG-29 w barwach Ukrainy. Rosjanie przejęli je podczas aneksji Krymu. Są sprawne i nadają się do przeprowadzenia operacji wojskowych.

  Władze w Kijowie obawiają się, że samoloty zostaną wykorzystane do prowokacji na wschodzie kraju.

  - Taka prowokacja miałaby przekonywać, że siły powietrzne Ukrainy atakują ludność i obiekty cywilne. Rosyjskie media od kilku tygodni twierdzą, że siły zbrojne Ukrainy atakują ludność cywilną, a ewentualna prowokacja uwiarygodniałaby taką wersję - informuje za ukraińskim MON Polskie Radio.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Północna cześć obwodu Donieckiego została dzisiaj całkowicie oczyszczona z terrorystów. Zniszczyliśmy bazy i obozy wojskowe bojowników. Zdobyliśmy ich główny punkt warowny w miejscowości Semeniwka, odzyskaliśmy kontrolę nad miastem Krasny Łyman - poinformował tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

  - Zniszczyliśmy dziś najliczniejsze jednostki bojowników, co w najbliższej perspektywie otwiera możliwość oswobodzenia od terrorystów centralnego Donbasu - dodaje w opublikowanym we wtorek wieczorem komunikacie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • OBWE: obserwatorzy przetrzymywani na Ukrainie żyją

  - Wchodzący w skład dwóch grup obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy znajdują się w rękach separatystów na Ukrainie, są cali i zdrowi - powiedział we wtorek sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier (po lewej).

  W czasie debaty w genewskim Centrum Polityki Bezpieczeństwa Zannier zapewnił, że "jego priorytetem jest doprowadzenie do natychmiastowego uwolnienia obserwatorów, bez żadnych warunków".

  "Wiemy, gdzie oni przebywają. Żyją i mają się dobrze" - powiedział dziennikarzom.

  Pierwsza grupa obserwatorów zaginęła 26 maja w rejonie Doniecka, na wschodzie Ukrainy. Z kolei czterej inni obserwatorzy OBWE, a także ich ukraiński tłumacz, zaginęli 29 maja w obwodzie ługańskim, również na wschodzie kraju.

  Według agencji Interfax-Ukraina w skład grupy, z którą nie ma kontaktu od 26 maja, wchodzą obywatele Szwajcarii, Estonii, Turcji i Danii. Nie jest znana przynależność państwowa obserwatorów z drugiej grupy.

  Zannier mówił także, że oskarżenia o szpiegostwo formułowane przez prorosyjskich separatystów pod adresem obserwatorów OBWE, "którzy pracują na podstawie mandatu i informują o sytuacji bezpieczeństwa", są "skandaliczne".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - Dziękujemy panu za piękną i mądrą walkę, która na razie nie skończyła się zwycięstwem; jednocześnie prosimy: walcz pan dalej! - zwrócił się do laureata Nagrody Solidarności Mustafy Dżemilewa pierwszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa.

  fot. Anne Aplebaum/Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - Mam nadzieję, że niedługo słowo „Majdan” będzie tak rozpoznawalny na świecie jak słowo „Solidarność”. Te wspaniałe idee 25 lat wolności są znakomitym przykładem dla budowania niezależnego, niepodległego, wolnego, demokratycznego społeczeństwa Ukrainy - mówił na Zamku Królewskim prezydent elekt Petro Poroszenko.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew odebrał w Warszawie Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy.

  - To bardzo duże moralne wsparcie. Dziś jest ono potrzebne jak nigdy wcześniej - mówił Dżemilew.

  - Pragnę w stronę laureata, ale też wszystkich obrońców praw człowieka na świecie skierować słowa, które są parafrazą pierwszych wierszy hymnów narodowych tak Polski, jak Ukrainy: Jeszcze wolność nie zginęła, póki wy żyjecie! - mówił Radosław Sikorski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - Separatyści starają się odciąć południową cześć obwodu ługańskiego - donosi telewizja Espresso.

  - Obwód ługański dzieli się dwie mniej więcej równe części. Na południu znajduje się region bardziej uprzemysłowiony i prorosyjski. Na północy są tereny wiejskie i zamieszkiwanie przez ludzi o nastawieniu proukraińskim. Granicą pomiędzy tymi dwoma regionami jest rzeka Doniec - informuje telewizja.

  Od początku tygodnia separatyści wysadzili most drogowy i kolejowy nad rzeką Doniec. To czwarty zniszczony w ostatnim czasie most.

  - Próbują odizolować południową część regionu od północnej, gdzie nie mają poparcia i gdzie stacjonują ukraińskie siły zbrojne - komentuje Espresso.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • I jeszcze nagranie z centrum Krasnego Łymanu. Budynki miejscowego szpitala po dzisiejszych walkach.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Ewakuacja rannych żołnierzy. W walkach o Krasny Łyman zginęło dziś dwóch wojskowych a 42 zostało rannych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Dzisiejsze starcia pod Krasnym Łymanem. Film nakręcony kamerą GoPro zamontowaną na hełmie ukraińskiego żołnierza.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Petro Poroszenko przyleciał do Warszawy

  Prezydent elekt Ukrainy rozpoczął we wtorek po południu wizytę w Polsce. Weźmie udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 25-leciem polskiej wolności. W Warszawie spotka się też m.in. z prezydentami USA i Polski.

  Barack Obama mówił dziś, że podczas rozmowy z Poroszenką będzie chciał usłyszeć, czego potrzebuje Ukraina i co będzie w tej chwili dla niej najskuteczniejsze. Jak dodał, na podstawie rozmów, które do tej pory były przeprowadzane z urzędnikami z Ukrainy, wnioskuje, iż "są bardzo zainteresowani tym, żeby było dostarczane wsparcie gospodarcze".

  Więcej informacji na temat wtorkowych spotkań na szczycie:

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  fot. AP

  - Po trwających od rana walkach miasto Krasny Łyman zostało już prawie odbite - mówi serwisowi UNN źródło w Gwardii Narodowej Ukrainy.

  - Południowa i środkowa część Krasnego Łymanu zostały już w pełni oczyszczone z terrorystów. Zniszczyliśmy wszystkie blokady, jakie tam postawili. Zacięta walka nadal toczy się w północnej części. Terroryści używają tam moździerzy w dzielnicach mieszkalnych - mówi źródło.

  Według UNN ukraińskie wojsko przeszukuje domy w odbitych dzielnicach Krasnego Łymanu. Szuka separatystów, którzy mogli ukryć się na strychach i w piwnicach.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Mieszkańcy Krasnego Łymanu publikują na YouTube nagrania ukraińskich transporterów opancerzonych jadących w stronę miasta. I krążących nad Krasnym Łymanem samolotów wojska.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Ukraińscy żołnierze szturmują zajęte przez separatystów miasto Krasny Łyman w obwodzie donieckim.

  - Wcześniej postawiliśmy separatystom ultimatum. Albo złożą broń, albo zostaną wyeliminowani - mówi Ukraińskiej Prawdzie szef centrum prasowego operacji antyterrorystycznej Władislaw Seleznew.

  - W dzisiejszych starciach zginęło dwóch funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, a 42 zostało rannych. Około 300 uzbrojonych bandytów zginęło lub odniosło rany. Tam toczy się prawdziwa walka - dodaje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  UE chce podpisać drugą część umowy z Ukrainą 27 czerwca

  UE chciałby podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej na marginesie unijnego szczytu 27 czerwca w Brukseli - poinformował we wtorek wysoki rangą unijny urzędnik. Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z UE mają podpisać Gruzja i Mołdawia.

  - Pracujemy nad tym. Kwestią techniczną jest, czy będziemy gotowi na czas, do 27 czerwca. Ale nie ma żadnych wątpliwości co do naszego politycznego zobowiązania, które wielokrotnie powtarzaliśmy - powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel UE.

  Przypomniał, że Unia podjęła "polityczne zobowiązanie", że druga część umowy z Ukrainą, dotycząca stworzenia strefy wolnego handlu, zostanie podpisana po wyborach prezydenckich w tym kraju, które odbyły się 25 maja.

  W zeszłym tygodniu amerykański dziennik "Wall Street Journal" napisał, powołując się na nieoficjalne informacje, że nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko miał poprosić UE o czas na uspokojenie sytuacji w swoim kraju przed podpisaniem drugiej części umowy. Jednak służby prasowe Poroszenki przekazały później, że opowiada się on za jak najszybszym sfinalizowaniem umowy z Unią.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Strażnicy z Ługańska są w pułapce, bo miasto jest zajęte przez separatystów, którzy proklamowali tam Ługańską Republikę Ludową.

  Tak wygląda jednostka Straży po wczorajszym ostrzale:

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Trwa blokada siedziby Straży Granicznej w Ługańsku. Separatyści szykują się do szturmu

  Budynek jest zablokowany od wczoraj, gdy ok. 400 separatystów zaatakowało Straż Graniczną. Uzbrojeni ludzie okrążyli jej siedzibę w Ługańsku i ostrzeliwali ją z broni maszynowej oraz granatników. Ukraińskie wojsko wysłało na pomoc pogranicznikom lotnictwo, które ostrzałem rozproszyło napastników. Zginęło pięciu separatystów. Dziesięciu ukraińskich strażników zostało rannych.

  - Wokół naszej siedziby znów zgromadziła się duża liczba uzbrojonych mężczyzn, w tym tzw. rosyjskich Kozaków. Są uzbrojeni w ciężką broń: moździerze, granatniki przeciwpancerne, ciężkie karabiny maszynowe. W każdej chwili mogą nas zaatakować - cytują anonimowych pograniczników ukraińskie media.

  Separatyści mieli im postawić ultimatum, żądając poddania się do godz. 17.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Na YouTube jest już nagranie pokazujące, jak separatyści ostrzelali jeden z ukraińskich śmigłowców nad Słowiańskiem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Wacław Radziwinowicz, Moskwa

  Separatyści nie zestrzelili ukraińskiego helikoptera. Jak poinformował korespondent telewizji Rossija 24 udało im się rzeczywiście trafić w maszynę, ale jej pilot zdołał wylądować.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • fot. Reuters

  MSZ: Putina nie będzie na zaprzysiężeniu Poroszenki

  MSZ w Kijowie potwierdziło we wtorek, że prezydenta Rosji Władimira Putina nie zaproszono na sobotnią uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Wcześniej informowały o tym ukraińskie media.

  "Rosja została zaproszona na poziomie charge d'affaires ambasady Rosji na Ukrainie" - oświadczył szef departamentu informacyjnego resortu ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis. Obecnie Rosja nie ma ambasadora na Ukrainie.

  Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow mówił w niedzielę, że rosyjski prezydent nie otrzymał zaproszenia na inaugurację prezydentury Poroszenki. MSZ Ukrainy oświadczyło w odpowiedzi, że zaproszenia będą rozsyłane dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, co nastąpiło w poniedziałek.

  Wiadomo już, że w uroczystościach związanych z objęciem urzędu prezydenta przez Poroszenkę wezmą udział m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski i wiceprezydent USA Joe Biden.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Rossijskaja Gazieta": biathlonistka Pidhruszna walczy pod Słowiańskiem

  Rządowa "Rossijskaja Gazieta" zasugerowała we wtorek, że Ołena Pidhruszna, ukraińska mistrzyni olimpijska z Soczi i wiceminister sportu w ukraińskim rządzie z bronią w ręku walczy z prorosyjskimi separatystami w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy.

  "RG" powołuje się na umieszczoną w internecie fotografię, na której - jak podaje - "młoda kobieta z daleka podobna do Pidhrusznej pozuje w mundurze polowym z automatem w ręku na górze Karaczun pod Słowiańskiem w obozie sił uczestniczących w tzw. operacji antyterrorystycznej".

  "Trudno jest na sto procent rozpoznać mistrzynię olimpijską z Soczi Pidhruszną na fotografii, choć całkowicie zaprzeczać podobieństwu też nie można" - zaznacza "RG".

  Dziennik konstatuje, że życiorys Pidhrusznej przemawia za tym, że mogła ona okazać się pod Słowiańskiem z karabinem w ręku. "Rossijskaja Gazieta" przypomina, że "Ołena rok temu została żoną aktywnego działacza ukraińskiego nazizmu, deputowanego do Rady Najwyższej z ramienia partii Swoboda Ołeksija Kajdy, znanego sympatyka biathlonu".

  Dziennik podkreśla, że Pidhruszna zaprzeczyła tym doniesieniom, oświadczając, iż wywołują one "szok i poczucie niesprawiedliwości". Biathlonistka wyjaśniła, że nie mogła być pod Słowiańskiem, gdyż w tym czasie organizowała cykl koncertów galowych i imprez sportowych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - Prezydent Władimir Putin spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w piątek we Francji przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - poinformował we wtorek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.  Sprecyzował, że spotkanie z niemiecką kanclerz jest zaplanowane "na piątek rano przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • - Wczoraj żołnierze powinni byli wyjechać do wschodnich obwodów na manewry i potem do udziału w operacji antyterrorystycznej, ale ich rodziny zablokowały wyjazd z jednostek. Ludzie powalali drzewa, żeby zablokować wyjazd - powiedział Josyp Sytnyk, zastępca szefa lwowskiej administracji obwodowej, na posiedzeniu rady obwodu.  

  Według niego ludzie protestowali nie przeciwko samemu wyjazdowi żołnierzy, ale dlatego, że według nich selekcja odbyła się w sposób niesprawiedliwy. Rodziny żołnierzy mówią także, że wyznaczeni do wyjazdu nie są należycie przygotowani. Pojawiły się ponadto informacje, że część poborowych dała łapówki, by zwolniono ich ze służby.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Obama pytany - na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim - o to, co Stany Zjednoczone mogą zaoferować Ukrainie, powiedział:

  -Już czekam na szansę rozmowy z prezydentem elektem Ukrainy. Chciałbym od niego usłyszeć co on uważa, że będzie najskuteczniejsze.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Kolejne zdjęcie zestrzelonego helikoptera.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

  - Ukraińcy powinni sami zadecydować o przyszłości swojego kraju, bez zewnętrznych interferencji - powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.  

  Obama zgodził się z Komorowskim, że "należy dążyć do ułożenia dobrych stosunków z Rosją, ale jednocześnie niepoświęcania podstawowych zasad w imię tychże stosunków".  

  - To, czego nauczyła nas historia - a nikt nie rozumie tego lepiej od Polaków - to fakt, że podstawowe zasady integralności terytorialnej, suwerenności i wolności, możliwość tego, aby ludzie sami określali przyszłość swego kraju, są kamieniem węgielnym pokoju i bezpieczeństwa, którymi Europa cieszyła się przez ponad pół wieku - mówił prezydent USA

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi nie wysłano zaproszenia na zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - doniosła agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła dyplomatyczne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Radosław Sikorski na łamach francuskiego "Le Monde" zaapelował do Francji, żeby anulowała swoją umowę z Rosją na sprzedaż Mistrali.

  - Rosja nie kryje, do czego te okręty mają służyć. Do utrzymania w strachu sąsiadów Rosji w obrębie Morza Czarnego. Francja nie chce chyba stawiać się w pozycji, w której dostarcza broń agresorowi - powiedział Sikorski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Petro Poroszenko złożył właśnie mandat deputowanego w Radzie Najwyższej - informuje agencja UNIAN.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres USA do poparcia jego propozycji w sprawie wydatkowania 1 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej - głosi wtorkowy komunikat Białego Domu.  

  W ten sposób Obama chce uspokoić sojuszników z NATO, którzy obawiają się działań Rosji na Ukrainie - komentuje AP.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Jaceniuk poinformował, że w Berlinie trwają negocjacje cenowe między ukraińskim Naftohazem a Gazpromem jednak ocenił, że Rosjanie mogą w ten sposób grać na czas.

  - Może to być próba zdobycia dodatkowego czasu, co może być związane z wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Normandi w najbliższy piątek - podkreślił.  Premier oświadczył przy tym, że nie znikło niebezpieczeństwo przerwania dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę.

  - Otwarcie mówimy, że kwestia ta nie została zdjęta z porządku dziennego - powiedział.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Krasnyj Łyman

  W okolicy miejscowości Krasnyj Łyman, gdzie toczy się operacja antyterrorystyczna, separatyści zestrzelili śmigłowiec.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Ołeksandr Turczynow oświadczył, że siły antyterrorystyczne zdołały odbić atak separatystów na jednostkę Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w Ługańsku. Trwał on od poniedziałku rano.

  - Z powietrza zniszczono posterunki terrorystów w obwodzie ługańskim i zaatakowano oddziały terrorystów oraz udaremniono próbę zniszczenia jednostki naszej straży granicznej na przedmieściach Ługańska - powiedział podczas posiedzenia parlamentu, którego jest przewodniczącym.  

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • "Życie ukraińskiego poborowego"

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Ukraina nadal uważa, że powinna płacić 268,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu i jeśli nie dojdzie w tej sprawie do porozumienia z Gazpromem, obie strony spotkają się w sądzie - oświadczył we wtorek premier Arsenij Jaceniuk.  

  Szef rządu uznał, że żądania Rosji, która domaga się, by od 1 kwietnia Kijów płacił 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych paliwa, to cena polityczna.  

  - W żadnych warunkach Ukraina nie będzie płaciła Rosji 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To nie jest cena rynkowa, a polityczna i jeśli Rosja traktuje Ukrainę jako dojną krowę, to się głęboko myli - powiedział, przedstawiając w parlamencie raport na temat bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Prokuratura ukraińska podaje statystyki: od początku starć z separatystami na wschodzie Ukrainy zginęło 180 osób. 59 z nich to żołnierze. 293 osoby zostały ranne, Separatyści od marca porwali 220 osób - podaje prokuratura.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Susan Walsh

  Na zaprzysiężeniu Poroszenki będzie także wiceprezydent USA Joe Biden - poinformował w poniedziałek Biały Dom.  

  Wciąż nie wiadomo, czy do Kijowa przybędzie w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow mówił w niedzielę, że Putin nie otrzymał zaproszenia na inaugurację prezydentury Poroszenki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Uroczystość zaprzysiężenia Poroszenki odbędzie się w sobotę o godzinie 10 (9 czasu polskiego) - postanowili ukraińscy posłowie.

  Na zaprzysiężenie przyjedzie m.in. prezydent Polski Bronisław Komorowski - informował w poniedziałek PAP minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ukraiński parlament zdecydował o areszcie i rozpoczęciu postępowania kryminalnego przeciw Olehowi Cariowowi, byłemu już kandydatowi na prezydenta, wywodzącemu się z obozu Wiktora Janukowycza.

  Cariow jest oskarżony o to, że w marcu i kwietniu "publicznie nawoływał do obalenia porządku konstytucyjnego na Ukrainie".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Vadim Ghirda (AP Photo/Vadim Ghirda)

  Najnowsze zdjęcia z Ukrainy - prorosyjski bojownik w Ługańsku....

  Fot. Efrem Lukatsky (AP Photo/Efrem Lukatsky

  ... i opancerzony transporter ukraińskiej armii w okolicach Słowiańska.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ukraińska Rada Najwyższa zdecydowała, że Petro Poroszenko, prezydent-elekt, oficjalnie rozpocznie swoją kadencję 7 czerwca.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Alex Kuzmin/REUTERS

  - Chcemy teraz wyzwolić północny Donieck. Mamy duże szanse, żeby tak się stało, bo operacja na razie odbywa się z dużym sukcesem. Dziś rano zginęło wielu terrorystów -powiedział agencji UNIAN przewodniczący Rady Najwyższej, Oleksandr Turczynow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Na fotoblogu "Słowiańsk" pojawił się film z porannych godzin w mieście.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • A co dzieje się w Ługańsku?

  Obie strony - separatyści-snajperzy na dachach i żołnierze Gwardii Narodowej - spodziewały się, że w nocy dojdzie do starć. Nic takiego się nie wydarzyło. Słychać było pojedyncze strzały, ale nikt nie został ranny.

  "Terroryści w mieście są otoczeni i nie mogą liczyć na posiłki" - komentuje agencja UNIAN, sugerując, że wkrótce akcja antyterrorystyczna zakończy się w tym mieście sukcesem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Jeszcze raz Tymczuk: Rosja zamierza wykorzystać przejęty od Ukrainy MIG 29, żeby rozpętać kilka prowokacji na wschodzie Ukrainy - pisze na Facebooku ekspert.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Według Dmitro Tymczuka, cenionego wojskowego eksperta z Ukrainy, po porannej zasadzce, oprócz 13 rannych, jest także ofiara śmiertelna.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Akcja antyterrorystyczna nie zaczęła się najlepiej. Według "Ukraińskiej Prawdy" po zasadzce na przedmieściach Słowiańska, 13 ukraińskich żołnierzy jest rannych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Gazprom przełożył o tydzień gazową wojnę z Ukrainą

  Skandal kolejnej gazowej wojny Rosji z Ukrainą i Europą nie zakłóci w piątek spotkania prezydenta Rosji z liderami Zachodu na obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Gazprom zapowiedział, że daje jeszcze tydzień ukraińskiemu koncernowi Naftohaz na spłatę długów za gaz

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Ukrainian Reporter

  "To niezły paradoks - Berkut, który był wykorzystywany do walki z demonstrantami na Majdanie, dziś strzela do Rosjan na wschodzie kraju" - podaje Ukrainian Reporter na Twitterze.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Moskwa zapomniała, jak bombardowała?

  Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo przeciw ukraińskim wojskowym, oskarżając ich o zbrodnie wojenne. Cóż, w Moskwie wstydu nie mają, za to zapasy bezczelności - niewyczerpane - pisze Wacław Radziwinowicz.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Mieszkańcy Słowiańska, Kramatorska i miejscowości Krasnyj Łyman lepiej niech zostaną dzisiaj w domu - napisał na Facebooku minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Minister poinformował, że od 7:45 lokalnego czasu trwa w tych miastach ofensywa a siły Gwardii Narodowej przejęły już pod Słowiańskiem kilka kolejnych drogowych barykad, postawionych na wjeździe do miasta przez separatystów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • W Kijowie Majdan, a na wschodzie wojna

  Wczoraj Centralna Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła Petra Poroszenkę nowym prezydentem Ukrainy. Dzień wcześniej odbył się pierwszy od dwóch miesięcy Wiec na Majdanie. A na wschodzie kraju wciąż trwa operacja antyterrorystyczna.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Rosyjska delegacja nie będzie uczestniczyć w czerwcowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy .

  Poinformował o tym szef rosyjskiej delegacji, Alieksiej Puszkow na łamach "Izwiestia". To kolejny miesiąc bojkotu Zgromadzenia Parlamentarnego przez Rosję, która przestała uczestniczyć w spotkaniach po aneksji Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Fot. Ukraińska Prawda

  Organizacja "Centrum Dziennikarstwa Śledczego" z Ukrainy poinformowała, że dwoje jej członków zostało zatrzymanych przez samoobronę krymską w Symferopolu. To Serhij Mokruszyn i Wladlen Melnikow.

  Według relacji Centrum, wszystko wydarzyło się 2 czerwca po południu. Do dziennikarzy podeszli ludzie, podający się za lokalną milicję. Nie chcieli się wylegitymować, nie podali także, pod jakim zarzutem zatrzymują dziennikarzy.

  Jeden z nich został brutalnie pobity, drugiemu rozbito okulary na twarzy, Według "Ukraińskiej Prawdy", obaj są teraz w szpitalu.

  Fot. Ukraińska Prawda

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • poniedziałek, 02 czerwca 2014
 • Na dziś kończymy już relację na żywo z wydarzeń dotyczących sytuacji na Ukrainie.

  Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za uwagę i życzymy spokojnej nocy.

  Jeśli zdarzy się coś ważnego, natychmiast Was o tym poinformujemy. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń:

  Ukraińscy pogranicznicy rozgromili separatystów, Gazprom i Naftohaz „robią sobie przerwę” [PODSUMOWANIE DNIA]

  Lokalny punkt kontroli w Ługańsku pilnowany przez ukraińskich pograniczników został w nocy zaatakowany przez separatystów. Walki między nimi trwały cały dzień. Wieczorem bój zakończył się zwycięstwem ukraińskich funkcjonariuszy. Z kolei w Brukseli trwały rozmowy między rosyjskim Gazpromem a ukraińskim Naftohazem - jak podała „Ukraińska Prawda”. Obie firmy porozumiały się, że nie będą składać sprawy do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Szef Gazpromu powiedział też, że „robią sobie przerwę” od sporów do 9 czerwca. Oto podsumowanie wydarzeń dnia dot. Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Znaczna część mieszkańców Ługańska ewakuuje się z miasta. Separatyści zajęli pozycje na najwyższych piętrach budynków, a niektórych mieszkańców po prostu wyrzucili z ich mieszkań – podaje agencja UKR Inform, powołując się na relację naocznego świadka.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Zakończyła się bitwa między separatystami a ukraińskimi pogranicznikami w Ługańsku – podaje agencja UKR Inform.

  Walki między obiema grupami trwały dziś z przerwami właściwie cały dzień. Teraz ostatecznie się zakończyły. Separatyści zostali rozgromieni przez ukraińskie służby w tym specnaz i siły lotnicze, które pomagały pogranicznikom.

  W bitwie 10 ukraińskich pograniczników zostało rannych, w tym czworo ciężko. Na razie nie informacji o liczbie poszkodowanych separatystów.

  Na zdjęciach: separatyści w Ługańsku dziś (2 czerwca)

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz podczas rozmów w Brukseli podjęły decyzję, że na razie nie będą sądzić się w trybunale arbitrażowym w Sztokholmie, a swoiste zawieszenie broni między nimi ma potrwać do 9 czerwca – podaje „Ukraińska Prawda”.

  Portal cytuje szefa Gazpromu Ołeksija Millera, który poinformował o tym w kanale „Rosja 24”.

  Z kolei minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak ocenił - jak podają media rosyjskie - że Ukraina z dużym prawdopodobieństwem do końca bieżącego tygodnia ureguluje dług w wysokości 1,45 mld dolarów za gaz dostarczony w listopadzie i grudniu. Minister wypowiedział się na ten temat dla telewizji rosyjskiej.

  Wyjaśnił, że po kolejnej rundzie rozmów na temat dostaw gazu nie zmieniło się stanowisko Gazpromu i Rosji - ukraiński Naftohaz powinien spłacić cały dług za gaz, co umożliwi przejście do rozmów na temat ceny surowca.

  Markus Schreiber / AP

  Szef Gazpromu Ołeksij Miller

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Na terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego może działać nawet 10 tys. tzw. prorosyjskich separatystów – uważa doradca szefa ukraińskiego MSW, Anton Heraszczenko.

  - Wielu z nich natychmiast porzuci broń, gdy tylko odczuje, że się z nimi nie cackamy i że mają trzy opcje: albo poddanie się, albo ucieczkę, albo śmierć w walce – powiedział Heraszczenko w wywiadzie udzielonym obywatelskiej telewizji Doniecczyzny.

  - Ich zdolność bojowa nie jest na razie zbyt wysoka – dodał.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • MSZ Rosji oświadczyło, że działania sił ukraińskich w Ługańsku, gdzie użyły one lotnictwa przeciw separatystom, to "zbrodnia przeciwko własnemu narodowi". Według MSZ w wyniku ostrzału gmachu ługańskiej administracji obwodowej zginęli cywile.

  "W rezultacie ostrzelania przez lotnictwo sił zbrojnych Ukrainy budynku ługańskiej administracji obwodowej zginęli cywilni obywatele Ukrainy" - głosi komunikat na stronie internetowej MSZ Rosji. "Władze w Kijowie popełniły kolejną zbrodnię przeciwko własnemu narodowi" - oświadczył resort.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Wiemy już, kiedy prezydent elekt Petro Poroszenko zostanie zaprzysiężony. Jego inauguracja odbędzie się 7 czerwca - zapowiedział dziś p.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

  Anastasia Sirotkina / AP

  Ołeksandr Turczynow

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nadal nie wie, co dzieje się z jej obserwatorami, którzy zaginęli w ubiegłym tygodniu na wschodniej Ukrainie - oświadczył rzecznik misji monitoringowej OBWE Michael Bociurkiw.

  OBWE nie ma kontaktu z dwiema grupami obserwatorów, z których każda liczy po cztery osoby. Jedna z nich zaginęła 29 maja na granicy obwodu donieckiego i ługańskiego, a druga - 26 maja w okolicach kontrolowanego przez siły prorosyjskie Słowiańska.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 18:25

  fot. Twitter

  Minister zdrowia tzw. "Ługańskiej Republiki Ludowej" Natalia Archipowa nie żyje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 17:55

  Szersza wypowiedź ambasadora Rosji przy NATO na temat udziału sojuszu w wydarzeniach na Ukrainie:

  - NATO zachęca rząd Ukrainy do stosowania siły we wschodnich obwodach - oświadczył ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko. Wezwał on również państwa członkowskie sojuszu, by zażądały od Kijowa wstrzymania operacji na wschodzie kraju.

  Rosyjski ambasador zarzucił NATO, że prowadzi "bezprecedensową" aktywność w pobliżu granic Rosji, przyczyniając się do zwiększenia napięć. - Odnotowaliśmy bezprecedensową aktywność NATO w pobliżu granic rosyjskich. Jest ona zbędna, nieadekwatna, osłabia stabilność, bezpieczeństwo i przewidywalność w regionie euroatlantyckim - powiedział Gruszko, cytowany przez portal rosyjskiej telewizji NTV.

  Jak dodał, na spotkaniu strona rosyjska zwróciła uwagę, że NATO okazuje Ukrainie wsparcie techniczne w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju. Jak ocenił, "tym samym (NATO) zachęca władze (ukraińskie) do kontynuowania działań siłowych". - W ten sposób sojusz bierze na siebie część odpowiedzialności za eskalację sytuacji i załamanie się politycznego procesu [rozwiązania kryzysu – red.] - oświadczył rosyjski ambasador.

  Podsumował spotkanie uwagą, że kraje członkowskie NATO "mają różne poglądy na to, co należy uczynić w pierwszej kolejności w celu deeskalacji kryzysu". Przy tym strona rosyjska ocenia, że państwa sojuszu "rozumieją, iż konieczna jest realizacja ustaleń genewskich, i uznają, że jedynym wyjściem z kryzysu jest rozwiązanie polityczne i dyplomatyczne".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 17:35

  Propaganda Kremla rozprowadziła fałszywą informacje mającą na celu zdyskredytowanie ukraińskich żołnierzy w rejonie operacji antyterrorystycznej – siły lotnicze miały rzekomo zaatakować budynek administracji państwowej.

  Rzecznik operacji antyterrorystycznej powiedział, że uderzenia z powietrza nie było. – Nasze samoloty nie latały nad Lugańskiem – stwierdził.

  Rzecznik dodał, ze to co miało miejsce w mieście wynika z działań separatystów. – Przyczyną wydarzenia było albo nieostrożne obchodzenie się z bronią, albo bojownicy próbowali użyć broni przeciwlotniczej i uderzyli w budynek. Potwierdzeniem tej wersji są zdjęcia pojawiające się w sieci. – Jeśli byłby to samolot, niewiele by zostało z budynku – ocenił i dodał, że właśnie dlatego wojsko nie chciało uciekać się do ataku z powietrza.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 17:20

  Petro Poroszenko został oficjalnym zwycięzcą przeprowadzonych 25 maja wyborów prezydenckich na Ukrainie - ogłosiła dziś Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie.

  Poroszenko, biznesmen i były minister spraw zagranicznych, otrzymał 54,7 proc. głosów.

  fot. Reuters

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 17:05

  Według danych portalu „Informacyjny sprzeciw”, ukraińskie wojska rozpoczęły pracę nad ostateczną neutralizacją grup terrorystycznych w Ługańsku – pisze Dmitrij Tymczuk, szef Centrum Studiów Wojskowo-Politycznych.

  W pierwszej kolejności neutralizacji (lub w przypadku oporu – zniszczeniu) zostaną poddane grupy bojowników okupujących budynki administracji państwowej.

  Za operację sił bezpieczeństwa, w których wezmą udział siły powietrzne i pojazdy opancerzone, odpowiedzialność ponoszą grupy terrorystyczne w Ługańsku” – informuje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 16:50

  Rosyjski ambasador twierdzi, że NATO popiera użycie siły przez rząd w Kijowie i zapewnia mu wsparcie techniczne

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 16:30

  Na filmie widać, że eksplozja w Ługańsku nastąpiła raczej po wystrzeleniu pocisku z poziomu gruntu, a nie jak podawano pierwotnie, z samolotu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 16:10

  Uzbrojeni stronnicy samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) wywieźli w nieznanym kierunku redaktorów naczelnych gazet "Donbass" i "Wieczernij Donieck"; wcześniej zażądali zmiany polityki tych gazet.

  Agencja Interfax-Ukraina pisze, powołując się na portal OstroW, że uzbrojeni zamaskowani ludzie zajęli dwa piętra w wydawnictwie "Donietczyna" (Doniecczyzna), gdzie mieszczą się redakcje obu gazet, ukazujących się w języku rosyjskim.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Film nagrany po ataku lotniczym sił rządowych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • 5 osób zginęło, a wiele jest rannych po nalocie ukraińskich sił na Ługańsk

  Fot. Valentin Ogirenko/Reuters

  Według rosyjskiej RIA Novosti - w dzisiejszym nalocie ukraińskich sił powietrznych na pozycje separatystów w Ługańsku zginęło 5 osób, a wiele zostało rannych. Wcześniej dowództwo ukraińskich sił prowadzących w tym rejonie operację antyterrorystyczną informowało, że udało im się zniszczyć dwa moździerze należące do separatystów. Prowadzoną z powietrza akcję miało jednak utrudniać to, że separatyści ulokowali się w pobliżu budynków mieszkalnych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Rosyjski reżyser filmowy Aleksandr Sokurow, będący w Rosji autorytetem moralnym, wezwał prezydenta tego kraju Władimira Putina, by uwolnił wszystkie osoby uwięzione za poglądy polityczne.

  "Iluż ludzi w naszym kraju pozbawionych jest wolności!" - powiedział reżyser, odbierając w niedzielę wieczorem w Soczi nagrodę za całokształt twórczości podczas inauguracji 25. Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego "Kinotawr".

  Jak podała opozycyjna "Nowaja Gazieta" 62-letni Sokurow wziął w obronę "tych, którzy mają swoje własne wyobrażenia o tym, jakim powinien być nasz kraj, a co nie zgadza się z wyobrażeniami organów państwa".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Bronisław Komorowski spotka się we wtorek w Warszawie z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką. Rozmowy zaplanowano w Belwederze na godz. 22.30. Wizyta w Warszawie będzie pierwszą zagraniczną podróżą Poroszenki po jego wyborze na urząd prezydenta Ukrainy 25 maja.

  - Ta wizyta będzie korzystna dla naszego kraju, dla koordynacji działań z naszymi partnerami, którzy w trudnym dla nas czasie podali nam rękę. Są to: USA, władze UE i przywódcy różnych państw europejskich - mówił zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zaprzysiężenie Poroszenki odbędzie się 7 czerwca. Poroszenko weźmie udział w obchodach 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, m.in. w gali przyznania Nagrody Solidarności, którą otrzyma Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Samoloty sił ukraińskich zniszczyły dwa moździerze i sprzęt wojskowy należący do separatystów w Ługańsku - podaje sztab operacji antyterrorystycznej. Jak informuje sztab, pełne wykorzystanie lotnictwa było niemożliwe, bo szturmowana przez separatystów baza znajduje się blisko budynków mieszkalnych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • W Słowiańsku separatyści zaminowali większość fabryk - podaje serwis Obozrevatel, powołując się na informacje ze sztabu operacji antyterrorystycznej. Według pułkownika Seliezniewa w budynkach umieszczono pojemniki z trującymi substancjami chemicznymi połączone z ładunkami wybuchowymi. Jeśli miasto zostanie objęte operacją antyterrorystyczną, separatyści zdetonują ładunki. - Istnieje ryzyko katastrofy ekologicznej - twierdzi Seliezniew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Rosjanie zmieniają postrzeganie przyszłości politycznej południowych i wschodnich regionów Ukrainy, większość jest jednak przekonana, że Rosja powinna okazywać tym regionom pomoc gospodarczą i finansową, ale nie powinna wysyłać tam wojska - wynika z sondażu.

  W ciągu miesiąca o 9 punktów procentowych zmalała liczba Rosjan, którzy chcieliby widzieć południowo-wschodnie tereny Ukrainy w składzie Rosji - od 35 proc. w kwietniu do 26 proc. w maju. Jednocześnie z 25 proc. do 36 proc. wzrosła liczba tych, którzy opowiadają się za niezależnością tych terenów - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów sondażu rosyjskiego ośrodka socjologicznego Centrum Lewady.

  Z 21 proc. do 17 proc. zmalała liczba tych, którzy chcieliby, żeby południowo-wschodnie regiony Ukrainy pozostały jej częścią, lecz z większą autonomią. 6 proc. - tyle samo co poprzednio - sądzi, że tereny te powinny pozostać w składzie Ukrainy na dotychczasowych zasadach. Większość (56 proc.) Rosjan jest przeciwna wysłaniu wojsk na terytorium Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Prezes Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że cena gazu dla Ukrainy może być niższa niż 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych, jeśli ukraiński Naftohaz ureguluje swoje długi wobec rosyjskiego koncernu. Miller poinformował też, że Gazprom odłożył o tydzień - do 9 czerwca - skierowanie pozwu przeciwko Naftohazowi do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Szef rosyjskiego koncernu nie sprecyzował, czego ma dotyczyć skarga.

  Wcześniej Gazprom potwierdził, że otrzymał od Ukrainy pierwszą transzę zaległych opłat za gaz i ogłosił, że przeniósł o tydzień - z 2 na 9 czerwca - ewentualne wprowadzenie systemu przedpłat za surowiec dla Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • W internecie pojawiło się wideo pokazujące trening Batalionu Wschód. To właśnie o tej formacji mówi się, że jest zasilana przez Czeczenów. Batalion Wschód zasłynął m.in. atakiem na grupę donieckich separatystów odpowiedzialnych za napaś na supermarket i kradzież towaru.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • fot. twitter.com/Sloviansk

  W Obwodzie Donieckim telewidzowie nie obejrzą programów 5 Kanału. Został wyłączony przez władze samozwańczej republiki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • fot. STRINGER / REUTERS

  Petro Poroszenko po zaprzysiężeniu nie odwoła rządu Arsenija Jaceniuka, a tylko dokona w nim pojedynczych zmian, mających skorygować wizerunek gabinetu - prognozuje w dziennik "Kommiersant". Powołując się na politologów w Kijowie, "Kommiersant" podkreśla, że Poroszenko nie jest zainteresowany daleko idącymi zmianami personalnymi w gabinecie.

  „Premierem pozostanie Arsenij Jaceniuk. Jeśli jesienią rzeczywiście odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne, to rozstanie z Jaceniukiem byłoby dla prezydenta ryzykowne. Rozsądniejsze jest trzymanie go obok siebie, dzielenie się z nim władzą, a jednocześnie odpowiedzialnością za niepopularne decyzje" - wskazuje dziennik.

  "Kommiersant" przewiduje, że wraz z premierem teki zachowają ministrowie z bloku gospodarczego, a także szef SBU Wałentyn Naływajczenko. Zdaniem gazety w wypadku tego ostatniego zachowaniu stanowiska sprzyjać będzie nie tylko przynależność partyjna - jest członkiem partii UDAR Witalija Kliczki, sojusznika Poroszenki - ale również fakt, iż cieszy się poparciem USA.Dziennik prognozuje, że z rządu odejdą szefowie resortów spraw zagranicznych i obrony - Andrij Deszczyca i Mychajło Kowal. Podaje, że wśród kandydatów na następcę tego pierwszego w Kijowie najczęściej wymienia się 43-letniego Wałerija Czałyja, wiceszefa MSZ w ostatnim okresie rządów prezydenta Wiktora Juszczenki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył w rosyjskiej telewizji, że w razie potrzeby jest gotów wysłać 74 tys. żołnierzy, żeby „ustabilizować sytuację na Ukrainie” - podaje agencja Ostrov. Zdementował przy tym informacje, że Czeczeni już walczą po stronie separatystów. - Mówię wam uczciwie. Ani jednego Czeczena tam nie wysłałem - powiedział.

  Obecność 14 obywateli Czeczenii, z których jeden zginął, a czterej odnieśli poważne obrażenia w okolicach donieckiego lotniska wytłumaczył następująco: To byli ochotnicy, którzy pojechali, kierując się zewem serca. Nie ja ich wysłałem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Euromajdan podaje na Twitterze, że 8 ukraińskich pograniczników w Ługańsku zostało rannych, a 5 separatystów nie żyje. Doniecka Republika Ludowa pisze natomiast o "ofiarach wśród ochotników i cywili". Mianem "ochotników" określają osoby walczące po stronie separatystów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Władze Ługańska zaapelowały do mieszkańców, żeby „nie wychodzili z domów, jeśli nie ma takiej konieczności i nie wpadali w panikę”. Walki separatystów z ukraińskimi pogranicznikami trwają od nocy. Cały czas słychać strzały i wybuchy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Z doniesień lokalnych mediów wynika, że liczba szturmujących separatystów w Ługańsku wciąż rośnie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Rosja otrzymała od ukraińskiego Naftohazu 786,4 miliona dolarów za dostarczony gaz - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo energetyki. Kijów dokonał w piątek pierwszego przelewu na sumę ok. 786 mln dolarów tytułem spłaty długu wobec rosyjskiego Gazpromu. Według strony rosyjskiej zadłużenie Ukrainy wynosi ok. 3,5 mld dolarów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Trwają walki w Ługańsku, a atakowani pogranicznicy nie otrzymali żadnego wsparcia ze strony sił operacji antyterrorystycznej - czytamy na Twitterze Euromajdanu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Kolejny krok w uznaniu aneksji Krymu? Operator sieci komórkowej MTS zrezygnował z opłat roamingowych dla Rosjan na Krymie. Oznacza to, że połączenia z osobami przebywającymi na Krymie będą kosztowały tyle, co połączenia na terenie Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Agencja informacyjna Ostrov podaje, że Doniecka Republika Ludowa wymieniła porwanego zastępcę prokuratora na trzech separatystów. Trzy dni temu separatyści uprowadzili dwóch zastępców prokuratora Obwodu Donieckiego: Leonida Wolika i Siergieja Grycenkę. Nie wiadomo, który z nich został uwolniony w rezultacie wymiany.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Według agencji UNIAN w bazę pograniczników w Ługańsku atakuje ponad 400 separatystów. Snajperzy strzelają z okolicznych domów. Walki rozpoczęły się krótko po północy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • twitter.com/EuromaidanPR

  Trwają walki w Ługańsku. Zaatakowany został lokalny punkt kontroli. Po stronie separatystów jest około 200 uzbrojonych osób, po stronie ukraińskiej - 70. Przedstawiciele Południowego Frontu piszą na swoim profilu na Facebooku, że Kijów wysłał do strefy konfliktu myśliwiec, a wcześnie rano doszło do ostrzału artyleryjskiego w południowej części miasta.

  Na razie wiadomo o 7 rannych podczas szturmu pogranicznikach.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
 • Dzień dobry. Rozpoczynamy kolejny dzień relacji na żywo z wydarzeń na Ukrainie. Przypomnijmy, co działo się wczoraj.

  Los obserwatorów OBWE nadal nieznany. Ukraina zapowiada spłatę zadłużenia [PODSUMOWANIE DNIA]

  - Zapłacimy nasze rachunki - zapowiedział Arsenij Jaceniuk. Zastrzegł jednak, że Ukraina i Rosja najpierw muszą podpisać nowy kontrakt ws. dostaw gazu. Nadal nie wiadomo, co stało się z zaginionymi obserwatorami OBWE. Separatyści twierdzą, że ich uwolnili, ale organizacja tego nie potwierdza. Oto podsumowanie dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Wtorek na Ukrainie [NA ŻYWO]
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia