Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]

Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]

 • sobota, 26 kwietnia 2014
 • SOBOTA NA UKRAINIE

  Od piątku separatyści w Słowiańsku przetrzymują ośmiu członków wojskowej misji OBWE - polskiego oficera, Czecha, Duńczyka, Szweda i cztery osoby narodowości niemieckiej.

  Porwanie członków misji OBWE potępiły m.in. Stany Zjednoczone. Zarówno USA jak i UE zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec rosyjskich obywateli, w tym osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina.

  - OBWE wysyła na wschód Ukrainy zespół negocjatorów. Mają podjąć próbę uwolnienia obserwatorów przetrzymywanych przez separatystów - poinformował w sobotę niemiecki rząd.

  - Separatyści, którzy przetrzymują członków misji wojskowej OBWE, chcą ich wykorzystać w charakterze żywych tarcz - uważa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak przekonuje "oficjalni przedstawiciele OBWE przetrzymywani są w nieludzkich warunkach zamknięci w piwnicy.”

  - Jesteśmy gotowi wymienić przetrzymywanych obserwatorów na swoich towarzyszy, aresztowanych przez władze w Kijowie - mówił w sobotę lider separatystów Wiaczesław Ponomariow. Zapewnił, że członkowie wojskowej misji obserwacyjnej są w dobrej kondycji. Jak dodawał, zostali zatrzymani jako szpiedzy.

  Ukraina wyłączyła główny kanał dostarczający wodę pitną na Krym. Odpowiadał on za 85 proc. wody pitnej dostępnej na półwyspie.

  Rosyjskie wojsko wciąż prowadzi manewry wojskowe przy granicy z Ukrainą. Rzecznik rosyjskiej armii twierdzi, że są to jedynie "przygotowania do parady", szczegóły nie są jednak znane.

  - Wojska rosyjskie, które przekroczą granicę z Ukrainą nawet w charakterze sił pokojowych, zostaną odparte z użyciem broni. Będzie to potraktowane jako agresja - ostrzegł w sobotę minister obrony Ukrainy Mychajło Kowal.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Kerry do Ławrowa: rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainą to prowokacja

  Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział w sobotę szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowi, że niepokoją go ruchy wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i nazwał te działania prowokacją. Politycy odbyli rozmowę telefoniczną z inicjatywy Waszyngtonu.

  Kerry wyraził też zaniepokojenie poparciem Rosji dla separatystów i retoryką Moskwy, która podważa stabilność, bezpieczeństwo i integralność Ukrainy - oznajmił w komunikacie Departament Stanu USA, relacjonując rozmowę.

  Minister Ławrow powiedział z kolei Kerry'emu, że władze Ukrainy muszą wstrzymać operację wojskową na południowym wschodzie kraju, a USA powinny wpłynąć na Kijów, by uwolnił liderów ruchu protestu w tym regionie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  fot. RIA Novostii

  - Władze Ukrainy zgromadziły na terenach przygranicznych ponad 15 tys. żołnierzy - donosi państwowa rosyjska agencja RIA Novostii, powołując się na źródło w rosyjskim MON.

  Według pracownika resortu obrony przy granicy z Rosją jest ok. 160 czołgów, 230 wozów piechoty i transporterów opancerzonych a także co najmniej 150 różnych systemów rakietowych i artylerii samobieżnej.

  „Nie można tego wytłumaczyć z wojskowego punktu widzenia. Koncentracja wojsk pancernych nie wskazuje na operację antyterrorystyczną, jaką zapowiedziały władze Ukrainy. Zlokalizowano tam prawdziwą armię, aby zniszczyć miasto. Nie można porównywać tych sił z potencjałem sił samoobrony, słabo uzbrojonych w pistolety i broń automatyczną " - mówi źródło RIA Novosti.

  „Absolutnie niedopuszczalne jest użycie ciężkiej broni i sprzętu wojskowego, aby stłumić uzasadniony głos mieszkańców Słowiańska tylko dlatego, że mają inne poglądy, na to co się dzieje w kraju” - dodaje.

  RIA Novosti publikuje także trzy zdjęcia satelitarne, które miały zostać wykonane dziś pod Słowiańskiem. Według agencji przedstawiają ukraińskie wojsko.

  Jak na razie nie ma żadnego komentarza ukraińskich władz do rewelacji RIA Novosti.

  "Rosyjska propaganda ogłosiła właśnie plan zmiecenia z powierzchni ziemi Słowiańska" - komentuje Ukraińska Prawda.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Fot. Jim Bourg

  Ławrow do Kerry'ego: Kijów musi wstrzymać operację wojskową.

  - Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu, że władze Ukrainy muszą wstrzymać operację wojskową na południowym wschodzie kraju, a USA powinny wpłynąć na Kijów, by uwolnił liderów ruchu protestu w tym regionie.

  - W rozmowie telefonicznej, która odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej, Ławrow zwrócił uwagę na propozycje związanej z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem Partii Regionów i ruchów społecznych na południu i wschodzie Ukrainy dotyczące rozpoczęcia ogólnonarodowego dialogu i reformy konstytucyjnej - poinformował rosyjski resort dyplomacji.

  Kerry miał zapewnić, że Waszyngton będzie dążył do wykorzystania możliwości, by zachęcić władze w Kijowie do konkretnych kroków dla obniżenia napięcia. Wyraził przy tym nadzieję, że regiony południowo-wschodnie odpowiedzą na te posunięcia wzajemnością.

  Dyplomaci omówili też działania podejmowane w celu rozwiązania problemu obserwatorów wojskowych z państw OBWE, którzy przyjechali na Ukrainę na zaproszenie władz w Kijowie i zostali uprowadzeni.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Piotr Andrusieczko, Słowiańsk

  fot. P. Andriusieczko

  Na drogach prowadzących ze Słowiańsku w kierunku obwodu charkowskiego w odległości ok 25 km od miasta zostały wystawione posterunki ukraińskie. W sobotę trwało ich umacnianie. Na posterunkach stoją żołnierze wojsk wewnętrznych i gwardii narodowej. Stoją transportery opancerzone. Działania naziemne są wspierane przez helikoptery.

  - Słowiańsk jest blokowany, jednak zablokować go całkowicie nie będzie w stanie żadna armia – powiedział w sobotę tzw. ludowy mer Słowiańska Wjaczesław Ponomariow.

  - Siły, które występują przeciwko nam to nie tylko kijowska junta, ale również miejscowi oligarchowie: Achmetow, Taruta – którzy myślą tylko o swojej kieszeni – dodał Ponomariow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • MSZ i MON zapewniają, że podejmują wszelkie możliwe działania na rzecz uwolnienia polskiego obywatela porwanego w Słowiańsku. Apelują do mediów o niepublikowanie danych osobowych Polaka, a do polityków o niewykorzystywanie tej sprawy w bieżących rozgrywkach.

  W sobotę PiS zarzucił rządowi, że milczy i nic nie robi w sprawie Polaka, który wchodzi w skład misji OBWE porwanej na wschodniej Ukrainie.

  "Naczelnym zadaniem polskiego państwa jest troska o los jego obywateli. Państwo polskie jest wszędzie tam, gdzie są jego obywatele. Polskie władze powinny jak najszybciej zaangażować się w proces uwolnienia szczególnie polskiego obywatela, a także innych obserwatorów OBWE" - napisał w wydanym w sobotę oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

  Kaczyńskiemu odpowiedział szef MSZ Radosław Sikorski, pisząc na twitterze: "Nie ma takich słów, których prezes Kaczyński nie wypowie, byle tylko uszczknąć parę głosów. Nawet gdy w grę wchodzi los zakładników".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Tymoszenko: Ukraina musi wstąpić do NATO.

  Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła w sobotę w wywiadzie dla Associated Press, że Ukraina musi być członkiem NATO, aby bronić się przed agresją Rosji. Oceniła, że działania Rosji doprowadziły do "fundamentalnej zmiany" myślenia Ukraińców o NATO.

  "Z powodu tej wojny przeciwko nam Putin był w stanie zmienić mentalność Ukraińców i pchnąć nas w innym strategicznym kierunku" - oświadczyła Tymoszenko, która ubiega się o prezydenturę w wyborach zaplanowanych na 25 maja. "W tym przypadku NATO jest najlepszym wyborem dla Ukrainy" - podkreśliła była premier.

  Jak wielu innych polityków Tymoszenko, która wcześniej nie popierała publicznie członkostwa Ukrainy w NATO, zaostrzyła retorykę w związku z akcjami prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy - pisze AP.

  W tym tygodniu opublikowano sondaż, z którego wynika, że za wejściem Ukrainy do NATO opowiedziałoby się 39,5 proc. ankietowanych, gdy 45,9 proc. byłoby członkostwu w NATO przeciwnych. Sondaż przeprowadzono od 28 marca do 2 kwietnia we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • O roli NATO w konflikcie ukraińskim pisze też dzisiejszy Die Welt.

  - Niemieckie myśliwce Eurofighter, które mają wesprzeć ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii najprawdopodobniej nie będą uzbrojone - podał niemiecki dziennik.

  Według Die Welt należące do Luftwaffe myśliwce Eurofighter wydzielone w celu wsparcia państw bałtyckich nie będą przenosić uzbrojenia, a ich zaangażowanie będzie mieć charakter wyłącznie szkoleniowy.

  „Oznacza to, że Niemcy de facto nie będą brać udziału w ochronie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, a jedynie demonstrować obecność Paktu Północnoatlantyckiego w regionie” - komentuje polski serwis Defence24.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Rosja Putina i jej nowa doktryna ochrony rosyjskojęzycznych mniejszości poza swoimi granicami jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale całej Europy - mówił Sikorski - mówił minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla kanadyjskiego dziennika "Globe and Mail."

  Gazeta publikuje obszerny artykuł przedstawiający obecną sytuację na Ukrainie w kontekście wizyty ministra spraw zagranicznych Kanady w Polsce. Dużą część artykułu zajmuje wywiad z ministrem SZ Radosławem Sikorskim. Autor podkreśla, że zachodni dyplomaci mają coraz mniej możliwości wyrażenia swojej dezaprobaty wobec działań Rosji. Ich słowa wydają się pozostawać bez efektów podczas gdy Europa Wschodnia nadal dryfuje w kierunku konfliktu.

  Minister Sikorski w udzielonym wywiadzie mówił, że uważnie słucha słów prezydenta Putina, który wydaje się być szczery w swoich zamiarach.

  "To co mówi, że chce zrobić, to coś, czym cała Europa powinna być zaniepokojona. Każdy kraj europejski ma mniejszości narodowe, a my nauczyliśmy się w ciągu XX wieku, że zmiana granic siłą w celu ochrony mniejszości prowadzi do piekła. Dlatego ten rodzaj ideologii jest zagrożeniem dla wszystkich".

  Wezwał też NATO do "powrotu do podstaw". "Powinniśmy wyznaczyć czerwoną linię, bazującą na zapisach traktatu. Mianowicie, że terytorium NATO jest święte. Musimy zadbać o to, aby gwarancje bezpieczeństwa NATO były wiarygodne" - kontynuował.

  Zaprzeczył jednocześnie, że NATO opuszcza kraje nie-członkowskie, takie jak Ukraina, w celu obrony swojego terytorium przed Rosją.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Polskie MSZ i MON: Wzywamy porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych osób, a wspólnotę międzynarodową do wzmożonych wysiłków na rzecz ich oswobodzenia.

  Polskie resorty we wspólnym oświadczeniu potępiło porwanie i przetrzymywanie przez prorosyjskich separatystów członków inspekcji wojskowej na Ukrainie wschodniej, wśród których jest Polak.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Samozwańczy mer stwierdził jednocześnie, że gdyby członkowie misji od razu się do niego zwrócili, to spotkałby się z nimi i nie byłoby problemu.

  - Oni są jeńcami, przebywają w dobrych warunkach, karmimy ich, chcę tylko zmienić ich miejsce przetrzymywania, ale to załatwię jeszcze dzisiaj. Jeden jest diabetykiem, ale lekarstwa mamy – dodał Ponomariow.

  Ludowy mer powiedział również, że na niedzielę ma zaplanowane spotkanie z przedstawicielami cywilnej misji OBWE, którzy przyjadą do Słowiańska w sprawie zatrzymanych wojskowych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Konferencję Wjaczesława Ponomariowa relacjonuje korespondent GW Piotr Andrusieczko.

  Głównym tematem była sytuacja związana z zatrzymaniem członków wojskowej misji obserwacyjnej. Zdaniem Ponomariowa, zatrzymani nie są związani z OBWE. Zostali zatrzymani, jako szpiedzy.

  - Czy macie jakieś dowody na ich działalność szpiegowską? – padło pytanie z sali.

  - Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że znaleźliśmy przy nich mapę z zaznaczonymi naszymi pozycjami bojowymi. Sama mapa wystarczy dla określenia ich działania. Poza tym aresztowani nie byli w mundurach i powiedzieli na samym początku, że przyjechali zwiedzać miejscowe atrakcje - mówił „ludowy mer Słowiańska”.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Separatyści w Słowiańsku są skłonni wymienić przetrzymywanych obserwatorów z OBWE na swoich towarzyszy, aresztowanych przez władze w Kijowie. O możliwości wymiany mówił w sobotę lider separatystów Wiaczesław Ponomariow.

  Pytany o wymianę Ponomariow, samozwańczy mer Słowiańska, powiedział dziennikarzom:

  "Kijowska junta ma naszych ludzi i towarzyszy, więc, jeśli będzie możliwość, jesteśmy gotowi do wymiany".

  Zapewnił, że członkowie wojskowej misji obserwacyjnej są w dobrej kondycji, a jeden z oficerów, chory na cukrzycę, nie jest w złym stanie i ma lekarstwo. "Jest lekarstwo, jest jedzenie" - twierdzi Ponomariow.

  "Są to wojskowi przebywający na naszym terytorium bez naszego zezwolenia, to oczywiste, że są więźniami" - powiedział. Zaznaczył, że najpierw należy się dowiedzieć, kim są zatrzymani i jaki jest cel ich obecności.

  Rosja obiecuje działania na rzecz uwolnienia obserwatorów. Najpierw zrobił to rosyjski ambasador przy OBWE Andriej Kielin, a następnie - jak powiadomił szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier - rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

  Ponomariow powiedział, że rosyjskie władze nie kontaktowały się z nim w sprawie przedyskutowania uwolnienia obserwatorów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Powiedzieć coś, nic nie mówiąc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Na YouTube pojawiły się dwa ciekawe nagrania, które pokazują sytuację w okolicach zajętego przez separatystów Słowiańska.

  Miasto jest otoczone przez ukraińskie wojska. Żołnierzy patrolujących drogi pod Słowiańskiem pokazuje pierwszy firm. Został nakręcony podczas jazdy transporterem opancerzonym.

  Drugie nagranie zostało wykonane przez korespondenta GW Piotra Andrusieczkę. Pokazuje jeden z posterunków utworzonych wokół miasta.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Zebraliśmy środki, które pokryją koszty przeprowadzenia referendum - zapowiedział Denis Puszylin, jednej z liderów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, która deklaruje niezależność od władz w Kijowie. Nie mówił, o jaką kwotę chodzi.

  Aktywista poinformował, że trwają przygotowania do referendum, jakie 11 maja ma odbyć się w Doniecku. Jak dodawał, prawdopodobnie głosowanie odbędzie się także w Ługańsku.

  Mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie: Czy popierasz ogłoszenie niepodległości przez Doniecką Republikę Ludową? Po referendum separatyści planują wybory rządu nowego państwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • fot. Reuters

  Papież Franciszek, który przyjął w sobotę premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, zapewnił, że będzie robił "wszystko, co możliwe" na rzecz pokoju na Ukrainie.

  Audiencja Jaceniuka u papieża w papieskiej bibliotece trwała 18 minut. Szefowi rządu towarzyszył minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca. Wręczając Jaceniukowi w prezencie pióro, Franciszek oświadczył: "mam nadzieję, że tym piórem podpisze pan pokój".

  Ukraiński premier podarował papieżowi fotografię kijowskiego Majdanu Niepodległości w noc noworoczną. "To tu Ukraińcy walczyli o wolność i swoje prawa. Miliony ludzi" - powiedział Jaceniuk.

  - Apelujemy do Rosji, by wycofała swoje siły bezpieczeństwa. Żądamy, by Rosja zostawiła nas w spokoju - mówił Jaceniuk w Rzymie. Dodał, że poprosił Franciszka o "modlitwę za jego kraj i pokój w Europie".

  - Jaceniuk miał uczestniczyć w niedzielnej kanonizacji, ale zdecydował się skrócić wizytę we Włoszech z powodu sytuacji w kraju - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego szefa rządu Olha Łappo.

  Na Ukrainie mieszka tylko około 1 mln rzymskich katolików, ale jedność ze Stolicą Apostolską utrzymuje Kościół greckokatolicki, do którego należy ok. 5 mln wiernych. Najwięcej na Ukrainie jest wyznawców prawosławia.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Wojska rosyjskie, które przekroczą granicę z Ukrainą nawet w charakterze sił pokojowych, zostaną odparte z użyciem broni. Będzie to potraktowane jako agresja - ostrzegł w sobotę minister obrony Ukrainy Mychajło Kowal.

  "Wszystko jedno - i powiedziałem to podwładnym - kto przekroczy naszą granicę państwową. Czy będą tam litery MS (ros. Mirotworczieskije Siły - Siły Pokojowe), czy ich tam nie będzie. Powitamy ich jak na siły zbrojne przystało" - oświadczył.

  Minister podkreślił, że Rosja nie ma mandatu na wykorzystanie wojska w roli kontyngentu pokojowego na Ukrainie. "ONZ takiego mandatu Rosjanom nie dawała. Rosyjskie gry w misje pokojowe wszystkim już obrzydły" - powiedział.

  Kowal uprzedził, że armia ukraińska nie pozwoli rosyjskiej na dokonanie inwazji. "Jeśli przyjdą, to dostaną to, co trzeba. Będziemy prowadzili działania bojowe" - oznajmił.

  Minister odniósł się także do informacji dotyczących ruchów wojsk rosyjskich przy granicach Ukrainy. Oświadczył, że wbrew doniesieniom rosyjskie samoloty nie naruszyły ukraińskiej przestrzeni powietrznej; poinformował jednak, że siły lądowe sąsiedniego państwa podeszły do granicy na odległość 2-3 kilometrów.

  W piątek rzecznik ministerstwa obrony USA informował o kilkukrotnym naruszeniu przez rosyjskie samoloty przestrzeni powietrznej Ukrainy w ciągu minionej doby. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział dziennikarzom w sobotę w Rzymie, że minionej nocy rosyjskie lotnictwo siedmiokrotnie naruszyło ukraińską przestrzeń powietrzną.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Tak wyglądały dziś posterunki ukraińskiego wojska wokół zajętego przez separatystów Słowiańska. Od północnej strony znajdują się dokładnie na granicy obwodu charkowskiego i donieckiego. Nowa granica? - zastanawia się korespondent GW na Ukrainie Piotr Andrusieczko.

  fot. Piotr Andrusieczko

  fot. Piotr Andrusieczko

  fot. Piotr Andrusieczko

  fot. Piotr Andrusieczko

  fot. Piotr Andrusieczko

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • fot. NKMZ

  - Separatyści zajęli dziś zakłady ukraińskiego przedsiębiorstwa NKMZ w Krematorsku we wschodniej Ukrainie - informuje na Facebooku Dmitrij Tymczuk, szef ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-politycznych.

  NKMZ (Novokramatorsky Mashinostroitelny Zavod) jest jednym z największych producentów maszyn na Ukrainie. Specjalizuje się w produkcji sprzętu górniczego, ale produkuje także komponenty do łodzi podwodnych.

  Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - OBWE wysyła na wschód Ukrainy zespół negocjatorów. Mają oni podjąć próbę uwolnienia obserwatorów przetrzymywanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę niemiecki rząd.

  "Zespół negocjacyjny z OBWE jest w drodze do tego regionu" - oznajmiło źródło w rządzie Niemiec, nie podając żadnych szczegółów, w tym i dokładnego celu podróży negocjatorów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Według SBU akcję porwania wojskowych zrealizowali ludzie kierowani przez obywatela rosyjskiego Iwana Striełkowa. Brali w niej także udział "dywersanci" o pseudonimach "Tieriec" i "Abwer".

  Striełkow, który zdaniem SBU jest oficerem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, ma być zamieszany w dokonane przed kilkoma dniami brutalne zabójstwo Wołodymyra Rybaka, radnego miejskiego Gorłówki w obwodzie donieckim.

  SBU uważa, że sami terroryści przyznają, że uzgadniają swoje działania z Rosjanami.

  "Strona ukraińska nalega, by Federacja Rosyjska oficjalnie odcięła się i potępiła działania terrorystyczne w Słowiańsku, oraz by jako jeden z członków OBWE poparła niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie zakładników" - czytamy w komunikacie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • fot. Twitter

  - Prorosyjscy separatyści, którzy w Słowiańsku przetrzymują członków misji wojskowej OBWE, chcą ich wykorzystać w charakterze żywych tarcz - uważa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  "Terroryści, którzy rozumieją, że nie unikną kary, planują wykorzystać zakładników jako żywe tarcze, czym w rzeczywistości terroryzują wspólnotę międzynarodową i wszystkie kraje członkowskie OBWE" - głosi komunikat SBU.

  "Oficjalni przedstawiciele OBWE przetrzymywani są w nieludzkich warunkach w pomieszczeniu piwnicznym sztabu terrorystów. Wśród zatrzymanych jest człowiek, któremu potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Sztab operacji antyterrorystycznej gotów jest jej udzielić, jednak terroryści na to nie pozwalają" - oświadczyła SBU.

  Grupę wojskowych obserwatorów uprowadzono w Słowiańsku w piątek. W jej składzie znajduje się trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk, niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych. Zdaniem separatystów zatrzymani są szpiegami.

  Na zdjęciu ukraińscy żołnierze pilnują wjazdu do Słowiańska.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Minister obrony Ukrainy Michaiło Kowal poinformował, że wojsko ukraińskie będzie walczyć, jeśli Rosja wyśle wojska pod pretekstem przeprowadzenia operacji stabilizacyjnej, czy misji pokojowej - podała agencja Interfax Ukraina.

  - ONZ nie dało Rosji takiego mandatu. Wszyscy mają już dość gier Rosji z pilnowaniem pokoju. Jeśli wejdą, oto co otrzymają: przeprowadzimy operację wojskową - mówił Kowal.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Fot. Euromaidan PR/Twitter

  Po raz pierwszy w historii na konferencji prasowej wystąpił dziś przywódca "ludowej milicji Donbasu" Igor Striełkow, numer jeden na liście poszukiwanych przez SBU na wschodniej Ukrainie. Na nagraniu wideo mówi on między innymi o pojmanych obserwatorach OBWE, nazywając ich "szpiegami NATO" i zaznaczając, że jedyną możliwością ich uwolnienia jest wymiana na prorosyjskich aktywistów więzionych przez ukraiński wymiar sprawiedliwości.

  Striełkow zapowiedział też, że na 11 maja planowane jest w Doniecku lokalne referendum. Mieszkańcy miasta będą mieli odpowiedzieć na jedno pytanie: "Czy popierasz proklamację niepodległości przez Ludową Republikę Donbasu?".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w oświadczeniu, że obserwatorzy OBWE przetrzymywani są w 'nieludzkich warunkach' a jeden z nich wymaga 'natychmiastowej pomocy medycznej'.

  SBU miała zaoferować separatystom pomoc w udzieleniu potrzebującemu pomocy lekarskiej, jednak oferta ta miała zostać odrzucona.

  "Terroryści planują użyć zakładników jako ludzkie tarcze" - czytamy w oświadczeniu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka - podaje agencja KAI. Ze względu na napiętą sytuację w swojej ojczyźnie, Jaceniuk postanowił, że natychmiast po papieskiej audiencji powróci do ojczyzny.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • W poniedziałek w Brukseli odbędzie się specjalne spotkanie UE dotyczące Ukrainy - informuje agencja Reutera powołując się na trzech informatorów w unijnej dyplomacji. Rozmowy mają dotyczyć m.in. nowych sankcji wobec Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • fot. Wikipedia Commons

  - Planowane przez Ukrainę zamknięcie Kanału Północnokrymskiego zniszczy rolnictwo w tym regionie i będzie kosztowało rolników ponad 140 mln dolarów - informował wczoraj portal "The Moscow Times". Rosyjski minister rolnictwa Nikołaj Fiodorow przyznał, że rozwiązanie problemów z dostawami wody na Krym może zająć lata.

  Zamknięcie kanału z wodą dla Krymu zniszczy rolnictwo w tym regionie?

  Już na początku miesiąca Ukraina zmniejszyła przepływ wody w kanale z 90 do 7 metrów sześciennych na sekundę. Kijów uzasadniał tę decyzję, wskazując na zadłużenie Krymu w opłatach za dostawy wody

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Kompania 150 amerykańskich żołnierzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przyleciała do bazy w Szawlach na północy Litwy.

  - Przybycie amerykańskich żołnierzy świadczy o tym, że wolność i bezpieczeństwo Litwy są ważne dla jej partnerów, że kraj nie jest osamotniony w obliczu nieprzewidywalnego sąsiada - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, witając żołnierzy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Fot. AP Photo/Anastasia Sirotkina, Pool

  Tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow: Porwanie obserwatorów wojskowych OBWE na wschodniej Ukrainie nie byłoby możliwe bez przyzwolenia albo nawet bezpośredniej wskazówki Rosji.

  - Kierownictwo polityczne Federacji Rosyjskiej powinno ponieść odpowiedzialność za wspieranie terroryzmu zgodnie z normami prawa międzynarodowego - dodał Turczynow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Fot. Twitter/INSIDER

  Rosyjskie i ukraińskie media (między innymi agencja UNIAN i niezależna TV Dożd) informują, że Ukraina zakręciła dopływy pitnej wody na Krym, które odpowiadały za 85 proc. dostępu do wody na półwyspie.

  Agencja UNIAN zamieściła zdjęcia wyschniętego kanału, którym doprowadzano wodę.

  Przepływ wody w kanale Ukraina zmniejsza od miesiąca. W piątek rosyjski minister rolnictwa Nikołaj Fiodorow poinformował, że zamknięcie dopływu wody może spowodować całkowity upadek rolnictwa w regionie. Zapowiedział też, że Rosja wypłaci rolnikom odszkodowania, jednak nie pokryją one w pełni strat.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Rosja podejmie wszelkie możliwe działania, aby doprowadzić do uwolnienia obserwatorów wojskowych OBWE uprowadzonych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy - zapewnił rosyjski ambasador przy OBWE, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

  - Uważamy, że ci ludzie powinni zostać jak najszybciej uwolnieni. Rosja jako państwo członkowskie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podejmie wszelkie działania w tej sprawie - powiedział Andriej Kielin.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Obserwatorzy wojskowi OBWE są przetrzymywani w zajętej przez separatystów siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku - podała agencja Interfax-Ukraina powołując się na rozmowę z "przedstawicielem sztabu samoobrony" Słowiańska.

  - Decydujemy teraz, co z nimi robić. Możliwe, że wymienimy tych oficerów na naszych ludzi, zatrzymanych przez kijowskie władze - powiedział agencji anonimowy rozmówca.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Fot. AP Photo/John Minchillo

  Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin udzielił wywiadu "Komsomolskiej Prawdzie". Zaznaczył w nim, że Rosja nie zadecydowała jeszcze, czy uzna wybory prezydenckie na Ukrainie 25 maja.

  - Na razie obserwujemy rozwój wydarzeń. Jeśli czołgi będą strzelać, to oczywiście uznanie tych wyborów jest absurdem. Ale na obecną chwilę nie składamy żadnych kategorycznych deklaracji - zaznaczył, dodając, że jego zdaniem wybory mogą w ogóle się nie odbyć.

  Czurkin dodał też, że w kwestii implementacji porozumień z Genewy to Ukraina musi wykonać pierwszy krok. - Muszą przede wszystkim rozbroić nacjonalistyczny Prawy Sektor i doprowadzić do odzyskania budynków administracji. Ale najważniejszą rzeczą jest rozpoczęcie dialogu ze wschodem. Jak dotąd nawet nie kiwnęli w tej sprawie palcem - powiedział.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • fot. Zoubeir Souiss - REUTERS /Ebrahim Noroozi - AP

  Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE uprowadzonych na wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów - podał tygodnik "Der Spiegel". Niemiecki polityk zadzwonił w tej sprawie w piątek późnym wieczorem do szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Przywódcy państw G7 - Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA - oraz szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej wystosowali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli nałożenie nowych sankcji na Rosję.

  Według członków G7 Ukraina podjęła wiele kroków, aby wypełnić ustalenia z porozumienia z Genewy. W oświadczeniu wymieniono m.in. rozpoczęcie procesu reformy konstytucji i procesu decentralizacji władzy oraz wprowadzenie amnestii dla separatystów, którzy opuszczą zajmowane budynki rządowe. Zaznaczono też, że wymierzona w separatystów operacja antyterrorystyczna ogłoszona przez władze prowadzona jest z powściągliwością.

  Rosję oskarżono o niewspieranie ustaleń z Genewy. "Rosja nigdy nie potępiła działań separatystów starających się zdestabilizować Ukrainę ani nie wezwała uzbrojonych bojówkarzy do opuszczenia zajętych rządowych budynków i złożenia broni. Zamiast tego kontynuuje eskalację napięcia poprzez niepokojącą retorykę i przeprowadzanie manewrów przy granicy Ukrainy" - napisano w oświadczeniu G7.

  W reakcji na te działania państwa G7 zapowiadają nowe sankcje na Rosję - "Zobowiązaliśmy się działać szybko i wzmocnić ukierunkowane sankcje podnoszące koszty rosyjskich działań". "Skoordynowane" sankcje mają mieć charakter sektorowy i uderzyć w gospodarkę Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Bundeswehrze nie udało się dotąd nawiązać kontaktu z grupą uprowadzonych w piątek obserwatorów, przetrzymywanych przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku. Nie da się m.in. dodzwonić na ich telefony komórkowe - poinformował rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.

  W związku z uprowadzeniem obserwatorów niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych powołało sztab kryzysowy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • W ciągu ubiegłej doby rosyjskie samoloty kilkakrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy - oświadczył w piątek wieczorem rzecznik ministerstwa obrony USA, pułkownik Steve Warren, wzywając jednocześnie Moskwę, by "podjęła natychmiastowe kroki na rzecz deeskalacji sytuacji".

  Rosja na granicy z Ukrainą prowadzi od dwóch dni ćwiczenia wojskowe, oficjalnie będące przygotowaniami do wojskowej parady.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Fot. REUTERS/Gleb Garanich/Files

  Szef separatystów ze Słowiańska Wjaczesław Ponomariow przyznał, że członkowie misji OBWE są przetrzymywani przez jego ludzi. - Nie wiem dokładnie, jaka była sytuacja. Poinformowano mnie, że był wśród nich pracownik tajnych służb wojskowych Ukrainy. Osoby, które przyjeżdżają tu jako obserwatorzy, a przywożą ze sobą prawdziwego szpiega, nie zachowują się właściwie - poinformował agencję Reutera.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Wyższy przedstawiciel OBWE Claus Neukirch poinformował, że w uprowadzonym przez separatystów autobusie znajdowało się ośmiu członków misji - czterech Niemców, Polak, Czech, Szwed i Duńczyk.

  W rozmowach władz Ukrainy z separatystami OBWE nie uczestniczy, ponieważ, jak wyjaśnił Neukirch, uprowadzeni nie są członkami misji obserwacyjnej Organizacji, a bilateralnej misji podjętej pod kierownictwem Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu. Dlatego w negocjacjach pośredniczy strona niemiecka.

  Neukirch zapewnił, że incydent nie wpłynie na działalność misji obserwacyjnej powołanej na mocy porozumienia z Genewy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Agencja Reutera informuje, że nowe sankcje wobec obywateli Rosji mogą zostać nałożone przez UE i USA w poniedziałek.

  Według anonimowych źródeł agencji UE zarządzi sankcje wobec 15 kolejnych osób. O sankcjach USA wiadomo jedynie, że mają dotyczyć "osób i instytucji z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • fot. REUTERS/Gleb Garanich

  Barykady separatystów w Słowiańsku

  Wracamy do relacji z wydarzeń na Ukrainie. Wczoraj separatyści w Słowiańsku zatrzymali członków wojskowej misji OBWE - wśród nich polskiego oficera. Wciąż trwają negocjacje w sprawie uwolnienia przetrzymywanych. W siedmioosobowej grupie pojmanej przez separatystów są też m.in. czterej obywatele Niemiec.

  - Sytuacja jest dość napięta, mamy do czynienia z terrorystami. Mamy nadzieję, że terroryści, którzy aktywnie konsultują się ze stroną rosyjską, rozumieją następstwa swoich działań - skomentowała, relacjonując stan negocjacji, Wiktoria Siumar, zastępczyni sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • piątek, 25 kwietnia 2014
 • Na dziś kończymy już naszą relację z wydarzeń na Ukrainie.

  Wszystkim Czytelnikom serdecznie dziękujemy za uwagę. Jeśli tylko zdarzy się coś ważnego, natychmaist Was o tym poinformujemy.

  Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia:

  Jaceniuk: Moskwa chce III wojny światowej. Separatyści uprowadzili przedstawicieli OBWE [PODSUMOWANIE DNIA]

  - Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych. W Słowiańsku uzbrojeni separatyści uprowadzili autobus z misją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE). Porywacze odmówili zwolnienia zakładników (wśród których jest Polak), twierdząc, że ci muszą koniecznie spotkać się z kompetentnymi organami Rosji. Później lider separatystów oświadczył, że wśród obserwatorów OBWE jest „kijowski szpieg”. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń na i ws. Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Ok. godz. 19.30 ukraińskiego czasu, tzw. ludowy mer Słowiańska Wjaczesław Ponomariow potwierdził w rozmowie z niewielką grupą dziennikarzy, że obserwatorzy OBWE, którzy zniknęli znajdują się w Słowiańsku - podaje korespondent "Gazety Wyborczej" Piotr Andrusieczko.

  - Nie wiem, gdzie konkretnie są. Musicie zrozumieć, że jest czas wojenny. Ja sam się z nimi jeszcze nie widziałem - powiedział mer.

  Tymczasem oficer Ochotniczej Armii Donbasu, który odpowiada za kontakty z prasą, przekazał, że do jutra nie będzie żadnych oficjalnych komentarzy z ich strony dot. przetrzymywania i miejsca przebywania obserwatorów OBWE - relacjonuje Andrusieczko.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Rosyjskie myśliwce w ciągu ostatnich 24 godz. Kilkukrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy – podaje agencja AP, powołując się na amerykańskie władze.

  Informatorzy agencji nie są w stanie sprecyzować, w jakim celu Rosjanie wlecieli w przestrzeń powietrzną Ukrainy. Według nich mogło chodzić o próbę testowania ukraińskich radarów bądź też o demonstrację siły.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział swemu niemieckiemu odpowiednikowi, że przemoc na Ukrainie musi ustać, głównie zaś musi zostać wstrzymane "użycie ukraińskiego wojska i uzbrojonych radykalnych nacjonalistów na południu i wschodzie Ukrainy".

  O rozmowie telefonicznej Siergieja Ławrowa z Frankiem-Walterem Steinmeierem powiadomiło rosyjskie MSZ.

  DENIS BALIBOUSE / REUTERS

  Siergiej Ławrow

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  MSZ Ukrainy potwierdziło, że wśród członków wojskowej misji OBWE zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie kraju jest obywatel Polski. Takie same informacje uzyskała PAP w źródłach dyplomatycznych.

  "W grupie, której towarzyszą przedstawiciele sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, znajdują się wojskowi z Danii, Polski, Niemiec, Czech i Szwecji" - oświadczył ukraiński MSZ w opublikowanym wieczorem komunikacie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że przejęła i zniszczyła nielegalny posterunek separatystów we wsi Czerkaskie na wjeździe do Słowiańska.

  maps.google.com

  Czerkaskie

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Punkty kontroli granicznej między Ukrainą a Krymem rozpoczęły swoją działalność o godz. 19.00 czasu polskiego.

  Kateryna Tarasowa, rzecznik Służby Granicznej Krymu, poinformowała, że kontrola osób i towarów na punktach granicznych będzie się odbywała bez żadnych odstępstw, zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej – podaje „Ukraińska Prawda”.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić, by nie dopuścić do zniszczenia tego państwa.

  - I Zachód, i Rosja powinny się uspokoić i zrozumieć jedno: spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za ten kawałek ziemi, bo żyje tam unikalny naród: nasi ludzie, Słowianie. Odpowiadamy za ten naród, za jego kulturę i jego rozwój. Nie wolno działać na rzecz zniszczenia państwa i tego narodu - oznajmił Łukaszenka na spotkaniu z mieszkańcami Klimowicz w obwodzie mohylewskim (wschód Białorusi).

  POOL / REUTERS

  Aleksandr Łukaszenka

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt wzywa na swoim Twitterze do zwolnienia przedstawicieli misji OBWE w Słowiańsku. Wśród pojmanych jest jeden Szwed.

  twitter.com

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • W Narodowym Muzeum Sztuki w Kijowie otwarto wystawę „Kodeks Meżyhiria”. Składa się ona z przedmiotów znalezionych w rezydencjach byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i byłego prokuratora generalnego Wiktora Pszonki.

  Na wystawie można zobaczyć zarówno cenne starodruki i ikony, ale też kiczowate akcesoria jak np. talerze z wizerunkiem Janukowycza.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Przywódca separatystów w Słowiańsku Wiaczesław Ponomariow powiedział, że sądzi, iż wśród zatrzymanych w tym mieście obserwatorów OBWE jest "szpieg Kijowa" - informuje agencja Reutera.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Francuski dziennik „Le Figaro” nazywa Władimira Putina „moralnie i fizycznie małym człowiekiem”.

  „Putin to duchowy syn komunizmu, jest ciągłością kontaktu z Leninem, Stalinem, Breżniewem i Andropowem. Putin jest przedłużeniem tego systemu kryminalnego, którego do tej pory nie osądziła historia” – pisze ostro dziennik. Słowa gazety cytuje agencja "UKR Inform".

  Mikhail Klimentyev / AP

  Władimir Putin

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Misja OBWE pojmana przez separatystów w Słowiańsku.

  Zakładnicy przebywają w pomieszczeniach miejscowej siedziby SBU. Trwają rozmowy co do ich uwolnienia – informuje ukraińskie MSW.

  Do zatrzymania autobusu, którym jechali przedstawiciele OBWE doszło dziś przed południem na drodze wjazdowej do Słowiańska.

  W autobusie było 13 osób. Wśród nich było 7 przedstawicieli OBWE, 5 przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy oraz kierowca pojazdu. Porywacze odprowadzili autobus na teren miejscowej siedziby SBU, zajętej przez separatystów.

  Prorosyjscy aktywiści odmówili zwolnienia zakładników, twierdząc, że ci muszą koniecznie spotkać się z kompetentnymi organami Federacji Rosyjskiej. Trwają rozmowy co do uwolnienia pojmanych.

  Polska Agencja Prasowa informuje, że wśród pojmanych może być Polak. Według niemieckiego resortu obrony w skład misji wchodzi trzech wojskowych z Niemiec i po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Uzbrojeni separatyści opanowali w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy autobus z misją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) - poinformowało po południu ukraińskie MSW.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Separatyści w Słowiańsku - bastionie prorosyjskich aktywistów na wschodzie Ukrainy - oświadczyli, że nie oddadzą miasta zablokowanego przez siły ukraińskie. Tymczasem Gwardia Narodowa Ukrainy twierdzi, że zablokowała wszystkie drogi do miasta.

  - Nie oddamy miasta - powiedział na konferencji prasowej lider separatystów, samozwańczy burmistrz Słowiańska Wiaczesław Ponomariow. - Zamierzamy zrobić wszystko co możliwe, żeby stawić opór - dodał.

  maps.google.com

  Słowiańsk

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Stany Zjednoczone są przygotowane do nałożenia konkretnych sankcji w reakcji na najnowsze działania Rosji wobec Ukrainy - poinformował Biały Dom.

  Poinformowano również, że prezydent USA Barack Obama, Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy W. Brytanii David Cameron i Włoch Matteo Renzi porozumieli się w sprawie współpracy w celu "koordynowania dodatkowych posunięć, by obciążyć Rosję kosztami" jej działań.

  W oświadczeniu Białego Domu wskazano, że Obama i inni przywódcy byli zgodni co do tego, iż Rosja potęguje napięcia na wschodzie Ukrainy, a także podkreślili, że wciąż możliwe jest wybranie przez Moskwę pokojowego rozwiązania kryzysu.

  REUTERS / Larry Downing

  Barack Obama

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Odessa: SBU zatrzymało ekstremistów, którzy na 9 maja planowali napaści na weteranów II wojny światowej. Mieli to robić na zalecenie rosyjskiego kanału telewizyjnego

  Grupa zatrzymanych osób zwała się „brygadą reakcji operacyjnej” i od kwietnia działała w obwodzie odeskim – informuje na swojej stronie Służba bezpieczeństwa Ukrainy.

  SBU ustaliła, że członkowie „brygady” działali na zlecenie jednego z rosyjskich kanałów telewizyjnych i otrzymywali wynagrodzenie za każdą przeprowadzoną akcję. Według SBU miało to na celu pomoc rosyjskim reporterom w nakręceniu odpowiedniego materiału telewizyjnego.

  sbu.gov.ua

  Zdjęcia z akcji SBU

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Firma energetyczna DTEK ukraińskiego multimiliardera Rinata Achmetowa poinformowała, że może przerwać dostawy energii dla odbiorców na Krymie, zaanektowanym w marcu przez Rosję, z powodu zadłużenia, głównie dużych kompanii.

  DTEK Krymenergo, który zapewnia dystrybucję energii elektrycznej na Krymie, powiadomił, że zadłużenie sięga 60 mln dolarów.

  Creative Commoms 3.0

  Rinat Achmetow

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony potwierdził, że Niemcom nie udało się nawiązać kontaktu z grupą wojskowych obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) na wschodzie Ukrainy.

  MSZ Ukrainy przypuszcza, że członkowie misji, z którymi od jakiegoś czasu nie można się skontaktować, mogli zostać porwani przez terrorystów. Ukraińskie władze określają tym terminem prorosyjskich separatystów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Przywódcy państw uczestniczący w Pradze w spotkaniu z okazji piątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego zaapelowali do Rosji, aby wycofała swoje wojska znad granicy z Ukrainą.

  - Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, aby w geście dobrej woli prowadzącym do deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wycofała swoje wojska znad granicy ukraińskiej - powiedział prezydent Czech Milosz Zeman na konferencji kończącej dwudniowe spotkanie.

  Z kolei do Ukrainy uczestnicy praskiego spotkania zaapelowali, by "zgodnie z ustaleniami konferencji w Genewie przeprowadziły decentralizację władzy w kraju".

  Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

  Milosz Zeman

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch zaapelowali dziś do władz Rosji w związku z kryzysem ukraińskim, by porzuciły "prowokacyjne oświadczenia" i "zastraszanie" - poinformowała kancelaria prezydenta Francji.

  Prezydent USA Barack Obama, Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy: Wielkiej Brytanii David Cameron i Włoch Matteo Renzi przeprowadzili konferencję telefoniczną, podczas której poruszyli temat nowych sankcji wobec Moskwy - powiadomił Pałac Elizejski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Dziennikarz amerykańskiego portalu VICE News, Simon Ostrovsky, który został uprowadzony w Słowiańsku 23 kwietnia, jest już wolny – informuje BBC Ukraine.

  Był przetrzymywany przez prorosyjskich aktywistów, ale został wypuszczony wczoraj wieczorem. Ze Słowiańska pojechał do Doniecka – dodaje portal.

  ”Zostałem wypuszczony i jestem bezpieczny. Dziękuję wszystkim za wspracie. Nie wiedziałem, że mam tak wielu wiernych przyjaciół” – napisał na swoim Twitterze Ostrovsky.

  twitter.com

  Simon Ostrovsky

  „Bito mnie i związano taśmą”. Amerykański dziennikarz opisuje szczegóły porwania i uwięzienia w Słowiańsku

  - Prorosyjscy separatyści trzymali mnie w mokrej piwnicy cztery dni. Byłem bity, ale mnie wypuścili. Inni nie mieli tego szczęścia - napisał na stronie serwisu Vice News Simon Ostrovsky amerykański dziennikarz uprowadzony na wschodniej Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Rosja odmówiła wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu w Genewie, podczas którego miały się toczyć rozmowy dotyczące stabilizacji sytuacji na Ukrainie – podaje „Ukraińska Prawda”, powołując się na słowa rzecznika ukraińskiego MSZ, Jewhenija Perebyjnisa.

  Perebyjnis podał, że spotkanie było planowane na 25 maja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • twitter.com

  Amerykański ambasador w Kijowie, Geoffrey Pyatt, poinformował na swoim Twitterze, że Ukraińcy będą się mogli starać o wizy do USA, których ważność będzie wynosić 10 lat. "To kolejny krok, który pokazuje nasze wsparcie dla Ukraińców" - napisał Pyatt.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Reporter "Gazety Wyborczej" Piotr Andrusieczko relacjonuje incydent, do którego doszło na ukraińskim posterunku przy wjeździe do Słowiańska.

  Dowódca mobilnego patrolu bojowników z tzw. Ochotniczej Armii Donbasu – Jurij na posterunku przy wjeździe do Słowiańska (miejscowość Byłbasowka) potwierdził, że ok. godz. 11 – 12 czasu ukraińskiego na pobliskich polach pojawiło się pięć transporterów opancerzonych z ukraińskim specnazem, który najprawdopodobniej dokonywał rozpoznania. Ukraińscy żołnierze wycofali się.

  Dowiedzieliśmy się tego, kiedy nasz samochód został zatrzymany na drugiej barykadzie posterunku - zostaliśmy oskarżeni o filmowanie posterunku. Krzykiem kazano nam się cofnąć na pierwszą barykadę, tam wyszli w naszym kierunku uzbrojeni w broń automatyczną bojownicy OAD. Tradycyjnie pytali, dlaczego nie piszemy prawdę i nazywamy ich separatystami.

  -Skąd jesteście?

  -Polska, Słowacja.

  - Słowianie, nasi bracia – powiedział ich dowódca Jurij. Sam Jurij służył w radzieckim specnazie w Afganistanie. -Jestem tutaj ze swoimi kolegami weteranami. Jestem Ukraińcem – napiszcie o tym - dodaje po ukraińsku Jurij na pożegnanie.

  Około dwadzieścia km dalej znajdują się ukraińskie pozycje. Na posterunku stoją żołnierze wojsk wewnętrznych. Na wzgórzu znajdują się okopani snajperzy z ukraińskich jednostek specjalnych, na poboczach stoją również transportery opancerzone.

  Kiedy nas zatrzymano doszło do incydentu.

  -On ma karabin – krzyknął jeden z ukraińskich żołnierzy. Po drodze szedł w kierunku posterunku młody mężczyzna.

  -Alarm bojowy! Zejdźcie z drogi, schowajcie się – krzyczą do nas. Żołnierze przeładowali broń i ruszyli w jego stronę.

  -Na ziemię!

  -Jestem dziennikarzem – odkrzykuje mężczyzna klękając i pokazując legitymację.

  -Co masz na plecach – pytają żołnierze celując w niego.

  -To maska przeciwgazowa.

  -Odjeżdżajcie!

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Popieramy w zasadzie polską ideę unii energetycznej, ale trzeba wypracować szczegóły - oświadczyła Angela Merkel.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Dmytro Jarosz, lider Prawego Sektora, zaapelował do prezydenta Turczynowa, żeby rozpoczął proces uzbrajania Ukraińców. Jego zdaniem do masowego wkroczenia wojsk rosyjskich na Ukrainę, może dojść lada dzień.

  - W tej sytuacji jedyną możliwością, by zmusić agresora do zmiany swoich planów jest ryzyko masowej wojny partyzanckiej przeciwko okupantom - twierdzi Jarosz.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - UE kontynuuje pracę nad ewentualnym zaostrzeniem sankcji wobec Rosji w związku z eskalacją kryzysu ukraińskiego. Robi to jednak niezależnie od decyzji USA w tej sprawie - oświadczył w piątek rzecznik szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, Michael Mann.

  - To co powiedział amerykański sekretarz stanu jest bardzo jasne i oczywiście podzielamy wiele przedstawionych opinii. UE podobnie jak USA jest stroną porozumienia genewskiego, ale mamy swój własny system. Kontynuujemy nasze prace dotyczące drugiej czy trzeciej fazy sankcji. Pracujemy jednak niezależnie od naszych partnerów - oświadczył Mann.

  Jak zaznaczył rzecznik, UE bierze pod uwagę ewentualne wdrożenia trzeciej fazy sankcji, czyli sankcji gospodarczych, ale może też zdecydować się na rozszerzenie drugiej fazy, czyli dodanie kolejnych nazwisk rosyjskich obywateli objętych sankcjami wizowymi i finansowymi.

  Rozszerzenie listy Rosjan objętych sankcjami to jedno z postanowień zeszłotygodniowego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Szefowie resortów dyplomacji zagrozili wprowadzeniem przez UE sankcji gospodarczych wobec Rosji, jeżeli dojdzie do dalszej destabilizacji wschodniej Ukrainy.

  - Prace przygotowawcze związane z ewentualną tzw. trzecią fazą sankcji są kontynuowane. Nie ma żadnego określonego terminu, do kiedy muszą się one zakończyć, ale znajdują się one w bardzo zaawansowanej fazie - powiedział Mann.

  Podkreślił, że ewentualne wdrożenie sankcji gospodarczych to obecnie bardzo hipotetyczny scenariusz. Jak zaznaczył, ich użycie będzie zależało od rozwoju wydarzeń na Ukrainie, od działań podjętych przez różne strony porozumienia z Genewy. - Bardzo trudno zdefiniować dokładne kryteria związane z taką polityczną decyzją - przyznał rzecznik Ashton.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Nie ma kontaktu z misją OBWE w Doniecku - podała Ukraińska Prawda. Istnieje podejrzenie, że zostali porwani przez separatystów.

  Misja OBWE jest misją cywilną i uczestniczą w niej cywilni obserwatorzy. Jedynym jej celem jest zaznajomienie się z sytuacją na Ukrainie i przekazywanie relacji o wydarzeniach, które tam zachodzą, do Wiednia państwom członkowskim OBWE.

  Celem misji nie jest monitoring wyborów prezydenckich 25 maja i nie będzie ona prowadzić żadnych śledztw. - Nasze zadanie to patrzeć, rozmawiać, raportować - mówił Adam Kobieradzki, szef misji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda wszczął wstępne dochodzenie w sprawie śmierci uczestników antyrządowych demonstracji na Majdanie - poinformował w piątek MTK. O dochodzenie poprosiły władze Ukrainy.

  - Prokurator Fatou Bensouda postanowił wszcząć wstępne dochodzenie w sprawie sytuacji na Ukrainie w celu ustalenia, czy (...) spełnione są kryteria niezbędne do otwarcia (pełnowymiarowego) śledztwa - czytamy w komunikacie.

  Ukraina nie jest członkiem MTK. Jednak 17 kwietnia rząd w Kijowie zaakceptował jurysdykcję MTK w sprawie przeprowadzenia śledztwa dotyczącego wydarzeń, które miały miejsce na Ukrainie między 21 listopada 2013 roku a 22 lutego bieżącego roku, gdy parlament odsunął od władzy prezydenta kraju Wiktora Janukowycza. W tym okresie podczas antyrządowych demonstracji w Kijowie i innych miastach zginęło ponad 100 osób, a blisko 2 tys. zostało rannych.

  Nowe władze Ukrainy oskarżają siły bezpieczeństwa o to, że "wbrew prawu użyły siły fizycznej, środków specjalnych oraz broni wobec uczestników pokojowych akcji" w Kijowie i innych regionach kraju "na rozkaz wyższej rangi urzędników państwowych".

  Wniosek Ukrainy do MTK nie dotyczy zaangażowania militarnego Rosji na Krymie.

  STRINGER/TURKEY

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Szukamy za wszelką cenę rozwiązań pokojowych, które nie są kapitulacją przed agresywną polityką czy przemocą - powiedział premier

  Donald Tusk, pytany czy przewiduje ewentualność zaangażowania NATO w konflikt rosyjsko-ukraiński.

  - Nawet na konferencjach prasowych nie powinniśmy takiego scenariusza rysować. Wszystkie działania każdego odpowiedzialnego polityka i na pewno wszystkie działania polskiego rządu zmierzają do tego, by minimalizować zagrożenie konfliktem na większą skalę. (...) Zdajemy sobie sprawę, że nikt rozsądny na świecie nie chce konfliktu - powiedział premier na wspólnej z kandydatem EPL na szefa KE Jeanem-Claudem Junckerem konferencji prasowej w Poznaniu.

  Tusk podkreślił, że jego rząd i Unia Europejska szukają sposobu, by zatrzymać ewentualne agresywne działania Rosji na Ukrainie "metodami, które zminimalizują groźbę wojny, a nie ją zwiększą".

  Premier podkreślił, że trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. "Ale z całą pewnością nie może to polegać na akceptacji dla złych zdarzeń i przemocy czy agresji wobec sąsiadującego z nami państwa" - zastrzegł.

  - Ja wiem, że to jest bardzo trudna łamigłówka. Ale w sumie za to bierzemy pieniądze, by znajdywać rozwiązania spraw, które wydają się nierozwiązywalne. Szukamy zatem za wszelką cenę rozwiązań pokojowych, które nie są kapitulacją przed agresywną polityką czy przemocą - podkreślił premier.

  Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

  Donald Tusk

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina w rozmowie telefonicznej do jasnego opowiedzenia się za porozumieniem z Genewy i do włączenia się w realizację przyjętych tam ustaleń w sprawie Ukrainy.

  - Rosja powinna publicznie oświadczyć, że w pełni popiera porozumienie z Genewy, powinna też wreszcie wezwać uzbrojone prorosyjskie grupy na Ukrainie do zaprzestania stosowania przemocy i do złożenia broni - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert dziennikarzom w Berlinie. Dodał, że Merkel wyraziła głębokie zaniepokojenie utrzymującym się napięciem na Ukrainie.

  - Sytuacja na Ukrainie jest zdaniem rządu poważna i niepokojąca – powiedział Seibert. Postawa Rosji i prorosyjskich separatystów jest "absolutnie rozczarowująca" - ocenił.

  Jak podkreślił, Moskwa mogła po konferencji w Genewie poprzeć przyjęte tam ustalenia, lecz "nie zrobiła do tej pory nic w tym kierunku". - Nie usłyszeliśmy ani słowa - podkreślił Seibert. Rząd ukraiński natomiast przystąpił "od początku" do realizacji postanowień - ocenił rzecznik.

  ALEXANDER DEMIANCHUK / REUTERS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Dwadzieścia minut temu w ramach operacji antyterrorystycznej ukraińskie oddziały specjalne rozpoczęły drugi etap akcji, który polega na pełnej blokadzie Słowiańska tak, by odciąć miasto od wsparcia z zewnątrz - powiedział na briefingu prasowym w południe czasu ukraińskiego (godz. 11 w Polsce).

  Paszynski przekazał, że separatyści w Słowiańsku ulokowali swoje punkty oporu w przedszkolach i szpitalach. - W wydarzeniach w Słowiańsku nie ma żadnej polityki. Są tam klasyczni terroryści, którzy chowają się za plecami kobiet i dzieci - podkreślił.

  Szef administracji prezydenckiej uprzedził, że jeśli skupione nad wschodnią granicą Ukrainy wojska rosyjskie przekroczą linie graniczne, zostanie to uznane za inwazję.

  - W razie przekroczenia ukraińskiej granicy przez rosyjskich żołnierzy, czy to w obwodzie donieckim czy w którymś innym, zostaną oni potraktowani jako uczestnicy inwazji i będą likwidowani. Żadne kłamliwe oświadczenia mówiące o działaniach humanitarnych nie będą przez nas akceptowane - powiedział.

  GLEB GARANICH / REUTERS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • W prowadzonej przez ukraińskie MON akcji zbiórki pieniędzy na armię Ukraińcy przekazali już 112 milionów hrywien (niecałe 30 mln złotych). Pieniądze zbierane są przez sms-y i wpłaty na konto.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Operacja antyterrorystyczna przeciwko prorosyjskim separatystom w Słowiańsku, na wschodzie Ukrainy, jest utrudniona ze względu na brak poparcia ze strony mieszkańców miasta i lokalnej milicji - oświadczył w piątek szef operacji generał Wasyl Krutow.

  Zadeklarował, że celem działań antyterrorystów jest wyłącznie neutralizacja uzbrojonych buntowników. Zapewnił, że ludność cywilna nie ucierpi podczas operacji.

  - Nie zgodzimy się, aby były ofiary i nie pójdziemy na szturm miasta, bo rozumiemy, że ucierpi przy tym wielu ludzi - podkreślił generał. - Jesteśmy przecież waszymi obrońcami - zwrócił się Krutow do mieszkańców Słowiańska apelując o współpracę z dowództwem operacji antyterrorystycznej.

  GLEB GARANICH/REUTERS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - W razie przekroczenia ukraińskiej granicy przez rosyjskich żołnierzy, czy to w obwodzie donieckim czy w którymś innym, zostaną oni potraktowani jako uczestnicy inwazji i będą likwidowani. Żadne kłamliwe oświadczenia mówiące o działaniach humanitarnych nie będą przez nas akceptowane - oświadczył szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski na briefingu prasowym.

  youtube.com

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Ukraina chce zamknąć kanał dostarczający wodę na Krym. „To zniszczy rolnictwo w tym regionie”

  - Planowane przez Ukrainę zamknięcie Kanału Północnokrymskiego zniszczy rolnictwo w tym regionie i będzie kosztowało rolników ponad 140 mln dolarów - donosi „The Moscow Times”, powołując się na informacje rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Ukraińskie siły antyterrorystyczne przystępują do całkowitej blokady opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska na wschodzie kraju - poinformował w piątek szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski.

  Według niego celem blokady, w którą zaangażowano wojsko, jest odcięcie separatystów od wsparcia z zewnątrz.

  Fot. GLEB GARANICH

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji - oświadczył w piątek ukraiński minister obrony Mychajło Kowal. Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo.

  W rozmowie z rozgłośnią Głos Ameryki ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew powiedział, że po południowo-wschodniej stronie granicy stwierdzono koncentrację artylerii, personelu z centralnego i północnego okręgu wojskowego, a także ok. 200 czołgów i wyrzutnie rakietowe Grad.

  O rozpoczęciu manewrów rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Oznajmił, że władze w Kijowie "dały sygnał" do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.

  - Normalizacji sytuacji wokół Ukrainy nie sprzyjają również ogłoszone manewry wojsk NATO na terytorium Polski i państw bałtyckich. Jesteśmy zmuszeni do reakcji na taki rozwój sytuacji - oświadczył Szojgu przed posiedzeniem kolegium resortu obrony.

  RIA Novosti / REUTERS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Są nowe szczegóły dotyczące sytuacji w Kramatorsku. Jak pisze Wołodymyr Kuchar, na lotnisku zapalił się śmigłowiec z amunicją. Na miejscu jest już ukraińskie wojsko, które kazało gapiom i dziennikarzom wycofać się na kilometr od miejsca zdarzenia.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową - oświadczył w piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych.

  - Próby dokonania rosyjskiej agresji militarnej na terytorium Ukrainy doprowadzą do konfliktu wojennego na całym obszarze europejskim. Świat nie zapomniał jeszcze drugiej wojny światowej, a Rosja chce już zacząć trzecią. Całą odpowiedzialność za agresję na terytorium Ukrainy, za podważenie bezpieczeństwa międzynarodowego i destabilizację spoczywa na kierownictwie Federacji Rosyjskiej - powiedział szef ukraińskiego rządu.

  JONATHAN ERNST / REUTERS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dwóch obywateli ukraińskich podejrzanych o prowadzenie działalności wywiadowczej i wywrotowej wymierzonej w Ukrainę - czytamy w powiadomieniu umieszczonym na stronie służby.

  Jeden z nich to żołnierz wojsk wewnętrznych podlegających MSW, który został zwerbowany przez rosyjski wywiad wojskowy. W ramach współpracy miał przekazywać informacje o rozmieszczeniu i funkcjonowaniu oddziałów wojsk wewnętrznych. Żołnierz został zatrzymany 12 kwietnia w pociągu relacji Kijów - Symferopol. Znaleziono przy nim pendrive, na którym zapisano tajne informacje o schematach łączności i rozmieszczeniu jednostek. Drugi oskarżony to pułkownik naukowo - badawczego Centrum Sił Powietrznych w Teodozji, który okazał się etatowym pracownikiem GRU (rosyjski wywiad wojskowy). W ramach działalności wywiadowczej próbował zatrudnić się w kijowskim Centralnym Naukowo - Badawczym Instytucie Zbrojeń i Sprzętu Wojskowego. Został zatrzymany podczas próby przedostania się na Krym.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Wybuchy na lotnisku w Kramatorsku.

  Ukraińska Prawda podała, że do wybuchów doszło około 11:30 (10:30 naszego czasu), powołując się na to, co na Facebooku pisze Wołodymyr Kuchar, który jest na miejscu wydarzeń

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Manewry wojsk rosyjskich odbywają się w odległości jednego kilometra od granicy z Ukrainą.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • „Majdanowcy” mają do końca tygodnia całkowicie opuścić budynek kijowskiego ratusza - informuje rzecznik Kijowskiej Rady Miejskiej.

  Od poniedziałku wstęp do budynku ma być wyłącznie za okazaniem przepustki. W tej chwili w budynku jest jeszcze około 100 aktywistów. Jak podaje rzecznik, „ze zrozumieniem odnieśli się do konieczności opuszczenia budynku” po tym, jak ich działalność zaczęła być pokazywana w kontekście akcji separatystów na wschodzie. Przypomnijmy, że prorosyjscy separatyści, którzy okupują państwowe budynki we wschodnich regionach Ukrainy zapowiedzieli, że opuszczą je tylko pod warunkiem, że to samo zrobią „majdanowcy” na zachodzie kraju i w stolicy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła, po raz pierwszy od ponad pięciu lat, rating Rosji z poziomu BBB do poziomu BBB minus, tłumacząc swą decyzję rosnącym napięciem pomiędzy Moskwą a Kijowem. Decyzja o obniżeniu ratingu Rosji nastąpiła po kolejnym ostrzeżeniu ze strony USA, które zagroziły w czwartek dalszymi sankcjami

  Standard and Poor's przypomina, że gospodarka rosyjska w 2013 roku zwolniła tempo wzrostu do 1,3 procent, "najniżej od 1999 roku". "Jeśli napięcia geopolityczne w 2014 roku nie zmniejszą się, istnieje poważne zagrożenie, że wzrost gospodarczy spadnie poniżej 1 proc." - uprzedza.

  Agencja zachowała też negatywną perspektywę ratingu Rosji, obniżoną w marcu ze stabilnej z powodu zagrożenia sankcjami Zachodu. "Napięta sytuacja geopolityczna pomiędzy Rosją a Ukrainą mogłaby spowodować dalszą ucieczkę z rosyjskiej gospodarki kapitałów, tak zagranicznych, jak i krajowych, i mogłaby osłabiać już i tak słabe perspektywy wzrostu" – podała Standard and Poor's w komunikacie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow odrzucił spekulacje mediów, jakoby operacja antyterrorystyczna na wschodzie jego kraju została przerwana ze względu na możliwość inwazji wojsk rosyjskich na terytoria ukraińskie.

  - Operacja jest kontynuowana. Terroryści powinni być czujni przez całą dobę. Ludność cywilna nie powinna obawiać się o swoje bezpieczeństwo - napisał w nocy

  na swoim profilu na Facebooku.

  Minister po raz kolejny wyjaśnił, że główną zasadą operacji jest ograniczenie do minimum ryzyka dla mieszkańców miejscowości, w których prowadzona jest akcja przeciwko terrorystom. Ostrożność ta wpływa jednak negatywnie na efektywność operacji.

  Awakow poinformował, że na obecnym etapie operacji zaangażowane są w nią jedynie "nieznaczne siły" i nie ma potrzeby używania w niej ciężkiego sprzętu takiego jak czołgi. Ostrzegł jednak, że mimo to członkowie nielegalnych i uzbrojonych grup przestępczych, którzy uczestniczą w torturowaniu i zabijaniu ludzi, nie mogą liczyć na żadną litość.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky, przetrzymywany od poniedziałku wieczór przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy, został uwolniony - poinformowała strona internetowa Vice News, dla której pracował dziennikarz.

  33-letni Ostrovsky opowiedział przez telefon agencji AFP, że został zatrzymany w poniedziałek ok. godz. 22.30 czasu lokalnego na posterunku kontrolnym w pobliżu centralnego placu Słowiańska. "Mieli moje zdjęcie, szukali mnie" - relacjonował.

  Powiedział, że "na początku został trochę pobity, miał związane ręce i zawiązane oczy", ale po upływie ok. 1,5 dnia był już "traktowany normalnie". Dziennikarz dodał, że jest w samochodzie w drodze do Doniecka.

  Na swoim Twitterze napisał - "Jestem wolny i bezpieczny. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Nie wiedziałem, że mam tak wielu przyjaciół"

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Dziś ustanowiona została międzynarodowa granica państwowa między anektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą.

  - Granica została ustanowiona 25 kwietnia. W najbliższej przyszłości zdecydujemy, czy powstaną na niej tradycyjne punkty kontrolne i jakie zasady będą na niej obowiązywać – powiedział Piotr Jarosz, szef Biura ds. Migracji na Krymie.

  Jak informuje TVN24 za Ria Novosti, służby graniczne monitorują 27 miejsc, w których możliwe jest przekroczenie granicy. Na razie nie ma restrykcji dotyczących ruchu, mają być jednak opracowane zgodnie z rosyjskim prawodawstwem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Szefowa prokremlowskiej telewizji dodała na Twitterze wpis - „Ukraina R.I.P”. Skrótem R.I.P. (tłum. „niech spoczywa w pokoju”) zwyczajowo określa się śmierć.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Kierownictwo Gazprombanku przygotowuje się na ewentualne amerykańskie sankcje.

  Trzeci największy bank w Rosji przeniósł prawie 7 mld dolarów środków do banku centralnego. Gazprombank jest kolejną rosyjską instytucją, która przeniosła do kraju zasoby z zagranicy, w obawie przed ich zamrożeniem.

  Bank odmówił komentarza w tej sprawie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier podjął nową próbę zmierzającą do uratowania porozumienia z Genewy i proponuje okrągły stół oraz większą rolę OBWE.

  Steinmeier w liście skierowanym do prezydenta i szefa MSZ Szwajcarii, Didiera Burkhaltera, wezwał do nasilenia działań mediacyjnych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie. Burkhalter pełni obecnie funkcję przewodniczącego OBWE.

  "Chodzi o to, by doszło do szybkich zmian odczuwalnych dla mieszkańców (Ukrainy)" - napisał szef niemieckiej dyplomacji. Kopię pisma wysłano do Waszyngtonu, Moskwy, Brukseli i Kijowa.

  Steinmeier opowiedział się za zorganizowaniem okrągłych stołów z udziałem uczestników konfliktu. Powodzenie tego projektu zależy jego zdaniem od udzielenia mu "widocznego politycznego wsparcia" przez sygnatariuszy porozumienia z

  Genewy - USA, UE, Rosję i Ukrainę. Niemiecki minister zaproponował, by wysokiej rangi przedstawiciele tych czterech sił wspólnie udali się do Kijowa oraz na wschodnią i zachodnią Ukrainę.

  Jens Meyer / AP

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Ukraina ma podpisać ze Słowacją kontrakt na import gazu, by częściowo uniezależnić się od Rosji.

  Informacja została ogłoszona przez ministra energetyki Jurija Prodana po wczorajszych rozmowach z ministrem gospodarki Słowacji i komisarzem unijnym ds. energetyki.

  - Wierzę, że uda nam się podpisać umowę w poniedziałek – powiedział Prodan.

  Ukraina otrzymywałaby gaz ze Słowacji przez system przepływu odwrotnego. Zwykle gazociągi podróżują tylko w jednym kierunku - przez Ukrainę do Europy.

  Wcześniej w tym miesiącu, Gazprom podniósł cenę gazu dla Ukrainy z 286 dolarów za tysiąc metrów sześciennych do 485 dolarów.

  Władze Ukrainy uważają, że decyzja ta była umotywowana politycznie. Gazprom oświadczył jednak, że podwyżka wynika z braku spłaty ponad 2-miliardowego zadłużenia Ukrainy wobec rosyjskiego dostawcy energii.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Siedem osób zostało rannych w wyniku eksplozji w punkcie kontrolnym zwolenników jedności Ukrainy na wjeździe do Odessy na południu kraju - podał Interfax-Ukraina. Doniesienia mówią, że wybuchł tam granat wyrzucony z przejeżdżającego samochodu.

  Wiadomość o granacie rozpowszechniana jest w sieciach społecznościowych; oficjalne źródła na razie nie potwierdziły tej informacji ani jej nie zaprzeczyły.

  Do eksplozji doszło ok. godz. 4 (3 czasu polskiego) - twierdzą świadkowie, na których powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

  Punkt kontrolny, na którym doszło do zdarzenia, znajduje się na tzw. Siódmym Kilometrze, przy znanym w Odessie bazarze. Punkt został zorganizowany przez działaczy odeskiego Euromajdanu przy współpracy z milicją.

  Ranni, wśród których jest milicjant, zostali przewiezieni do szpitala.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Jak Zachód zbroił Putina po aneksji Krymu? Strzelby od Niemców, karabiny od Austriaków

  Nawet już po aneksji Krymu Niemcy wysyłali Rosjanom pistolety i strzelby, a wcześniej ich eksperci szkolili specnaz. Austriacy sprzedawali swoje doskonałe karabiny snajperskie, Włosi - wozy terenowe, Francuzi - wyposażenie czołgów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Kto jest kim na froncie wschodnim?

  MSZ Ukrainy wydało ulotkę, w której informuje o tym jak przebiega konflikt na wschodzie. Pochodząca z niej grafika "Kto jest kim na froncie wschodnim" krąży w mediach społecznościowych. Tutaj można zobaczyć ją w lepszej rozdzielczości.

  Infografika przedstawia grupy, które uczestniczą w konflikcie na Ukrainie - m.in. "turystów Putina", "lokalnych separatystów", "patriotycznych aktywistów" oraz żołnierzy ukraińskich i rosyjskich. Znajdziemy też "zwykli obywatele", którzy - według MSZ - są "uczciwi, ciężko pracują, chcą żyć w niepodległym państwie, ale boją się uczestniczyć w wiecach".

  Pełny biuletyn zamieszczono na stronie ministerstwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • - Okno zmiany kursu zamyka się. Jeśli Rosja będzie kontynuować eskalację napięcia na Ukrainie, to popełni nie tylko duży, ale i kosztowny błąd - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry, zapewniając o gotowości do ukarania Rosji nowymi sankcjami.

  - Prezydent Putin i Rosja muszą dokonać wyboru. Jeżeli Rosja wybierze drogę deeskalacji wszyscy powitamy to z zadowoleniem. Ale jeśli Rosja tego nie zrobi, świat zapewni, że koszty dla Rosji będą rosnąć - powiedział Kerry podczas specjalnego wystąpienia w Departamencie Stanu.

  Jego słowa są odbierane przez część komentatorów jako ostatnie ostrzeżenie dla Kremla ze strony USA przed nałożeniem nowych, ostrzejszych niż dotychczas, sankcji na Rosję.

  Zdaniem Kerry'ego Rosja "nie podjęła ani jednego konkretnego kroku", który służyłby uspokojeniu sytuacji na Ukrainie, zgodnie z zawartym w ubiegłym tygodniu porozumieniem w Genewie. Jego zdaniem tylko Ukraina "dotrzymuje słowa" w sprawie tego porozumienia starając się obniżyć napięcie i zażegnać konflikt.

  Kerry oskarżył Rosję o dokonywanie "aktywnego sabotażu" procesu demokratycznego na Ukrainie, a rosyjskich urzędników i media o prowadzenie kampanii propagandowej, której celem jest pobudzanie separatystycznych nastrojów na Ukrainie.

  Podkreślił, że nie ma wątpliwości, że to "Rosja gra aktywną rolę w destabilizowaniu Ukrainy", a dowody na to ma amerykański wywiad.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
 • Dzień dobry. Rozpoczynamy kolejny dzień relacji na żywo z wydarzeń na Ukrainie. Przypomnijmy, co działo się wczoraj.

  Ofensywa ukraińskiego wojska, są ofiary wśród separatystów. Rosja odpowiada manewrami [PODSUMOWANIE DNIA]

  Od wielu dni trwa na wschodzie Ukrainy „operacja antyterrorystyczna wymierzona w prorosyjskich separatystów, którzy okupują budynki państwowe i chcą oderwania regionów od Ukrainy. Dziś ukraińskie wojsko rozpoczęło ofensywę. Wiadomo, że nie żyje 7 separatystów. Co jeszcze działo się dziś na Ukrainie?

  wiadomosci.gazeta.pl
  Sobota na Ukrainie: Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia członków misji OBWE [NA ŻYWO]
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia