Na dzisiaj kończymy naszą relację na żywo. Wznowimy ją, gdy z Ukrainy zaczną docierać nowe informacje.
Na dzisiaj kończymy naszą relację na żywo. Wznowimy ją, gdy z Ukrainy zaczną docierać nowe informacje.
Obserwatorzy OBWE przybyli do Charkowa i Połtawy. Przeprowadzą monitoring wydarzeń społeczno-politycznych w regionie i przeanalizują sposoby wyjścia z kryzysu - informują media ukraińskie.
- Rozmieszczamy misję obserwacyjną na prośbę rządu Ukrainy. Dziś dwie osoby przyjechały do Charkowa, za kilka dni przybędą pozostali, aby obserwować rozwój sytuacji w kraju - oświadczył na spotkaniu z władzami obwodu charkowskiego pełniący obowiązki szefa misji Adam Kobieracki, którego słowa cytuje agencja Ukrinform.
Szefowie MSZ państw NATO postanowili zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją. Chcą też pogłębić współpracę z Ukrainą. Ukraina zamierza rozbroić nielegalne bojówki i zaskarżyć Rosję do międzynarodowych trybunałów. MSZ Rosji twierdzi, że Memorandum Budapeszteńskie nie zostało naruszone. Oto skrót dzisiejszych wydarzeń związanych z kryzysem ukraińskim.
PILNE
Ukraina zamierza zaskarżyć Rosję do międzynarodowych trybunałów w związku z aneksją Krymu - poinformował w Brukseli szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. Dodał, że jego kraj ma nadzieję na odzyskanie Krymu. - Uważamy Krym za integralną część Ukrainy i planujemy wniesienie do międzynarodowych trybunałów pozwów przeciwko Rosji i rosyjskim działaniom na Krymie - powiedział Deszczyca. - Wierzymy, że z międzynarodowym wsparciem będziemy w stanie przywrócić Krym Ukrainie - dodał.
- Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji poinformowało, że bank JP Morgan zablokował transakcję rosyjskiej ambasady w Kazachstanie, tłumacząc to sankcjami nałożonymi na Rosję po aneksji Krymu. - Pod pretekstem antyrosyjskich sankcji narzuconych przez Stany Zjednoczone amerykański bank JP Morgan zablokował przelew rosyjskiej ambasady na rzecz firmy ubezpieczeniowej Sogaz - poinformował resort w oficjalnym oświadczeniu.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. Putin złożył taką deklarację podejmując w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy prezydenta Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład FR, Rustama Minnichanowa, który w ubiegłym miesiącu trzykrotnie odwiedził Krym, oderwany przez Rosję od Ukrainy.
PILNE
Agresja Rosji wobec Ukrainy jest jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy powiedział podczas konferencji prasowej Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. – W zasadzie nie było większego zagrożenia od czasów zimnej wojny dodał. Sekretarz podkreślił, że NATO jest gotowe zrobić wszystko by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim swoim sojusznikom.
AP Photo/Virginia Mayo
PILNE
Władze wojskowe NATO otrzymały zadanie przeanalizowania możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej - poinformował w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
- Władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium - powiedział Sikorski, który uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które było poświęcone konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.
Sławomir Kamiński\AG
Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zarejestrowała kolejnych siedmioro kandydatów na prezydenta, w tym szefów partii Swoboda i Prawy Sektor, Ołeha Tiahnyboka i Dmytro Jarosza. Tym samym liczba kandydatów wzrosła do 21.
PILNE
NATO zdecydowało o zawieszeniu wszelkiej praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją. Sojusz oświadczył jednak, że polityczny dialog w ramach Rady NATO-Rosja może być kontynuowany w razie konieczności na szczeblu ambasadorów i wyższym, aby umożliwić wymianę poglądów - przede wszystkim w sprawie kryzysu na Ukrainie. - Zrewidujemy relacje z Rosją na naszym następnym spotkaniu w czerwcu - zapowiedzieli ministrowie państw NATO. Decyzję o zawieszeniu współpracy z Rosją podjęli już na początku marca ambasadorowie krajów Sojuszu.
Szefowie MSZ państw NATO postanowili również wzmocnić współpracę między Sojuszem a Ukrainą. W ramach Komisji NATO-Ukraina uzgodniono podjęcie "natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa".
Szefowie MSZ państw NATO postanowili również wzmocnić współpracę między Sojuszem a Ukrainą. W ramach Komisji NATO-Ukraina uzgodniono podjęcie "natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa".
REUTERS/Francois Lenoir
- Cudzoziemcy chcący odwiedzić Krym i Sewastopol powinni uzyskać rosyjską wizę w przedstawicielstwach dyplomatycznych lub konsularnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało MSZ FR.
- W związku z ponownym przyłączeniem Krymu i miasta Sewastopol do Federacji Rosyjskiej obywatele innych państw - oprócz obywateli państw, z którymi FR ustanowiła bezwizowy wjazd, pobyt i wyjazd - by móc przebywać na terytorium Krymu muszą uzyskać rosyjską wizę w jednym z przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych FR - podało MSZ Rosji na swojej stronie internetowej.
PILNE
MSZ Rosji odrzuciło zarzuty, że kraj ten naruszył zobowiązania, które nakładało na niego Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku mówiące o gwarancjach dla Ukrainy w zamian za pozbycie się broni jądrowej. W komunikacie rosyjskie ministerstwo oceniło, że z memorandum wynikało "jedynie zobowiązanie do niestosowania broni jądrowej i nieuciekania się do gróźb jej użycia wobec państw bezatomowych".
- To zobowiązanie Rosji wobec Ukrainy w żaden sposób nie zostało naruszone - dodało MSZ. Oświadczyło też, że utrata przez Ukrainę integralności terytorialnej nastąpiła "w rezultacie procesów wewnętrznych" i postanowienia Memorandum Budapeszteńskiego nie mają w tym przypadku zastosowania.
- Zwalczanie korupcji, reforma samorządowa oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw - to według prezydenta Bronisława Komorowskiego obszary, w których Polska może wesprzeć Ukrainę.
Ukraińskie media piszą dziś o deklaracji majątkowej Julii Tymoszenko. Była premier i obecna kandydatka na prezydenta Ukrainy zadeklarowała, że w ubiegłym roku zarobiła jedynie 180 tysięcy hryweń. Z oświadczenia wynika też, że cały jej majątek to 60-metrowe mieszkanie. Deklaracja została opublikowana na stronie Centralnej Komisji Wyborczej.
fot. cvk.gov.ua
fot. Twitter
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy anulowała "czarną listę" dziennikarzy, którzy mieli zakaz wjazdu na Ukrainę. W spisie znajdowały się nazwiska zagranicznych korespondentów, których materiały zostały przez poprzednią władzę uznane za nieodpowiednie.
Na piątek prezydent Bronisław Komorowski zwołał Radę Gabinetową dotyczącą sytuacji na Ukrainie.
- Nie przewidujemy żadnych wspólnych manewrów wojskowych na terenie Ukrainy - poinformował premier Donald Tusk komentując decyzję ukraińskich władz ws. dopuszczenia na terytorium Ukrainy sił zbrojnych innych państw.
- Możliwości prawne, jakie Ukraina chce stworzyć dla własnego państwa w żadnym wypadku nie obligują państw sąsiadujących, aby z tych możliwości prawnych korzystać. W tej chwili nie przewidujemy takiej potrzeby, ani możliwości - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
MSZ Rosji ostrzegło Ukrainę przed zmianą jej statusu państwa pozablokowego i wskazało, że dalsze relacje gospodarcze rosyjsko-ukraińskie będą zależeć od kroków, jakie Kijów podejmie w polityce zagranicznej.
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rosyjskie MSZ przypomina, że "kwestia integracji euroatlantyckiej Ukrainy była omawiana za rządów prezydenta Wiktora Juszczenki", po pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. "To doprowadziło do zamrożenia kontaktów politycznych rosyjsko-ukraińskich, do bólu głowy w relacjach między NATO i Rosją" - wskazuje ministerstwo. Zauważa, że większość społeczeństwa ukraińskiego "nie popiera idei wstąpienia Ukrainy do bloku wojskowego NATO".
Komunikat MSZ Rosji odwołuje się do słów p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa o tym, że Ukraina rozważa kwestię zmiany swego statusu państwa pozablokowego.
Szef MSZ Niemieck Frank-Walter Steinmeier powiedział dziś, że nie widzi możliwości członkostwa Ukrainy w NATO. "Mogę sobie wyobrazić formy bardziej intensywnej współpracy z Ukrainą w ramach Rady NATO-Ukraina – powiedział. Zastrzegł jednak, że to jego osobiste zdanie.
- Zaproponujemy sześć filarów rodzącej się europejskiej unii energetycznej - powiedział premier Donald Tusk. Jego zdaniem Europa powinna być solidarna w obliczu zagrożenia odcięciem dostaw tego surowca ze wschodu.
Premier na konferencji po dzisiejszym posiedzeniu rządu poinformował, że Rada Ministrów wysłuchała podsumowania postępu prac nad kompleksowym planem zmniejszenia zależności energetycznej Unii Europejskiej. - Przeprowadzamy ofensywę dyplomatyczną i ekspercką w Brukseli (...). Kontekst Ukrainy (...) powoduje, że kwestia niezależności energetycznej nie tylko Polski, ale całego kontynentu zaczyna nabierać dużo większej wagi, niż tylko gospodarcza - powiedział Tusk.
Jednym z filarów rodzącej się unii energetycznej miałoby być wspólne negocjowanie kontraktów. - Chodzi o to, żeby szczególnie monopolistycznym sprzedawcom przeciwstawić jednego nabywcę. Wtedy skuteczność negocjacyjna jest dużo większa - wyjaśnił. Jego zdaniem Europa miałaby wówczas tańszy gaz, i byłaby bardziej odporna na naciski polityczne wywierane przez Rosję.
Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Donald Tusk
twitter.com
Szefowie MSZ Polski, Francji i Niemiec w drodze do Brukseli na spotkanie szefów dyplomacji państw NATO.
pravda.com.ua
Jeden z deputowanych głosował dziś w Radzie Najwyższej za kolegę
Zastępca przewodniczącego partii Batkiwszczyna i tymczasowy szef prezydenckiej administracji Serhij Paszyński został przyłapany na tym, jak podczas jednego z dzisiejszych głosowań przesiadł się na sąsiednie miejsce i zagłosował drugi raz w tej samej sprawie – pisze „Ukraińska Prawda”, powołując się na ruch „Czesno” (ukr. „Uczciwie”).
„Czesno” informuje na swojej stronie, że to nie pierwszy taki przypadek od czasu zmiany władz w Kijowie. Odnotowano już 24 deputowanych, którzy głosowali podówojnie. Byli to deputowani różnych partii; Udaru, Partii Regionów, Batkiwszczyny, Partii Komunistycznej a także deputowany niezrzeszony.
PILNE
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że nie może potwierdzić, iż Rosja wycofuje swoje wojska znad granicy z Ukrainą. Dodał, że Rosja podważyła zasady partnerstwa z Sojuszem Północnoatlantyckim.
- Niestety, nie mogę potwierdzić, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego - powiedział Rasmussen dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem szefów dyplomacji państw NATO.
Dodał, że Rosja podważyła zasady, na których opierało się jej partnerstwo z NATO i w rezultacie nie może być dłużej "business as usual" (współpracy, jakby nic się nie stało) - PAP
VES HERMAN / REUTERS
Anders Fogh Rasmussen
Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy: Z powodu korupcji budżet państwa stracił w 2013 r. 300 mld hrywien (ok. 83 mld złotych). (Interfaks-Ukraina)
- Są to środki, które były uwzględniane w planach budżetowych, ale potem zostały rozkradzione. Jest to jedna z przyczyn tego, że dziś Ukraina jest na granicy niewypłacalności - informuje ministerstwo.
twitter.com
"Tylko 1 proc. ludności Krymu wystąpił o wyrobienie rosyjskich paszportów" - informuje na swoim Twitterze Euromajdan.
- Ponad 70 mln hrywien (ok. 19 mln zł) zostało przelanych na rachunki Ministerstwa Obrony Ukrainy w ramach akcji wspierania sił zbrojnych kraju - powiadomił resort obrony na swojej stronie internetowej.
"Według stanu na 31 marca na rachunki Ministerstwa Obrony w ramach akcji Wesprzyj ukraińską armię napłynęło już ponad 70 mln hrywien od osób prawnych i fizycznych jako pomoc dla sił zbrojnych" - napisano na stronie ministerstwa. (PAP)
PILNE
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w Weimarze, że nie widzi możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO. Ale dodał, że rząd Niemiec nie przyjął jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie ewentualnej perspektywy członkostwa Ukrainy w Sojuszu.
- Mogę sobie wyobrazić formy bardziej intensywnej współpracy z Ukrainą w ramach Rady NATO-Ukraina. Nie widzę natomiast możliwości członkostwa w NATO - powiedział Steinmeier, zastrzegając, że to jego osobiste zdanie.
Szef dyplomacji Niemiec wypowiadał się po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Polski i Francji, Radosławem Sikorskim i Laurentem Fabiusem. Trzej politycy spotkali się w ramach nieformalnego forum dialogu Trójkąta Weimarskiego.
Mindaugas Kulbis / AP
Frank-Walter Steinmeier
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę akceptującą decyzję p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa o dopuszczeniu na terytorium Ukrainy sił zbrojnych innych państw w celu przeprowadzenia jeszcze w tym roku międzynarodowych manewrów.
Ustawa dotyczy ćwiczeń z udziałem m.in. żołnierzy z Polski i USA.
Andrew Kravchenko / AP
Ołeksandr Turczynow
twitter.com
Ministrowie spraw zagranicznych (od prawej) Polski, Radosław Sikorski, Francji, Laurent Fabius i Niemiec, Frank-Walter Steinmeier podczas spaceru w Weimarze.
Panowie spotkali się, by rozmawiać o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie. Pozostaje mieć nadzieję, że ich nastroje zwiastują prędką deeskalację napięcia.
Szef firmy Naftohaz Ukrainy (ukraińskiego przedsiębiorstwa sektora paliwowo-energetycznego) spotka się w tym tygodniu z szefem Gazpromu – podaje agencja Interfaks-Ukraina.
Jeszcze nie wiadomo, jakie tematy zostaną poruszone podczas spotkania.
Litewski sąd wstrzymuje na 3 miesiące transmisję rosyjskiego kanału telewizyjnego NTV Mir
NTV Mir jest międzynarodową wersją rosyjskiego kanału NTV – informuje BBC.
Z czego wynika decyzja sądu? – W programie „Wieści tygodnia” w NTV Mir pojawiają się treści, które można określić mianem wojskowej propagandy, a artykuł 135. litewskiej konstytucji zabrania szerzenia wojskowej propagandy – wyjaśnia inspektor ds. etyki dziennikarskiej Zita Zamżickene.
BBC dodaje, że teraz sąd ma rozpatrzeć blokadę innego rosyjskiego kanału telewizyjnego – „Rossija”.
facebook.com
PILNE
Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, jednomyślnie zatwierdziła ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie.
Ustawę tę poprzedniego dnia - również jednomyślnie - uchwaliła Duma Państwowa, niższa izba parlamentu. Oczekuje się, że najpóźniej w środę podpisze ją prezydent FR Władimir Putin. (PAP)
- Mamy nadzieję, że wycofywanie się wojsk rosyjskich znad granic Ukrainy, naprawdę się zaczęło; że nie jest to primaaprilisowy żart. Nie ma żadnych powodów, by przebywały tam takie ilości wojskowych. Odpowiedzią na zwiększony handel pomiędzy UE a Ukrainą powinien być zwiększony handel pomiędzy UE a Rosją – powiedział Radosław Sikorski w Weimarze.
- Liczymy na to, że Rosja wesprze proces wychodzenia Ukrainy z kryzysu m.in. poprzez zaoferowanie jej konkurencyjnej ceny za gaz – mówił szef MSZ.
Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta
Radosław Sikorski
Możliwe, że to primaaprilisowy żart, ale, jak podaje „Ukraińska Prawda”, rezydencja Wiktora Janukowycza Meżyhiria jest otwarta dla zwiedzających, jednak za okazaniem... biletu wstępu.
Bilet ma kosztować 10 hrywien w dzień powszedni i 20 w weekendy. Dzieci jak na razie są wpuszczane bezpłatnie.
Decyzję o wprowadzeniu opłat za wejście na teren rezydencji byłego prezydenta podjęła ochroniająca ją samooborna. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów mają być przeznaczone na utrzymanie posiadłości i wypłaty dla 80-ciu pilnujących ją osób.
Efrem Lukatsky / AP
Konstantin Chernichkin / Reuters
Konstantin Chernichkin / Reuters
Meżyhiria
- Nie przewiduję w najbliższej przyszłości, by na Ukrainie mogła powstać stała, stabilna, liberalna demokracja - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Radosław Markowski, socjolog z SWPS i PAN. - Paradoksalnie dziś panaceum na większość problemów Ukrainy byłby Viktor Orban - dodał.
"Czy Zachód powinien obrać kurs na konfrontację z Rosją w związku z rosyjską aneksją Krymu? Wielu wysoko postawionych Niemców nie jest tego pewnych. Sympatia dla Rosji jest w Niemczech wciąż żywa i ma się dobrze” – pisze „Spiegel Online”.
Treść całego artykułu jest dostępna w języku angielskim na stronie portalu >>>
Czy znacie już Putinmana? Nie? Koniecznie obejrzyjcie powyższy film, który ukazał się w serwisie YouTube trzy dni temu.
Bohaterem filmiku jest mężczyzna w masce Władimira Putina, ubrany w strój podobny do tego, który nosił komiksowy Superman. Filmik parodiuje ostatnie działania Władimira Putina związane z aneksją Krymu. Putinman biega po mieście, w każdym możliwym miejscu przyklejając wlepki z napisem "Zaanektowano - Federacja Rosyjska". Rozrzuca też rosyjskie paszporty z dachu budynku.
- Zachód nie może stać się partnerem prezydenta Rosji Władimira Putina w zbrodniach popełnianych w stosunku do Ukrainy i wobec międzynarodowego ładu światowego - mówi była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w wywiadzie dla "Financial Timesa". Jej zdaniem Putin cofa świat w epokę imperiów.
- Wszystko, co dzieje się teraz na Krymie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej, nie jest problemem Ukrainy. Jest to problem zniszczenia stabilności geopolitycznej, uznanego powszechnie ładu światowego. Moim zdaniem zaczyna dominować agresywny paradygmat rozwoju świata. Putin wykorzystuje fakt, że potęgi światowe nie są gotowe do tej rywalizacji - uważa Tymoszenko. (PAP)
Efrem Lukatsky / AP
Julia Tymoszenko
Tiahnybok: Ukraina powinna się zwrócić do USA o pożyczkę dla ukraińskiej armii
Ołeh Tiahnybok, lider partii Swoboda, wygłosił te słowa podczas posiedzenia Rady Najwyższej.
Pożyczka miała by być udzielona na podstawie umowy lend-lease. Co to takiego? Jest to ustawa federalna z 11 marca 1941, która pozwala prezydentowi USA "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności".
Espreso.TV
Ołeh Tiahnybok
PILNE
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę o natychmiastowym rozbrojeniu nielegalnych grup działających na Ukrainie, które m.in. przyczyniły się do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza.
W informacji wyjaśniającej parlament postuluje zobowiązać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy oraz Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy do przeprowadzenia rozbrojenia tych grup paramilitarnych.
Konieczność przyjęcia uchwały uzasadniono "zaostrzeniem się kryminogennej sytuacji i licznymi faktami nielegalnego użycia broni, które doprowadziły do śmierci i ranienia ludzi", a także "systematycznymi prowokacjami ze strony obywateli innych państw na południu i wschodzie Ukrainy oraz w Kijowie".
Uchwała została przyjęta na wniosek szefa frakcji Batkiwszczyny Serhija Sobolewa; do Batkiwszczyny należą premier Arsenij Jaceniuk i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. (PAP)
Kliczko żąda od Rosji zadośćuczynienia za wczorajszą denonsację* umów charkowskich**
- Rosja jednostronnie zerwała umowę dotyczącą stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie. W tej sytuacji powinna ją stamtąd odesłać. Rząd Ukrainy będzie żądał wypłaty zadośćuczynienia za zerwanie umowy – mówił Kilczko podczas posiedzenia Rady Najwyższej.
* - denonsacja to wstrzymanie zapisów danej umowy między dwoma państwami polegające na poinformowaniu jednego państwa przez drugie o tym fakcie. warunki denonsacji powinny być zapisane we wcześniejszej umowie - w tym przypadku dotyczącej tzw. ugody charkowskiej.
** - „21 kwietnia 2010 r., w Charkowie prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew, podpisali ugodę o przedłużeniu terminu stacjonowania Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie po roku 2017 na 25 lat (do 2042 r.) z możliwością kolejnego przedłużenia na pięć lat. - W zamian za to Ukraina miała otrzymać zniżkę przy zakupie rosyjskiego gazu na 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych” – podaje portal Korespondent-wschodni.org.
DAVID MDZINARISHVILI / REUTERS
Witalij Kliczko
PILNE
Ołeksij, syn b. przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie Serhija Kunicyna, został zwolniony po kilkugodzinnym przesłuchaniu.
O tym fakcie poinformował portal "Ukraińska Prawda" sam Serhij Kunicyn. "UP" przypomina, że Ołeksija zatrzymali na dworcu kolejowym w Symferopolu przedstawiciele tzw. samoobrony Krymu. Zawieźli go do byłej siedziby ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa.
- Tam przesłuchiwali mojego syna 5-6 godzin. Traktowali go jak szpiega. Ołeksij nie chce jednak opowiadać o szczegółach przesłuchania. Jest zestresowany sytuacją - mówił Serhij Kunicyn.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała wczoraj rosyjskiego prowokatora – czytamy w portalu „Kyiv Post”.
Taką informację zamieszcza też na swojej stronie internetowej sama Służba Bezpieczeństwa. Zatrzymanym jest O. Bachtijarow, obywatel Federacji Rosyjskiej, jeden z liderów Euroazjatyckiego Związku Młodzieży Rosji – napisano na stronie SBU.
Bachtijarow miał planować „przestępcze zajęcie budynku Rady Najwyższej oraz Gabinetu Ministrów Ukrainy”. Do „przedsięwzięcia” zaangażował 200 osób, które zostały przez niego opłacone i wyposażane m.in. w koktajle Mołotowa, drabiny i inne przedmioty, które miały być wykorzytsane podczas planowanego szturmu.
Obecnie wszczęto śledztwo w tej sprawie, odbywają się też przesłuchania.
sbu.gov.ua
Zdjęcie z zatrzymania Bachtijarowa
Zebrani w Berlinie i Weimarze ministrowie spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, Francji, Laurent Fabius i Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, przyjęli wczoraj wspólne oświadczenie ws. Ukrainy - czytamy na stronie polskiego MSZ.
Szefowie dyplomacji we wspólnym dokumencie wyrażają głębokie zaniepokojenie obecnym kryzysem. „Od czasu naszej wspólnej wizyty w Kijowie w lutym, nieustannie staramy się razem znaleźć sposób na deeskalację sytuacji” – zaznaczają w oświadczeniu.
msz.gov.pl
twitter.com
"Krytyka USA krytyką, a rządowa "Rossijskaja Gazieta" wychwala nowe amerykańskie cacko iPhone 6" - pisze na swoim Twitterze Barbara Włodarczyk, b. korespondentka TVP w Moskwie, autorka wielu reportaży o tematyce rosyjskiej.
Włodarczyk powołuje się na artykuł w "Gaziecie", w którym iPhone 6 nazywany jest "telefonem młodego pokolenia".
"Financial Times": Cyniczny plan Putina zakłada rozpad Ukrainy
- Dwa tygodnie po aneksji Krymu władze Rosji rozpoczęły grę, której celem jest doprowadzenie do rozpadu Ukrainy. Zgodnie z planem Moskwy rząd w Kijowie powinien najpierw przyznać duże uprawnienia regionom - pisze wtorkowy "Financial Times".
Londyński dziennik przypomina w artykule redakcyjnym, że po zajęciu Krymu Zachód zastanawiał się jaki będzie następny krok prezydenta Władimira Putina. Przewidywano, że Rosjanie mogą wkroczyć do regionów wschodniej Ukrainy, na granicy której zgromadzili 40 tys. żołnierzy.
Wczoraj jednak Rosja poinformowała o wycofaniu części swych oddziałów z obszaru przygranicznego. Jednocześnie Kreml złożył Zachodowi propozycję zakładającą przeprowadzenie na Ukrainie głębokich reform, które w ostateczności mają doprowadzić do federalizacji kraju - pisze "FT".
Alexei Nikolsky AP
Władimir Putin
Gazprom informuje też, że jest gotów do budowy gazociągu na Krym
Pod uwagę brane są dwa warianty gazociągu. Tańszy, który ma kosztować od 200 do 300 mln dolarów oraz droższy - koszt jego budowy może wynieść nawet miliard dolarów.
Droższy wariant zakłada budowę gazociągu miedzy Krasnodarem a Sewastopolem, tańszy gazociąg brałby swój początek w mieście Anapa. ("Ukraińska Prawda")
maps.google.com
Krasnodar
maps.google.com
Anapa
Gaz dla Ukrainy zdrożeje o ponad 100 dolarów za tys. metrów sześciennych
Od drugiego kwartału 2014 r. za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu Ukraina będzie płacić 385,5 USD. Ukraiński dług za gaz wynosi 1,711 mld dolarów - poinformował konferencji prasowej szef Gazpromu Aleksiej Miller. W pierwszym kwartale 2014 roku Ukraina płaci 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych.
Od drugiego kwartału 2014 roku wraz ze wzrostem cen gazu dla Ukrainy wzrośnie również opłata za tranzyt rosyjskiego surowca przez ukraińskie terytorium - dodał Miller.
Szef Gazpromu przekazał, że opłata za tranzyt wzrośnie o 10 proc., zgodnie z kontraktem z 2009 roku. (PAP)
ALEXANDER DEMIANCHUK / REUTERS
Lider krymskich Tatarów: Referendum na Krymie było absurdem
- Absurdem jest rozstrzyganie kwestii przynależności do tego czy innego państwa na podstawie lokalnego referendum. Prawo do samostanowienia może mieć tylko naród, którzy wywodzi się z danego terytorium, a takim właśnie narodem są Krymscy Tatarzy. A Tatarzy zbojkotowali krymskie referendum - mówił Mustafa Dżemilew, lider krymskich Tatarów, podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeńestwa ONZ w Nowym Jorku. ("Ukraińska Prawda" za "Głosem Ameryki")
Po strzelaninie w centrum Kijowa przedstawiciele Prawego Sektora opuścili bez broni swój sztab w hotelu Dnipro – informuje Arsen Awakow, szef ukraińskiego MSW.
„Działacze ugrupowania są już w autobusie. Wraz z pracownikami Służby Bezpieczeństwa pojechali do jednego ze swoich podmiejskich obozów. Eksperci MSW rozpoczęli w hotelu oględziny” – podał Awakow. (BBC)
DAVID MDZINARISHVILI / REUTERS
Arsen Awakow
twitter.com
„Sewastopol - miasto naszej chwały wojskowej” - napisał na Twitterze premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, który wczoraj odwiedził Krym.
Rosyjski premier nie spodziewał się chyba jednego - że jego wpis zostanie otagowany przez system portalu jako pochodzący... z Ukrainy.
„Twitter wie najlepiej” - komentowali aktywiści Euromajdanu.
Szef ukraińskiego MSW, Arsen Awakow, poinformował, że człowiek, który strzelał wczoraj na ul. Chreszczatyk w Kijowie, wskutek czego ranne zostały trzy osoby, był pijany.
- Mężczyzna został zatrzymany. Przebywa w areszcie sledczym Słuzby Bezpieczeństwa Ukrainy – oświadczył Awakow.
Do strzelaniny w okolicach kawiarni Mafia w centrum Kijowa doszło po kłótni między członkiem Prawego Sektora a kimś z samoobrony Majdanu. Wicemer miasta znalazł się tam przypadkiem i nie brał udziału w awanturze.
Co wczoraj działo się ws. Ukrainy? Oto krótkie podsumowanie poniedziałkowych wydarzeń dnia:
- Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew udał się z wizytą na Krym. Obiecał m.in. podwyżki - emerytur i pensji pracowników budżetówki oraz wysyłanie pracowników rosyjskich państwowych instytucji na wakacje na Krymie.
- Rosyjska Duma jednostronnie wypowiedziała Ukrainie umowę o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie. Wśród wypowiadanych porozumień jest to, na mocy którego Ukraina otrzymała zniżkę na gaz sprowadzany z Rosji.
- Z inicjatywy strony rosyjskiej prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Putin podkreślił wagę przeprowadzenia na Ukrainie reformy konstytucyjnej, "której celem będzie obrona interesów mieszkańców wszystkich regionów ukraińskich".
- Przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Obrony powiedział, że Rosja „stopniowo wycofuje” wojska zgromadzone przy granicy z Ukrainą. Również Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że wycofuje jeden batalion piechoty z regionu w pobliżu granicy z Ukrainą.
- Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin przedstawił warunki uznania wyborów prezydenckich na Ukrainie: przejrzystość, sprawiedliwość i poszanowanie interesów regionów.
- W pobliżu Majdanu w Kijowie doszło do strzelaniny, w wyniku której raniono trzy osoby - dwóch członków samoobrony Majdanu i zastępca mera Kijowa. Ogień otworzył członek Prawego Sektora.
- Doniecka Rada Obwodowa zażądała przyjęcia nowej wersji konstytucji Ukrainy, w której rosyjskiemu przyznano by status drugiego języka państwowego i zalegalizowano by przeprowadzanie miejscowych referendów
- W Kijowie zaczęła działać grupa polskich ekspertów, która ma pomóc w przeprowadzeniu reformy samorządowej na Ukrainie.
Serdecznie witamy wszystkich Czytelników!
Rozpoczynamy kolejny dzień relacji na żywo z wydarzeń ws. Ukrainy. Zapraszamy do jej śledzenia.