Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]

Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]

 • wtorek, 18 marca 2014
 • PONIEDZIAŁKOWE WYDARZENIA WOKÓŁ KRYMU:

  - Zachód nie uznał wyników niedzielnego referendum na Krymie. NATO oceniło, że było ono „nielegalne i bezprawne” i zaapelowało do Rosji o zaprzestanie wszelkich działań wojskowych przeciw Ukrainie. Prezydent USA Barack Obama stwierdził, że referendum było „ewidentnym naruszeniem prawa na Ukrainie i prawa międzynarodowego”.

  - Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich polityków i wojskowych oraz krymskich separatystów. Na liście Amerykanów znalazło się 11 osób, na unijnej - 21. Szef polskiego MSZ powiedział na konferencji w Brukseli, że „sankcje gospodarcze są obecnie rozważane jako opcja w fazie trzeciej, tzn. takiej, w której Rosja wkracza wojskowo na wschodnią i południową Ukrainę”. - Jesteśmy gotowi nakładać kolejne sankcje na Rosję - powiedział prezydent Barack Obama.

  - Sankcje wobec Rosji przygotowuje również Ukraina. Miałyby one polegać na zakazie wjazdu wysokich urzędników na teren kraju. Ponadto Ukraina będzie domagała się odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Ukraiński minister sprawiedliwości powiedział również, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie.

  - Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.

  - Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła dyskusję na temat długoterminowej potrzeby zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskiego gazu.

  - Rada Najwyższa Krymu zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, a nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Parlament zdecydował też o przejęciu ukraińskiej własności państwowej.

  - Rosja zaproponowała powołanie “grupy kontaktowej” państw zachodu do spraw Ukrainy, w skład której weszliby przedstawiciele państw Unii Europejskiej i USA. Jej członkowie mieliby m.in. uznać wyniki referendum na Krymie, natychmiast wcielić w życie postanowienia z 21 lutego i przekonać Radę Najwyższą, aby zmieniła konstytucję Ukrainy.

  - Parlament w Kijowie poparł ustawę o częściowej mobilizacji w związku z agresją Rosji na należącym do Ukrainy Krymie.

  - Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała pierwszego kandydata na prezydenta Ukrainy. To bezpartyjny Renat Kuźmin. Wybory prezydenckie zaplanowano na 25 maja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • poniedziałek, 17 marca 2014
 • We wtorek Władimir Putin i samozwańczy przewodniczący parlamentu Krymu Władimir Konstantinow (na zdj.) mają podpisać porozumienie w sprawie przyjęcia republiki w skład Federacji Rosyjskiej - podają źródła Gazeta.ru w tekście "Krym przyłączą po stachanowsku".

  Dokument zostanie przyjęty także w imieniu Sewastopola (wyodrębnionego z Krymu samodzielnego miasta) przez samozwańczego mera Ołeksandra Czałego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Sposób, w jaki sposób Rosja wchłonie Krym, przedstawia ukraińska telewizja Espreso.tv. Scenariusz zakłada, że cały proces legislacyjny związany z wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie pół roku.

  Jak w pół roku zjeść Krym - w majestacie rosyjskiego prawa

  Oto rosyjski plan włączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ten proces zacznie się już we wtorek i będzie pewnie rozciągnięty na pół roku. Już dziś jest jasne, co po kolei zrobią Putin, Duma Państwowa i Trybunał Konstytucyjny Rosji

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ukraina przygotowuje sankcje wobec Rosji polegające na zakazie wjazdu wysokich urzędników oraz będzie domagała się odszkodowań za wydarzenia na Krymie.

  - Dziś w parlamencie podnoszona była kwestia sankcji wobec urzędników Federacji Rosyjskiej, którzy są aktywnie zaangażowani w agresję wojskową wobec Ukrainy. Przewodniczący parlamentu polecił milicji, MSZ i służbom granicznym opracowanie działań zmierzających do ograniczenia i zakazu wjazdu określonych rosyjskich polityków oraz działań dotyczących sankcji finansowych wobec nich - powiedział dziś ukraiński minister sprawiedliwości.

  - Będziemy domagać się zadośćuczynienia strat, które ponieśliśmy w wyniku działalności pseudoukraińskich władz (Krymu) przy współpracy rosyjskich wojskowych, i które dotknęły zarówno państwo jak i obywateli Ukrainy posiadających tam własność prywatną - ostrzegł minister Petrenko.

  Ukraiński minister sprawiedliwości oświadczył również, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie. - Na terytorium Ukrainy mamy dość dużo obiektów należących do tych osób - podkreślił Petrenko.

  Media ukraińskie opublikowały w poniedziałek listę przykładowych obiektów, których właścicielami są Rosjanie. Są to m.in. centrum handlowe Ocean Plaza w Kijowie, które ma należeć do uważanego za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina Arkadija Rotenberga, Zaporoski Kombinat Aluminiowy będący własnością Awtowazu, czy kontrolowana przez koncern TNK BP rafineria naftowa w Lisiczańsku.

  Prasa wymienia także należące do Rosjan sieci telefonii komórkowej MTS i Kyivstar, banki Sbierbank i Wniesztorgbank, czy hotele w Kijowie i Odessie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Służby prasowe Medżlisu poinformowały, że zidentyfikowano zwłoki znalezione 15 marca na Krymie. To Reszat Ametow, Tatar krymski, który zaginął 3 marca w drodze do komisji wojskowej.

  Wcześniej informowano, że znalezione ciało ma ślady tortur. Teraz rozpoznała je żona zabitego. Pogrzeb ojca trójki dzieci odbędzie się 18 marca w Symferopolu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Artyści teatrów warszawskich, m.in. Urszula Dudziak, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak i Borys Szyc, wystąpili dziś na koncercie "Solidarni z Ukrainą". Impreza odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

  Cały przychód z koncertu zostanie przekazany na pomoc medyczną dla ofiar starć na kijowskim Majdanie. W przerwie koncertu odbyła się także aukcja, prowadzona przez Michała Piróga, z której dochód również przeznaczony zostanie na rzecz Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Tomasz Lis zapytał Radosława Sikorskiego, jak odniesie się do zarzutu, że „nastąpił dramatycznie radykalny zwrot w pozycjach zajmowanych przez polskiego premiera i ministra spraw zagranicznych. I jeśli dzisiaj publika, Polacy akceptują to, co robi Tusk i Sikorski, to dlatego, że mówią Lechem Kazyńskim”.

  - Polska prowadzi zręczną skuteczną politykę zagraniczną, a prezydent Lech Kaczyński prowadził politykę gestów czasami ważnych - jak występ na wiecu w Tbilisi. Ale także prowadził politykę, do której konstytucja nie dawała mu prawa. Przypominam, artykuł 146. konstytucji mówi jasno, kto w Polsce prowadzi politykę zagraniczną. I Polska nie może mieć dwóch polityk zagranicznych, a tak bywało. Tak naprawdę jedyną znaczącą decyzją, która powstała pod wpływem Lecha Kaczyńskiego w polityce wschodniej była decyzja o zakupie rafinerii w Możejkach, na której jesteśmy stratni 2 mld dolarów - powiedział minister Sikorski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Poszczególne kraje będą wysyłały grupy w dziedzinach, w których czują się mocne. My uzgodniliśmy z Niemcami, że będziemy doradzać Ukraińcom, jeśli chodzi o uporządkowanie finansów. Także jeśli chodzi o wprowadzanie rozwiązań antykorupcyjnych, co jest absolutnie kluczowe. Ale np. Duńczycy chcą poprowadzić doradztwo w zakresie efektywności energetycznej. Gdyby Ukraina była tak efektywna jak Czechy, w ogóle nie potrzebowałaby importować gazu - stwierdził minister Radosław Sikorski w TVP2. Tomasz Lis pytał go, w jaki sposób Europa pomoże Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - To była debata, jak się mówi w dyplomacji, szczera, a w zwykłym języku - burzliwa - powiedział w programie „Tomasz Lis na żywo” Radosław Sikorski o dzisiejszej debacie na temat sankcji.

  - Wszyscy mają świadomość, że stało się coś złowrogiego, że w Europie wbrew temu, czego nauczyły nas I wojna światowa, II wojna światowa, zimna wojna i tyle wojen domowych w ostatnim ćwierćwieczu, granica zmieniana jest siłą, na podstawie pretekstu rzekomego przychodzenia z pomocą swoim ziomkom. To wszystko bardzo źle się kojarzy. I wszyscy mieliśmy świadomość tego długiego cienia historii - dodał szef polskiej dyplomacji.

  /Na zdj. Radosław Sikorski podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli/

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Dziś Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała pierwszego kandydata na prezydenta Ukrainy. To bezpartyjny Renat Kuźmin, były zastępca sekretarza RNBO (Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy). Pracował na tym stanowisku "za schyłkowego Janukowycza", od października 2013 do 5 marca 2014. Kuźmin ma 47 lat, jest adwokatem, pracował też w Prokuraturze Generalnej. Jako zastępca szefa PG nadzorował m.in. sprawę byłej premier Julii Tymoszenko i byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

  Wybory na Ukrainie odbędą się 25 maja, kandydatury można zgłaszać do 4 kwietnia. Zachód uważa, że nowe wybory prezydenckie mogą odegrać ważną rolę w deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Baranowiczach na Białorusi komisja lekarska wzywała w poniedziałek pograniczników-rezerwistów, a także byłych żołnierzy wojsk wewnętrznych. Możliwe, że żołnierze zostaną skierowani na granicę białorusko-ukraińską. Wiadomość za Euroradiem podała "Ukraińska Prawda".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ćwiczenia wojskowe ochotników na poligonie pod Kijowem. W odpowiedzi na rosyjską inwazję na terenie Ukrainy Rada Najwyższa wprowadziła częściową mobilizację.

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  Fot. Efrem Lukatsky / AP

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Arsen Awakow, szef ukraińskiego MSW, odwiedził jedno z centrów szkolenia wojskowego Nowych Petriwcach. Przygotowuje się tam 500 ochotników nowo stworzonej Gwardii Narodowej. Awakow powiedział, że tylko wczoraj do Gwardii zgłosiło się 4 tys. osób, "ze wschodu i zachodu, południa i północy". Do tej pory do Gwardia Narodowej zapisało się w sumie 45 tys. ochotników, a cała ta formacja ma liczyć 60 tys. osób.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • 36 mln hrywien, czyli 11,25 mln złotych - obrazy o takiej wartości zwrócono do kijowskich muzeów. Wcześniej obrazy wisiały w gabinetach urzędników z ekipy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza (na zdjęciu).

  AP Photo/Pavel Golovkin

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Stany Zjednoczone analizują prośbę Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej, ale aktualnie Waszyngton ogranicza swą pomoc do wsparcia gospodarczego, ponieważ szuka dyplomatycznych rozwiązań z Rosją - poinformował Biały Dom.

  - Przeglądamy prośby ukraińskiego rządu i wojska - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney (na zdj.). Zastrzegł jednak, że Waszyngton "skupia się na krokach, które Rosja może podjąć w celu deeskalacji" konfliktu wokół sytuacji na Krymie.

  Izba Reprezentantów, niższa izba amerykańskiego Kongresu, zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów.

  Amerykański Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Przywódca lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski proponuje nadanie prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi tytułu Bohatera Rosji. Za co? Za przyłączenie Krymu do FR.

  Żyrinowski wystąpił z tą inicjatywą przed kamerami telewizji państwowej Rossija.

  Lider LDPR zaproponował też, aby w ten sam sposób uhonorować ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Zadeklarował, że sam gotów jest zmienić nazwisko na Krymski.

  Tytuł Bohatera Rosji może nadać tylko prezydent Federacji Rosyjskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun jest głęboko rozczarowany niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji i obawia się, że dodatkowo zaostrzy ono sytuację - głosi komunikat, opublikowany w poniedziałek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

  Ban Ki Mun potępił równocześnie akty przemocy na wschodzie Ukrainy oraz wezwał wszystkie strony do powściągliwości oraz do opowiedzenia się za deeskalacją i narodowym dialogiem.

  "Pogorszenie się sytuacji miałoby poważne skutki dla ludzi na Ukrainie, w regionie i poza nim" - zaznaczył sekretarz generalny ONZ.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą na temat podziału mienia po byłym ZSRR. Warunek Moskwy? Kijów musiałby zwrócić stronie rosyjskiej 20 mld dolarów z tytułu udziału Ukrainy w długu po byłym Związku Radzieckim, który Rosja za nią spłaciła (w zamian za zrzeczenie się przez stronę ukraińską roszczeń do poradzieckiego mienia za granicą).

  MSZ Rosji podkreśla, że w momencie zawierania przez Moskwę i Kijów 9 grudnia 1994 roku porozumienia o "opcji zerowej" udział Ukrainy w poradzieckim długu wynosił 6,8 mld USD. Jak podaje strona rosyjska, teraz z odsetkami kwota ta zbliża się do 20 mld dolarów.

  W związku z powyższym, jeśli strona ukraińska wraca do problemu ‘opcji zerowej’, to strona rosyjska zastrzega sobie prawo zażądania natychmiastowego zrekompensowania przez Ukrainę wspomnianych 20 mld dolarów długu byłego ZSRR" - oznajmiło rosyjskie MSZ. "Po tym bylibyśmy gotowi do rozważenia możliwości przeprowadzenia negocjacji z Ukrainą na temat innych aspektów ‘opcji zerowej’" - dodano.

  Ukraina upomniała się o zwrot jej mienia, które Rosja przejęła po ZSRR, w niedzielę. Premier Arsenij Jaceniuk polecił opracowanie dokumentacji dotyczącej "ochrony interesów narodowych przy podziale mienia po ZSRR", w skład którego Ukraina wchodziła do 1991 roku.

  Jaceniuk oświadczył, że Ukraina ma prawo do otrzymania mienia, które - jak podkreślił - po rozpadzie ZSRR wbrew prawu przejęła Rosja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Co po ustawionym referendum krymskim? Reakcje Tymoszenko, Tiahnyboka i UDAR-u Kliczki

  Co po niedzielnym sterowanym głosowaniu nad przyszłością Półwyspu Krymskiego? Tymoszenko chce iść do trybunału haskiego, Tiahnybok mówi o mobilizacji i grozi "lustrzanymi skutkami" agresji na Ukrainę na terenie Rosji, a UDAR Witalija Kliczki chce walczyć o prawa Tatarów, ścigać separatystów i obłożyć Rosjan ukraińskimi sankcjami

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Poniedziałek w Symferopolu na zdjęciach Agaty Grzybowskiej:

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius i minister obrony Jean-Yves Le Drian odłożyli zaplanowaną na wtorek wizytę w Moskwie - poinformowało rosyjskie MSZ. Resort nie sprecyzował, na kiedy wizyta została przełożona.

  W niedzielę szef francuskiego MSZ oświadczył, że referendum na Krymie jest nielegalne i sprzeczne z konstytucją Ukrainy. Podkreślił jednocześnie, że głosowaniu towarzyszyło zagrożenie siłą militarną ze strony Rosji.

  Występując w Pałacu Elizejskim na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Matteo Renzim prezydent Francji Francois Hollande wezwał Rosję, aby znalazła rozwiązanie polityczne z zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy. Hollande zapowiedział, że Paryż dokona przeglądu współpracy wojskowej z Rosją w ramach trzeciej fazy sankcji, jeśli Moskwa nie zmniejszy eskalacji kryzysu na Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Putinowi nie chodzi o Krym, ale o całą Ukrainę i powrót mocarstwa rosyjskiego - stwierdził w „Kropce nad i” ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. - Krym to pierwszy krok w kierunku geopolitycznej ekspansji Rosji.

  Zdaniem ambasadora „referendum na Krymie było sfałszowane”.

  - Patrząc na to, co stało się z Ukrainą wątpię, że jakieś inne państwo zdecyduje się na rezygnację z broni atomowej - powiedział ambasador.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek w Berlinie, że kluczem do rozwiązania konfliktu na Ukrainie pozostaje dyplomacja. Szefowa niemieckiego rządu wyraziła zadowolenie z powodu jedności okazywanej przez kraje UE w konflikcie z Rosją. Po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim Merkel podkreśliła, że podjęta przez UE decyzja o wprowadzeniu drugiej transzy sankcji przeciwko Rosji "nikomu z nas nie przyszła łatwo".

  "Nie dążyliśmy do sankcji, lecz chcemy rozmów i rozwiązań na drodze dyplomatycznej, jednak wobec jednoznacznego naruszenia prawa międzynarodowego wskutek referendum, lub raczej tak zwanego referendum na Krymie, byliśmy zmuszeni do podjęcia takich kroków" - powiedziała niemiecka kanclerz.

  Pytana o ewentualne decyzje w sprawie odwołania szczytu G8 z udziałem Rosji, Merkel powiedziała, że na razie postanowiono zawiesić przygotowania do spotkania planowanego na czerwiec w Soczi.

  Z kolei Ranzi przyznał, że planowane sankcje zaszkodzą obu stronom konfliktu. Zastrzegł jednak, że należy bronić europejskich wartości. Podkreślił, że Włochy, Niemcy i inne kraje UE pracują na rzecz dialogu z Rosją, chociaż referendum na Krymie nie było legalne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Poniedziałek w Symferopolu na zdjęciach Agaty Grzybowskiej. Dzień po referendum to na Krymie dzień wolny od pracy.

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podała rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti, powołując się na służby prasowe Kremla.

  ''Uwzględniając wyrażenie woli narodów Krymu w ogólnokrymskim referendum z 16 marca 2014 roku (nakazuję) uznać Republikę Krym, w której szczególny status ma miasto Sewastopol, za suwerenne i niepodległe państwo'' - głosi dekret, opublikowany na stronie internetowej Kremla.

  Jutro Putin ma zwrócić się do Zgromadzenia Federalnego (izba niższa i wyższa rosyjskiego parlamentu) z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W związku z działaniami Rosji wobec Ukrainy zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska zdecydował się na wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich polityków i wojskowych oraz krymskich separatystów.

  Wcześniej pisaliśmy, kto jest na liście Amerykanów (w sumie 11 osób).

  A kogo chce ukarać Unia Europejska? Na liście znajduje się łącznie 21 osób - 10 posłów Dumy Państwowej i Rady Federacji, trzech wysokich rangą oficerów Floty Czarnomorskiej oraz ośmiu krymskich separatystów. Kto dokładnie?

  Siergiej Aksjonow (na zdj. powyżej), Władimir Konstantinow, Rustam Tiemirgalijew, Denis Bierezowski (na zdj. poniżej), Aleksiej Czalij, Piotr Zima, Jurij Żerebcow, Siergiej Cekow, Wiktor Ozorow, Władimir Dżabarow, Andriej Kliszas, Nikołaj Ryżkow, Jewgienij Buszmin, Aleksandr Totunow, Oleg Pantelejew, Siergiej Mironow, Siergiej Żelezniak, Leonid Słucki, Aleksandr Witko, Anatolij Sidorow oraz Aleksandr Gałkin.

  Ameryka i Unia Europejska ogłaszają sankcje dla Rosjan [LISTA UKARANYCH]

  USA i UE reagują na działania Rosji wobec Ukrainy. Unia objęła sankcjami 21 polityków, wojskowych oraz krymskich separatystów.

  Decyzję o nałożeniu sankcji podjęli w poniedziałek po południu ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych, a wieczorem została ona opublikowana w Oficjalnym Dzienniku UE, co oznacza, że sankcje wchodzą w życie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Należący do PKO BP ukraiński Kredobank zamknął cztery z sześciu placówek, które miał na Krymie.

  Podobnie jak inne tamtejsze banki również Kredobank nie udziela obecnie na Krymie kredytów.

  - Problemem jest, jak to co się dzieje oceniać od strony prawnej, mając stanowisko władz Ukrainy, UE, Stanów Zjednoczonych, że wszystkie działania na Krymie są niezgodne z prawem - powiedział PAP dyrektor ds. strategii i inwestycji w PKO BP Paweł Borys.

  Władze na Krymie zapowiedziały zastąpienie ukraińskiej hrywny rosyjskim rublem. Paweł Borys powiedział PAP, że nie wiadomo, jak technicznie miałaby wyglądać operacja zastąpienia walut. Zwrócił uwagę, że Narodowy Bank Ukrainy szacuje, że banki ukraińskie mają na Krymie 21-22 mld hrywien. - Tam są oddziały wszystkich dużych banków ukraińskich. Jak takie wprowadzenie rubla miałby wyglądać, nikt nie wie - przyznał.

  /Na zdj. strona internetowa Kredobanku/

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Parlament Krymu uchwalił dziś nacjonalizację znajdujących się na terenie Półwyspu Krymskiego ukraińskich spółek sektora naftowo-gazowego Czornomornaftohaz (na zdj.) i Uktranshaz. Poinformowano o tym na stronie internetowej parlamentu w Symferopolu.

  Na własność Republiki przeszło także teodozyjskie przedsiębiorstwo ds. zaopatrzenia w produkty naftowe.

  Nacjonalizacji tych przedsiębiorstw, jak pisze agencja ITAR-TASS, dokonano "w celu zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego i energetycznego, warunków dla wydobycia, magazynowania i przesyłu zasobów na terenie Republiki Krymu, zaopatrzenia mieszkańców Krymu w źródła energii".

  Cytowany przez AFP premier Krymu Siergiej Aksjonow poinformował dziś, że Rosja już przekazała na Krym pomoc w wysokości 15 mld rubli (295 mln euro).

  W kilka godzin po zwróceniu się władz w Symferopolu do Rosji o przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej, Aksjonow napisał na Twitterze: Dziś Federacja Rosyjska zaoferowała Republice Krymu pomoc w wysokości 15 mld dolarów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Na Ukrainie działa pierwszy w XXI w. rząd, w którym zasiadają faszyści - mówił w niemieckim radio WDR 5 Günther Verheugen, były komisarz UE ds. rozszerzenia i niegdyś prominentny polityk SPD.

  Jego zdaniem to właśnie sytuacja w Kijowie, a nie reakcje Moskwy są problem. - Nie jest jeszcze za późno , by rozwiązać konflikt między Rosją, a Zachodem. Ważne, by teraz reagować spokojnie i rozsądnie. Za wszelką cenę trzeba powstrzymać eskalację sankcji przeciwko Rosji. W takiej sytuacji faktycznie mielibyśmy do czynienia z nową zimną wojną - mówi polityk, wzywając Unię by rozpoczęła rozmowy z Rosją

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Były minister obrony Ukrainy Anatolij Hrycenko zastanawia się na Facebooku:

  ''Ameryka wspiera Ukrainę, blokując majątek i konta Medwedczuka [oligarcha, szara eminencja władzy Janukowycza, szef administracji prezydenta z czasów Leonida Kuczmy] - sama Ukraina nie blokuje.

  Europa wspiera Ukrainę, blokując majątek i konta braci Kleujewów - sama Ukraina nie blokuje. Starszy Klujew [Andrij, były wicepremier, szef administracji Janukowycza od 24 stycznia do 25 lutego, jeden z negocjatorów z Majdanem] spaceruje sobie po korytarzach Rady Najwyżej i ponoć nawet chce zrobić jakieś koło poselskie. Czy wszystko jest w porządku i tylko ja jeden czegoś nie rozumiem?''

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Wyników niedzielnego referendum na Krymie nie uznaje NATO, które wezwało Rosję do powrotu "na drogę dialogu oraz poszukiwania pokojowego i politycznego rozwiązania" kryzysu na Ukrainie.

  W wydanym w poniedziałek oświadczeniu Rada Północnoatlantycka oceniła, że referendum było "nielegalne i bezprawne", a także naruszyło konstytucję Ukrainy oraz prawo międzynarodowe. - Sojusz nie uznaje jego wyników - podkreślono.

  NATO zaapelowało jednocześnie do Rosji o zaprzestanie wszelkich działań wojskowych przeciwko Ukrainie. Sojusz zaapelował też, by Moskwa nie podejmowała żadnych kroków, które miałyby prowadzić do przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej, ponieważ będzie to "jawne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych".

  Również rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że „niemiecki rząd uważa referendum na Krymie za nielegalne i nie uznaje jego wyników”.

  - Krym nadal należy do Ukrainy - zaznaczyła obecna na konferencji rzecznika rządu przedstawicielka niemieckiego MSZ

  Seibert zapowiedział też konkretną pomoc dla Ukrainy. - Nie można dłużej czekać. Pomoc musi być odczuwalna dla obywateli Ukrainy - powiedział Seibert.

  Referendum na Krymie nie uznaje także Turcja. - Nie uznajemy referendum i jest ono nielegalne - powiedział dziennikarzom turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu (na zdj.) po spotkaniu z przywódcą Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Turczynow mówił, że dziś zdecydowano m.in. o obcięciu wydatków na struktury państwowe. - Ale nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie i na obronie - zapowiedział

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  W wyemitowanym przez ukraińskie telewizje p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow stwierdził, że ''plan wtargnięcia Rosji na terytorium Ukrainy doznał porażki''.

  Turczynow ocenił, że zarówno referendum w sprawie niepodległości Krymu, jak i urządzane przez siły prorosyjskie prowokacje przeciwko władzom Ukrainy we wschodnich i południowych obwodach kraju, miały posłużyć Moskwie za pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie pod pretekstem obrony praw Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców.

  - Nasze wojsko zademonstrowało niesamowitą odporność, Ukraińcy nie poddali się prowokacji, a Rosja w tej chwili jest podawana międzynarodowej izolacji. Próby wojskowego blokowania Krymu są tymczasowe i nie doprowadzą do oderwania półwyspu od Ukrainy. Jesteśmy gotowi na rozmowy, ale nigdy nie pogodzimy się z aneksją naszej ziemi. Naród ukraiński nie jest zagrożony przez Rosjan, którzy wychodzą na ulice Moskwy, aby wspierać naszą walkę o Krym. Naszym przeciwnikiem jest szefostwo polityczne Federacji Rosyjskiej, które marzy o odbudowaniu imperium, które panicznie boi się odbudowania wolnej Ukrainy, która będzie wrogiem dla ich totalitarnego reżimu. Demokratycznej, bezpiecznej, europejskiej Ukrainy - mówi Ołeksandr Turczynow.

  - Nikt nie da rady złamać pragnień narodu Ukrainy do tego, aby żyć w wolnym kraju - mówi. - Do tego właśnie was wzywam - do walki o swobodę, demokrację i wolność, o to, aby każdy obywatel był naszym żołnierzem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow z zadowoleniem przyjął wyniki referendum na Krymie w sprawie jego przyłączenia do Rosji.

  - Jeśli Krym w swoim czasie został połączony z Ukrainą zgodnie z prawem radzieckim (...) bez pytania o zdanie jego mieszkańców, dziś mieszkańcy postanowili skorygować ten błąd. To należy powitać z zadowoleniem, a nie zapowiadać sankcje - powiedział cytowany przez Interfax były prezydent ZSRR.

  - Aby zatwierdzić sankcje, konieczne są bardzo poważne powody. Sankcje muszą być poparte przez ONZ - dodał Gorbaczow. - Wyrażenie woli przez naród Krymu i jego reintegracja z Federacją Rosyjską nie jest wystarczającym powodem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła dyskusję na temat długoterminowej potrzeby zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskiego gazu.

  - Zaczęliśmy dzisiaj dyskutować o dłuższej perspektywie, o potrzebie zmniejszenia europejskiej zależności od rosyjskiej energii na następnych wiele lat - powiedział Hague po spotkaniu w Brukseli unijnych ministrów spraw zagranicznych.

  Szef brytyjskiej dyplomacji mówił też na temat sankcji unijnych wobec przedstawicieli Rosji. Podkreślił, że w zależności od tego, jak Rosja będzie reagować na referendum na Krymie, możliwe będzie objęcie kolejnych przedstawicieli Rosji tymi sankcjami.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • pierwsze reakcje na wprowadzone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską sankcje.

  ''Towarzyszu Obama, a co z tymi, którzy nie mają za granicą kont ani majątku? Czyżbyście o tym nie pomyśleli?'' - napisał na Twitterze wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, którzy nadzoruje rosyjski przemysł zbrojeniowy. Tym samym wyraził powątpiewanie, czy karne przedsięwzięcia Białego Domu okażą się skuteczne.

  Sankcje wobec 11 osób uznanych przez Waszyngton za współsprawców secesji Krymu przewidują zamrożenie ich aktywów majątkowych na terenie Stanów Zjednoczonych i zakaz wjazdu do USA.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Widzimy dalszy, negatywny rozwój wypadków, który jest ewidentnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. I żałujemy, że póki co Rosja nie była gotowa wejść w negocjacje z Ukrainą- powiedziała na specjalnej konferencji szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

  Potwierdziła, że UE zdecydowała się objąć sankcjami 21 osób. - Chcemy podkreślić bardzo jasno, że nadal jest czas na uniknięcie negatywnych skutków i wzywamy rosyjskich przywódców do niepodejmowania kroków w celu aneksowania Krymu, a zamiast tego - do podjęcia kroków w celu załagodzenia kryzysu. Rosja powinna wycofać swoje siły i rozpocząć bezpośrednie rozmowy z rządem Ukrainy - podkreśliła Ashton.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Sankcje gospodarcze są obecnie rozważane jako opcja w fazie trzeciej, tzn. takiej, w której Rosja wkracza wojskowo na wschodnią i południową Ukrainę - powiedział Radosław Sikorski.

  Dopytywany, za jakimi sankcjami gospodarczymi będzie optowała Polska, powiedział: - Polska jest jednym z tych krajów, które mają większą proporcję handlu w swoim portfelu - w szczególności eksportu - niż średnia europejska. O ile pamiętam, to 7-8 proc. naszego eksportu trafia do Rosji, a dwie trzecie naszego gazu importujemy z Rosji. To znacznie więcej niż Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja.

  - Dlatego proponuję nie przesadzać z entuzjazmem we wprowadzaniu sankcji, bo my też za to zapłacimy, i to więcej niż inni - dodał.

  - Dlatego słusznym jest, że UE już się zabrała do badania, jakie sankcje można wprowadzić i jaki to będzie miało koszt dla całej Unii i dla poszczególnych członków. Bo sankcje mają służyć nam i mają być boleśniejsze dla tych, którzy dokonują agresji niż dla nas - wyjaśnił minister Sikorski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Tak, listy częściowo się różnią. Przyczyny są natury strukturalnej - powiedział szef polskiej dyplomacji pytany, dlaczego europejska lista osób, które obejmą sankcje, jest krótsza od tej przygotowanej przez Stany Zjednoczone.

  I Tłumaczył, że Stanom Zjednoczonym łatwiej jest wprowadzać sankcje, bo są dalej, a więc gospodarczo nie wpłynie to na USA tak, jak może na Europę. Sikorski dodał też, że USA to państwo, w którym - inaczej niż w Unii Europejskiej - decyzję może podjąć jedna osoba.

  /Na zdj. szef polskiego MSZ i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podczas dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli/

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Jest zgoda na formułę, która umożliwia na wysłanie mocnej grupy obserwatorów OBWE na Ukrainę - mówi Radosław Sikorski na konferencji w Brukseli po spotkaniu „grupy przyjaciół Ukrainy”.

  - Stało się dziś, co jeszcze kilka miesięcy byłoby niewyobrażalne. UE wraz z USA nałożyły sankcje - powiedził. I dodał, że ma nadzieję, że doprowadzi to Rosjan do refleksji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ukraina wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie.

  ''W związku z sytuacją wokół Autonomicznej Republiki Krymu i koniecznością przedyskutowania niektórych jej aspektów międzynarodowych strona ukraińska wzywa na konsultacje ambasadora Ukrainy w Federacji Rosyjskiej Wołodymyra Jelczenkę'' - czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Uważam, że nadal jest jeszcze szansa rozwiązania dyplomatycznego - powiedział prezydent USA Barack Obama.

  Podkreślił jednak, że aby do tego doszło, niezbędne jest:

  - wycofanie wojsk rosyjskich do ich baz,

  - obecność na Ukrainie dodatkowych osób monitorujących sytuację,

  - dialog z władzami Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Referendum na Krymie było ewidentnym naruszeniem prawa na Ukrainie i międzynarodowego - mówi Barack Obama podczas specjalnej konferencji prasowej.

  Potwierdził, że Stany Zjednoczone nakładają sankcje na tych, którzy „podkopują suwerenność Ukrainy” - na początku przeciwko urzędnikom i wojskowym.

  - Jesteśmy gotowi nakładać kolejne sankcje na Rosję - powiedział prezydent USA, dodając, że wszystko zależy od postawy Rosji. - Za prowokacje gotowi jesteśmy Rosję izolować - podkreślił.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Propozycja przedstawiona przez Rosję dotycząca rozwiązania kryzysu na Ukrainie wygląda poniekąd tak, jakby Rosja śniła o powtórzeniu porozumień w sprawie Polski z lutego 1945 roku, zawartych w Jałcie - ocenił szef MSZ Szwecji Carl Bildt.

  "Najnowsza propozycja Rosji na temat Ukrainy zatrąca poniekąd jak sen o powtórzeniu porozumień z lutego 1945 roku w sprawie losu Polski" - napisał Bildt na Twitterze.

  Według MSZ Rosji proponowana grupa poparcia dla Ukrainy powinna pomóc Ukraińcom m.in. w uznaniu prawa Krymu do decydowania o swojej przyszłości zgodnie z wynikami niedzielnego referendum oraz w niezwłocznym wykonaniu zobowiązań wynikających z porozumienia podpisanego 21 lutego przez liderów ukraińskiej opozycji i ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

  Grupa - postuluje rosyjskie MSZ - winna również pomóc w niezwłocznym zwołaniu przez parlament Ukrainy zgromadzenia konstytucyjnego z równą reprezentacją wszystkich ukraińskich regionów. Zgromadzenie przygotowałoby projekt nowej, federacyjnej konstytucji, który zostałby poddany ogólnonarodowemu referendum.

  Nowa ukraińska ustawa zasadnicza - zdaniem MSZ Rosji - powinna przewidywać m.in. nadanie językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego, a pozostałym językom - statusu języków regionalnych i języków mniejszości.

  Ukraina oświadczyła, że te propozycje są dla niej nie do przyjęcia.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ameryka i Unia Europejska ogłaszają sankcje dla Rosjan [LISTA]

  Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier podał dane dotyczące osób objętych sankcjami przez UE za kryzys na Krymie. To 21 osób. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Polska, chciała poszerzyć tę listę o kolejnych pięć osób

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Szef niemieckiego MSZ podał przed chwilą dane dotyczące osób objętych sankcjami przez UE. W sumie to 21 osób: 10 to posłowie Dumy Państwowej i Rady Federacji, 3 to wysocy rangą oficerowie Floty Czarnomorskiej, a 8 to krymscy separatyści. Nieoficjalnie mówi się o tym, że kraje Nowej Europy, m.in. Polska, chciały poszerzyć tę listę o kolejnych 5 osób.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PAP dodaje, że amerykanie objęli sankcjami także Ukraińców - na liście jest były prezydent Wiktor Janukowycz, a także premier Krymu Serhij Aksjonow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Według nieoficjalnych informacji, lista Rosjan objętych sankcjami przez UE nie pokrywa się z listą amerykańską.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Listę 7 osób objętych sankcjami ogłosiły także Stany Zjednoczone. To przedstawiciele rosyjskiego rządu. Są na niej :

  - Dmitrij Rogozin, wicepremier

  - Walentina Matwiejenko, przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej. Niejednokrotnie porównywała referendum w Szkocji do krymskiego i opowiadała w wywiadach, że na Ukrainie giną Rosjanie.

  - Władisław Surkow, doradca prezydenta

  - Siergiej Głaziew, doradca prezydenta ds. regionalnej integracji gospodarczej. Opowiadał, że Rosja znajdzie sposób zarobić na sankcjach i będzie uciekać od dolara, sprzedawać amerykańskie papiery wartościowe i nacjonalizować amerykańskie firmy w Rosji.

  - Leonid Słucki, deputowany Dumy (partia Żyrinowskiego). Obiecał, że rosyjskie paszporty mieszkańcom Krymu zostaną wydane w "15 minut".

  - Andriej Kliszas, polityk. Autor projektu ustawy o zamrożeniu aktywów amerykańskich i europejskich firm w Rosji

  - Jelena Mizulina, deputowany Dumy (partia Sprawiedliwa Rosja). Autorka projektu ustawy ułatwiającej przyjęcie Krymu do Federacji Rosyjskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Według nieoficjalnych informacji, na liście osób objętych sankcjami jest dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Według źródeł dyplomatycznych zakaz wizowy oraz zamrożenie aktywów dotyczyć ma 10 urzędników rosyjskich, ośmiu krymskich oraz trzech członków rosyjskiego personelu wojskowego.  Sankcje uzgodnili obradujący w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Propozycje Rosji w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie są dla władz w Kijowie nie do przyjęcia - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.  - To oświadczenie MSZ Federacji Rosyjskiej przypomina ultimatum. Wyłożone w nim stanowisko jest absolutnie nie do przyjęcia dla strony ukraińskiej - powiedział na konferencji prasowej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Unia Europejska przyjęła sankcje w związku z kryzysem na Krymie. - podaje Polska Agencja Prasowa. Sankcje wizowe i finansowe obejmą 21 osób z Rosji i Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. BAZ RATNER / REUTERS

  "Ukraińska Prawda": Frekwencja w Sewastopolu przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Wyniosła... 123 proc. Według internetowej gazety, w Sewastopolu za przyłączeniem Krymu do Rosji zagłosowało 474 tys. osób. Problem w tym, że miasto ma 338 tys. mieszkańców.

  Do podobnych nadużyć mogło dojść także w innych miastach.

  - Podczas referendum ws.doszło do nieprawidłowości - poinformowała organizacja społeczna Komitet Wyborców Ukrainy.  Zdaniem jej szefa, Andrija Kriski, głównym narzędziem służącym do fałszowania wyników była uproszczona procedura dodawania ludzi do spisu wyborców w dzień referendum, odbywająca się bezpośrednio w lokalach wyborczych.

  Ponieważ władze ukraińskie zablokowały dostęp do aktualnych spisów wyborczych, organizatorzy zapowiedzieli, że posłużą się listami z wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy z 2012 r. Zameldowane w danym okręgu osoby, których nie było na liście, zapisywano na osobnej kartce i wydawano im kartę do głosowania.

  Dzięki tej procedurze te same osoby mogły głosować więcej niż w jednym punkcie wyborczym.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Krym przestawia się na rosyjskie warunki.

  -  Rada Najwyższa Krymu zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, a równolegle do 1 stycznia 2016 r. będzie honorowana dotychczasowa waluta ukraińska hrywna.  

  - Od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, co oznacza, że na półwyspie będzie przesunięcie o jedną godzinę do przodu w stosunku do czasu ukraińskiego (a o dwie w stosunku do czasu polskiego). Zmiana ta nastąpi 30 marca o godz. 2.

  -  Nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Rada Najwyższa zmieniła też ze skutkiem natychmiastowym swoją własną nazwę na Państwowa Rada Republiki Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Telewizja Biełsat przez przypadek nagrała Mateusza Piskorskiego, byłego polityka Samoobrony, który na Krym pojechał jako obserwator "referendum". Piskorski już wcześniej stał się gwiazdą rosyjskich, prokremlowskich mediów, które kreowały go na polskiego eksperta.

  Agencji ITAR-TASS Piskorski powiedział w niedzielę, że głosowanie przebiega bez incydentów, frekwencja jest wysoka. Dziennikarze przedstawiają go jako "posła na polski Sejm", sugerując, że jest oficjalnym wysłannikiem naszego parlamentu.

  W przeddzień referendum w symferopolskim Hotelu Moskwa pojawili się żołnierze, którzy zablokowali kilka pięter i grozili dziennikarzom zniszczeniem kamer. Mateusz Piskorski i dziennikarze Biełsatu natknęli się na nich na jednym z pięter.

  - Gdy uzbrojeni ludzie każą „nie fotografować” to tego nie róbcie - strofował dziennikarzy Piskorski. Kiedy dziennikarz przekonywał, ze to jego praca, powiedział - Rozumiem, ale ja z wami jadę w windzie i proszę….

  - A mi pana nie żal i jeżeli razem z nami pana rozstrzelają w windzie nie zmartwię się - odpowiedział dziennikarz.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Czy Putin sięgnie po wschód? To byłby koniec Ukrainy, jaką znamy

  Zachód byłby zadowolony, gdyby na aneksji Krymu się skończyło. W następnym kroku Kreml może powołać marionetkowe państewko wschodnioukraińskie lub małoruskie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Kryzys krymski i groźba wojny na sankcje między Zachodem i Rosją mogą utrudnić ewakuację zachodnich wojsk z Afganistanu szlakiem północnym, przez terytorium Federacji Rosyjskiej.  - podaje PAP.

  Z tego powodu dowództwo wojsk amerykańskich przystąpiło do opracowywania planów przekierowania zaopatrzenia swoich sił w Afganistanie oraz drogi ewakuacji ich sprzętu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Banki na Krymie przestały udzielać kredytów - wynika z rozmów z przedstawicielami niemal wszystkich oddziałów w krymskiej stolicy Symferopolu, które odwiedziła PAP.

  Jeden z banków - PrivatBank - w ogóle przestał obsługiwać klientów.  O tym, że PrivatBank tymczasowo nie obsługuje klientów, poinformowały w niedzielę wieczorem ukraińskie media. W telefonicznej linii obsługi klientów powiadomiono: "W związku z prowadzonymi pracami technicznymi dotyczącymi modernizacji od 15 marca sieć oddziałów PrivatBanku Autonomicznej Republiki Krymu będzie pracować w trybie technicznym (klienci nie będą obsługiwani)". Zapewniono przy tym, że pieniądze z bankomatów można wypłacać.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Czy taka frekwencja jest w ogóle możliwa? Ekspert: Poziom fałszerstw przekroczył wszelkie oczekiwania

  - Na pewno można było się spodziewać wyniku wskazującego na zdecydowane poparcie na rzecz przyłączenia Krymu do Rosji. Natomiast poziom sfałszowania tych wyborów przekroczył wszelkie oczekiwania - mówi Marek Menkiszak, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując sytuację na Krymie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ukraińscy dziennikarze na Twitterze przekazują informację, że Rada Federacji Rosyjskiej zdecydowała o przyznaniu Krymowi 405 mln dolarów pomocy finansowej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. SUZANNE PLUNKETT / REUTERS]

  Oświadczenie MSZ Rosji to w istocie propozycja, skierowana przez Rosję do państw zachodu. Rosja proponuje powołanie “grupy kontaktowej” państw zachodu do spraw Ukrainy, w skład której weszliby przedstawiciele państw Unii Europejskiej i USA.

  “Członkowie grupy zobowiązują się do przestrzegania następujących zasad:

  - respektowania interesów wielonarodowego społeczeństwa Ukrainy

  - wspierania aspiracji Ukraińców ze wszystkich regionów do życia w bezpieczeństwie, w zgodzie z tradycją i zwyczajami, a także swobodnego używania ich ojczystego języka

  - przeciwdziałania wskrzeszeniu ideologii neonazistowskiej. Ukraińscy politycy powinni odciąć się od ultranacjonalistów, którzy próbują zdestabilizować sytuację w kraju- czytamy w oświadczeniu.

  Członkowie grupy powinni także natychmiast podjąć następujące działania:

  - natychmiast wcielić w życie postanowienia z 21 lutego, skonfiskować nielegalną broń, a także skłonić demonstrantów do opuszczenia okupowanych budynków, ulic i placów.

  - natychmiast przekonać Radę Najwyższą, aby zmieniła konstytucję Ukrainy. MSZ przekonuje, że powinna stać się federacją i przyznać większą autonomię regionom. Rosyjski język ma też dostać status drugiego oficjalnego języka. Projekt konstytucji ma zostać poddany pod głosowanie w referendum.

  - uznać prawo Krymu do kształtowania swojej przyszłości i uszanować wolę narodu krymskiego, wyrażoną w referendum z 16 marca

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wydało oświadczenie, w którym apeluje do Rady Najwyższej Ukrainy o zmianę konstytucji - podaje agencja AP. Ławrow wzywa, by Ukraina stała się federacją i dała więcej autonomii regionom. MSZ chce także jak najszybszego rozpisania wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. RIA Novosti / REUTERS

  "Orędzie prezydenta w sprawie Krymu przewidziane jest na wtorek na godz. 15 (12 czasu polskiego)" - podał Iwan Mielnikow po posiedzeniu Rady Dumy, będącej odpowiednikiem Konwentu Seniorów w polskim Sejmie.  

  Według nieoficjalnych informacji miejscem przemówienia Putina będzie Sala Georgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. To największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych Rosji - orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Soczi: Kazali mistrzyni olimpijskiej usunąć napis "Pokój"

  W czasie niedzielnej ceremonii zamknięcia igrzysk paraolimpijskich w Soczi ukraińska mistrzyni wjechała na stadion w koszulce z napisem "Pokój". Nie zgodziła się go ściągnąć, czego domagali się organizatorzy. Bronili jej sportowcy z innych krajów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Vadim Ghirda (AP Photo/Vadim Ghirda)

  Fot. DAVID MDZINARISHVILI / REUTERS

  Fot. DAVID MDZINARISHVILI / REUTERS

  Najnowsze zdjęcia z Krymu. Rosyjscy żołnierze (czy raczej "krymska samoobrona") w pobliżu ukraińskiej bazy w miejscowości Pierewalne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Michel Euler (AP Photo/Michel Euler

  - Ukraina nie uznaje wyników tzw. referendum o przyłączeniu Krymu do Rosji i uważa półwysep za swoje terytorium - oświadczył szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk.

  - Krym jest terytorium państwa ukraińskiego. Mieszkają tam nasi obywatele. Nie będzie żadnego uznania tak zwanego referendum. Ani Rosja, ani Automonia nie rozumieją jeszcze, w jaki kryzys się zaangażowali - powiedział Jaceniuk.

  Premier wyraził jednocześnie zdziwienie, że licząc głosy oddane w referendum, władze Autonomicznej Republiki Krymu zademonstrowały wynik 97 proc. poparcia dla idei przyłączenia się do Rosji, a nie - jak powiedział - 101 proc.

  - Przecież najważniejsze jest to, kto i jak podlicza te głosy - zaznaczył.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Sikorski: "Anschluss" Krymu nie może pozostać bez odpowiedzi

  "Anschluss" Krymu nie może pozostać bez odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej - oświadczył w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, spodziewa się sankcji UE w związku z kryzysem na Krymie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Ukraińska Prawda": 30 marca Krym... przechodzi na czas moskiewski. To kolejna z serii "niepodległościowych" decyzji marionetkowego parlamentu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ministerstwo finansów Rosji twierdzi, że Moskwa może zaoferować Krymowi, który w referendum przegłosował przyłączenie się do Rosji, specjalne zasady podatkowe na okres przejściowy. Taką możliwość zapowiedział wiceminister Siergiej Szatałow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Grupa stronników radykalnej Innej Rosji wtargnęła na teren ambasady Ukrainy w Moskwie. Akcję przeprowadzono pod hasłem "Kijów - to rosyjskie miasto!".

   W przyniesionych ulotkach radykałowie zażądali przeprowadzenia plebiscytów w sprawie samostanowienia obwodów wschodniej i południowej Ukrainy. Poradzili też "banderowcom", by "wynosili się na zachodnią Ukrainę".  

  "Tam budujcie ukraińskie państwo o wielkości obwodu lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego. Pozostała część Ukrainy niech swoją przyszłość określi w referendum" - napisali.  Interweniowała policja, która przy pomocy pracowników ukraińskiej placówki dyplomatycznej zatrzymała pięciu uczestników manifestacji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. ANATOLII STEPANOV / AFP/EAST NEWS

  Odpowiedź ukraińskiej Rady Najwyższej:

  Parlament w Kijowie poparł ustawę o częściowej mobilizacji w związku z agresją Rosji na należącym do Ukrainy Krymie. Wcześniej przewodniczący parlamentu i pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podpisał dekret w tej sprawie.  

  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij (na zdjęciu) poinformował podczas debaty parlamentarnej, że władze mają zamiar powołać w szeregi armii i Gwardii Narodowej 40 tysięcy osób.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Krymski parlament zdecydował właśnie o przejęciu ukraińskiej własności państwowej.

  - Wszystko, co się tu znajduje, bezwzględnie znacjonalizujemy. Jednostki zostaną rozformowane. Tych, którzy zechcą tu mieszkać - prosimy bardzo. Jeśli ktoś zechce złożyć przysięgę, te kwestie także będą rozpatrywane - oświadczył Wołodymyr Konstantinow, przewodniczący samozwańczego krymskiego parlamentu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Według centrum prasowego krymskiego parlamentu, Rada Najwyższa Krymu przyjęła przed chwilą uchwałę o niepodległości Krymu. Zwróciła się też z oficjalną prośbą o włączenie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej.

  Przypomnijmy - w weekend ukraiński parlament rozwiązał parlament Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem - podaje PAP.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Третя Укр Республіка

  Prezydent Rosji Władimir Putin utrzymuje aparat państwa w ryzach i zaspakaja potrzeby ludności tylko dzięki sprzedaży surowców. Jego system nie przetrwa konfrontacji gospodarczej z Zachodem, jeśli UE wykaże determinację - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

  A Ukraińcy na Twitterze udostępniają sobie sugestywny rysunek, który obrazuje tę tezę.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • McCain: "Rosja to stacja benzynowa przebrana za państwo. Koniec pobłażania Putinowi"

  Senator John McCain po powrocie z Ukrainy ogłosił, że Stany Zjednoczone muszą przewartościować relacje z Rosją. - Trzeba zacząć traktować Putina tak jak na to zasłużył - powiedział w CNN zwolennik sankcji ekonomicznych wobec Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Dekret Turczynowa o częściowej mobilizacji został wydany "w związku z trwającą agresją w Autonomicznej Republice Krymu, którą Rosja stara się ukryć, organizując farsę o nazwie referendum, którego nigdy nie uzna - ani Ukraina, ani cały cywilizowany świat" - oświadczył Turczynow otwierając posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie. Poprosił parlament o odpowiednią ustawę w tej sprawie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Rosyjskie media o referendum:

  „Chwała Krymowi” - pisze w tytule rosyjski "Kommiersant", informując o wynikach niedzielnego referendum w tej należącej do Ukrainy autonomicznej republice.

  Z kolei dziennik "Wiedomosti" ocenia, że referendum na Krymie odbyło się "na hurra".

  "Nie przeszkodziły ani sprinterskie tempo jego organizacji, ani agitacja w dniu głosowania, ani bojkot ogłoszony przez krymskich Tatarów, ani odmowa władz Ukrainy uznania rezultatów głosowania" - konstatuje gazeta.

  "Wiedomosti" cytują eksperta rosyjskiej organizacji pozarządowej "Gołos" Wasilija Waisenberga, który oświadczył, że "mówienie o naruszeniach podczas referendum nie ma sensu, gdyż nie istnieją przepisy regulujące taki plebiscyt".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • P.o. prezydenta Ukrainy Olekasandr Turczynow podpisał dekret o częściowej mobilizacji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. VASILY FEDOSENKO / REUTERS

  Fot. VASILY FEDOSENKO / REUTERS

  Zdjęcia Reutersa z Symferopola. "Krym wybiera Rosję".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Za często w polskich mediach mówi się o referendum. To był dziki plebiscyt - komentuje w TVN24 europoseł Paweł Kowal. - Państwa regulują, kto może prowadzić referendum. Gdyby tak nie było, każda mniejszość na terenie każdego powiatu w Polsce mogłaby starać się o separację.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • A oto kulisy głosowania na Krymie w krzywym zwierciadle. Młody reporter, który w ubiegłych tygodniach zasłynął brawurową relacją z Sewastopola (można ją obejrzeć poniżej), tym razem pyta w lokalu wyborczym mieszkańca Krymu, dlaczego chce włączenia do Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Między 17 a 19 marca do Polski przyleci wiceprezydent USA Joe Biden. Podczas wizyty w Polsce spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem - poinformowała ambasada USA w Polsce.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Andrew Lubimov (AP Photo/Andrew Lubimov)

  Fot. Andrew Lubimov (AP Photo/Andrew Lubimov)

  Fot. Andrew Lubimov (AP Photo/Andrew Lubimov)

  Kilka nocnych zdjęć z Krymu. Prorosyjska demonstracja w Sewastopolu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Pełczyńska-Nałęcz: Sankcje nie zmienią polityki Rosji. Pokazują jednak nasz stosunek do tego, co się dzieje

  - Widzimy tak ogromną desperację Rosji, że sankcje mają niewielką szansę, żeby coś zmienić - przyznała w Poranku Radia TOK FM Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wiceminister spraw zagranicznych. - One pokazują jednak stosunek świata zachodniego do tego, co robi Rosja - dodała.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Podczas referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji, nieuznawanego przez władze ukraińskie, doszło do nieprawidłowości - informuje organizacja społeczna Komitet Wyborców Ukrainy.

  Zdaniem jej szefa, Andrija Kriski, głównym narzędziem służącym do fałszowania wyników była uproszczona procedura dodawania ludzi do spisu wyborców w dzień referendum. Odbywało się to bezpośrednio w lokalach wyborczych.

  Ponieważ władze ukraińskie zablokowały dostęp do aktualnych spisów wyborczych, organizatorzy zapowiedzieli, że posłużą się listami z wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy z 2012 r. Zameldowane w danym okręgu osoby, których nie było na liście, zapisywano na osobnej kartce i wydawano im kartę do głosowania.

  Ekspert nie wyklucza, że dzięki tej procedurze te same osoby mogły głosować więcej niż w jednym punkcie wyborczym.

  - Niewykluczone, że głosowali także obywatele Rosji. Taką informację otrzymaliśmy z kilku źródeł. Przypuszczamy, że głosowanie odbywało się przy pomocy "martwych dusz", gdyż listy były bardzo stare i nieścisłe. W jednym z lokali wyborczych użyto spisu jeszcze z 1999 r. - powiedział.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na rozpoczętym niedawno spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli jest także szef ukraińskiej dyplomacji, Andrij Deszczyca - pisze na Twitterze Marcin Wojciechowski, rzecznik polskiego MSZ.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Ukraińska Prawda": Szwajcarska prokuratura pod koniec lutego przeszukała genewskie biuro ukraińskiego oligarchy, Rinata Achmetowa. Stało się to w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie Oleksandra Janukowycza, syna obalonego prezydenta Ukrainy, Wiktora.

  Młody Janukowycz, stojący na czele węglowej spółki MakoTrading jest podejrzewany przez szwajcarską prokuraturę o pranie brudnych pieniędzy. Jest też na europejskiej liście osób objętych sankcjami - m.in. zamrożono mu rachunki w UE.

  Z kolei Achmetow do tej pory kojarzony z Janukowyczem, tuż przed ucieczką prezydenta zaczął wspierać Euromajdan. Jego nazwisko nie pojawiało się na żadnej z list współwinnych ukraińskiego konfliktu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Szef komisji Rady Najwyższej Krymu do spraw referendum Michaił Małyszew,powiedział, że frekwencja w referendum wyniosła 83,1 proc. - podaje PAP.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Informację AP potwierdza i precyzuje prokremlowska telewizja Russia Today - wynik referendum to 96,77 proc. za przyłączeniem Krymu do Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Agencja AP podaje ostateczny wynik krymskiego referendum - według przewodniczącego komisji wyborczej, po przeliczeniu wszystkich głosów, 97 proc głosujących opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Zaczęło się" - alarmują internetowe profile związane z Euromajdanem. Chodzi o to zdjęcie, które obiega ukraiński internet - napis na murze "Tatarzy won z Krymu" i namalowana obok swastyka.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Kanał 5 informuje, że Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo przeciwko sędziom, którzy w 2011 roku skazali na karę więzienia Julię Tymoszenko. Przypomnijmy - Tymoszenko została wtedy skazana na siedem lat więzienia. Sąd uznał ją winną „nadużyć przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją” dwa lata wcześniej.

  Na wolność wyszła pod koniec lutego, po ucieczce z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza, kiedy kierowana przez nią partia Batkiwszczyna przejęła władzę w kraju.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Walerij Riezancew, rosyjski deputowany twierdzi, że referendum na Krymie jest legalne i nie ma podstaw, by kwestionować jego wyniki. Riezancew jest głową misji obserwacyjnej, wysłanej przez Rosję na referendum.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Ukraińska Prawda": białoruska dyplomacja w rozmowie z Witalijem Kliczką zapewniła, że prezydent Łukaszenko nie wesprze Rosji w ewentualnej militarnej agresji na Ukrainę.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Japonia nie uzna wyników krymskiego referendum, a także zastanawia się nad sankcjami dla Rosji, w porozumieniu z grupą G7 - podał Reuters.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Dziś w "Gazecie Wyborczej" rozmowa Pawła Wrońskiego z ministrem obrony narodowej, Tomaszem Siemoniakiem. Wroński pyta, czy faktycznie, jak sugeruj niektórzy komentatorzy, w przypadku ewentualnej agresji, Polska broniłaby się zaledwie przez kilka dni.

  - To nonsensy obliczone na straszenie czytelników i zwiększanie sprzedaży. Takie sądy są oderwane od rzeczywistości. Na szczęście czytelnicy tych gazet zachowują się bardziej odpowiedzialnie od niektórych komentatorów, nie ulegają histerii. Mamy dobrą armię mającą zaufanie społeczne. Jesteśmy w NATO, mamy sojuszników, których potencjał obronny znacznie przewyższa możliwości potencjalnych przeciwników. To nie 1939 rok - odpowiada Siemoniak.

  Minister obrony: 1939 rok nam nie grozi

  Agresja na Ukrainę radykalnie podważyła zaufanie do Rosji jako przewidywalnego partnera, kierującego się prawem międzynarodowym. Konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą stał się prawdopodobny, ale nie oznacza to zagrożenia militarnego dla Polski - mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Aktualizacja - według rosyjskiej agencji RIA Nowosti, po przeliczeniu głosów 75 proc uczestników referendum, 95,7 proc. opowiada się za przyłączeniem Krymu do Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Przypominamy - po przeliczeniu ponad 50 proc. głosów wczorajszego referendum aż 95,5 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej. Co może wydarzyć się w najbliższych dniach?

  Teraz prośbę krymskiego parlamentu (oficjalnie rozwiązanego w weekend przez Radę Najwyższą Ukrainy) o przyłączenie, musi zaakceptować Rosja. Prośba zostanie wystosowana najpewniej dziś rano na posiedzeniu Rady Autonomii Krymu.

  Duma Państwowa i Rada Federacji Rosyjskiej zajmą się podjęciem stosownej uchwały "w najbliższych dniach" - podaje Reuters. Władze Krymu twierdzą, że przyłączenie do Rosji potrwa nie dłużej niż miesiąc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Chiński wiceminister spraw zagranicznych Li Baodong zaapelował o spokój i powściągliwość, aby na Ukrainie nie doszło do zaostrzenia konfliktu. Przedstawiciel chińskiej dyplomacji odmówił jednak skomentowania wyniku krymskiego referendum.

  - Bacznie obserwujemy rozwój wydarzeń na Ukrainie. Liczę, że wszystkie strony zachowają spokój i powściągliwość, aby nie dopuścić do dalszej eskalacji i pogorszenia sytuacji. Konflikt można rozwiązać tylko za pomocą dialogu i przy wykorzystaniu narzędzi politycznych - powiedział Li.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Unia zdecyduje w poniedziałek, jak ukarać Moskwę za Krym

  Szefowie dyplomacji 28 krajów UE niemal na pewno odwołają dziś szczyt UE-Rosja planowany na lipiec w Soczi, zamrożą aktywa finansowe (głównie konta bankowe) oraz zakażą wjazdu do Unii politykom z Krymu odpowiedzialnym za plebiscyt. Możliwe, że lista nazwisk zostanie ogłoszona dopiero we wtorek, ale byłoby zaskoczeniem, gdyby nie znalazł się na niej Serhij Aksjonow, szef separatystycznych władz półwyspu, oraz jego kluczowi ministrowie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • niedziela, 16 marca 2014
 • Na dzisiaj dziękujemy. Wrócimy z relacją, jak tylko będzie działo się coś ważnego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział, że podejmowane przez Rosję przygotowania do aneksji Krymu są z punktu widzenia prawa międzynarodowego "nie do zaakceptowania" i niezgodne z konstytucją Ukrainy.

  W wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF Steinmeier rozwiał nadzieje na szybką zmianę sytuacji na Krymie. "Uważam, że Rosja podjęła wszystkie przygotowania do włączenia półwyspu do swojego terytorium. Zadaniem krajów UE jest obecnie niedopuszczenie do tego, by ten i tak już poważny konflikt przerodził się w militarną konfrontację między oddziałami rosyjskimi i ukraińskimi" - wyjaśnił szef niemieckiej dyplomacji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Szef opozycyjnej partii ukraińskiej UDAR Witalij Kliczko wezwał Zachód na łamach niemieckiej gazety "Bild" do sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na przeprowadzone referendum na Krymie, w którym większość poparła przyłączenie półwyspu do Rosji. - To, co rosyjski rząd zrobił przy pomocy separatystów i niezgodnego z prawem referendum, jest oczywistym złamaniem prawa międzynarodowego - napisał Kliczko w komentarzu dla wysokonakładowego niemieckiego tabloidu. Świat zachodni nie może pozostawić tych działań bez odpowiedzi - zaznaczył ukraiński polityk, który zamierza kandydować w wyborach 25 maja na prezydenta Ukrainy. - Oczekujemy dziś, że UE nałoży na Rosję sankcje najbardziej surowe od końca zimnej wojny - napisał Kliczko.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Omówiono różne aspekty sytuacji kryzysowej na Ukrainie. Władimir Władimirowicz Putin zwrócił uwagę na niezdolność i brak chęci obecnych władz w Kijowie do poskromienia nieokiełznanej przemocy grup ultranacjonalistów i radykałów, którzy destabilizują sytuację i terroryzują cywilów, w tym ludność posługującą się językiem rosyjskim i naszych rodaków - oświadczył Kreml.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Minister spraw zagranicznych W. Brytanii William Hague oznajmił, że referendum na Krymie odbyło się z pogwałceniem konstytucji Ukrainy i było "farsą demokratycznej praktyki". Wielka Brytania nie uzna referendum i jego wyników - dodał. - Nic w sposobie przeprowadzenia referendum nie może nas przekonać, że chodzi o demokratyczną praktykę - powiedział Hague, cytowany w oświadczeniu brytyjskiego MSZ. - To farsa praktyki demokratycznej - ocenił.

  - Wielka Brytania nie uzna ani referendum, ani jego wyników, tak jak czyni to większość wspólnoty międzynarodowej - zapowiedział brytyjski minister.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Prezydenci Rosji - Władimir Putin i USA - Barack Obama rozmawiali telefonicznie na temat referendum na Krymie; Putin powiedział Obamie, że jest ono w pełni zgodne z prawem międzynarodowym - poinformował Kreml.

  Putin oświadczył też, że obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powinni być rozmieszczeni we wszystkich regionach Ukrainy. Według oświadczenia Kremla obaj prezydenci zgodzili się, że mimo różnic należy wspólnie szukać sposobów na ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie.

  AP/Reuters

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt przypomina o tym, że referendum jest niezgodne z konstytucją. Jest to "polityczny spektakl dający pozory legitymacji dla rosyjskiej inwazji militarnej".

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Krym w referendum za Rosją. 95,5 proc. odpowiedziało pozytywnie na pierwsze pytanie, które brzmiało: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?", 3,5 proc. na drugie pytanie: "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?", a 1 proc. głosów uznano za nieważne. Są to dane po obliczeniu ponad 50 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 81,36 proc.

  Nieuznawany przez władze ukraińskie wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył po zakończeniu głosowania, że Rada Najwyższa Krymu przyjmie oficjalny wniosek o wstąpienie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej już w poniedziałek. Ukraińskie władze nie zareagowały dotychczas na krymski plebiscyt. Wcześniej jego przeprowadzenia zakazał Trybunał Konstytucyjny Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Frekwencja z godz. 20 wyniosła 81,37 proc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  95,5 proc. za przyłączeniem do Rosji to wstępne wyniki referendum. Takie dane podał szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew po obliczeniu ponad 50 proc. głosów.

  REUTERS/David Mdzinarishvili

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ambasadorowie krajów UE w Brukseli nie uzgodnili ostatecznej treści decyzji Unii w sprawie wprowadzenia sankcji wizowych i finansowych w związku z kryzysem na Krymie. Sprawę rozstrzygną w poniedziałek szefowie MSZ państw członkowskich.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Rada Najwyższa Krymu przyjmie jutro oficjalny wniosek o wstąpienie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej - oświadczył nieuznawany przez władze ukraińskie wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew.

  - Jutro o godz. 10 zaczyna się sesja Rady Najwyższej Krymu, na której zostaną podsumowane wyniki referendum i przyjęty oficjalny wniosek o wstąpienie Krymu w skład Rosji - oświadczył Temirgalijew. W drugiej połowie dnia w poniedziałek delegacja krymskiego parlamentu ma wylecieć do Rosji - powiedział z kolei premier Krymu Siergiej Aksjonow, cytuje PAP.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Przewodniczący Komisji ds. WNP Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Leonid Słucki wykluczył, by Moskwa wycofała się z deklaracji przyjęcia Krymu do Federacji Rosyjskiej, jeśli taka jest wola jego mieszkańców wyrażona w referendum. - Taki wariant w ogóle nie wchodzi w grę. Rosja i jej prezydent nigdy się nie cofają - oświadczył Słucki, komentując wyniki exit poll ogłoszone po zakończeniu głosowania w referendum w sprawie statusu należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu. - Mieszkańcy Krymu wracają do kraju, w którym zawsze chcieli mieszkać. Historyczna sprawiedliwość triumfuje - dodał deputowany, reprezentujący lojalną wobec Kremla nacjonalistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR).

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Nowe zdjęcia od fotoreporterki "Gazety Wyborczej". "Rosja, Rosja!" - skandował tłum, w którym wiele osób wymachiwało flagami Rosji lub było nimi owiniętych. Rodzice przyprowadzili dzieci, często bardzo małe, które siedząc im na barana trzymały baloniki w kolorach rosyjskiej flagi albo machały chorągiewkami w barwach Rosji lub Krymu (niebiesko-biało-czerwonych). Uśmiechnięci ludzie fotografowali się na pamiątkę na tle rosyjskich flag.

  Gdy na wielkim ekranie pojawił się podczas transmisji z centrum prasowego szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew i ogłosił, że głosowanie jest ważne, tłum wydał z siebie gromkie "Hurraaa!", cytuje PAP.

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • 99 procent Tatarów krymskich nie głosowało w nieuznawanym przez władze Ukrainy referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji - oświadczył były szef Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew. Tymczasem premier Krymu Siergiej Aksjonow powiedział, że około 40 proc. krymskich Tatarów wzięło udział w referendum.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Referendum na Krymie to historyczne wydarzenie dla Rosji - oznajmił przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin. Podkreślił, że Rosja "przyjmuje swoich rodaków". Zastrzegając, że należy poczekać na ostateczne wyniki referendum, Naryszkin zauważył, że przez ostatnie lata Rosja "tylko traciła ludzi", i dodał: "Teraz nareszcie przyjmujemy naszych rodaków".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Referendum na Krymie jest nielegalne i sprzeczne z konstytucją Ukrainy - oświadczył szef MSZ Francji Laurent Fabius, cytuje PAP. Dodał, że Rosja musi uznać suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną. Fabius wezwał Rosję, by podjęła działania w celu zredukowania "bezsensownych i niebezpiecznych napięć na Ukrainie".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Symferopol, feta na placu Lenina. Zdjęcia reporterki TOK FM.

  Agnieszka Lichnerowicz/ TOK FM

  Agnieszka Lichnerowicz/ TOK FM

  Agnieszka Lichnerowicz/ TOK FM

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - W razie wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jego mieszkańcy otrzymają rosyjskie paszporty według uproszczonej procedury - oświadczył nieuznawany przez władze Ukrainy wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Tysiące osób na placu w Symferopolu.

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ukraińskie media m.in. Radio Swoboda i UNN informują o znalezieniu zwłok Tatara. Powołują się na byłego przewodniczącego Medżlisu Mustafę Dżemilewa. Mężczyznę w wieku 35-40 lat znaleziono w regionie biełogorskim. - Zaginął 3 lub 4 marca. Widziano go, gdy poszedł do wojskowej komisji uzupełnień. Potem zniknął. Znaleźli go z wyraźnymi śladami tortur. Miał głowę oklejoną taśmą i kajdanki - powiedział Dżemilew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Relację na żywo możesz śledzić również na swoim telefonie. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! na Androida | Windows Phone | iOS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Frekwencja w referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wyniosła prawie 80 procent - oświadczył szef komisji referendalnej Michaił Małyszew. W głosowaniu uczestniczyło 1,3 mln osób - poinformował.

  Dane o frekwencji pochodzą z godziny 18 czasu lokalnego (17 czasu polskiego) - podała Krymska Agencja Informacyjna KIA.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Dawno minęły czasy, gdy świat "milcząco przyglądał się, gdy jedno państwo zajmowało terytorium drugiego" - przekazał Biały Dom w reakcji na pierwszy sondaż po referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

  Rosja będzie musiała liczyć się z "coraz większym kosztem" swojej wojskowej interwencji na terytorium Ukrainy i pogwałceniem prawa międzynarodowego - przekazał Biały Dom w oświadczeniu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  W przypadku agresji Rosji na terytorium Ukrainy zostaną zniszczone gazociągi, którymi Rosjanie transportują swoją ropę naftową i gaz na Zachód - zapowiedział lider Prawego Sektora, stowarzyszenia ukraińskich organizacji nacjonalistycznych.

  "Jeśli but żołnierza rosyjskiego stąpi na naszą ziemię, zrobimy wszystko, by okupant zapłacił za to wysoką cenę" - napisał lider Prawego Sektora Dmytro Jarosz w odezwie opublikowanej w internecie. "Pamiętamy o tym, że Rosja zarabia pieniądze, tłocząc ropę naftową i gaz na Zachód przez nasze rurociągi. Dlatego zniszczymy te rurociągi i pozbawimy wroga finansowania" - podkreślił.

  "Niech ziemia płonie pod nogami okupanta i niech zachłyśnie się swoją krwią, gdy śmie wkroczyć na nasze terytorium" - czytamy w posłaniu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • 93 procent mieszkańców Krymu odpowiedziało się za przyłączeniem półwyspu do Rosji - wskazują wyniki sondaży prowadzonych przed lokalami wyborczymi i opublikowanych po zakończeniu referendum w sprawie statusu należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu.

  Po ogłoszeniu exit poll nieuznawany przez władze w Kijowie premier Autonomii Siergiej Aksjonow zapowiedział, że Krym przyłączy się do Rosji w możliwie najkrótszym czasie. - Zrobimy wszystko bardzo szybko, ale zrobimy to z zachowaniem wszystkich procedur prawnych - oświadczył.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • A tak miała wyglądać frekwencja w referendum:

  za Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Rosyjskie media podają wyniki referendum na Krymie:

  za Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Za Russia Today: 93 proc. mieszkańców Krymu zagłosowało za włączeniem do Rosji. Przypomnijmy, że UE nie uznaje referendum na Krymie za legalne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Samozwańcze władze Krymu informują, że do godz. 17 czasu polskiego frekwencja w referendum wyniosła 73,4 procent.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Od upadku muru berlińskiego w 1989 r. i rozpadu ZSRR w 1991 r. Zachód, w szczególności Europa żyły w nierealnym świecie. Ochoczo zaakceptowano dywidendę pokoju, zmniejszając w latach 90. wydatki na obronę, a nawet posunięto się dalej, cedując rolę globalnego policjanta na Amerykę i zakładając, że zawsze będzie chętna ją odgrywać" - pisze "Sunday Times".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Wyniki sondażu wyborczego z nieuznawanego przez władze w Kijowie referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji zostaną ogłoszone o godz. 20 (19 czasu polskiego) - podała agencja Kryminform.

  Pozwolenie na przeprowadzanie sondażu wyborczego otrzymała tylko jedna organizacja - Republikański Instytut Badań Społecznych i Politycznych. Jak podkreśla "Ukraińska Prawda", brak jakichkolwiek informacji o tym instytucie w internecie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Nowy lider Europy". To okładka poniedziałkowego wydania popularnego czeskiego tygodnika "Respekt". Na zamieszczonej na okładce mapie w miejscu Rosji w oczy rzuca się napis "Cholera".

  Facebook.com

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ratownicy ukraińskiego Czerwonego Krzyża zostali zatrzymani i pobici przy wjeździe na Krym. Jak dowiedziało się radio TOK FM, chodzi o ekipę dwóch karetek. - Medycy z tych karetek zostali skuci i zatrzymani. Dwie osoby zostały ranne. Jedna z osób została postrzelona z broni długiej, druga została pobita - opowiada Michał Wieczorek z Zespołu Medycznego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Polscy ratownicy są bezpieczni, zostali w Chersoniu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • "Referendum jest nielegalne i bezprawne. Unia Europejska nie będzie go uznawać", podtrzymuje Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso.

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Krym może zostać podmiotem Federacji Rosyjskiej na podstawie już obowiązującego w Rosji prawa, jeśli w referendum w Autonomicznej Republice Krymu większość jego uczestników opowie się za wejściem w skład FR - podała agencja Interfax, cytowana przez PAP.

  Rosyjska agencja powołała się na informacje uzyskane w aparacie Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji. - Deklaracja niepodległości, uchwalona przez parlament Krymu, otworzyła przed nim drogę pozwalającą na skorzystanie z norm rosyjskiego ustawodawstwa konstytucyjnego, m.in. federalnej ustawy konstytucyjnej "O trybie przyjmowania i tworzenia w jej składzie nowego podmiotu FR" - cytuje Interfax swoje źródło w Dumie. Agencja przypomniała, że ustawa ta została uchwalona 17 grudnia 2001 roku. Przewiduje ona m.in., iż inicjatorem wniosku o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej w charakterze nowego podmiotu obcego państwa jest dane obce państwo.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Zdjęcia z Krymu autorstwa fotoreporterki "Wyborczej".

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Sikorski w CNN: Jesteśmy zaniepokojeni złowieszczym rozwojem wydarzeń na Ukrainie

  Polska nie czuje się jeszcze militarnie zagrożona, ale jesteśmy zaniepokojeni rozwojem sytuacji na Ukrainie - mówił w nadanym dzisiaj w CNN wywiadzie szef MSZ Radosław Sikorski. Przyznał, że UE nie pali się do sankcji, ale Rosja nie pozostawia jej wyboru.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Frekwencja w referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wyniosła 64 proc. na godz. 15 (14 czasu polskiego).

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Władimir Putin obserwuje przebieg referendum na Krymie w Soczi, gdzie wieczorem odbędzie się uroczystość zakończenia 11. Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

  Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow świadczył też, że Rosja nie zamierza wnosić korekt do swojej polityki zagranicznej z powodu ostrych wypowiedzi pod jej adresem ze strony przywódców państw G8. Rzecznik Kremla oznajmił, że Moskwa pracuje z tymi krajami w zwykłym trybie. Pieskow przekazał również, że Putin nie wniósł żadnych zmian do swojego planu wizyt zagranicznych z powodu rozbieżności z Zachodem w sprawie Ukrainy.

  AP Photo/RIA-Novosti, Mikhail Klimentyev

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ukraina odnajdzie i ukarze wszystkich inicjatorów separatyzmu i podziału państwa niezależnie od miejsca, w którym będą się oni znajdowali - zapowiedział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

  - Państwo ukraińskie odnajdzie wszystkich tych, którzy pod płaszczykiem rosyjskiego wojska dążą do zniszczenia ukraińskiej państwowości. Znajdziemy ich wszystkich, za rok czy dwa postawimy ich przed sądami. Ziemia będzie się im paliła pod nogami - ostrzegł na posiedzeniu rządu.

  - Zrobimy wszystko, co możliwe, żeby każdy, kto dziś czuje się swobodnie pod ochroną rosyjskich karabinów, wiedział, że odpowiedzialność za separatyzm i obalenie ładu konstytucyjnego nadejdzie - podkreślił Jaceniuk. Premier oświadczył, że separatyści będą ścigani na całym świecie. - Nie będzie miejsca, gdzie będą mogli się schronić. Rosja ich nie obroni - powiedział.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Prawie 7 miliardów hrywien (ok. 2,1 mld złotych) wydzielił rząd Ukrainy na wydatki na obronność państwa w związku z kryzysem między Kijowem a Moskwą wokół zajętego przez Rosję Krymu.

  Premier Arsenij Jaceniuk oświadczył wcześniej, że środki te zostaną wycofane z innych projektów budżetowych, w tym socjalnych, jednak zapewnił, że gdy tylko kraj ponownie będzie bezpieczny, finansowanie programów socjalnych zostanie odnowione, podaje PAP. Ostap Semerak, minister bez teki w rządzie Jaceniuka, wyjaśnił że w związku ze zwiększeniem wydatków na obronność ograniczeniu ulegnie finansowanie 30 programów budżetowych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Wiec w Kaliningradzie. „Czekamy na Krym w składzie Federacji Rosyjskiej”

  W sobotę w Kaliningradzie odbył się wiec poparcia dla Ukrainy i Krymu. Ze sceny można było między innymi usłyszeć, że społeczność Kaliningradu popiera rodaków na Krymie i wszystkich Ukraińców, którzy cierpią przez antykonstytucyjny przewrót, dokonany przez nazistów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wezwał USA do wywarcia wpływu na władze w Kijowie, by te podjęły kroki mające na celu "położenie kresu bezprawiu i przemocy" wobec ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie.

  Ławrow sformułował ten apel w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, o której poinformowało MSZ FR na swojej stronie internetowej. Według rosyjskiego MSZ do rozmowy doszło z inicjatywy strony amerykańskiej - donosi PAP. Poprzednio Ławrow i Kerry rozmawiali w sobotę wieczorem. Także tamta rozmowa miała miejsce z inicjatywy strony amerykańskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powiedziała, że na Ukrainę należy wysłać większą liczbę obserwatorów OBWE - informuje PAP. - Rosyjski przywódca zgodził się z tą propozycją - przekazał rzecznik niemieckiej kanclerz..

  - Pani kanclerz zaproponowała szybkie zwiększenie obecnej misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainie i wysłanie większej liczby obserwatorów w miejsca zapalne, szczególnie na wschodzie Ukrainy - stwierdził rzecznik Steffen Seibert w oświadczeniu. - Prezydent Rosji pozytywnie odniósł się do tej inicjatywy. Obiecał, że odpowiednio poinstruuje w tej sprawie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych (Siergieja Ławrowa) - dodał.

  AP Photo/dpa,Maurizio Gambarini

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło o porozumieniu ministerstw obrony Ukrainy i Rosji ws. rozejmu na Półwyspie Krymskim, który ma obowiązywać do 21 marca:

  "To jest informacja, którą należałoby potraktować pozytywnie. (...) To jest może w tej chwili próba rozwiązania pewnego patu związanego z tym, że Ukraińcy mają swoje wojsko ciągle na Krymie, to wojsko jest zablokowane przez tzw. oddziały lokalnej samoobrony - czyli wojska rosyjskie - i ci żołnierze się nie poddali, mają broń, mają problemy związane z dostępem do jedzenia, wody. Sytuacja jest trochę patowa, bo - jeśli teraz Rosja ogłosi, że Krym staje się częścią Federacji Rosyjskiej po ogłoszeniu wyników tego nieszczęsnego quasi-referendum - to w takim razie coś trzeba zrobić z obecnością Ukraińców, tak samo floty ukraińskiej czarnomorskiej, która przecież jest również blokowana przez zakupione przez Rosjan statki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • REUTERS/Dmitry Neymyrok

  Podczas proukraińskiego wiecu w Charkowie milicja strzegła budynku rządu

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" pisze o bliskich kontaktach ukraińskiej partii Swoboda ze skrajnie prawicową Narodowo-Demokratyczną Partią Niemiec (NPD), której grozi delegalizacja ze względu na kwestionowanie demokracji i antysemityzm.

  Jak pisze "Der Spiegel", w maju zeszłego roku ówczesny szef NPD Holger Apfel gościł delegację Swobody w lokalnym parlamencie (landtagu) Saksonii. W grupie, która przejechała do stolicy Saksonii Drezna, był parlamentarzysta Swobody Mychajło Hołowko oraz dwóch radnych tego ugrupowania z Tarnopola.

  Według "Spiegla" Apfel chwalił ukraińskich partnerów jako przedstawicieli ugrupowania, z którymi NPD może budować "projekt alternatywny wobec dyktatury brukselskich autokratów", będących jedynie "pomocnikami międzynarodowego kapitału". Swoboda należy zdaniem Apfela do "falangi sił wiernych własnej ojczyźnie".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Polak legitymizuje krymskie referendum - twierdzi agencja ITAR-TASS, mając na myśli obecnego na Krymie byłego posła Samoobrony Mateusza Piskorskiego. Tymczasem Polska i Unia Europejska zastrzegają, że nie uznają referendum za legalne i nie mają na Krymie swoich reprezentantów, którzy legitymizowali, by ten plebiscyt.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Bartosz Wieliński, Gazeta Wyborcza

  - Moskwa to też Europa - mówi Peter Gauweiler, wiceszef współrządzącej Niemcami CSU, bawarskiej siostry CDU Angeli Merkel. Gauweiler przestrzega przed przesadnymi reakcjami zachodu na kryzys na Krymie. - Sankcje gospodarcze, manewry NATO na Ukrainie nie są dobrymi środkami. Znalezienie rozwiązania kryzysu to klasyczne zadanie dla dyplomatów. Nie pomaga też to, że przywódców ROsji traktuje się jak reprezentantów ZSRR - mówi.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ihor Teniuch, ukraiński szef resortu obrony, o rozejmie a Półwyspie Krymskim, który będzie obowiązywał do 21 marca: "Osiągnięto porozumienie z (rosyjską) Flotą Czarnomorską oraz rosyjskim ministerstwem obrony". - W czasie obowiązywania rozejmu żadne działania nie będą podejmowane wobec naszych obiektów wojskowych na Krymie - dodał.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Charkowie, Doniecku i Ługańsku na wschodniej Ukrainie oraz w Odessie na południu trwają wiece prorosyjskie, których uczestnicy domagają się federalizacji kraju, ustąpienia władz w Kijowie i popierają referendum ws.przyłączenia Krymu do Rosji. W demonstracjach w Charkowie i Doniecku uczestniczy po ok. 3 tys. osób, zaś w Ługańsku - ok. 500. Zgromadzeni na nich ludzie trzymają flagi Federacji Rosyjskiej i mają przypięte pomarańczowo-czarne wstążki będące symbolem ruchów prorosyjskich.

  AP Photo/Sergei Grits

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Minister obrony Ukrainy: Ukraina i Rosja zgodziły się na rozejm na Krymie do 21 marca.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ukraina domaga się od Rosji zwrotu jej mienia, które Moskwa przejęła po ZSRR. Premier Arsenij Jaceniuk polecił opracowanie dokumentacji dotyczącej "ochrony interesów narodowych przy podziale mienia po ZSRR", w składzie którego Ukraina znajdowała się do 1991 r. Jaceniuk oświadczył, że Ukraina ma prawo do otrzymania mienia, które - jak podkreślił - po rozpadzie ZSRR wbrew prawu przejęła Rosja. - Podział mienia po Związku Radzieckim faktycznie nie został zakończony i Ukraina ma legalne prawo domagać się od Rosji mienia, które zostało przez nie bezprawnie przejęte - powiedział premier na niedzielnym posiedzeniu rządu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Johannes Teyssen, szef niemieckiego koncernu gazowego EON apeluje do niemieckich władz, by lekką ręką nie wystawiały budowanego przez dziesięciolecia partnerstwa z Rosją na szwank. - Dzięki odpowiedzialnej polityce wschodniej i zazębianiu się gospodarek, nasz kontynent stał się bezpieczniejszy - mówi Teyssen Spieglowi On-Line.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Prorosyjscy aktywiści zablokowali w sobotę kolumnę ukraińskich wojsk, która zmierzała w kierunku Doniecka na wschodzie kraju i zmusili ją do zawrócenia - wskazuje nagranie wideo, opublikowane przez media na Ukrainie. Kiedy uzbrojeni w karabiny maszynowe żołnierze postanowili zawrócić, mężczyźni z ruchu o nazwie "Ludowa Milicja Donbasu" zaczęli wykrzykiwać "Putin!" i "Rosja!". Zdaniem ukraińskich komentatorów aktywizacja ruchów prorosyjskich na wschodzie kraju związana jest z niedzielnym referendum na Krymie, w którym jego mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się na przyłączenie półwyspu do Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Fontanach, na przedmieściach Symferopola frekwencja na godzinę 12 wyniosła tylko 10 procent. 80 procent mieszkańców tego rejonu to Tatarzy. Z 10 procent wyborców, którzy przyszli zagłosować stanowili oni jedynie 10 procent. Ani jednego Tatara nie ma w komisji wyborczej. Z informacji, które do mnie docierają w jednej z komisji w Bachczysaraju i w Ługowojach do godziny 12 nie pojawił się nikt - - informuje Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Frekwencja wyborcza w referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji wyniosła na godzinę 12 (11 czasu polskiego) 44,27 procent - podał szef komisji Rady Najwyższej ds .przeprowadzenia referendum.

  Michaił Małyszew poinformował, że do południa zagłosowało 670 tys. ludzi. Dane dotyczące frekwencji na godzinę 12 nie zawierają głosów oddanych w Sewastopolu - dodał. Według jego słów najwyższą frekwencję zanotowano w Armiansku - 73,1 proc. i w Kerczu - 64,3 proc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Agnieszka Lichnerowicz

  - W dalszym ciągu wszystko przebiega spokojnie, głosowanie cieszy się sporym zainteresowaniem – informuje Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM. Zaznacza jednak, że na razie przyglądała się referendum w dzielnicach niezamieszkanych przez szczególnie wielu Tatarów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Z Twittera Euromajdanu. Ulotka tlumacząca, "jak zagłosować na Rosję"

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" nazwał "farsą" referendum na Krymie w sprawie przyłączenia do Rosji. - To "głosowanie pod lufą karabinów" - oświadczył szef polskiej dyplomacji.

  W rozmowie z włoską gazetą minister Sikorski przypomniał, że referendum zgodnie z prawem ukraińskim nie jest wiążące, zaś decyzja parlamentu Krymu o przyłączeniu do Rosji jest sprzeczna z konstytucją.

  - Polska jako członek UE i NATO nie może pozwolić, aby kryzys ukraiński stał się dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina preludium do powrotu do praktyk zdobyczy terytorialnych typowych dla XIX wieku - stwierdził polski minister. Dodał, że szczególnie odnosi się to do państw bałtyckich, gdzie mieszka mniejszość rosyjska.

  Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier ponownie ostrzegł Rosję przed skutkami jej polityki wobec Ukrainy, a szczególnie wobec Krymu. - Sytuacja grozi "wybuchem pożaru" - powiedział szef dyplomacji "Welt am Sonntag". - Nie szukaliśmy konfrontacji. Jeżeli jednak Rosja w ostatniej chwili nie zmieni stanowiska, odpowiemy w odpowiedni sposób na to w poniedziałek w gronie ministrów spraw zagranicznych UE - powiedział Steinmeier w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Die Welt".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Zdjęcie poniżej rozpowszechnia się dziś w ukraińskim internecie. Pokazuje panią ambasador USA przy ONZ Samanthę Power, która rozmawia, być może podniesionym głosem, z siedzącym ambasadorem Rosji przy ONZ Witalijem Czurkinem. Zdjęcie zrobiono przed obradami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosja zawetowała tam zaproponowany przez USA projekt rezolucji potępiającej referendum ws. statusu należącego do Ukrainy Krymu. Chiny wstrzymały się od głosu.

  ANDREW KELLY/Reuters

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Prorosyjskie władze Krymu, wskutek bojkotu referendum przez Tatarów nie mogły powołać komisji wyborczych w zamieszkanych przez nich osiedlach - podało radio Swoboda. Taka sytuacja panuje w Bakczysaraju i jego okolicach, gdzie krymskie władze nie znalazły chętnych do zasiadania w komisjach - przekazał szef bakczysarajskiej rady rejonowej (powiatowej) Ilmi Umerow. Urzędnik powtórzył apel, w którym zwrócił się do swych tatarskich rodaków z prośbą, by nie uczestniczyli w referendum i "nie wykonywali przestępczych poleceń" władz Autonomicznej Republiki Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  W ciągu dwóch pierwszych godzin referendum frekwencja wyniosła 30 proc. - informuje BBC powołując się na przedstawiciela organizatorów referendum. Nie wiadomo jednak jaką metodologią posługują się osoby mierzące frekwencję. Na miejscu nie ma niezależnych obserwatorów. Nie ma też dokładnej informacji, ile kart do głosowania zostało wydrukowanych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Europoseł Paweł Kowal zorganizował w Warszawie konferencję prasową poświęconą kwestii współpracy wojskowej między Polską a Ukrainą. - W ubiegłym tygodniu wiceminister obrony Ukrainy był w siedzibie NATO. I wrócił do idei polsko-ukraińsko-litewskiego batalionu. W tej chwili ta idea oznacza, że chcemy stworzyć wspólną brygadę. To jest pomysł, który powstał już w 2007 r. - powiedział.

  Jak zaznaczył, wszystkie formalności są gotowe i jego zdaniem obecny moment - czyli deklaracja rządu o wzroście wydatków na armię, sytuacja militarna na Ukrainie i kierunek polityczny, jaki obrały nowe władze na Ukrainie - powoduje, że "wszystkie formy współpracy NATO-Ukraina powinny być przez nas preferowane".

  - Myślę, że stosunki polsko-litewskie się nieco polepszyły, nie ma już problemu, żeby taką brygadę stworzyć. Mowa była o tym, żeby to było w Lublinie, taki jest plan. I chodzi o to, żeby dzisiaj skorzystać z tej możliwości i uruchomić ten projekt. Jest on bardzo realny, daje szansę na wspólne ćwiczenia, uczenie się współpracy operacyjnej, używanie podobnego sprzętu bojowego - mówił europoseł.

  Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Przybywa rosyjskich żołnierzy na Krymie. Już są ich 22 tysiące - informuje Reuters powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony. Wcześniej ustanowiony przez Rosję limit jej wojsk na Krymie wynosił 12,5 tysiąca.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Trwa referendum w sprawie secesji. Premier Krymu: Nie wywieramy nacisku na obywateli.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Proboszcz parafii greckokatolickiej i kapelan Ukraińskich Sił Zbrojnych na Krymie ks. Mikołaj Kwycz, którego 15 marca w Sewastopolu uprowadzili w nieznanym kierunku uzbrojeni kozacy po kilku godzinach został zwolniony - poinformował Departament informacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Tak zwane "Organa ścigania Krymu" po kilkugodzinnym przesłuchaniu duchownego oskarżyły go o organizowanie prowokacji i zamieszek.

  Za dwa tygodnie stanie on przed sądem. Ks. Mikołaj Kwycz kategorycznie zaprzeczył tym insynuacjom, podkreślając, że zostanie nadal na Krymie, by otaczać wiernych opieką duszpasterską - informuje KAI.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Chiny wstrzymały się od głosu podczas głosowania w sobotę w ONZ nad rezolucją potępiającą referendum ws.statusu należącego do Ukrainy Krymu, gdyż "sprzeciwiają się wszelkiej konfrontacji" i chcą "uniknąć eskalacji napięcia" - tłumaczyły w niedzielę władze.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Nie możemy zapominać, że sąsiadem Polski jest również Rosja. Przypominanie o tym nie znaczy, że ktoś jest miękki wobec Rosji – powiedział Włodzimierz Czarzasty.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Kurski: "Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukraińcami. Trzeba bronić Ukrainy przed Rosją"

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Temat Ukrainy dominuje dzisiejsze wydania programów publicystycznych. W „Kawie na ławę” poseł PSL Eugeniusz Kłopotek zastanawia się „jak można było nie przewidzieć ruchów Rosji i Putina”. – Pomogliśmy tak, że dzisiaj Ukraina straci Krym – powiedział polityk. Dodał, że na ewentualnych sankcjach dla Rosji „najbardziej straci Polska”.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Unia Europejska nie uznaje wyników referendum, które odbywa się w niedzielę na Krymie i nie ma na nim swoich obserwatorów - ogłosiło przedstawicielstwo UE na Ukrainie. - To referendum jest niezgodne z konstytucją (Ukrainy), dlatego też nie ma na nim żadnych obserwatorów z ramienia UE - oświadczyła unijna ambasada w Kijowie na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. - Obywatele UE, którzy znajdują się w tych dniach na Krymie i mogą komentować referendum, nie są przedstawicielami Unii Europejskiej - czytamy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W programie Moniki Olejnik - 7 dzień tygodnia - politycy rozmawiali m.in. o Ukrainie. Poseł PiS Jacek Sasin stwierdził, że polityka rządu wobec Rosji zbankrutowała. - Dobrze, że Donald Tusk wreszcie przejrzał na oczy. Chciałoby się tak, by przyznał, że mylił się przez te lata i że to PiS, prezydent Lech Kaczyński i premier Jarosław Kaczyński mieli rację - dodał.

  Z kolei Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu zarzucił rządowi, że gdy relacje Polski i Rosji były poprawne, nie umiał tego wykorzystać, by zwiększyć współpracę gospodarczą z tym krajem. Nie zgadza się również z tezą, że Tusk prowadził uległą wobec Rosji politykę. - Nikt nie powie, że Tusk był putinofilem - stwierdził.

  Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Agnieszka Licherowicz, TOK FM

  - Obecnie dwa najistotniejsze pytania to: co stanie się z żołnierzami ukraińskimi, którzy sa w jednostkach na Krymie i co zrobią Tatarzy – mówi Agnieszka Lichnerowicz z TOK FM.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM

  - Wydaje się, że w Symferopolu frekwencja jest bardzo duża. Ludzie czekali przed lokalami wyborczymi jeszcze przed ich otwarciem. Na razie wszystko przebiega bardzo spokojnie – mówi reporterka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz.

  - Wydaje mi się jednak, że wielu ludzi, którzy nie popierają samej idei tego referendum po prostu nie pójdzie głosować. Więc prawdopodobnie wynik glosowania, nawet jeśli nie nastąpią fałszerstwa w samych lokalach, i tak będzie mocno prorosyjski – dodaje.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Agnieszka Lichnerowicz

  Agnieszka Lichnerowicz/TOK FM

  Agnieszka Lichnerowicz/TOK FM

  Lokal wyborczy w akademii medycznej w Symferopolu. Kolory zasłon są charakterystyczne...

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na kanale telewizji Russia Today na YouTube można obserwować lokal wyborczy w Symferopolu >>>

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Musimy uznać Władimira Putina za zwykłego pułkownika KGB, którym przecież jest. I w ten sposób go traktować - powiedział w wywiadzie dla RMF FM wpływowy amerykański senator John McCain. - Musimy wprowadzić ostre sankcje, a przede wszystkim musimy być gotowi na ukaranie go za wszystkie akty agresji, których się dopuszcza - dodał polityk.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • REUTERS/Baz Ratner

  REUTERS/David Mdzinarishvili

  REUTERS/Vasily Fedosenko

  Oto pierwsze zdjęcia z dzisiejszego referendum w sprawie secesji Krymu

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Kirsty Wigglesworth/AP

  Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że "niedzielne referendum na Krymie jest zgodne z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, a jego wyniki powinny być punktem wyjścia do określenia przyszłości półwyspu".

  Ławrow powiedział to w sobotę wieczorem w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. O jej przebiegu poinformowało w niedzielę MSZ FR w swoim mikroblogu na Facebooku. Według rosyjskiego MSZ do rozmowy doszło z inicjatywy strony amerykańskiej.

  "Minister również zwrócił uwagę na konieczność tego, aby obecne władze w Kijowie okiełznały wybryki ultranacjonalistycznych i radykalnych ugrupowań, terroryzujących myślących inaczej, ludność rosyjskojęzyczną i naszych rodaków" - przekazało MSZ Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy z 1 listopada 2013 roku 58,5 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, 24,3 proc. - Ukraińcy, 12,1 proc. - krymscy Tatarzy, 1,4 proc. - Białorusini, 1,1 proc. - Ormianie, i 2,6 proc. - przedstawiciele innych narodów. W XVIII w. ponad 90 proc. mieszkańców Krymu stanowili Tatarzy, jednak najpierw represje carskiej Rosji i emigracja Tatarów, a w czasach ZSRR wywózki spowodowały, że obecnie dominującą grupą etniczną na półwyspie są Rosjanie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Witamy w niedzielny poranek. Na Krymie rozpoczęło się już referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Ogłoszony zaledwie trzy tygodnie wcześniej plebiscyt jest na Zachodzie uznawany za nielegalny, ale Rosja zapowiada, że uzna jego wyniki. 1024 lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 8 rano (7 czasu polskiego), a zastaną zamknięte o godz. 22 (21). Do głosowania jest uprawnionych około 1,5 mln osób. Wyniki mają być znane w poniedziałek.

  W referendum mieszkańcy odpowiadają na dwa pytania: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?" oraz "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?".

  Przypomnijmy, że wobec obecności rosyjskich wojsk na Krymie, uniemożliwieniu kontroli wyborów oraz represjach wobec przeciwników aneksji Krymu przez Rosję, wyniki wydają się łatwe do przewidzenia.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • sobota, 15 marca 2014
 • fot. S7 Airlines

  Prywatne rosyjskie linie lotnicze S7 Airlines zawiesiły antywojenne banery na lotniskach w Kijowie i Moskwie. Pomiędzy nazwami dwóch stolic umieściły pacyfę z wpisanym w środek samolotem.

  Na tym kończymy naszą dzisiejszą relację z wydarzeń na Ukrainie. Do zobaczenia jutro rano.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • SOBOTA NA UKRAINIE:

  Na dzień przed niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji władze w Kijowie rozwiązały prorosyjski parlament Krymu.

  Ukraińskie wojsko „powstrzymało rosyjską grupę desantową, która usiłowała wkroczyć na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy”. Rosjanie otoczyli gazową stację rozdzielczą na Mierzei Arabackiej i opanowali platformę gazową nieopodal wsi Szczasływcewe.

  Platforma i stacja należą do spółki energetycznej Czornomornaftohaz, którą samozwańcze władze Krymu są gotowe sprywatyzować i odsprzedać. Po rozmowach z ukraińskimi żołnierzami Rosjanie odlecieli. MSZ w Kijowie stanowczo zaprotestowało przeciw rosyjskiemu desantowi i określiło go jako agresję wojskową Rosji.

  Straż Graniczna Ukrainy w ciągu ostatniej doby zakazała wjazdu do kraju prawie 500 obywatelom Rosji, podejrzewanym o wspieranie ruchów separatystycznych. W Charkowie i Doniecku w ostatnich dniach trzy osoby zginęły w starciach przedstawicieli ukraińskich środowisk nacjonalistycznych i prorosyjskich.

  W Moskwie odbył się marsz sprzeciwu wobec interwencji wojskowej Rosji na Ukrainie. W "Marszu Pokoju", zorganizowanym przez ugrupowania opozycyjne, wzięło udział ok. 20 tys. osób. W tym samym czasie ok. 10 tys. ludzi manifestowało w stolicy Rosji poparcie dla polityki Kremla.

  MSZ Rosji zapowiedziało, że rozpatrzy napływające z Ukrainy "prośby cywilnych obywateli o obronę", ponieważ "poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie."

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  fot. CyberBerkut

  Hakerzy z prorosyjskiej grupy CyberBerkut zaatakowali i wyłączyli dziś wieczorem strony internetowe należące do NATO.

  Nie działa główna strona Paktu Północnoatlantyckiego (www.nato.int), witryna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (www.nato-pa.int) a także... Centrum Doskonalenia Obrony przed Cyberatakami (www.ccdcoe.org).

  Symbol ostatniej organizacji widnieje na plakacie przygotowanym przez hakerów i jest ozdobiony wizerunkiem węża. Z wężem walczy orzeł przedni, czyli po ukraińsku "berkut."

  fot. CyberBerkut

  Hakerzy wyłączyli strony korzystając z ataku DDOS. Polega na zalaniu serwera ogromną liczbą zapytań, które go zawieszają. W ten sam sposób atakowano strony rządowe podczas protestów przeciw ACTA.

  Jak wynika z oświadczenia hakerów to odpowiedź na zaangażowanie NATO w konflikt na Ukrainie.

  „CyberBerkut nie pozwoli na okupację terytorium Ukrainy przez NATO. Zachód prowadzi aktywną propagandę wśród ludności ukraińskiej przez media i sieci społecznościowe. Ukrywa działalność przestępczą ludzi nazywających sami siebie „legalną władzą.” Na pomoc aktywistom majdanu do Kijowa przybyli cyberprzestępcy NATO kierowani przez pułkownika Arthura Suzikowa. Panu Suzikowowi zalecamy zmianę hasła na swoim komputerze. NATO odejdź z ukraińskiej ziemi!”

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Darko Vojinovic/AP

  - Tatarzy krymscy kategorycznie sprzeciwiają się próbom zdecydowania o przyszłości Krymu bez swobodnego wyrażenia przez nich swojej woli - oznajmił w sobotę Medżlis parlamentu Tatarów krymskich.

  Przesłanie tej treści do całego narodu ukraińskiego oraz do Rady Najwyższej Ukrainy podpisał przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow (na zdjęciu).

  W dokumencie jest mowa o zagrożeniu dla bezpieczeństwa i wolności Tatarów oraz wszystkich mieszkańców Krymu. Tatarzy krymscy apelują do władz Ukrainy o niezwłoczne zagwarantowanie im wspólnie z międzynarodowymi organizacjami takimi jak ONZ, OBWE czy UE możliwości swobodnego realizowania prawa do samookreślania się na ich historycznym terytorium.

  Medżlis potwierdza w nim fakt uznawania Ukrainy jako suwerennego i niepodległego państwa w jego obecnych granicach, a także zdecydowanie potępia agresję ze strony Rosji oraz plany aneksji Krymu. Parlament Tatarów krymskich nie uznaje za zgodne z prawem niedzielnego referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Szef ukraińskiego MSW Arsenij Awakow i szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyn Naływajczenko wystąpili dziś z apelem do Ukraińców.

  „Z powodu nadzwyczajnej sytuacji społecznej i politycznej w kraju a także regularnych prowokacji, jakich dopuszczają się obcokrajowcy na Krymie i w południowo-wschodniej Ukrainie, zachęcamy a także wymagamy od wszystkich obywateli, aby natychmiast przekazali organom ścigania wszelką niezarejestrowaną broń palną.

  Nakazaliśmy pracownikom MSW, aby natychmiast rozpoczęli identyfikację nielegalnej broni, jej zabezpieczanie a także ściganie wszystkich, którzy nie zdali broni - niezależnie od ich poglądów politycznych i zaangażowanie w obywatelską samoobronę.

  Musimy współpracować, aby natychmiast zatrzymać przemoc na ulicach naszych miast, by chronić życie i zdrowie ludzi. Od tego zależy bezpieczeństwo każdego z nas, naszych rodzin, wszystkich obywateli. Liczymy na zrozumienie i poparcie obywateli Ukrainy i wszystkich patriotów.”

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Rosja przysłała dziś na Krym 25 pojazdów batalionu przeciwlotniczego, m.in. S-300 - rakietowe systemy przeciwlotnicze. Razem z nimi na Krym przypłynęły pojazdy i sprzęt wojsk inżynieryjnych, w tym ciągniki pancerne, cysterny, mobilne generatory wysokoprężne - pisze „Ukraińska Prawda.”

  Pojazdy dotarły na Krym przez przeprawę promową w Kerczu. Tam zostały załadowane na platformy kolejowe.

  „Około godz. 18 pociąg przybył do Hwardijśke, 22 km na północ od Symferopola” - opisuje Omar Chajjam. Mieszkaniec Krymu nagrał przejazd pociągu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Ivan Sekretarev AP

  „Około 40 obywateli Ukrainy, którzy przylecieli do Moskwy z Kijowa, Doniecka i innych miast Ukrainy, zostało w sobotę zatrzymanych na moskiewskim lotnisku” - donosi „Ukraińska Prawda”. Informację przekazało ukraińskie MSZ.

  Ukraińcy zostali zatrzymani na lotnisku Szeremietiewo. Rosyjscy funkcjonariusze robili im zdjęcia, pobrali odciski palców i nie wpuścili na terytorium Rosji.

  „Nie dowiedzieli się, jaka jest przyczyna zatrzymania. Nie poznali jej także pracownicy ambasady, którzy udali się na miejsce” - poinformowało MSZ.

  Ukraińscy dyplomaci zaapelowali do Rosjan, aby respektowali prawa Ukraińców na swoim terytorium.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W symferopolskim Hotelu Moskwa pojawił się minister obrony Krymu.

  „Kuzniecow nakazał uzbrojonych ludziom, aby upuścili hotel. Mówił, że nie znaleźli żadnego uzbrojonego przestępcy. I że odpowiadają na zagrożenia tworzone przez rząd w Kijowie w ramach informacyjnej wojny z Krymem. Wydaje się, że to koniec oblężenia budynku. Korytarze są już puste” - opisuje Shuster.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • fot. Twitter

  „Uzbrojeni ludzie wypuścili mnie z 6 piętra. Wcześniej przeszukali mnie, sprawdzając, czy nie mam broni. Na dole spotkałem rzeczniczkę krymskiej milicji. Mówiła, że operacja jest zaplanowanym szkoleniem i nie ma nic wspólnego z jutrzejszym referendum” - opisuje Simon Shuster.

  „Żaden z ludzi, którzy weszli do hotelu, nie ma oznakowanego munduru. A pod hotelem nie stoi żaden samochód milicji albo wojska. Jest tylko biały wan z przyciemnionymi szybami i bez rejestracji. Za kierownicą siedzi zamaskowany mężczyzna” - dodaje.

  fot. Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Grupa uzbrojonych mężczyzn, prawdopodobnie z krymskiej samoobrony, weszła do Hotelu Moskwa w Symferopolu.

  „Mój hotel jest oblegany przez ludzi z kałasznikowami. Niektórzy są zamaskowani i noszą wojskowe stroje. Wyglądają na służby specjalne. Inni mają zwykłe ubrania, dżinsy. Sprawdzają każdego, kto wychodzi z pokoju lub wsiada do windy - relacjonuje na Twitterze Simon Shuster, dziennikacz „The Moskow Times.”

  - Jeden z komandosów powiedział mi, że w budynku jest uzbrojony przestępca, a oni przeprowadzają operację specjalną. W tym czasie jego kolega próbował go ucieszyć.- Powiedz mu jak jest - mówił” - dodaje Shuster.

  fot. Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • fot. Maxim Maksimov/Wikipedia

  - Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 jest już na Białorusi - poinformowała agencja Interfax, powołując się na białoruskie Ministerstwo Obrony.

  Ta czterosilnikowa maszyna, zbudowana na bazie transportowego Ił-76, będzie stacjonowała w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Baranowiczach, około 130 km od granicy z Polską.

  A-50 jest przeznaczony do patrolowania przestrzeni powietrznej. Może być także wykorzystywany jako latające centrum dowodzenia i stacja przekaźnikowa, przez którą łączą się różne samoloty. Maszyna może też naprowadzać samoloty bojowe na cele.

  Według białoruskiego Ministerstwa Obrony przebazowany A-50 "pozwoli znacznie rozszerzyć możliwości zwiadu radiolokacyjnego i naprowadzania lotnictwa myśliwskiego Białorusi i Rosji, a także dowodzenia dyżurnymi siłami obrony powietrznej".

  W czwartek Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przebazowaniu na Białoruś sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych. Będą one stacjonować w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska.

  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił, że jego kraj zaproponuje Rosji rozmieszczenie na swym terytorium do 15 dodatkowych samolotów w związku z aktywnością NATO przy granicy białoruskiej. W tym tygodniu na ćwiczenia do Polski przyleciało 12 samolotów F-16 amerykańskich sił powietrznych wraz z personelem technicznym.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Geert Vanden Wijngaert AP

  - Referendum na Krymie jest nie do pogodzenia z zasadami konstytucyjnymi i standardami demokratycznymi - stwierdza wstępny raport Rady Europy.

  Raport przygotowała Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, która skupia ekspertów prawa konstytucyjnego i jest organem doradczym Rady Europy. Próbę oderwania Krymu od Ukrainy uznała za całkowicie nielegalną.

  Wstępny raport zostanie przedstawiony do aprobaty na sesji plenarnej Komisji Weneckiej 21 marca.

  Rada Europy została utworzona w 1949 roku w Strasburgu, jest organizacją międzyrządową skupiającą 47 państw, w tym wszystkich 28 członków UE. Ukraina i Rosja zostały jej członkami w roku 1995 i 1996. Jej główne cele to obrona demokracji, praw człowieka i państwa prawa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Doniecku prorosyjscy demonstrujący próbowali dziś dostać się do budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Stoczyli walkę z funkcjonariuszami pod drzwiami budynku, jednak jak nie udało im się wejść do środka.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Z Berlina Jacek Lepiarz, PAP

  Fot. Yves Herman AP

  - Rosji grozi utrata miejsca w gronie najbardziej uprzemysłowionych państw świata - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

  Na początku marca kraje zachodnie z powodu napiętej sytuacji na Ukrainie zawiesiły przygotowania do szczytu z udziałem Rosji (G8), który miał się odbyć w czerwcu w Soczi. Zamiast w Soczi, USA, Niemcy i pozostałe kraje G7 chcą spotkać się w Londynie bez Rosji.

  „Rząd brytyjski zaproponował Londyn jako alternatywne miejsce spotkania - informuje "Der Spiegel" na swojej stronie internetowej, powołując się na źródło w niemieckim rządzie.

  Rosja uczestniczy w spotkaniach najbardziej wpływowych państw świata od 1997 roku. W tym roku miała być gospodarzem szczytu G8.

  „Jeżeli prezydent Rosji Władimir Putin nie zmieni swej polityki wobec Ukrainy, władze w Berlinie rozważają możliwość odwołania niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych zaplanowanych na drugą połowę kwietnia w Lipsku - czytamy w "Spieglu".

  "W obecnych warunkach inna decyzja nie miałaby sensu" - powiedział redakcji anonimowy przedstawiciel rządu.

  Niemcy, tak jak inne kraje G7, uważają zapowiedziane na niedzielę referendum na Krymie za nielegalne. Przywódcy państw grupy G7 potępili na początku marca "jaskrawe pogwałcenie" suwerenności Ukrainy przez Rosję i oświadczyli, że zawieszenie przygotowań do szczytu pozostanie w mocy "do czasu, aż powstaną warunki sprzyjające do merytorycznych dyskusji na forum G8".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • - Sobota, dzień przed referendum. Symferopol spokojny, Symferopol czeka. Może tylko przed bankomatami nerwowo - można wypłacać już tylko 500-tki. Brakuje pieniędzy - pisze z Symferopola, korespondent "Gazety Wyborczej" Grzegorz Szymanik.

  Symferopol spokojny, Symferopol świętuje. „Od niedzieli tu będzie Rosja"

  - Po referendum wyjeżdżam stąd - mówi Andriej - do Kijowa, z całą rodziną. Moi znajomi też wyjeżdżają. Nie chcą żyć w Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • fot. Twitter/Dziennik Zbrojny

  Rosjanie wysyłają nad Białoruś samolot wczesnego ostrzegania. To odpowiedź na akcję NATO, który wysłał swojego AWACS-a na niebo Polski i Rumuni.

  Należący do Sojuszu Północnoatlantyckiego AWACS - boeing E-3A Sentry z radarem dalekiego zasięgu, od kilku dni lata nad Rumunią i Polską. Nazywany „oczami i uszami NATO” samolot zbiera informacje na temat sytuacji na Ukrainie. Rada Północnoatlantycka zdecydowała o jego misji w odpowiedzi na rosyjską interwencję na Krymie.

  Nie minął tydzień, a na AWACS-a NATO zareagowali Rosjanie.

  „Strona rosyjska realizuje stosowanie adekwatnych odpowiedzi na wzmocnienia lotnicze w państwach NATO. Po skierowaniu sześciu dodatkowych samolotów Su-27 na Białoruś, zdecydowała o wysłaniu do tego kraju także samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia Beriew A-50. Będzie operować z bazy Baranowicze” - poinformował dzisiaj „Dziennik Zbrojny.”

  „Beriew A-50, w kodzie NATO Mainstay, to jeden z najważniejszych samolotów rosyjskich sił powietrznych. Stanowi część kluczowego systemu wczesnego ostrzegania i kontroli obrony powietrznej Federacji Rosyjskiej. Samoloty dozoru radiolokacyjnego wydatnie zwiększają możliwości obrony powietrznej” - opisuje A-50 „Dziennik Zbrojny.”

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. MAXIM SHEMETOV / REUTERS

  Kreml: Mamy nadzieję, że Zachodowi starczy rozsądku i realizmu, by nie pogłębiać konfrontacji z Moskwą.

  "Z całego serca liczymy na to, że naszym partnerom starczy politycznego rozsądku i realizmu, by nie stoczyć się jeszcze głębiej w konfrontację - ideologiczną lub inną - z powodu Ukrainy" - oznajmił sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow w wypowiedzi dla rosyjskiej stacji telewizyjnej REN TV.

  Pieskow zaprzeczył, jakoby Rosja była stroną konfliktu na Ukrainie. "Jest to wewnątrzukraińska sytuacja" - wskazał.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Kapitał ucieka z Rosji; na obronę rubla idą miliardy dolarów

  Tylko w tym miesiącu rosyjski bank centralny wydał na obronę rubla 11 mld dol.; skutek jest mizerny, bo rosyjska waluta jest jedną z najbardziej osłabiających się na świecie. Od początku roku z tamtego rynku odpłynęło 45 mld. dol. - wyliczyli analitycy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Porwany z sewastopolskiego kościoła kapelan wojskowy został uwolniony - podaje na Twitterze agencja AFP.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta

  Na Krymie uprowadzono greckokatolickiego duchownego.

  - Uzbrojeni osobnicy uprowadzili w sobotę prosto z kościoła proboszcza parafii greckokatolickiej w Sewastopolu o. Mykołę Kwycza - poinformowano na stronie internetowej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

  Informację potwierdzili obecni na nabożeństwie wierni z parafii pw. Wniebowstąpienia Przenajświętszej Maryi Panny, którą kieruje proboszcz, oraz jego małżonka.

  Duchowny pełni jednocześnie funkcję kapelana wojskowego i pod jego adresem niejednokrotnie kierowano w marcu ustne i pisemne groźby, domagając się opuszczenia przez niego Krymu.

  "Mogło to być przyczyną działań uzbrojonej samoobrony Krymu wobec niego" - powiedział przedstawiciel kurii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Lubomir Jaworski.

  - Porwany z sewastopolskiego kościoła kapelan wojskowy został uwolniony - podała w sobotę wieczorem na Twitterze agencja AFP.

  Poprzednie władze Ukrainy groziły likwidacją struktur Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którego duchowni nieśli posługę religijną podczas protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

  Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest najliczniejszym z katolickich Kościołów wschodnich. Przez wielu Ukraińców uznawany jest - w przeciwieństwie do prawosławnego - za Kościół narodowy. Na Ukrainie ma ponad 5 mln wyznawców.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • fot. S. Kamiński/AG

  Rosja chce "ratować" mieszkańców Charkowa, Doniecka i Ługańska.

  "Na Ukrainie trwają burdy bojówkarzy, w tym Prawego Sektora. Rosja otrzymuje mnóstwo próśb o obronę cywilnych obywateli. Prośby te zostaną rozpatrzone" - oświadczyło MSZ FR.

  Przypomniało ono, że w piątek w Charkowie bojówkarze zorganizowali prowokację przeciwko pokojowo nastawionym demonstrantom. "W wyniku otwartego przez bojówkarzy ognia dwie osoby zginęły, są ranni" - zaznaczyło.

  MSZ Rosji podało, że "napływają niepokojące informacje, iż z Charkowa, Doniecka i Ługańska wyjechała kolumna z uzbrojonymi najemnikami Prawego Sektora, którego liderzy proklamowali otwarcie Frontu Wschodniego, a także iż w jednej z fabryk odzieżowych pilnie szyte są rosyjskie mundury wojskowe".

  Rosyjskie MSZ oświadczyło też, że "na niebezpieczeństwo wynikające z uchwał (ukraińskiej) Rady Najwyższej legitymizujących Prawy Sektor i innych radykałów przez przekształcanie ich w systemowe struktury siłowe w rodzaju Gwardii Narodowej uwagę sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego podczas piątkowego spotkania w Londynie zwrócił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow".

  "Ławrow przy tym usilnie wezwał Kerry'ego do wykorzystania wpływu Waszyngtonu na Kijów w celu położenia kresu rozpasaniu ultranacjonalistów" - dodało MSZ.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Ukraińskie MSW wydało oświadczenie w sprawie rosyjskiego desantu. Wyraża w nim swój "ostry i kategoryczny sprzeciw."

  "MSZ Ukrainy oświadcza, że doszło do wtargnięcia Rosji (na Ukrainę) i domaga się niezwłocznego wycofania jej sił zbrojnych z terytorium kraju. Ukraina pozostawia sobie prawo do użycia wszelkich niezbędnych środków do powstrzymania wojskowej agresji ze strony Rosji."

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na YouTube pojawiło się nagranie przedstawiające śmigłowce rosyjskich wojsk powietrznych, które próbowały dziś opanować ukraińską infrastrukturę gazową.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na Krymie łamane są prawa dziennikarzy. „O referendum nie możecie pisać negatywnie.”

  - Co najmniej 30 przypadków poważnego naruszenia praw dziennikarzy zanotowano na Krymie od 1 marca - poinformowała w sobotę powołana przez Centrum Śledztw Dziennikarskich misja polowa na rzecz obrony prasy na Krymie. Dzień wcześniej organizacja Human Rights Watch zarzuciła władzom Krymu dopuszczanie do atakowania działaczy i dziennikarzy przez nielegalne siły paramilitarne.

  Misja Centrum Śledztw Dziennikarskich podała, że przypadki łamania praw dziennikarzy wiązały się z zatrzymaniem reporterów albo ze zniszczeniem lub odebraniem im sprzętu.

  Najgłośniejsze z nich to zatrzymanie grupy dziennikarzy przy wjeździe na Krym, pobicie dziennikarzy w Sewastopolu oraz odebranie sprzętu grupie reporterów pod wojskową komendą uzupełnień w Symferopolu, którą pod koniec zeszłego tygodnia zajęły prorosyjskie siły separatystyczne.

  Misja podkreśla, że podejmowane są działania w celu utrudniania pracy mediów, takie jak zajmowanie pomieszczeń środków masowego przekazu, odłączanie kanałów telewizyjnych czy niszczenie sprzętu nadawczego.

  - W chwili obecnej praca dziennikarzy na Krymie wiąże się z nieustannym ryzykiem i utrudnieniami w wykonywaniu profesjonalnych zadań - ocenia misja.

  Jej członkowie zwracają też uwagę, że w rozporządzeniu dotyczącym akredytowania się mediów na niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji napisano, iż dziennikarz, który otrzyma akredytację, ma obowiązek "przestrzegać powszechnie przyjętych norm pracy dziennikarskiej oraz nie rozpowszechniać informacji o charakterze negatywnym".

  Misja przypomina w związku z tym, że wolność słowa jest podstawą pracy dziennikarskiej, a zakaz "informacji o charakterze negatywnym" jest niedopuszczalny w społeczności demokratycznej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • fot. US Navy/Reuters

  Amerykański niszczyciel USS Truxtun pozostanie dłużej na Morzu Czarnym.

  - USS Truxtun weźmie udział w dalszych operacjach na Morzu Czarnym z udziałem okrętów sprzymierzonych państw - poinformował w sobotę dowódca niszczyciela, komandor Andrew Biehn.

  USS Truxtun z 300-osobową załogą jest uzbrojony w pociski rakietowe Tomahawk i ASROC, ma też na pokładzie dwa śmigłowce Seahawk. Należy do zespołu lotniskowca o napędzie atomowym USS George W.H. Bush i wchodzi w skład VI floty USA. Obecnie stoi w porcie Warna na wschodzie Bułgarii.

  W ostatnich dniach USS Truxtun brał udział w ćwiczeniach wojskowych z udziałem trzech okrętów rumuńskich i jednego bułgarskiego. Bułgarskie ministerstwo obrony podkreśliło, że ćwiczenia nie mają związku z wydarzeniami na Ukrainie i w północno-wschodniej części Morza Czarnego.

  Agencja Reuters pisze jednak, że decyzja o przedłużeniu obecności okrętu USS Truxtun na tym akwenie to "kolejny sygnał odpowiedzi społeczności międzynarodowej na działania Rosji na Ukrainie".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • MSZ Rosji: rozpatrzymy prośby o obronę cywilnych obywateli na Ukrainie.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało w sobotę, że "Rosja otrzymuje mnóstwo próśb o obronę cywilnych obywateli na Ukrainie". Resort dodał, że "prośby te zostaną rozpatrzone".

  W piątek rosyjski MSZ oświadczył, że Rosja "poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie" i "zastrzega sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Z Kijowa Jarosław Junko, PAP

  fot. Darz Mol/ Wikipedia

  Znamy szczegóły akcji rosyjskiego wojska.

  Rosyjska grupa desantowa otoczyła w sobotę po południu gazową stację rozdzielczą w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej. Wieś ta znajduje się na granicy między Autonomiczną Republiką Krymu (ARK) a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

  Według mediów rosyjscy żołnierze, którzy zostali zrzuceni z czterech helikopterów, opanowali także platformę gazową nieopodal wsi Szczasływcewe. Zarówno platforma, jak i stacja są własnością spółki energetycznej Czornomornaftohaz, którą samozwańcze władze Krymu są gotowe sprywatyzować i odsprzedać.

  Ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że dzięki jego wysiłkom siły rosyjskie nie zdołały przedostać się na teren obwodu chersońskiego, a Straż Graniczna poinformowała, że Rosjanie wyjaśnili, iż celem ich operacji jest "obrona stacji gazowej przed możliwym atakiem terrorystycznym".

  - Sytuacja w rejonie zdarzenia jest spokojna - przekazało biuro prasowe SG.

  W piątek nieuznawane przez Kijów władze ARK oświadczyły, że przejmą znajdującą się na półwyspie własność państwa ukraińskiego i ją sprywatyzują. Wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew mówił wówczas przede wszystkim o Czornomornaftohazie, który jest w regionie Morza Czarnego liderem pod względem wydobycia ropy i gazu z szelfu kontynentalnego.

  - Po nacjonalizacji firmy podejmiemy w sposób jawny decyzję - jeśli pojawi się duży inwestor, jak Gazprom lub inny koncern - by przeprowadzić prywatyzację - powiedział Temirgalijew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. Reuters/EDUARDO MUNOZ

  Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła zaproponowanej przez USA rezolucji potępiającej referendum w sprawie niepodległości Krymu.

  - Waszyngton jest świadomy, że rezolucja nie zostanie przyjęta, bo Rosja skorzysta z prawa weta. Ma jednak nadzieję, że od głosu powstrzymają się Chiny, co dowiedzie, jak osamotniona jest w tej sprawie Moskwa - mówili jeszcze przed głosowaniem dyplomaci.

  USA nie przeliczyły się. Rezolucje poparło 13 państw, przeciw zagłosowała Rosja. Chiny wstrzymały się od głosu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Ukraiński MON wydał oświadczenie w sprawie rosyjskich spadochroniarzy:

  „Dziś w obwodzie chersońskim Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymały próbę penetracji terytorium Ukrainy przez żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wojska rosyjskie wróciły do swojej poprzedniej lokalizacji.”

  Rosyjscy spadochroniarze wylądowali pod wsią Strilkowe przed godz. 14. Jak poinformował MON, na miejsce niezwłocznie wysłano żołnierzy batalionu samochodowego i Sił Powietrznych.

  „Natychmiastowo zareagowaliśmy na tę prowokację” - pisze MON.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Żołnierze rosyjskiego desantu na terytorium Ukrainy.

  - W pobliżu wsi Strilkowe w obwodzie chersońskim (na północ od Krymu) wylądowały rosyjskie śmigłowce z 40 żołnierzami desantu powietrznego - donosi ukraiński serwis UNIAN na podstawie relacji mieszkańców wsi.

  Informacje potwierdziły chersońskie służby bezpieczeństwa.

  - Na razie nie wiadomo, co spadochroniarze robią na terytorium Ukrainy - pisze UNIAN.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. POOL REUTERS

  Francois Hollande zapowiada sankcje wobec Rosji.

  - Francja, podobnie jak Unia Europejska, nie uzna "pseudokonsultacji" na Krymie. Jeśli Rosja nie wycofa się z eskalacji na półwyspie, UE zastosuje wobec niej sankcje - zapowiedział w sobotę prezydent Francji Francois Holllande.

  Hollande wystąpił na konferencji prasowej z włoskim premierem Matteo Renzim. Po rozmowach w Pałacu Elizejskim, zapowiedział, że jeśli ze strony Rosji nie nastąpi deeskalacja konfliktu, Paryż przystąpi również do zrewidowania swej współpracy wojskowej z Rosją.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Paweł Gawlik Paweł Gawlik Łukasz Woźnicki Łukasz Woźnicki
  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Moskwie zakończył się 'Marsz pokoju' przeciw rosyjskiej interwencji na Krymie i polityce Władimira Putina. W manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób (prawdopodobnie około 50 tysięcy). Demonstracja odbyła się za zgodą władz Moskwy.

  - Putin to psychicznie chory człowiek, który postanowił przejść do otwartej dyktatury - mówił do zebranych ze sceny jeden z organizatorów manifestacji, były wicepremier i lider opozycyjnego ruchu Solidarność Borys Niemcow.

  Na manifestacji przyjęto rezolucję, w której zażądano od Putina natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Krymu, zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy i przestrzegania porozumień międzynarodowych w sprawie Ukrainy, pod którymi widnieje podpis Federacji Rosyjskiej. Wezwano też przywódców mocarstw światowych, aby "zapobiegły rozlewowi krwi w środku Europy". Z kolei do Ukraińców w rezolucji zwrócono się z zapewnieniem, że "miliony ludzi w całej Rosji są przeciwne ingerencji putinowskiego reżimu w sprawy wewnętrzne ich kraju".

  Rosyjskie służby nie interweniowały podczas manifestacji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • UK Embassy/Kiev

  W propagandowych rosyjskich materiałach referendum na Krymie porównuje się niekiedy do zaplanowanego na wrzesień referendum w Szkocji. Ambasada Wielkiej Brytanii na Ukrainie zamieściła na swoim profilu na Twitterze infografikę, w której wylicza podstawowe różnice:

  - Referendum na Krymie jest niezgodne z ukraińską konstytucją i sprzeciwiają mu się zarówno premier jak i wypełniający obowiązki prezydenta. Szkockie referendum ma poparcie zarówno brytyjskiego, jak i szkockiego rządu.

  - Na Krymie głosowanie odbędzie się pod nadzorem uzbrojonych żołnierzy należących do armii najeźdźców. W Szkocji wybory obserwować będą niezależne instytucje.

  - Referendum na Krymie organizowane było w trzy tygodnie, w gorącej atmosferze politycznej, bez wsparcia legalnych władz krajowych. Na Szkocji referendum organizowane jest od ponad dwóch lat ze wsparciem brytyjskiego rządu.

  - Na Krymie opozycyjne media zostały wyłączone. W Szkocji obie strony referendum zaangażowane są w żywą debatę i przedstawiają swoje argumenty w wolnej prasie.

  - Referendum na Krymie nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową. Za nielegalne uznały je m.in. OBWE i grupa G7. Szkockie referendum jest uznawane na arenie międzynarodowej. Zarówno brytyjski jak i szkocki rząd zapowiedziały, że uszanują jego wynik.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Doniecku prorosyjscy demonstrujący wciąż próbują dostać się do budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Stoczyli walkę z funkcjonariuszami pod drzwiami budynku, jednak jak na razie nie udało im się wejść do środka.

  Po ulicach wciąż krążą grupy osób z rosyjskimi flagami. Śpiewają: "Donieck to rosyjskie miasto".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch udzielił wywiadu agencji Interfax-Ukraina. Oto najważniejsze jego wypowiedzi:

  - Żołnierze są przedstawicielami sił zbrojnych i ukraińskich władz, dlatego też nie odejdziemy z Krymu, gdyż jest to nasza ziemia.

  - Mam nadzieję, że konflikt na Krymie zostanie rozwiązany drogą rozmów, a nie konfrontacji. Moi podwładni zostali jednak poinstruowani, jakie działania podejmować w razie zagrożenia.

  - Mamy pełną informację dotyczącą liczby wszystkich zgrupowań wojskowych Federacji Rosyjskiej tak na naszych wschodnich granicach, jak i na Krymie. Zgrupowanie na Krymie liczy do 22 tysięcy żołnierzy.

  - Dzwoniłem nie raz do ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i było mi bardzo 'miło', gdy na moje pytanie o to, co robią na Krymie rosyjskie formacje, odpowiadał: 'My niczego nie wiemy, to nie są nasi wojskowi, nie mamy tam swoich żołnierzy'.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Przebywający z wizytą na Ukrainie amerykańscy senatorzy republikanin John McCain i demokrata Dick Durbin zapowiedzieli, że zaapelują do prezydenta Baracka Obamy, aby natychmiast wsparł Ukrainę uzbrojeniem, dzięki czemu ta będzie mogła bronić się przed większą inwazją ze strony Rosji - podaje Kyiv Post.

  - Gdybym był prezydentem Ukraina już dostałaby od USA broń. Wszystko, co musi zrobić prezydent, to wydać odpowiednie polecenie. Może to zrobić choćby jutro - mówił McCain.

  Pozostała szóstka z ośmiu wizytujących Ukrainę senatorów USA nie zgodziła się jednak z tą propozycją. Chris Murphy z Partii Demokratycznej stwierdził, że Obama "działa słusznie ostrożnie podejmując decyzję w sprawie wysłania broni do Ukrainy".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Fot. VASILY FEDOSENKO / REUTERS

  A na Krymie trwają przygotowania do referendum. Zdelegalizowane dziś władze rozstawiają w szkołach punkty do głosowania. Na zdjęciu: szkoła w Symferopolu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na terenie Narodowego Uniwersytetu Charkowskiego im. Wasyla Karazina doszło do eksplozji - informuje Agencja Interfax-Ukraina. Świadkowie na Twitterze piszą, że wybuch był tak silny, że z okien uniwersytetu wypadły szyby. Na razie nie jest jasne, co było przyczyną eksplozji, ani ile osób jest poszkodowanych. Wygląda jednak na to, że nie był to atak terrorystyczny, a, jak poinformowała policja, wynik nieudanego eksperymentu chemicznego. Kyiv Post pisze o trzech o ofiarach wybuchu - wykładowcy i dwóch studentach chemii.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Prorosyjscy protestujący w Doniecku wdzierają się do siedziby Służb Bezpieczeństwa Ukrainy. Tłuką szyby w budynku - informują obecni na miejscu Mike Giglio z BuzzFeed i Steve Rosenberg z BBC.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • A na scenie Marszu Pokoju w Moskwie członkinie Pussy Riot, które przed igrzyskami olimpijskimi Putin wypuścił na mocy amnestii z łagru.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • W Doniecku kilka tysięcy demonstruje z flagami Rosji. Otoczyli budynki administracji publicznej, chronione przez funkcjonariuszy.

  Na razie nie ma szturmu, choć pod budynkiem służb bezpieczeństwa demonstrujący zażądali spotkania z szefem lokalnych struktur - relacjonuje Steve Rosenberg z BBC.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • KORESPONDENT

  Korespondent "Gazety Wyborczej" Wacław Radziwinowicz z Moskwy:

  Moskwa powiedziała dziś wojnie "niet".Na antywojenną demonstrację przyszło, według kilku źródeł, około 50 tysięcy osób. To największa demonstracja przeciwników polityki Putina w tym kraju od roku.

  Okazało się, że bardzo wielu ludzi w Moskwie nie dało się omamić hałaśliwej i wściekłej propagandzie wojennej i mimo nienajlepszej pogody zebrało się w centrum miasta. Skandują hasła, które tu oficjalnie są zakazane: "Putin, wycofaj wojska", "Nie wojnie!", wzięte z kijowskiego Majdanu "Sława Ukrainie" i "Sława bohaterom" oraz wprost: "Sława Majdanowi". To ostatnie hasło słychać było, gdy na scenę wszedł sotnik z kijowskiego Majdanu. Przyjęto go niezwykle entuzjastycznie.

  Zebrani ludzie są w różnym wieku, choć widać wiele młodzieży. Łączy ich jedno: obawa, że może dojść do wojny z narodem ukraińskim. Wyraża ją bezpośrednio hasło na scenie demonstracji: "Ukraińcy to bracia, faszyści są na Kremlu".

  Policja zachowuje się spokojnie, nie jest też ubrana w szturmowe stroje.

  Miała też dziś miejsce demonstracja zwolenników wojny, tzw. patriotów. Głównym organizatorem był Sergiej Kurginian, politolog, który przydaje się Kremlowi przy okazji organizacji manifestacji patriotycznych. Zebrał około 5 tysięcy osób. Trasa marszu pokoju przecinała sie nawet w jednym miejscu z trasą marszu patriotycznego.

  Miejsce potencjalnego starcia dwóch demonstracji wypadło na placu Trubnym - wciąż nazywanym w Moskwie placem Trupnym: podczas pogrzebu Stalina zadeptało się tam w dramatycznych okolicznościach ponad tysiąc osób. Wiele osób podczas demonstracji sugerowało, że władze specjalnie wybrały to symboliczne miejsce jako miejsce potencjalnych starć. Do konfrontacji jednak nie doszło. Być może przewaga liczebna marszu pokoju sprawiła, że "patrioci" zwinęli się szybciej, niż planowali.

  Podczas marszu prowojennego Kurginian przemawiał ze sceny: Brudni faszyści dorwali się do władzy w Kijowie i wyciągnęli swoje łapy w hitlerowskim pozdrowieniu.

  Na koniec Kurginian wykrzyczał: "nie będzie Majdanu w Moskwie". Pokazał w ten sposób, ze Putin rzeczywiście boi się Majdanu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na antywojennej demonstracji w Moskwie jest już ok. 50 tysięcy osób - informuje agencja AFP

  W ukraińskiej Radzie Najwyższej posłowie zgotowali rosyjskim demonstrującym w Moskwie owację na stojąco.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Daniel Sandford/Twitter

  W stolicy Krymu - Symferopolu - miała dziś miejsce niewielka manifestacja zwolenników pozostania częścią Ukrainy. Zdjęcie zamieścił na Twitterze Daniel Sandford z BBC.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Na kijowskim Majdanie rozpostarto dziś gigantyczną, 35-metrową łączoną flagę Ukrainy i Tatarów krymskich. W ten sposób aktywiści w Kijowie zademonstrowali solidarność z ukraińskim Krymem.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Tu można oglądać relację z "Marszu pokoju" w Moskwie na żywo:

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • PILNE

  Zgodnie z zapowiedziami Rada Najwyższa zagłosowała za odwołaniem krymskiego parlamentu. Za tą decyzją zagłosowało 278 posłów w 450-osobowej izbie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Opozycyjna rosyjska "Nowaja Gazieta" informuje, że w "Marszu pokoju" udział bierze 20 tysięcy osób.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow przemawiał dziś w Radzie Najwyższej. Wspomniał o trzech ofiarach śmiertelnych zamieszek w Charkowie i Doniecku, które miały miejsce tej i poprzedniej nocy. - Wiecie tak samo dobrze jak ja, kto organizuje masowe protesty we wschodniej Ukrainie. To agenci Kremla to organizują i finansują, którzy powodują, że ludzie są zabijani - powiedział. Turczynow przestrzegł też przed ryzykiem rosyjskiej inwazji na wschód Ukrainy po tym, jak zajęty przez Moskwę zostanie Krym. Zaapelował do rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy o nieuleganie prowokacjom, które mogłyby stać się uzasadnieniem dla Rosji do wysłania żołnierzy na teren Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Krym chce do Rosji. Świat odrzuca wyniki referendum [NA ŻYWO]
 • Społeczność międzynarodowa uznała referendum na Krymie za nielegalne i nie wysyła na nie swoich obserwatorów. Z Polski jako obserwator pojedzie jednak poseł SLD Adam Kępiński.

  - Dostałem zaproszenie od organizacji pozarządowej organizującej tam wizytę dyplomatów z różnych krajów. Obok przedstawicieli Polski będą tam reprezentanci między innymi Niemiec, Austrii, Czech oraz Bułgarii. Wspólnie będziemy monitorować przebieg tego historycznego referendum - wyjaśnia, zaznaczając, że nie konsultował swojej decyzji z MSZ.