PONIEDZIAŁKOWE WYDARZENIA WOKÓŁ KRYMU:
- Zachód nie uznał wyników niedzielnego referendum na Krymie. NATO oceniło, że było ono „nielegalne i bezprawne” i zaapelowało do Rosji o zaprzestanie wszelkich działań wojskowych przeciw Ukrainie. Prezydent USA Barack Obama stwierdził, że referendum było „ewidentnym naruszeniem prawa na Ukrainie i prawa międzynarodowego”.
- Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich polityków i wojskowych oraz krymskich separatystów. Na liście Amerykanów znalazło się 11 osób, na unijnej - 21. Szef polskiego MSZ powiedział na konferencji w Brukseli, że „sankcje gospodarcze są obecnie rozważane jako opcja w fazie trzeciej, tzn. takiej, w której Rosja wkracza wojskowo na wschodnią i południową Ukrainę”. - Jesteśmy gotowi nakładać kolejne sankcje na Rosję - powiedział prezydent Barack Obama.
- Sankcje wobec Rosji przygotowuje również Ukraina. Miałyby one polegać na zakazie wjazdu wysokich urzędników na teren kraju. Ponadto Ukraina będzie domagała się odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Ukraiński minister sprawiedliwości powiedział również, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie.
- Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.
- Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła dyskusję na temat długoterminowej potrzeby zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskiego gazu.
- Rada Najwyższa Krymu zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, a nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Parlament zdecydował też o przejęciu ukraińskiej własności państwowej.
- Rosja zaproponowała powołanie “grupy kontaktowej” państw zachodu do spraw Ukrainy, w skład której weszliby przedstawiciele państw Unii Europejskiej i USA. Jej członkowie mieliby m.in. uznać wyniki referendum na Krymie, natychmiast wcielić w życie postanowienia z 21 lutego i przekonać Radę Najwyższą, aby zmieniła konstytucję Ukrainy.
- Parlament w Kijowie poparł ustawę o częściowej mobilizacji w związku z agresją Rosji na należącym do Ukrainy Krymie.
- Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała pierwszego kandydata na prezydenta Ukrainy. To bezpartyjny Renat Kuźmin. Wybory prezydenckie zaplanowano na 25 maja.