Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]

Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]

 • czwartek, 13 marca 2014
 • Podsumowanie najważniejszych czwartkowych wydarzeń:

  - Jedna osoba zginęła, a kilkanaście zostało rannych w rezultacie napaści uczestników prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na manifestantów popierających jedności Ukrainy. W starciach uczestniczyło ok. 2 tys. osób

  - Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w piątek z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w Londynie. To "negocjacje ostatniej szansy" w sprawie Ukrainy. Kerry chce odwołania zaplanowanego na niedzielę referendum w sprawie autonomii Krymu. Jeśli do niego dojdzie, w poniedziałek USA i UE wdrożą sankcje wobec Rosji

  - Parlament Europejski w przegłosowanej rezolucji "stanowczo" potępił rosyjską napaść na Krym, który "stanowi nierozłączną część Ukrainy". W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczył nałożenia sankcji wobec osób, które podjęły tę decyzję. Wezwał też do liberalizacji reżimu wizowego dla Ukraińców

  - Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przemawiał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia broni nuklearnej. - Ukraina zrezygnowała ze swej broni niekonwencjonalnej w 1994 roku w zamian za gwarancje bezpieczeństwa - przypomniał. Na straży tych gwarancji miały stać Rosja, Wielka Brytania i USA.

  - USA chcą głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją potępiającą referendum ws. Krymu i potwierdzającą terytorialną integralność Ukrainy. Projekt najprawdopodobniej zawetuje Rosja

  - Rosja i Ukraina zostały zaproszone na poświęcone kryzysowi wokół Krymu spotkanie 50 państw, które odbędzie się w piątek w kwaterze głównej NATO

  - Rosja poparła plan wysłania misji obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę

  - Samolot ukraińskich pograniczników został demonstracyjnie ostrzelany z rosyjskiego transportera opancerzonego

  - Pierwsza tura amerykańskich samolotów F-16 przyleciała na ćwiczenia do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

  - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała o odłożeniu wszelkich działań związanych z akcesją Rosji.

  Dziękujemy za uwagę, do relacjonowania wydarzeń wokół konfliktu o Krym wrócimy w piątek rano.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała, że na wniosek Rady Wykonawczej Funduszu, przebywająca w Kijowie misja MFW rozpocznie negocjacje z władzami Ukrainy ws. programu ratunkowego.

  W krótkim oświadczeniu Lagarde napisała, że pracująca od 4 marca w Kijowie misja ekspertów MFW poczyniła znaczne postępy w ocenie sytuacji gospodarczej Ukrainy. Dodała, że zespół ekspertów MFW ma wraz z władzami Ukrainy opracować taki program reform gospodarczych, w wyniku którego Ukraina powróci na drogę trwałego wzrostu gospodarczego, jednocześnie chroniąc najsłabszych w społeczeństwie.

  Misja MFW pozostanie w Kijowie do 21 marca. Rząd Ukrainy ma nadzieję, że pakiet pomocy od MFW wyniesie co najmniej 15 mld dolarów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Andrew Lubimov / AP Photo

  Plakat zapowiadający referendum o autonomii Krymu w Sewastopolu. Przesłanie jest proste, wyraża się w dwóch słowach: "Sewastopol. Rosja".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosja i Ukraina zostały zaproszone na poświęcone kryzysowi wokół Krymu spotkanie 50 państw, jakie odbędzie się jutro w kwaterze głównej NATO w Brukseli - poinformowali przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego.

  Rzeczniczka NATO Carmen Romero powiedziała, że Ukraina poprosiła o zwołanie nadzwyczajnego spotkania ambasadorów z Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego, która zrzesza 28 państw członkowskich Sojuszu oraz 22 innych krajów Europy i środkowej Azji.

  Również przywódca Tatarów krymskich i deputowany do parlamentu Ukrainy Mustafa Dżemilew Kirimoglu spotka się jutro w Brukseli z zastępcą sekretarza generalnego NATO.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  USA przekazały w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ wniosek o rezolucję potępiającą referendum ws. Krymu i potwierdzającą terytorialną integralność Ukrainy. USA chcą, by Rada głosowała nad nim najpóźniej w sobotę. Tę informację przekazał ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant.

  Waszyngton jest świadom tego, że rezolucja taka nie zostanie przyjęta, gdyż Rosja skorzysta z prawa weta. Ma jednak nadzieję, że od głosu powstrzymają się Chiny, co dowiedzie, jak osamotniona jest w tej sprawie Moskwa- powiedzieli agencji AFP dyplomaci przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa. Wziął w nim udział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

  Francja zapowiedziała poparcie rezolucji potępiającej referendum.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • O starciach w Doniecku pisze gazeta internetowa "Nowosti Donbasa". - Jedna osoba zginęła rezultacie napaści uczestników prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na manifestantów na rzecz jedności Ukrainy. Zmarła w wyniku obrażeń zadanych nożem w czasie starć, do których doszło wieczorem - podała gazeta na Twitterze.

  Ofiara to 22-letni mężczyzna, mieszkaniec Doniecka. Ranny zmarł w karetce pogotowia.

  Pomocy medycznej na miejscu starć udzielono 17 osobom; 11 z nich przebywa w szpitalu.

  Interfax-Ukraina podaje, że na donieckim placu Lenina uczestnicy demonstracji prorosyjskiej napadli na manifestujących pod hasłem "Za jedną Ukrainę". Prorosyjscy demonstranci, skandujący "Berkut" i "Rosja", obrzucali przeciwników politycznych petardami, jajami i świecami dymnymi. Następnie przedarli się przez milicyjny kordon oddzielający obie strony. W starciach uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi.

  Prorosyjscy demonstranci zaatakowali również autobus milicyjny, w którym schronili się uczestnicy proukraińskiego wiecu; wybito w nim szyby i obrzucono petardami.

  STRINGER / REUTERS

  STRINGER / REUTERS

  STRINGER / REUTERS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Komorowski: Unijne sankcje mocnym sygnałem dla Rosji. To się nie zdarzało

  - Cele polityki rosyjskiej są nie do zaakceptowania. Świat zachodni nie zaakceptuje referendum na Krymie, ani decyzji o jego włączeniu do Rosji, czy tworzeniu quasi-państwa - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z Moniką Olejnik na antenie TVN24

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Agencje podają szczegóły przemówienia premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

  Jaceniuk podkreślił, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej. - Ukraina zrezygnowała ze swej broni niekonwencjonalnej w 1994 roku w zamian za gwarancje bezpieczeństwa - przypomniał. Na straży tych gwarancji miały stać Rosja, Wielka Brytania i USA. Jaceniuk mówił: - Po ostatnich posunięciach Rosji trudno będzie kogokolwiek na całym świecie przekonać, że nie powinien mieć broni nuklearnej. Moskwa, dokonując agresji na Krym, storpedowała więc wysiłki na rzecz denuklearyzacji. Kraj mój padł ofiarą agresji ze strony kraju sąsiedniego, kraju, który jest członkiem Rady Bezpieczeństwa.

  Premier Ukrainy zwrócił się też do Rosjan: - Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy Rosjanie chcą wojny. Wierzę - jako premier Ukrainy, która przez dziesięciolecia miała ciepłe, przyjacielskie stosunki z Rosją - że Rosjanie nie chcą wojny. Usiądźmy znów do stołu, porozmawiajmy, a niezwłocznie rozwiążemy ten konflikt. Jeśli zaczniemy rozmawiać z Rosją, to wierzę, że możemy być prawdziwymi partnerami.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wiec w Krasnojarsku, gdzie mieszkańcy popierali przyłączenie Krymu do Ukrainy:

  ILYA NAYMUSHIN / REUTERS

  ILYA NAYMUSHIN / REUTER

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • RosKomNadzor, federalna służba kontrolująca rosyjski internet, poinformowała, że na polecenie Prokuratora Generalnego wyłączyła kilka witryn internetowych m.in. grani.ru, kasparow.ru, ej.ru. Według informacji podanych na stronie RosKomNadzor zamknięte niezależne serwisy „nawołują do uczestnictwa w masowych aktywnościach, które naruszają ustalony porządek”.

  Były szachowy mistrz świata Garri Kasparow, którego stronę też zablokowano, jest jednym z założycieli ruchu opozycyjnego Inna Rosja, należy do głównych krytyków obecnego prezydenta Władimira Putina. W czerwcu 2013 r.. Kasparow ogłosił w Genewie, że nie zamierza wracać do Rosji, ponieważ obawia się, że będzie ścigany sądownie za swą działalność polityczną. Obecnie stara się o uzyskanie obywatelstwa Łotwy.

  RosKomnadzor podał także informację, że na żądanie Prokuratora Generalnego zablokowany został URL bloga Aleksieja Nawalnego. Zamknięcie bloga Nawalnego związane jest trwającym procesem opozycjonisty. Jak donosi dziennik „Izwiestia” wszystkie zablokowane witryny są już dostępne, ale tylko spoza terytorium Rosji.

  Na początku marcia RosKomNadzor zablokował na wniosek prokuratury dostęp do 13 stron na popularnym portalu społecznościowym Vkontakte (rosyjski odpowiednik Facebooka) na których publikowane były informacje dotyczące protestów na Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Twitter John Semenowicz

  Na Twitterze pojawiają się zdjęcia ze starć w Doniecku, gdzie zginęła jedna osoba. Rannych i przewiezionych do szpitali jest co najmniej 10 osób.

  Ukraińcy relacjonują, że prorosyjscy demonstranci kazali klękać zwolennikom jedności Ukrainy. Krzyczeli do nich "Na kolana faszyści!".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Jedna osoba zginęła podczas starcia między uczestnikami prorosyjskiej demonstracji i manifestacji na rzecz jedności Ukrainy, która odbyła się dziś w Doniecku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na miejscową służbę zdrowia.

  Według agencji Interfax-Ukraina na placu Lenina w Doniecku uczestnicy prorosyjskiego wiecu napadli na zgromadzonych pod hasłem "Za jedną Ukrainę". Z obu stron w starciach uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • AP Photo/Michel Euler

  Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przemawiał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powiedział, że jest jeszcze szansa na pokojowe

  rozwiązanie kryzysu. Dodał, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Evan Vucci / AP Photo

  Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague zaapelował o odwołanie wyznaczonego na niedzielę referendum na Krymie i ostrzegł Rosję przed sankcjami, jeśli w rozwiązywaniu ukraińskiego kryzysu nie nastąpi dyplomatyczny postęp.

  Hague stwierdził, że referendum jest niezgodne z prawem, nie odpowiada demokratycznym standardom i nie może legalizować faktów dokonanych.

  - Odwołanie referendum i przystąpienie do międzynarodowych negocjacji rosyjsko-ukraińskich, być może z udziałem przedstawicieli innych państw miałoby duże znaczenie w wypracowaniu sposobów deeskalacji konfliktu - zaznaczył Hague. - Jeśli w najbliższych kilku dniach nie będzie postępu w tej sprawie, to UE przejdzie do następnego etapu działań antykryzysowych, zamrażając aktywa i wpisując na czarną listę wizową indywidualnych Rosjan. Będzie to omawiane na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli w poniedziałek - podkreślił.

  Szef brytyjskiego MSZ liczy się z tym, że europejskie sankcje wobec Rosji mogą spowodować podjęcie przez nią kroków odwetowych w stosunku do Unii. Jednak jego zdaniem "zasadnicze znaczenie ma to, by UE dobitnie dała wyraz swemu stanowisku w sprawie naruszenia suwerenności, niepodległości i terytorialnej integralności innego państwa".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Na Krym wjechały 64 rosyjskie Kamazy bez tablic rejestracyjnych z nieoznakowanymi morskimi kontenerami transportowymi - podaje serwis Ukraina-Online. Według portalu kontenery mogą stanowić system rakietowy Klub-K, którego pierwsze pomyślne testy Rosja przeprowadziła trzy lata temu.

  Za pomocą systemu można szybko i z zaskoczenia - bo bezpośrednio z nieoznakowanych kontenerów - zaatakować cele naziemne i okręty wojenne odległe nawet o 300 km. W rosyjskim żargonie wojskowym system nazywany jest "zabójcą lotniskowców". System można m.in. załadować na cywilny statek transportowy i uruchomić rakiety z jego pokładu.

  Wikipedia

  Wikipedia

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • ILYA NAYMUSHIN / REUTERS

  Kozacy wzięli udział we wiecu w Krasnojarsku, gdzie poparli rosyjskojęzycznych mieszkańców Krymu w ich dążeniach do przyłączenia się do Rosji. Wiec, w którym wzięło udział ok. 5,5 tys. osób, zorganizowały stowarzyszenia weteranów II wojny światowej oraz weteranów wojny w Afganistanie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosja po raz pierwszy poparła plan wysłania misji obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę - poinformował ambasador Szwajcarii przy OBWE Thomas Greminger. Dodał, że jest to "duży krok naprzód".

  - Federacja Rosyjska poparła pomysł szybkiego zatwierdzenia i szybkiego wysłania specjalnej misji obserwatorów na Ukrainę z Krymem włącznie - powiedział Greminger po spotkaniu ambasadorów przy OBWE w Wiedniu. Szwajcaria zaproponowała wysłanie około stu obserwatorów.

  Wcześniej obserwatorzy OBWE nie byli wpuszczani na Krym, zatrzymywali ich uzbrojeni ludzie w mundurach bez dystynkcji - członkowie prorosyjskich oddziałów. OBWE nie zamierza obserwować przebiegu niedzielnego referendum o autonomii Krymu, bowiem uważa je za nielegalne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Andrew Lubimov / AP Photo

  Mieszkańcy apartamentowca w Sewastopolu wywieszają rosyjską flagę przed planowanym na niedzielę referendum o autonomii Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • W Budapeszcie o sytuacji na Ukrainie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec. W skład Grupy wchodzą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry.

  W spotkaniu uczestniczył też minister obrony Tomasz Siemoniak.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Amerykańskie F-16 są już w Polsce

  Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała już do bazy lotniczej w Łasku. Samoloty wezmą udział w rozszerzonych ćwiczeniach NATO pod nazwą "Aviation Detachment".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Andrew Kravchenko / AP

  Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jego zdaniem świadczy o tym koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

  - Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej - powiedział Turczynow. - Robimy wszystko, by nie doszło do wojny ani na Krymie, ani w jakimkolwiek innym regionie Ukrainy.

  Zdaniem p.o. prezydenta Ukrainy kiedy rosyjskie wojska weszły na Krym, przy wschodniej granicy Ukrainy skoncentrowano liczne oddziały rosyjskie "formalnie gotowe do wtargnięcia na terytorium Ukrainy w dowolnym momencie". Turczynow oświadczył, że siły zbrojne Ukrainy są w pełnej gotowości bojowej, ale władze w Kijowie będą wykorzystywać wszelkie możliwości, by "rozwiązać ten problem wyłącznie na drodze pokojowej".

  - Nasz kraj jest w tym wspierany przez całą cywilizowaną ludzkość. Wszystkie główne kraje świata stanęły po stronie Ukrainy i jestem przekonany, że to połączenie wysiłków na arenie międzynarodowej, konsolidacja wszystkich krajów demokratycznych, pozwoli mimo wszystko zatrzymać agresję - powiedział Turczynow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Strategicznym celem Polski jest demokratyzacja, stabilizacja Ukrainy i przyciągnięcie jej jak najbliżej Europy - oświadczyła wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Nie ma względów w relacjach polsko-rosyjskich, które zatrzymałyby nas w tej polityce.

  Minister przedstawiała w sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat stosunków polsko-ukraińskich. Mówiła o groźbie "fundamentalnej destabilizacji" na Ukrainie oraz o ukraińskiej gospodarce "na granicy katastrofy". Poinformowała ponadto, że Polska w ramach misji OBWE wyśle 96 obserwatorów na wybory prezydenckie na Ukrainie, które mają się odbyć 25 maja.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Capt. Shannon Collins

  Pierwsza tura amerykańskich samolotów F-16 przyleciała na ćwiczenia do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku z bazy w Aviano we Włoszech - potwierdziła w czwartek wieczorem ambasada USA w Warszawie. Zapowiedziała, że pozostałe maszyny przylecą do końca tygodnia. W sumie do Polski przyleci 12 myśliwców.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Moskiewski korespondent "Wyborczej" Wacław Radziwinowicz informuje, że władze Rosji wyłączyły kilka niezależnych witryn internetowych na raz m.in. grani.ru, kasparow.ru, ej.ru.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow rozmawiał przez telefon z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, duńskim generałem Knudem Bartelsem - poinformowała rosyjska agencja Interfax. Według niej rozmowa dotyczyła "stanu stosunków Rosja-NATO oraz obecnej sytuacji na Ukrainie".

  Wcześniej NATO zawiesiło współpracę z Rosją w reakcji na jej zaangażowanie w konflikt na Krymie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Najnowsze zdjęcia z Ukrainy pokazują Serbów, którzy zaciągnęli się do paramilitarnych prorosyjskich oddziałów pilnujących drogi pomiędzy Symferopolem a Sewastopolem na Krymie

  THOMAS PETER / Reuters

  THOMAS PETER / Reuters

  THOMAS PETER / Reuters

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • POOL / REUTERS

  Atmosfera przed jutrzejszymi rozmowami USA - Rosja o Ukrainie jest mało optymistyczna. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że wszelkie próby deeskalacji konfliktu na Krymie zostały odrzucone przez Rosję. Ostrzegł, że w takiej sytuacji UE może wdrożyć kolejny, trzeci stopień sankcji.

  Steinmeier poinformował też, że w ciągu weekendu kraje UE mają uzgodnić listę Rosjan, których mają objąć zakazy wizowe i zamrożenie kont za granicą w ramach sankcji już uzgodnionych przez Unię.

  Steinmeier rozmawiał z dziennikarzami w Budapeszcie, gdzie spotkał się z szefami dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Przed jutrzejszym spotkaniem z Siergiejem Ławrowem John Kerry powiedział w amerykańskim Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu.

  - Unia Europejska i USA zareagują jeszcze w poniedziałek, jeśli Rosja postanowi wykorzystać jako powód do zagarnięcia Krymu wynik referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - powiedział Kerry.

  Izba Reprezentantów zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dol. Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

  Ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz podczas odbywających się w Lipsku Międzynarodowych Targów Książki zaapelował do Zachodu o solidarność i pomoc dla demokratycznych sił na Ukrainie dążących do zbliżenia z Europą.

  - Wsparcie Zachodu dla sił demokratycznych i rządu tymczasowego na Ukrainie jest słuszne i bardzo ważne dla nas - powiedział niemieckiej agencji dpa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • GARY CAMERON AP

  Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał przez telefon z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na temat "normalizacji sytuacji na Ukrainie i poszukiwania rozwiązań pokojowych". Negocjacje będą kontynuowane w piątek w Londynie - podało rosyjskie MSZ. Rozmowy zaplanowano na aż 11 godzin.

  Według agencji Reutera i AFP Kerry powiedział, że zarówno USA, jak i Unia Europejska gotowe są podjąć "poważne kroki" wobec Rosji, jeśli dojdzie do zaplanowanego na niedzielę referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji.

  Komentatorzy uznają londyńskie spotkanie Kerry'ego i Ławrowa za "rozmowy ostatniej szansy", bo dojdzie do nich na dwa dni przed planowanym na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

  Rosyjski parlament ma w tej sprawie głosować 21 marca. USA i UE uważają, że będzie to złamaniem prawa międzynarodowego.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosja jest gotowa do udziału w spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw w sprawie Ukrainy. Takie spotkanie może się ono odbyć 14 marca w Mińsku - podało MSZ Rosji.

  Jednocześnie rosyjskie ministerstwo zaprzecza w swoim komunikacie wypowiedziom przedstawicieli Kijowa o tym, że państwa WNP - do której Ukraina także należy - odmawiają dyskusji w sprawie sytuacji w tym kraju.

  Wcześniej szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca powiedział, że pozostałe państwa WNP nie reagują na żądania Kijowa o zwołanie spotkania szefów MSZ w związku z kryzysem na Krymie. W związku z tym Ukraina może wystąpić z WNP. w tym roku pełni ona przewodnictwo w organizacji.

  Deszczyca powiedział, że "nikt nie reaguje na sytuację, gdy jeden z sąsiednich krajów z bronią napada na drugi".

  Przypomnijmy, że na początku marca sekretarz stanu USA John Kerry w Paryżu bezskutecznie próbował doprowadzić do spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z Deszczycą.

  W 2008 roku w podobnych okolicznościach z WNP wystąpiła Gruzja. Taką decyzję władze w Tbilisi podjęły, gdy przy wsparciu Rosji, w tym zbrojnym, od Gruzji oderwały się dwie prowincje - Abchazja i Osetia Południowa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą rosyjskie działania na Krymie można przeczytać tutaj. Dokument jest przetłumaczony na język polski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • AP Photo/Dmitry Lovetsky

  Stosunki z Ukrainą, Unią Europejską i USA były tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina odbyło się w jego rezydencji w Soczi.

  - Nie możemy nie poświęcić uwagi wydarzeniom wokół Ukrainy i Krymu, wszystkiemu temu, co dotyczy tego niełatwego problemu - oświadczył prezydent, otwierając posiedzenie. - Jest to przede wszystkim wewnątrzukraiński kryzys. Niestety - jak wszyscy rozumieją - zostaliśmy wciągnięci w te wydarzenia - oznajmił Putin cytowany przez kremlowskie służby prasowe.

  Była to już czwarta narada Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej po zmianie władzy na Ukrainie. Po jednej z nich prezydent zarządził kontrolę gotowości bojowej sił zbrojnych, a następnie wystąpił do Rady Federacji o zgodę na użycie wojsk na terytorium Ukrainy. Izba wyższa parlamentu niezwłocznie zgodę taką dała.

  Rada Bezpieczeństwa jest ciałem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą m.in.: premier, przewodniczący obu izb parlamentu (Dumy Państwowej i Rady Federacji), szef prezydenckiej administracji, kluczowi członkowie rządu i szefowie służb specjalnych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Jest tylko jeden scenariusz powrotu Wiktora Janukowycza na Ukrainę: prosto przed sąd - twierdzi Wiktor Medwedczuk, szara eminencja ukraińskiej polityki, były szef administracji prezydenta Kuczmy.

  "Ktoś, kto pozwolił na śmierć protestujących ludzi, traci moralne prawo być głową państwa. W 2004 r. najważniejsze było niedopuszczenie do przelewu krwi, do przemocy, do ofiar. I nam to się wtedy udało" - powiedział Medwedczuk na stronie Ukraińskiego Wyboru, partii, której obecnie przewodzi.

  Medwedczuk jest oskarżany o to, że miał udział w zleceniu pobicia dziennikarki Tetiany Czornowił. Euromajdan przypisuje mu też ważną rolę w decyzji o pobiciu majdanowców 30 listopada i szturmie na Majdan 11 grudnia. Polityk bardzo ostro wypowiadał się wtedy o protestujących:

  "Liderzy opozycji chcą powojować? Ja wojować umiem. Wystarczy nam sił i możliwości, żeby obronić nasze poglądy".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Armia Rosji prowadzi manewry w pobliżu granicy w Ukrainą. Do końca marca mają potrwać ćwiczenia jednostek artyleryjskich, rakietowych i pancernych w obwodach rostowskim, biełgorodzkim, tambowskim i kurskim. W manewrach bierze tam udział około 8,5 tys. żołnierzy.

  W minionym tygodniu na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego.

  Kilka dni temu rosyjskie wojska powietrzno-desantowe przeprowadziły największy w historii Rosji desant zrzucając z samolotów 3,5 tys. komandosów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Kontrolowany przez lojalnego wobec Kremla oligarchę Aliszera Usmanowa dom wydawniczy Kommiersant zdecydował dziś o wstrzymaniu wydawania dziennika "Kommiersant-Ukraina". - Podjęliśmy taką decyzję do czasu ustabilizowania się sytuacji politycznej na Ukrainie. Nie wykluczam, że taki moment nigdy nie nastąpi - oświadczył dyrektor generalny oficyny Paweł Filienkow. Mówił też o krachu ukraińskiego rynku reklamowego. Jednak były redaktor naczelny należącego do holdingu Usmanowa radia Kommiersant FM Dmitrij Sołopow ocenił, że zamknięcie gazety ma nie tylko finansowe, ale także polityczne podłoże. - Z Moskwy od dawna próbowano wpływać na politykę redakcyjną - powiedział.

  Przypomnijmy, że wczoraj zwolniono redaktor naczelną serwisu internetowego Lenta.ru Galinę Timczenko. Wcześniej redakcja otrzymała od Federalnej Służby Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu (Roskomnadzor) oficjalne upomnienie za opublikowanie wywiadu z jednym z przywódców ukraińskiego ultranacjonalistycznego Prawego Sektora Andrijem Tarasenką. Drugie takie upomnienie w ciągu roku mogłoby skutkować zamknięciem serwisu.

  Opozycyjny dziennikarz Siergiej Parchomienko zauważył, że "w miarę jak w rosyjskim segmencie internetu malała liczba niezależnych źródeł informacji, dynamicznie rosła popularność Lenty.ru, co jednak nie radowało właściciela, oligarchy Aleksandra Mamuta". - Chodzi o to, że proporcjonalnie do wzrostu popularności serwisu rosło niezadowolenie Kremla z jego zawartości - wyjaśnił dziennikarz.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Samolot ukraińskich pograniczników podczas dzisiejszego patrolu został demonstracyjnie ostrzelany z rosyjskiego transportera opancerzonego. Działo się to w okolicy miejscowości Armiańsk, która znajduje się przy wjeździe z kontynentalnej Ukrainy na Krym. Informację podała agencja Unian na podstawie informacji od rzecznika Służby Granicznej.

  To już drugi taki przypadek. Pogranicznicy twierdzą, że ich nieuzbrojony samolot został ostrzelany z broni automatycznej 8 marca. Piloci z trudem wymknęli się wtedy ze strefy ostrzału.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller powiedział, że zadłużenie Ukrainy za gaz wynosi obecnie ponad 1,8 mld dolarów.

  - Na Ukrainie jest głęboki kryzys polityczny, lecz za gaz trzeba płacić - powiedział Miller podczas konferencji w Berlinie. Zaznaczył, że od początku roku zadłużenie Ukrainy rośnie z miesiąca na miesiąc. Jakie są tego skutki? Miller: - To niedofinansowanie aktualnego programu inwestycyjnego, braki we wpływach do budżetu, to także kwestia wypłaty dywidendy naszym akcjonariuszom. Wśród nich jest dość duża liczba cudzoziemców. To też ich dochody i dywidendy.

  Miller zaznaczył, że zgodnie z obowiązującym kontraktem Gazprom ma prawo, by przejść do systemu przedpłat, lecz tego nie robi. Zdaniem prezesa koncernu to dowód na lojalność Gazpromu wobec Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • DAVID MDZINARISHVILI / REUTERS

  Rosyjski żołnierz pomiędzy wojskowymi ciężarówkami stojącymi przed ukraińską bazą wojskowa w miejscowości Perewalne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • AP Photo/Segey Kozlov

  W Charkowie odbył się proukraiński wiec. Zgromadzeni trzymali gigantyczną flagę Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Około 50 młodych mężczyzn z flagami Federacji Rosyjskiej napadło na proukraiński mityng w Jałcie. Z okrzykami: "Rosja!" i "Faszyzm nie przejdzie!" najpierw otoczyli pokojowych uczestników spotkania, a później zepchnęli ich ze sceny i sami na nią weszli.

  Napastnicy przyszli z innego wiecu, prorosyjskiego - mówił świadek "Ukraińskiej Prawdzie". Wywiązała się krótka bójka, ale nikt poważnie nie ucierpiał.

  Mieszkańcy Jałty z żółto-niebieskimi flagami ok. godz. 16 wciąż stali pod sceną. Sytuacja jest napięta, niektóre kobiety płaczą. Jałtanie są pewni, że napastnikami są Rosjanie. Wśród nich widać mężczyzn w strojach kozaków z Kubania.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ukraińskie ministerstwo obrony zwróciło się do Rosji o pozwolenie na wykonanie lotu obserwacyjnego nad rosyjskim terytorium. Na razie jednak nie zrealizuje tego zamierzenia.

  - Ukraina nie wykona w najbliższych dniach lotu obserwacyjnego nad terytorium Rosji, gdyż warunki, które wysunęła Moskwa, uniemożliwiają szybkie przygotowanie takiej misji - powiedział przedstawiciel ukraińskiego MON. Wypowiedź urzędnika cytuje agencja Interfax-Ukraina.

  Agencja dowiedziała się, że strona ukraińska za pośrednictwem OBWE "stara się doprowadzić do złagodzenia finansowo-technicznych wymogów, postawionych przez Federację Rosyjską" dla realizacji lotu obserwacyjnego.

  - Strona ukraińska zwróciła się do nas z wnioskiem o przeprowadzenie tak zwanego specjalnego lotu obserwacyjnego nad terytorium Federacji Rosyjskiej. Wniosek o taką misję wystosowano do nas po raz pierwszy w ramach umowy o otwartym niebie od czasu jej podpisania w 1992 r. I choć nie mamy żadnych zobowiązań, by przyjąć ten ukraiński samolot, podjęliśmy decyzję, by zezwolić grupie obserwacyjnej Ukrainy na wykonanie takiego lotu - powiedział zastępca ministra obrony Rosji Anatolij Antonow. - Liczymy na to, że nasi sąsiedzi przekonają się, że żadnej działalności wojskowej, która zagrażałaby bezpieczeństwu Ukrainy, rosyjskie siły zbrojne na jej granicach nie prowadzą.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • VIKTOR DRACHEV / AFP/EAST NEWS

  Takie plakaty pojawiły się w Sewastopolu przed planowanym na niedzielę referendum o autonomii Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Weekend to nie tylko referendum na Krymie, ale też (opóźniony o dwie kolejki) start ukraińskiej piłkarskiej ekstraklasy. Mają w niej zagrać, jak do tej pory, Tawrija Symferopol i FK Sewastopol.

  Według ministra sportu Dmytro Bułatowa, byłego szefa Automajdanu, najbardziej zagorzali fanatycy klubów piłkarskich będą ramię w ramię z ochroniarzami czuwać nad bezpieczeństwem na stadionach. Bułatow spotkał się w tym tygodniu z liderami kilku klubów kibica. "Ultrasi zgodzili się na proponowany przeze mnie model współpracy z milicją, który w razie niebezpieczeństwa ma zapobiec incydentom i prowokacjom w trakcie meczów".

  Od styczniowych wydarzeń na kijowskim Majdanie między kibicami ukraińskich drużyn trwa zawieszenie broni.

  Po rundzie jesiennej w lidze prowadzi Szachtar Donieck. Tawrija Symferopol i FK Sewastopol, dwa krymskie kluby, chcą kontynuować udział w rozgrywkach, chociaż ze względu na napiętą sytuację na półwyspie mecz Tawrija - Dynamo został przeniesiony do Kijowa. Sewastopol zgodnie z planem pojedzie na mecz z Dnipro do Dnipropetrowska.

  Na zdjęciu ze środy stadion Dynama Kijów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Vadim Makarenko tłumaczy:

  Interesy rosyjskich artystów. Dlaczego tak gorliwie popierają interwencję Putina?

  Pobieżna lektura rosyjskich gazet pokazuje, że wielu z nich pracuje nad kolejnymi filmami, spektaklami i koncertami, a ich głównym sponsorem jest państwo, które dotuje kulturę za pośrednictwem swoich mediów, banków i firm energetycznych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • MSZ Ukrainy wręczyło przedstawicielowi ambasady Rosji notę w związku z możliwym zanieczyszczeniem ukraińskich wód terytorialnych, wywołanym zatapianiem przez Rosjan ich statków w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym na Krymie.

  Według źródeł w ukraińskim MON od ubiegłego tygodnia siły rosyjskie zatopiły już w tym miejscu cztery jednostki. Pierwszą był stary krążownik "Oczakow", który poszedł na dno, by zablokować wyjście w morze okrętom marynarki wojennej Ukrainy. Głębokość akwenu w miejscu, gdzie zatopiono krążownik i pozostałe jednostki, wynosi 9-11 metrów.

  - MSZ Ukrainy poinformowało stronę rosyjską, że w miejscu zatopienia krążownika "Oczakow" w stronę morza przesuwa się biała plama nieznanego pochodzenia - powiedział rzecznik dyplomacji w Kijowie Jewhen Perebyjnis. Zaznaczył, że plama ta stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ekologicznego Morza Czarnego. - Strona ukraińska oświadcza, że cała odpowiedzialność za szkody poczynione środowisku morskiemu i zasobom przyrodniczym Morza Czarnego spoczywa na stronie rosyjskiej, o czym poinformowano ambasady

  obcych państw na Ukrainie i przedstawicielstwa organizacji międzynarodowych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Najnowsze zdjęcia z Ukrainy:

  THOMAS PETER / Reuters

  Uzbrojony członek prorosyjskich oddziałów samoobrony przy punkcie kontrolnym na trasie pomiędzy Symferopolem a Sewastopolem

  VASILY FEDOSENKO / Reuters

  Członkowie prorosyjskich oddziałów samoobrony na Krymie obstawiają budynki lokalnych władz

  STRINGER / REUTERS

  Ukraińscy żołnierze w pobliżu Kijowa szykują się na odparcie ewentualnego rosyjskiego ataku

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Grzegorz Szymanik opisuje krymskich Tatarów. Polecamy reportaż "Dużego Formatu":

  Nostalgia zabija Tatara

  Krymscy Tatarzy są za jednością Ukrainy, ale zostali porzuceni. Od początku konfliktu nie przyjechał do nas nikt z Kijowa

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wszystkie samochody z "autoparku Janukowycza" wróciły do garażu w Meżyhirji i na parkingi MSW - informuje setnik Samoobrony Majdanu Anatolij Żornowyj.

  "Znalezione" auta nie były zarejestrowane na żadnego właściciela, a dwa z nich przez pewien czas służyły sotniom Samoobrony "do pracy operacyjnej".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przebazowaniu na Białoruś sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych.  

  Według rosyjskiego resortu obrony będą one stacjonować w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska. To 312 km od Kijowa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • OBWE nie zamierza wysłać obserwatorów na krymskie referendum, bo uważa, że jest nielegalne - podaje "The Moscow Times".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Źródła w austriackim rządzie potwierdziły agencji Reuters, że 48-letni obywatel Ukrainy zatrzymany w Wiedniu na prośbę FBI to oligarcha Dmytro Firtasz, blisko związany z administracją Janukowycza. "Deutsche Welle" twierdzi, że Stany Zjednoczone chcą jego ekstradycji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wyślij dziecko na Krym! [ZDJĘCIA]

  Po co chłopak ma się włóczyć po podwórkach. Nauczymy go porządku - reklamują swoje paramilitarne obozy Kozacy. Z fotografem Gerdem Ludwigiem rozmawia Tomasz Bielecki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Akcje rosyjskiego Aerofłotu poleciały na łeb na szyję - 9,8 proc. w dół. Według strony rosyjskiej telewizji 1praym.ru spadek wynika z tego, że Aerofłot stara się nie latać nad Ukrainą, omijać ją.

  Cały indeks moskiewskiej giełdy spadł dzisiaj o 1,57 proc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • W Iwano-Frankowsku jedna z ulic ma zostać nazwana ulicą "Niebiańskiej Sotni", czyli ponad stu osób, które zginęły od października na ulicach Kijowa - podaje Ukraińska Prawda.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij ma nadzieję, że ONZ wprowadzi na Krym swoją misję pokojową. "Oczekujemy reakcji ONZ na dzisiejszy apel Rady Najwyższej. Wprowadzenie misji ONZ to na dziś najlepsze rozwiązanie" - mówił Parubij na czwartkowej konferencji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Kim jest Julij Mamczur, wojskowy, który skierował do władz Ukrainy dramatyczny apel?

  Świat poznał go 4 marca, kiedy ukraińscy żołnierze z bazy lotniczej Belbek zdecydowali się na odważny krok. W marszu, nieuzbrojeni, niosąc ukraińskie flagi i śpiewając hymn narodowy Ukrainy, poszli na spotkanie z uzbrojonymi Rosjanami, pilnującymi dostępu do lotniska. Chcieli odzyskać swoją bazę.

  Dziennikarze mylili jego nazwisko, a teraz znają je wszyscy. Ukraiński bohater - płk Julij Mamczur

  Choć nie uważa się za bohatera, wielu Ukraińców tak o nim myśli. O płk. Juliju Mamczurze usłyszał cały świat.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - W rozmowie telefonicznej z szefem niemieckiej dyplomacji zgodziliśmy się, że w poniedziałek potrzebna będzie mocna odpowiedź Unii Europejskiej, jeżeli referendum na Krymie się odbędzie - pisze na Twitterze William Hague, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Źródła "Ukraińskiej Prawdy" twierdzą, że oligarcha Dmytro Firtasz nie został aresztowany. Przebywa on z żoną w Europie i "jest w dobrej formie". Aresztowanie Firtasza ogłosiły rosyjskie media, powołując się na austriackie.

  Wiadomość jest sprawdzana także przez MSZ Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • W pierwszym podejściu Radzie Najwyższej Ukrainy nie udało się wyznaczyć ani jednego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W tajnym głosowaniu Mykoła Melnyk dostał 207 głosów, Serhij Sas - 216, Ihor Slidenko - 186, Wołodymyr Stretowycz - 173, a Stanisław Szewczuk - 198.

  Szef komisji liczącej głosy Hennadij Zubkow poprosił o uznanie tego głosowania za niebyłe. Choć brało w nim udział 261 deputowanych, to 27 kart do głosowania było nieważne. "Zgłaszali się tacy, którzy nic nie zaznaczyli, tacy, którzy postawili sześć krzyżyków, oraz posłowie, którzy nie zdążyli na głosowanie. Dlatego trzeba uznać, że głosowanie nie odbyło się z przyczyn technicznych" - tłumaczył Zubkow.

  Ponowne głosowanie odbędzie się o godz. 15 polskiego czasu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rezultaty krymskiego referendum zostaną najpewniej ogłoszone 17 marca - dzień po głosowaniu - podaje korespondent agencji UNIAN z Symferopola.

  “Wyniki zostaną podane, kiedy otrzymamy protokoły z komisji terytorialnych” - powiedział agencji jeden z przedstawicieli komisji wyborczej, Michaił Małyszew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta

  Parlament Europejski "stanowczo" potępił rosyjską napaść na Krym, który "stanowi nierozłączną część Ukrainy". W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczył nałożenia sankcji wobec osób, które podjeły tę decyzję. Wezwał do liberalizacji reżimu wizowego dla Ukraińców.

  W przyjętej przed chwilą rezolucji europosłowie wezwali do natychmiastowego wycofania "wszystkich sił zbrojnych przebywających obecnie nielegalnie na terytorium Ukrainy". W przypadku dalszej eskalacji sytuacji na Krymie, UE powinna szybko podjąć właściwe środki "wobec osób podejmujących decyzje w związku z napaścią na Ukrainę", m.in. wprowadzić embargo na broń, ograniczenia wizowe czy zamrożenie aktywów.

  Eurodeputowani zaapelowali do Rady Europejskiej, by "niezwłocznie upoważniła KE do przyspieszenia liberalizacji reżimu wizowego z Ukrainą"; do tego czasu należy wprowadzić "tymczasowe, proste i niedrogie procedury wizowe na szczeblu UE i państw członkowskich".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Dzisiejszy filmik z Kerczu - na Krym pod osłoną milicji wjeżdżają autobusy z rosyjskimi tituszkami. W konwoju widać też liczne wojskowe ciężarówki przemieszane z autobusami.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ok. 8500 rosyjskich żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granic z Ukrainą - pisze Reuters, podkreślając, że będzie to zapewne uznane za demonstrację siły w konflikcie z Kijowem i Zachodem w kwestii Krymu.

   Rosyjski resort obrony potwierdził, że w Południowym Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej rozpoczęły się ćwiczenia z udziałem 8500 żołnierzy.  Rosyjskie media piszą, że zgodnie z planem zintensyfikowano zajęcia polowe w obwodzie rostowskim, biełgorodzkim, tambowskim i kurskim. Źródła w Ministerstwie Obrony twierdzą, że ćwiczenia potrwają do końca marca.  W ćwiczeniach uczestniczą jednostki artyleryjskie, rakietowe, pancerne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Austriackie media przekonują, że aresztowanie Firtasza nie ma nic wspólnego z bieżącą sytuacją polityczną na Ukrainie. Portal Kurier.at pisze, że FBI biznesy oligarchy badało od 2006 roku.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - 48-letniego ukraińskiego oligarchę zatrzymano w Wiedniu na podstawie wniosku FBI o pomoc prawną - poinformowała w czwartek agencja APA, dodając, że w USA zarzuca się temu Ukraińcowi korupcję i utworzenie organizacji przestępczej.

  APA pisze, że zatrzymany to najprawdopodobniej Dmytro Firtasz, jeden z najbogatszych ludzi na Ukrainie.

  Rzecznik austriackiego Federalnego Urzędu Kryminalnego Mario Hejl nie ujawnił tożsamości zatrzymanego. Powiedział jedynie, że ma on 48 lat i że FBI od lat prowadzi przeciwko niemu dochodzenie. Podkreślił, że jego zatrzymanie nie ma nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Interwencja na Krymie .... przysporzyła popularności Władimirowi Putinowi wśród Rosjan. Jak podaje RIA Nowosti, w najnowszym sondażu VTsIOM (Rosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej), Putin cieszy się poparciem 71,6 proc ankietowanych. Od lutego przybyło mu prawie 10 punktów procentowych poparcia.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Działania nowego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka (na zdjęciu) popiera 56,7 proc. Ukraińców, a dzisiejszej okrojonej Rady Najwyższej - 58,4 proc. - wynika z badań kijowskiego Centrum Razumkowa.

  Dla porównania w grudniu ówczesny premier Mykoła Azarow miał poparcie 37,6 proc. respondentów, a ukraiński parlament - 38,5 proc.

  Cerkwi (wszystkim kościołom) ufa 68,1 proc. społeczeństwa, a ukraińskim mediom 62 proc. Zachodnim mediom ufa 41,1 proc. Ukraińców. Rosyjskim mediom nie ufa aż 72,4 proc. badanych, sądom - 70,3 proc., a partiom politycznym 68,4 proc. (ufa im tylko 19,5 proc. respondentów).

  Badanie przeprowadzono w dniach 5-10 marca.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Państwowy Spectechnoeksport oraz MON Ukrainy podpisały kontrakt na dostarczenie Indonezji pięciu transporterów opancerzonych BTR-4. Negocjacje toczyły się pod koniec lutego. Jeżeli Indonezyjczycy będą zadowoleni z ukraińskich pojazdów, to kolejnym etapem będzie dostarczenie następnych 50 transporterów.

  "Wygranie tego przetargu było trudne także ze względu na trudną konkurencję rosyjskich eksporterów broni" - skomentowali eksperci ministerstwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ivan Sekretarev / AP

  Pułkownik Julij Mamczur, dowódca brygady lotnictwa taktycznego z bazy w Belbeku, apeluje do władz Ukrainy i szefostwa armii, by dostarczyły żołnierzom na Krymie plan działań na wypadek bezpośredniego zagrożenia ludności cywilnej. Jeżeli to nie nastąpi, wojskowi przyrzekają działać zgodnie ze statutem Sił Zbrojnych Ukrainy, do otwarcia ognia włącznie.

  Na razie żołnierze z Belbeku działają według pierwotnych wskazówek: mimo wielkich trudności trwają na stanowiskach, nie odpowiadają na prowokacje i unikają konfrontacji zbrojnej.

  "Mamy świadomość, że nie damy rady długo przeciwstawiać się przeważającym pod względem liczebności, uzbrojenia i przygotowania oddziałom rosyjskim. Gotowi jednak jesteśmy wykonać spełnić swój obowiązek do końca".

  Całe wystąpienie na filmie poniżej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wołodymyr Konstatntinow, przewodniczący krymskiego parlamentu twierdzi, że włączenie Krymu do Rosji zajmie niespełna dwa tygodnie od referendum. W tym czasie muszą się na to zgodzić obie izby rosyjskiego parlamentu. Jego wypowiedź cytuje agencja RIA Nowosti.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • "Prężymy muskuły. Ciągle widzimy nasze czołgi, F-16. To podgrzewanie emocji coraz mniej mi się podoba"

  - Ja nie czuję się zagrożona i nie wydaje mi się, żeby to, co dzieje się na Krymie, wymagało takiego prężenia muskułów i wzniecania społecznego zaniepokojenia, a także nastrojów antyrosyjskich - mówiła w "Poranku" TOK FM Janina Paradowska. Dodała też, że nie można zapominać, że podgrzewanie emocji ws. kryzysu na Ukrainie czy ewentualnych zagrożeń dla Polski ma również swój polityczny, krajowy wymiar.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Jak piesek Filia szedł na wojnę. Propaganda w rosyjskiej dobranocce [WIDEO]

  Popularny wśród rosyjskich dzieci bohater dobranocki ogłosił, że wybiera się do wojska. - Zuch Filia - ucieszyła się prowadząca program. - Już nawet pluszowe lalki mówią rosyjskim dzieciom, jak stać się psami Putina - komentują internauci.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Przewodniczący krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantynow powiedział, że rosyjskie koncerny takie jak Gazprom powinny włączyć się w wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na półwyspie - podała agencja RIA-Nowosti.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała o odłożeniu wszelkich działań związanych z akcesją Rosji.  

  Państwa członkowskie OECD porozumiały się też w sprawie nasilenia współpracy z Ukrainą, by pomóc jej w stawianiu czoła wyzwaniom. OECD działa od 1961 roku. Skupia kraje rozwinięte o ustroju demokratycznym i gospodarce rynkowej. Zrzesza ich obecnie 34. Polska przystąpiła do OECD w 1996 roku. Celem OECD jest stymulowanie wzrostu gospodarczego i podnoszenie stopy życiowej obywateli. Organizacja zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych krajów świata.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Rosja nie wyklucza poczynienia "lustrzanych kroków", jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje - oświadczył wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.  

  Oznajmił też, że "jeśli chodzi o sankcje, Rosja gotowa jest na każdy rozwój wydarzeń".  Odpowiedź FR na ewentualne sankcje Zachodu była w czwartek tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez wicepremiera Dmitrija Rogozina. Uczestniczyli w niej przedstawiciele największych przedsiębiorstw przemysłowych Rosji

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ośmioro amerykańskich senatorów pod wodzą Johna McCaina przyjedzie do Kijowa w weekend. Chcą zademonstrować poparcie dla Ukrainy w jej konflikcie z Rosją - podaje Radio Swoboda.

  McCain w grudniu był w Kijowie, występował na Majdanie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Pracowity dzień mają dzisiaj ukraińscy parlamentarzyści. Za 40 minut będą wybierać skład Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatów zaprezentował już pełniący obowiązki prezydenta Oleksandr Turczynow.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Rada Najwyższa Ukrainy powołała do życia Gwardię Narodową. Zmobilizowanych zostanie 60 tys. ochotników. Będzie wspierała milicję i wojsko, m.in. w obronie granic państwowych i w walce z terroryzmem. Parlament może ja jeszcze powiększyć, jeżeli będzie taka konieczność.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Samozwańczy rząd Autonomicznej Republiki Krymu ogranicza dostęp do gotówki. Od dziś depozyty są zablokowane, a wypłacić można najwyżej 300 hrywien (równowartość 99,5 zł). Odpowiedni dokument podpisany przez "premiera" Krymu Aksionowa opublikował w internecie Witalij Szapran, analityk Espert-Rejtynh.

  Zaczęła się też realizacja planu nacjonalizacji oddziałów banków ukraińskich na rzecz specjalnego funduszu budżetu ARK.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Zmotoryzowany blok jednostki wojskowej w Bakczysaraju została zdobyta przez aksionowców - donosi Euromajdan SOS. Na terenie tego bloku jest jeszcze 15 żołnierzy ukraińskich, którzy zabarykadowali się w sztabie. Zaczęła się wywózka rzeczy o dużej wartości z terytorium bloku. Ukraińskie symbole i tabliczka z nazwą jednostki - zerwane.

  facebook.com/EvromaidanSOS

  facebook.com/EvromaidanSOS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  John Kerry leci jutro do Londynu, by tam spotkać się z Siergiejem Ławrowem - podaje New York Times. Strona amerykańska zaplanowała, że spotkanie będzie trwało 11 godzin. Podczas rozmowy Kerry będzie przekonywał Ławrowa, żeby Rosja wycofała swoje wojska z Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Oleksandr Jakimienko w rozmowie z telewizją „Wiesti” o lutowych starciach w Kijowie.

  - To aktywiści z Majdanu opłacili snajperów - twierdzi Jakimienko. W rozmowie dodaje, że to prawdopodobnie Stany Zjednoczone finansują ukraińską rewolucję. W ostrych słowach dostaje się też Andrijowi Parubijowi, wcześniej komendantowi Majdanu, a obecnie szefowi Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Zdaniem Jakimienki to właśnie on osobiście odpowiada za ofiary, które „zginęły od strzałów samoobrony Majdanu”, bo bez jego pozwolenia nie można było wnieść żadnej broni na Majdan.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Agencja Unian, powołując się na służby prasowe rosyjskiego MON, pisze o przygranicznych ćwiczeniach jednostek wojskowych i podrozdziałów sił Federacji Rosyjskiej.

  "Głównym celem prowadzonych ćwiczeń jest wszechstronne sprawdzenie zdolności jednostek do spójnych działań w ramach wykonania zadań ćwiczebno-bojowych w nieznanym żołnierzom terenie" - tłumaczą Rosjanie. Będą m.in. doskonalić współpracę z przedstawicielami rosyjskiej kolei i uczyć się przeładunku sprzętu na peronach, ale także zwracać szczególną uwagę na utrzymanie ruchów wojsk w tajemnicy i jak najlepsze maskowanie w miejscach pobytu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Angela Merkel wykluczyła możliwość wojskowej interwencji w związku z konfliktem na Ukrainie. Potwierdziła gotowość do zastosowania sankcji wobec Rosji, zaznaczając jednak, że Berlin preferuje dialog.  

  - Tego konfliktu nie można rozwiązać środkami militarnymi - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządowym przedstawionym w Bundestagu.

  - Interwencja wojskowa nie wchodzi w rachubę - podkreśliła, dodając, że zależy jej na tym, by uspokoić obywateli obawiających się wojny.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PAP przekazuje kolejne doniesienia z ukraińskiego parlamentu.

  Rada Najwyższa potwierdziła dziś przywiązanie władz w Kijowie do dążeń do integracji europejskiej oraz wyraził chęć jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

   "Rada Najwyższa zaleca pełniącemu obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrowi Turczynowowi, by zwrócił się do UE o natychmiastowe zastosowanie wszelkich możliwych instrumentów wpływu na Federację Rosyjską w związku z jej działaniami, wymierzonymi w pokój, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy" - głosi uchwała parlamentu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Parlament w Kijowie zaapelował do ONZ o niezwłoczne rozpatrzenie sytuacji na Ukrainie, związanej z zajęciem przez wojska rosyjskie należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu.

  Rezolucję poparło 250 posłów, spośród 334 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej Radzie Najwyższej

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

  - Widać, że terytorialna nienaruszalność, a tym samym jedność Ukrainy, została otwarcie zakwestionowana - mówi Angela Merkel. - W okresie dużej niepewności na Ukrainie Rosja nie działa w kraju, z którym jest silnie związana historycznie, kulturowo i gospodarczo, jako partner dla stabilizacji, lecz wykorzystuje jego słabość - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

  - Rosja stawia prawo silniejszego ponad siłę prawa, jednostronne interesy geopolityczne ponad porozumienie i kooperację - powiedziała Merkel. Skrytykowała działania Rosji jako działanie według wzorów z XIX i XX wieku.

  - Integralność terytorialna Ukrainy nie może być przedmiotem negocjacji - zastrzegła Merkel, deklarując solidarność z innymi krajami tego regionu. Wezwała Zachód do zdecydowanego działania. Powiedziała, że w przypadku zastosowania dalszych sankcji będą ona bardzo bolesne dla Rosji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Angela Merkel zagroziła, że Rosja wiele ryzykuje, jeżeli nie zmieni polityki w sprawie Ukrainy.

  - Panie i panowie, jeżeli Rosja będzie kontynuować swój kurs z ostatnich kilku tygodni, to nie będzie to katastrofa tylko dla Ukrainy. Nie, także Rosja ryzykuje solidną polityczną i gospodarczą stratę - powiedziała kanclerz Niemiec w Bundestagu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała właśnie 250 głosami apel do ONZ z prośbą o wsparcie utrzymania jedności terytorialnej Ukrainy. Parlament Ukrainy wzywa ONZ do natychmiastowego zajęcia się sytuacją na Krymie. Rosja jest zdaniem Ukraińców winna nieuzasadnionej agresji i próby aneksji części terytorium kraju.

  Nad tą uchwałą nie głosowały Partia Regionów ani komuniści - ci ostatni wyjaśnili, że choć są za utrzymaniem integralności terytorium Ukrainy, to nie będą prosić o pomoc ONZ. Regionałowie czekają na wyniki nielegalnego krymskiego "referendum".

  Prośba Ukrainy nie jest zwrócona do Rady Bezpieczeństwa, w której Rosja ma prawo weta, lecz do całego ONZ.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjski serwis dostaje od władz ostrzeżenie i zmienia naczelną. Bo publikuje wywiad z "Prawym Sektorem"

  Niezależny dotychczas serwis rosyjski Lenta.ru otrzymał oficjalne ostrzeżenie od władz Rosji. Zwolniona została też jego szefowa, który pracowała w nim od 15 lat. Dziennikarze serwisu napisali oświadczenie "przestrzeń dla wolnego dziennikarstwa dramatycznie się skurczyła".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Gazeta

  - Jeśli Rosja zostanie na Krymie będzie to nieustająca zadra w relacjach z Zachodem. Krym będzie Rosjan dużo kosztował, a korzyści będą minimalne. A jakikolwiek dalsze kroki, np., próby oderwania wschodniej Ukrainy, doprowadziłyby do zimnej wojny - mówił Jacek Rostowski w TOK FM. Były minister finansów wierzy w skuteczność sankcji wobec Rosji.

  Jacek Rostowski jest przekonany, że reakcja Zachodu na zajęcie przez Rosjan Krymu doprowadziła do zmiany planów Kremla. Bo jak przekonywał w "Poranku Radia TOK FM", Rosja chciała doprowadzić do oderwania od Ukrainy wschodniej części kraju. - Ale zatrzymali się na Krymie. Nie z wielkoduszności. Zrozumieli, że to, co mieli zaplanowane, oznaczałoby powrót do zimnej wojny. Oni rozumieją, że skoro przegrali pierwszą zimną wojnę, kiedy Zachód był słabszy niż dziś, a ZSRR silniejsze, to szansa na wygranie drugiej zimnej wojny są bliskie zera.

  Dlatego, jak podkreślał były minister finansów, "jedność Zachodu jest jedyną bronią, którą mamy - ale to bardzo potężna broń".

  Zdaniem Rostowskiego bardzo prawdopodobne jest zaostrzenie kursu, czyli wprowadzenie ostrych sankcji wobec Rosji. Nawet jeżeli w dzisiejszym świecie interesy gospodarcze są ważniejsze od polityki. Decydujące będzie zachowanie Rosjan. - Jakiekolwiek dalsze kroki, np. próby oderwania wschodniej Ukrainy, doprowadziłyby do zimnej wojny. To dużo bardziej czarny scenariusz dla Rosji, a szczególnie dla Putina, niż dla nas. Rosja jest świadoma tego śmiertelnego zagrożenia - uważa były minister finansów w rządach Donalda Tuska.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Pełniący obowiązki.ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca nie wykluczył, że jego kraj może wystąpić z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, gdyż nie reaguje ona na żądania Kijowa o zwołanie spotkania szefów MSZ w związku z kryzysem na Krymie.  

  Wypowiedź Deszczycy przytoczyły w czwartek rosyjskie media. W 2014 roku przewodnictwo w WNP sprawuje Ukraina.  

  - Jeśli my jako kraj sprawujący przewodnictwo zwracamy się do Komitetu Wykonawczego WNP o zwołanie nadzwyczajnej narady i nikt nie reaguje na sytuację, gdy jeden z sąsiednich krajów z bronią napada na drugi, to na co taka organizacja, która nie odgrywa żadnej roli? - oświadczył szef dyplomacji Ukrainy, cytowany przez portal Newsru.com.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Dziennikarz Osman Pashayev prowadzi właśnie transmisję z Krymu swojego Otwartego Krymskiego Kanału (Crimean Open Channel).

  Jego uliczne rozmowy z mieszkańcami Krymu można oglądać W TYM MIEJSCU.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wczoraj późnym wieczorem do jednego z kijowskich banków wdarli się zamaskowani napastnicy. Na miejscu byli pracownik państwowej służby ochrony przy MSW oraz cywilny ochroniarz. Udało im się powiadomić milicję, która w nocy - siłami państwowej służby ochrony i specjalnego pododdziału Sokół - zdołała zatrzymać i przewieźć do komisariatu napastników.

  Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że do banku wdarło się aż 38 osób uzbrojonych w kilka kałasznikowów, ponad 20 pistoletów Makarowa oraz karabin Sajga. Cała operacja odbicia budynku i rozbrojenia tych ludzi trwała kilka godzin.

  Informację podała agencja Unian.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Na Ukrainie nie ma antysemityzmu. Niezależnie od swojego pochodzenia, Ukraińcy jednoczą się przeciw wspólnemu zagrożeniu - powiedział na konferencji prasowej naczelny rabin Ukrainy i Kijowa, Mosze Reuven Azman.

  - Powinniśmy odróżniać nacjonalizm od nazizmu. Nacjonalizm to miłość do swojego narodu, a nazizm - nienawiść do innych. Na Ukrainie nie ma antysemityzmu. Na Majdanie byli różni ludzie, z różnych partii. Samoobrona Majdanu zapewniła bezpieczeństwo synagodze. Dostaliśmy radiostacje, żeby się z nimi komunikować. W zamian, niektórzy z rannych aktywistów zostaną przyjęci przez Izrael na leczenie - mówił rabin..

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.

  - Na bieżąco monitorujemy sytuację na Ukrainie i dopełniamy wszelkich starań, aby być odpowiednio przygotowanym na różny bieg wydarzeń - zapewnił Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślił, podjęte działania będą adekwatne do rozwoju sytuacji. - Mamy nadzieję na spełnienie się pozytywnego scenariusza, musimy być jednak przygotowani na najgorszy - dodał.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Fot. Euromajdan

  Niektórzy ranni aktywiści Majdanu zostaną przewiezieni na leczenie do Niemiec - podaje twitterowy profil Euromajdanu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjska gazeta "Komiersant" zamknęła swoje wydanie na Ukrainie.

  - Tak nagłe zamknięcie dziwi. Z ekonomicznego punktu widzenia nic nie uzasadnia tej decyzji - komentuje na Twitterze Pawło Szeremeta, minister gospodarki w rządzie Arsenija Jaceniuka.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy, wystąpi dziś na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ - podaje agencja UNIAN.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

  Wg prof. Romana Kuźniara, musimy się spodziewać, że Rosja formalnie wchłonie Krym. Nie oznacza to, że sprawa jest przegrana. - Nie wykluczam, że w dłuższym okresie, pod wpływem dolegliwości sankcji Rosjanie będą gotowi wrócić do rozmów - przekonywał doradca prezydenta w TOK FM.

  Prof. Roman Kuźniar nie ma wątpliwości, że Krym nie zostanie odbity z rąk Rosjan przy użyciu środków militarnych. Dopiero odpowiednia presja na Rosję, przy użyciu dotkliwych sankcji, może doprowadzić do zmiany stanowiska. Muszą zostać rozwinięta strategia odstraszania Rosji, żeby Rosjanie odzyskali słuch i rozum - ocenił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  Zdaniem gościa "Poranka Radia TOK FM", nie można wykluczyć, że konsekwentnie stosowane dotkliwe dla Rosji sankcje mogą nie tylko zmienić losy Krymu. Ale także odejście prezydenta Władimira Putina. - On jak się wydaje stracił rozum i słuch, nie chce słuchać bardzo rozsądnych argumentów, które w sprawie kryzysu formułuje Zachód.

  Jak skuteczne mogą być ostre sankcje przekonaliśmy się w latach 80. XX wieku. - Wtedy Zachód pod amerykańskim przywództwem rozwinął bardzo inteligentną strategię odpychania ZSRR w sensie gospodarczym. To doprowadziło do załamania gospodarczego Związku Radzieckiego - mówił prof. Roman Kuźniar.

  Oczywiście powtórka z lat 80. wymaga nieprzejednanej postawy państw zachodnich, nawet wbrew własnym interesom. Nie chodzi tylko o dostawy rosyjskich paliw. Ale także interesy jakie w Rosji prowadzi bardzo wiele zachodnich firm. - To musi być przemyślane. Przecież nawet my nie jesteśmy w stanie szybko zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu - stwierdził doradca prezydenta Komorowskiego. Ale według prof. Kuźniara trzeba podjąć taką grę.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • A oto film z 21 lutego, na którym widać, jak Wiktor Janukowycz pakuje się przed ucieczką z kraju. Z Meżyhirii (Międzygórza), swojej ponad 100-hektarowej rezydencji, wynosi m.in. dzieła sztuki, antyki, złote zastawy i wazy. Wideo zamieścił "Kyiv Post". Jego autentyczność nie została potwierdzona.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Kolejna osoba zniknęła na Krymie - podaje Ukraińska Prawda. To aktywista Euromajdanu, mieszkaniec Symferopola, Mychajło Wdowczenko. Ostatni raz widziano go 11 marca o godz. 15 - podaje profil Twitterowy Krym-SOS.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosja intensyfikuje manewry wojskowe w czterech regionach - w okolicach Kurska, Rostowa, Biełgorodu i Tambowa - podaje agencja RIA Nowosti. Jak mówi jej ministerstwo obrony, żołnierze uczą się tam „działać niekonwencjonalne i oszukiwać wroga”.

  - Głównym celem tych ćwiczeń jest kompleksowa kontrola spójności jednostek - mówi agencji anonimowo jeden z przedstawicieli ministerstwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wczoraj w Kijowie pochowano Iwana Nakoniecznego, 83-letniego weterana marynarki Związku Radzieckiego. To jeden z "niebiańskiej sotni" - bo tak nazywa się od niedawna ponad 100 osób, które zginęły na ulicach Kijowa od listopada.

  Agencja UNIAN i Kanał 5 podają, że rodzina Nakoniecznego, która mieszka w St. Petersburgu, nie przyjechała do Kijowa na pogrzeb. Zadecydował o tym jego syn, który bał się jechać na Ukrainę.

  Nakonieczny na Majdanie bywał niemal codziennie, od 30 listopada, dnia, kiedy doszło do pierwszych starć. 18 lutego przy ul. Instytustkiej został postrzelony w głowę. Zapadł w śpiączkę, z której już się nie obudził.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Urabianie Berlina. Polska chce wspólnej polityki energetycznej i ukarania Rosji

  Kolejne sankcje wobec Rosji i specjalna polsko-niemiecka grupa, która ma pomóc Ukraińcom - takie zapowiedzi padły po spotkaniu Angeli Merkel z Donaldem Tuskiem. Ale niemiecki rząd w sprawie twardego traktowania Moskwy jest podzielony.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Aktywiści Euromajdanu piętnują kolejne kłamstwa rosyjskich mediów. Jeden z portali podaje, że w Charkowie idea przyłączenia się do Rosji może liczyć na 3 mln głosów poparcia. Tymczasem miasto liczy.... niespełna 1,5 mln mieszkańców.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Portal Lenta.ru podaje,że Rosja obawia się odcięcia przez Kijów dostaw energii na Krym. Dlatego, żeby się zabezpieczyć, na półwysep przylecą mobilne agregaty prądotwórcze o dużej mocy. Stanie się to jednak nie wcześniej niż 16 marca - do tej pory będą potrzebne w Soczi, żeby zapewnić prąd na Igrzyskach Paraolimpijskich.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ukraińscy oligarchowie odegrają ważną rolę w obecnym kryzysie, ponieważ są pomostem między skłaniającym się ku Zachodowi tymczasowym rządem w Kijowie a rosyjskimi interesami na Ukrainie, zwłaszcza wschodniej - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor.  

  Według niego osoby takie, jak Rinat Achmetow - kontrolujący ukraiński przemysł stalowy i górnictwo węgla, Dmytro Firtasz - odgrywający kluczową rolę w energetyce i chemii, czy Ihor Kołomojski - potentat finansowy i przemysłowy nie angażują się w politykę, choć zawierają taktyczne sojusze z różnymi politykami.  Choć Achmetow i Firtasz w przeszłości finansowali Partię Regionów Wiktora Janukowycza, zdystansowali się od obalonego w lutym prezydenta i obecnie są po stronie rządu w Kijowie.  

  "Rząd Arsenija Jaceniuka ściga Janukowycza i jego koterię, ale bardzo się stara, by nie namierzać oligarchów w przeszłości popierających Partię Regionów. Wie bowiem, że taki krok wywołałby ostrą reakcję najważniejszych ludzi za kulisami władzy, a tytuł do rządzenia obecnego rządu zależy od utrzymania pragmatycznych co najmniej stosunków z oligarchami" - ocenia Stratfor.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Agencja UNIAN donosi, że liczba ofiar Majdanu znów wzrosła. Dwie kolejne ofiary to Olha Bura, kobieta ze Lwowa, która zmarła w szpitalu w Kijowie. Kolejny to Wasilij Aksenin, leczony w Polsce. Oznacza to, że od listopada na ulicach Kijowa zginęły już 104 osoby.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Fot. Evan Vucci (AP Photo/ Evan Vucci)

  Noc na Krymie, mimo doniesień o stacjonujących na granicach rosyjskich czołgach, minęła spokojnie.

  Tymczasem w Stanach Zjednoczonych gości Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy. Po spotkaniu z Barackiem Obamą, wystąpił w ośrodku analitycznym Atlantic Council.

  - Wierzymy, że wciąż istnieje możliwość zmierzenia się z tym militarnym kryzysem narzędziami polityki i dyplomacji. Wzywamy Rosję, by wycofała swe wojska do baz i zaczęła rozmowy. My, jako rząd Ukrainy, jesteśmy gotowi do otwartego dialogu - zapewnił premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w Waszyngtonie, występując przed około 200 osobową publicznością zebraną w ośrodku analitycznym Atlantic Council.

  Jaceniuk zadeklarował, że jego kraj chce zbliżenia z Unią Europejską. - Jestem pewien, że w przyszłym tygodniu Ukraina podpisze część polityczna umowy stowarzyszeniowej z UE - powiedział. Potem sprecyzował, że oczekuje, że nastąpi to 21 marca.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Na dziś kończymy już relacjonowanie wydarzeń ws. Ukrainy. Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za uwagę.

  Jeśli zdarzy się coś ważnego, natychmiast Was poinformujemy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • środa, 12 marca 2014
 • Deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej przyznał w czasie rozmowy z radiem Echo Moskwy, że Rosja wysłała żołnierzy na Półwysep Krymski, aby zapobiec "zbrojnej agresji" sił ukraińskich w czasie referendum w sprawie odłączenia regionu od Ukrainy.

  - Jest tam pewna ilość jednostek wojskowych, które zajmują pozycje na wypadek zbrojnej agresji, zbrojnej agresji z Kijowa - powiedział. - To nie jest operacja wojskowa na wielką skalę - oświadczył na antenie stacji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Międzynarodowa misja obserwatorów OBWE na Ukrainie oświadczyła dziś, że podczas trzech nieudanych prób dotarcia na Krym we wcześniejszych dniach, zdobyła wystarczającą ilość dowodów, które świadczą o tym, że na posterunkach na administracyjnych granicach Krymu przebywają rosyjskie wojska - podaje Radio Swoboda.

  Członkowie misji opowiadali, że podczas prób dostania się na Krym uzbrojeni ludzie grozili im użyciem broni.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Łukaszenka żartuje: Jeśli chcecie, by kryzys na Ukrainie został szybko rozwiązany, oddajcie ją nam

  - Wiecie, ostatnio coraz częściej jestem pytany o to, co ja, jako człowiek, którego korzenie zakopane są między Kijowem a Czernihowem, myśle o sposobach wyjścia z kryzysu na Ukrainie - powiedział białoruski prezydent, Aleksander Łukaszenka, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Białorusi.

  - Wtedy żartem odpowiadam: nie ma co myśleć, po prostu trzeba pracować. A jeśli nie wiecie, co zrobić, powierzcie ten kraj nam, a do końca roku zapewnimy tam stabilność oraz jedność narodu i państwa - Łukaszenkę cytuje "Ukraińska Prawda", powołując się na białoruską agencję BełTA.

  Yuri Kadobnov / AP, Pool

  Aleksander Łukaszenka

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - W związku z wydarzeniami na Ukrainie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow mówił o konieczności wspierania współbraci i ich obrony przed zamachami nacjonalistów. Tego dnia w MSZ odbyło się posiedzenie komisji rządu ds. Rosjan za granicą.

  Otwierając posiedzenie minister spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że odbywa się ono "w trudnym momencie w związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, gdzie nastąpił antykonstytucyjny przewrót, któremu towarzyszy zmasowana ofensywa na podstawowe prawa i wolności człowieka".

  SERGEI KARPUKHIN / REUTERS

  Siergiej Ławrow

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Z kolei prezydent Barack Obama zapewnił Jaceniuka, że USA "będą stać z Ukrainą" w jej staraniach o zachowanie integralności terytorialnej i suwerenności.

  Obama ostrzegł też, że jeśli Moskwa nie zmieni kursu, Zachód będzie zmuszony obciążyć ją kosztami.

  Twitter.com

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Nigdy nie poddamy się Rosji - oświadczył premier Ukrainy, Arsenij Jaceniuk po spotkaniu z Barackiem Obamą. Jego wypowiedź zacytował na swoim Twitterze Reuters.

  Agencja dodaje też, że Jaceniuk zapowiedział, że Ukraina wciąż jest gotowa do podjęcia rozmów z Moskwą.

  Twitter Reuters

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjska telewizja państwowa Rossija oskarżyła Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie. Swoje oskarżenia podbudowała wypowiedzią byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandra Jakymenki, który oświadczył, że radykałowie z Majdanu byli szkoleni w Polsce.

  - Rola Polski w tym, że doszło do przewrotu wojskowego, była nieoceniona. Polska we śnie i na jawie chce odbudować swoje pozycje, chce odbudować dawną Rzeczpospolitą - powiedział były szef SBU.

  Rosyjska stacja twierdzi, że "do ataku w Kijowie przygotowywano się od dawna". - Przewrót rozpoczęto wcześniej, niż w 2015 roku, jak dotąd planowano. Politycy obmyślali strategię, a radykałowie szkolili bojowników - wskazała. Wiosną 2015 roku na Ukrainie miały się odbyć wybory prezydenckie.

  Dziś media w Rosji podały również, że 18 aktywistów rosyjskiej opozycji uczestniczy w Warszawie w szkoleniu poświęconym sposobom prowadzenia kampanii politycznych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Władze Charkowa na wschodzie Ukrainy wystąpią o sądowy zakaz demonstracji w najbliższy weekend, podczas którego organizacje prorosyjskie zamierzają przeprowadzić referendum o federalizacji państwa ukraińskiego oraz zwrócić się o pomoc do Rosji.

  Wcześniej tego dnia organizacja "Wicze Charków" (Wiec Charków) zapowiedziała, że w niedzielę w południe czasu lokalnego w Charkowie odbędzie się połączone z wiecem referendum, w którym będzie tylko jedno pytanie: "Czy opowiadasz się za federalizacją Ukrainy?".

  Przedstawiciel "Wicze" Jehor Łohwinow poinformował, że podczas wiecu "organizacje obywatelskie" ogłoszą, iż przejmują władzę w regionie, i zaapelują do sił porządkowych, by się im podporządkowały.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Asystent sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka, Ivan Šimonović, nie zostanie wpuszczony na Krym, ponieważ władze półwyspu nie są w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa – poinformował przedstawiciel ONZ, Stefan Dużarik. Jego wypowiedź cytuje BBC Ukraine, powołując się na agencję Interfaks.

  Informacje o tym, że Šimonović nie pojedzie na Krym pojawiały się już wcześniej w związku zamknięciem lotniska w Symferopolu dla połączeń z innych części Ukrainy.

  - Teraz władze Krymu poinformowały Šimonovicia, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa jego delegacji – powiedział Dużarik.

  W tej sytuacji Šimonović, mimo że chciał zbadać sytuację na Krymie osobiście, przygotuje raport dot. przestrzegania praw człowieka na półwyspie na podstawie danych ze źródeł dyplomatycznych oraz organizacji międzynarodowych - pisze BBC.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Powinniśmy dziś przypominać sobie nawzajem o minionych polskich lękach, o tym, jak w polskich domach zadawaliśmy sobie pytanie: wejdą czy nie wejdą? Baliśmy się, że obce wojska narzucą nam swoje zasady, ograniczą naszą narodową dumę. Wiemy, że takie pytania nurtują też naszych wschodnich sąsiadów, dlatego solidaryzujemy się z nimi i wierzymy w kolejne zwycięstwo słusznej sprawy; wolności - powiedział Bronisław Komorowski pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas uroczystości z okazji 15-lecia Polski w NATO.

  .

  Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

  Bronisław Komorowski

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjscy wojskowi zajęli posterunek radiotechniczny we wsi Ołeniwka za zachodzie Krymu - informuje "Ukraińska Prawda", powołując się na Facebookowy wpis Władysława Selezniowa, szefa krymskiego działu prasowego MON Ukrainy.

  "Posterunek został zajęty przez rosyjskich żołnierzy. Ukraińska obsługa zdemontowała podstawowe elementy stacji przekaźnikowej i nie porzuciła bazy" - pisze Selezniow.

  Według niego na terenie bazy przebywa jej personel i kilku uzbrojonych wojskowych Federacji Rosyjskiej.

  Facebook Vladislav Seleznev

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Kraje UE wstępnie uzgodniły treść decyzji dotyczącej wprowadzenia sankcji wizowych i finansowych wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - poinformowały PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

  Projekt dokumentu, opracowany przez jedną z grup roboczych Rady UE, kraje zaakceptowały w ramach tzw. procedury milczenia. Oznacza ona, że jeśli żaden kraj nie zgłosi uwag do projektu, uznaje się go za uzgodniony.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • ukrstream.tv

  Sprawdzamy, jak co jakiś czas, co dzieje się na Majdanie Niezależności w Kijowie.

  Na placu nie ma zbyt wielu ludzi, jest bardzo spokojnie. Wydaje się, perspektywa niedzielnego referendum na Krymie jak na razie nie rozgrzewa do czerwoności nastrojów kijowian.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Nie żyje jedna z ponad 120 osób przywiezionych z Ukrainy na leczenie do Polski – powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Kreml poinformował też o drugiej dzisiejszej rozmowie telefonicznej Władimira Putina. Prezydent Rosji rozmawiał z Mustafą Dżemilewem, jednym z przywódców Tatarów krymskich.

  Według Dżemilewa Putin m.in. odpowiadał na obawy, że Tatarzy ucierpią w wyniku wydarzeń na Krymie. Dżemilew, który był wcześniej szefem Medżlisu - tatarskiego parlamentu - jest obecnie deputowanym do parlamentu Ukrainy. W środę przebywał w Moskwie, gdzie spotkał się z byłym prezydentem rosyjskiego Tatarstanu Mintimierem

  Szajmijewem. Jego wizyta w Rosji była uzgodniona z nowymi władzami Ukrainy. W jej trakcie doszło też do rozmowy telefonicznej z Putinem.

  Z relacji z rozmowy na stronie internetowej Medżlisu wynika, że trwała ona pół godziny. Dżemilew "przedstawił swój punkt widzenia na temat sytuacji na Krymie i wyraził obawy dotyczące nieprzewidywalnych działań wobec ludności Krymu ze strony separatystycznie nastawionych grup". Wskazał, że najbardziej poszkodowaną grupą w wyniku takich działań mogą okazać się krymscy Tatarzy.

  Putin "zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by nikt nie został poszkodowany" - głosi komunikat Medżlisu. Rosyjski prezydent powiedział, że nie zamierza usprawiedliwiać polityki Wiktora Janukowycza. Putin "wyraził też opinię, że ostateczna decyzja w sprawie działań Rosji zostanie podjęta po tym, gdy odbędzie się referendum 16 marca".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Maleńczuk nagrywa utwór "Vladimir". Przekaz do prezydenta Rosji: Ni ch...!

  Piosenkarz tłumaczy: "Każdy walczy, jak potrafi, ja walczę pieśnią i słowem, wznoszę więc okrzyk: 'Ni ch...!' Powinni zrozumieć".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Najnowsze zdjęcia z Ukrainy. Rosyjscy żołnierze przed ukraińską bazą wojskową w miejscowości Perewalne

  AP Photo/Vadim Ghirda

  AP Photo/Vadim Ghirda

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • RIA Novosti

  Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z obecnym przewodniczącym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Poinformowały o tym służby prasowe Kremla. Komunikat nie podaje żadnych szczegółów, nie zawiera też informacji, czy doszło do jakichkolwiek uzgodnień bądź podjęcia decyzji.

  Wczoraj Burkhalter oświadczył, że zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie będzie nielegalne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • 24 Ukraińców, którzy odnieśli ciężkie obrażenia podczas protestów przeciwko prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi na Majdanie w Kijowie, przyleciało do Berlina. Poszkodowani będą leczeni w niemieckich szpitalach. Większość pacjentów ma rany postrzałowe. Są też osoby poparzone i wymagające pomocy okulisty. Część z nich została skierowana do największego niemieckiego szpitala - berlińskiego Charite, w którym od zeszłego piątku przebywa też była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Inni będą przetransportowani do klinik w Ulm i Koblencji.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Za włączeniem Krymu do Rosji w referendum 16 marca chcą głosować zapytani przez PAP mieszkańców krymskiego miasta Biełogorsk. Burmistrz zapowiada jednak, że jako ukraiński urzędnik państwowy i Tatar krymski najpewniej nie pójdzie na głosowanie.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Twitter Рэймонд Сэйнт

  Na Twitterze pojawiło się zdjęcie rosyjskich czołgów w rejonie miasta Biełgorod. Pojazdy sfotografowano 20 km od granicy z Ukrainą.

  Przypomnijmy, że sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij ostrzegał dziś: - Ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do odbicia możliwego ataku Rosji na północnych i wschodnich granicach, na tym odcinku granicy sytuacja jest krytyczna (to właśnie tam sfotografowano czołgi - przyp. red.).

  Parubij mówił też: - Siły armii rosyjskiej znajdują się zaledwie o kilka godzin od Kijowa. Nie mogę powiedzieć wiele, ale powiem, że nasze oddziały rozmieszczone są w taki sposób, by odbić atak z jakiegokolwiek kierunku.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Część umowy stow. Ukraina-UE już w przyszłym tygodniu? Merkel: To pierwszy etap działań

  Możliwie szybkie podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej, działania na rzecz utworzenia grupy kontaktowej z Rosją oraz pomoc dla Ukrainy - takie trzy etapy działań do opracowania wskazała w środę w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • VALENTYN OGIRENKO / REUTERS

  Ukraiński żołnierz patroluje granicę z Republiką Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • List poparcia rosyjskich artystów dla Putina. Znany reżyser Moguczij: Niczego nie podpisywałem!

  Ministerstwo kultury Rosji opublikowało na swojej stronie internetowej list poparcia dla działań Władimira Putina na Ukrainie. Podpisało się pod nim już ponad stu wybitnych rosyjskich aktorów, reżyserów, muzyków i malarzy. Fani się dziwią: „Nie mogę uwierzyć... Moguczij, Lungin... Coś tu nie gra, podpisywali, nie słysząc ostatniego akapitu, albo nie podpisywali wcale”.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • WOLFGANG RATTAY / REUTERS

  Tak wygląda natowski samolot AWACS, który wystartował z bady z niemieckim Geilenkirchen, by z powietrza śledzić ruchy rosyjskich wojsk na Krymie i przy ukraińskiej granicy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Historia porwania na Krymie: opowiadają krewni uwolnionych działaczy

  We wtorek, po dwóch dniach, wojskowi przebierańcy z Krymu uwolnili pięcioro dziennikarzy i działaczy porwanych przy wjeździe na półwysep. Teraz poznaliśmy szczegóły: uwięzionych bito, ale dobrze karmiono. Musieli też słuchać pogadanek o historii Krymu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ponad dwie trzecie (69,4 proc.) Ukraińców pozytywnie odnosi się do odsunięcia Wiktora Janukowycza ze stanowiska prezydenta, a 24,5 proc. - negatywnie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez prestiżowe ośrodki badawcze we współpracy z Ukraińską Akademią Nauk.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Tzw. druga faza sankcji - którą zdaniem Tuska i Merkel "należy rozważyć" - obejmuje sankcje wizowe oraz zamrożenie zagranicznych aktywów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • REUTERS/VASILY FEDOSENKO

  Łukaszenka popiera Putina i wpuszcza rosyjskie samoloty

  Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka po raz pierwszy od początku kryzysu ukraińskiego wyraźnie poparł Moskwę i poprosił o przysłanie dodatkowych 12-15 rosyjskich samolotów do patrolowania przestrzeni powietrznej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Twitter Paweł Kowal

  Gościem Parlamentu Europejskiego jest Petro Poroszenko, oligarcha i były szef dyplomacji Ukrainy, który od początku popierał Majdan. Poroszenko jest liderem prezydenckich sondaży przed wyborami zaplanowanymi na 25 maja, może liczyć na 21 proc. głosów. Drugi w sondażach jest lider partii UDAR, bokser Witalij Kliczko z poparciem na poziomie 14,5 proc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział, że w poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu spotka się w piątek w Londynie z szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem. - Zaoferujemy Ławrowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i świata, że znajdziemy drogę wyjścia - powiedział Kerry w Kongresie. - Zrobimy co trzeba, jeśli Rosja nie podejmie właściwych wyborów - zastrzegł, nie precyzując jednak, jakie działania ma na myśli.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że przyłączenie Krymu do Rosji będzie "niedopuszczalną aneksją" - poinformował Pałac Elizejski. Hollande powiedział też, że rosyjski prezydent musi zrobić wszystko, aby zapobiec przyłączeniu Krymu do Rosji. - Prezydent przypomniał (Putinowi), że przygotowywane właśnie - w nieprzejrzysty sposób - referendum na Krymie, które ma się odbyć 16 marca, jest pozbawione podstaw prawnych - głosi komunikat prasowy. - Prezydent podkreślił, że jest wciąż czas na to, by uniknąć bezcelowej i niebezpiecznej konfrontacji - poinformował Pałac Elizejski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Krym jest już stracony - powiedział na antenie TVN24 prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Agenci FBI i amerykańskiej skarbówki przylecieli do Kijowa, by pomóc tymczasowym władzom Ukrainy wykryć nadużycia finansowe ekipy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Jak pisze "Voice of America", agenci mają też pomóc Ukraińcom odzyskać "miliardy dolarów, które zaginęły w czasie rządów reżimu Janukowycza".

  Nowe ukraińskie władze podają, że w ciągu ostatnich trzech lat z państwowych kont wyparowało nawet 70 miliardów dolarów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Szefowa niezależnej rosyjskiej agencji informacyjnej Lenta.ru została zwolniona za opublikowanie w serwisie wywiadu z jednym z liderów nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji "Prawy Sektor". Materiał nosił tytuł "Nie jesteśmy uzbrojeni". Galina Timchenko szefowała agencji od 2004 r. Jak piszą na Twitterze zagraniczni korespondenci w Moskwie, zastąpił ja "prokremlowski redaktor".

  Dziennikarze portalu w specjalnym oświadczeniu napisali, że zmiana szefostwa Lenta.ru to wynik interwencji Kremla.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjski ambasador w Polsce Aleksandr Aleksiejew przestrzegał w Polsat News przed straszeniem Rosji. - Chciałbym ostrzec chętnych do mówienia z Rosją głosem zagrożeń czy sankcji. Rosja jest wielkim krajem i może zapewnić sobie swoje interesy narodowe. Nasz system gospodarczy jest tak zbudowany, żeby jak najmniej zależeć od wpływów z zewnątrz. Jestem absolutnie przekonany, że wszelkie sankcje, wszelkie zagrożenia są kontrproduktywne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Musimy rozważyć drugi etap możliwych sankcji - powiedziała Angela Merkel.

  Fot. TVP Info

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Ambasador Rosji w Polsce Aleksandr Aleksiejew był gościem telewizji Polsat News. Mówił m.in. o zwiększeniu liczby żołnierzy rosyjskich przy wschodniej granicy Ukrainy. - Nie jestem przekonany, że to jest fakt. Wydaje mi się, że jest to próba odciągnięcia uwagi i próba przedstawienia Rosji jako strony konfliktu. Chcę z całą pewnością podkreślić, że chodzi tutaj nie o sprawy między Rosją a Ukrainą, tylko o problemy wewnętrzne Ukrainy, które były uwarunkowane tym przewrotem, który miał miejsce w Kijowie i który - zdaniem strony rosyjskiej - jest zupełnie bezprawny - mówił Aleksiejew.

  Ambasador odniósł się też do słów Władimira Putina o tym, że w Polsce i na Litwie szkolono ukraińskich strzelców z Majdanu. - Kiedy mówi prezydent Federacji Rosyjskiej, to zwykle dysponuje ścisłą informacją. Dlatego jestem przekonany, że nie były to przypadkowo wypowiedziane słowa. Ludzie, którzy walczyli przeciwko legalnym siłom porządkowym, zostali znakomicie wyszkoleni i uzbrojeni, i mieli wszystko niezbędne, żeby realnie przeciwstawiać się tym siłom specjalnym milicji na Ukrainie - stwierdził Aleksandr Aleksiejew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Merkel potwierdza słowa Tuska: Chcemy jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • PILNE

  Trwa wspólna konferencja prasowa Donalda Tuska i Angeli Merkel. – Jedność postępowania to warunek jakiegokolwiek sukcesu. We wszystkich kluczowych kwestiach mamy wspólną (z Merkel – red.) opinię – powiedział Tusk. - Podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą powinno nastąpić na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu - zapowiedział.

  Posiedzenie zaplanowano na 20 i 21 marca.

  TVP Info

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • THOMAS PETER REUTERS

  - Bardzo poważnie traktujemy ryzyko finansowe i gospodarcze związane z sytuacją nie tylko na Krymie, ale i w całej Ukrainie, uważamy jednak, że ekonomiczne i finansowe skutki są pod kontrolą i będzie można je opanować - powiedział niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

  Przedstawiciele niemieckich firm obawiają się, że ewentualne sankcje wobec Rosji zakłócą kontakty gospodarcze, co odbije się negatywnie na kondycji przedsiębiorstw. Podobne obawy zgłaszali wcześniej amerykańscy przemysłowcy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Krym poczynił już przygotowania na wypadek podjęcia przez władze w Kijowie takich działań jak wstrzymanie dostaw towarów, surowców i prądu na półwysep - oświadczył na konferencji prasowej w Symferopolu wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. - Przy pomocy Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych szykujemy rezerwy artykułów spożywczych na wypadek nieodpowiedniej reakcji Kijowa i zamknięcia kanałów dostaw towarów. Nie będzie to dla nas nieprzyjemna niespodzianka - powiedział wicepremier.

  Jak przypomniał, produkcja energii elektrycznej na samym Krymie nie wystarcza, żeby całkowicie zapewnić dostawy prądu wszystkim przedsiębiorstwom i mieszkańcom na półwyspie. - Szykujemy ponad 200 mobilnych generatorów na diesel, które pozwolą przeprowadzić referendum i zagwarantują pracę komisjom wyborczym oraz dostawy do wszystkich socjalnie ważnych obiektów republiki - zapowiedział. - W razie podjęcia przez spółkę Ukrenergo tak barbarzyńskiej decyzji, jak przerwanie dostaw prądu, będziemy przez krótki czas całkowicie zaopatrzeni w energię dzięki tym mobilnym generatorom. Oprócz tego rozpatrywana jest możliwość zwiększenia mocy działających elektrowni oraz budowy elektrowni parowo-gazowej na Półwyspie Kerczeńskim - oświadczył Temirgalijew.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Sikorski w BBC: Dla Europy nadeszła godzina prawdy

  - Rosjanie słono zapłacą za wkroczenie na Krym. Tylko Putin może sprawić, że ten konflikt uda się rozwiązać bez jednego strzału - przekonywał szef MSZ Radosław Sikorski w programie BBC „HARDTalk".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • MSW wydało komunikat o leczeniu w Polsce Ukraińców rannych podczas starć na kijowskim Majdanie: z pomocy medycznej zorganizowanej przez polski rząd skorzystało 121 osób, w szpitalach nadal przebywa 59 Ukraińców, koszty pomocy medycznej są szacowane na ok. 780 tys. zł, pieniądze pochodzą z rezerwy budżetowej państwa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Światowe agencje podają, że przywódcy państw należących do grupy G7 zaapelowali do Rosji, aby wstrzymała wszelkie działania w sprawie zmiany statusu Krymu, w tym w sprawie referendum. Zagrozili też dalszymi krokami, jeśli Moskwa dokona aneksji ukraińskiego półwyspu.

  We wspólnym oświadczeniu przywódcy państw grupy G7 napisali też, że nie będą uznawać wyników krymskiego referendum, bowiem narusza ono konstytucję Ukrainy.

  W skład grupy G7, która zrzesza najbardziej uprzemysłowione kraje świata, wchodzą: Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy. Te państwa wraz z Rosją tworzą grupę G8.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • W sieci pojawiło się nagranie z wyprowadzki Janukowycza z podkijowskiej rezydencji. Na materiale widać, jak ekipa pakuje m.in. obrazy byłego prezydenta. W pewnym momencie(13'45) można dostrzec też samego Janukowycza.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Nosach Vitaliy / EAST NEWS

  - Ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do odbicia możliwego ataku Rosji na północnych i wschodnich granicach, na tym odcinku granicy sytuacja jest krytyczna - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. - Siły armii rosyjskiej znajdują się zaledwie o kilka godzin marszu od Kijowa. Nie mogę powiedzieć wiele, ale powiem, że nasze oddziały rozmieszczone są w taki sposób, by odbić atak z jakiegokolwiek kierunku. Nasza milicja z pomocą wojsk wewnętrznych MSW i innych oddziałów kontroluje administracje obwodowe, które miały być celem ataków i uporządkowała sytuację na wschodzie i południu Ukrainy - dodał.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Lipiński: Rosja liczy się tylko z twardymi

  - Gdy przywódcy opozycji przedstawiali wyniki rozmów z Janukowyczem, zewsząd słychać było gwizdy, okrzyki: "Zdrajcy". Przez kordon ochroniarzy przedarł się jakiś mężczyzna i z nożem w ręku rzucił się w stronę Jaceniuka, dzisiejszego premiera. Na szczęście został zatrzymany przez ochronę - opowiada Adam Lipiński.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Relację na żywo możesz śledzić również na swoim telefonie. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! na Androida | Windows Phone | iOS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Przywódcy państw należących do grupy G7 zaapelowali do Rosji, aby wstrzymała wszelkie działania w sprawie zmiany statusu Krymu, w tym w sprawie referendum. Zagrożono dalszymi krokami, jeśli Moskwa dokona aneksji tego należącego do Ukrainy półwyspu.

  Szefowie państw G7 we wspólnym oświadczeniu wezwali Rosję, aby wstrzymała przygotowania do niedzielnego referendum w sprawie niepodległości Krymu, którego wyniki mogą spowodować w dalszej kolejności przyłączenie półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Jeśli niedzielne głosowanie dojdzie do skutku, kraje G7 nie uznają jego wyników, ponieważ plebiscyt narusza konstytucję Ukrainy - podkreślono, cytuje PAP.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Prezydent Komorowski dla Radia ZET: "Polska mówi: absolutnie nie uznamy zmian terytorialnych z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Nie uznamy oderwania Krymu od Ukrainy".

  AG

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Trwający na Ukrainie kryzys wywołała decyzja poprzednich władz tego kraju o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - ocenił unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński.

  Dyplomata zaapelował do nowej ekipy rządzącej o opracowanie długookresowej strategii rozwoju państwa oraz odejście od personalizacji w polityce, co oznacza rezygnację z partii typu wodzowskiego na rzecz partii o jasnych programach politycznych. - Widzimy dzisiaj, w jaki sposób rezygnacja z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE wpłynęła na suwerenność kraju. Jest to cena, którą Ukraina płaci za brak działań ze strony poprzedniego rządu i poprzedniego prezydenta - powiedział Tombiński podczas dyskusji, która cytuje PAP. "Okno możliwości: czego UE oczekuje od Ukrainy i czego Ukraina oczekuje od UE".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • W Warszawie trwa spotkanie Merkel-Tusk.

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Europoseł Paweł Kowal z Polski Razem.

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Bruksela wstrzymuje Gazprom. Brak zgody na monopol karą za Krym

  Po rosyjskiej agresji na Krym Komisja Europejska wprowadziła miękkie sankcje wobec Gazpromu. Bruksela odłożyła rozpatrywanie wniosków o zwolnienie koncernu z antymonopolowych przepisów Unii Europejskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - W przypadku wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej, prawa Tatarów krymskich będą zagwarantowane - zapowiedział przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin. - Jeśli mieszkańcy Krymu podczas wolnego i demokratycznego referendum podejmą decyzję o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej i dojdzie do historycznego wydarzenia, jakim jest ponowne zjednoczenie Krymu z Rosją, to deputowani Dumy Państwowej podtrzymają i potwierdzą gwarancje dla narodu krymskiego - podkreślił.

  Naryszkin zwrócił uwagę, że na los Tatarów krymskich miało wpływ wiele ciężkich doświadczeń "i obecnie pojawiają się możliwości zabezpieczenia drogą demokratyczną, równorzędnie z innymi narodami Krymu, pokoju między narodowościami, zgody, realizacji ekonomicznych, społecznych, politycznych praw Tatarów krymskich".

  Autonomiczną Republikę Krymu w składzie Ukrainy zamieszkuje prawie 2 mln ludzi, z czego około 300 tysięcy to Tatarzy.

  Tatarzy mają fatalne doświadczenia związane z Rosją - w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą w trakcie II wojny światowej Stalin w 1944 roku podjął decyzję o wysiedleniu Tatarów z Krymu. Z informacji radzieckich wynika, że w trakcie tej operacji wywieziono w głąb państwa 191 tys. ludzi narodowości tatarskiej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Andrij Parubij, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO): Władze Rosji poprzez swoje grupy wpływu robią wszystko, żeby zakłócić wybory prezydenckie na Ukrainie 25 maja. Według Parubija właśnie dlatego RNBO nie wprowadziło stanu wyjątkowego, który spowodowałby wstrzymanie kampanii wyborczej. Te wybory wyłonią bowiem na Ukrainie władzę, której Rosja nie będzie mogła odmówić legalności.

  Pytany, jak będą wyglądać te wybory na Krymie, Parubij odpowiedział, że "sytuacja jest dynamiczna i trudno prognozować. Ukraińskie państwo pragnie zapewnić warunki, w których wybory będą uczciwe na całej Ukrainie", cytuje Ukraińska Prawda.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • A tymczasem dobranocka z rosyjskiej telewizji. Piesek Filia idzie służyć w armii. - Mołodiec Filia! - zachwala prowadząca program. I wyjaśnia, czym zajmują się dzielni żołnierze. Jak się okazuje, piesek chce zostać pogranicznikiem. Pani chwali i mówi, że psy od dawna pomagają żołnierzom broniącym granic.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Władze Krymu wkrótce przystąpią do nacjonalizowania ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terytorium półwyspu. Prywatnych firm te działania nie obejmą - poinformował w środę wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. - Własność firm państwowych, w tym eksploatujących zasoby, takich jak Czornomornaftohaz, czy Ukrzałyznycia (koleje) oraz niektóre państwowe ośrodki zdrowia przejdą już w najbliższym czasie na własność (Autonomicznej) Republiki Krymu - powiedział Temirgalijew, cytowany przez agencję Interfax.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjski, nacjonalistyczny gang motocyklowy "wspiera" Rosję na Krymie.

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Dziennikarz telewizji Al Jazeera English Barnaby Phillips cytuje na Twitterze właściciela hotelu z Jałty: "To katastrofa, wszyscy odwołują rezerwacje, musiałem zwolnic 60 proc. spośród moich pracowników".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • NEIL HALL / Reuters

  Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chciałby, aby częścią reakcji UE na ewentualną aneksję Krymu przez Rosję było wprowadzenie zakazów podróżowania dla "czołowych rosyjskich deputowanych".

  - Będziemy naciskać na to, by te zakazy wizowe obejmowały niektórych czołowych rosyjskich posłów - powiedział Camerona dziennikarzom w samolocie do Tel Awiwu, gdzie udał się na wizytę. - Wczoraj w Londynie odbyliśmy spotkanie z partnerami w tej sprawie i przedstawiliśmy tę propozycję. Te zakazy powinny obejmować osoby, które zabiegały o niedopuszczalne działania, jakie zostały podjęte.

  Do wprowadzenia takiego zakazu konieczne jest porozumienie polityczne między 28 krajami członkowskimi UE.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Polski akcent na plakacie na Majdanie. "Solidarni z Ukraina".

  AP Photo/David Azia

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • JONATHAN ERNST / REUTERS]

  "Wśród przedstawicieli administracji prezydenta USA Baracka Obamy trwa debata o sankcjach wobec Rosji za jej interwencję na Krymie. Nie chodzi o to, czy ukarać Rosję, ale kiedy i jak surowo" - pisze w środę "New York Times", powołując się na doradców Obamy. Uważają oni, że prezydencka administracja dysponuje środkami, by poprzez sankcje "bardzo zaszkodzić rosyjskiej gospodarce".

  Jednak część przedstawicieli administracji, zwłaszcza doradcy ekonomiczni, z rezerwą podchodzą do pomysłu wprowadzenia najbardziej rujnujących sankcji. Twierdzą oni, że takie środki mogłyby zrazić amerykańskich sojuszników do USA i zapoczątkować "niebezpieczny cykl działań odwetowych". Presję na Biały Dom wywierają też amerykańskie przedsiębiorstwa, które obawiają się, że przez jednostronne amerykańskie sankcje staną się celem ataku Kremla.

  "NYT" podaje, powołując się na obecnych i byłych przedstawicieli administracji, że najgorętszymi orędownikami stanowczych działań wobec Rosji są: asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland oraz ambasador USA na Ukrainie Geoffrey R. Pyatt. Przeciwni im są: sekretarz skarbu Jack Lew, przedstawiciel Obamy ds. handlu Michael Froman oraz doradczyni prezydenta ds. międzynarodowych stosunków gospodarczych Caroline Atkinson.

  Sprawę komplikuje fakt, że przygotowanie sankcji finansowych trwa. Władze amerykańskie muszą być w stanie zebrać dowody na wrogie działania Rosji, które w razie potrzeby sprawdzą się w sądzie, kiedy już USA zamrożą rosyjskie aktywa.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Moskwa czuje się odpowiedzialna za ochronę wszystkich Rosjan, bez względu na to, gdzie żyją. To usprawiedliwienie interwencji na Krymie niepokoi ludzi w innych postsowieckich państwach, pisze Deutsche Welle.

  Na płocie ukraińskiej ambasady w Rydze wiszą kwiaty. Zawiesili je łotewscy demonstranci w proteście przeciwko rosyjskiej interwencji na Krymie. Wielu Łotyszy jest zaniepokojonych sytuacją na Ukrainie. - Nam również w 1991 roku zagrażały sowieckie czołgi - przypomina jedna z demonstrantek próby Rosji zapobieżenia niepodległości Łotwy po upadku ZSRR.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Wczoraj była Gruzja, dzisiaj jest Ukraina. Panie Barroso nie byłoby zuchwałości Putina, gdyby nie naiwność Unii Europejskiej. Miliardy na gazociąg północny i południowy to są miliardy euro na ominięcie Ukrainy i Polski po to, żeby uzależnić je od Rosji i uczynić jeszcze łatwiejszymi ofiarami Putina - mówi w Parlamencie Europejskim Jacek Kurski.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • "Głos pokoju" - plakaty dla Ukrainy [GALERIA ZDJĘĆ]

  Graficy z całego świata odpowiedzieli na wezwanie młodych ukraińskich projektantów. W ramach akcji "Głos pokoju" powstały dziesiątki plakatów, które od dziś można oglądać na Majdanie, a także w internecie. Wśród nich są projekty polskich twórców

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Dwa natowskie samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS wystartowały z baz w Niemczech i Wielkiej Brytanii w środę w celu przeprowadzenia lotów nad Polską i Rumunią - poinformował Sojusz. Samoloty mają monitorować kryzys na Ukrainie.

  Maszyny nie opuszczą przestrzeni powietrznej NATO, aby nie naruszyć przestrzeni Ukrainy lub Rosji - poinformował rzecznik NATO Jay Janzen. Dodał, że jeden z samolotów już wczoraj realizował misję rozpoznawczą nad Rumunią i planowanych jest więcej lotów. Samoloty mogą obserwować obszar o powierzchni ponad 300 tys. kilometrów kwadratowych i przede wszystkim będą nadzorować działalność w powietrzu i na morzu - powiedział rzecznik, cytowany przez PAP.

  Tomasz Kaminski / AG

  Samoloty AWACS - oczy i uszy NATO

  Zasięg ich radaru wynosi ok. 400 kilometrów, a obszar, który może śledzić, pokrywa się mniej więcej z terytorium Polski

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Relację na żywo możesz śledzić również na swoim telefonie. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! na Androida | Windows Phone | iOS

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

  - W przyszłym tygodniu UE podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą - powiedział europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski podczas debaty europarlamentu w Strasburgu na temat rosyjskiej inwazji na Półwysep Krymski. - Uznajemy jako UE europejskie aspiracje Ukrainy i perspektywę europejską.

  Decyzja o podpisaniu politycznej części umowy UE-Ukrainą jeszcze przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi w tym kraju - zaplanowanymi na 25 maja - zapadła podczas nadzwyczajnego spotkania szefów państw i rządów UE w ubiegłym tygodniu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Emocje w Kaliningradzie. „Czy Gdańsk jest niebezpieczny dla Rosjan?”

  Na portalu informacyjnym kaliningrad.ru można przeczytać o ulotkowej akcji gdańskich Ukraińców i ich polskich przyjaciół. Portal przytacza zresztą relację „Wyborczej”, pisząc, że rozdano ponad tysiąc ulotek, wszystko odbyło się spokojnie, a Rosjanie z zainteresowaniem odnieśli się do wręczanych im materiałów.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij poinformował, że na granicy zatrzymano już 4 tys. Rosjan, którzy próbowali wjechać na Ukrainę. - Nie byli to jednak zwykli obywatele, ale prowokatorzy, członkowie oddziałów specjalnych - powiedział.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • NATO chce powiększyć swoje wpływy w Europie Wschodniej i Południowej. - Gruzja już we wrześniu może otrzymać od NATO plan działań prowadzących do członkostwa w Sojuszu - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w kwaterze Sojuszu Północnoatlantyckiego i Departamencie Stanu USA.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • YVES HERMAN / REUTERS

  - Sytuacja na Ukrainie jest testem jedności Unii Europejskiej - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas debaty europarlamentu w Strasburgu na temat rosyjskiej inwazji na Półwysep Krymski. - Rozwój wydarzeń będzie mieć wielki wpływ na geopolityczną konfigurację naszego kontynentu w najbliższych latach. To co wydarzyło się na Krymie jest bezprecedensowym i niemożliwym do zaakceptowania przykładem interwencji jednego kraju na terytorium drugiego - zaznaczył.

  Barroso zaapelował o pokojowe rozwiązanie kryzysu, zgodne z prawem międzynarodowym, aby zapobiec ponownemu rozlewowi krwi na Ukrainie. Poinformował też, że pierwsza transza unijnej pomocy - 1 mld euro - trafi na Ukrainę już 19 marca. Łącznie UE przekaże Ukraińcom 11 mld euro.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • DAVID MDZINARISHVILI / REUTERS]

  - Rosyjska armia wciąż koncentruje się na wschodniej granicy Ukrainy, a liczba jej żołnierzy wzrasta - oświadczył wicepremier Ukrainy Witalij Jarema. - Siły zbrojne Ukrainy są postawione w stan gotowości bojowej.

  Wicepremier podkreślił, że ukraińscy wojskowi nie ulegają prowokacjom i normalnie wypełniają zadania.

  - Żadna z prowokacji Rosjan nie spotkała się z odpowiedzią Ukraińców. Kiedy nasi przeciwnicy zobaczyli, że ich plany nie są realizowane, zaczęli angażować najemników i agitatorów, by ci rozpalali sytuację od wewnątrz - zaznaczył Jarema, mówiąc o prorosyjskich demonstracjach we wschodnich i południowych regionach Ukrainy.

  Minister obrony Ihor Teniuch poinformował z kolei o rotacji żołnierzy Rosji na Krymie. Powód? Obawa Kremla przed zbytnim zbliżeniem żołnierzy Federacji Rosyjskiej z ludnością miejscową. Teniuch powiedział, że na Krym przywożeni są żołnierze z oddziałów specjalnych z Czeczenii.

  MSZ Ukrainy oceniło we wtorek, że Rosja ma na zajętym przez nią Krymie prawie 19 tysięcy wojskowych. 11,4 tys. to żołnierze Floty Czarnomorskiej, pozostali zaś służą w jednostkach stacjonujących na stałe na terytorium rosyjskim.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Poranek. Jedna z ulic Symferopola.

  Twitter

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Ja naprawdę nie wiem, co się tam dzieje - powiedział prezydent Janukowycz, gdy szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zasiedli z nim do negocjacji. Sikorski zaczął twardo: - Pan musi ustąpić ze stanowiska. Możemy negocjować czas, kiedy to nastąpi.

  Jak Sikorski negocjował w Kijowie

  Dyplomaci opowiadają, co się działo, nim padły słynne słowa do Rady Majdanu: „Jeśli nie podpiszecie, wszyscy zginiecie”

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Jose Barroso zapowiedział 1,6 miliarda euro niezwłocznej pomocy finansowej dla Ukrainy. Przewodniczący Komisji Europejskiej przemawia w Parlamencie Europejskim, jutro odbędzie się tam głosowanie nad specjalna rezolucją dotycząca Ukrainy.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w rejonie Chersonia grupę wywiadowców rosyjskiej armii - podaje „Ukraińska Prawda”, powołując się na informacje opublikowane na stronie internetowej SBU. Do zatrzymania doszło dziś w nocy.

  - Celem tej grupy było zbadanie sytuacji operacyjnej, zebranie danych o rozmieszczeniu ukraińskich jednostek i ocena stopnia ich gotowości - podaje SBU. wywiadowcy mieli też zlokalizować punkty wojsk przygranicznych.

  - Dowódcą grupy jest urodzony w 1981 roku obywatel Federacji Rosyjskiej, oficer wywiadu wojskowego. Nielegalnie posługiwał się paszportem ukraińskim wystawionym na nazwisko Jewhen Arbuzow - informuje SBU.

  Przypomnijmy, że ostatnio w Doniecku także zatrzymano pracownika rosyjskiego wywiadu wojskowego.

  SBU: są dowody działań rosyjskiego wywiadu na Ukrainie. „Mamy rosyjskiego szpiega”

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dysponuje dowodami, że w prowokacjach przeciwko ukraińskiej państwowości na terytorium tego kraju zaangażowany jest rosyjski wywiad wojskowy GRU. Ukraińskie władze twierdzą też, że zatrzymały rosyjskiego szpiega.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Kongres USA potępia Rosję. „Naruszyła niepodległość Ukrainy”

  Na dzień przed wizytą szefa ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka w USA i jego spotkaniem z prezydentem Barackiem Obamą Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie. Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej naruszyły niepodległość Ukrainy - tak brzmi przekaz Waszyngtonu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjskie ministerstwo obrony uważa Krym za najspokojniejszy i najbardziej stabilny region na Ukrainie - podaje agencja Unian.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Doniecka Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała informację, że Rosja zamierza nielegalnie przerzucać do regionu grupy dywersyjne.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Popularny rosyjski serwis Lenta.ru otrzymał ostrzeżenie od Roskomnadzoru - organu kontrolującego media - za publikację wywiadu z jednym z liderów skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji Prawy Sektor”. Roskomnadzor ma zbadać, czy w wywiadzie i innych materiałach o tej organizacji nie znalazły się „instrukcje mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Na Krymie rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych - podaje agencja UNIAN. To efekt droższego paliwa i częściowej blokady Krymu przez rosyjskie wojska i oddziały samoobrony. Rośnie też popyt, bo mieszkańcy, obawiając się wojny, zaczynają robić zapasy. Ze sklepów znikają cukier, konserwy rybne, kasza, sól i ziemniaki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Rosyjskie wojsko postawiło ultimatom żołnierzom z jednostki w Bachczysaraju - informuje ukraiński MON. Według niego rano na teren jednostki weszło 20 żołnierzy. Na czele grupy stoi „major z planety Ziemia” - tak przedstawił się dowodzący oficer.

  Rosjanie oczekują, że dziś żołnierze złożą przysięgę wierności narodowi Krymu lub opuszczą teren jednostki.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Donald Tusk uważa, że gdyby kraje Unii zdecydowały się wspólnie kupować od Rosji gaz, a dopiero potem dzielić surowiec między siebie, to nikt, także Moskwa, nie mógłby lekceważyć takiego klienta.

  Tusk podkreślił również, że dzięki terminalowi naftowemu w Gdańsku, Polska może w całości przestawić się na korzystanie z ropy naftowej, która będzie płynęła do nas morzem. - Ta dywersyfikacja możliwości dostaw gazu i ropy sprawiła, że nie musimy ulegać żadnemu szantażowi - zapewnił premier.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Premier Krymu Siergiej Aksjonow zapowiedział, że w dniu referendum (16 marca) przestrzeń powietrzna nad Krymem będzie zamknięta "ze względów bezpieczeństwa". Informację podają ukraińskie media, powołując się na profil polityka na Twitterze.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Władze Krymu zapowiedziały jak najszybszą nacjonalizację ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terenie autonomicznej republiki - podaje agencja Interfax powołując się na pierwszego wicepremiera Rustama Tiemirgalijewa.

  - Niektóre przedsiębiorstwa takie jak Czernomornieftgaz i część ośrodków zdrowia staną się własnością Republiki Krymu już w najbliższym czasie - zapowiada wicepremier. Zaznaczył, że ukraińskie firmy prywatne zarejestrowane i działające na Krymie będą pracować tak, jak wcześniej.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Krym jest tylko jednym z celów pośrednich. Jego celem strategicznym jest dezintegracja Ukrainy i pokazanie światu, że Rosja jest mocarstwo. Putin umacnia też swoją pozycję w Rosji, żeby zapewnić sukcesję władzy swojej frakcji. Wszystko po to, by nowa władza nie pozbawiła jego i jego ludzi ogromnego majątku, jaki posiadają - ocenił w Radiu Zet generał Waldemar Skrzypczak.

  - Z kolei Ukraina wydaje się przyjmować aneksję Krymu. Teraz celem strategicznym jest utrzymanie Ukrainy bez Krymu. Chodzi przede wszystkim o zachowanie bogatej, wschodniej części - uważa. Zaznaczył, że możliwe jest też odzyskanie Krymu politycznie, „jeśli się bardzo mocno przyciśnie Putina”. - Po reakcjach Europy Zachodniej widać, że nikt nie jest tym zainteresowany, bo zbyt dużo interesów Europę z Rosją - podsumował Skrzypczak.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Sąd Rejonowy w Moskwie w wydał zaocznie nakaz aresztowania Dmytra Jarosza, lidera skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor. O zastosowanie wobec Jarosza takiego środka zapobiegawczego wystąpił Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który wszczął przeciwko niemu śledztwo, oskarżając go o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji.

  Wcześniej Komitet Śledczy FR wysłał międzynarodowy list gończy za przywódcą Prawego Sektora. Prokuratura Generalna Ukrainy oświadczyła już, że nie widzi podstaw do zatrzymania i wydania tego ukraińskiego obywatela obcemu państwu.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • fot. facebook.com/NEWVOICEofPEACE

  Artyści z całego świata zamieszczają na Facebooku grafiki wyrażające ich poparcie dla Ukrainy. Na zdjęciu projekt Erin Wright.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Krymscy Tatarzy obawiają się czystek etnicznych na Krymie po rosyjskiej interwencji - podaje 5.ua

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Prezydent Putin i władze rosyjskie postanowiły agresywnymi metodami wziąć nadzór na Krymie i będą na krótka metę prawdopodobnie skuteczni. Ukraina nie będzie szła na konfrontację zbrojną w celu odbicia Krymu i rozumiem to stanowisko - mówił w 1 Programie Polskiego Radia premier Donald Tusk.

  - W tej konfrontacji prawdopodobnie Ukraina nie miałaby realnych szans. Świat dziś nie chce żadnego konfliktu zbrojnego. Ważne, by Ukraina nie dała się sprowokować - stwierdził. - Jestem przekonany, że istnieje mądra choć mało efektowna strategia, która pozwoli uniknąć konfliktu zbrojnego a jednocześnie nie dziś, alej jutro czy pojutrze skłoni czy wręcz zmusi Rosję do respektowania umów międzynarodowych, poszanowania integralności Ukrainy i szanowania także innych partnerów - ocenił Donald Tusk.

  fot. KPRM

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Dziś także nie polecą samoloty na trasie Kijów - Symferopol - podaje telewizja 5.ua.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Szef OBWE: Referendum na Krymie będzie nielegalne

  Zaplanowane na niedzielę na Krymie referendum będzie nielegalne - oświadczył we wtorek obecny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Według twitterowego konta Euromajdanu z ostatniego sondażu wynika, że tylko 12 proc. Ukraińców chce przyłączenia ich kraju do Rosji. Etnicznych Rosjan na Ukrainie jest ok. 20 proc.

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • - Ukraińska armia nie będzie interweniowała na Krymie, by zapobiec aneksji półwyspu przez Rosję - powiedział w wywiadzie dla francuskiej agencji AFP pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Ołeksandr Turczynów podkreślił, że armia nie zaangażuje się na Krymie, gdyż chce skoncentrować swój potencjał na obronie wschodniej granicy państwa.

  O zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie powiedział, że to "farsa". - To, co nazywają referendum, odbędzie się nie na Krymie, lecz w kremlowskich gabinetach - stwierdził Turczynow i wyraził przekonanie, że większość mieszkańców Krymu zdecyduje się na bojkot "tej prowokacji".

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
 • Dzień dobry. Dziś dzieje się sporo w związku z kryzysem na Ukrainie:

  - Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk składa wizytę w USA. Z prezydentem Barackiem Obamą będzie rozmawiał o sytuacji po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie

  - W Parlamencie Europejskim przed południem debata na temat agresji Rosji wobec Ukrainy; głosowanie nad rezolucją - jutro.

  - W Warszawie sytuacja na Ukrainie będzie przedmiotem konsultacji w Warszawie szefów rządów Polski i Niemiec, Donalda Tuska i Angeli Merkel.

  - Na Morzu Czarnym mają się rozpocząć manewry okrętów wojennych USA, Rumunii i Bułgarii. Ćwiczenia zostały zaplanowane w 2013 roku

  wiadomosci.gazeta.pl
  Kolejny dzień kryzysu na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]