Zakończyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Laskach. Zamykamy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Zakończyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Laskach. Zamykamy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Tłum na cmentarzu w Laskach żegna Tadeusza Mazowieckiego.
fot. screen TVP Info
Syn Tadeusza Mazowieckiego przemawia podczas pogrzebu.
fot. screen TVP Info
Syn Tadeusza Mazowieckiego przyjmuje kondolencje od pary prezydenckiej
fot. screen TVP Info
Trumna została złożona w grobie.
Wojsko żegna Tadeusza Mazowieckiego salwą honorową.
Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego za chwile zostanie złożona w grobie. Żołnierze zdejmują z trumny flagę narodową.
fot. screen TVP Info
fot. screen TVP Info
Prezydent Bronisław Komorowski przekazuje flagę, którą przykryta była trumna, synowi Tadeusza Mazowieckiego.
Tłum zgromadził się przy grobie, w którym zostanie złożona trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego. Trwają modlitwy.
fot. screnn TVP Info
Wojsko oddaje hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu. Podczas pogrzebu odśpiewano też hymn narodowy.
fot. screen TVP Info
Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego
fot. screen TVP Info
fot. screen TVP Info
Grób na cmentarzu w Laskach, w którym będzie złożona trumna z ciałem Mazowieckiego, obłożony jest kamieniami, nie ma na nim płyty, rosną kwiaty. Nad mogiłą znajduje się duży krzyż z nieciosanego brzozowego drewna.
fot. screen TVP Info
fot. screen TVP Info
Kondukt pogrzebowy.
fot. screen TVP Info
Politycy na pogrzebie Tadeusza Mazowieckiego.
Były premier Tadeusz Mazowiecki spocznie na małym, leśnym cmentarzu, na terenie Zakładu dla Niewidomych. Na tym samym cmentarzu pochowana jest także jego żona Ewa.
Tadeusz Mazowiecki z Laskami związany był od lat, miał tu przyjaciół. Laski to nie tylko zakład dla dzieci niewidomych, to także ważny ośrodek katolickiej inteligencji skupionej przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W czasach PRL schronienie znajdowali tu opozycjoniści prześladowani przez komunistyczne władze.
To także ośrodek, który przyciągał pisarzy i publicystów. Bywali tu m.in. Zbigniew Herbert, Ewa Szelburg-Zarembina, ks. Jan Twardowski. Z Laskami również byli związani m.in.: Antoni Słonimski, Jerzy Liebert, Jerzy Zawieyski, Stanisław Stomma, Zygmunt Kubiak, Marian Brandys. Pod redakcją Tadeusza Mazowieckiego powstała praca zbiorowa "Ludzie Lasek".
fot. screen TVP Info
Grób, w którym zostanie pochowany Tadeusz Mazowiecki.
fot. screen TVP Info
fot. screen TVP Info
Msza żałobna w kaplicy w Laskch
Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została wprowadzona do kaplicy przy cmentarzu w Laskach.
Kondukt przejedzie ulicami: Świętojańską, Zapiecek, Piekarską, Podwale, Kilińskiego, Długą, Miodową, Bonifraterską, Konwiktorską, Zakroczymską, Wenedów, Wisłostradą do Łomianek, Wiślaną, Kampinoską, Trenów, Estrady, 3 Maja, Poznańską, Sokołowskiego, Brzozową do cmentarza przy Ośrodku dla Niewidomych.
Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Laskach rozpoczną się ok. godz. 14.30 i odbędą się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
Tadeusz Mazowiecki spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa. Przewidziany jest ceremoniał wojskowy, m.in. salwa honorowa.
fot. screen TVP 1
Tłumy wokół trumny Tadeusza Mazowieckiego.
fot. screen TVP 1
Kondukt pogrzebowy
fot. screen TVP 1
Kondukt pogrzebowy z trumną Tadeusza Mazowieckiego.
Orszak żałobny wychodzi z archikatedry. Zgromadzony przed kościołem tłum klaszcze.
Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński na mszy żałobnej
fot. screen TVP 1
Rodzina Tadeusza Mazowieckiego
fot. screen TVP 1
Wnuczka Tadeusza Mazowieckiego żegna Go w imieniu wszystkich Jego wnuków
Papież Franciszek łączy się w bólu i nadziei z osobami żegnającymi Tadeusza Mazowieckiego i przekazuje swoje błogosławieństwo.
Bronisław Komorowski żegna Tadeusza Mazowieckiego.
"Żegnam Cię Tadeuszu w imieniu całego państwa. Żegnam Cię w imieniu wielu osób, które miały szansę spotkać się z Tobą. Tych, którzy mieli możliwość uczyć się twojej mądrej odwagi i Twoich prostych, ale jakże wymagających i trudnych zasad.
Że trzeba nie szukać wrogów, ale chętnych do wspólnej pracy na rzecz ojczyzny. Że społeczeństwu potrzebne sa autorytety, a nie mentorzy. Że władze sprawuje się po to, by podejmować nawet najtrudniejsze decyzje, jeśli tego wymaga przyszłość kraju i przyszłość narodu. Że w polityce można być i przyzwoitym, i skutecznym jednocześnie".
We mszy bierze też udział Jarosław Kaczyński
fot. screen TVP 1
Władysław Bartoszewski na mszy żałobnej Tadeusza Mazowieckiego
O. Aleksander Hauke-Ligowski tak wspominał początki swojej znajomości z Tadeuszem Mazowieckim:
"Wyjeżdżałem wtedy pierwszy raz za granicę, poszedłem do ambasady holenderskiej załatwić sprawy wizowe i tam spotkałem tłum tych, którzy wtedy wyganiani byli z kraju. Tłum podniecony niepewnością, ale przede wszystkim powietrze było wprost gęste od pytań, dlaczego, za co, znowu? Dlaczego ja?
Po załatwieniu spraw poszedłem do KiK-u i tam natknąłem się na Tadeusza. Byłem wtedy tak nabuzowany, że wylałem przed nim cały mój żal, współczucie dla tych ludzi, a przede wszystkim złość i upokorzenie draństwem dokonywaniem także w moim imieniu.
Spotkało mnie nie tylko zrozumienie, ale i porozumienie, a także wygaszenie całej mojej histerii. Wyszedłem z tej rozmowy umocniony i uspokojony".
Mszę można śledzić na telebimie ustawionym na pl. Zamkowym. Z tej możliwości skorzystały tysiące warszawiaków. Stoją w skupieniu, niektórzy płaczą, nastrój jest uroczysty. Mimo obecności Sławomira Zakrzewskiego z transparentem "łączymy się z naszymi starszymi braćmi w bulu" (pisownia oryginalna). Ludzie go jednak ignorują. Niektórzy przynieśli białe chryzantemy, czerwone róże i polskie flagi z kirem.
Trwa pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego [ZDJĘCIA]
Premier zostanie pochowany na cmentarzu w Laskach. Mszę w archikatedrze tłumy warszawiaków śledzą na telebimie ustawionym na pl. Zamkowym. W sobotę trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego była wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.
fot. screen TVP Info
Kazanie wygłosi dominikanin o. Aleksander Hauke-Ligowski, który w latach 70. uczestniczył w spotkaniach warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był też kapelanem i uczestnikiem organizowanej przez Komitet Obrony Robotników głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w maju 1977.
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Tłumy żegnające Tadeusza Mazowieckiego
fot. TVP Info
Msza jest otwarta dla wszystkich chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu byłego premiera. W katedrze, która może pomieścić około 1500 osób, dla rodziny i oficjalnych przedstawicieli wydzielonych jest 560 miejsc. Na Placu Zamkowym oraz na przyległych ulicach zgromadziły się tłumy mieszkańców Warszawy.
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Kondukt pogrzebowy.
fot. screen TVP Info
Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Mazowieckiego.
- Trwa wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest miłość. Te słowa były bliskie premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu. Był człowiekiem wiary, nadziei i miłości. Wiara nie była nigdy obok jego życia, ale w jego centrum - powiedział kardynał Nycz.
- Wielu podkreślało, ze podejmując decyzje, zawsze pytał, czy to będzie dobre dla Polski. to wielki testament, który św. pamięci Tadeusz Mazowiecki wszystkim nam zostawia - dodał.
We mszy świętej oprócz najbliższej rodziny uczestniczą m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą, ministrowie rządu, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.
Są też marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, wicemarszałkowie Sejmu Cezary Grabarczyk, Jerzy Wenderlich, Wanda Nowicka, Marek Kuchciński, a także Władysław Frasyniuk, Władysław Bartoszewski, Adam Michnik, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W uroczystości biorą też udział Marcin Święcicki, Henryka Krzywonos, Małgorzata Niezabitowska, szef BBN Stanisław Koziej, prezydenccy ministrowie Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec, Roman Kuźniar, a także Jarosław Kalinowski, Róża Thun, Andrzej Wajda, Marian Krzaklewski, Mariusz Błaszczak, Tadeusz Iwiński.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, w której trwa Msza Święta pogrzebowa byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza.
fot. TVP Info
Warta przy trumnie Tadeusza Mazowieckiego
fot. TVP Info
Tłumy żegnają pierwszego premiera III RP
Kraków oddaje hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu. Na Wawelu bije właśnie dzwon Zygmunt.
fot. screen TVP Info
Para prezydencka w czasie uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego.
fot. screen TVP Info
Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego w warszawskiej archikatedrze
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Byli prezydentowie Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa oraz Donald Tusk z żoną w warszawskiej archikatedrze. Za chwilę rozpocznie się tu żałobna msza pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza.
W ostatnim pożegnaniu na dziedzińcu pałacu prezydenckiego brali udział m.in. generalicja, harcerze, przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej. W pochodzie idzie rodzina zmarłego premiera oraz m.in. szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki. Na trasie konduktu zgromadziło się wielu mieszkańców stolicy, którzy przyszli pożegnać byłego premiera.
fot. screen TVP Info
Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Mazowieckiego
fot. screen TVP Info
Tłumy żegnają Tadeusza Mazowieckiego
fot. screen TVP Info
Orszak pogrzebowy wyruszył z Pałacu Prezydenckiego i przejdzie Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto
Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została wyprowadzona z Pałacu Prezydenckiego. Orszak żałobny z trumną przejdzie Krakowskim Przedmieściem z Pałacu Prezydenckiego do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O 11 rozpocznie się tam msza żałobna.
Kard. Dziwisz zdecydował: Dzwon "Zygmunt" będzie bił podczas pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego
Dzwon "Zygmunt" będzie bił w Krakowie na pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po przełomie 1989 r. Zostanie uruchomiony w chwili, gdy w warszawskiej katedrze św. Jana Chrzciciela będzie rozpoczynała się msza św.
Tu spocznie premier Mazowiecki. Niezwykły cmentarz w puszczy
Nie ma tu sarkofagów ani spiżowych pomników. Są za to ziemne mogiły oznaczone prostymi drewnianymi krzyżami lub polnymi głazami. A wokoło las. Na tym cmentarzu pochowany zostanie w niedzielę Tadeusz Mazowiecki.
Wczoraj trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego była wystawiona w Pałacu Prezydenckim. Hołd byłemu premierowi złożyło ponad 4,5 tys. ludzi.
„Tadeuszu, nasz Premierze! Dziękujemy” 4,5 tys. osób oddało hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu [ZDJĘCIA]
Przez całą sobotę warszawiacy żegnali Tadeusza Mazowieckiego. W Pałacu Prezydenckim wystawiono trumnę z ciałem byłego premiera. Według szacunków Kancelarii Prezydenta do pałacowej kaplicy przyszło ok. 4,5 tys. osób.
Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.
Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.
W 1997 r. gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.
Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Dziś ostatnie pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego: przed południem zostanie odprawiona msza żałobna w katedrze św. Jana; później pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. spocznie na cmentarzu w Laskach. Dziś obowiązuje żałoba narodowa.