#NieładPiS https://t.co/R7YMRSu13k
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) May 15, 2021
#NieładPiS https://t.co/R7YMRSu13k
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) May 15, 2021
"Może i kradną, ale się dzielą? Chyba tylko ze swoimi" - podkreśla Maciej Lasek.
Może i kradną, ale się dzielą? Chyba tylko ze swoimi. #NieładPiS pic.twitter.com/tHm84vYCEp
— Maciej Lasek (@LasekMaciej) May 15, 2021
"Obiecali budowę 5000 domów drewnianych z 2017. Miały powstać do 2019 r. Nie wybudowali żadnego" - komentuje Nowy Ład senator Krzysztof Brejza.
Obiecali budowę 5000 domów drewnianych z 2017.
— Krzysztof Brejza - Biuro Senatorskie (@KrzysztofBrejza) May 15, 2021
Miały powstać do 2019 r.
?Nie wybudowali żadnego
(Odpowiedź na interwencję z4.1.21)#Nieładpis pic.twitter.com/3Ii4QYEksG
"Ani słowa o podwyżce pensji medyków. Z końcem czerwca skończy się wypłacanie 'Zembalowego'. Wynegocjowane dodatki przez pielęgniarki w 2015! Znowu marginalizują medyków. Sami będę wypełniać te dyżury specjalistów bez limitów?" - pisze poseł Michał Szczerba.
Ani słowa o podwyżce pensji medyków??Z końcem czerwca skończy się wypłacanie ?Zembalowego?. Wynegocjowane dodatki przez pielęgniarki w 2015! Znowu marginalizują medyków. Sami będę wypełniać te dyżury specjalistów bez limitów? #nieładPiS
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) May 15, 2021
"Piękne frazesy PiS dotyczące obniżenia podatków - jak to się ma do rzeczywistości? Od 1 stycznia rząd PiS zaserwował nam pełną gamę nowych i wyższych podatków i opłat... nie wspominając o braku rzeczywistego wsparcia dla przedsiębiorców i ich pracowników w pandemii..." - podkreśliła Magdalena Łośko.
Piękne frazesy PiS dotyczące obniżenia podatków-jak to się ma do rzeczywistości???
— Magdalena Łośko (@LoskoMagdalena) May 15, 2021
Od 1 stycznia rząd PiS zaserwował nam pełną gamę nowych i wyższych podatków i opłat...nie wspominając o braku rzeczywistego wsparcia dla przedsiębiorców i ich pracowników w pandemii...?????#NieładPiS pic.twitter.com/CV8z2yvq3A
"Lista niezrealizowanych obietnic jest dłuższa, niż lista nowych obietnic. Nowy ład ma przykryć prawdziwy pisowski nieład" - stwierdziła Magdalena Filiks.
Lista niezrealizowanych obietnic jest dłuższa, niż lista nowych obietnic.
— Magdalena Filiks (@FiliksMagdalena) May 15, 2021
Nowy ład ma przykryć prawdziwy pisowski #Nieładpis pic.twitter.com/nTd3hfv7iR
"To dzisiaj Marszałek reprezentowała Sejm na prezentacji programowej Zjednoczonej Prawicy? A Sejm o tym wie?" - zapytał Radomir Wit z TVN24.
To dzisiaj Marszałek reprezentowała Sejm na prezentacji programowej Zjednoczonej Prawicy? A Sejm o tym wie? pic.twitter.com/qa3ObFi9HF
— Radomir Wit (@RadomirWit) May 15, 2021
"Nowy podatek dochodowy zaszyty w składce zdrowotnej to PR-owo sprytne działanie. Rząd będzie przekonywał, że kto jest przeciw, ten nie chce solidnej ochrony zdrowia po koronawirusie" - stwierdził dziennikarz Patryk Słowik.
Nowy podatek dochodowy zaszyty w składce zdrowotnej to PR-owo sprytne działanie. Rząd będzie przekonywał, że kto jest przeciw, ten nie chce solidnej ochrony zdrowia po koronawirusie.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) May 15, 2021
"Przedstawianie tego co PiS nazywa 'nowym ładem' powinno zacząć się minutą ciszy. Ten rząd powinien przeprosić Polaków za klęskę w walce z COVIDem i odejść, a nie prezentować plany na przyszłość... Zawiedliście. Przeproście. Odejdźcie" - pisze Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Przedstawianie tego co PiS nazywa ?nowym ładem? powinno zacząć się minutą ciszy.
— Kamila Gasiuk-Pihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) May 15, 2021
Ten rząd powinien przeprosić Polaków za klęskę w walce z COVIDem i odejść, a nie prezentować plany na przyszłość...
Zawiedliście.
Przeproście.
Odejdźcie.#Nieładpis
"Minister Ziobro powiedział, że "PO tylko mówiło", a oni nie tylko mówią ale i realizują. Średni czas postępowania sądowego wydłużył się aż o 2,8 miesiące (wzrost o 67 proc. z 4,2 do 7 miesięcy) między 2015 a 2020 za rządów PiS" - zauważa ekonomistka Alicja Defratyka.
Minister @ZiobroPL podczas #NowyŁad #PolskiŁad powiedział, że "PO tylko mówiło", a oni nie tylko mówią ale i realizują ??
— Alicja Defratyka (@AlicjaDef) May 15, 2021
Średni czas postępowania sądowego wydłużył się aż o 2,8 miesiące (wzrost o 67%25 z 4,2 do 7 miesięcy) między 2015 a 2020 za rządów @pisorgpl #NieładPiS pic.twitter.com/oHhR8RiSjY
"Trzy lata temu Kaczyński, Witek, Gowin i Ziobro, 237 posłów PiS jak jeden mąż ODRZUCIŁO projekt Platformy Obywatelskiej Emerytura Bez PIT. Powiedzieli NIE zwolnieniu z PIT 9 mln emerytów i rencistów. Po trzech latach wracają do naszego projektu. Ile ludzi doprowadzili do biedy?" - pyta Michał Szczerba.
Trzy lata temu Kaczyński, Witek, Gowin i Ziobro, 237 posłów PiS jak jeden mąż ODRZUCIŁO projekt @Platforma_org #EmeryturaBezPIT??Powiedzieli NIE zwolnieniu z PIT 9 mln emerytów i rencistów??Po trzech latach wracają do naszego projektu. Ile ludzi doprowadzili do biedy? #nieładPiS pic.twitter.com/fQmjuwnbjW
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) May 15, 2021
"*** likwiduje samozatrudnionie przedsiębiorców. Składka zdrowotna 9 proc. bez odpisu od podatku to wzrost ryczałtu z 19 proc. do 28 proc.! Na ryzykowną działalność na własny rachunek. Narodowym socjalistom nie w smak niezależna od władzy klasa średnia" - to komentarz Radosława Sikorskiego.
*** likwiduje samozatrudnionie przedsiębiorców. Składka zdrowotna 9%25 bez odpisu od podatku to wzrost ryczałtu z 19%25 do 28%25! Na ryzykowną działalność na własny rachunek. Narodowym socjalistom nie w smak niezależna od władzy klasa średnia.
— Radosław Sikorski MEP ???????? (@sikorskiradek) May 15, 2021
"Kwestia mieszkań - tylko przypomnijmy jak było" - pisze Barbara Nowacka.
Kwestia mieszkań - tylko przypomnijmy jak było #ObiecaliOSZUKALI #Nieładpis pic.twitter.com/dxN5yFg2Lf
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) May 15, 2021
"Wasze obiecane mieszkania, mosty, obwodnice i zamki istnieją tylko w rzeczywistości PowerPoint. W realu jest zapaść demograficzna, inflacja, coraz wyższe podatki i rady nadzorcze dla krewnych i znajomych" - zaznacza senator Bogdan Klich.
Wasze obiecane mieszkania, mosty, obwodnice i zamki istnieją tylko w rzeczywistości PowerPoint. W realu jest zapaść demograficzna, inflacja, coraz wyższe podatki i rady nadzorcze dla krewnych i znajomych. #nieładPiS #ObiecaliOSZUKALI
— Bogdan Klich (@BogdanKlich) May 15, 2021
"Kaczyński: 6 proc. PKB na zdrowie w 2023 r., 7 proc. w 2027. Ale 6 proc. obiecali już w 2018 r." - podkreśla Dariusz Rosati.
Kaczyński: 6%25 PKB na zdrowie w 2023r, 7%25 w 2027. Ale 6%25 obiecali już w 2018r. #ObiecaliOSZUKALI #NieładPiS
— Dariusz Rosati (@DariuszRosati) May 15, 2021
"Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 7 proc. PKB. Dlaczego nie dodał, że składki zdrowotnej nie odliczymy już od podatku, czyli de facto, że zapłacimy wyższy podatek?" - pyta Izabela Leszczyna z PO.
Premier @MorawieckiM ??powiedział, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 7%25 #PKB. Dlaczego nie dodał, że składki zdrowotnej nie odliczymy już od podatku, czyli de facto, że zapłacimy wyższy podatek? #Nieładpis
— Iza Leszczyna?????? (@Leszczyna) May 15, 2021
Zakończyła się konwencja poświęcona programowi Zjednoczonej Prawicy. "Milion aut elektrycznych, 100 tys. mieszkań, lux-torpeda, prom ze Szczecina, program kosmiczny, wzrost inwestycji do 25 proc. PKB, 22 mosty, oczka wodne, kanały żeglugi. Niespełnione obietnice. Zamiast tego - najwięcej ponadnormatywnych zgonów w UE" - tak wystąpienie polityków koalicji rządzącej skomentował Borys Budka, lider PO.
Milion aut elektrycznych, 100 tys. mieszkań, lux-torpeda, prom ze Szczecina, program kosmiczny, wzrost inwestycji do 25%25 PKB, 22 mosty, oczka wodne, kanały żeglugi. Niespełnione obietnice. Zamiast tego - najwiecej ponadnormatywnych zgonów w UE.#NieładPiS #ObiecaliOszukali pic.twitter.com/Q0grTdesGL
— Borys Budka (@bbudka) May 15, 2021
- Wydłużyliśmy okres przedawnień takich przestępstw, wprowadziliśmy rejestr pedofilów, który pozwala sprawdzać, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla dzieci, ale wprowadziliśmy też, żeby każdy, pod groźbą kary musiał, zawiadomić służby o przestępstwie - mówi Ziobro.
- Stworzyliśmy ustawy, które przeciwdziałają przemocy wobec kobiet. To są fakty, jak bardzo myślimy o kobietach, jak bardzo chcemy je chronić - mówi Ziobro.
- Zaproponowałem projekt ustawy, który oznacza, że będzie można w bardzo szybkim tempie uzyskać należne świadczenie alimentacyjne. Matka będzie mogła wydrukować z internetu prosty formularz, wypełnić go i dołączyć do niego jeden dowód, akt urodzenia dziecka. I to wystarczy, żeby sąd w ciągu 14 dni mógł wydać nakaz, który będzie natychmiast wykonalny i alimenty będą należne - mówi Ziobro.
- Czy warto chcieć zmieniać Polskę? Warto! - mówi Ziobro.
Ziobro mówi o bezpieczeństwie dzieci i alimentach. - Nie możemy się zgodzić, aby dzieci ponosiły konsekwencje konfliktów rodziców. (...) Odrzuciliśmy mętne przepisy, które w ogóle nie działały i w efekcie już po kilku miesiącach ściągalność alimentów wzrosła o 100 proc. Obecnie to 230 proc. w stosunku do rządów PO - podkreśla polityk.
- Mogę zapewnić, że idziemy tą drogą. Proponujemy inne rozwiązania, które uderzają w wielką przestępczość gospodarczą, aferalną - mówi Ziobro.
Zbigniew Ziobro mówi o mafii VAT-owskiej: - Czas zabawy się skończył. Nie wolno bawić się z państwem polskim w ciuciubabkę - podkreśla minister sprawiedliwości.
- Polacy zauważają różnicę między nami, Zjednoczoną Prawicą, a poprzednimi rządami, którzy skupiali się na trikach PR-owskich. My nie tylko mówimy - podkreśla Ziobro.
- Zapewnienie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych oczekiwań, jakie Polacy adresują do polityków. Dlatego bardzo poważnie, z wielką wagą, podchodziłem do realizacji tego zadania. Nigdy dotąd tak wielu Polaków nie sądziło, że Polska jest bezpiecznym krajem - mówi Ziobro.
Teraz przemawia Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski.
- Wierzę w to, że Polski Ład będzie podstawą do dialogu, porozumienia i pojednania - kończy Gowin.
- Porozumienie stawia na zielony konserwatyzm. Proponujemy cały szereg rozwiązań przyspieszających transformację energetyczną - mówi Gowin.
- Przygotowujemy wielką reformę instytucji pracy - informuje Gowin.
- Stawiamy na polskie firmy, polską naukę i polskie technologie - zaznacza Gowin.
- Ogłaszam czerwony dywan dla polskich przedsiębiorców. (...) Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą Polsce powrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju - podkreśla Gowin.
- Pracujemy nad nową polityką przemysłową. Ona będzie polegała na wyodrębnieniu tych branż, które mają największy potencjał konkurencyjności, wzrostu, zdobywania światowych rynków. Z tymi branżami będziemy zawierali kontrakty, dyskutowali nad rozwiązaniami - mówi Gowin.
- Nowe przepisy nie pozwolą na budowanie osiedli bez wyposażenia ich w szkoły, przedszkola, żłobki, tereny rekreacyjne, zielone. Wprowadzimy przejrzyste procedury, to zmniejszy ryzyko inwestycyjne - mówi Gowin.
- Bon mieszkaniowy będzie przyznawany bez kryterium wieku, dochodowego, powierzchni, np. rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tys. bezzwrotnego wsparcia finansowego. Będzie je mogła wykorzystań np. na zakup mieszkania. Jedno kryterium - im więcej dzieci, tym większa kwota, również będzie ten wskaźnik wzrastał w przypadku osób z niepełnosprawnością - mówi Gowin.
- Dlatego z inicjatywy Porozumienia zamieniamy rządowy fundusz inicjatyw lokalnych w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów - podkreśla Gowin.
- Straci państwo, ale mnie to nie martwi. Uważam, że państwo powinno być oszczędne, a jak najwięcej pieniędzy powinno zostać w portfelach Polaków. Dużo bardziej martwi mnie, że stracą samorządy. To nie będą duże straty, ale ta sprawa wymagała poważnego namysłu - mówi Gowin.
- Wprowadzamy do rozwiązań podatkowych taki współczynnik korygujący. Wyższe koszty uzyskania przychodu dla osób zarabiających 6-10,5 tys., dzięki temu takie osoby też skorzystają na rozwiązaniach, które wprowadzamy. Prawie 90 proc. będzie płaciło mniej - mówi Gowin.
Głos zabiera Jarosław Gowin, prezes Porozumienia.
Nowy Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku i "spłata" kredytu dla rodzin z dziećmi [LISTA]
Trwa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, na której zaprezentowano Nowy Ład - program społeczno-gospodarczy dla Polski na czas po epidemii koronawirusa.
- Jestem pewna, że opozycja, a zwłaszcza ta totalna, będzie krytykować wszystko, co zaproponujemy w Polskim Ładzie. Pamiętamy to z roku 2015. Przypomnijmy sobie, jaki był atak na program 500+, a dziś ten program bardzo pomógł rodzinom w pandemii - mówi Witek.
Krzysztof Sobolewski opublikował wspólną deklarację programową, która kilka minut temu została podpisana.
Deklaracja programowa #PolskiŁad #ZjednoczonaPrawica podpisana ?????? #JedziemyDalej #PolskiŁad pic.twitter.com/ftotMzdsNU
— Krzysztof Sobolewski ????100PL???? (@AC_Sobol) May 15, 2021
- Rodzina była jednym z głównych filarów tego, co chcieliśmy budować i z tej ścieżki nie zejdziemy - mówi Witek.
- Potrzebujemy rządu, który zapewni [wsparcie i bezpieczeństwo - przyp. red.] i mamy taki rząd, mamy grupę ludzi, która chce wdrażać taki plan właśnie po to, żebyśmy znów mogli żyć normalnie. Odpowiedzią jest Polski Ład. (...) Mimo pandemii nie odeszliśmy od naszych programów socjalnych. My nigdy nie będziemy oszczędzać na polskich rodzinach - mówi Elżbieta Witek.
Głos zabiera marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.
- Bardzo się cieszę, dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest pięć podpisów, ale wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie program całej Zjednoczonej Prawicy - mówi Jarosław Kaczyński.
Teraz następuje podpisanie wspólnej deklaracji programowej przez Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałkinię Sejmu Elżbietę Witek oraz wciepremiera Jarosława Gowina i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
?? Zmiana dochodów przeciętnej rodziny w latach 2015- 2022. #PolskiŁad ???? ? pic.twitter.com/kFzdCFHnpp
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 15, 2021
- Rodzice mają prawo wychowywać dzieci według swojej wiary, swoich przekonań, bez nachalnego wciskania się przez jakąkolwiek ideologię i jakiekolwiek światopoglądy. Zostawmy to polskim rodzinom - mówi premier.
- Będziemy robić wszystko, żeby wspierać polskie rolnictwo. Podnosimy dopłaty do paliwa rolniczego, uwalniamy rolniczy handel detaliczny, wzmacniamy polskiego rolnika - wymienia Morawiecki.
Morawiecki mówi o sześciu obszarach inwestycji:
- zdecydowana rozbudowa infrastruktury, 2,5 tys. nowych km dróg i autostrad do 2030 roku, przebudowa i modernizacja dróg i kolei, chodników,
- inwestycje w transport i logistykę,
- usługi publiczne, tysiące nowych świetlic, 3 tys. zmodernizowanych boisk, ośrodki kultury, edukacji, szkoły,
- cyfryzacja Polski, m. in. wprowadzenie 5G,
- inwestycje w polskie domy: wodociągi, kanalizacja,
- finansowanie czystej energii.
- Tworzymy fundusz polskich inwestycji wielkości kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie - mówi Morawiecki.
Mateusz Morawiecki mówi o filarze inwestycyjnym.
- Za 10 lat niemal każda polska rodzina musi mieć możliwość powiedzenia, że ma swoje, godne lokum - mówi premier.
- Chcemy rynek nieruchomości uwolnić. Odbiurokratyzować - podkreśla premier.
- W obszarze polityki prenatalnej, tam gdzie pojawi się drugie i kolejne dzieci, chcemy doprowadzić do tego, aby pojawiła się możliwość umorzenia części kredytu - mówi premier.
- Chcemy zaproponować [pomoc - przyp. red.] też, którzy chcą kupić mieszkanie, ale ich nie stać. Państwo polskie zagwarantuje wkład własny do nawet do 40 proc. wartości mieszkania. Na dziś mamy już uzgodnione do 100 tys. zł - mówi premier.
- Własne cztery kąty to nie może być luksus. Dlatego zdecydowaliśmy się na rewolucję. Żeby można było bez zezwolenia, tylko na zgłoszone zawiadomienie, budować domy do 70 m kw w podstawie. A więc, licząc z częścią poddasza, może być to nawet 90 m kw - mówi Morawiecki.
- Punkt czwarty to szeroko zakrojony plan mieszkaniowy. Pięciolatka PiS to prawie milion oddanych mieszkań. Prawie dwa razy więcej niż naszych poprzedników. To za mało to, co osiągnęliśmy i mogę powiedzieć, że ten program, który w pierwszej odsłonie wymyśliliśmy, nie wyszedł tak, jakbyśmy chcieli. Dlatego przebudowaliśmy program mieszkaniowy - stwierdził premier.
Trzeci filar - dbałość po lepsze życie seniorów. - Emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku. Chcemy, żeby ci emeryci, którzy nie będą pobierać emerytury, będą pracować, nie będą płacić podatków - mówi premier.
- Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka, w pierwszych trzech latach rodzice. Poza 500+ i 300+ dajemy kolejny komponent. Dajemy 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dziecko do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia - mówi premier.
- Drugi element to wzmocnienie budowę klasy średniej. Ten krok to podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł. (...) To jest program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych. To program wzmocnienia polskich rodzin. Rodziny są w sercu programu PiS - podkreśla premier.
- To nasza nadzieja na szybki rozwój, ale też nasza obietnica. Idziemy dalej z tą rewolucją podatkową. Pozytywną! To kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł. Tu już w wartościach bezwzględnych liczonych w euro ta kwota będzie wyższa niż ta w Hiszpanii, Francji czy we Włoszech. To prawdziwa rewolucja podatkowa dla Polaków - mówi premier.
Teraz kwestia "sprawiedliwego systemu podatkowego". - Taki powoduje, że chce się pracować pracownikom. Chcieliśmy sprawić, żeby praca opłacała się jak najbardziej. I udało się. Polski wzrost wynagrodzeń wśród krajów OECD był najwyższy - mówi premier.
- Będziemy poprawiali to, co się da - mówi premier.
- W ciągu 6 lat chcemy podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB, a w ciągu najbliższych 2 latach osiągnąć pułap 6 proc. W ten sposób chcemy sfinansować fundusz modernizacji szpitali, wszystkie szpitale powiatowe, przychodnie specjalistyczne. Znosimy limity do specjalistów - mówi premier.
Premier mówi o służbie zdrowia.
- Pierwszy raz od setek lat mamy tę szansę, na którą czekały pokolenia Polaków, żeby przeciętna polska rodzina żyła na poziomie państw bogatych Europy Zachodniej - mówi premier.
- Dzisiaj chcę przywołać te pięć podstawowych filarów Polskiego Ładu: filar pierwszy to służba zdrowia i tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania, drugi to bardziej sprawiedliwy system podatków, trzeci - emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku, czwarty - tematyka mieszkaniowa, piąty - wielki program inwestycyjny - wymienia premier.
- Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskie. Stworzyliśmy również w czasie pandemii miejsca pracy. To było pierwsze i podstawowe nasze zadanie - mówi Morawiecki.
- To droga naszych wielkich programów społecznych, ale i propozycja nowych - dodaje premier.
- Celem Nowego Ładu jest to, abyśmy wrócili na szybką ścieżkę rozwoju i wytyczyli nową drogę. Drogę nowoczesności, ale opartą o naszą tradycję - mówi Morawiecki.
- Chciałbym wyrazić wyrazy współczucia dla tych, którzy doświadczyli największej straty - odejścia najbliższych. Pandemia COVID-19 to wielka lekcja pokory dla całego świata - mówi premier.
Głos zabrał Mateusz Morawiecki.
- Polska musi być Polską! Polska musi być krajem głęboko osadzonym w naszej tradycji, krajem dumnym, który idzie do przodu. (...) Warto być Polakiem, spełniać polskie aspiracje, polskie marzenia. I dlatego Polski Ład i nowa wielka ofensywa. Ofensywa dla Polski - mówi Kaczyński.
- Chcemy rozwijać polskie muzea. Będziemy rozbudowywać zamki i pałace, Pałac Saski. Będziemy wprowadzali w szkołach naukę historii dwoma nurtami: historię powszechną i historię polski. Będą przeznaczone na każdą z nich 2-3 godziny nauki w tygodniu zajęć - mówi Kaczyński.
- Będziemy mieć inną wieś, inne miasteczka. Ale jest też kwestia tożsamości, kwestia tego co jest związane z trwaniem i rozwijaniem polskiej kultury. (...) Chcemy naszą tożsamość i kulturę umacniać. Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego tysiącom artystów, którzy mają dzisiaj bardzo trudną sytuację. Chcemy by to się zmieniło, by możliwość twórczości się rozszerzyła - mówi Kaczyński.
Gazyfikacja, wodociągi, transport. - W te kierunki będziemy szli - mówi Kaczyński.
Kaczyński wymienia, że powstaną ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym i kodeks rolny.
- Cyfryzacja to bardzo poważna część naszego programu, ale ma ona mieć miejsce także na wsi. Takich działań, aby polskim rolnikom działo się lepiej jest więcej - mówi Kaczyński.
- My polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości to jeszcze cel nieosiągnięty, a to nasz cel. Będziemy w tym kierunku iść. (...) Zwrot za akcyzę od hektara będzie o 10 proc. podwyższony, uprościmy procedury, biurokrację, która jest związana z prowadzeniem produkcji rolnej - mówi Kaczyński.
- Polska wieś. Ja kiedyś mówiłem, że jestem dumny z tego, że PiS reprezentuje polską wieś. I powtarzam to dzisiaj: jestem z tego dumny. Ci, którzy próbują wieś lekceważyć są śmieszni i niemądrzy - mówi Kaczyński.
- Dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. zł kredytu przez państwo, trzecie - to 60 tys. zł - razem do 160 tys. zł. To też pomoc i jednocześnie kwestia polityki propopulacyjnej - podkreśla prezes PiS.
- Kwestia mieszkaniowa. Liczba wybudowanych mieszkań rośnie. (...) Jeśli chodzi o wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów przez młodych ludzi, będzie możliwość gwarancji bankowej na 100 tys. złotych - mówi Kaczyński.
- Będziemy dążyć do tego, aby zostały zlikwidowane umowy śmieciowe. Naszym celem jest stworzenie jednego modelu kontraktu o pracę - mówi Kaczyński.
- Podwyższenie drugiej stawki podatkowej z 85 tys. zł do 120 tys. zł - mówi Kaczyński.
- Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 60 proc. emerytur i najniższa płaca będzie bez podatku - zapowiada prezes PiS.
- Mamy niskie bezrobocie, to jeden z naszych wielkich sukcesów. Ale nasze przedsięwzięcia w ramach tego programu dadzą co najmniej w tym pierwszy rzucie 500 tys. miejsc pracy - mówi Kaczyński.
- Będzie sieć onkologiczna, kardiologiczna. Chodzi o to, aby leczyć w sposób sprawny. I w końcu ośrodek obsługi pacjentów, kto będzie chciał będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane, ale każdy będzie mógł skorzystać z internetu lub telefonu, aby zapisać się do lekarza. Krótko mówiąc, cały ten mechanizm ma zostać usprawniony - mówi Kaczyński.
- Będzie ustawa o jakości świadczeń, będzie fundusz odszkodowawczy dla tych, którzy padli ofiarą lekarskich błędów. Będą dyżury 24-godzinne w każdym powiecie, które będą udzielały pomocy - dodaje prezes PiS.
- Na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało, my te wydatki zwiększyliśmy, ale to ciągle za mało. Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB, to będzie przeszło 16 mld. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc., to będzie pewnie około 200 mld, a więc potężna suma. Na co to będzie szło? Musimy mieć więcej lekarzy, kształcić ich, ściągać z zewnątrz, to dotyczy także pielęgniarek. Musimy przeprowadzić wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy - mówi Kaczyński i zapowiada powstanie nowych instytucji odpowiedzialnych za to.
- O kilku sprawach chcę wspomnieć. (...) Sprawa opieki zdrowotnej, pracy i płacy, sprawa mieszkań, wielka sprawa polskiej wsi i kwestia tożsamości - wymienia Kaczyński.
- Druga przyczyna: ten Polski ład jest oparty o polskie wartości. Polska oparta o tradycję, Polska sprawiedliwa, bez względu na to, kto się gdzie urodził. I to był nasz cel. (...) Stąd ta nazwa. Powiadam Polski Ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może coś trudniejszego, polskie marzenia - podkreśla Kaczyński.
- Polski Ład jest z dwóch powodów: dlatego, że Polacy są przekonani, że należy im się taki poziom życia, takie życie jak w krajach na zachód, a po części na południe od Polski. My chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić. Teraz jest na to szansa - dodaje Kaczyński.
- Polska rozwija się gospodarczo w dobrym tempie, jednocześnie rozwija się społecznie, ograniczono nędzę, zmniejszyły się dystanse społeczne, uporządkowano finanse publiczne z bardzo dobrymi efektami. Tych osiągnięć było bardzo wiele - mówi Kaczyński.
- Wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawczość, w rozsądek Polaków. Dlatego przedstawiamy Polski Ład - mówi Jarosław Kaczyński.
Prowadzący mówią, że koronawirus "zabrał nam wiarę w dobrą przyszłość", ale Polska poniesie mniejsze straty niż inne kraje.
Rozpoczyna się konwencja PiS.
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślał, że tzw. Nowy Ład to wspólny projekt PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia. - Wszystko, co jest już w tym programie i co zostanie zaprezentowane jest wspólnym projektem Zjednoczonej Prawicy - stwierdził.
- Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact'21.
RMF FM ustaliło z kolei, że jednym z elementów Polskiego Ładu ma być zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. Początkowo ich zniesienie ma obejmować dzieci i młodzież, a potem także dorosłych. Ostateczne ma nastąpić do końca przyszłego roku. Ma to skrócić kolejki i sprawić, że nie będziemy latami czekać na zabiegi.
Jak ustalił portal money.pl, rząd planuje m.in. wprowadzić zmiany w systemie podatkowym, aby osoby najmniej i średnio zarabiające płaciły niższe podatki. Pojawią się zachęty w postaci ulg podatkowych dla osób, które zdecydują się pozostać na rynku pracy, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Program Polski Ład zakłada również wprowadzenie specjalnych dodatków, np. na opiekę poporodową, a rodzice mają otrzymać wsparcie związane z opieką nad dziećmi, gdy wrócą do pracy.
Już w sobotę, 1?5? maja, czas na #PolskiŁad - wielki program rozwoju Polski. ????
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 14, 2021
Bądźcie razem z nami! ??
Podajcie dalej! ?? pic.twitter.com/2tx0X6mBES
Dzień dobry! O godz. 10:00 ma się rozpocząć prezentacja tzw. Nowego Ładu. Za tą nazwą kryje się nowy społeczno-gospodarczy program PiS, który będzie realizowany w najbliższych dwóch latach. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polski Ład będzie składał się z dziesięciu obszarów. Są to między innymi: plan na zdrowie, uczciwa praca - godna płaca, złota jesień życia czy czysta energia - czyste powietrze.