Kolejni pos³owie opozycji zwracaj± siê do Zofii Romaszewskiej. Krzysztof Brejza pyta, jak mo¿liwy jest "sojusz legendy 'Solidarno¶ci' i prokuratora stanu wojennego".
Sejm o prezydenckich projektach ws. s±dów. Opozycja: "niszczenie S±du Najwy¿szego" [NA ¯YWO]
Sejm o prezydenckich projektach ws. s±dów. Opozycja: "niszczenie S±du Najwy¿szego" [NA ¯YWO]
- ¶roda, 22 listopada 2017
-
-
Pos³anka Izabela Leszczyna wspomina o ludziach, protestuj±cych przed Sejmem. - Pod Sejmem ju¿ nikogo nie ma - mówi marsza³ek Ryszard Terlecki.
-
- Mam do¶wiadczenia z polskim wymiarem sprawiedliwo¶ci i sytuacja jest bardzo z³a. Setki, tysi±ce ludzi s± pokrzywdzeni. To problem systemowy, polegaj±cy na naruszeniu zasady kontroli narodu nad w³adz± - mówi Janusz Sanocki.
-
- ¯enuj±ce jest, ¿e debatujemy nad projektem, o którym wiemy, ¿e bêdzie nowelizowany, ale my nad t± nowelizacj± nie dyskutujemy - mówi pose³ Jacek Protasiewicz.
-
- Dwa lata temu obywatele powierzyli PiS-owi w³adzê, ale nam jako opozycji powierzyli mo¿liwo¶æ blokowania zmian w konstytucji - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz i ocenia, ¿e ustawy prezydenta zmieniaj± porz±dek konstytucyjny bez zmieniania ustawy zasadniczej. Zachêca te¿ do udzia³u w pi±tkowym prote¶cie w obronie niezale¿no¶ci s±downictwa.
-
- Prezydent w swoim projekcie dzieli sêdziów na naszych, waszych, ich - mówi Borys Budka i zarzuca, ¿e to naruszanie trójpodzia³u w³adzy.
-
- Dzi¶ upolityczniony jest wymiar sprawiedliwo¶ci. Twarz± tego upolitycznienia jest rzecznik KRS - mówi Piotrowicz.
-
Stanis³aw Piotrowicz chce "zmiany mentalno¶ci sêdziów", którzy - jego zdaniem - maj± teraz "mentalno¶æ panuj±c±". - Sêdziowie maj± pe³niæ rolê s³u¿ebn± wobec pañstwa i narodu - mówi Piotrowicz.
- Ustawa prezydenta jest zgodna z konstytucj±. Szkoda, ¿e znowu wymachuje siê ksi±¿eczk± pod tytu³em "konstytucja", a nie czyta przepisów wprost - ocenia pose³ PiS.
-
Bez niespodzianek - PiS, ustami Stanis³awa Piotrowicza, zapowiada poparcie dalszych prac nad projektem prezydenta i odrzucenie projektu opozycji.
-
- Upolitycznili¶cie prokuraturê i dzia³a dwa razy wolniej. Zabrali¶cie siê za Trybuna³ Konstytucyjny i on orzeka trzy razy wolnej. Teraz prezydent RP przesy³a nam projekt niezgodny z konstytucj±. Co wiêcej, prezydent tê niekonstytucyjno¶æ widzia³, ale po nocnych naradach z prezesem Kaczyñskim prezydent zamkn±³ oczy i wys³a³ ten niekonstytucyjny projekt - mówi Budka.
-
Swoj± ustawê o KRS ma te¿ opozycja. Projekt przedstawia Borys Budka z PO.
-
Anna Surówka-Pasek przedstawia projekt ustawy o KRS.
-
Poni¿ej mo¿esz ogl±daæ transmisjê z sejmowej debaty na ¿ywo:
-
Zakoñczy³a siê dyskusja nad projektem ustawy o S±dzie Najwy¿szym. Jutro w bloku g³osowañ Sejm zag³osuje nad tym, czy trafi ona do dalszych prac. Teraz pos³owie bêd± dyskutowaæ na temat projektu ustawy o KRS.
-
Tymczasem ludzie komentuj± popis pos³a z pieluch±. "Tak wygl±da debata wybrañców narodu nt. s±downictwa" - pisze Jacek Nizinkiewicz.
Pose³ PiS z mównicy sejmowej prezentuje pieluchê dla pos³a PO.
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 22 listopada 2017
Tak wygl±da debata wybrañców narodu nt. s±downictwa.Piotr Kaleta z PiSu w³a¶nie macha z mównicy sejmowej... pieluch±.
— Micha³ Mostowy (@MostowyMich) 22 listopada 2017
Szkoda mi s³ów, by to skomentowaæProszê,Posel PiS,PiotrKaleta, pierwszym kandydatem do nowych uregulowan ws.karania Pos³ów za "zniewagêSejmu". Wyskoczyl na mównice z pieluch±! pic.twitter.com/6BYhDt9EER
— Stella Russel (@StellaRussel1) 22 listopada 2017 -
Teraz odpowiada przedstawicielka prezydenta minister Anna Surówka-Pasek.
-
- Nale¿a³o wreszcie zainteresowaæ siê spraw± s±dów. Po tym, co siê tutaj dzieje widaæ te¿, ¿e to sprawa bardzo wa¿na. Dlaczego pañstwo my¶l±, ¿e wszyscy ci sêdziowie bêd± nieuczciwi, ¿e wybory... Sk±d pañstwo to wiedz±? Ja bardzo powa¿nie traktujê swój kraj i mam nadziejê, ¿e te s±dy zreformujemy - mówi Romaszewska.
-
Po ko³o dwóch godzinach zakoñczy³y siê pytania poselskie. Teraz odpowiadaæ bêdzie Zofia Romaszewska, doradca spo³eczny prezydenta.
-
- W tej debacie przemawia³o ju¿ prawie 70 osób i jaka to by³a debata. Wy powielacie s³abe standardy. Pan pose³ Szczerba czêsto przychodzi z ró¿nymi gad¿etami. Dzi¶ pokaza³ pan znów, ¿e jest zwyk³ym szczeniakiem. Nale¿y siê panu prezent, niech siê pan zg³osi do mnie w kuluarach. To jest pieluszka. Pan siê zachowuje tak, by co¶ takiego nosiæ. Przepraszam za rozmiar, mniejszej nie by³o - mówi pose³ Piotr Kaleta z PiS i wyci±ga... pieluchê.
- Proszê o spokój. Szanujcie siê nawzajem, bo robi siê nerwowo, a to dopiero pocz±tek wieczoru - upomina go marsza³ek Kidawa-B³oñska.
-
- Odwagi, która cechowa³a prezydenta przy wetach, starczy³o na bardzo krótko. Ju¿ we wrze¶niu z³o¿y³ niekonstytucyjne projekty. Ale co innego móg³ zrobiæ - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
-
Pose³ Ryszard Wilczyñski pyta, wed³ug jakich kryteriów prezydent ma decydowaæ, który z sêdziów w wieku 65 lat pozostanie w zawodzie, a który przejdzie w stan spoczynku. Pyta te¿, kto rozstrzygnie, kto mo¿e byæ ³awnikiem w SN.
-
Debata o S±dzie Najwy¿szym:@RKropiwnicki: chcecie do S±du wys³aæ swoich kolegów, ¿eby u³askawiaæ kolesi z PiS
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) 22 listopada 2017
K. Paw³owicz: no i dobrze#Sejm #PartyjneS±dy -
W Sejmie jest Zofia Romaszewska, która doradza³a prezydentowi ws. ustaw o SN i KRS. Witold Zembaczyñski z Nowoczesnej przyniós³ jej znicz, symbol lipcowych protestów przeciwko zaw³aszczaniu s±downictwa.
-
W dyskusji g³os zabra³o ju¿ ponad 50 pos³ów, praktycznie tylko z opozycji. Od d³u¿szego czasu kolejni parlamentarzy¶ci PO, Nowoczesnej i PSL wystêpuj±c z pytaniami. Krytykuj± ustawy i zwracaj± uwagê na nieobecno¶æ prezydenta, premier Szyd³o i prezesa PiS.
-
- Zwracam siê do telewidzów, szczególnie tych ogl±daj±cych TVP Info, TVP PiS, które pokazuje na pasku, ¿e ludzie popieraj± reformê. W tej ustawie nie ma nic, co przyspieszy³oby postêpowanie. Nie ma s³owa, jak przyspieszaæ orzekanie - mówi pose³ Jakub Rutnicki. - B±d¼my wszyscy w pi±tek pod s±dami w Warszawie, Poznani, Gdañsku, ale te¿ w mniejszych miejscowo¶ciach - apeluje.
-
- Chcia³bym skierowaæ zasadnicze pytanie do autorów tych ustaw: czemu one maj± s³u¿yæ? - pyta rzecznik PO Jan Grabiec. Mówi, ¿e "móg³by nawet uwierzyæ" w intencje naprawy S±du Najwy¿szego, gdyby nie to, co dzieje siê z Trybuna³em Konstytucyjnym lub prokuratur±. - 20 miesiêcznica wypadku pana prezydenta, 9 miesiêcznica wypadku pani premier - Grabiec przypomina przeci±gaj±ce siê postêpowania prokuratorskie.
-
KORESPONDENT
- Po prostu prze¿y³em PRL i nie chcê tego z powrotem. Nie chce jednej partii, która ma monopol na w³adzê i na m±dro¶ci, ma prezesa i sekretarzy. Mam dzieci i wnuki, nie chcê, ¿eby ¿y³y w takim ustroju jak PRL - mówi naszemu reporterowi jeden z protestuj±cych przed Sejmem, 63-letni mieszkaniec Warszawy. - Dla mnie czara goryczy przela³a siê, gdy Beata Kempa jako urzêdniczka powiedzia³a, ¿e nie bêdzie publikowaæ wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego - opowiada.
- Za co przepraszam? - komentuje swój transparent. - ¯e g³osowa³em na partiê PiS. Mówiê: wybaczcie. Ludzie tu zgromadzeni przychodz± i z sympatia reaguje na mój transparent. Mówi±: wybaczamy. Tylko ju¿ nie g³osuj na PiS - mówi mê¿czyzna.
-
Tak wygl±da protest przed Sejmem, gdzie jest nasz reporter Tomasz Golonko:
-
Po przerwie pos³owie opozycji dalej zadaj± pytania.
-
Po wyst±pieniu pos³a Szczerby piêæ minut przerwy. Pose³ PO na pocz±tku wyst±pienia rzuci³ wydrukowane projekty ustaw na pod³ogê i nazwa³ je "bujd± na resorach".
-
Cezary Tomczyk przytacza s³owa o tym, ¿e "S±d Najwy¿szy w kwestii szybko¶ci postêpowañ b³yszczy w porównaniu do s±dów powszechnych". To wypowied¼... Stanis³awa Piotrowicza z 2013 roku. - Kiedy pan k³ama³, wtedy czy teraz? - pyta pos³a PiS Tomczyk.
-
Nitras cytuje rapera £onê:
"Patrzysz w lustro i nie masz problemów
¿eby usn±æ skoro usypia ciê s³uszno¶æ,
tylko nie sposób zjechaæ z tych s³usznych torów,
kiedy wolno¶æ wyboru ju¿ odda³e¶ w rêce uzurpatorów."
-
- Uwierzyli¶cie prezydentowi Dudzie, ¿e jest prezydentem wszystkich Polaków, i zostali¶cie oszukani. Jest prezydentem PiS-u. Prezydent Duda nie s³u¿y narodowi, s³u¿y prezesowi - mówi Micha³ Stasiñski z PO. - Ta debata ma wielu nieobecnych, ale w¶ród nich - jednego wielkiego nieobecnego - pana prezydenta - mówi pose³ Nitras.
-
- To smutny dzieñ. Dzi¶ rozmontowujemy polski parlamentaryzm. Bo my tu sobie mo¿emy porozmawiaæ, a przecie¿ wszystko zosta³o policzone. Sposób procedowania tych ustaw by³ przyczynkiem do ich zawetowana. Jak pan prezydent siê teraz czuje, kiedy wszystko zosta³o wykuglowane i tylko jest czas na piecz±tki - mówi Gabriela Lenartowicz z PO.
-
A co s³ychaæ na paskach TVP Info? To, czego mo¿na by³o siê spodziewaæ: "Polacy przeciwko totalnej opozycji".
.@tvp_info marzy o powtórce nocy z 16/17 XII pic.twitter.com/XyLuxUOltQ
— Wiktor Misztal (@MisztalWiktor) 22 listopada 2017 -
- Na tej sali nie ma g³ównych negocjatorów tych ustaw, pana prezesa i pana prezydenta? - pyta pos³anka Monika Wielichowska. - 28 organizacji pozarz±dowych zjednoczy³o siê pod has³em - wolne s±dy, wolne wybory, wolna Polska - i wezwa³o do przerwania prac nad tymi ustawami - mówi pos³anka.
-
- Dlaczego prezydent przedk³ada wysokiej izbie projekt ustawy, który ³amie konstytucjê, ³amie zasady pañstwa prawa. Który przepis tej ustawy sprawi, ¿e bêd± szybciej rozpatrywane sprawy? - pyta Cezary Grabarczyk.
-
- Debatujemy nad zmian± u ustroju s±dów, a pani premier nie ma. Podobno pojecha³a na wyk³ady u ojca Rydzyka. Ale nie chce mi siê w to wierzyæ - mówi pos³anka Ma³gorzata Chmiel.
Z kolei pose³ S³awomir Nitras zwraca uwagê, ¿e na sali nie ma te¿ prezydenta Dudy, którego ustawy s± procedowane. "Panie Prezydencie, w lipcu zaci±gn±³ Pan zobowi±zanie wobec tysiêcy protestuj±cych Polaków.Jako skromny pose³ oczekiwa³bym, ¿e dzisiaj bêdzie Pan w Sejmie. Prezentowane s± projekty firmowane Pañskim nazwiskiem. W±tpliwe konstytucyjne, oddaj±ce s±dy PIS-owi. Abdykowa³ Pan?" - pisze pose³.
Sz.P.Prezydencie @AndrzejDuda w lipcu zaci±gn±³ Pan zobowi±zanie wobec tysiecy protestuj±cych Polaków.Jako skromny pose³ oczekiwa³bym,¿e dzisiaj bêdzie Pan w Sejmie. Prezentowane s± projekty firmowane Pañskim nazwiskiem. W±tpliwe konstytucyjne, oddaj±ce s±dy PISowi.Abdykowa³ Pan? pic.twitter.com/N3gqDXbNFb
— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) 22 listopada 2017 -
- Teraz debatujemy nad czym¶, co bêdzie zmienione. Mam zatem pytanie, jaki bêdzie ostateczny kszta³t tej ustawy? - pyta pos³anka Monika Rosa.
-
- Po raz pierwszy pose³ partii rz±dz±cej wezwa³ do delegalizacji opozycji. Przestañmy traktowaæ to jako ¿art! I po to jest potrzebny S±d Najwy¿szy, bo on decyduje o wa¿no¶ci wyborów - mówi pose³ Micha³ Kamiñski.
-
Niewielka grupa protestuj±cych przed Sejmem.
-
- Dojdzie do sytuacji, ¿e sêdzia z 10-letnim sta¿em bêdzie ocenia³ wyrok bardziej do¶wiadczonego sêdziego - mówi szef PSL. W ³awach pos³ów PiS raczej pusto, ale debaty s³ucha Stanis³aw Piotrowicz.
-
- Zacznijmy od przej¶cia w stan spoczynku. Dlaczego ci, którzy maj± najwiêksze do¶wiadczenie, maj± byæ odwo³ywani? - pyta i podaje jako przyk³ad USA, gdzie sêdziowie S±dy Najwy¿szego pe³ni± funkcje do¿ywotnio. - To jest dokonywanie czystki politycznej - ocenia.
-
- Gdy prezydent zawetowa³ ustawy w lipcu, wszyscy bili¶my mu brawo. Andrzej Duda mia³ szanse naprawiæ s±dy. Ale ta zmiana to nie jest wiêcej sprawiedliwo¶ci, to wiêcej obozu w³adzy w wymiarze sprawiedliwo¶ciowi. Ustawa jest napisana wg has³a "partia rz±dzi, partia s±dzi" - mówi szef PSL W³adys³aw Kosiniak-Kamysz.
-
Wg dziennikarza Grzegorza £akomskiego Stra¿ Marsza³kowska nakaza³a zas³oniêcie s³owa "konstytucja" ze wzglêdu na "zakaz agitacji" w Sejmie.
Tym paniom stra¿ marsza³kowska nakaza³a zas³oniêcie s³owa "konstytucja" ze wzgledu na "zakaz agitacji" w Sejmie. Nie pos³ucha³y. pic.twitter.com/jAA6BzhGPO
— Grzegorz £akomski (@g_lakomski) 22 listopada 2017 -
Pos³ów PiS na sali jest niewielu, ale z ³aw rz±dowych debaty s³ucha minister sprawiedliwo¶ci Zbigniew Ziobro.
-
- Jak bêdzie wygl±da³a ustawa o SN? Zamiast szerokich konsultacji mamy tajne negocjacje - mówi Barbara Dolniak z Nowoczesnej. - Zmiany maj± tak naprawdê na celu wprowadzenie do SN wybranych przez PiS sêdziów - ocenia.
-
- Konstytucja! Konstytucja! - skanduj± ludzie przed Sejmem. Tymczasem pose³ Kukiz'15 mówi, ¿e jego klub poprze ustawê, choæ widzi potrzebê m.in. wprowadzenia badañ psychologicznych dla sêdziów.
T³um wolnych obywateli gêstnieje przed #Sejm! ? Nie godzimy siê na #PartyjneS±dy!#WolneS±dy #konstytucja pic.twitter.com/rqsz5ZwxAi
— GrzegorzDrobiszewski (@GDrobiszewski) 22 listopada 2017 -
- Chcia³bym przywitaæ na sali pani± Zofiê Romaszewsk±. To ona i ja mo¿emy powiedzieæ najwiêcej o tym, co siê dzieje w s±dach - mówi Jerzy Jachnik z Kukiz'15.
-
- Przyda³aby siê przerwa! Dosyæ obra¿ania pana pos³a Piotrowicza! - mówi pose³ Piotr Kaleta. - Was trzeba zdelegalizowaæ! - mówi do opozycji.
-
- Doprowadzili¶cie s±downictwo do zapa¶ci. Zosta³o 3 miliony nierozpatrzonych spraw z 2016 roku. Na kolejny rok bêd± 4 miliony. Chcecie zmieniaæ tylko kadry, a nie procedury. Nie dyskutujecie o powa¿nych problemach w s±downictwie, tylko wymieniacie ludzi - mówi pose³ PO.
-
Kropiwnicki zwraca uwagê, ¿e PiS i prezydent Duda ustalili zmiany do projektów niejawnie i pozostali pos³owie nie wiedz±, co dok³adnie na siê zmieniæ w ustawach.
-
Pose³ Kropiwnicki grzmi z mównicy o "niszczeniu S±du Najwy¿szego". Tymczasem przed Sejmem trwa demonstracja Obywateli RP.
-
Borys Budka z wnioskiem formalnym. - Chcia³bym prosiæ o wyja¶nienie, czy Stra¿ Marsza³kowska poprosi³a ludzi o zakrycie koszulek z napisem konstytucja - mówi pose³ PO. Kamera pokazuje na galerii kilka osób z koszulkami z takim has³em. - Przecie¿ s±! - krzycz± pos³owie.
-
Piotrowicz argumentuje, ¿e przenoszenie sêdziów jest zgodne z konstytucj±. - Zaraz bêdzie krzyk, ¿e mamy zamach demokracjê. Ale reforma pana prezydenta jest zgodna z konstytucj± - mówi Piotrowicz. - Pañstwo mówicie o demokracji, to mo¿e warto przypomnieæ jej definicjê - mówi pose³ PiS.
-
- Opozycji chcia³bym zwróciæ uwagê, ¿e konstytucja to nie jest taka ksi±¿eczka do wymachiwania, tak jak to czynicie. Warto z konstytucji przytoczyæ artyku³ dotycz±cy sprawiedliwo¶ci spo³ecznej. Ona przez lata nie by³a realizowana. Wiecie pañstwo doskonale o sêdziach na telefon. A w konstytucji jest zapis, który do tej pory nie by³ przestrzegany: Ka¿dy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zw³oki przez w³a¶ciwy, niezale¿ny, bezstronny i niezawis³y - podkre¶lam, niezwis³y - s±d - mówi Piotrowicz.
-
- Ludzie oskar¿aj± siê na wadliwe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwo¶ci - mówi. - Mój klub pozytywnie odnosi siê do projektu zaprojektowanego przez pana prezydenta. Natomiast mamy swoje uwagi co do szczegó³owych rozwi±zañ - mówi pose³ i dodaje, ¿e przedstawi te szczegó³y podczas posiedzenia komisji.
-
Zaczyna siê debata nad projektem. Pierwszy wyst±pi Stanis³aw Piotrowicz z PiS.
-
Surówka-Pasek mówi i jednej z bardziej kontrowersyjnych kwestii ustawy - przymusowym przej¶ciu sêdziów SN w stan spoczynku w wieku 65 lat. Sêdziowie bêd± mogli wnioskowaæ pozostanie na stanowisku, ale decyzjê podejmie prezydent. Je¶li ustawa wejdzie w ¿ycie, wszyscy sêdziowie SN, który s± w wieku powy¿ej 65 lat, automatycznie zostan± przeniesieni w stan spoczynku. Bêd± jednak mogli z³o¿yæ wniosek o pozostanie na stanowisku. Kobiety bêd± mog³y ponadto z³o¿yæ wniosek o przej¶cie w stan spoczynku ju¿ w wieku 60 lat. Nie bêdzie jednak takiego przymusu.
-
Prezydencka minister mówi o powodach, dla których prezydent chce zmiany ustawy o S±dzie Najwy¿szym. Wspomina o "niesprawiedliwo¶ci" w s±dach i temu, co ma jej zaradziæ - wprowadzenie nowych izb w SN i ustanowienie skargi nadzwyczajnej.
-
Bêdzie powtórka z lipcowych protestów? Na razie przed Sejmem ma³e zgromadzenie Obywateli RP i coraz liczniejsze patrole policji, pisze dziennikarka TVN24 Olga Olesek.
Co kilka minut kolejne grupy policjantów dochodz± na Wiejska. Zgromadzenie Obywateli RP jest teraz, o 17:48, nieliczne - kilkadziesi±t osób. pic.twitter.com/NGkRYuwjPc
— Olga Olesek (@OlgaOlesek) 22 listopada 2017 -
Na sali prawie nie ma pos³ów Prawa i Sprawiedliwo¶ci.
Przedstawicielka kancelarii prezydenta przedstawia za³o¿enia projektów. Na sali garstka pos³ów PiS. pic.twitter.com/EsO8we1ZoY
— Wiktoria Beczek (@wiktoriabeczek) 22 listopada 2017 -
Zaczyna siê I czytanie prezydenckiego projektu ustawy o o S±dzie Najwy¿szym. Ustawê przedstawia podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ma³gorzata Surówka-Pasek. Na pocz±tku podkre¶la, ¿e choæ Duda zawetowa³ ustawy PiS o SN i KRS, to nie znaczy, ¿e nie dostrzega potrzeb zmian w tych cia³ach i w systemie s±downictwa.
-
Na sali plenarnej Sejmu trwa procedowanie ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdzia³ania wykorzystywaniu sektora finansowego do wy³udzeñ skarbowych. Po tym - zgodnie z harmonogramem o godz. 17:45 - powinna rozpocz±æ siê debata nad pierwszym z prezydenckich projektów. Na pierwsze czytanie projektu ustawy o S±dzie Najwy¿szym zaplanowano 5-minutowe o¶wiadczenia klubów. Mo¿na jednak spodziewaæ siê, ¿e debata bêdzie siê przed³u¿aæ.
-
-
Teraz na sali posiedzeñ bêd± prezentowane sprawozdania komisji w poszczególnych kwestiach. Do relacji wrócimy, gdy pos³owie zajm± siê prezydenckimi ustawami o s±downictwie.
-
Nitras prosi marsza³ka Sejmu Marka Kuchciñskiego o to, by punkty sporne w porz±dku obrad, nad którym g³osowali pos³owie, by³y szczegó³owo wyja¶nione. - Mamy 460 pos³ów, na prezydium uczestniczy tylko kilku. Je¶li g³osujemy sprzeciw nad wprowadzeniem punktu do porz±dku obrad, to chcemy wiedzieæ, jakie by³y argumenty, co jest w tym wniosku - mówi³ pose³ PO. - To nie jest wniosek formalny - odpowiada Kuchciñski.
-
- Ja mam powa¿ny problem... - zaczyna S³awomir Nitras z PO. Na sali wybucha ¶miech pos³ów.
-
"To ju¿ standard kiedy pos³owie PiS nie wiedz± za czym dok³adnie bêd± g³osowaæ. Znaj± jedynie cel, dzi¶ to Partyjne S±dy" - przewodnicz±cy PO Grzegorz Schetyna na Twitterze.
To ju¿ standard kiedy pos³owie PiS nie wiedz± za czym dok³adnie bêd± g³osowaæ. Znaj± jedynie cel, dzi¶ to #PartyjneS±dy. Zapewniam, bêdziemy walczyæ w obronie #WolneS±dy.
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 22 listopada 2017 -
Marek Suski, PiS: Wszystko jest zgodnie z prawem, procedurami.
-
Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna: My jako pos³owie nie znamy tre¶ci poprawek do ustaw. One s± objête niezrozumia³± tajemnic±. Szanowni pos³owie PiS-u, nie bójcie siê, miejcie odwagê pokazaæ, jak wygl±daj± te ostateczne propozycje ustaw dot. wymiaru sprawiedliwo¶ci. Samo tworzenie ustaw prezydenckich toczy³o siê za zamkniêtymi drzwiami. Prawdziwe prace nad projektami pana prezydenta przejêli pos³owie PiS. O to, o co wam chodzi, to przejêcie w³adzy w wymiarze sprawiedliwo¶ci.
-
Ryszard Petru z Nowoczesnej domaga siê od szefa MSWiA pe³nej informacji dotycz±cej ¶mierci Igora Stachowiaka i uzupe³nienia obrad. - Panie ministrze, dzisiaj albo powinny byæ dymisje na poziomie wiceministrów, albo pan minister powinien podaæ siê do dymisji. Dlaczego pan minister Ziobro ¶ciga dziennikarza, który to ujawni³? - mówi³ Petru.
-
Pose³ PO i by³y minister sprawiedliwo¶ci Borys Budka domaga siê zdjêcia z porz±dku obrad projektów ustaw zaproponowanych przez prezydenta. - Do tej pory nie rozstrzygnêli¶my kwestii zawetowania przez pana prezydenta dwóch analogicznych ustaw. Proces legislacyjny nie zosta³ zakoñczony. Nie mo¿ecie udawaæ przed Polakami, ¿e ten parlament co¶ znaczy. W Sejmie znajduj± siê projekty ustaw, w momencie, gdy nie zakoñczono procesu legislacyjnego nad dwoma ustawami - mówi³ Budka.
#Sejm Pos³owie opozycji domagaj± siê odroczenie zaplanowanych na dzi¶ dyskusji nad prezydenckimi projektami ustaw o S±dzie Najwy¿szym i KRS #TOKFM
— Informacje TOK FM (@TOKFM_NEWS) 22 listopada 2017 -
Pos³owie rozpoczynaj± prace nad prezydenckimi projektami ustaw: o Krajowej Radzie S±downictwa oraz o S±dzie Najwy¿szym.
Projekt nowelizacji ustawy o KRS zmienia sposób wyboru jej cz³onków. Prawo do zg³oszenia kandydata na cz³onka Rady bêdzie mia³a grupa co najmniej dwóch tysiêcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukoñczyli 18 lat, maj± pe³n± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych i korzystaj± z pe³ni praw publicznych, a tak¿e grupa co najmniej 25 sêdziów w stanie czynnym. Cz³onków KRS spo¶ród grona sêdziów bêdzie wybiera³ Sejm wiêkszo¶ci± 3/5 g³osów na wspóln±, czteroletni± kadencjê. Gdyby nie uda³o siê wybraæ kwalifikowan± wiêkszo¶ci± piêtnastu cz³onków Rady, to prezydent proponuje, by parlamentarzy¶ci g³osowali imiennie. Ka¿dy pose³ mia³by jeden g³os.
W ustawie o S±dzie Najwy¿szym Andrzej Duda zaproponowa³ utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zajmie siê miêdzy innymi rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej, która bêdzie prowadzi³a postêpowania dyscyplinarne wobec sêdziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. W pracach obu nowych izb bêd± brali udzia³ ³awnicy wybierani na 4-letni± kadencjê przez Senat spo¶ród kandydatów zg³aszanych przez obywateli. Prezydencki projekt przewiduje przej¶cie sêdziów S±du Najwy¿szego obu p³ci w stan spoczynku po osi±gniêciu wieku 65 lat. Sêdziowie bêd± mogli jednak wyst±piæ do prezydenta o przed³u¿enie orzekania. Ustawa wprowadza tak¿e nowy, przyspieszony tryb uchylania immunitetu sêdziom, którzy pope³nili najpowa¿niejsze przestêpstwa. Nowo¶ci± jest równie¿ wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej, dziêki której mo¿na bêdzie podwa¿yæ prawomocne, ale krzywdz±ce skar¿±cych wyroki s±dów.
-
Dzieñ dobry, rozpoczynamy relacjê na ¿ywo z Sejmu.
Trwa wczytywanie...
Patryk Strza³kowski
-
Pogoda. "Bestia ze Wschodu" tym razem zawita do Polski? Temperatura mo¿e spa¶æ do minus 30 stopni
-
£ód¼. Zabójstwo na placu zabaw. Policja zatrzyma³a podejrzanego pod Warszaw±
-
¯yczenia na Dzieñ Babci 2021. Najlepsze wierszyki i rymowanki dla babci
-
Kary dla uczestników mszy w intencji Jadwigi Kaczyñskiej? Sanepid: Na decyzjê mamy 14 dni
-
Konin. 35-latek skazany na wiêzienie za pomoc w przerwaniu ci±¿y. Kupi³ nastoletniej partnerce leki poronne
- Przewodnicz±cy KRS Leszek Mazur sam rezygnuje ze stanowiska. Pytany o naciski: "Nie, nie by³o"
- Indie. Po¿ar najwiêkszej fabryki szczepionek na ¶wiecie. Tu produkowany jest m.in. preparat AstraZeneca
- Indonezja. Brak maseczki na Bali? Obcokrajowcy za karê musz± robiæ pompki pod okiem policji [WIDEO]
- Czaplinek. Owczarek niemiecki utkn±³ w przerêbli, uratowali go stra¿acy. "Trzyma³ siê lodu ³apami"
- Warszawa. Raperowi skonfiskowano marihuanê, po dwóch miesi±cach j± odzyska³. "Odpowiednie stê¿enie THC"