Na tym kończymy naszą relację. Obrady można oglądać na żywo poniżej:
Na tym kończymy naszą relację. Obrady można oglądać na żywo poniżej:
Robert Tyszkiewicz z PO mówi o "upadku polityki wschodniej". Wypadliśmy z roli lidera polityki wschodniej, przestaliśmy być ambasadorem naszych wschodnich sąsiadów. - Żałośnie wygląda wygłoszona przez pana ministra teza, że nasze wsparcie dla Ukrainy to wydawanie wiz pracowniczych - ocenia poseł. - Chcę upomnieć się o telewizję Biełsat - mówi.
Mówi Sylwester Chruszcz z Kukiz15.
- Chciałbym się odnieść do wynikającego z absolutnej niekompetencji stwierdzenia pana Trzaskowskiego. To, co zostało określone jako przeszkadzanie w realizacji Jedwabnego Szlaku przez szefa MON, polega na tym, aby zapewnić, że suchym portem związanym z tym szlakiem będzie spółka skarbu państwa - mówi szef MON. - Chciałbym, aby ci, którzy mówią o polskiej polityce zagranicznej, mieli w myśli polski interes - dodaje Macierewicz.
Głos zabiera Antoni Macierewicz.
- Chcę dziś zadać proste pytania i za rok, dwa, zobaczyć odpowiedzi. Czy wywalczycie lepsze rozwiązania dot. polityki klimatycznej? Czy będziecie w stanie wynegocjować lepszy budżet? Czy na pewno nie będzie Nord Stremu? Obiecajcie to - mówi Trzaskowski.
- Jak wytłumaczycie Polakom, że na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej francuski socjalista będzie lepiej rozumiał Polaków, niż Donald Tusk - mówi poseł PO.
- Jedyny obszar, gdzie można was pochwalić, to obronność, gdzie kontynuujecie nasze założenia m.in. wzmocnienia wschodniej flanki NATO - mówi Trzaskowski.
- Panie ministrze, pana poprzednie expose było trafne tylko w kwestii oceny zagrożeń, a zupełnie nietrafione jeśli chodzi o recepty. Nie widać żadnej pozytywnej inicjatywy tego rządu. Walicie pięścią w stół w Warszawie, a w Brukseli milczycie - mówi Rafał Trzaskowski, odpowiedzialny za politykę zagraniczną w gabinecie cieni Platformy.
Cały tekst wystąpienia ministra Waszczykowskiego jest dostępny na stronie MSZ.
- Polska jest zobowiązana być w centrum Europy i łączyć wschód z zachodem - mówi Morawiecki.
- Kończ waść, wstydu oszczędź - skończył krótkie wystąpienie Niesiołowski. Jako kolejny przemawia Kornel Morawiecki (WiS).
Przemawia Stefan Niesiołowski z UED. - O wystąpieniu pana ministra powiedziałbym tak: tam, gdzie było prawdziwe, było banalne, a tam, gdzie nie było banalne, nie było też prawdziwe - zaczyna poseł.
- Dla dobra polskich rodzin i przedsiębiorców trzeba doprowadzić do zniesienia rosyjskich sankcji na polskie produkty i ponowne wprowadzenie małego ruchu granicznego - mówi PSL.
- Potrzebne są sojusze nie z państwami na Karaibach, których nazw się nie pamięta. Tu nie chodzi tylko o pomyłkę językową. Chodzi o to, że naszym sojusznikiem ma być państwo, którego nazwy nawet się nie pamięta - mówi lider PSL.
Głos zabiera Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.
- Witold Waszczykowski jest najgorszym ministrem spraw zagranicznych od 1989 roku. Kompromituje Polskę, myli dyplomację z publicystyką, w imię osobistej zemsty publikuje ważne dokument - mówi Petru.
- Smutnym podsumowaniem 2016 roku było to, że krytykowały nas instytucje międzynarodowe, m.in. Komisja Wenecka, Komisja Europejska - mówi Petru.
- Niepopieranie Donalda Tuska na drugą kadencję to najgorsza antyreklama. To małostkowość - mówi Schetyna.
W imieniu Nowoczesnej przemawia Ryszard Petru. Zaczyna od krytyki Waszczykowskiego za nieobecność na Sali. - Pan minister jest na spotkaniu z premierem Irlandii - mówi wicemarszałek.
- Przynajmniej co roku premier Polski jest w Niemczech, kanclerz Niemiec w Polsce, to nic nadzwyczajnego. Uważam jednak, że dobrym pomysłem było spotkanie Angeli Merkel z prezesem Kaczyńskim - mówi poseł Kukiz'15.
W imieniu Kukiz'15 przemawia Grzegorz Długi. - Rok temu mówiliśmy, że polityka zagraniczna ma być polityką polską, a nie partyjną. W tej kwestii nie zauważyliśmy poprawy - mówi poseł. - Polityka jest nastawiona na skierowane do swojego elektoratu hasła: podmiotowość, wstawanie z kolan - dodaje. - Pan minister mówi, że Polska wstała z kolan. No, nawet jeśli, to nikt na świecie tego nie zauważył. Poproszę o przykłady - mówi Długi.
- Nie można uwierzyć w to, że minister spraw zagranicznych nie reaguje, kiedy MSWiA odmawia przyjęcia 10 uchodźców do Sopotu - mówi Schetyna. Na ławach PiS śmiech. - Z czego się śmiejecie? Z siebie się śmiejecie - mówi szef PO. - To jest symbol. Nam wiele krajów pomagało. Polaków przyjęły też kraje muzułmańskie. Nie wstyd wam? - pyta Schetyna.
- Jaka była aktywność MSZ w sprawie odzyskania wraku tupolewa? Ile not minister wystosował, ile było rozmów ze stroną rosyjską? Dlaczego pani premier Szydło, korzystając z dobrych relacji z Viktorem Orbanem, nie poprosiła go o wspomnienie Władimirowi Putinowi o kwestii wraku? - pyta Schetyna. - Teraz oddajecie sprawę w międzynarodowe ręce, do trybunału. Ale czy prawnicy MSZ nie powiedzieli ministrowi, że Rosja nie podpisała umowy o respektowaniu wyroków tego trybunału? - mówi Schetyna?
- Nie zaczynaliście w polityce zagranicznej od zera, dostaliście coś i to marnujecie - mówi Schetyna.
- Relacje z Ukrainą są najgorsze od 25 lat. Historia jest trudna, ale rolą historyków jest opisywać historię, a rolą polityków budować relacje - mówi Schetyna.
Schetyna zwraca uwagę, że na sali nie ma prezesa PiS. - Rozumie, że ma inne zainteresowania, nie słucha opozycji, nie słucha swojego ministra - mówi szef PO.
Dziennikarze chwalą wystąpienie Grzegorza Schetyny. Tymczasem posłanka PO Kinga Gajewska pisze, że minister Waszczykowski wyszedł z sali.
Trzeba oddać G. Schetynie, że dobrze przygotował się do debaty o polityce zagranicznej. #exposeMSZ
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 9 lutego 2017
Waszczykowskiego tak bolą słowa @SchetynadlaPO, że wyszedł z sali.Nie spodziewał się tak merytorycznego wystąpienia,muszą mu przygotować odp
— Kinga Gajewska (@gajewska_kinga) 9 lutego 2017
- Historia nie zaczęła się 21 października 2015 roku - mówi Schetyna po tym, jak zarzuca PiS, że milczy o osiągnięciach wcześniejszych rządów w kwestii dyplomacji.
- Zrujnowaliście relacje z Niemcami i wydaje się wam, że jedno spotkanie wszystko zmieni - mówi szef PO. W podobnym tonie wypowiada się o relacji z Francją. - Rozumiem, że możecie sobie kupować śmigłowce od kogo chcecie, ale nie może być tak, że strona francuska dowiaduje się o zerwaniu negocjacji z prasy - ocenia Schetyna. Buczenie z ław PiS.
Schetyna ocenia, że Waszczykowski nie wykorzystał potencjału Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego. Ostro krytykuje odejście od "umówionego spotkania rządów Polski, Niemiec i Francji" z okazji rocznicy powstania Trójkąta Weimarskiego, która przypadała na sierpień zeszłego roku.
- Drugi partner, który mieszka w Budapeszcie, dziś otwiera UE na Rosję. Wielka Brytania poza UE, Węgry w coraz bliższych relacjach z Rosją. Co jest za to? Nic - mówi Schetyna. - No, chyba, że odpowiedzią na to jest "ciepły człowiek", który mieszka w Mińsku - dodaje szef PO.
- Wskazani przez pana strategiczni partnerzy opuszczają Europę. Przecież to jest samobój. Musi pan patrzeć na to, co mówi dziś, przez pryzmat tego, co mówił pan rok temu. Pan sądzi, że Polacy zapomną, że można im wciskać kit - mówi Schetyna.
- Oceniamy, że to był zły rok dla polskiej dyplomacji. Można zaklinać rzeczywistość. Krótkowzroczna, nieodpowiedzenia, chaotyczna polityka zagraniczna to jest odpowiedź na zagrożenia, które stoją przed Polską - mówi Schetyna. - Polityka zagraniczna powinna mieć charakter ponadpartyjny - mówi szef PO. - To była polityka partii władzy, polityka PiS. Była podporządkowana sprawom partyjnym - zarzuca Schetyna.
W imieniu PO przemawia Grzegorz Schetyna. - Expose szefa MSZ to zawsze ważny czas do debaty o polityce zagranicznej - zaczyna szef PO, który sam pełnił te funkcję.
- W swoim wystąpieniu pan minister wspaniałomyślnie pomiął ataki na naszą dyplomację, kreowane przez naszą krajową opozycję - mówi Gosiewska. - My prowadzimy aktywną realną politykę zagraniczną, Wy ograniczaliście się do wpisów na Twitterze - mówi posłanka PiS.
- Dotychczasowe kontakty dyplomatycznie z USA nie potwierdzają obaw, które mogły wywołać niektóre wypowiedzi Donalda Trumpa w kampanii wyborczej. Liczymy na owocną współpracę - mówi Gosiewska. Ocenia, że wcześniej izolacjonizm "okazał się tragicznych w skutkach".
Debata o polityce zagranicznej, po exposee min. Waszczkowskiego. Przem p. Gosiewska (PiS), główne wyst klubowe. Ławy PiS pic.twitter.com/iefBLe190P
— Paweł Wroński (@PawelWronskigw) 9 lutego 2017
- Polska nie była narażona napływ znacznej liczby uchodźców czy migrantów, jednak zdecydowanie przeciwstawiła się inicjatywom unijnych elit dot. relokacji uchodźców - mówi posłanka PiS.
- Należy zgodzić się z tezą zawartą w expose, że nadszedł szczególny moment w polityce zagranicznej - mówi Gosiewska. - To właśnie nasza inicjatywa doprowadziła do podjęcia przełomowych decyzji na szczycie NATO w Warszawie - ocenia.
Zaczyna się dyskusja nad wystąpieniem ministra Waszczykowskiego. Jak pierwsza przemawia Małgorzata Gosiewska z PiS.
- PiS nie odpowiedział na tą uwagę, przełknął gorzką pigułkę, i taką bardzo stanowczą deklarację kanclerz Merkel. Wydaje mi się, że to kwestia zwracania uwagi, ale to jest też pytanie, czy premier wyciągnie (z tych słów) wnioski - powiedział w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna.
Schetyna o słowach Merkel: PiS nie odpowiedział, musiał przełknąć tą gorzką pigułkę
- To, co powiedziała w Warszawie Merkel w języku dyplomacji oznacza bardzo twarde, jednoznaczne stanowisko ws. przestrzegania reguł przez kraj, który jest członkiem UE - ocenił słowa kanclerz Niemiec w Poranku TOK FM Grzegorz Schetyna.
- Cele, które sobie wyznaczyliśmy w polityce zagranicznej zostały osiągnięte. Bez wątpienia wzmacniamy naszą pozycją tak, w regionie, jak i w Unii Europejskiej - mówi Duda.
"Bardzo istotne są dla nas także kwestie bezpieczeństwa energetycznego" - @AndrzejDuda po #exposeMSZ
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 9 lutego 2017
W Sejmie nt. polityki zagranicznej wypowiada się prezydent Andrzej Duda. Mówi m.in. o sprawach bezpieczeństwa, w tym obecności wojsk sojuszniczych i miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Zakończyło się wystąpienie szefa MSZ. Marszałek zarządził 30-minutową przerwę.
Posłowie otrzymali katalogi "Dobry rok w polityce zagranicznej".
#exposeMSZ na slajdach i obrazkach w katalogu.Prawie jak slajdy Morawieckiego. Jednym słowem #SanEscobar pic.twitter.com/TApl8YZBKA
— Monika WIELICHOWSKA (@MWielichowska) 9 lutego 2017
- Wspieranie polskich przedsiębiorstw za granicą należy do priorytetowych zadań polskiej dyplomacji, służy temu m.in. rozbudowa sieci naszych placówek dyplomatycznych - mówi szef MSZ.
Kolejne komentarze na Twitterze.
Dobrze zbudowane info rządu o polityce zagr RP 2017 r.
— Sławomir Dębski (@SlawomirDebski) 9 lutego 2017
Czytelna wizja ładu miedz i polityki wobec klucz partnerów #Waszczykowski #exposeMSZ
Plotki destabilizujące pozycję Min.Spr.Zagr. wpisują się w narrację i działania rosyjskiej info-wojny wobec Polski jako państwa frontowego.
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 9 lutego 2017
To, że najważniejszą kwestią w odniesieniu do Rosji jest zwrot wraku, świadczy o słabości polskiej dyplomacji i fiksacji na tym temacie.
— Marek Migalski (@mmigalski) 9 lutego 2017
Szef @MSZ_RP zapowiedział wsparcie dla Ukrainy i jej polityki proreformatorskiej i proeuropejskiej.
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 9 lutego 2017
Dobrze ??#Waszczykowski #ExposeMSZ
- Nie zaprzestanę wysiłków, by Rosja zwróciła Polsce wrak Tu-154 - mówi Waszczykowski. - Polityka wobec Rosji jest niestety uwarunkowana agresywnymi działaniami rosyjskimi w Europie Wschodniej. Równocześnie jednak dostrzegamy potrzebę dialogu z naszym rosyjskim sąsiadem - ocenia.
- Wspierając Ukrainę w jej wysiłkach reformatorskich i polityce proeuropejskiej, nie tracimy z pola widzenia spraw historycznych. Uważamy, że prawdziwemu partnerstwu strategicznemu powinna towarzyszyć prawda - mówi szef MSZ.
- Polska pozostanie orędowniczką procesu rozszerzania UE. Uważamy, że drzwi Europy powinny pozostać otwarte dla państw podzielających wizję współpracy demokratycznych krajów - mówi Waszczykowski.
Wystąpienie trwa. Na Twitterze pojawiają się pierwsze komentarze.
Expose Waszczykowskiego budzi niewiele emocji, nie tylko na TT.
— Michał Kolanko (@michal_kolanko) 9 lutego 2017
Paradne: z dwóch sojuszników jeden poza UE, drugi wdzięczy się do Putina, a #Waszczykowski zadowolony, że polska dyplomacja "zdała egzamin"
— Adrian Zandberg (@ZandbergRAZEM) 9 lutego 2017
"Przyszłość relacji nie może być zakładnikiem jednego kontraktu" - szef @MSZ_RP w punkt o tym, co łączyło i co łączy PL i Francję#exposeMSZ
— Eryk Mistewicz (@ErykMistewicz) 9 lutego 2017
Podczas wystąpienia szefa MSZ w Sejmie jest PAD, PBSz, ministrowie, G. Schetyna, R. Petru, P. Kukiz, W. Kosiniak-Kamysz...
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 9 lutego 2017
Nie ma Prezesa.
Waszczykowski argumentuje, że warto stawiać na sojusz z Wielką Brytanią nawet pomimo tego, że kraj wyjdzie z Unii. - Zależy nam na bliskiej współpracy z Niemcami - mówi Waszczykowski.
Na sali sejmowej są członkowie rządu, prezydent i zagraniczni dyplomaci. Nie ma jednak prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
- Rzeka emigrantów, płynąca do Europy, na skutek unijnych dyrektyw, nie zimni swojego biegu - mówi Waszczykowski. - W tym roku poważnie zwiększymy pomoc dla uchodźców na Bliskim Wschodzie, w tym w Jordanii i Libanie - zapewnia minister.
- Naszym najważniejszym wyzwaniem w 2017 roku będzie funkcjonowanie Unii Europejskiej. Nastąpiło oderwanie elit od społeczeństw. Właśnie za to wystawiane są negatywne cenzurki władzom państw - mówi Waszczykowski. - Wydarzeniem bezprecedensowym, a zarazem punktem zwrotnym dla UE, było brytyjskie referendum. Głosy eurosceptyczne przestały być marginesem - dodał.
- Naszym priorytetem jest naprawa UE, a nie jej demontaż - mówi Waszczykowski i przestrzega przed powrotem do Europy "egoizmów państwowych".
- Od kilku lat jesteśmy świadkami dramatycznej sytuacji na południe od Europy. Słabość instytucjonalna niektórych państw prowadzi do powstania organizacji, które chcą zniszczenia Zachodu. Nie będziemy bezpieczni jako państwo i obywatele, dopóki nie zlikwidujemy zagrożenia terroryzmem - mówi szef MSZ. Wymiana obszary, w jakich polskie służby współpracują w walce z terroryzmem. - Jesteśmy gotowi do powrotu w misjach pokojowych ONZ - dodaje.
Wystąpienia szefa dyplomacji słucha m.in. prezydent Andrzej Duda. Prezydent wypowie się dla mediów po zakończeniu expose Waszczykowskiego.
Szef @MSZ_RP w obecności Prezydenta @AndrzejDuda przedstawia informację Rządu o zadaniach PL polityki zagranicznej w 2017 #exposeMSZ pic.twitter.com/Xz47oOZdsU
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 9 lutego 2017
Po #exposeMSZ ministra Witolda Waszczykowskiego wypowiedź dla mediów Prezydenta @AndrzejDuda
— Marek Magierowski (@mmagierowski) 9 lutego 2017
- Ostatnio rozległy się głosy powątpiewania w rolę USA jako filar NATO. Po moich ostatnich rozmowach z bliskimi współpracownikami prezydenta Donalda Trumpa jestem przekonany, że USA będą wypełniać swoje zobowiązania wobec sojuszu - zapewnia Waszczykowski.
- Pełna realizacja decyzji warszawskiego szczytu NATO oraz wcześniejszych uzgodnień z Newport, to centralny punkt naszego zainteresowania i aktywności w 2017 r. - mówi. - Żołnierzy brytyjskich powitamy w kwietniu tego roku - dodaje.
- Z niepokojem obserwujemy politykę Rosji w Europie wschodniej. Już trzeci rok trwa podsycany przez Rosję konflikt na Ukrainie. Angażuje on dwóch naszych sąsiadów - mówi szef MSZ. Ocenia, że Rosja chce wycofania się NATO z Europy Wschodniej i stworzenia "szare strefy". - Polska nie zaakceptuje takiej wizji ładu politycznego w Europie, nie przystanie na dzielenie naszego kontynentu na strefy wpływów. Nigdy więcej Monachium i Jałty - powiedział szef MSZ. Krótkie oklaski. Dodaje, że za polityką kremla idą konkretne działania militarne.
- Będziemy kontynuować wysiłki, by Polska została wybrana jako członek niestały Rady Bezpieczeństwa ONZ - zapewnia szef dyplomacji.
- Tym, co jest dziś przedmiotem dyskusji, jest dyskusja o zmianie porządku światowego. Czy rzeczywiście stoimy w obliczu dramatycznych zmian w porządku międzynarodowym? - mówi szef MSZ. - W ostatnim 25-leciu dokonały się głębokie zmiany. A jednak państwa wciąż są przywiązane do idei suwerenności - ocenia.
- Polska brała udział we wszystkich ważnych dyskusjach dot. bezpieczeństwa i reformy Unii Europejskiej - mówi Waszczykowski.
- Nasze granice są bezpieczne i nie musimy stawiać na nich ogrodzenia. Postawiliśmy jednak tablice z napisem "Baczność. Teren Rzeczpospolitej Polskiej" - mówi szef MSZ. Podkreśla znaczenie obecności wojsk sojuszniczych w Polsce.
- Nie byłoby takiego sukcesu polityki zagranicznej, gdyby nie współpraca różnych instytucji - mówi Waszczykowski i dziękuje prezydentowi i innym ministrom.
- Dziś dżentelmeni, ale także i damy, jak widziałem na spotkaniu premier Szydło i kanclerz Merkel, częściej rozmawiają o pieniądzach - mówi minister.
Waszczykowski podkreśla znaczenie wspólnego dbania o bezpieczeństwo. - Nawet odległe kryzysy mają swoje konsekwencje u nas - mówi. Minister wymienia misje zagraniczne, w których służą polscy żołnierze.
- Gdy przed rokiem prezentowałem informację o naszej polityce zagranicznej, nie brakował obaw. Mówiłem o kilku kryzysach - zaczął Waszczykowski. - Po tych 12 miesiącach możemy powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza. Nasz głos w UE jest słyszany, a nasze argumenty są brane pod uwagę - ocenia minister.
- Polska polityka zagraniczna zmieniła swój charakter. Przywróciliśmy jej podmiotowość. Zamiast stać na bocznej linii, weszliśmy do gry międzynarodowej - mówi Waszczykowski. - Potrafimy budować koalicje i wygrywać. Tak było w przypadku tarczy antyrakietowej, obecności wojsk NATO i kryzysu migracyjnego - ocenia.
PILNE
Zaczyna się wystąpienie ministra Waszczykowskiego.