Na razie wygaszamy naszą relację na żywo. Jeśli wydarzy się coś ważnego, poinformujemy o tym od razu. Dziękujemy, że śledziliście wydarzenia. Jutro będziemy kontynuować relację. Zapraszamy!
Na razie wygaszamy naszą relację na żywo. Jeśli wydarzy się coś ważnego, poinformujemy o tym od razu. Dziękujemy, że śledziliście wydarzenia. Jutro będziemy kontynuować relację. Zapraszamy!
- Szczyt NATO zdecydował o wzmocnieniu obecności militarnej we wschodniej części Sojuszu - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg. Posłuchaj wypowiedzi:
Po oficjalnej części szczytu zaczęły się wieczorne spotkania i bankiety. M.in. Barack Obama bierze udział w kolacji roboczej w Pałacu Prezydenckim. Na kolacji podane zostaną m.in. wiejskie pomidory z twarogiem łomnickim, krem z białych szparagów, dorsz z młodym szpinakiem i czerwoną porzeczką oraz krem z pędów sosny z lodami z kory brzozowej. Inne delegacje spotkają się m.in. w Teatrze Wielkim.
#NATOSummit pic.twitter.com/E1702ynPnv
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 8 lipca 2016
Dzisiejsze wydanie "Wiadomości" TVP niewiele uwagi poświeciły temu, że Barack Obama zwrócił uwagę na polski kryzys konstytucyjny. Obszerny materiał mówił z kolei o Rosji w kontekście wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz polskiej polityki zagranicznej.
"Ustalenia szczytu to realizacja swego rodzaju testamentu Lecha Kaczyńskiego, który jako pierwszy europejski polityki ostrzegał, jakim zagrożeniem jest imperialna polityka Władimira Putina. Kilka miesięcy przed katastrofą smoleńską" - mówi w materiale dziennikarz "Wiadomości" Klaudiusz Pobudzin. Wypowiedź Lecha Kaczyńskiego zestawiono z nagraniem ze spotkania Władimira Putina i Donalda Tuska na molo w Sopocie. "To właśnie rząd Tuska prowadził politykę tzw. resetu w stosunkach z Rosją" - słyszymy w materiale. "Wiadomości" przypominają też, że jedna z rosyjskich gazet nazwała Tuska "Naszym człowiekiem w Warszawie" oraz wypowiedź Radosława Sikorskiego o tym, że "nie miałby nic przeciwko temu, gdyby Rosja ustosunkowała się jako potencjalny kandydat do NATO".
Warszawiacy oglądali pokaz lotniczy nad Wisłą.
Pokaz samolotowy pic.twitter.com/rNWyPkAGqE
— tomasz.golonko (@TomaszGolonko) 8 lipca 2016
Defilada lotnicza nad Warszawą.
Warszawa :-) #NATOSummit https://t.co/wENefcvma6
— KrzysztofNakonieczny (@knakonieczny) 8 lipca 2016
#NATOSummit pic.twitter.com/1ZU1p89ycy
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 8 lipca 2016
Ale jazda! #NATOSummit pic.twitter.com/258jV9EBmM
— Michał Koźlik (@MichalKozlik) 8 lipca 2016
Fly past over the #NATOSummit this evening pic.twitter.com/M175f5WDl4
— wietske burema (@wburema) 8 lipca 2016
Warszawiacy czekają na defiladę lotniczą nad Wisłą. Wiele osób transmituje ją na Periscopie - jedną z takich transmisji możecie zobaczyć tutaj>>>
@warszawa czeka na pokaz samolotowy który ma się rozpocząć o 19.30 nad Wisłą. @NATOsummits #NATOSummit pic.twitter.com/AK7QajAbWJ
— tomasz.golonko (@TomaszGolonko) 8 lipca 2016
"Wypowiedzi światowych liderów z ostatnich kilku godzin. Co jeszcze musi zostać powiedziane, żebyśmy się opamiętali?" - napisał na Facebooku Rober Biedroń. I przytoczył dzisiejsze wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy, sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjorna Jaglanda i Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka Nilsa Muižnieksa.
- Wzmocnienie wschodniej flanki NATO to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu - mówi szef NATO.
- Kanada będzie państwem ramowym wzmocnionej obecności NATO na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a USA w Polsce - mówi Stoltenberg. Szczyt NATO uznał wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej. Podjęto też decyzję o uznaniu cyberprzestrzeni za strefę działań operacyjnych.
PILNE
- Szczyt NATO zdecydował o wzmocnieniu obecności we wschodniej i południowej części Sojuszu - mówi szef NATO Jens Stoltenberg. Potwierdził on rozmieszczenie czterech mocnych batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. Stoltenberg powiedział, że wszystkie kraje NATO będą wspierały wzmocnioną wysuniętą obecność Sojuszu na wschodniej flance - cztery będą państwami ramowymi, cztery będą pełniły rolę gospodarza, a pozostałe będą wspierały to przedsięwzięcie w różny sposób. Sekretarz generalny powiedział, że obecność będzie trwała tak długo jak trzeba.
"NATO wyśle samoloty systemu AWACS, by wesprzeć kampanię przeciwko Państwu Islamskiemu" - informuje na Twitterze Zbigniew Pisarski. AWACS (Lotniczy System Ostrzegania i Kontroli) służy m.in. do wykrywania pojazdów naziemnych, łodzi oraz samolotów na średnim dystansie.
#Live from #Warsaw #NATOSummit:@nato will send #Awacs aircrafts to help global coalition against #ISIS #Daesh pic.twitter.com/6osgsggozc
— Zbigniew PISARSKI (@Pisarski) 8 lipca 2016
KORESPONDENT
Kolejny ekspert komentuje dla nas wypowiedź Baracka Obamy. - (Wypowiedź o Trybunale Konstytucyjnym - red.) to są na pewno mocniejsze słowa, niż do tej pory. Pokazują duże zaangażowanie USA w naszą sytuację wewnętrzną. Doskonale wiedzą i się orientują, co się u nas dzieje. Toczą się rozmowy za zamkniętymi drzwiami, od dłuższego czasu. Niedawno zastępca sekretarza stanu USA Tony Blinken mówił o potrzebie rozwiązania problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Amerykanie na pewno nie postawią się po żadnej ze stron polskiego sporu politycznego, ale na pewno nie są w tej sprawie bierni. Są bardzo mocno zaangażowani w tworzenie tego kompromisu - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund.
KORESPONDENT
Adam Daniel Rotfeld ocenia szczyt dla Gazeta.pl: To sukces Polski. Koniec podwójnych standardów bezpieczeństwa
- Barack Obama ma świadomość, że w USA może zwyciężyć np. Donald Trump. I ktoś mógłby powiedzieć: niech Obama niepokoi się o Amerykę, o to, że może się tam pojawić ktoś, kto nagle np. stwierdzi, że NATO jest niepotrzebne. Rzecz jednak polega na tym, że dzisiaj problemy rodzą się nie pomiędzy państwami, a wewnątrz państw. W samej UE, jak i na obrzeżach UE, w bezpośrednim sąsiedztwie Sojuszu Północnoatlantyckiego, powstają nowe zagrożenia - mówi nam były minister spraw zagranicznych.
- Zagrożeniem tym jest dla nas Rosja. W stosunku do Rosji kluczową sprawą jest to, że NATO zdecydowało się znieść podwójne standardy. Podwójne standardy polegały na tym, że państwa "starego" NATO miały zapewnione większe bezpieczeństwo, a państwa byłego bloku wschodniego, przyjęte w latach 90., mniejsze. Dzisiejsze decyzje szczytu są bardzo ważnym sygnałem, że rozpoczął się proces zmiany. Bezpieczeństwo będzie równe - mówi Rotfeld.
- To zachodnie podejście, że "trzeba zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim Zachodowi" było od dawna ugruntowane - ten sposób myślenia pokutował od traktatu w Locarno w 1925 roku, kiedy zagwarantowano bezpieczeństwo zachodnim sąsiadom Niemiec, a w przypadku wschodnich kwestę pozostawiono otwartą. Waga tego posiedzenia, które dziś się odbywa, polega na tym, ze po raz piewszy ta filozofia jest przezwyciężona. Oczywiście 1000 żołnierzy nie zmieni sytuacji, ale to jest sygnał dla potencjalnego agresora, że "tu jest 1000 żołnierzy amerykańskich". To jest sygnał, ze sytuacja się zmieniła - ocenia.
- Sens istnienia NATO dotyczy obrony integralności wszystkich państw Sojuszu na równi. I w tym aspekcie ten szczyt to jest sukces. Sukces Polski. Praca nad tym sukcesem zaczęła się oczywiście o wiele wcześniej. Teraz jest jego ukorowanie. Czas na następne etapy. Jaka będzie ich miara? Życie przyniesie odpowiedź: czy w następnym roku zostanie zbudowana infrastruktura dla tych wojsk, nie tylko dla tego tysiąca, ale dla takiej liczby żołnierzy, jaka jest potrzebna do odparcia agresji - powiedział
Adam Rotfeld skomentował też słowa Baracka Obamy dot. Trybunału Konstytucyjnego i poszanowania prawa w Polsce:
- NATO i UE to są wspólnoty oparte na wartościach. Wspólnych. NATO to nie jest tradycyjny sojusz wojskowy. Wystarczy przeczytać dwie strony Traktatu Waszyngtońskiego, żeby zobaczyć, że element wartości, poszanowania prawa, przenika cały ten dokument. Z tego punktu widzenia jest zrozumiałe, że sojuszniczym państwom się o tym mówi. Obama był bardzo dyplomatyczny w swojej wypowiedzi. I w związku z tym, że Amerykanie uczynili dziś gest wobec Polski, Obama mógł dzisiaj po spotkaniu z Dudą powiedzieć to, co powiedział - stwierdził były szef MSZ.
- Prezydent Duda nie był zaskoczony słowami Baracka Obamy o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Marek Magierowski, podaje portal 300polityka.pl. - Andrzej Duda odpowiedział, że trwają prace nad nową ustawą o TK. Obama docenił te starania i na tym się rozmowa na temat TK czy sporu politycznego zakończyła. - powiedział rzecznik.
- Myślę, że dużo ważniejsze dla Polski są te słowa, które zostały wypowiedziane w kontekście amerykańskiego zaangażowania militarnego w Polsce - ocenił Magierowski.
KORESPONDENT
Goście i uczestnicy szczytu NATO mogą zobaczyć też prezentację polskiego sprzętu wojskowego przy Stadionie Narodowym.
Na Stadionie Narodowym jest też Nadia Sawczenko, ukraińska lotniczka, do niedawna przetrzymywana i sądzona w Rosji. "Spotyka się z prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy - litewską delegacją na szczyt NATO", pisze na Twittterze ambasador Ukrainy w Polsce, Andrii Deshchytsia.
Nadia Savchenko meeting UA true friends: Lithuanian delegation at #NATOSummit in Warsaw @LinkeviciusL @S_Adomavicius pic.twitter.com/9iv658GwKG
— Andrii Deshchytsia (@ADeshchytsia) 8 lipca 2016
KORESPONDENT
Na miejscu szczytu NATO jest m.in. Madeleine Albright - pierwsza kobieta na stanowisku sekretarza stanu USA. Nominowana przez Billa Clintona, sprawowała urząd od 1997 do 2001 roku.
Przy okazji szczytu NATO w Warszawie pojawiła się... foka PETA (ang. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt).
Przebrany za fokę aktywista PETA, trzymając tablicę "Trudeau: End Canada's Commercial Seal Slaughter" (Trudeau: Połóż kres zabijaniu fok w celach komercyjnych), podąża za premierem Kanady Justinem Trudeau - informuje organizacja. Akcja ma przekonać premiera do zatrzymania zabijania fok w celach komercyjnych na wschodnim wybrzeżu Kanady.
Politycy dyskutują za zamkniętymi drzwiami, a w tym czasie dziennikarze posilają się w strefie cateringu.
A w bufecie na #NATOSummit w co drugim garze bigos. Dziennikarzom z zagranicy będzie się śnił po nocach ;) pic.twitter.com/TwJZ7j50FD
— tomasz.fenske (@tomaszfenske) 8 lipca 2016
A oto wspólne zdjęcie przywódców delegacji na szczyt NATO. Zobacz w dużej rozdzielczości>>>
- NATO powinno pozostać przy polityce otwartych drzwi. Zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo czy naród, tylko polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności - podkreśla Andrzej Duda. Po przemówieniu prezydenta zakończyła się część posiedzenia otwarta dla mediów. Teraz zaczną się rozmowy przywódców państw Sojuszu.
- Musimy pozostać zjednoczeni i demonstrować solidarność, jednocześnie dostosowując się do długofalowych zmian w sferze bezpieczeństwa. Pierwszy krok w tym kierunku wykonaliśmy z powodzeniem przed dwoma laty w Walii. Przyjęto wówczas Plan Działań na rzecz Gotowości, by zwiększyć nasz potencjał reagowania. Dziś musimy znaleźć właściwą odpowiedź na obecną sytuację - mówił Duda.
Na otwarciu szczytu NATO przemawia prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy świadkami polityki agresji oraz braku szacunku dla prawa międzynarodowego i suwerenności. Mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami, takimi jak terroryzm - mówi po angielsku prezydent. - Sojusz musi raz jeszcze skupić się na swoim najważniejszym zadaniu, czyli kolektywnej obronie - podkreśla.
- Dziękuje za państwa obecność. Szczególnie chciałbym podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, gospodarzowi szczytu - mówi Jens Stoltenberg, szef NATO.
- Podejmiemy bardzo ważne decyzje, które będą miały wpływ na nasze bezpieczeństwo przez wiele lat - mówi szef NATO na pierwszej sesji szczytu.
PILNE
Trwa inauguracja szczytu NATO. Na początku - minuta ciszy dla poległych żołnierzy.
Prezydent Duda rozmawia z prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim. Sytuacja w Afganistanie będzie jednym z tematów, poruszanych podczas szczytu. W rozmowach weźmie udział afgańska delegacja.
Pres.@AshrafGhani in meeting w/ President of #Poland, Andrzej Duda on the margins of #WarsawSummit, #NATOSummit. pic.twitter.com/ogyiVIMMHp
— ??? (@ARG_AFG) 8 lipca 2016
Politycy i komentatorzy zwracają uwagę na różnicę w nierelacjonowanie briefingu Obamy i Dudy przez TVP Info oraz inne media.
Ta telewizja po lewej to jest to polskie BBC? Interesujące rozłożenie akcentów z wystąpienia Prezydenta Obamy pic.twitter.com/RbOOafgOFM
— Agnieszka Pomaska (@pomaska) 8 lipca 2016
A na portalu TVP Info relacja - rewelacja! pic.twitter.com/nj2vZP82WU
— Agata Kondzińska (@a_kondzinska) 8 lipca 2016
O 15:30 rozpocznie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO. Biorą w nim udział głowy państw i szefowie rządów.
LIVE in 15min: Opening remarks by SG @jensstoltenberg at North Atlantic Council https://t.co/DKqespG3s6 #NATOsummit pic.twitter.com/xPiRKF3XYb
— Oana Lungescu (@NATOpress) 8 lipca 2016
Andrzej Rzepliński skomentował wypowiedź prezydent USA dot. kryzysu konstytucyjnego w Polsce. - Bardzo żałuję, że Barack Obama musiał to powiedzieć. Ale musiał - powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego, podaje Radio ZET.
- Jako przyjaciele namawiamy do zachowania instytucji demokratycznych - mówi Barack Obama.
.@BarackObama: Jako przyjaciel i partner będziemy wspierać Polskę w utrzymaniu instytucji demokratycznych #wieszwiecej #NATOSummit
— TVP Info (@tvp_info) 8 lipca 2016
#Obama po spotkaniu z Dudą:wyraziłem nasze obawy w kwestii polskiego TK; jako przyjaciele namawiamy do zachowania instytucji demokratycznych
— PAP (@PAPinformacje) 8 lipca 2016
KORESPONDENT
- Obama się nie cackał - takie komentarze od dziennikarzy na miejscu usłyszał nasz korespondent na miejscu zaraz po wypowiedzi prezydenta.
- Przedstawiłem prezydentowi Dudzie pewne zaniepokojenie w związku z sytuacją i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego - mówi Obama. - Podkreśliłem, że szanujemy Polską suwerenności i wiem, że parlament podjął działania. Ale niewątpliwie należy podjąć kolejne ważne działania w tym zakresie. Bardzo ważne jest, abyśmy dbali o te instytucje i wartości, które uosabiają wartości demokratyczne - mówi prezydent USA. - Rządy prawa, niezależna władza sądownicza i wolna prasa to wartości, na którym Stanom Zjednoczonym bardzo zależy- podkreśla Obama. - Te wartości też są zapisane w Traktacie Północnoatlantyckim - dodał.
- Gratuluję Polsce najstarszej konstytucji podpisanej w Europie - mówi Obama.
KORESPONDENT
- Pięć lat temu mówiłem, że wzmocnimy bezpieczeństwo Polski i tak się stało. Dwa lata temu obiecałem wspólne szkolenia, które są teraz prowadzone. Teraz mogę obiecać, że USA będzie odgrywać wiodącą rolę w obecności NATO w Polsce. Rozmieścimy tu rotacyjnie batalion, czyli ok. 1000 żołnierzy - zapowiada.
- Dziękuję Polsce za jej wkład w nasze bezpieczeństwo, w tym w nasza walkę z Państwem Islamskim - mówi Obama.
- Dzień dobry - zaczął po polsku Obama. - To moja trzecia wizyta w Polsce. Teraz jesteśmy na szczycie NATO i w Warszawie to podkreśla pozycję Polski w sojuszu - mówi prezydent USA.
- Wierzę, że ten szczyt będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze bezpieczeństwo - podkreśla Duda.
- Wyraziłem panu prezydentowi kondolencje w związku z tym, co wydarzyło się w Dallas - zaczął prezydent Duda.
PILNE
Zaczął się briefing po rozmowie Baracka Obamy i Andrzeja Dudy.
Tymczasem trwa spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Baracka Obamy.
#SzczytNATO trwa spotkanie @prezydentpl @AndrzejDuda z @POTUS @BarackObama. #NATOSummit pic.twitter.com/VbbjAeLmhS
— PLinNATO (@PLinNATO) 8 lipca 2016
Ulice w centrum Warszawy są zamknięte dla ruchu kołowego i spokojne jak nigdy. Chodzą tamtędy nieliczni piesi, za to co kilkadziesiąt metrów stoją policjanci.
Centrum Warszawy spokojne jak nigdy, jeśli nie liczyć konwój na sygnale #NATOSummit pic.twitter.com/ZQexRBtAyu
— Patryk Strzałkowski (@PStrzalkowski) 8 lipca 2016
Za kwadrans powinna rozpocząć się wspólna konferencja Dudy i Obamy. Spotkanie jeszcze trwa.
Spotkanie Prezydentów @AndrzejDuda i @BarackObama.#NATOSummit #szczytNATO pic.twitter.com/BEeOZSK6rD
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 8 lipca 2016
Tymczasem w Warszawie wylądował już samolot z Angelą Merkel na pokładzie.
Airbus A340 z kanclerz Angelą Merkel na pokładzie wylądował na @ChopinAirport #AirportLive pic.twitter.com/TkmtFi847D
— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) 8 lipca 2016
PILNE
- Partnerstwo między NATO i UE nabiera nowej treści. To jest decyzja historyczna, która pozwoli nam jeszcze bliżej ze sobą współpracować - stwierdził sekretarz generalny NATO po podpisaniu deklaracji o wzmocnieniu współpracy pomiędzy organizacjami.
W tym miejscu za kilka chwil rozpocznie się konferencja Baracka Obamy i Andrzeja Dudy.
Michał Gostkiewicz/ Gazeta.pl
PILNE
Przed sekundą rozpoczęło się spotkanie Duda - Obama. Jednym z tematów rozmów jest sytuacja z Trybunale Konstytucyjnym
Justin Trudeau zabrał ze sobą na szczyt NATO swojego syna, Xaviera. Ale żeby młodzieniec się nie nudził, zorganizował mu ciekawe zajęcie. Ojciec z synem wybrali się przed oficjalną inauguracją szczytu do Centrum Nauki Kopernik. Chyba się podobało. Premierowi na pewno.
Odwiedził nas dziś premier Kanady @JustinTrudeau razem z synem, Xavierem w ramach chwili przerwy od #NATOSummit :) pic.twitter.com/yAKNdBBsB3
— CentrumNaukiKopernik (@CNKopernik) 8 lipca 2016
Szczyt NATO. Premier Kanady zaskoczył wszystkich - wspólnie z synem odwiedził to miejsce
Premier Kanady Justin Trudeau bierze udział w warszawskim szczycie NATO. Na spotkanie największych światowych liderów postanowił zabrać... syna
PILNE
Tymczasem w Kancelarii Premiera spotkanie Beaty Szydło z Davidem Cameronem.
Trwa spotkanie w #KPRM premierów @BeataSzydlo i @David_Cameron #szczytNATO #NATOSummit pic.twitter.com/sadXnqOXy1
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 8 lipca 2016
Prezydent Obama już blisko Stadionu Narodowego. Za chwilę rozmowy z Andrzejem Dudą.
Wiktoria Beczek / Gazeta.pl
Po spotkaniu z Barackiem Obamą były premier Donald Tusk mówił tak:
PILNE
Barack Obama wyruszył na PGE Narodowy. Tam około godz. 13.30 będzie rozmawiał z Andrzejem Dudą.
TVP Info
A więc to tym zajmuje się premier Kanady przed ważnymi politycznymi rozmowami. Jak się dowiedzieliśmy, premier Trudeau i jego syn Xavier kończą właśnie zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.
The Canadian Press via AP
A tak wyglądają dziś ulice Warszawy. Pusto!
Warszawa jak podczas majówki. Pusto i mało ludzi - zawracają uwagę moi znajomi na Fb. @NATOsummits #NATOSummit pic.twitter.com/UAX1oyqsuQ
— tomasz.golonko (@TomaszGolonko) 8 lipca 2016
Szczyt NATO w Warszawie. Stolica okiem mieszkańców i fotoreporterów
Puste ulice, zamknięte sklepy, ale przede wszystkim wizyta głów państw i ponad 60 delegacji. Rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.
Już wiadomo, gdzie najbliższe godziny spędzi Xavier, syn premiera Kanady. W Centrum Nauki Kopernik.
Na szczyt NATO @JustinTrudeau przyjechał z synem Xavierem, a by ten się nie nudził, zabrał go do @CNKopernik :) pic.twitter.com/FqIghkUh36
— Justyna Suchecka (@jsuchecka) 8 lipca 2016
- Europa może i powinna zrobić wszystko, by zwiększyć nasze możliwości. Powinniśmy też wydawać więcej i mądrzej - mówi Donald Tusk.
PILNE
Donald Tusk, Jean-Claude Juncker i Jens Stoltenberg podpisali właśnie Wspólną Deklarację NATO - UE.
All ready for #EU @NATO signing ceremony: joint declaration by @eucopresident @JunckerEU & @jensstoltenberg. Warsaw. pic.twitter.com/rLdZdcWUjt
— Maja Kocijančič (@MajaEUspox) 8 lipca 2016
Kolejna absurdalna wymiana zdań. Pytanie zadaje Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Proszę wybaczyć, będę jednak prosił o parę szczegółów... - Wybaczam panu wszystko - przerwał dziennikarzowi szef MON. - Nie rozumiem, ale nie o to chodzi - odpowiedział dziennikarz. - Pan prosił, żebym panu wybaczył, więc mówię - odparł Macierewicz.
- Będę wdzięczny, jeżeli pan mi przedstawi tę broszurę. Wtedy ją przeczytam. Moje doświadczenie mówi mi, żebym nie komentował rzeczy, których nie znam. Z całym szacunkiem dla pana kompetencji - to odpowiedź Macierewicza na pytanie o broszury, w których Solidarni 2010 przekonują, że za tragedią w Smoleńsku stoją Tusk i Putin.
Czy może pan powiedzieć, gdzie będą stacjonować jednostki wzmocnionej grupy batalionowej i gdzie będą rozlokowane ich dowództwa? - pyta Macierewicza jeden z dziennikarzy. - Oczywiście, mogę. W Polsce - odpowiada Macierewicz.
- Liczymy na to, że walka zbrojna nie będzie potrzebna. Że odstraszanie, rozmowy i jasna determinacja obrony w razie najgorszego wystarczą, żeby nigdy więcej nie trzeba było poświęcać krwi naszych najwspanialszych córek i synów dla obrony ojczyzny - mówi na koniec krótkiego przemówienia szef MON.
- To szczyt, na który przez dziesiątki lat czekały miliony Polaków - mówi Antoni Macierewicz.
TVP Info
KORESPONDENT
fot. Michał Gostkiewicz
"Mało kto mógł przewidzieć Krym i kryzys imigracyjny w 2013 r. Rok później stały się rzeczywistością" - napisał w specjalnym artykule na szczyt NATO Antoni Macierewicz. I przy tej okazji nie odmówił sobie podkreślenia, kto to wszystko jednak przewidział.
"Jednakże był jeden wyjątek. Ś.p. prezydent RP Lech Kaczyński i jego partia (Prawo i Sprawiedliwość, obecnie rządzące w Polsce) argumentowały na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r., że taka ekspansja Rosji, o której mowa, może mieć miejsce" - podkreśla Macierewicz. Przypominanie faktów nie jest niczym złym, pytanie jednak, czy na pewno jest na to miejsce w publikacji - nawet niezależnego think-tanku, którą otrzymają wszystkie światowe media, a autor jest ministrem obrony z ramienia partii, o której mówi.
Każdy dziennikarz akredytowany na szczycie NATO dostał ten artykuł - w piśmie "Time to act", wydanym przez New Direction - konserwatywny europejski think-tank, którego szefem jest europoseł PiS Tomasz Poręba. Znajdują się w nim artykuły m.in. byłego szefa NATO, Andersa Fogha Rasmussena, czy Petera Brookesa z fundacji Heritage. A także Anny Fotygi i Antoniego Macierewicza. Minister obrony w krótkim eseju "Bezpieczeństwo w Europie - jak zmienić negatywny trend" pisze m.in. o pogorszeniu poziomu bezpieczeństwa w Europie, inwazji Rosji na Ukrainę, zajęciu Krymu.
Pisze też o kryzysie imigracyjnym. Macierewicz stwierdza, że jedną z ważniejszych przyczyn "obecnych kłopotów" związanych z napływem imigrantów jest "polityczna poprawność". Wątku nie rozwija, wskazuje za to na "silną korelację" między "falą muzułmańskich imigrantów i atakami terrorystycznymi i aktami przemocy seksualnej w Zachodniej Europie". "Musi być otwarcie powiedziane, że nie wszyscy imigranci są prawdziwymi uchodźcami, a w ich szeregi przeniknęli radykalni islamiści i przestępczość zorganizowana", a całe zjawisko jest wykorzystywane do celów politycznych.
Michał Gostkiewicz
W pobliżu Dworca Centralnego pusto. Fot. Tomasz Golonko.
- Rosja prowadzi politykę imperialną i wrogą wobec świata zachodniego, bo tak jest wygodnie dla polityki wewnętrznej. Gdyby Putin powiedział swoim obywatelom, że nikt im nie grozi, Rosjanie chcieliby zacząć reformować swoje państwo - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski.
- Nie jesteśmy w stanie zaoferować niczego więcej Putinowi, bo konflikt jest Rosji potrzebny do wewnętrznych rozgrywek w państwie. Świat zaoferował Rosji wszystko, jest w dalszym ciągu członkiem Rady Bezpieczeństwa, porozumień regionalnych, UE i NATO zaoferowały uprzywilejowane relacje. I nic. I ciągle jest niezadowolenie, ciągle żądają czegoś więcej. Rosję nic nie usatysfakcjonuje - mówi minister spraw zagranicznych.
Konferencja Witolda Waszczykowskiego zakończyła się.
- To szczyt, o którym marzyły przez dziesiątki lat miliony Polaków - mówi na konferencji prasowej Antoni Macierewicz.
TVP Info
- Jakoś nie jestem zaskoczony pytaniem z TVN. Czułbym, że coś tracę, gdyby takiego pytania nie było - powiedział Waszczykowski zapytany o tematy rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Obamą i jaka będzie reakcja polskiej strony, jeżeli Obama zapyta o Trybunał Konstytucyjny.
"Ważna" informacja od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wystawa na poziomie "0".
Po konferencji prasowej min. #Waszczykowski uda się na wystawę "#NATO w filatelistyce" - możliwy udział mediów - Poziom 0. #SzczytNATO
— MSZ RP (@MSZ_RP) 8 lipca 2016
PILNE
Może się okazać, że w "sytuacjach, kiedy będzie potrzeba", na terenie Polski już w 2017 r. będzie stacjonowało ponad 10 tysięcy "żołnierzy natowskich, głównie amerykańskich" - zapowiedział Witold Waszczykowski.
Waszczykowski na #NATOSummit - ponad 10 tys. żołnierzy głównie amerykańskich na stałe w Polsce. pic.twitter.com/bxoRi6qCO9
— Defence24.pl (@Defence24pl) 8 lipca 2016
Witold Waszczykowski streszcza właśnie historię wejścia Polski do NATO. - Pierwszy rząd, który rzucił hasło członkostwa w NATO, to był rząd Jana Olszewskiego, który podjął takie wysiłki w 1991 roku - stwierdził.
TVP Info
Głos zabiera Jean-Claude Juncker. - Stany Zjednoczone i UE to filary światowego porządku. Wspólnie zapewniamy bezpieczeństwo i pokój w Europie. W naszym otoczeniu i na całym świecie. Nasza siła jest potężna, ale możemy współpracować ściślej - mówi przewodniczący Komisji Europejskiej.
- Ktokolwiek zwraca się przeciwko Ameryce, szkodzi Europie. Ktokolwiek atakuje UE, szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa fundamenty demokracji liberalnej, szkodzi zarówno jednej, jak i drugiej - mówi dalej Tusk.
- Nie ma wolności w Europie, bez solidarności atlantyckiej - mówi Tusk w nawiązaniu do słów "Nie ma wolności bez Solidarności". - Ale jest równie ważne, by wysłać przesłanie dla całego świata: Że Brexit to tylko jedno wydarzenie, nie jest to początek procesu - dodaje.
TVP Info
Teraz głos zabiera Donald Tusk. - To moje trzecie i ostatnie spotkanie w Warszawie z Barackiem Obamą jako prezydentem USA. Ale wierzę, że będziemy się jeszcze spotykać. Czy w Polsce? Może w mniej oficjalnej funkcji. Wiesz, że zawsze będziesz gorąco witanym gościem w naszym kraju - rozpoczął swoje wystąpienie były premier.
- Będziemy nadal współpracować, by pomoc Europie w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy promować układ o wolnym handlu między UE a USA - mówi Obama.
- Chciałbym podziękować UE za zaangażowanie się w pomoc Afganistanowi. Chcemy utrzymać nasze sankcje wobec Rosji do momentu pełnej realizacji zobowiązań wynikających z ustaleń z Mińska - mówi Obama.
- Stany Zjednoczone są głęboko zainteresowane w utrzymaniu demokratycznej Europy. Nasze gospodarki też są bardzo mocno połączone. Bezpieczeństwa Europy i Ameryki Północnej nie da się od siebie oddzielić. Kraje Europy są i pozostaną naszymi najbliższymi sojusznikami i przyjaciółmi - dodaje prezydent USA.
- Nikt nie jest zainteresowany w negocjacjach klimatem wrogości. Wszyscy chcą, aby WB i UE wypracowały nowe relacje. Sytuacja jest trudna, ale nie możemy stracić z oczu tych osiągnięć, które ujawniają się w integracji europejskiej - mówi Obama.
Jako pierwszy głos zabiera Brack Obama. Prezydent USA mówi w tej chwili o tragedii w Dallas. - Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego ataku - stwierdza.
TVP Info
Za chwilę wspólna konferencja Donalda Tuska, Baracka Obamy i Jean-Claude'a Junckera.
REUTERS
Nasz reporter Tomasz Golonko donosi, że policja dokładnie sprawdza osoby robiące zdjęcia na trasie przejazdu. Został własnie wylegitymowany przez policję. - Musiałem pokazać legitymacje, poproszono mnie też o dowód - usłyszał też od innego z dziennikarzy.
PILNE
- Polska i kraje bałtyckie są suwerennymi i niezależnymi państwami. Podjęły decyzje o przystąpieniu do NATO. (...) Przyczyniają się do dobrobytu naszego Sojuszu i ich suwerennym prawem jest decyzja o tym, w jakim systemie obronnym chcą być. Zwiększamy tu naszą obecność wojskową, ale nie ma wątpliwości, że jest to coś, co robimy w odpowiedzi na to, co Rosja zrobiła na Ukrainie - mówi szef NATO.
Pytanie od dziennikarski z Rosyjskiej Telewizji Państwowej. - Wydaje się, że NATO jest agresywne, a nie Rosja. Czy naprawdę sądzicie, że Rosja może zaatakować Polskę lub inne państwo NATO - dopytuje reporterka.
Jeszcze coś zza kulis. Bartosz Węglarczyk uznał właśnie szczyt NATO za otwarty.
Szczyt NATO uznajemy za otwarty #NATOSummit pic.twitter.com/4TNwABXpGC
— Bartosz Węglarczyk (@bweglarczyk) 8 lipca 2016
Szef NATO odniósł się do dzisiejszej strzelaniny w Dallas. - Są to tragiczne wydarzenia, które w dalszym ciągu się dzieją. Władze amerykańskie muszą sobie z nimi poradzić, ale trudno jest powiedzieć, co dokładnie się wydarzyło - mówi Stoltenberg.
Strzelanina w Dallas. Snajperzy wzięli na cel policjantów. Zabili co najmniej pięciu
Łącznie podczas demonstracji, która odbyła się w czwartek wieczorem, postrzelonych zostało 11 funkcjonariuszy specjalnej jednostki policji SWAT.
A tak wygląda praca dziennikarzy podczas szczytu NATO na PGE Narodowym w Warszawie.
Dziennikarze obsługujący szczyt NATO pic.twitter.com/zXB6IeXW5g
— PAP (@PAPinformacje) 8 lipca 2016
Trwa konferencja Sekretarza Generalnego NATO. - Czy będą dalsze wzmocnienia? - pyta jeden z dziennikarzy. - To tylko jeden element szerokiego frontu odpowiedzi NATO. Szpica jest gotowa do ruszenia w ciągu kilku dni, stworzyliśmy małe kwatery w Polsce i na wschodniej flance NATO, zwiększyliśmy liczbę manewrów. Zrobiliśmy już bardzo dużo.
A tutaj przemówienie Andrzeja Dudy przed rozpoczęciem szczytu NATO.
PILNE
- Przystosowujemy Sojusz do nowych wyzwań. Podejmujemy decyzje o tym, jak wzmocnić nasz potencjał obronny i potencjał odstraszania. Zdecydujemy o zwiększeniu obecności na wschodniej flance NATO z czterema nowymi batalionami - mówi teraz szef NATO. I dodaje: - To przekaże jasną wiadomość, że atak na jednego sojusznika będzie atakiem na cały Sojusz.
Podczas pierwszych przemówień, jeszcze przed oficjalną inauguracją szczytu NATO, sporo miejsca poświęcano referendum w Wielkiej Brytanii. Już widać, że Brexit będzie dziś i jutro jednym z wiodących tematów.
A jak prezentuje się sytuacja na mieście? - Wszyscy z okolicznych biur musieli wziąć wolne... Jak będzie utarg stuzłotowy, to naprawdę będzie dobrze. Ale jest pomysł, że jak do godz. 12 nie będzie klientów, to zamykany - powiedziała naszemu reporterowi Tomaszowi Golonko jedna z pracownic sklepu w centrum Warszawy.
A tak wygląda "spotkanie" Witolda Waszczykowskiego z Karen Donfried, szefową German Marshall Fund.
Spotkanie Min. W. #Waszczykowski z Karen Donfried @gmfus #WSEF16 #NATOSummits pic.twitter.com/gFLZeggNri
— MSZ RP (@MSZ_RP) 8 lipca 2016
"Absolutny skandal" - pisze Tomasz Cimoszewicz z PO.
Absolutny skandal. https://t.co/SywRyQalH2
— Tomasz Cimoszewicz (@tcimoszewicz) 8 lipca 2016
Chwilę po godz.10 w hotelu Marriott rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA z przewodniczącym Rady Europejskiej i szefem Komisji Europejskiej.
Glad to be in Warsaw with @BarackObama to discuss EU-US cooperation & strengthen trans-Atlantic unity pic.twitter.com/CRKqy5nPoG
— Donald Tusk (@eucopresident) 8 lipca 2016
"Czy jest jakaś granica obniżania polskiej wiarygodności, której obecna ekipa nie przekroczy? Kto tych ludzi wpuścił?" - to natomiast, również w sprawie ulotek, poseł Platformy, Marcin Kierwiński.
Czy jest jakaś granica obniżania polskiej wiarygodności której obecna ekipa nie przekroczy? Kto tych ludzi wpuścił?? https://t.co/hw6oikMcdq
— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) 8 lipca 2016
"Już wiadomo po co Macierewiczowi szczyt NATO w Warszawie. Wystawa, ulotki - świetna promocja teorii spiskowej" - to z kolei głos rzecznika prasowego PO.
Już wiadomo po co Macierewiczowi szczyt NATO w Warszawie. Wystawa, ulotki - świetna promocja teorii spiskowej https://t.co/zNYLxu4010
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) 8 lipca 2016
Jak nietrudno się było domyślić, ulotki rozdawane przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 już wywołały lawinę komentarzy. "To szczyt NATO, a nie jarmark bredni" - pisze Przemysław Szubartowicz, były dziennikarz Polskiego Radia.
Ale, @PiotrStrzembosz, to jest szczyt NATO, a nie jarmark bredni. Rozdawanie ulotek o spisku Tuska z Putinem? Kompromitacja całej Polski.
— Przem.Szubartowicz (@PSzubartowicz) 8 lipca 2016
PILNE
W tym momencie trwa też spotkanie Donalda Tuska i Jean-Claude Junckera z Barackiem Obamą.
Andrzej Duda, który cały czas jest na PGE Narodowym, wita właśnie przybywających gości. Przed chwilą prezydent zasiadł do krótkiej rozmowy z prezydentem Afganistanu.
#PAD #NATOSummit Prezydent Afganistanu pic.twitter.com/YKnY4uvqZo
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 8 lipca 2016
Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen stwierdziła dziś, że trzeba prowadzić otwarty dialog z Rosją. Jednak, jak powiedziała, należy rozmawiać "z pozycji siły".
"Zwolennicy teorii spiskowej roznoszą ulotki na szczycie NATO" - czytamy na Twitterze. "Prezydent państwa członkowskiego NATO i dziesięciu generałów zostało zabitych pod Smoleńskiem" - widnieje w nagłówku ulotki firmowanej logo Solidarnych 2010. Z treści delegaci państw NATO mogą dowiedzieć się, że za tragedią w Smoleńsku stoją Tusk i Putin.
Conspiracy theorists handing leaflets @ #NATOSummit basically claiming that Tusk & Putin plotted Smolensk. Outrageus pic.twitter.com/9pOU6OkgmR
— Maciej Kuziemski (@kuziemsky) 8 lipca 2016
PILNE
Przed chwilą rozpoczęła się konferencja Andrzeja Dudy. - Cieszę się z decyzji Davida Camerona, który zdecydował, że Wielka Brytania wyśle do Polski 150 żołnierzy do Polski - powiedział w krótkim wystąpieniu dla mediów prezydent.
- Tak, powinniśmy mówić, że jesteśmy gotowi przyjąć do NATO tych, którzy są do tego gotowi. Uważam, że współpraca Sojuszu z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią jest nie tylko zasadna, ale też konieczna. Tym bardziej że kraje te wymagają wsparcia - przekonuje prezydent.
- Jeżeli mówimy o NATO jako sojuszu, który przyjął na siebie rolę obrońcy pokoju na świecie, to każdy kraj, który przystępuje do Sojuszu wspiera budowę strefy pokoju. Im więcej będzie państw członkowskich, tym większa będzie gwarancja pokoju - mówi Duda.
ADAM STĘPIEŃ
Kolejne pytanie. Dotyczy Ukrainy. - Drzwi NATO są otwarte - mówi Sekretarz Generalny NATO.
- Jeśli popatrzymy na niezadowolenie Szkotów i Irlandczyków, to trzeba zadać pytanie, na ile Brexit jest niebezpieczny dla Zjednoczonego Królestwa. I to ma większe znaczenie, niż samo wyjście z Unii Europejskiej - mówi Duda.
- Ale NATO jest zupełnie odrębną strukturą. Patrząc chłodno, wyjście WB z UE nie powinno stanowić problemu dla NATO. Największy kraj NATO przecież nie jest członkiem UE i nie generuje to żadnego problemu - mówi prezydent.
Prezydent Duda odpowiada na pytanie, jak sprostać skutkom Brexitu. - Te skutki w jakimś sensie już są, ale o rzeczywistych skutkach będziemy mówić dopiero w momencie, kiedy WB faktycznie wyjdzie z UE. A to zależy od decyzji parlamentu i rządu. Oczywiście, że jest to duże niebezpieczeństwo dla UE, mówiłem o tym zawsze, że jeżeli dojdzie do Brexitu, to dojdzie do kryzysu. I jest kryzys - mówi Duda.
Prezydent Andrzej Duda i Jens Stoltenberg będą teraz odpowiadali na pytania.
PILNE
- Świat zmienia się dramatycznie. I my musimy się nadal zmieniać - mówi Stoltenberg. Zakończyło się przemówienie Sekretarza Generalnego NATO.
PILNE
- Brexit zmienia relację Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, ale nie zmienia sytuacji WB w NATO - mówi Stoltenberg. I dodaje: - W czasach niepewności nasze partnerstwo staje się jeszcze bardziej istotne.
- Będziemy pomagali naszym partnerom na Bliskim Wschodzie. Szkolenie lokalnych sił jest często najlepszą siłą przeciwko terroryzmowi - twierdzi Sekretarz Generalny NATO.
ADAM STĘPIEŃ
- Nasze stanowisko jest jasne. NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej Zimnej Wojny. Zimna Wojna powinna pozostać w historii. Szukamy konstruktywnego dialogu z Rosją. Chcemy rozproszyć wszelkie nieporozumienia i obniżyć ryzyko incydentów wojskowych, które mogłyby się wymknąć poza kontrolę - mówi Stoltenberg.
PILNE
- Rozmieścimy rotacyjnie wielonarodowy batalion w każdym z tych krajów - dodaje Sekretarz Generalny NATO.
- Zwiększyliśmy liczbę ćwiczeń i przyspieszyliśmy procedurę podejmowania decyzji. W Warszawie będziemy podejmowali decyzje o dalszym rozwoju strategii obrony i odstraszania. Chcemy też uzgodnić rozmieszczenie naszej wysuniętej obecności sojuszu na wschodzie. W Estonii, Łotwie, na Litwie i tutaj, w Polsce - mówi Stoltenberg.
ADAM STĘPIEŃ
- Uruchomiliśmy reformę wzmacniania naszych środków bezpieczeństwa i odstraszania. Największą od czasu zakończenia Zimnej Wojny - mówi Stoltenberg.
- Chciałbym wyrazić słowa uznania dla pana, panie prezydencie, za pana osobiste zaangażowanie w sprawy Sojuszu - mówi Jens Stoltenberg.
Na mównicę wychodzi Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
- Wierzę, że już jest to wydarzenie historyczne. Podczas którego Sojusz dowiedzie swojej siły, jedności i skuteczności. Jestem przekonany, że zakończy się sukcesem i doprowadzi do wzmocnienia całej wspólnoty Transatlantyckiej i doprowadzi do umacniania współpracy między państwami i budowy pokoju na świecie - zakończył swoje przemówienie prezydent.
ADAM STĘPIEŃ
- Opowiadamy się za wzmocnionym zaangażowaniem obecności Sojuszu w Europie Wschodniej. Oznacza to pogłębienie relacji z Gruzją, Ukrainą oraz Mołdawią - mówi Duda.
- Izolacja i partykularyzm zawsze prowadzą do konfliktu. (...) Z satysfakcją przyjmujemy akcesję Czarnogóry do NATO, to kolejny krok stabilizujący sytuację w rejonie Bałkanów Zachodnich - dodaje Duda.
- Pokój, spokój i dobrobyt... Nikt z nas nie chce, aby relacje między narodami wyglądały jak te opisane w "Lewiatanie". Dlatego uważamy, że przyszłość naszych relacji powinna opierać się na dialogu. Dialogu, który jest silny. Nie może odbywać się kosztem sojuszniczych zasad - kontynuuje Duda.
- Każdy kraj jest dostawcą i odbiorcą bezpieczeństwa. Na tym polega istota sojuszniczej odpowiedzialności. Polska od lat wspiera swoich bałtyckich sojuszników, jesteśmy częścią koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Dobrze rozumiemy, że efektywne wzmocnienie odstraszania i obrony wymaga od wszystkich solidarnego zaangażowania - mówi prezydent.
- NATO musi dowieść, że będzie silnym i wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju i demokracji. Potrzebne jest znaczące zwiększenie jego potencjału odstraszania i obrony - dodaje Duda. - Razem musimy pokazać, że nie ma naszej zgody na prowadzenie polityki zastraszania i agresji. Musimy doprowadzić do tego, że ten, kto stanie przed pokusą zastosowania prawa siły, pojmie błyskawicznie, że jest to po prostu nieopłacalne - mówi Duda.
- Podstawą gwarancji bezpieczeństwa jest wspólna obrona prawa narodowego. (...) Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są kraje, jest nim polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego, nawet tak podstawowymi, jak prawo do terytorialnej integralności czy państwowej suwerenności - mówi Duda.
- Podstawową funkcją NATO jest obrona pokoju. Znamienne, że po ponad ćwierć wieku od zakończenia Zimnej Wojny, powracamy do myśli jednego z twórców sojuszu. Pośród obywateli naszych państw rośnie obawa co do przyszłości świata, jaki do tej pory znamy - mówi prezydent. - Musimy zapewnić im spełnienie pragnienia życia w pokoju - dodaje.
TVP Info
- Już z kilka godzin na SN w Warszawie rozpocznie się oficjalna ceremonia otwarcia szczytu NATO. (...) Niniejsza konferencja ma znaczenie szczególne. Rozumiemy wagę stojących przed nami wyzwań i wiemy, jak na nie odpowiedzieć - mówi Duda.
PILNE
Na mównicę wychodzi prezydent Duda.
W sali, gdzie zgromadzeni są przedstawiciele państw, trwa właśnie pokaz filmu, który "wprowadza i odpowiada na pytanie, dlaczego potrzebujemy NATO".
TVP Info
PILNE
Wielka Brytania ma wysłać 150 żołnierzy na ćwiczenia do Polski.
Minister Fallon: W.Brytania wyśle 150 żołnierzy na ćwiczenia do Polski
— PAP (@PAPinformacje) 8 lipca 2016
PILNE
Trwa powitanie gości na warszawskim forum eksperckim. Za chwilę przemówienie Andrzeja Dudy.
Szczyt NATO miał rozpocząć się o godz. 9. Mamy lekkie opóźnienie.
"Mimo zmieniających się zagrożeń i sytuacji w różnych częściach świata transatlantycki sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Europą przetrwa dzięki przywiązaniu do wspólnych wartości" - napisał prezydent USA Barack Obama. "Jesteśmy świadkami być może najważniejszej chwili dla naszego transatlantyckiego sojuszu od zakończenia zimnej wojny" - podkreślił w artykule, który ukazał się na stronie "Financial Times".
Warszawianie posłuchali apelu policji i wygląda na to, że większość mieszkańców została dziś w domach lub zrezygnowała z jazdy samochodem. Na tę chwilę natężenie ruchu jest niewielkie.
Google Maps
Za kwadrans powinna zacząć się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
A jeżeli mieliście dziś w planach zakup zmysłowej bielizny, to też musicie te plany przełożyć. "Z powodu szczytu NATO sklep nieczynny". I zapewne nie jest to jedyny lokal w stolicy, który nie otworzy w weekend swoich drzwi dla klientów.
Adam Stepien / Agencja Gazeta
Ambasador Stanów Zjednoczonych z małżonką chwilę po przylocie do Polski.
#ZaKulisami - @AmbassadorJones wraz z małżonką Catherine chwilę po przylocie @POTUS do Polski pic.twitter.com/iMglqPM2zg
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 7 lipca 2016
Coraz tłoczniej robi się też w okolicach PGE Narodowego. Na miejsce przybywają dziennikarze i niektórzy przedstawiciele delegacji.
Adam Stepien / Agencja Gazeta
Funkcjonariusze zamknęli już część ulic w Warszawie. Na niektórych z nich wyłączono z ruchu poszczególne pasy, inne zostały wyłączone w całości.
Adam Stepien / Agencja Gazeta
Od rana na ulicach widać więcej policji i wojska. Naprzeciwko Stadionu Narodowego, po drugiej stronie Wisły, zaparkował wojskowy samochód, żołnierze rozstawili na statywach kamery w kierunku praskiego brzegu - informują dziennikarze "Gazety Wyborczej".
Tuż po północy na warszawskim lotnisku wylądował Air Force One z prezydentem USA Barackiem Obamą na pokładzie. W konwoju z lotniska do hotelu Marriott jechały ze względów bezpieczeństwa dwie identyczne limuzyny prezydenckie.
Warszawa żyje szczytem. Tak w nocy został podświetlony Pałac Kultury i Nauki.
Szczyt NATO @Warszawa @PalacKultury #NATOSummit #Warsaw pic.twitter.com/U60aLDK0km
— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) 7 lipca 2016
Zdaniem szefa gabinetu politycznego resortu Antoniego Macierewicza, "Polska wyrasta na lidera regionu". W rozmowie w TVP Info Bartłomiej Misiewicz odniósł się też do "wystawy smoleńskiej" na szczycie NATO. - Ma służyć przypomnieniu o tej tragedii - powiedział.
.@MisiewiczB @mon_pl:Świetne relacje w @NATO mamy z Niemcami i USA.Polska wyrasta na lidera w regionie #GośćPoranka #wieszwiecej #NATOSummit
— TVP Info (@tvp_info) 8 lipca 2016
o północy wyłączone dla ruchu komunikacji miejskiej zostały w Warszawie następujące ulice: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego. Ale to nie wszystko. Sprawdźcie, którędy lepiej dziś nie jechać:
Szczyt NATO w Warszawie. Piątek na ulicach miasta [RELACJA NA ŻYWO]
ZTM poinformował, że o północy wyłączone dla ruchu komunikacji miejskiej zostały następujące ulice
Ciekawa informacja przed szczytem NATO. Amerykanie postanowili rozmieścić rakietowy system antybalistyczny na Półwyspie Koreańskim.
WAŻNE: w dzień rozpoczęcia #NATOSummit USA rozmieszczają system THAAD na Płw. Koreańskim
— Tomasz Sajewicz (@TomaszSajewicz) 8 lipca 2016
Napięty harmonogram Baracka Obamy. Prezydent USA złożył w nocy kondolencje bliskim dwóch Afroamerykanów, którzy zostali zastrzeleni przez amerykańskich policjantów. Podkreślił, że w amerykańskim systemie sprawiedliwości "są problemy, który muszą zostać wyeliminowane".
Będzie to największy do tej pory szczyt w historii Sojuszu. Warszawa ugości ponad 2 tys. delegatów, nad ich bezpieczeństwem czuwać będzie około 6 tys. policjantów. Zobaczcie, jak wygląda szczyt NATO w liczbach!
W związku ze szczytem należy spodziewać się ogromnych utrudnień w poruszaniu się po mieście. Jeżeli nie musicie, nie wjeżdżajcie samochodem do centrum, a jeżeli musicie, wybierzcie komunikację miejską lub rower. Poniżej nasza z tego, co dzieje się aktualnie na warszawskich ulicach:
Szczyt NATO w Warszawie. Piątek na ulicach miasta [RELACJA NA ŻYWO]
Dzień dobry! Dzisiaj zaczyna się w Warszawie szczyt NATO. Z tego powodu należy spodziewać się ogromnych utrudnień w poruszaniu się po mieście.
Jeszcze dziś nad Warszawą przeleci ponad 30 samolotów należących do państw sojuszu. W pokazie wezmą udział polskie samoloty Iskra TS-11, szwedzkie Gripeny, rosyjskie Mig-29, produkowane wspólnie przez kilka europejskich państw Eurofightery oraz amerykańskie F-16, F-18 i Boeing E-3.
ALIK KEPLICZ
Pojawiają się pierwsze komentarze przed dzisiejszymi rozmowami. - Staramy się zapewnić NATO minimum niezbędnej zdolności do obrony i przekonać Rosję, by nawet nie myślała o grożeniu sojuszowi - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.
To tu rozegrają się najważniejsze rozmowy warszawskiego szczytu NATO. Na PGE Narodowym stanął specjalny "namiot", w którym spotkają się liderzy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
KACPER PEMPEL / REUTERS
Kto jeszcze pojawi się na rozmowach w Warszawie? Sprawdźcie:
Kto na szczycie NATO w Warszawie? Oto najważniejsze postaci rozmów liderów
W Warszawie rozpoczyna się szczyt NATO. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów.
W warszawskich rozmowach, wśród wielu światowych liderów, weźmie udział Justin Trudeau. Premier Kanady do stolicy Polski zabrał swojego syna.
ADRIAN WYLD / AP
Trochę kulis jednego z największych organizowanych przez Polskę wydarzeń w tym roku. Sprawdźcie, jak wyglądają zestawy przygotowane dla dziennikarzy, którzy będą relacjonować szczyt NATO.
Zestawy dla dziennikarzy: miód pitny, czekoladki, karta miejska i "ściąga" z polskimi politykami
Dwa tysiące dziennikarzy będzie relacjonować szczyt NATO w Warszawie. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało dla nich zestawy, które mają ułatwić im pracę. Co w nich jest?
Główne rozmowy szczytu odbędą się na specjalnie przygotowanym do tego stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
#Warsaw National Stadium @PGENarodowy ready for #NATOSummit. pic.twitter.com/FzPwXSOHb9
— PLinNATO (@PLinNATO) 7 lipca 2016
Już o godz. 9 pierwsza konferencja prasowa przed rozpoczęciem szczytu. Z mediami spotkają się prezydent Duda i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
Good morning everybody! We are ready! Are you? If yes, let's get ready to rumble! #NATOSummit #Warsaw pic.twitter.com/hywj4zNNBB
— NATO Summits (@NATOsummits) 8 lipca 2016
W związku ze szczytem wszyscy mieszkańcy Warszawy powinni się dziś przygotować na spore utrudnienia w ruchu drogowym. W niektórych firmach rozesłano nawet informacje o możliwości pracy zdalnej.
Szczyt NATO. Warszawa sparaliżowana na kilka dni [SZCZEGÓŁOWE MAPY Z UTRUDNIENIAMI]
Śródmieście, Praga Południe, Wola i Ochota - to w tych dzielnicach organizacja szczytu NATO będzie najbardziej odczuwalna. Ograniczenia dotkną nie tylko kierowców, ale również pieszych. Szczyt odbywa się w dniach 8-9 lipca, pierwsze zmiany rozpoczną się już 6 lipca
Niedługo przed godz. 1 do do hotelu Marriott w centrum Warszawy dotarł Barack Obama.
Barack Obama już w Polsce. "Bestia" przywiozła go do hotelu
Prezydent Barack Obama przyleciał do Warszawy.