Trwa wideo czat z cz³onkami podkomisji smoleñskiej na portalu niezalezna.pl.

Trwa wideo czat z cz³onkami podkomisji smoleñskiej na portalu niezalezna.pl.
Na oficjalnych obchodach przed Pa³acem Prezydenckim trwa modlitwa.
KORESPONDENT
Nerwowa atmosfera na Krakowskim Przedmie¶ciu, gdzie s± przedstawiciele organizacji Obywatele RP. Dochodzi do przepychanek miêdzy zwolennikami i przeciwnikami PiS. Policja stara siê odgrodziæ obie strony.
- Cze¶æ i chwa³a bohaterom - skanduje t³um.
Ogl±daj wyst±pienia przed Pa³acem Prezydenckim:
- Musimy i¶æ drog± inn±, ni¿ droga nienawi¶ci, czy droga zemsty. Tê drogê odrzucamy. Ale nie odrzucamy sprawiedliwo¶ci i nie odrzucamy wielkiego dzie³a naprawy Rzeczpospolitej Polskiej - mówi prezes PiS. - Jaros³aw! Jaros³aw! - krzycz± zgromadzeni.
Prezes #PiS J. #Kaczyñski, Premier @BeataSzydlo oraz przedst. Rz±du i PiS podczas uroczysto¶ci w VII rocznicê Kat. Smoleñskiej. #10kwietnia pic.twitter.com/aJUZ2P1HOj
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) 10 kwietnia 2017
- Nienawi¶æ uniemo¿liwia racjonalne my¶lenie. Nienawi¶æ niszczy w nas to, co jest najlepsze. To, co jest empati±, to, co jest wspó³czuciem. Nie mo¿emy daæ siê tego pozbawiæ - mówi Kaczyñski. - Dzi¶ wspólnota narodowa jest dzielona przez tych, którzy boj± siê prawdy, których interesy s± zagro¿one - dodaje.
Prezes PiS dziêkuje Andrzejowi Dudzie za to, ¿e wspomnia³ o potrzebie zbudowania dwóch pomników na Krakowskim Przedmie¶ciu.
- Musimy liczyæ siê z coraz wiêkszym oporem i z coraz wiêksza nienawi¶ci± - mówi Kaczyñski. Kto¶ w t³umie przez chwilê krzyczy: "k³amca!".
- To, co nas spotyka od kilku miesiêcy, ten atak nienawi¶ci, jest zwi±zany z tym, ¿e prawda jest coraz bli¿ej. Jest ten wielki strach przed prawda - mówi Kaczyñski.
- Teraz wiemy z bardzo wysokim stopniem pewno¶ci, ¿e dosz³o do wybuchu. Dosz³o do wybuchu, przeprowadzonego w bardzo szczególny sposób. Doprowadzi³ on do takiego rozpadu, do takich uszkodzeñ - mówi prezes PiS. - Do tej pory zbli¿ali¶my siê do prawdy, ale nie by³o takiego poziomu wiarygodno¶ci - dodaje.
— B³a¿ej Pobo¿y (@pobozy) 10 kwietnia 2017
- Ta dzisiejsza prezentacja pokaza³a z du¿ym prawdopodobieñstwem, jak to wszystko wygl±da³o - mówi Kaczyñski. Przypomina ustalenia podkomisji smoleñskiej. - To ju¿ nie s± domys³y. To s± badania naukowe, to s± eksperymenty - mówi Kaczyñski.
- Dzi¶ jest szczególny dzieñ. Jest szczególny dzieñ i mo¿e dlatego tak bardzo krzycz±. Dzi¶ ta prawda zosta³a w niema³ej mierze ju¿ pokazana - mówi prezes PiS. - Jaros³aw! Jaros³aw! - skanduje t³um.
Zaczê³o siê wyst±pienie Jaros³awa Kaczyñskiego. - Przezwyciê¿enie z³a dobrem to dzi¶ nasze zadanie. Czym jest dobro? To jest prawda i to jest pamiêæ - mówi prezes PiS.
Po mszy ruszy³ marsz w stronê Pa³acu Prezydenckiego. Na czele pochodu niesiony jest transparent z napisem "Smoleñsk - Pamiêtamy".
KORESPONDENT
- Obok Kolumny Zygmunta robi siê nerwowo. Transparenty Obywateli RP zwiniête, czasem kto¶ z nich napiera na policje. Wdaj± siê w drobne utarczki s³owne. W tym samym czasie organizatorzy rozmawiaj± w innym miejscu z policja. Nie wiadomo, jak to siê potoczy, ale t³um po stronie Obywateli RP gêstnieje - donosi nasz reporter Tomasz Setta.
KORESPONDENT
Nasi reporterzy opisuj± sytuacjê w okolicach Krakowskiego przedmie¶cia i starówki.
Na Placu Zamkowym jest grupa przedstawicieli organizacji Obywatele RP. Otacza ich kordon policji. Tymczasem przed Pa³acem Prezydenckim ludzie nie s± juz wpuszczani do wydzielonej strefy, gdzie odbywaj± siê oficjalne obchodzy i gdzie bêdzie przemawia³ Jaros³aw Kaczyñski. "Jest dezorientacja. Starsze panie ju¿ naprawdê nie daj± rady staæ" - donosi nasz reporter Tomasz Golonko.
We mszy ¶w., celebrowanej przez kard. metropolitê warszawskiego Kazimierza Nycza, uczestnicz± m.in. prezydent Andrzej Duda, a tak¿e prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski i córka pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyñskich, Marta Kaczyñska oraz przedstawiciele rodzin pozosta³ych ofiar katastrofy smoleñskiej.
Po zakoñczeniu mszy, zaplanowano Marsz Pamiêci, który przejdzie przed Pa³ac Prezydencki. Wieczorem ma tam wyst±piæ prezes PiS.
Lada moment rozpocznie siê msza ¶wiêta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleñskiej w Bazylice ¶w. Jana Chrzciciela
Popiersie Lecha Kaczyñskiego zostanie jeszcze dzi¶ przeniesione sprzed budynku garnizonu do ¶rodka, gdzie bêdzie wystawione na sta³e. Jak wyja¶nia Dowództwo Garnizonu Warszawa, uroczysto¶æ zorganizowano na zewn±trz, poniewa¿ w budynku nie pomie¶ciliby siê wszyscy zaproszeni go¶cie.
Tymczasem przed pa³acem prezydenckim trwa pokaz filmów dotycz±cy katastrofy. Obecnie wy¶wietlany jest film, przedstawiaj±cy ustalenia podkomisji smoleñskiej.
Na antenie TVN24 ustalenia podkomisji smoleñskiej komentowa³ Jan Osiecki, wspó³autor publikacji o katastrofie. - Te ustalenia obra¿aj± inteligencjê osób, które ¶ledz± katastrofê o momentu, kiedy siê wydarzy³a. Istnieje nagranie z kabiny pilotów. Gdyby by³ wybuch, to by³oby to s³ychaæ na ta¶mach. S³ychaæ rozmowy, s³ychaæ w ostatnim momencie krzyki. Wybuchu na tym nagraniu nie ma. Tak¿e komisja Berczyñskiego wymy¶li³a pierwsz± bombê, która wybucha bezg³o¶nie - mówi³ Osiecki.
- Ta teoria dot. bomby termobarycznej pojawia³a siê ju¿ wcze¶niej. Taka bomba zostawia odg³osy wybuchu, a tak¿e wyrz±dza bardzo du¿e obra¿enia na cia³ach. A przecie¿ czê¶æ osób uda³o siê rozpoznaæ bez badañ DNA. Nie by³oby na to szansy przy takim wybuchu. Pojawia siê te¿ pytanie, kto móg³by wnie¶æ tê bombê. Przecie¿ wszyscy pasa¿erowie s± sprawdzani, jest kontrola pirotechniczna - mówi³ Osiecki.
Macierewicz dziêkujê genera³om. -Jeste¶cie godnymi nastêpcami tej elity armii, która poleg³a pod Smoleñskiem Wierzê, ¿e bêdziecie gwardi± tego pomnika, tego popiersia. ¯e bêdziecie strzec nie tylko jego fizycznej obecno¶ci, ale te¿ jego przes³ania dla narodu polskiego - mówi szef MON.
Prezes #PiS J.#Kaczyñski, Premier @BeataSzydlo, szef #MON, Marsza³kowie, Pani M.Kaczyñska ods³onili popiersie ¶p. Prezydenta L.Kaczyñskiego. pic.twitter.com/xQMnbLzKQt
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) 10 kwietnia 2017
Premier @BeataSzydlo wziê³a udzia³ w uroczystym ods³oniêciu popiersia ¶p. Prezydenta RP Lecha Kaczyñskiego przed gmachem #DGW #Pamiêtamy pic.twitter.com/NiUhSi4lLv
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 10 kwietnia 2017
- Od dzisiaj popiersie Lecha Kaczyñskiego stanie na placu zwyciêstwa, w¶ród najwiêkszych bohaterów RP. Obok pomnika marsza³ka Pi³sudskiego, obok krzy¿a Jana Paw³a II, stanie twarz± w twarz z Grobem Nieznanego ¯o³nierza. To oczywi¶cie powinno byæ miejsce dla pomnika nieporównanie bardziej okaza³ego. I tak kiedy¶ bêdzie. Dzi¶ to popiersie jest zaledwie symbolem, znakiem pamiêci, znakiem ho³du nale¿nego od armii temu, który by³ jej zwierzchnikiem - mówi Antoni Macierewicz.
Trwa uroczyste ods³oniêcie popiersia prezydenta Lecha Kaczyñskiego przy gmachu Garnizonu Warszawa. Bior± w nim udzia³ m.in. premier Szyd³o, marsza³kowie Sejmu i Senatu, prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski oraz szef MON Antoni Macierewicz.
Uroczyste ods³oniêcie popiersia ¶.p. prezydenta L. Kaczyñskiego z udzia³em premier @BeataSzydlo i ministra @Macierewicz_A. #DGW pic.twitter.com/FxKUVh9Erd
— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 10 kwietnia 2017
Prezes #PiS J.#Kaczyñski, Premier @BeataSzydlo oraz przedst. w³adz pañstwowych podczas urocz. ods³oniêcia pomnika ¶p. Prez. L. Kaczyñskiego. pic.twitter.com/8D1Lku3yjJ
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) 10 kwietnia 2017
Marta Kaczyñska i Jaros³aw Kaczyñski sk³adaj± wieñce pod tablicami, upamiêtniaj±cymi ofiary katastrofy smoleñskiej.
Przemówienie prezydent Andrzej Duda. Zobacz zapis transmisji:
- W tym roku mam wielk±, ogromn± pro¶bê do wszystkich. O szacunek. O szacunek wzajemny. O szacunek dla ich pamiêci - mówi Duda. - Przez brak szacunku wzajemnego ³amiecie szacunek dla nich. I o to wasz zwyczajnie proszê. S± takie momenty, w których po prostu lepiej milczeæ - koñczy prezydent.
- Tu powinien powstaæ pomnik ofiar katastrofy. Ale powinien tez powstaæ pomnik tego, który tu pracowa³. Tu, na Krakowskim Przedmie¶ciu, powinie powstaæ pomnik pana prezydenta Lecha Kaczyñskiego. Nie tylko dlatego, ¿e by³ prezydentem RP. Ale te¿ dlatego, ¿e by³ prezydentem Warszawy. By³ wielkim prezydentem Warszawy - mówi Duda.
- Je¿eli kto¶ mnie pyta - a pytaj± mnie o to dziennikarze, zwykli obywatele - czy powinien powstaæ pomnik, to mówiê: tak. Powinien powstaæ pomnik i to nie jeden. Powinny znale¼æ siê tu dwa pomniki. Tak, jak prosi³a córka jednego z tych, którzy zginêli. Powiedzia³a: chcia³abym, aby ojciec zosta³ tu upamiêtniony - mówi Duda.
- Dzi¶ obowi±zkiem moim i w³adz jest to, aby¶my dotarli do prawy. Ta elementarna sprawiedliwo¶æ. Sprawiedliwo¶æ wobec winnych. Aby¶my nie mogli mówiæ, ¿e pañstwo polskie jest pañstwem teoretycznym. Albo Polska bêdzie pañstwem powa¿nym, albo nie bêdzie. To test, który jest na arenie miêdzynarodowej obserwowany - mówi Duda.
- Na usta ci¶nie siê to s³owo: gdzie jest sprawiedliwo¶æ? - mówi prezydent i zarzuca nieprawid³owo¶ci w wyja¶nianiu przyczyn katastrofy. - Jak to siê sta³o, ¿e samolot siê rozbi³? Podobno w dobrym stanie, podobno remontowany - dodaje.
- Kiedy spojrzymy na tamten czas, na nastêpne lata, to z przykro¶ci± cisn± siê na usta s³owa tamtego ministra: pañstwo polskie istnieje tylko teoretycznie - mówi Duda. - Trzeba siê zapytaæ, co to jest pañstwo. Czy jest po to, aby uczyæ siê o nim na lekcji geografii? Otó¿ nie! Jest po to,aby s³u¿yæ obywatelom. Aby zapewniæ im bezpieczeñstwo. I co powiedzieæ o pañstwie, w którym gin± najwa¿niejsze osoby?! - grzmi Duda.
"Tamten czas to tak¿e brutalna refleksja nad polskim pañstwem, nad w³adz±, nad odpowiedzialno¶ci±" - #PAD #Smoleñsk pic.twitter.com/I8SfQHm8Zs
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 10 kwietnia 2017
- 7 lat. Mo¿e kto¶ powie: to jakby wczoraj. Kto¶ inny powie: to taki szmat czasu. Od kiedy sta³em tutaj, na Krakowskim Przedmie¶ciu, w¶ród 200 tysiêcy moich rodaków, którzy przyszli pok³oniæ siê parze prezydenckiej - mówi Andrzej Duda. - Nigdy wam tego nie zapomnê, ¿e byli¶cie tu z nami - dodaje. - Rzeczpospolita jest wam wdziêczna za to, ¿e przyszli¶cie tu, na Krakowskie Przedmie¶cie, s³u¿yæ ojczy¼nie. Bo to by³a s³u¿ba ojczy¼nie - to pokazanie, ¿e mimo tragedii Polacy s± razem - mówi prezydent.
"By³em tu wtedy, w Pa³acu, i nigdy tego nie zapomnê, ¿e byli¶cie z nami, którzy starali¶my siê pe³niæ tu swoj± s³u¿bê" - #PAD pic.twitter.com/HsiYQyDRWO
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 10 kwietnia 2017
Ludzie czekaj± na przemówienie prezydenta.
W uroczysto¶ci przed pa³acem prezydenckim bior± udzia³ udzia³ m.in. prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski, córka zmar³ej w katastrofie smoleñskiej pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyñskich, Marta Kaczyñska wraz z córkami, a tak¿e marsza³kowie Sejmu Marek Kuchciñski i Senatu Stanis³aw Karczewski.
Przedstawiciele w³adz oraz rodzina prezydenta Lecha Kaczyñskiego czekaj± przed pa³acem prezydenckim na przemówienie Andrzeja Dudy.
#10IV pic.twitter.com/yWLTEFHmLW
— Marcin Kêdryna (@marcin_kedryna) 10 kwietnia 2017
Film prezentuj±cy rezultaty pracy podkomisji jest ju¿ dostêpny na Youtube MON.
Zakoñczy³a siê prezentacja wyników pracy podkomisji. Na koniec poinformowano, ¿e po godz. 22:30 cz³onkowie zespo³u bêd± dostêpni dla chc±cych zadaæ im pytania dziennikarzy.
MON precyzuje, ¿e rozmowa z cz³onkami zespo³u odbêdzie siê na chacie wideo na portalu niezalezna.pl.
Zapraszamy o godz. 22.30 na chat video na portalu https://t.co/2xGQnumt9B z cz³onkami podkomisji #Smoleñsk
— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 10 kwietnia 2017
- W wyniku przeprowadzonych eksperymentów mo¿emy powiedzieæ, ¿e najbardziej prawdopodobn± przyczyn± eksplozji by³ ³adunek termobaryczny inicjuj±cy siln± falê uderzeniow±. Fala ta niszczy³a napotkane przeszkody, rozrywa³a kad³ub samolotu, wyrzuca³a na zewn±trz fotele i cia³a ofiar oraz zrywa³a z nich ubrania - twierdzi podkomisja.
- Czy tak w³a¶nie sta³o siê w Smoleñsku 10 kwietnia 2010 r. ? - pada pytanie.
Jak podano, w trakcie eksperymentów specjali¶ci testowali skutki eksplozji ³adunku termobarycznego umieszczonego wewn±trz pasa¿erskiej czê¶ci samolotu. Zbudowany zosta³ fragment kad³uba w skali 1:1 zgodny z planami konstrukcyjnymi. Wewn±trz umieszczono rz±d oryginalnych foteli oraz modele twardych i miêkkich tkanek ludzkich. Eksperyment poprzedzony zosta³ szeregiem badañ i prób, a jego przebieg rejestrowa³y szybkie kamery nagrywaj±ce z prêdko¶ci± 10- i 15-tys. klatek na sekundê.
- Modele cia³ ludzkich nie zosta³y spalone, choæ mog³y wystêpowaæ oparzenia, a sposób zniszczenia modeli czê¶ci kostnych by³ analogiczny do cia³ ofiar katastrofy. Równie¿ fotele nosi³y bardzo podobne uszkodzenia - zaznaczono.
Po eksperymencie pobrano 20 próbek do badañ laboratoryjnych na obecno¶æ materia³ów wybuchowych. Podkomisja poda³a, ¿e na dziewiêtnastu próbkach nie wykryto ¿adnych ¶ladów materia³ów wybuchowych. Natomiast na dwudziestej, najbli¿szej centrum wybuchu wykryto obecno¶æ ³adunku inicjuj±cego wybuch termobaryczny.
Komisja informuje, ¿e przeprowadzi³a kilka eksperymentów z materia³ami wybuchowymi. Pokazano nagrania z niektórych z tych eksplozji.
Podkomisja poda³a, ¿e przeprowadzi³a analizy dotycz±ce rozmieszczenia i stanu cia³ ofiar katastrofy. Stwierdzi³a, ¿e na wrakowisku znaleziono "co najmniej cztery cia³a ofiar nosz±ce ¶lady dzia³ania wysokiej temperatury, której w tych przypadkach nie mo¿na wyt³umaczyæ blisko¶ci± po¿arów naziemnych". "Cia³a te by³y wyrzucone o minimum kilkana¶cie metrów do przodu wzglêdem stref, w których mia³y miejsce po¿ary" - twierdzi podkomisja.
- Dwa cia³a, które znaleziono pod czê¶ci± centrop³ata w sektorze pierwszym wrakowiska nios³y ¶lady oparzeñ drugiego i trzeciego stopnia. Kolejne cia³o znalezione w sektorze drugim mia³o ranê ze zwêgleniem. Ostatnia z omawianych ofiar znaleziona w sektorze pierwszym mia³a poparzenia drugiego i trzeciego stopnia na ok. 30 proc. powierzchni cia³a. Trzy z opisanych ofiar podró¿owa³y w czê¶ci pasa¿erskiej samolotu, za¶ jedna by³a cz³onkiem jego za³ogi - podkre¶lono.
- W wyniku eksplozji w kad³ubie, centrop³acie oraz w skrzyd³ach, konstrukcja Tu-154M zosta³a rozerwana. Awarie w ostatnich sekundach lotu, rozlokowanie szcz±tków wraku, specyficzny charakter obra¿eñ cia³ kaza³y podkomisji potraktowaæ mo¿liwo¶æ wyst±pienia eksplozji ca³kiem realnie - mówi narrator filmu.
PILNE
- Bardzo wiele wskazuje na to, ¿e 10 kwietnia dosz³o do wybuchu na pok³adzie rz±dowego samolotu - brzmi jedna z konkluzji komisji.
- Pierwsze elementy lewego skrzyd³a zaczê³y spadaæ na ziemiê oko³o 900 metrów przed pocz±tkiem pasa startowego - mówi narrator filmu. Ponownie mowa jest o wybuchu oraz oparzeniach na cia³ach ofiar. Nie podano przyczyn rzekomego wybuchu.
Ostatnia faza tragedii by³a spowodowana eksplozj±, do której dosz³o w kad³ubie samolotu - twierdzi podkomisja.
Odwzorowany Tu 154 M zosta³ poddany do¶wiadczeniom w tunelu aerodynamicznym i wodnym. Badania przeprowadzono dla ró¿nych konfiguracji samolotu m.in. przelotowej z wysuniêtymi slotami i klapami, z urwan± koñcówk± lewego skrzyd³a o d³ugo¶ci 6 metrów oraz w wariancie zak³adaj±cym nawet 12-metrow± utratê koñcówki skrzyd³a.
- Badania przeprowadzone przez WAT w tunelu aerodynamicznym na zlecenie podkomisji potwierdzaj± ¿e oderwanie lewego skrzyd³a na d³ugo¶ci 6 metrów nie mo¿e spowodowaæ obrotu samolotu i przeszkodziæ w jego dalszym locie - poinformowano na filmie.
Cyfrowy model Tu 154 M powsta³ na bazie bli¼niaczej maszyny o numerze bocznym 102. Proces ten zosta³ przeprowadzony przez zespó³ pracowników Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu Akron w USA i - jak podano "charakteryzowa³ siê unikalno¶ci± ze wzglêdu na rozmiar odtwarzanego samolotu, dok³adno¶æ pomiarów i szczegó³owo¶æ uzyskanych rezultatów".
W filmie zaprezentowany jest przeprowadzony przez podkomisjê eksperyment z tzw. "blaszanymi ptakami". Wed³ug podkomisji jego rezultaty ¶wiadcz± o tym, ¿e fragmenty lewego skrzyd³a musia³y zacz±æ spadaæ z wysoko¶ci co najmniej 20 metrów.
Wg komisji znalezienie tzw. "blaszanych ptaków" - czyli fragmentów samolotu na drzewach - ¶wiadczy o "rozpadzie samolotu w powietrzu".
Wed³ug podkomisji, "wszystkie inne zaro¶la nie stanowi³y przeszkody mog±cej spowodowaæ takich uszkodzeñ, a ich wysoko¶æ nie przekracza³a 4 m nad ziemi±".
- Z ca³± pewno¶ci± trzeba stwierdziæ, ¿e komenda odej¶cia na drugi kr±g zosta³a wydana na wysoko¶ci 100 metrów i nie by³o win± pilotów, ¿e samolot nie zacz±³ siê od razu podnosiæ - mówi lektor. W koñcu pilotom uda³o siê rozpocz±æ podnoszenie.
- Destrukcja skrzyd³a zaczê³a siê kilkadziesi±t metrów od s³ynnej brzozy - mówi narrator. Podkre¶la, ¿e przed brzoz± nie by³o przeszkód, które mog³yby zniszczyæ skrzyd³o.
- Gdy od pocz±tku sprowadzany fa³szywie tupolew znalaz³ siê na wysoko¶ci 100 metrów, piloci nie us³yszeli od kontrolerów komendy odej¶cia na drugi kr±g - mówi narrator filmu. - Nie doczekawszy siê komendy, kapitan samolotu wyda³ komendê odej¶cia na drugi kr±g - s³yszymy. Jednak po tym samolot nie zacz±³ siê podnosiæ. - Prawdopodobn± przyczyn± jest seria awarii, która zaczê³a siê 2,5 km od lotniska - mówi lektor filmu.
- Kontrolerzy wiedzieli, ¿e sytuacja samolotu bêdzie trudna. Nie tylko nie informowali o tym za³ogi Tu-154M, ale kontynuowali wprowadzanie jej w b³±d - twierdzi podkomisja.
- Samolot zosta³ wyprowadzony na kierunek pasa w odleg³o¶ci 10,5 km zamiast co najmniej 14-15 km. Skróci³o to w znacznym stopniu czas wej¶cia na ¶cie¿kê schodzenia w porównaniu do I³a-76. W tym momencie Tupolew wci±¿ nie otrzyma³ ani informacji o sposobie zaj¶cia, ani nie zosta³ spytany o warunki pogodowe, w jakich leci - podaje lektor ustalenia podkomisji.
Dzia³ania strony rosyjskiej 10 kwietnia 2010 r. musia³y doprowadziæ do katastrofy - brzmi konkluzja zaprezentowana w filmie.
Wed³ug podkomisji nagrania rozmów rosyjskiej kontroli ruchu powietrznego ukazuj± chaos i to, ¿e rol± kierownika lotów w Smoleñsku "by³a realizacja poleceñ przekazywanych przez p³k. Krasnokutskiego, a wydawanych przez Moskê". Wg podkomisji za przebieg wypadków odpowiada strona rosyjska. - A trzeba jasno powiedzieæ, ¿e dzia³ania strony rosyjskiej w tym dniu musia³y doprowadziæ do katastrofy - brzmi teza podkomisji.
- Za³oga polska jasno ustali³a plan dzia³ania. Dwukrotnie kpt. Arkadiusz Protasiuk powtarza, ¿e je¶li nie bêdzie pogody, to odejd± na drugi kr±g, dodaj±c, ¿e przeprowadz± tê operacjê w a automacie, a na ewentualne kr±¿enie nad lotniskiem paliwa wystarczy na pó³ godziny. Tymczasem strona rosyjska wyra¼nie przerzuca odpowiedzialno¶æ z nawigatorów na Moskwê i odwrotnie - stwierdza materia³ zaprezentowany przez podkomisjê.
W filmie prezentowane s± szczegó³y próby l±dowania rosyjskich samolotów przed katastrof± polskiego tupolewa.
Rosyjski samolot I³-76 nie wióz³ do Smoleñska samochodów dla kolumny prezydenta Lecha Kaczyñskiego, który jecha³ do Katynia. Pilot nie mia³ l±dowaæ, a wyznacza³ tor dla polskiego Tu-154M - twierdzi podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy smoleñskiej.
- W dniach poprzedzaj±cych wizytê prezydenta Lecha Kaczyñskiego rosyjska dyplomacja prowadzi³a grê pozorów, maj±c± zniechêciæ prezydenta do obecno¶ci w Katyniu. Do ostatniego momentu podkre¶lano, ¿e lotnisko mo¿e byæ niesprawne, ¿e nie dysponuje nawet kartami podej¶cia i nie wiadomo, czy przyjmie samolot z prezydentem na pok³adzie - czyta narrator filmu.
- Mimo to Rosjanie przeprowadzili ca³± seriê przygotowañ, gwarantuj±cych realizacjê zak³adanych celów, w¶ród których by³o przecie¿ przyjêcie 7 kwietnia 2010 r. samolotu premiera Rosji W³adimira Putina i jego go¶cia Donalda Tuska. Dokonano wiêc oblotu i certyfikacji lotniska, zapewniono obecno¶æ na wie¿y by³ego dowódcy bazy w Smoleñsku, przygotowano liczne s³u¿by ratownicze i porz±dkowe, w tym nawet specnaz - s³yszymy w filmie.
- Samolot, który lecia³ do Smoleñska, by³ w rosyjskim regulaminie oznaczony liter± A, co oznacza³o konieczno¶æ dochowania szczególnej staranno¶ci przy sprowadzaniu na ziemiê. Mimo to od samego pocz±tku zachowanie rosyjskich nawigatorów odbiega³o od przyjêtych standardów - poinformowa³a podkomisja.
Zwróci³a uwagê, ¿e obaj nawigatorzy z lotniska w Smoleñsku - pp³k Pawe³ Plusnin i mjr Wiktor Ry¿enko - 10 kwietnia 2010 r. rano nie przeszli obowi±zkowych badañ lekarskich, wiêc nie mogli byæ "dopuszczeni do realizacji tak wa¿nych zadañ".
W filmie mowa jest o "niechêci" rosyjskich kontrolerów i panuj±cym na lotnisku "chaosie".
Rozpoczê³a siê projekcja materia³u filmowego. Na pocz±tku mowa jest o nieprawid³owo¶ciach w dzia³aniach rosyjskich nawigatorów na lotnisku w Smoleñsku.
G³os zabiera dr in¿. Wac³aw Berczyñski , przewodnicz±cy podkomisji. - Zapraszam pañstwa do zapoznania siê z wynikami naszej dotychczasowej pracy. To dopiero pocz±tek, jeste¶my otwarci na pytania - mówi.
- Z ¿alem trzeba stwierdziæ, ¿e instytucje, które wcze¶niej bada³y katastrofê, nie spe³ni³y swoich obowi±zków - mówi Macierewicz. Podkre¶la, ¿e przyczyn± tego by³y "decyzje polityczne".
Jako pierwszym przemawia Antoni Macierewicz. - Chcê serdecznie podziêkowaæ temu zespo³owi. Chcê podziêkowaæ tym z pañstwa z mediów i ¶rodowisk naukowych, którzy nigdy nie stracili nadziei na to, ¿e dowiemy siê, co naprawdê zdarzy³o siê w Smoleñsku - mówi.
PILNE
Zaczê³a siê konferencja podkomisji smoleñskiej. Na pocz±tku powitano Antoniego Macierewicza (oklaski), po nim rodziny ofiar katastrofy, w tym Jaros³awa Kaczyñskiego.
Minister Antoni Macierewicz ma o godz. 17:30 ods³oniæ ten pomnik Lecha Kaczyñskiego przed siedzib± dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. marsz. Józefa Pi³sudskiego - pisze dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski.
Minister Macierewicz ods³oni. pic.twitter.com/T3eBiFKVRo
— Mariusz Gierszewski (@MariuszGierszew) 10 kwietnia 2017
Wci±¿ czekamy na rozpoczêcie konferencji. Wiadomo, ¿e dziennikarze na miejscu nie bêd± mieli mo¿liwo¶ciowi zadawania pytañ. Komisja ma wy¶wietliæ 40-minutowy materia³ filmowy.
W #WAT posiedzenie podkomisji do zbadania #katastrofasmolenska pic.twitter.com/W1xIxtXgXV
— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 10 kwietnia 2017
Za chwilê rozpocznie siê konferencja prasowa podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleñskiej.
- Dlaczego Zbigniew Wasserman i Przemys³aw Gosiewski? Bo oni tutaj pracowali, bo byli zaanga¿owani w pracê polskiego rz±du (...) tutaj maj± równie¿ swoje gabinety. Dzisiaj przy tych gabinetach zosta³y zamieszczone pami±tkowe tabliczki z ich nazwiskami, a¿eby ka¿dy kto tutaj jest, wchodzi, pracuje, wiedzia³, ¿e tutaj pracowali - t³umaczy dobór nazwisk Beata Szyd³o.
- Dosz³o do tragedii, w której mieli¶my do czynienia z jednej strony z bólem wielkiej - o¶mielam siê powiedzieæ - tej lepszej czê¶ci narodu. Ale mieli¶my te¿ eksplozjê z³a, eksplozjê nienawi¶ci. I do dzi¶ te dwie si³y, te dwa ¿ywio³y ze sob± walcz±. Ja jestem przekonany, ¿e ten dzisiejszy dzieñ, to wmontowanie tutaj, w tak wa¿nym dla Polski miejscu, tablicy pamiêci tych trzech polityków, jest kolejnym krokiem ku temu, by ci, którzy szerz± nienawi¶æ i chc± niszczyæ pamiêæ przegrali. By zwyciê¿y³a prawda, by zwyciê¿y³a pamiêæ, by zwyciê¿y³a Polska- mówi Kaczyñski.
Prezes #PiS J.#Kaczyñski w #KPRM: Dzieiejszy dzieñ jest kolejnym krokiem ku temu, aby zwyciê¿y³a prawda, pamiêæ i Polska. #10kwietnia pic.twitter.com/U2Rgjoi1hX
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) April 10, 2017
Kaczyñski dalej: Ale pó¼niej znów przysz³a próba, przegrali¶my. Przemek Gosiewski by³ starym dzia³aczem partyjnym. Stawiali¶my sobie pytanie, co zrobi± ci, którzy tymi starymi dzia³aczami partyjnymi nie s±. I Zbigniew oczywi¶cie by³ w¶ród tych, którzy nie zawiedli, poszli dalej z nami, w t± trudn± drogê, kiedy byli¶my w opozycji, kiedy byli¶my atakowanie, kiedy byli¶my t± watah±, która mia³a zostaæ dor¿niêta.
Prezes #PiS J. #Kaczyñski podczas wyst±pienia w #KPRM. #10kwietnia #Pamiêtamy pic.twitter.com/w2Q16am9f7
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) April 10, 2017
- Przysz³o Porozumienie Centrum, dla którego Przemys³aw Gosiewski zrobi³ bardzo du¿o. Je¿eli ta partia, jak to kto¶ celnie powiedzia³, a i ja to kiedy¶ powiedzia³em, mia³a krótki okres sukcesów i d³ugi okres konania, jednak nie skona³a i przetrwa³a do tego momentu, kiedy mog³a siê zmieniæ w PiS, to to jest w ogromnej mierze zas³uga Przemys³awa - kontynuuje prezes PiS.
- By³ jednym z motorów tej zmiany, któr± podjêli¶my w bardzo trudnych warunkach, w latach 2005-2007. Ale w pewnym momencie zetknêli siê ze sob± tak¿e Lech Kaczyñski i Zbigniew Wasserman. To by³a inna relacja, byli w tym samym wieku (...). Po³±czy³a ich wspólna praca i przede wszystkim umiejêtno¶æ tej pracy, posuwania spraw do przodu w niezwykle trudnych okoliczno¶ciach, kiedy trzeba dzia³aæ wbrew wszystkim. Nawet wtedy, kiedy siê jest w rz±dzie i trzeba dzia³aæ przeciwko temu rz±dowi, przeciwko oporowi, który tworzy ten rz±d. Mówiê oczywi¶cie o latach 2000-2001 - t³umaczy Kaczyñski.
Jaros³aw Kaczyñski dziêkuje za tablicê i pamiêæ "o tych trzech ludziach, którzy byli jak wszyscy ludzie - ró¿ni, ale których ³±czy³o to, ¿e byli g³êboko zwi±zani z polskim pañstwem i polskim narodem".
- Bieg wydarzeñ, burzliwa historia ostatnich dziesiêcioleci zetknê³a ich ze sob±. Mojego ¶p. brata i Przemys³awa Gosiewskiego, Przemka, jeszcze w latach 80. (...) Leszek jakby rozpozna³ w Przemys³awie, ¿e jest to m³odzieniec niezwyk³y, cz³owiek o ogromnym potencjale, niebywa³ej energii i wielkiej inteligencji. I tak siê zaczê³a ich wspó³praca - mówi Kaczyñski.
Zdaje siê, ¿e umknê³a nam ta wypowied¼ pos³anki Ma³gorzaty Wypych, wiêc wracamy do niej jeszcze na moment. - Na pewno by³y wybuchy, o tym ¶wiadcz± ustalenia bieg³ych czy te¿ profesorów, czy doktorów habilitowanych zgromadzonych przy konferencji smoleñskiej (...) ta wersja zamachu wci±¿ jest badana, wiêc tak, móg³ to byæ zamach - stwierdzi³a.
Wygl±da na to, ¿e kluczem doboru nazwisk na tablicê, oprócz nazwiska prezydenta, by³a wspó³praca z Kancelari± Prezesa Rady Ministrów. St±d nazwisko Przemys³awa Gosiewskiego (wicepremiera) i Zbigniewa Wassermana (ministra - cz³onka Rady Ministrów).
Niestety, nie uwzglêdniono Izabeli Jarugi-Nowackiej, która by³a wiceprezesem rady ministrów w rz±dzie Marka Belki oraz sekretarzem stanu w KPRM w rz±dzie Leszka Millera.
Okazuje siê, ¿e - wbrew temu, co poda³a Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - nie jest to tablica upamiêtniaj±ca 96 ofiar katastrofy, a jedynie trzy z nich - Lecha Kaczyñskiego, Przemys³awa Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana. W tym wypadku zrozumia³e jest, ¿e tylko rodziny tych osób bra³y udzia³ w ods³oniêciu tablicy.
KPRM
Szarfê przeciêli Beata Szyd³o, Jaros³aw Kaczyñskiego i rodziny Przemys³awa Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana. Nastêpnie tablica zosta³a po¶wiêcona.
Prezes #PiS J.#Kaczyñski i Prem. @BeataSzydlo ods³onili tabl.upamiêtniaj±c± ¶p.Prez.L.Kaczyñskiego,Wicepr.P.Gosiewskiego i Min.Z.Wassermanna pic.twitter.com/AyDBMGWHuW
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) April 10, 2017
W uroczysto¶ci ods³oniêcia tablicy bior± udzia³ rodziny ofiar katastrofy. Ale s± to tylko rodziny Przemys³awa Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana.
W Kancelarii Premiera ods³oniêto tablicê upamiêtniaj±c± 96 ofiar katastrofy smoleñskiej
W #KPRM rozpoczyna siê uroczysto¶æ ods³oniêcia tablicy upamiêtniaj±cej 96 Ofiar katastrofy smoleñskiej #Pamiêtamy pic.twitter.com/arM6Had7yi
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 10, 2017
Przykro patrzeæ.
Przyszli pobo¿ni patrioci na cmentarz pow±zkowski. Via FB £ukasz Wojciechowski. pic.twitter.com/0vZ5EmJzPJ
— Roman Osica (@RomanOsica) April 10, 2017
Pusto. O 14:00 PiS planuje nadawaæ na ¿ywo z Krakowskiego Przedmie¶cia. Zagê¶ci siê do tej pory?
"Nawet tzw. obroñcy krzy¿a nie maj± zrozumienia dla kilometrów barierek i odgrodzenia uroczysto¶ci" - pisze dziennikarz Jacek Prusinowski
@jprusinowski Dzi¶ pierwszy raz nie wpuszczono mnie do ko¶cio³a seminaryjnego na Mszê ¶wiêt± o 8:00 rano. "Tylko za biletami", powiedzia³ oficer BOR.
— Andrzej Kozicki (@AndrzejKozicki) April 10, 2017
Teoretycznie na Krakowskim Przedmie¶ciu powinny odbywaæ siê teraz pokazy filmowe. Tylko ogl±daæ nie ma komu...
Czê¶æ Krakowskiego Przedmie¶cia wygl±da jak wymar³a: setki barierek i puste trotuary. Przej¶cie na drug± stronê w nielicznych miejscach. pic.twitter.com/5kvKKiIaR6
— Tomasz Fenske (@tomaszfenske) April 10, 2017
Zagraniczne media zauwa¿y³y dzisiejsz± wypowied¼ Wac³awa Berczyñskiego o tym, ¿e prezydencki tupolew "rozpad³ siê w powietrzu"
Polish presidential jet 'broke up in mid-air' https://t.co/mKdpOcbRI8 pic.twitter.com/JhOYDGKeyq
— FRANCE 24 (@FRANCE24) April 10, 2017
Oddanie ¶ledztwa ws. katastrofy smoleñskiej w inne rêce nie by³o dobr± rzecz±; zaprzepa¶cili¶my wiele dowodów - powiedzia³a w rozmowie z RMF FM pos³anka Ma³gorzata Wypych, wdowa po sekretarzu stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyñskiego Pawle Wypychu.
Wypych spodziewa siê, ¿e tocz±cy siê z oskar¿enia prywatnego proces karny Tomasza Arabskiego (b. szefa kancelarii premiera Donalda Tuska), w którym pe³ni ona funkcjê pe³nomocnika oskar¿ycieli prywatnych, pomo¿e ustaliæ winnych katastrofy. - Proces toczy siê w zwi±zku z niedope³nieniem obowi±zków urzêdniczych i wydaje mi siê, ¿e w naszym kraju powinno byæ norm±, ¿e s± pewne procedury, które musz± byæ dotrzymane - podkre¶li³a.
Wypych mówi³a te¿, ¿e decyzja o pój¶ciu do polityki by³a dla niej bardzo trudna, a na jej podjêcie mia³a kilka dni. - Dosta³am propozycjê. To siê jak gdyby wpisuje w tak± moj± pewn± filozofiê: nic nie dzieje siê bez przypadku - mówi³a. - Rzeczywi¶cie sama kampania i pó¼niej wynik wyborów równie¿, by³ mi³ym zaskoczeniem. Wygra³am g³osami zarówno warszawiaków jak i Polonii (...) Okaza³o siê, ¿e to jest rzeczywi¶cie moje miejsce - uzna³a.
Jaros³aw Kaczyñski, Beata Szyd³o oraz marsza³kowie Sejmu i Senatu sk³adaj± kwiaty na grobach ofiar katastrofy. Tu, w ¦wi±tyni Opatrzno¶ci Bo¿ej, gdzie pochowano prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, kapelana Federacji Rodzin Katyñskich ks. Andrzeja Kwa¶nika, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyñskiej ks. Zdzis³awa Króla i inicjatora programu "Katyñ... ocaliæ od zapomnienia" ks. Józefa Joñca
Marsza³ek @MarekKuchcinski z³o¿y³ kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleñskiej w ¦wi±tyni Opatrzno¶ci Bo¿ej#10kwietnia #Pamiêtamy pic.twitter.com/rVmKBj10An
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) April 10, 2017
- Po 7 latach od katastrofy w Smoleñsku nie mam wiêkszej wiedzy na jej temat i wci±¿ jest wiele pytañ - powiedzia³a w TVP1 pos³anka Ma³gorzata Wassermann (PiS), córka Zbigniewa Wassermanna, który zgin±³ w tej katastrofie. - Bezspornie ustalono jedynie, ¿e nie wydarzy³o siê to, o czym mówi dr Maciej Lasek i raport MAK-u, tego jeste¶my pewni. Ówczesna prokuratura zgromadzi³a prawie 2 tys. akt, z których niewiele wynika. W jednym i drugim przypadku by³y to jedynie dzia³ania pozorowane - podkre¶li³a.
Doda³a ona, ¿e kolejne dochodzenie bêdzie wymaga³o d³ugiego czasu. - Prokuratorzy (wcze¶niej prowadz±cy ¶ledztwo) du¿o trudu sobie zadali, ¿eby nie zadaæ ¿adnego trudnego pytania. Dlatego czynno¶ci te trzeba przeprowadziæ kolejny raz. Opinia jaka wtedy powsta³a, jest nieczytelna i wewnêtrznie sprzeczna. W niewielkiej czê¶ci nadaje siê do wykorzystania" - uwa¿a Ma³gorzata Wassermann.
Pos³anka powiedzia³a równie¿, ¿e nie ma zaufania do materia³ów tkankowych przywiezionych z Moskwy. - Nasi prokuratorzy go pobrali, ale pó¼niej musieli go zostawiæ. Nie wiadomo co siê wtedy z nim dzia³o, bo dopiero po pewnym czasie przyjecha³ do Polski - podkre¶li³a. Doda³a, ¿e nie ma pewno¶ci w jakich warunkach by³ on przechowywany i ¿e jest on pobierany ponownie podczas kolejnych ekshumacji zw³ok ofiar katastrofy.
Bardzo smutne s³owa Krystyny £uczak-Surówki, wdowy po oficerze BOR Jacku Surówce, która rozmawia³a z Joann± Racewicz (dziennikark±, ale te¿ wdow± po oficerze BOR Pawle Janeczku). - W ci±gu dwóch dób zawali³ mi siê ¶wiat. Najpierw stracili¶my kolejn± ci±¿ê. Nie zd±¿yli¶my jeszcze o tym tak naprawdê porozmawiaæ. Pamiêtam jak mu powiedzia³am, ¿eby siê nie martwi³, bo nic gorszego mi siê nie mo¿e ju¿ przytrafiæ. D³ugo sobie to wyrzuca³am - wspomina³a w materiale "Pytania na ¶niadanie".
- Boli mnie niezrozumienie ze strony spo³eczeñstwa. M.in. dlatego praktycznie nie chodzê na cmentarz. Zap³aci³am zbyt wysok± cenê za moj± obecno¶æ tam. Do dzisiaj nie rozumiem, jak mo¿na kogo¶ nagabywaæ nad grobem. Jak kto¶ kogo¶ traci, stoi nad grobem, ma swoj± chwilê prywatno¶ci, nie podchodzimy do niego, nie zadajemy mu pytañ. Mnie robiono zdjêcia, by³ pan, który szarpa³ mnie za rêkê... Mia³am jeszcze d³ugie w³osy, siedzia³am po turecku przy tym kurhanie i zobaczy³am, ¿e kto¶ podchodzi, chce zrobiæ zdjêcie, wiêc schowa³am siê we w³osach, musia³am siê praktycznie po³o¿yæ na tym grobie. Przez ³zy zapyta³am "co pan robi?", tam ludzie sobie robili sesje... Nawet nie chcê sobie tego przypominaæ, co tam prze¿y³am. Dlatego to wycinam - mówi³a £uczak-Surówka.
- Wszyscy mamy dosyæ. Jakby¶ mnie zapyta³a o prezent marzeñ... Jest taki stary film "Man in Black" i tam by³a pa³eczka, któr± naciskasz i kasujesz pamiêæ. Nacisnê³abym j± w u³amku sekundy, kasuj±c wszystkim pamiêæ, ³±cznie z w³asn±. Bo to jest za du¿a cena, to zainteresowanie. Mi przesz³o¶æ ju¿ nie wróci, a chcia³abym ¿yæ - podsumowa³a.
W Lesie Katyñskim - po symbolicznym uderzeniu w Dzwon Pamiêci - siê w uroczysto¶ci upamiêtniaj±ce ofiary zbrodni katyñskiej. Odprawiona zostanie msza ¶w., odczytany zostanie list wicepremiera, ministra kultury Piotra Gliñskiego.
Do Lasu Katyñskiego, po nocnym locie z Warszawy do Moskwy i dalszej podró¿y autokarami, w poniedzia³ek nad ranem dotar³a ponad 100-osobowa polska delegacja. To m.in. krewni ofiar zbrodni katyñskiej i katastrofy smoleñskiej wraz z przedstawicielami MKiDN, Kancelarii Prezydenta, duchowieñstwa, Wojska Polskiego i harcerstwa. Delegacji przewodzi ambasador RP w Moskwie W³odzimierz Marciniak.
Po uroczysto¶ciach w Lesie Katyñskim polska pielgrzymka uda siê do Smoleñska na miejsce katastrofy samolotu Tu-154M. Tam, po od¶piewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. przemówienie okoliczno¶ciowe wyg³osi ambasador W³odzimierz Marciniak; odbêd± siê równie¿ modlitwy ekumeniczne oraz z³o¿enie wieñców i zapalenie zniczy.
Andrzej Duda modli³ siê dzi¶ rano przy grobie pary prezydenckiej na Wawelu. W rozmowie z dziennikarzami wspomina³ tych, którzy zginêli w katastrofie smoleñskiej. - Na pewno bardzo brakuje pana prezydenta profesora Lecha Kaczyñskiego, jego ma³¿onki, pani Marii, Marylki - mówi³.
Tymczasem w Krakowie kilkadziesi±t osób przesz³o z Rynku pod Krzy¿ Katyñski w marszu pamiêci
#Kraków #Smoleñsk
— Paulina Nawrocka (@panawrocka) April 10, 2017
Kilkadziesi±t osób przesz³o z Rynku pod Krzy¿ Katyñski w marszu pamiêci@TOKFM_NEWS pic.twitter.com/iOWjkK7dsZ
- Jeste¶my coraz bli¿ej prawdy - mówi³ Jaros³aw Kaczyñski na Krakowskim Przedmie¶ciu 10 kwietnia 2012 roku, w drug± rocznicê katastrofy smoleñskiej. Od tamtego czasu minê³o 5 lat. W miêdzyczasie Antoni Macierewicz stworzy³ Parlamentarny Zespó³ ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy, a nastêpnie (sowicie op³acan± z pieniêdzy podatników) podkomisjê smoleñsk± przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Pañstwowego. W koñcu PiS przej±³ pe³niê w³adzy w kraju. I co? Jaros³aw Kaczyñski ca³y czas powtarza nam co miesi±c, ¿e "jeste¶my coraz bli¿ej prawdy". Jak d³ugo jeszcze?
- Musi pan pamiêtaæ, kto przychodzi na te miesiêcznice. To s± najwierniejsi z wiernych ? tam nie przychodz± setki tysiêcy obywateli, którzy g³osowali na PiS. To bardzo w±ska grupa ludzi, którzy absolutnie wierz± w ka¿de s³owo swojego guru. To s± sekciarze, dogmatyczni wyznawcy - ale oczywi¶cie nie twierdzê, ¿e ca³y PiS jest sekt±. Niewykluczone, ¿e powtarzanie tej samej narracji jest metod± podtrzymywania niezachwianej wiary we w³asnego wodza i jego rewolucyjne idee, a tak¿e utrwala przekonanie, ¿e nic tak naprawdê siê nie zmienia, ¿e jeste¶my ci±gle w tej samej sytuacji. Mimo ¿e minê³o ju¿ siedem lat - mówi Kofta.
Kancelaria Prezydenta opublikowa³a krótkie filmy wspominaj±cy Lecha i Mariê Kaczyñskich.
???? ¦p. Maria KACZYÑSKA
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) April 10, 2017
PIERWSZA DAMA#Smoleñsk #Pamiêtamy pic.twitter.com/xxJUdkGsBh
???? ¦p. prof. Lech KACZYÑSKI
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) April 10, 2017
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ#Smoleñsk #Pamiêtamy pic.twitter.com/c2D8y2THzo
I jeszcze raz ok³adki gazet sprzed 7 lat
10.04.2010
— Dorota Zawadzka (@SuperNiania) April 10, 2017
#96 pic.twitter.com/9drywgyxZn
Prezydent by³ pytany przez dziennikarzy podczas porannych uroczysto¶ci z okazji siódmej rocznicy katastrofy smoleñskiej w Krakowie, czy jeste¶my obecnie bli¿ej wyja¶nienia przyczyn tego, co wydarzy³o siê 10 kwietnia 2010 r. - Ja mam przede wszystkim takie oczekiwanie od samego pocz±tku, od dnia, w którym to siê zdarzy³o, od tego 10 kwietnia 2010 roku, ¿e polskie pañstwo uczyni wszystko, aby tê sprawê wyja¶niæ, ¿eby dociec tego, dlaczego i w jaki sposób zginê³o, po pierwsze, mnóstwo Polaków (...), po drugie, wielkich osób polskiego ¿ycia publicznego, polskiego ¿ycia politycznego, wykonuj±c swoje pañstwowe obowi±zki - mówi³.
Duda oceni³, ¿e "to, co siê dzia³o przez lata" w sprawie katastrofy - "ca³a postawa w zwi±zku ze ¶ledztwem, pocz±tek, oddanie sprawy w rêce rosyjskie - do dzisiaj trudno jest to zrozumieæ, dlaczego to nast±pi³o, dlaczego nie ma chocia¿by protoko³ów, notatek z podstawowych wydarzeñ, które wtedy mia³y miejsce".
Prezydent pytany by³ równie¿ o ocenê prac podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleñskiej. - Czekam spokojnie na wyja¶nienie tej sprawy, nie przeszkadzam w tym, nie wtr±cam siê w to, poniewa¿ dzisiaj jest prokuratura, która t± spraw± siê zajmuje, s± s³u¿by, które t± spraw± siê zajmuj± i ja po prostu pozwalam dzia³aæ, czekam na wyniki tych prac - mówi³ prezydent.
Andrzej Duda i Marta Kaczyñska z córkami w drodze do krypty na Wawelu.
#Prezydent #Duda modli³ siê przy grobie pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu. Ho³d rodzicom odda³a Marta Kaczyñska wraz córkami. pic.twitter.com/Vhm7N9ZA0N
— PAP (@PAPinformacje) April 10, 2017
Na Krakowskim Przedmie¶ciu rozbrzmiewa "Ballada Lech Kaczynski"...
Nasi reporterzy byli ¶wiadkami nieprzyjemnej sytuacji. Kobieta stoj±ca w¶ród t³umu pod pa³acem prezydenckim zaczê³a wyzywaæ przechodz±cych ministrów. Zosta³a wyprowadzona i oddana w rêce policji. - By³a w ko¶ciele i przyjmowa³a komuniê! Typowa prowokatorka! To jest nie do pomy¶lenia, ¿eby Polak Polakowi krzywdê robi³ - komentowali ¶wiadkowie sytuacji.
Jednak nie bêdzie przemówienia Jaros³awa Kaczyñskiego. Prezes PiS i przedstawiciele w³adz pañstwowych maj± udaæ siê na groby ofiar katastrofy.
Jaros³aw Kaczyñski, Beata Szyd³o i marsza³kowie Sejmu i Senatu sk³adaj± kwiaty w ho³dzie ofiarom katastrofy smoleñskiej.
- Polacy spontanicznie, niezliczon± rzesz±, przybyli w³a¶nie tu, by oddaæ ho³d prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyñskiemu, ma³¿once pana prezydenta i wszystkim ofiarom katastrofy. Wierz±c, ¿e miejsce, które wybrali Polacy, stanie siê miejscem, w którym stanie pomnik pana prezydenta, przychodzimy tu po raz kolejny - mówi osoba prowadz±ca uroczysto¶ci.
Nastêpnie rozpoczyna siê odczytywanie nazwisk ofiar.
Na Krakowskim Przedmie¶ciu rozbrzmiewa hymn RP. S³ychaæ te¿ bij±ce ko¶cielne dzwony.
Jeste¶my na Krakowskim Przedmie¶ciu. Uroczysto¶ci spod ko¶cio³a seminaryjnego przenosz± siê pod Pa³ac Prezydencki:
PILNE
Dok³adnie 7 lat temu pod Smoleñskiem rozbi³ siê prezydencki tupolew z 96 osobami na pok³adzie.
Nasi reporterzy donosz±, ¿e na Krakowskim Przedmie¶ciu panuje chaos. Trudno dostaæ siê do np. do hotelu Bristol. - Obstawiony jest hotel i okolice. Krakowskie Przedmie¶cie przed Pa³acem i ko¶cio³em ca³e w bramkach. Ci co tu normalnie pracuj± nic nie wiedzieli - pisze Tomasz Golonko.
Na Cmentarzu Pow±zkowskim odbywaj± siê uroczysto¶ci rocznicowe z udzia³em m.in. prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i wicemarsza³ek Sejmu Ma³gorzaty Kidawy-B³oñskiej.
Pow±zki, 7. rocznica katastrofy smoleñskiej. Uroczysto¶ci zaczn± siê od odczytania nazwisk ofiar. @RMF24pl pic.twitter.com/Ty22wIymM8
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) April 10, 2017
#Pow±zki 7. rocznica katastrofy smoleñskiej @RMF24pl pic.twitter.com/yWpifn2Ns2
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) April 10, 2017
Tak wygl±da miejsce katastrofy smoleñskiej siedem lat pó¼niej
Przed ko¶cio³em drobne przepychanki. - S³u¿by prosz± by nie napieraæ. Starsi ju¿ nie daj± rady. Prosz± o wpuszczenie - pisze nasz reporter.
Rozpoczê³a siê msza, w której uczestnicz± m.in. Jaros³aw Kaczyñski, Beata Szyd³o, Mariusz B³aszczak, Joachim Brudziñski, Stanis³aw Karczewski, Mateusz Morawiecki, Beata Kempa, Piotr Gliñski, Ma³gorzata Sadurska
Min. @mblaszczak uczestniczy w Mszy ¦w. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleñskiej pic.twitter.com/kmXVhSGbxP
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) April 10, 2017
Andrzej Duda i Marta Kaczyñska s± ju¿ w Krakowie na Wawelu. Tymczasem politycy PiS przyjechali na mszê, któr± rozpoczynaj± siê obchody pañstwowe.
W imieniu Jaros³awa Kaczyñskiego z³o¿ono wieniec pod tablic± upamiêtniaj±c± prezydenta Lecha Kaczyñskiego przy Mazowieckim Urzêdzie Wojewódzkim w Warszawie:
W im.Prezesa #PiS J. #Kaczyñski z³o¿ono wieniec pod tabl.upamiêtniaj±c± ¶p.Prez.L.Kaczyñskiego przy MUW w #Warszawa. #10kwietnia #Pamiêtamy pic.twitter.com/ChuZEiyAMl
— PrawoiSprawiedliwo¶æ (@pisorgpl) April 10, 2017
Marsza³kowie Sejmu Marek Kuchciñski i Senatu Stanis³aw Karczewski z³o¿yli wi±zanki przed tablic± ku czci pos³ów i senatorów zmar³ych tragicznie w katastrofie. Kwiaty z³o¿ono tak¿e przed tablic± upamiêtniaj±c± marsza³ka Sejmu III kadencji Macieja P³a¿yñskiego, który tak¿e zgin±³ w katastrofie smoleñskiej.
KORESPONDENT
Ludzie s± oburzeni, ¿e nie mog± wej¶æ do Ko¶cio³a Seminaryjnego, który s±siaduje z Pa³acem Prezydenckim. O godz. 8 rozpocznie siê tam msza ¶w. w intencji ofiar katastrofy smoleñskiej.
KORESPONDENT
Niektóre osoby s± zaskoczone, ¿e na teren wygrodzony przez BOR mo¿na wej¶æ tylko z zaproszeniami. - Cz³owiek jedzie tyle kilometrów i nie mo¿e wej¶æ. Od tylu lat tu je¼dzimy, siedem lat temu byli¶my jednymi z pierwszych tutaj. Siedzieli¶my wtedy dzieñ i noc - ¿ali siê jedna z kobiet.
KORESPONDENT
Piêkny, poniedzia³kowy poranek na Krakowskim Przedmie¶ciu. Ludzi, si³± rzeczy, niedu¿o. Co ciekawe, na miejscu jest trochê nerwowo: pojedyncze osoby s± poirytowane, ¿e Krakowskie Przedmie¶cie w okolicach Pa³acu Prezydenckiego jest dzi¶ zamkniête - pisze nasz reporter.
Na budynku MSWiA baner z par± prezydenck±:
MSWiA upamiêtni³o VII Rocznicê Katastrofy Smoleñskiej pic.twitter.com/xbJoaOfwl2
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) April 10, 2017
Tak wygl±da³y ok³adki gazet po katastrofie smoleñskiej:
Czasy ju¿ zupe³nie inne, ale emocje wci±¿ te same #7lat pic.twitter.com/MXUXeEChrb
— Tomasz Setta (@TomaszSetta) April 10, 2017
- Przedstawimy informacje o nieprawid³owym sprowadzaniu samolotu, poka¿emy b³êdy kontrolerów rosyjskich, poka¿emy eksperymenty, które wykonali¶my, które maj± pokazaæ, ¿e tezy komisji MAK-u i Millera nie by³y prawdziwe. Poka¿emy eksplozjê makiety samolotu w skali 1:1 - mówi Berczyñski o planowanym na godz. 15 posiedzeniu podkomisji smoleñskiej.
Przewodnicz±cy podkomisji smoleñskiej twierdzi, ¿e mo¿e doj¶æ do spotkania z szefow± rosyjskiego MAK Tatjan± Anodin±, ale "tylko, je¶li bêdzie to mia³o jaki¶ cel". - Nie by³o s³owa na temat dokumentów, czarnych skrzynek. Spotkanie dla spotkania nie ma sensu, dlatego nie pojechali¶my do Moskwy - przekonuje Wac³aw Berczyñski.
Przypominamy nasz tekst podsumowuj±cy dotychczasowe dzia³ania podkomisji smoleñskiej i porównuj±cy je z ustaleniami komisji Jerzego Millera.
- Nie mo¿emy jeszcze powiedzieæ z ca³± pewno¶ci±, co spowodowa³o katastrofê - o¶wiadczy³ przewodnicz±cy podkomisji MON.
- Nie jeste¶my bardzo kosztowni. Podkomisja wyda³a w ub. r. jedn± trzeci± bud¿etu, który by³ przeznaczony na badania. Zatrudnili¶my ekspertów z zagranicy - zapewnia dr Wac³aw Berczyñski. - Komisja Millera nie robi³a ¿adnych eksperymentów, ¿adnych badañ. Kolokwialnie mówi±c, przepisali raport Anodiny. My wykonujemy naukow± pracê - uwa¿a przewodnicz±cy podkomisji smoleñskiej.
Wac³aw Berczyñski (TVP Info)
- Brzoza nie mia³a ¿adnego wp³ywu na katastrofê. Wiemy, ¿e samolot zacz±³ siê rozpadaæ w powietrzu, zrobili¶my wiele eksperymentów, robili¶my wybuchy, ¿eby zobaczyæ, jaki bêdzie rozrzut czê¶ci samolotu - przekonuje dr Berczyñski.
PILNE
- Wiemy z ca³± pewno¶ci±, ¿e samolot rozpad³ siê w powietrzu. Zbadali¶my dok³adnie rozmowy pilotów, rozmowy z wie¿±, rozpad samolotu zacz±³ siê znacznie przed pasem l±dowania, czê¶ci s± rozrzucone kilkadziesi±t metrów przed miejscem upadku - stwierdzi³ w TVP Info dr Wac³aw Berczyñski, przewodnicz±cy podkomisji smoleñskiej.
O 6.45 w TVP Info pojawi siê dr Wac³aw Berczyñski, przewodnicz±cy podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleñskiej. Na godz. 15 zaplanowane jest publiczne spotkanie podkomisji.
Kancelaria Sejmu opublikowa³a na Twitterze film upamiêtniaj±cy pos³ów, którzy zginêli 10 kwietnia 2010 r. Film sk³ada siê z archiwalnych zdjêæ i fragmentów nagrañ z posiedzeñ Sejmu.
Smoleñsk 2010 - 2017. Odeszli, ale na zawsze pozostali w naszej pamiêci. #10kwietnia #Smoleñsk #Pamiêtamy pic.twitter.com/s86rrBImFD
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 9 kwietnia 2017
Obchody zwi±zane z upamiêtnieniem katastrofy odbywaj± siê tak¿e w samym Smoleñsku. Ponad 100-osobowa delegacja, m.in. krewni ofiar zbrodni katyñskiej i katastrofy smoleñskiej wraz z przedstawicielami MKiDN i Wojska Polskiego, dotar³a dzi¶ w nocy do Moskwy, sk±d uda siê na uroczysto¶ci do Lasu Katyñskiego i Smoleñska.
Rozpoczynamy relacjê z dzisiejszych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleñskiej. Przez ca³y dzieñ bêdziemy relacjonowaæ najwa¿niejsze wydarzenia i komentarze.