Kim są nowi posłowie Platformy?

fot. Platforma.org
Wybory europejskie miały kilka formalno-prawnych konsekwencji. Jedną z nich było to, że w Sejmie pojawiło się kilkunastu nowych posłów, którzy zastąpili polityków udających się do Brukseli. Dziś ślubowanie złożyło 15 nowych parlamentarzystów, z PO, PiS i SLD, którzy mieli kolejne wyniki na listach w 2011 roku.
Kim są nowi członkowie klubu PO? Dla większości to powrót do Sejmu. Np. zastępująca Bogdana Zdrojewskiego posłanka Aldona Młyńczak z Wrocławia zasiadała w Sejmie od 2005 do 2011 roku. Pracowała wtedy w komisjach infrastruktury i gospodarki. Jeszcze większym doświadczeniem sejmowym może pochwalić się Andrzej Smirnow (Warszawa), który zastąpił Dariusza Rosatiego. Smirnow był posłem Sejmu I, III, V, VI i VII kadencji. Był m.in. działaczem Porozumienia Centrum i AWS, w Sejmie zajmował się m.in. edukacją.
Jan Rzymełka ze Śląska był w Sejmie w latach 1989-1993 i 2000-2011, zastąpi teraz Marka Plurę. W Sejmie był m.in. szefem Komisji Ochrony Środowiska. Również Michał Stuligrosz z Poznania, który zastąpił Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz był doświadczonym posłem (IV, V, VI i VII kadencja Sejmu). Stuligrosz zajmował się m.in. kwestiami dotyczącymi mediów i prawa autorskiego (był w komisji Kultury i Środków Przekazu).
Mniejszym doświadczeniem może pochwalić się Beata Rusinowska (urodzona w Żyrardowie, zastąpi Julię Piterę). Była posłanką w latach 2010-2011, weszła do Sejmu gdyż mandatu zrzekł się w 2010 poseł Andrzej Nowakowski, który został prezydentem Płocka.
Posłem nie był wcześniej Aleksander Sosna (zastąpił minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką). Sosna był jednak wiceprezydentem Białegostoku od 2006 roku. W 2010 został też społecznym doradcą prezydenta Komorowskiego ds. społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce.
Jak widać, klub PO w większości zasilą sejmowi weterani, doświadczeni politycy.