Dziękujemy, na dzisiaj kończymy naszą relację na żywo.
Dziękujemy, na dzisiaj kończymy naszą relację na żywo.
Europosłom PO-PSL przypadną stanowiska przewodniczących trzech komisji w Parlamencie Europejskim - poinformowały źródła we frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Poza komisją przemysłu, badań i energii są to komisje rolnictwa i spraw konstytucyjnych. Na jednego z 14 wiceprzewodniczących PE został zaś wybrany Ryszard Czarnecki z PiS.
Czarnecki został wybrany w trzeciej turze tajnego głosowania, uzyskując 284 głosy. W dwóch pierwszych turach konieczne było uzyskanie poparcia bezwzględnej większości, którego Czarnecki nie otrzymał. W trzeciej wystarczyła zwykła większość. Polityk PiS będzie jedynym wiceprzewodniczącym PE z Polski.
Podstawową rolą wiceprzewodniczących europarlamentu jest wspomaganie szefa PE. Zastępują go podczas prowadzenia obrad w razie jego nieobecności, niemożności wykonywania przez niego obowiązków bądź gdy chce on uczestniczyć w dyskusji. Mogą też reprezentować go w trakcie różnych uroczystości. Wchodzą w skład Prezydium Parlamentu Europejskiego
PILNE
Ryszard Czarnecki (PiS) został wybrany na jednego z czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.
AG
PILNE
Europosłom PO-PSL przypadną stanowiska przewodniczących trzech komisji w Parlamencie Europejskim - poinformowały źródła we frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Poza komisją przemysłu, badań i energii, będą to komisje rolnictwa i spraw konstytucyjnych.
Wiadomo już, że przewodnictwo komisji przemysłu, badań i energii (ITRE) obejmie na dwa i pół roku Jerzy Buzek, a na drugą połowę kadencji zastąpi go Janusz Lewandowski (obaj PO). Według nieoficjalnych informacji szefem komisji rolnictwa (AGRI) może zostać Czesław Siekierski (PSL), zaś komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) - Danuta Huebner. Delegacji PO-PSL przypaść ma też kierownictwo delegacji PE ds. Białorusi.
Twitter.com
PO chwali się na Twitterze swoja "ekipą"
Twitter.com
Prof. Zdzisław Krasnodębski czeka na wynik głosowania
Głosowanie trwa.
Fot. za Europarl
Fot. za Europarl
Rozpoczęło się posiedzenie. Martin Schulz odczytuje, jakie są frakcje w europarlamencie - z każdej wybrany zostanie przynajmniej jeden wiceprzewodniczący PE. Niedługo rozpocznie się głosowanie. Z Polaków szanse na to stanowisko ma Ryszard Czarnecki z PiS.
Oto najważniejsze zdjęcia z dzisiejszej inauguracyjnej sesji w Strasburgu:
REUTERS/Vincent Kessler
REUTERS/JEAN-MARC LOOS
REUTERS/VINCENT KESSLER
A oto, co Janusz Korwin-Mikke mówił o Parlamencie Europejskim zaledwie wczoraj na antenie TVP Info:
- Trzeba po prostu zniszczyć biurokrację, która tutaj panuje, potworną biurokrację, korupcję, demoralizację, która tutaj panuje. Oczywiście tego nie zrobimy, ponieważ ci posłowie są zdemoralizowani, więc będą głosowali przeciwko zniszczeniu demoralizacji.
I jest! Dowód na to, że Janusz Korwin-Mikke jednak był na pierwszym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego tej kadencji. Trzeba przyznać, że do tej pory europosłowie Nowej Prawicy - wbrew zapowiedziom - zachowują się spokojnie. Minęło już kilka godzin pierwszej sesji PE, a to dopiero pierwszy ślad po obecności korwinistów w Strasburgu:
Fot. za Konrad Berkowicz/FB
Nigel Farage dał upust swojej złości po reelekcji Martina Schulza na szefa PE:
- Wśród elit UE nie ma przegranych po tych wyborach. Wszyscy wygrali. Oczywiście widać tu ogromną hipokryzję. Jako powód wybrania Junckera federaliści podali, że to dlatego, że jego partia, EPP, zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. A potem wybrali socjalistę Schulza na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
To wielka zbiorowa farsa. Dla nich ta przeklęta demokracja to tylko sposób na podzielenie władzy między unijne elity.
A tak Brytyjczyk zademonstrował swój stosunek do UE podczas odegrania "Ody do radości" na inauguracji nowej kadencji europarlamentu (i uwaga - poseł, który siedzi obok, to nie kto inny jak Ryszard Legutko z PiS):
Fot. za Europarl
Jeśli Polak stanie na czele komisji PE ds. przemysłu, badań i energii (ITRE), to przez pierwszą połowę kadencji funkcję tę będzie pełnić Jerzy Buzek, a po 2,5 roku zastąpi go Janusz Lewandowski - takie uzgodnienia zapadły dziś w gronie europosłów PO i PSL.
Komisja ds. przemysłu, badań naukowych i energii to jedna z najważniejszych komisji PE. Już na początku czerwca premier Donald Tusk powiedział, że polska delegacja we frakcji centroprawicowej będzie zainteresowana objęciem przewodnictwa w tej komisji, a możliwym kandydatem jest Jerzy Buzek.
I przerwa w posiedzeniu. Eurodeputowani wrócą ok. 15. Wtedy też odbędzie się głosowanie na 14 wiceprzewodniczących europarlamentu. Jednym z kandydatów jest europoseł PiS Ryszard Czarnecki, reprezentujący frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Fot. za Europarl
Fot. za Europarl
Schulz dziękuje wszystkim, którzy na niego zagłosowali i zwraca się do tych, którzy oddali głos na kogoś innego:
- To dla mnie niebywały zaszczyt. Spoczywa na mnie szczególny obowiązek i traktuję go poważnie. Ten parlament jest sercem europejskiej demokracji. Na szczeblu europejskim pełnimy rolę, którą spełniają nasi koledzy w parlamentach krajowych.
Dalej nowy szef PE wymienia te wyzwania - bezrobocie, pakiet klimatyczny, dyskryminacja płciowa, sytuacja na Ukrainie i w Syrii etc. - Potrzebujemy, aby nastała sprawiedliwość dla ludzi, dla przedsiębiorstw, dla państw.
PILNE
Wyniki głosowania - Martin Schulz nowym szefem Parlamentu Europejskiego! Z 612 ważnych głosów 406 oddano właśnie na Niemca.
European Parliament podaje na Twitterze rozkład siedzeń w nowym PE, tyle że w załączonym przez nich pliku (o TUTAJ >>>) nie ma nazwiska Korwin-Mikkego ani żadnego z jego posłów - najprawdopodobniej dlatego, że zestawienie nie uwzględnia bezfrakcyjnych deputowanych.
Przypomnijmy: o stanowisko szefa PE stara się czworo kandydatów: niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz, austriacka Zielona Ulrike Lunacek, brytyjski konserwatysta Sajjad Karim oraz hiszpański polityk lewicowej partii Podemos Pablo Iglesias, wystawiony przez frakcję Zjednoczonej Lewicy Europejskiej.
Wybory są tajne, ale wynik jest w zasadzie przesądzony: wygra Martin Schulz, który był szefem PE przez minione 2,5 roku (do 18 czerwca) w zakończonej kadencji. Największe frakcje w PE: centroprawicowa Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokraci uzgodnili, że przez pierwszą połowę pięcioletniej kadencji szefem PE będzie socjaldemokrata, zaś w styczniu 2017 r. zastąpi go europoseł EPL.
Na tej grafice możecie zobaczyć, jak zmieniał się stosunek kobiet do mężczyzn w kolejnych kadencjach PE:
Fot. Europarl.pl
PILNE
A tymczasem głosowanie właśnie się zakończyło. Zaczyna się podliczanie głosów.
A tak to wyglądało w trakcie odgrywania "Ody do radości" - Nigel Farage i inni eurodeputowani z jego antyeuropejskiej partii UKIP odwracają się. Ciekawe, co w tym czasie zrobił Janusz Korwin-Mikke?
Fot. za BDStanley
Ewidentnie nie wszyscy czują podniosłość chwili - do incydentu z Farage'em odniósł się też dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Najwyraźniej również polski europoseł Ryszard Legutko nie zachował należytej powagi podczas odegrania europejskiego hymnu:
Fot. za GKZorbas/Twitter
Europarlamentarna weteranka Róża Thun z PO również na Twitterze:
Fot. za rozathun/Twitter
Michał Boni, nowy polski eurodeputowany, dzielnie relacjonuje pierwsze posiedzenie PE na Twitterze - i to po angielsku. Podczas inauguracji najwyraźniej miał miejsce incydent - znany brytyjski eurosceptyczny poseł Nigel Farage miał ostentacyjnie odwrócić się w czasie wykonywania europejskiego hymnu "Oda do radości".
"Ale Europa jest silniejsza niż jego idee!" - komentuje to Boni.
Fot. za MichalBoni/Twitter
Trwa głosowanie. Transmisję z posiedzenia możecie obejrzeć TUTAJ >>>.
Fot. za Europarl
Fot. za Europarl
Martin Schulz próbował przekonać eurodeputowanych, aby ponownie dali mu szansę pełnić funkcję przewodniczącego PE. Prosi, aby ponownie mu zaufali.
Fot. za Europarl
Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski konkurują o szefostwo komisji zajmującej się energią, PiS z kolei zabiega o komisję bezpieczeństwa i obrony dla Anny Fotygi. Także inni Polacy zabiegają o wysokie stanowiska w PE i KE:
Co dla Polaków w Unii. Dziś pierwsze posiedzenie nowego europarlamentu
Buzek i Lewandowski konkurują o szefostwo komisji zajmującej się energią, PiS zabiega o komisję bezpieczeństwa i obrony dla Fotygi. We wtorek pierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego nowej kadencji.
Dziś pierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego nowej kadencji. Europosłowie wybiorą swojego nowego przewodniczącego - najpewniej niemieckiego socjaldemokratę Martina Schulza, który kierował europarlamentem przez ostatnie dwa i pół roku. Ma on poparcie największego klubu, czyli centroprawicy (m.in. PO. PSL, CDU), socjaldemokratów (m.in. SLD) oraz liberałów.