- Zarzuty opozycji są chybione i politycznie motywowane - mówi minister Zieliński.
- Zarzuty opozycji są chybione i politycznie motywowane - mówi minister Zieliński.
Na sali plenarnej trwa debata o skutkach nawałnicy. Zastępca Mariusza Błaszczaka Jarosław Zieliński utrzymuje, że "działaniom władz nie można niczego zarzucić". - Co nie znaczy, że nie będzie wniosków na przyszłość - dodaje.
Na posiedzeniu komisji ds. UE ambasador Estonii prezentuje priorytety prezydencji. A poseł Wojtkiewicz z PiS odnosi się do polityki migracyjnej słowami: "zamienianiem nam kościoły na meczety" - pisze na Twitterze Rafał Trzaskowski z PO. - Jak ja się modlę w kościele i nagle przychodzi... i mnie chcą zakatrupić to ja takiego sąsiada nie chcę - mówi poseł. - Zamienianie kościołów na meczety jest niezgodne z nasza kulturą. Dziś w Sejmie przebywa delegacja polityków z Iraku oraz ambasador tego kraju.
Amb.Estonii prezentuje priorytety Prezydencji - poseł Wojtkiewicz (PIS) - odnosi się do pol. migracyjnej "przerobią nam kościoły na meczety"
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 12 września 2017
Poseł Wojtkiewicz (PIS) - "nie chcę, żeby w kościele mógł zabić mnie Muzułmanin". Na komisji spr zagr obecni są ambasadorowie UE.
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 12 września 2017
Ambasador Estonii Tiido - "nie przyjmujemy samotnych młodych mężczyzn - tylko kobiety i dzieci, i nie mamy żadnych problemów" Da się?
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 12 września 2017
Ambasador Tiido "uchodźcy w Estonii nie mieszkają w skupiskach i nie stanowią zagrożenia".
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 12 września 2017
- Opozycja krytykuje działania rządu i premier Szydło, ponieważ te działania były tak sprawne i skuteczne - mówi posłanka Krystyna Wróblewska.
- Zginęło sześć osób. To tragedia, Ale ile osób mogłoby zginąć, gdyby nie sprawność służb i rządu - chwali poseł Dariusz Bąk.
Poseł Zbigniew Dolata zarzuca opozycji "dezinformację" i zapewnia, że "wszystkie potrzebne działania zostały podjęte".
Błaszczak stworzył zespół, który ma zrobić przegląd procedur i prawa ws. reagowania na klęski żywiołowe. Raport do końca września.
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
Joanna Scheuring-Wielgus mówi do Mariusza Błaszczaka:
Dziś z pana ust powinny paść trzy słowa. - Przepraszam - za to, że spóźniliście się trzy dni; - Dziękuję - do wszystkich zaangażowanych ludzi, wolontariuszy, mieszkańców, firm, którzy pomagali i pomagają nadal. Obiecuję - że żadna z osób, które straciły swój dobytek, nie zostanie zostawiona sama sobie
PILNE
Pilna informacja z Sądu Najwyższego.
SN odmówił rozpatrzenia pytania prawnego wysłanego przez Sąd Apelacyjny w sprawie "umocowania prawnego" prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.
- Takie sytuacje często wywołują u opozycji pokusę zbijania kapitału politycznego. Można wybrać drogę biegania z dziennikarzami między zniszczonymi budynkami. A można wybrać drogę spokojne pracy i pomocy. Dziękuję tym politykom, których wybrali tę druga drogę - mówi Szydło.
Wystąpienie premier raczej krótkie i wycofane. Premier w przeciwieństwie do ministra Błaszczaka nie chwali zbytnio działań władz, raczej dziękuje (nie tylko służbom) i mówi o "jedności" i "współpracy" wobec klęski.
Na sali plenarnej głos zabiera premier Szydło. Dziękuje za wszystkie głosy, "te demagogiczne i te merytoryczne". Kolejne podziękowania - do służb, mieszkańców i wolontariuszy.
- Można oczywiście wygłaszać polityczne hasła. Ale nie na tym rzecz polega. W obliczu takiej klęski powinniśmy być wszyscy razem - mówi premier.
Spór o kolejność zadawanie pytań między członkami komisji ds. Amber Gold.
Emocje biorą górę na komisji śledczej ds. #AmberGold. Wątek ciągnięcia linii lotniczych Marcina P. @RMF24pl pic.twitter.com/ycjel2kG0e
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) 12 września 2017
Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, występuje na prośbę premier Szydło. Odczytuje m.in. zapisy rozmów z regionalnego centrum powiadamiania. Zdaje szczegółowy raport z działań strażaków tuż po uderzeniu nawałnicy.
Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej pokazuje premier Szydło i ministrowi Błaszczakowi zdjęcie zniszczonego przez nawałnicę domu. - Idzie zima, pada deszcz, w środku leje, a ci ludzie nie mają gdzie mieszkać. I wy uważacie, że rząd zdał egzamin? 19 mln zł przeznaczacie na billboardy, a 58 mln na pomoc tym ludziom - mówi posłanka.
Zamiast o pomocy poszkodowanym, pretensje do samorządów. W @KancelariaSejmu trwa haniebne wystąpienie @mblaszczak o skutkach nawałnic pic.twitter.com/daBIviJCji
— Marek Sowa (@SowaMarek) 12 września 2017
Tymczasem na komisji ds. Amber Gold prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprzeczył, jakoby miał jakiekolwiek kontakty z szefem Amber Gold, Marcinem P. Przed komisją śledczą zeznał również, że właściciel spółki kłamał mówiąc, iż zna go osobiście.
Adamowicz zeznał, że nie wiedział o istnieniu spółki, dopóki ta nie zaczęła się reklamować. Wyraził przy tym opinię, że właśnie dzięki agresywnej kampanii reklamowej firma uzyskała rozgłos. Paweł Adamowicz zapewnił, że dopiero później dowiedział się, iż nieuczciwa firma miała swoją siedzibę w Gdańsku.
"Nie ma przymiotu Ducha Świętego. Nie wiedziałem..." - do tego cytatu sprowadzają się wyjaśnienia Adamowicza.
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
- Państwo zarządzane centralnie poniosło klęskę. Wojewoda mówił, że do sprzątania liści nie jest potrzebne wojsko. Myślę, że pani premier powinna wyciągnąć konsekwencje - zarzuca lider PSL. - Wojewodowie nie zdali egzaminów. Potrzebny jest jeden gospodarz w województwie, nie ma sensu robienia dualizmu - dodaje.
Władysław Kosiniak-Kamysz chwali wolontariuszy i krytykuje brak koordynacji w reakcjach władz centralnych na zniszczenia po nawałnicy.
Wygląda na to, że klub PiS jednak nie urośnie. Członkini klubu Republikanie Anna Maria Siarkowska skomentowała doniesienia Polskiego Radia: "Ludzie to mają wyobraźnię".
Ludzie to mają wyobraźnię :))))) https://t.co/dxhDALw7Bn
— AnnaMaria Siarkowska (@AnnaSiarkowska) 12 września 2017
Petru atakuje Błaszczaka za to, że nie dziękował mieszkańcom i wolontariuszom. - Całe pana wystąpienie to przerzucanie winy - mówi Petru i dodaje, że Błaszczak zrzuca z siebie odpowiedzialność. - System zarządzania nie działa. Zanim wojewodowie podjęli decyzje, ludzie w sowich małych ojczyznach już działali - dodaje.
A na sali plenarnej w imieniu Nowoczesnej zabiera Ryszard Petru.
Po wakacjach zmiany w układzie sił w Sejmie. Polskie Radio podaje nieoficjalne, że koło Republikanie połączy się z Polską Razem i stanie się częścią klubu parlamentarnego PiS. Oznaczałoby to, że klub powiększy się o trzy posłanki.
Nieoficjalnie: koło Republikanie połączy się z @PolskaRazem i wejdzie do klubu poselskiego @pisorgpl
— Wiadomości PR (@Wiadomosci_PR) 12 września 2017
To +3 głosy dla PiS, ale też +3 głosy dla Gowina - zależy jak patrzeć. https://t.co/gxmCUvFvCs
— Witold Głowacki (@WitoldGlowacki) 12 września 2017
Tymczasem na posiedzeniu komisji ds. Amber Gold trwa przesłuchanie Adamowicza.
M.Wassermann grilluje Adamowicza.
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
-Jak pan sprawdził Amber Gold przed prośbą o $ na "Wałęsę"?
-Nie jest to rola samorzadowca
(To 4 mln były)
- Dlaczego zwykli ludzie pojechali na miejsce, czasem z gołymi rękami, czasem z piłami i byli na miejscu kilka godzin później, a wojsko potrzebowało kilku dni? - pyta poseł.
- Słuchającej tej dyskusji mam niesmak - mówi Paweł Skutecki z Kukiz'15. - Kiedy przyjechałem na miejsce dobę po zdarzeniu, nie było na miejscu nikogo poza strażakami. Nie było ani wojska, ani pana Schetyny - mówi poseł i wspomina ofiary nawałnicy.
Antoni Macierewicz w kilku zdaniach broni wojska i zapewnia, że żołnierze ruszyli na miejsce tuż po tym, jak dostali informacje od wojewody.
Schetyna mówi, że straty są dużo większe, niż szacuje to rząd. - Przedstawiciele UE, Parlamentu Europejskiego byli tam ze mną i byli w szoku, jakie są straty - mówi Schetyna. - Pani premier, niech pani pomyśli o tych ofiarach, niech pani porozmawia z tymi ludźmi. Żeby pani wiedziała, że z ludzkiej przyzwoitości nie powinno się robić tego, co pani zrobiła z 19 milionami i przekazywać ich na partyjną kampanię - kończy Schetyna.
- Co zrobiliście w sobotę? Ustawkę. Rozumiem, że pani premier była na urlopie w Juracie. To była ustawka, po co była ta wideokonferencja, czego się chcieliście dowiedzieć? - mówi Schetyna. - I co dalej? Nie robicie nic. Sobota, niedziela, jadą wolontariusze, organizują się samorządy - zarzuca Schetyna.
- Co dalej? Przylatuje minister obrony śmigłowcem, a kolumna sześciu samochodów go podwozi 200 metrów. Jaś Fasola by tego nie wymyślił - mówi Schetyna.
- W takiej debacie chodzi o to, żeby mówić prawdę. Dziś usłyszeliśmy stek kłamstw. Ale o tym za chwilę, bo najpierw chciałbym przywitać samorządowców, którzy dzielnie walczyli w tych dniach - mówi Schetyna. PO reaguje oklaskami. Schetyna dziękuje działaczom samorządów i mieszkańcom, a także wolontariuszom. - Dziękuję państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Wasz wysiłek był bezcenny - mówi i atakuje partię rządzącą. - Mówicie tylko o sobie. Pan już nawet nie jest śmieszny - mówi Schetyna do Błaszczaka. - To obrzydliwe, co pan robi. To żerowanie na krzywdzie ludzkiej. Za to pan zapłaci, nie tylko politycznie - mówi Schetyna. - Proszę mi nie grozić - rzuca minister. - Zajmą się tobą ci, co powinni się zająć - mówi Schetyna
W imieniu PO głos zabiera Grzegorz Schetyna.
- Jak wam nie wstyd mówić, że minister Błaszczak leżał cztery dni i opalał brzuch. Tym absurdem zaraziliście też swoich wyznawców, którzy robili jakaś akcję w mediach społecznościowych - mówi poseł.
Poseł PiS Łukasz Schreiber wykorzystuje swoje 10 minut na mównicy na chwalenia rządu. - Ministrowie sami dzwonili do starostów z pytaniem, jak pomóc - mówi.
Mariusz Błaszczak zakończył wystąpienie. Teraz głos zabiorą partie.
Błaszczak znów krytykuje samorządy - tym razem starostę powiatu chojnickiego, który miał "nie wydać ostrzeżenia, bo był piątek po południu". Ponownie dostaje się też Schetynie.
- Muszę po raz kolejny zdementować insynuacje pana Schetyny. PO twierdzi, że rząd nie występuje o wnioski o dofinansowanie pokrycia strat. Otóż aby otrzymać dofinansowanie, musi zostać przekroczony próg strat i na teraz wygląda na to, że nie zostanie przekroczony - mówi Błaszczak i atakuje opozycję. - Jeśli nie chcecie pomóc, to chociaż nie przeszkadzajcie - mówi minister.
Poseł PO złośliwie komentuje słowa Błaszczaka.
Błaszczak: JUŻ 15.08 pojechałem do województwa pomorskiego.
— Bartosz Arlukowicz (@Arlukowicz) 12 września 2017
Nawałnica była 11/12.08.
Skąd on jechał 3 doby?
Błaszczak krytykuje samorządy. - Niektóre urzędy gmin pracują zbyt krótko. To gminy rozdysponowują środki wśród mieszkańców - mówi szef MSWiA.
Sąd Najwyższy zapowiada stanowisko w sprawie dot. umocowania Przyłębskiej jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego na 12.00 @TOKFM_NEWS
— Tomasz Fenske (@tomaszfenske) 12 września 2017
- Rząd PiS słucha ludzi. Dlatego wprowadziliśmy usprawnienia dla osób, które ucierpiały w trakcie nawałnic. Ułatwienia objęły blisko 180 gmin. Tam, gdzie kiedyś potrzebę było pozwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie - powtarza minister.
Blaszczak zapewnia, że rząd dał radę po nawałnicach. A z ław PO okrzyk: "Na wakacjach byłeś zamiast pomagać ludziom!"
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
- Strażacy mówili, że nie pamiętają akcji w tak trudnych warunkach. Wstrząsające były relacje, kiedy strażacy w nocy, z ciężkim sprzętem przebijali się kilka kilometrów przez las. Inni na łódkach przeprawiali się przez jezioro, a jako wioseł używali desek i leśnych drogowskazów - relacjonuje minister.
Minister @MSWiA_GOV_PL @mblaszczak w #Sejm: Strażacy, pieszo i łodziami w ekstremalnych warunkach, dotarli do harcerzy w Suszku.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) 12 września 2017
Błaszczak zarzuca Platformie "obłudę" i dziękuje policjantom oraz strażakom.
Minister Błaszczak mówi o przygotowaniu wojewodów i współpracy z nimi. - Wysoka Izbo. Muszę w tym miejscu odnieść się do prymitywnych i bezczelnych ataków opozycji, która zarzucała rządowi is strażakom opieszałość w pomocy poszkodowanym. Strażacy, wspierani przez policję, stanęli na wysokości zadania. Byli na miejscu i nieśli pomoc - mówi Błaszczak
Minister Mariusz Błaszczak w imieniu rządu informuje o działaniach rządu ws. skutku nawałnic. Mówi m.in. o wprowadzonych zmianach prawnych i pomocy finansowej.
- Po raz pierwszy pomoc wysokości do 100 tys. zł otrzymują mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze. Przyspieszyliśmy szacowanie strat - mówi Błaszczak.
Minister @MSWiA_GOV_PL @mblaszczak w #Sejm: Nie jesteśmy państwem teoretycznym, realnie pomagamy ludziom.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) 12 września 2017
Min. @mblaszczak w #Sejm: mimo ogromnej skali zniszczeń, w ciągu 2 tyg. zakończono szacowanie strat mieszkalnych i gospodarczych#nawałnica
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 12 września 2017
Monika Wielichowska mówi o ustawie o Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Apeluje o przerwanie prac nad ustawą, która - w jej ocenie - jest niechciana przez niechciana przez organizacje pozarządowe. - Chcecie jak Putin i Orban nałożyć im kaganiec - mówi posłanka.
Ryszard Petru zgłasza się z wnioskiem o przerwę. - Oczekuję złożenia przez premier Beatę Szydło informacji o ws, użycia publicznych pieniędzy na partyjną kampanię - mówi lider Nowoczesnej. Chodzi o kampanię dot. reformy sądownictwa. - Czy władze spółek wiedziały, na co zostaną przeznaczone te pieniądze? Czy premier Beata Szydło wiedziała, że pieniądze na promocję Polski zostaną tak wykorzystane - pyta Petru.
Petru żąda obniżenia subwencji dla PiS o 19 mln zł - tyle, ile kosztuje kampania PFN ws. sądów. I grozi PiS prokuratorem.
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
W PiS rozbawienie.
PILNE
Marszałek Marek Kuchciński otworzył posiedzenie Sejmu.
Sejm. Wrócił po rekordowo długich wakacjach. pic.twitter.com/d915FbWBpR
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
W Sejmie jest już Paweł Adamowicz, który będzie dziś przesłuchany przez komisję ds. Amber Gold.
Paweł Adamowicz już w Sejmie. pic.twitter.com/EXcoIHhd6k
— Jacek Gądek (@JacekGadek) 12 września 2017
Za około pół godziny ruszamy z przesłuchaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. #AmberGold
— M. Wassermann (@wassermann_ma) 12 września 2017
Za chwilę rozpocznie się posiedzenie Sejmu.
Piękna data na rozpoczęcie 47. posiedzenia Sejmu :) Dziś rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Życzę samych sukcesów ??
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 12 września 2017
Posiedzenie Sejmu na sali plenarnej zacznie się po godz. 10:00. Pierwszy punkt: informacja Rady Ministrów na temat działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą wskutek nawałnic.
Czym m.in. zajmą się posłowie na pierwszym posiedzeniu Sejmu?
- Posłowie mają też kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych oraz Prawa zamówień publicznych. Chodzi w nim o stopniowe zwiększanie wydatków na obronność, co ma związek z ustaleniami szczytu NATO w Newport w 2014 roku. Docelowo wydatki na wojsko mają wynieść 2,5 procent PKB.
- Sejm ma rozpocząć prace nad rządowym projektem o regulacji rynku mocy. Chodzi w nim między innymi o wprowadzenie mechanizmu wsparcia, aby pokryć koszty utrzymania i modernizacji starzejących się bloków węglowych i ułatwić spłatę kredytów zaciąganych na budowę nowych elektrowni.
- Posłowie mają też wysłuchać dwóch informacji: o ubiegłorocznej działalności Rzecznika Praw Dziecka oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm ma również wybrać sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce zmarłego w lipcu Lecha Morawskiego. Jedynym kandydatem, zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość jest Justyn Piskorski.
- Zaplanowano też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Zakłada on, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.