Kończymy dzisiejszą relację - dziękujemy. Na koniec jeszcze najwięksi wygrani i przegrani tego referendum - nasz wybór>>> Dobranoc!
Kończymy dzisiejszą relację - dziękujemy. Na koniec jeszcze najwięksi wygrani i przegrani tego referendum - nasz wybór>>> Dobranoc!
Niebywałe. 40 tys. londyńczyków domaga się, by stolica Zjednoczonego Królestwa ogłosiła niepodległość i została w Unii. Podpisali petycję na stronie internetowej Charge.org skierowana jest do burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Autorzy proszą go, by "ogłosił niepodległość Londynu od Zjednoczonego Królestwa i złożył kandydaturę" miasta o wstąpienie do Unii Europejskiej.
Wg Sarkozy'ego nowy traktat miałby oprzeć się na "pięciu filarach": poszanowaniu granic zewnętrznych Europy, utworzeniu "rządu ekonomicznego strefy euro", skoncentrowaniu kompetencji UE na "kilku strategicznych priorytetach", lepszym funkcjonowaniu instytucji oraz "zdecydowanym zahamowaniu rozszerzania Unii Europejskiej aż do ustanowienia nowego porządku" UE.
Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy wzywa do wypracowania nowego traktatu europejskiego, który wprowadziłby wzmocnienie kontroli granicznych i zastopował proces powiększania Unii: - Naród brytyjski wybrał i należy przyznać, że jego nastroje podziela znaczna część Francuzów oraz znaczna część innych Europejczyków. Europa może funkcjonować bez Brytyjczyków. Powinniśmy przemyśleć stosunki z naszymi sąsiadami. Z drugiej strony Europa, licząca od tej pory 27 członków, nie może funkcjonować w dotychczasowy sposób.
Fot. AP
Czyżby Brytyjczycy dopiero po fakcie zrozumieli, co właściwie się stało? To możliwe: na drugim miejscu najpopularniejszych haseł wyszukiwanych dziś w Wielkiej Brytanii jest pytanie: "co to jest Unia Europejska?" CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Jacek Poniedziałek w ostrym wpisie zwrócił się do Polaków, którzy mieszkają na Wyspach i głosowali na PiS. "Cieszycie się, że wracacie zaraz do dumnej, ukochanej, wstającej z kolan ojczyzny?" - pyta aktor.
Referendum w Wielkiej Brytanii to nie koniec? Głosowania chcą także mieszkańcy innych krajów. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Mamy dwa komentarze od mieszkańców Londynu, gdzie większość osób głosowała przeciw Brexitowi.
Tragedia i bardzo smutny dzień. Jesteśmy załamani, przygnębieni, martwimy się, co będzie dalej - z nami, z naszymi dziećmi. W samym Londynie jest 30 tys. polskich dzieci w szkołach. Co z rodzicami, którzy nie mają angielskiego obywatelstwa, a ich dzieci urodziły się tutaj. Naprawdę panuje przygnębienie.
Aleksandra - Polka, która mieszka i pracuje w Londynie
Jestem bardzo zawiedziony, że większość Brytyjczyków głosowała za wyjściem z UE. Ja nadal czuję się Europejczykiem, natomiast zasmuca mnie ksenofobia i izolacjonizm ludzi, którzy byli za Brexitem. Jestem pewny, że ludzie niedługo zrozumieją, że obietnice skrajnej prawicy były puste i uświadomią sobie, jaki błąd popełnili. Ale najbardziej boję się, że to nie my, a następne pokolenie, poniesie konsekwencje naszych wyborów.
Jamie z Londynu
- Po zagłosowaniu przez Brytyjczyków za wyjściem ich kraju z UE powinniśmy dążyć do szybkiego i przyjaznego rozwodu, by uniknąć niepokojów na rynkach - uważa szef liberałów w PE Guy Verhofstadt. Jego zdaniem UE musi się zreformować, by przetrwać.
Jego zdaniem UE powinna wykorzystać impuls, jaki daje wynik brytyjskiego referendum, by sprawić, że UE znowu zacznie działać. - Coraz więcej Europejczyków czuje, że Europa nie może poradzić sobie z kolejnymi kryzysami, przed którymi staje. UE poszła za daleko, próbując uporać się z małymi rzeczami jednocześnie uchylając się od przedstawiania odpowiednich rozwiązań w ważnych sprawach, które zajmują ludzi najbardziej, takich jak kryzys migracyjny, kryzys gospodarczy czy kryzys bezpieczeństwa - uważa były premier Belgii.
Mikołaj Barczentewicz, wykładowca prawa konstytucyjnego na Oxfordzie tłumaczy, że Brexit to sprawa bardziej skomplikowana niż się wydaje. PRZECZYTAJ >>>
Wielka Brytania właśnie zadecydowała o swojej przyszłości w UE. Ale w kolejce do akcesji wciąż jest sporo kandydatów. Jak więc za kilka lat może wyglądać Unia? Sprawdziliśmy.
Gazeta.pl
Efekt domina i kolejne kraje poza UE? Nowe granice i państwa? Tak Brexit może zmienić mapę Europy
Brexit wstrząsnął całą Unią - od razy posypały się zapowiedzi referendów w kolejnych państwach. Z drugiej strony Irlandia Płn. i Szkocja mogą zrobić wiele, by w UE pozostać. A przecież w kolejce do akcesji wciąż jest sporo kandydatów. Jak więc za kilka lat może wyglądać Unia?
PILNE
Tymczasem Bernie Sanders - po tym, jak Donald Trump nie krył swojej radości z odłączenia się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej - zapowiedział, że w wyborach prezydenckich zagłosuje na Hillary Clinton.
Brexit to NAPRAWDĘ czarny scenariusz. Czy teraz złoty będzie najgorszą walutą świata? Wyjaśniamy poniżej:
Brexit: Co dalej ze złotym? "Będzie prawdopodobnie najsłabszą walutą na świecie"
Spełnił się scenariusz, który jeszcze kilka godzin temu wydawał się nierealny dla rynków czy bukmacherów. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię. Funt rano traci do dolara ponad 10 proc. i spada do 30-letnich minimów.
Burmistrz Londynu zapewnia obywateli UE: Jesteście tu mile widziani!
Brexit. Burmistrz Londynu: "Europejczycy, jesteście tu mile widziani"
"Chcę jasno powiedzieć wszystkim Europejczykom mieszkającym w Londynie - jesteście tu mile widziani. Nasze miasto jest wdzięczne za gigantyczny wkład, jaki macie w jego rozwój, to się nie zmieni po referendum.
PILNE
Szkocja i Irlandia Północna głosowały za pozostaniem w Unii Europejskiej. Anglia i Walia - za Brexitem.
Ciekawa sytuacja w brytyjskiej telewizji. Jeden z głosujących za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spodziewał się, że... jego głos będzie miał znaczenia. - Jestem w szoku, że wybraliśmy Brexit. Nie sądziłem, że naprawdę wyjdziemy - mówił smutny.
Głosował za Brexitem, a teraz mówi w BBC, że jest w szoku. "Myślałem, że zostaniemy w UE"
W telewizji BBC wystąpił Brytyjczyk, który głosował za wyjściem z Unii Europejskiej. Teraz jest zdziwiony. - Nie sądziłem, że mój głos będzie miał znaczenie - ubolewał.
Decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej pogratulowali członkowie Ruchu Narodowego.
Na konf. prasowej pogratulowaliśmy Anglikom wyboru niepodległości. To wygrane referendum otwiera nowy rozdział w historii Europy. Nareszcie!
— Krzysztof Bosak (@krzysztofbosak) 24 czerwca 2016
- Brexit to wspaniała rzecz! Brytyjczycy odebrali z powrotem swoje państwo. Ludzie potrzebują granic. Brexit oznacza realny rozłam w Unii Europejskiej - powiedział kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
bbc.com
- To jedno z najważniejszych głosowań w historii całego świata. To naprawdę historyczny moment. To zaszczyt, że jestem tutaj, u was - mówi Trump, który nad ranem przyleciał na swoje pole golfowe w Szkocji.
PILNE
KONFERENCJA DONALDA TRUMPA
- Pokusa myślenia o budowaniu Europy na zasadzie małych klubów czy grup państw zjednoczonych wokół niedookreślonych interesów jest złą drogą - mówi Szydło. - Dla mnie jest to przede wszystkim odpowiedzialność polityków polskich. Jeszcze raz podkreślam: Wsłuchiwanie się w głos obywateli Europy to obowiązek polityków i wielkie zadanie, które stoi przed politykami europejskimi - dodała na zakończenie wystąpienia Szydło.
- Trzeba mieć odwagę spojrzeć w przyszłość. Ale to spojrzenie będzie prowadziło do rozwoju tylko wtedy, kiedy będziemy potrafili wyciągać wnioski. Zaproponujemy reformy, które wg nas są konieczne, żeby UE się rozwijała i stała się mocniejsza, która jednoczy 27 państw członkowskich - mówi premier Szydło.
- Mam nadzieję, że politycy opozycji nie będą wykorzystywać decyzji o wyjściu UK z Unii Europejskiej do własnych interesów - apeluje Szydło. I dodaje: - Polsce potrzebne są odpowiedzialne decyzje.
- Kryzysy były zamiatane pod dywan. Nie da się trwać od kryzysu do kryzysu. Europa potrzebuje rozsądnej i pragmatycznej polityki. Nastawionej na przyszłość Europy. Polityki, która szanuje los obywateli. W przyszłym tygodniu będziemy rozmawiać w Brukseli o tym, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii. Przed nami proces wychodzenia UK z Unii Europejskiej. Czas uzgadniania wzajemnych relacji i współpracy. Mogę zapewnić, że dla polskiego rządu najważniejszą sprawą będzie los polskich obywateli w Wielkiej Brytanii - mówi Szydło.
- Szanujemy tę decyzję. To nie jest dzień, który napawa nas radością. Ale to jest suwerenna decyzja. To dzień refleksji o tym, jakie decyzje powinniśmy podejmować, aby UE budowała swoją przyszłość, myśląc o Europie, narodach europejskich i Europejczykach - mówi premier.
PILNE
ROZPOCZYNA SIĘ KONFERENCJA PREMIER BEATY SZYDŁO
- Oczekujemy, że rząd Wielkiej Brytanii zrealizuje najszybciej jak to możliwe życzenie obywateli, niezależnie od tego, jak bardzo jest to bolesna decyzja - mówi prezydent Francji, Francois Hollande.
Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji, w swoim wystąpieniu stwierdziła, że wyciągnięcie kraju z UE wbrew woli mieszkańców byłoby "niedopuszczalnie niedemokratyczne". Powiedziała, że rozważa wszystkie opcje pozostania we wspólnocie, a drugie referendum niepodległościowe określiła jako "bardzo prawdopodobne".
Arlene Foster, szefowa rządu Irlandii Północnej, wyraziła zadowolenie z wyników referendum. Przywódczyni Demokratycznej Partii Unionistycznej stwierdziła, że obywatele opowiedzieli się za "nadzieją i aspiracjami" Wielkiej Brytanii. Jednakże w głosowaniu 54 proc. mieszkańców Irlandii Północnej postawiło na pozostanie w Unii Europejskiej, a zajmujący równorzędną pozycję Martin McGuinness z niepodległościowej partii Sinn Féin wezwał do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszych losów kraju. Jak stwierdził, brytyjski rząd nie ma demokratycznego mandatu do prowadzenia negocjacji z UE w imieniu Irlandii Północnej.
.@NicolaSturgeon:"Unacceptable" for Scotland to be taken out of EU "against its will"https://t.co/K6pbNn362q https://t.co/4dggtmHz6W
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) June 24, 2016
Koniec konferencji prezesa PiS. - Dziękuję, panie premierze - mówi rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.
- Mieliśmy dobre stosunki z UK, ale czy one były tak radykalnie lepsze od tych z innymi państwami? Trudno mi powiedzieć. Nie jesteśmy zwolennikami sytuacji, że wiążemy się z jakimś silniejszym od nas państwem. Chcemy dobrych stosunków z Niemcami, ale pewne sprzeczności są oczywiste - mówi Kaczyński.
- Ale Polska musi się zmienić. Ta ogromna niesprawiedliwość w sądach, nadużycia władzy. Za 2 tys. zł pensji nikt do Polski nie wróci - mówi prezes PiS.
- Niczego bym sobie tak nie życzył jak tego, żeby Polacy masowo zaczęli wracać do Polski - mówi Kaczyński.
- Polska musi wystąpić z pewną ofensywą dyplomatyczną. Mówię to w imieniu partii, nie rządu. Ale będziemy przekonywać rząd, żeby w tym kierunku poszedł, bo to jest dziś potrzebne - twierdzi Kaczyński.
- O Donaldzie Tusku w tej chwili nie ma co mówić. W Internecie bardzo różnie jego dorobek w Unii jest w tej chwili komentowany - mówi Kaczyński.
PILNE
- Pomysłu wyjścia z Unii Europejskiej w Polsce nie ma - zapewnia Kaczyński.
- Pan Cameron honorowo zapowiedział swoją dymisję. Ale tutaj były dwie strony, jest także kierownictwo Unii Europejskiej. Ja mówię o kierownictwie Unii, a nie o kierownictwie poszczególnych państw. Na ich miejscu też bym sobie postawił pewne pytania - mówi Kaczyński, odnosząc się prawdopodobnie m.in. do Donalda Tuska.
- Kryzys jest w tej chwili zupełnie oczywisty. Są już nowi kandydaci do wychodzenia z Unii. To się będzie jeszcze ciągnęło. Ale można z tego wyjść, czyniąc Unię znacznie silniejszą niż w tej chwili. Zreformowana Unia byłaby w istocie znacznie silniejsza - mówi Kaczyński.
PILNE
- Konkluzja jest oczywista. POTRZEBNY JEST NOWY TRAKTAT EUROPEJSKI - twierdzi Kaczyński.
- Trzeba rozszerzyć zakres spraw, które muszą być podejmowane jednomyślnie, a poza tym, jeśli chodzi o mechanizm, który odnosi się do podejmowania decyzji większością, to on musi być bardziej konsensualny, czyli nastawiony na to, żeby uzyskać porozumienie - mówi prezes PiS.
- Musi być na poważnie przyjęta zasada pomocniczości. Ona jest w dokumentach unijnych, ale nie jest przestrzegana. A w szczególności nie jest przestrzegana w stosunku do państw narodowych - kontynuuje Kaczyński.
- Potrzebne jest radykalne doprecyzowanie przepisów Unii. Żeby UE działała w oparciu o prawo, a nie na zasadzie arbitralnej. A to się często zdarza, stąd również Polska jest dziś ofiarą tego rodzaju działań - mówi prezes PiS.
- Ta decyzja może być podstawą do podejmowania różnych decyzji. Jedna jest taka - nic nie zmieniać i przyczyniać się do dalszego pogłębiania kryzysu. Druga postawa jest taka, żeby znaleźć pozytywną odpowiedź, reformę Unii, która będzie także ofertą dla Wielkiej Brytanii - mówi Kaczyński.
PILNE
KONFERENCJA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO.
- Tylko wspólnie będziemy w stanie bronić naszych wartości - demokracji, interesów gospodarczych czy ekologicznych. Tylko wtedy, razem, jesteśmy w stanie bronić tego - mówi Merkel.
- To trudny dzień dla Europy, dla procesu zjednoczenia. Skutki tej decyzji będą zależeć od tego, czy my, pozostałe 27 państw członkowskich UE, będziemy w stanie podejmować trudne decyzje. Chcemy podejść do tej sytuacji ze spokojem, przeanalizować ją i podjąć wspólne decyzje - mówi kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Przeciąga się rozpoczęcie zapowiadanej na godz. 12.30 konferencji Jarosława Kaczyńskiego.
Czy Brexit może mieć wpływ na... europejską piłkę nożną? Okazuje się, że tak, choć na razie trudno jest przewidzieć dokładne konsekwencje.
Co Brexit zmieni w angielskiej piłce? Nie będzie następnego Wojciecha Szczęsnego
Brytyjczycy zadecydowali - chcą wyjścia z Unii Europejskiej. Brexit nie dotyczy tylko bankierów i giełd, może dotknąć także piłkarskich kibiców. Co zmieni się w futbolu, gdy Wielka Brytania na dobre wyjdzie z UE?
Brexit zapewne skomplikuje sytuację Polaków mieszkających na Wyspach, ale szczegóły znane będą dopiero po negocjacjach z Radą Europejską. Sprawdźcie, czego boją się Polacy.
Brexit. Skutki Brexitu dla Wielkiej Brytanii. Polacy na Wyspach - co z nimi będzie?
Wielka Brytania zdecydowała się dziś na Brexit czyli Wyjście z Unii Europejskiej. Jakie skutki Brexit przyniesie Wielkiej Brytanii. Z czym muszą się liczyć Polacy mieszkający na Wyspach? Czy Brexit ich dotyczy?
PILNE
W związku z Brexitem Duńska Partia Ludowa (DF) zaapelowała o rozpisanie referendum ws. dalszego członkostwa swojego kraju w Unii Europejskiej. Jednak taką ewentualność wykluczył szef rządu w Kopenhadze Lars Lokke Rasmussen.
Unia Europejska chce jak najszybciej rozpocząć procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Nie jesteśmy zadowoleni z tej decyzji, ale szanujemy ją. Oczekujemy, że rząd Wielkiej Brytanii jak najszybciej zrealizuje w praktyce życzenie narodu brytyjskiego. Wszelka zwłoka przyczyni się do zwiększenia poczucia niepewności - mówi szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.
Wicekanclerz Niemiec odwołuje wizytę w Rosji.
Jak donoszą niemieckie media, wicekanclerz, min. gosp. Sigmar Gabriel odwołuje wizytę w Moskwie w zw. z #Brexit
— Botschaft Polen DE (@PLinDeutschland) 24 czerwca 2016
Ciekawa uwaga na kilka chwil przed rozpoczęciem konferencji prasowej prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. W sali zabrakło flag Unii Europejskiej.
Za chwilę konfa JK. Flag unijnych brak. Przypadek? ;) pic.twitter.com/hcXFgQdBmW
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) 24 czerwca 2016
"Funt przegrywa z, no cóż, ze wszystkim" - taki tytuł zamieścił na swojej stronie internetowej "The Financial Times"
The Financial Times have just given up#EURefResults pic.twitter.com/wMnwnTcPFz
— Andrew Bloch (@AndrewBloch) 24 czerwca 2016
PILNE
PO domaga się dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. Brexitu. - Składamy dziś, jako klub Platformy Obywatelskiej, na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w oparciu o art. 171 regulaminu Sejmu, wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu - powiedział Andrzej Halicki.
Chcę odnieść się do naszych rodaków, którzy mieszkają, pracują, studiują na Wyspach Brytyjskich. Będziemy rozmawiali z brytyjskim rządem. Ja jestem w stałym kontakcie z panią premier - zapewnia Duda.
- Będziemy chcieli utrzymać jak najbardziej ścisłe związki z Wielką Brytanią. I w zakresie współpracy gospodarczej, i współpracy wojskowej i politycznej. To jest wielki kraj europejski. Zawsze był, historycznie także, naszym sojusznikiem. I wierzę, że wynik referendum nic nie zmieni - twierdzi prezydent.
- Brytyjczycy zawsze byli, są i będą naszymi przyjaciółmi. Należymy do tego samego kręgu kulturowego - mówi prezydent. I dodaje: - Nie mam żadnych wątpliwości, że w tym względzie zawsze jesteśmy jedną Europą.
- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Brytyjczycy taką, a nie inną decyzję podjęli. Czy nie jest tak, że UE zbyt wiele narzuca krajom, które do niej należą? Czy nie jest tak, że obywatele mają poczucie, że nie działa w sposób demokratyczny, że nie mają prawa wypowiadania się w ważnych swoich sprawach? I dlatego podejmują taką decyzję. Czy nie jest tak, że zbyt wiele spraw podejmowanych jest arbitralnie i decydowanych w Brukseli, a za mało rozmawia się ze społeczeństwem? - pyta Duda podczas spotkania z mediami.
Po pierwsze, w tej chwili, w tej sytuacji musimy zachować jedność i spójność, to na pewno bardzo ważna sprawa. Po drugie, trzeba uczynić wszystko, żeby uniknąć efektu domina. Tzn., aby społeczeństwa kolejnych krajów nie powiedziały, że już nie chcą być członkami europejskiej wspólnoty - mówi prezydent.
PILNE
Rozpoczęła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy.
Artur Soboń z PiS jest jednym z tych, którzy bardzo się cieszą z powodu wyniku referendum w Wielkiej Brytanii... "Dzień Niepodległości Europy! Yes!!! Europy wolnych Narodow!" - głosi dumnie na Twitterze.
Dzień Niepodległości Europy! Yes!!! Europy wolnych Narodow! Polski cel: Europa jako wspolnota interesow gospodarczych i bezpieczenstwa.
— Artur Soboń (@sobonartur) 24 czerwca 2016
- Ludzie są rozgniewani, gniewają się na całym świecie. Są rozgniewani z powodu granic, rozgniewani z powodu ludzi przybywających do kraju i pozostających w nim. Nikt nie wie nawet, kim oni są. Są rozgniewani z powodu wielu, wielu rzeczy - mówi Donald Trump.
W sprawie Brexitu wypowiada się też Paweł Kukiz. - Bardzo bym się ucieszył, gdyby pan Tusk podał się do dymisji, wrócił do Polski i poniósł odpowiedzialność za to, co wcześniej wyczynił z Polską - mówi Kukiz.
- Dziś pojawia się zagrożenie w postaci ożywienia się anteuropejskich ruchów i postaw politycznych. To zjawisko narasta niestety również w Polsce - mówi teraz Bronisław Komorowski.
PILNE
Dwoje bardzo ważnych polityków PiS zapowiedziało na dziś swoje wystąpienia. Kolejność nie zaskakuje. Jarosław Kaczyński będzie miał konferencję o 12.30, Beata Szydło spotka się z mediami pół godziny później.
Z Brexitu żartują linie lotnicze Ryanair, które przygotowały specjalny rabat dla podróżujących w październiku. To właśnie wtedy David Cameron ma opuścić siedzibę prezesa rady ministrów Wielkiej Brytanii.
A propos tych mniej przemyślanych komentarzy... Przed państwem Michał Karnowski.
To gdzie jeszcze wysyłamy Donalda? Co trzeba rozwalić? ISIS?
— Michał Karnowski (@michalkarnowski) 24 czerwca 2016
Witold Waszczykowski ujawnił, że we wtorek, dwa dni przed referendum, do premier Beaty Szydło zadzwonił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Przepowiadał tę sytuację, czyli Bruksela, urzędnicy brukselscy, byli przygotowani i spodziewali się takiego rezultatu i to się stało - powiedział w Telewizji Republika.
"Tusk przepowiedział" Brexit? Waszczykowski: Dwa dni temu dzwonił do Szydło...
Donald Tusk dwa dni przed referendum dzwonił do premier Szydło
Był okolicznościowy quiz, cały czas pojawiają się krytyczne - bardziej lub mniej przemyślane - komentarze polityków. Ale w takiej sytuacji - choć sprawa jest naprawdę poważna - nie mogło zabraknąć też MEMÓW.
To wcale nie jest śmieszne, ale... Świat komentuje decyzję Brytyjczyków
Podano oficjalne wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. 51,9 proc. głosowało za wyjściem z UE. Szokująca decyzja Brytyjczyków zachwiała giełdami i kursami walut, a analitycy zastanawiają się, jaka przyszłość czeka Europę.
"W imieniu Putina, dziękuję" - pisze Dawid Wildstein, szef publicystyki TVP Info. "Za Brexit podziękujmy chamstwu, arogancji, bucie Schulza, Junkera, Merkel i całej bandzie totalitarnych eurokratów plujących na suwerenność państw członkowskich. Podziękujmy debilizmowi politycznej poprawności i kretyńskiemu refugge welcome oraz interesom za tym stojącym" - pisze Wildstein.
Światowa gospodarka mierzy się właśnie z największym spadkiem finansowym od czasów globalnego kryzysu. A kurs brytyjskiej waluty obniżył się do poziomu najniższego od 30 lat! - informuje CNN.
Zakończyła się już konferencja prasowa Ryszarda Petru, na której lider Nowoczesnej skupił się głównie na uderzaniu w PiS. Na 12.30 zaplanowane jest z kolei wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.
.@RyszardPetru w #Sejm.ie: Efektem #Brexit będzie #UE dwóch prędkości, a polityka PiSu sprawia, że Polska będzie dalej marginalizowana...
— .Nowoczesna (@_Nowoczesna) 24 czerwca 2016
- Trzeba zejść na ziemię. Jest poważny problem. Polska raczej jest dalej od Unii niż bliżej - mówi podczas swojej konferencji Ryszard Petru. - Nie możemy być krajem, który jest zawsze postrzegany jako taki, który przyjeżdża i zawsze wyjeżdża trzaskając drzwiami - dodaje, nawiązując m.in. do konfliktu ws. Puszczy Białowieskiej.
Już wszystko jasne. Cameron ustąpi najpóźniej do października. - Nie ma dzisiaj potrzeby, by precyzyjnie określać harmonogram, ale Wielka Brytania powinna mieć nowego premiera do rozpoczęcia konwencji Partii Konserwatywnej w październiku - powiedział premier Wielkiej Brytanii.
Okazuje się, że nawet w takiej sytuacji politycy PiS potrafią szybko znaleźć dobre strony. Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, przewiduje na przykład, że po wyjściu UK z Unii wzrośnie znaczenie Grupy Wyszehradzkiej.
Po Brexicie z pewnością wzrośnie znaczenie Grupy Wyszehradzkiej #V4
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 24 czerwca 2016
- My formalnie jesteśmy dużo bardziej skłóceni z UE, niż była Wielka Brytania - mówi Petru.
- Polska jako kraj eurosceptyczny postrzegana jest jako kolejny w kolejce do ewentualnego referendum. Spodziewam się, że niektóre partie dzisiaj takie referenda zapowiedzą - mówi Petru.
- Apel do pani premier, do prezesa Kaczyńskiego o zmianę polityki. I zakończenie konfliktu z Unią Europejską. Ważne jest to, aby PiS nie podążał szlakiem swojego przyjaciela Davida Camerona, który może doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa. Tak się kończy nieodpowiedzialna polityka - kontynuuje lider Nowoczesnej.
- Dotychczasowa polityka PiS sprowadza nas tak naprawdę do kraju drugiej albo trzeciej kategorii - mówi Petru.
- Pytanie, czy Szkoci nie będą chcieli wyjść z Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo, co się stanie z rynkami. W Polsce są głosy eurosceptyczne. Które niepokoją. Apelują do rządu PiS o jednogłośne deklaracje, że nigdy nie poprą takiego referendum w tej sprawie. Apeluję też do rządu Beaty Szydło o zakończenie sporu z UE - mówi Ryszard Petru.
"W obliczu Brexitu powiem to jeszcze raz: Mniej boję się niemieckiego przywództwa, niż niemieckiej bezczynności" - skomentował Radosław Sikorski.
In the face of Brexit, I'll say it again, I fear German leadership less than I fear German inactivity.
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) 24 czerwca 2016
PILNE
Trump ogłosił, że Brytyjczycy "odzyskali kontrolę nad swoim krajem". - To wspaniała rzecz - powiedział po tym, jak wylądował na polu golfowym.
BREAKING: #DonaldTrump says they "took back control of their country. It's a great thing" as he arrives in #Ayrshire pic.twitter.com/OeJ9L9ZVUo
— Connor Gillies (@ConnorGillies) 24 czerwca 2016
Na swoim polu golfowym Turnberry w Szkocji wylądował właśnie kandydat na prezydenta USA Donald Trump.
Chopper de Trump lands in Turnberry: pic.twitter.com/KhJLkWli8V
— Sopan Deb (@SopanDeb) 24 czerwca 2016
Do aluzji niektórych komentatorów, w tym polityków PiS, jakoby do Brexitu przyczyniła się procedura kontroli praworządności w Polsce, odniósł się dziennikarz "Rzeczpospolitej", Jacek Nizinkiewicz.
Trzeba mieć mniej niż dwa zwoje mózgu, żeby twierdzić, że Brexitu by nie było, gdyby Komisja Europejska nie zajmowała się Polską.
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 24 czerwca 2016
Materiał z gatunku: "Trzeba zobaczyć!", czyli na pięciu ilustracjach pokazujemy, co tak naprawdę wydarzyło się dziś ws. Brexitu.
5 obrazów, które pokazują, co dziś stało się w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania zagłosowała dziś za wyjściem z Unii Europejskiej. Brexit stał się faktem. Wszystkie skutki tego przełomowego w historii Unii wydarzenia trudno sobie dziś wyobrazić, ale pewne konsekwencje dla pogrążonego w szoku świata widać od razu.
Głos z konserwatywnej partii w Niemczech. Szefowa prawicowej, eurosceptycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD), Frauke Petry, z zadowoleniem przyjęła decyzję Brytyjczyków o wyjściu z UE. Petry mówi, że nadszedł czas na "nową Europę - Europę ojczyzn". - Oparta na założeniu, że Unia Europejska jest organizacją narodów europejskich, która wymaga odnowy w kierunku umocnienia integracji - dodała.
Dla ochłody, bo atmosfera po referendum robi się naprawdę gorąca, mamy dla was taki quiz:
Coraz więcej komentarzy polskich polityków. "PiS jest w czarnej d..." - pisze wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO, Tomasz Lenz.
@wipler PiS jest w czarnej d..... kopali się z Niemcami teraz będą musieli się przeprosić. Odpuszczę sobie inwektywy.
— Tomasz Lenz (@TomaszLenz) 24 czerwca 2016
Brexit, bo... sprawa Polski? Tak zdaje się uważać Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.
No to #KE może sobie pogratulować brawurowej akcji przeciwko Polsce, kolejny sukces @donaldtusk #Brexit
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) 24 czerwca 2016
Oficjalne wyniki referendum zna już cały świat, ale... chwila, chwila. Czy to głosowanie jest w ogóle wiążące?
Referendum jest wiążące? Teoretycznie nie. Parlament może zdecydować inaczej
formalnego punktu widzenia wynik brytyjskiego referendum nie jest wiążący. Jak przypomina ?Guardian? - premier David Cameron może zignorować jego wynik i zwrócić się w tej sprawie do parlamentu.
Pojawiło się też oświadczenie marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego:
"Decyzja, którą podjęli wczoraj obywatele Wielkiej Brytanii, wskazuje na potrzebę głębokiej refleksji o funkcjonowaniu instytucji unijnych. To pierwsza taka decyzja w historii Unii Europejskiej. Brytyjski suweren wyraził swoją wolę w głosowaniu przy bardzo wysokiej frekwencji. Szanujemy decyzję narodu brytyjskiego - jest ona elementem demokracji.
Stoimy przed historycznymi wyzwaniami wymagającymi podjęcia działań. W obecnej sytuacji bardzo istotne znaczenie zyskuje koncepcja Europy suwerennych państw, oparta na założeniu, że Unia Europejska jest organizacją narodów europejskich, która wymaga odnowy w kierunku umocnienia integracji"
Co powinna zrobić Polska w związku z wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii? "Trzeba się zbroić.Obrona terytorialna (lekka piechota) w każdej gminie, szczególnie na wschodniej granicy" - pisze na Twitterze założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski.
No cóż. Po #Brexit i ogolnym EUxit trzeba się zbroić.Obrona terytorialna (lekka piechota) w każdej gminie szczegolnie na wschodniej granicy.
— Maciej Swirski (@Maciej_Swirski) 24 czerwca 2016
Szef PE Martin Schulz: We wtorek rano odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego, który przyjmie rezolucję podsumowującą wynik referendum i nakreślającą dalsze kroki, jakie ma podjąć Unia Europejska.
Jacek Żakowski w TOK FM protestował, kiedy Tomasz Wołek komentując Brexit mówił: Wielkim prorokiem był Jacek Kurski. Ciemny lud jest nawet w Anglii.
- Cameron wymyśla referendum w społeczeństwie i demokracji, która nie zna tego typu zachowania - mówił Wiesław Władyka. - Robi ryzykowny ruch, gra małą grę partyjną i uruchamia potworny mechanizm, który wywala całą Europę - ocenił.
Na okładkach brytyjskiej prasy króluje dziś twórca negatywnego wyniku referendum ws. Brexitu - Nigel Farage.
Oficjalne wyniki referendum ogłasza przewodnicząca komisji wyborczej.
"Rząd Jarosława Kaczyńskiego przesiądzie się z Pendolino znowu do furmanki" - pisze na Twitterze, w kontekście wyniku referendumw UK, eurodeputowany Bogdan Zdrojewski.
Po #Brexit rząd Jarosława Kaczyńskiego przesiądzie się z Pendolino znowu do furmanki. Takie są koszty wysokiej nieodpowiedzialności.
— Bogdan Zdrojewski (@BZdrojewski) 24 czerwca 2016
Wielka Brytania potrzebuje teraz NOWEGO PREMIERA - mówi David Cameron.
David Cameron says he will resign as Prime Minister. He bid an emotional farewell outside 10 Downing Street.https://t.co/fQan0z3LPo
— Channel 4 News (@Channel4News) 24 czerwca 2016
Mocne spadki odnotowały na otwarciu giełdy w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Krótko po rozpoczęciu sesji główny indeks londyńskiej giełdy FTSE 100 spadł o 8,7 proc. Akcje największych banków na tym parkiecie potaniały o 30 proc. Kurs brytyjskiej waluty, funta szterlinga, OSŁABIŁ SIĘ DO POZIOMU NAJNIŻSZEGO OD 1985 ROKU, czyli 1,3706 USD.
David Cameron zapowiedział, że zrezygnuje z pełnienia funkcji premiera Wielkiej Brytanii. Szczegóły w linku poniżej:
David Cameron: podam się do dymisji; wybory za trzy miesiące
To pierwsza polityczna konsekwencja brytyjskiego referendum
Żakowski: Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego
Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM o Brexicie.
PILNE
Hiszpanie zaproponowali przed chwilą objęcie "wspólnej kontroli" nad Gibraltarem. Obecnie Gibraltar jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii.
#BREAKING Brexit: Spain proposes 'shared sovereignty' over Gibraltar
— AFP news agency (@AFP) 24 czerwca 2016
Unia szybko reaguje ws. Brexitu! W Parlamencie Europejskim właśnie rozpoczęła się Konferencja Przewodniczących.
W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się Konferencja Przewodniczących. Temat: wynik referendum w Wielkiej Brytanii. pic.twitter.com/TmLuuOq33A
— Parlament Europejski (@Europarl_PL) 24 czerwca 2016
- Dylemat jest taki: czy Unia umrze powoli czy szybko i czy w bólach czy pod znieczuleniem - mówił prof. Jan Zielonka w Poranku Radia TOK FM. - Nie widzę możliwości, żeby się pozbierała w kształcie, jakim jest - dodał.
CAMERON NIE BĘDZIE JUŻ KAPITANEM: - Nie sądzę, by było właściwe, abym był kapitanem, który pokieruje naszym krajem do następnego punktu docelowego - powiedział premier Wielkiej Brytanii, który chwilę wcześniej zapowiedział, że w ciągu trzech miesięcy poda się do dymisji, a później w kraju przeprowadzone zostaną przyspieszone wybory.
Zdaniem Ryszarda Czarneckiego z Brexitu najbardziej może się cieszyć Władimir Putin.
"850 tys. Polaków ma teraz problem. Nie wiadomo, jak zmieni się los tej części, która nie ma obywatelstwa. Oblicza się, że połowa być może będzie musiała emigrować" - pisze nasz dziennikarz Michał Protaziuk. Przeczytaj w całości "Brexit a 500+, czyli co Polska już straciła":
Brexit a 500+, czyli co Polska już straciła
Czy Brexit jest niekorzystny dla Polski? Nie ma żadnej wątpliwości. Oczywiście pojawiają się głosy marginesu politycznego, który cieszy się z takiego obrotu sprawy, ale dla zwykłego Polaka, zwykłego posła, a przede wszystkim zwykłego polskiego ministra ten scenariusz to czarna, polityczna dziura.
Złoty zalicza jeden z największych spadków na rynku walut!
Mad world: Currency markets in turmoil after #Brexit vote. pic.twitter.com/Bdxye5GTOT
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 24 czerwca 2016
Mocny głos od Marka Borowskiego, byłego wicepremiera i ministra finansów.
Cameron: facet,który podpalił dom , w którym mieszkał,bo chciał sprawdzić,czy jego konstrukcja jest niepalna.
— Marek Borowski (@MarekBorowski) 24 czerwca 2016
PILNE
Agencja AP: Niemcy mają zorganizować spotkanie najważniejszych dyplomatów sześciu państw założycielskich Unii Europejskiej, czyli Belgii, Holandii, Francji, Niemiec, Włoch oraz Luksemburga.
Alex Salmond, szef rządu Szkocji w latach 2007-2014, oświadczył w wywiadzie dla BBC Radio Scotland, że potrzebne jest nowe referendum w sprawie niepodległości kraju. "Od 2014 roku zaszła dramatyczna zmiana - Szkocja jest wyciągana z Unii Europejskiej wbrew swojej woli" - stwierdził.
- Brexit musi być bodźcem dla szerszych reform w UE - oświadczył premier Holandii Mark Rutte. Wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji Brytyjczyków w referendum, ale podkreślił, że europejska współpraca musi być kontynuowana.
"The Guardian" donosi, że zagrożone jest także przywództwo Jeremy'ego Corbyna z Partii Pracy. Krytykowany jest z jednej strony za niemrawą i nieskuteczną kampanię na rzecz pozostania w UE, z drugiej: za ignorowanie głosu robotniczego elektoratu, sceptycznego wobec imigracji oraz UE.
PILNE
David Cameron zapowiedział, że będzie premierem jeszcze przez trzy miesiące, później w Wielkiej Brytanii odbędą się przyspieszone wybory.
- Teraz, kiedy taką decyzję podjęliśmy, musimy znaleźć najlepsze rozwiązanie. Ja kocham ten kraj i pomogę najlepiej jak potrafię - ocenił Cameron.
PILNE
David Cameron właśnie powiedział, że ZREZYGNUJE z pełnienia funkcji premiera Wielkiej Brytanii! - Negocjacje z UE muszą rozpocząć się pod przewodnictwem nowego premiera - powiedział.
Na całym świecie ludzie obserwują wybór. Chcę zapewnić rynki i inwestorów, że gospodarka WB jest fundamentalnie silna. I zapewniam europejskich obywateli mieszkających tutaj, że nie będzie żadnych gwałtownych zmian w waszym otoczeniu. Nie będzie z początku zmian w możliwości podróży, przemieszczania towarów czy sprzedaży usług - mówi premier Wielkiej Brytanii.
Chcę podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w kampanii - mojej i tej za wyjściem. Dzięki ich gotowości doszło do takiej decyzji. Wola Brytyjczyków jest instrukcją, która musi być respektowana - mówi Cameron.
- Nasz kraj wziął udział w największych ćwiczeniach demokracji. Powinniśmy być dumni z tego, że ufamy, że ludzie mogą podejmować tak ważne decyzje - mówi na początku swojej konferencji premier Wielkiej Brytanii, David Cameron.
- Byłem zaskoczony, tak jak większość z państwa, bo wierzę w sondaże, ale Brytyjczycy się wypowiedzieli i musimy uszanować wynik. Musimy teraz rozpocząć negocjacje, pokazać Brytyjczykom, że jako drużyna po głosowaniu za wyjściem z UE przejmujemy kontrolę - powiedział szef frakcji konserwatystów w Parlamencie Europejskim Syed Kamall.
Komentarze ws. Brexitu napływają z całego świata. - Unia Europejska musi szybko zacząć się zmieniać, nie tylko dlatego, że Brytyjczycy postanowili opuścić Wspólnotę, ale ponieważ potrzebuje większego poparcia od swych obywateli - powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka.
PILNE
Padła strona internetowa Narodowego Banku Polskiego, gdzie można sprawdzić aktualne kursy walut.
Ruszył kontrakt na WIG20. Na otwarciu spadł o 10,1 procent, teraz nieco się podnosi. Spadek wynosi -9,1 procent - donosi next.gazeta.pl.
- Europa nie może reagować nerwowo, nie może obrażać się na Wielką Brytanię. Tu trzeba dużo dystansu i dobrego pomysłu, jak minimalizować straty wynikające z tej decyzji - skomentował szef PO Grzegorz Schetyna.
Od 10 minut powinien trwać handel kontraktami terminowymi na WIG20, ale nie trwa. Giełda nie odpala notowań, bo ze zleceń wynika, że kurs natychmiast spadłby o dopuszczalny przedział wahań, czyli o 10 procent. - informuje next.gazeta.pl.
- Weszliśmy w okres szoku, chaosu, nieprzewidywalności ze wszystkimi konsekwencjami - mówi w FRM FM Aleksander Kwaśniewski. I dodaje: - Takiej UE, z którą przeżyliśmy szczęśliwych 12 lat już nie będzie.
Kwaśniewski: Weszliśmy w okres szoku, chaosu, nieprzewidywalności ze wszystkimi konsekwencjami
— KontrwywiadRMF (@KontrwywiadRMF) 24 czerwca 2016
Nigel Farage, lider Brexitowców: to zwycięstwo zwykłych ludzi, przeciwko wielkim bankom, wielkiemu biznesowi, wielkim politykom. Dodał, że UE umiera.
Wcześniej powtórzył to, co mówił jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników. - Niech to będzie nasz Dzień Niepodległości, dzień niezależności Wielkiej Brytanii.
"Commerzbank pisze, że ich zdaniem jeśli euro dotrze do 4,60 PLN, to Narodowy Bank Polski będzie interweniować na rynku. Na razie mamy 4,46 PLN" - czytamy w relacji next.gazeta.pl.
- Zaproponowałem nieformalne spotkanie 27 liderów, musimy porozmawiać o przyszłości Unii. To prawda, że ostatnie lata były najtrudniejszymi w historii Unii. Ale zawsze pamiętam, co powtarzał mi ojciec. Mówił: Co cię nie zabije, uczyni cię silniejszym - zakończył swoje krótkie wystąpienie Tusk.
- Do momentu, kiedy WB opuści UE, prawo Unijne będzie w Wielkiej Brytanii stosowane - mówi Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.
- Liczyliśmy na inny wynik referendum. To dramatyczny moment. Nie możemy przewidzieć wszystkich konsekwencji tego głosowania. To sprawa historyczna, ale nie należy reagować histerycznie. Jesteśmy przygotowani również na taki negatywny scenariusz. UE nie jest tylko projektem na dobrą pogodę - mówi Donald Tusk.
Głos ws. Brexitu zabrał Donald Tusk: "W imieniu wszystkich 27 liderów: Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać 27 państw w Unii Europejskiej".
On behalf of all 27 leaders: We are determined to keep our unity as 27
— Donald Tusk (@eucopresident) 24 czerwca 2016
OŚWIADCZENIE POLSKIEGO MSZ:
"Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli.
Możliwość opuszczenia UE została przewidziana w Traktatach. Czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków. Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron.
W tym kontekście, chcemy zapewnić, obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE ? będziemy dążyć do wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa.
Negatywny wynik referendum w Zjednoczonym Królestwie nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego. Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE.
Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski. Wierzymy w konstruktywną współpracę na forum europejskim w obszarach wspólnego zainteresowania obu naszych krajów. Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu Szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK".
Żakowski: Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego
Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM o Brexicie.
Złoty mocno traci. Ale wiceminister finansów Piotr Nowak mówi, że... "osłabienie złotego nie jest ryzykowne dla polskiej gospodarki".
Robert Biedroń też nie owija w bawełnę. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii "to efekt Europy populistycznych, narodowych egoizmów" - pisze na Twitterze. I pyta: "Czy otrzeźwi rozpalone głowy obrońców naszej 'suwerenności'?".
#Brexit to efekt Europy populistycznych, narodowych egoizmów. Czy otrzeźwi rozpalone głowy obrońców naszej 'suwerenności'?
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) 24 czerwca 2016
Cimoszewicz w TVN24 tłumaczył, jak będzie wyglądało wychodzenie Wielkiej Brytanii z UE:
Michał Szczerba z PO mocno. "Polityczni sojusznicy Kaczyńskiego wyprowadzili Wielką Brytanię z Unii Europejskiej" - pisze na Twitterze.
Polityczni sojusznicy Kaczyńskiego wyprowadzili WB z UE. Trzeba reaktywować wielki ruch europejski. Polska musi być w Europie! ???? @rozathun
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) 24 czerwca 2016
Były premier Francji, Alain Juppe mówi, że wyniki brytyjskiego referendum oznaczają, że trzeba zakończyć proces rozszerzania Unii Europejskiej o nowe kraje.
Wynik referendum w Wielkiej Brytanii skomentował Leszek Balcerowicz:
Brexit jest zły i dla UK i dla UE, a szczególnie dla Polski. W naszym interesie leży spójna UE. Nie jesteśmy wyspą na Zachodzie Europy.
— Leszek Balcerowicz (@LBalcerowicz) 24 czerwca 2016
Jeśli chodzi o dane liczbowe, to za Brexitem opowiedziało się ponad 17,4 mln osób, a za pozostaniem w UE - 16,1 mln.
Czołówki portali:
Nigel Farage powtarza to, co mówił jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników. - Niech to będzie nasz Dzień Niepodległości, dzień niezależności Wielkiej Brytanii - powiedział podczas konferencji prasowej.
Agencja ratingowa Standard & Poor's zdradza - zetnie Wlk. Brytanii rating.
Standard & Poors says UK 'to lose AAA credit rating' after vote to leave the EU https://t.co/EYfUysILsi
— The Independent (@Independent) 24 czerwca 2016
David Cameron nie ma zamiaru podawać się do dymisji. Mimo decyzji wyborców o Brexicie premier David Cameron chce pozostać na stanowisku szefa rządu - powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond.
Złoto zyskuje na wartości. Osiągnęło najwyższy poziom od dwóch lat - podaje "Financial Times".
PILNE
TO JUŻ OFICJALNE. WIELKA BRYTANIA ZDECYDOWAŁA! WYCHODZI Z UNII EUROPEJSKIEJ. 17 410 742 głosów ZA BREXITEM! 48.11 PROC. ZA POZOSTANIEM W UNII, 51.89 PROC. ZA ODŁĄCZENIEM SIĘ OD STRUKTUR UE.
Czarnecki: Załamała się linia Londyn-Berlin-Paryż-Rzym
Zdaniem Ryszarda Czarneckiego z Brexitu najbardziej może się cieszyć Władimir Putin.
PILNE
Jak podaje agencja AFP, za wyjściem z Unii Europejskiej opowiedziało się 51.9 proc. głosujących.
Aleksander Kwaśniewski w RMF FM: To jest koniec Wielkiej Brytanii. To wielka zmiana dla UE, którą znaliśmy, do której wchodziliśmy.
Kwaśniewski: To jest koniec Wielkiej Brytanii. To wielka zmiana dla UE, którą znaliśmy, do której wchodziliśmy
— KontrwywiadRMF (@KontrwywiadRMF) 24 czerwca 2016
PRZELICZONO JUŻ WSZYSTKIE GŁOSY. CNN: 48.11 proc. za pozostaniem w Unii, 51.89 proc. za Brexitem!
- Musimy potraktować ten wynik bardzo poważnie, przygotowywaliśmy się od tygodni na tę ewentualność, na ten wynik, dlatego dziś rano nie jestem zaszokowany - powiedział Martin Schulz w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF. - Brałem pod uwagę, że referendum skończy się właśnie takim wynikiem; przygotowaliśmy się do niego - dodał przewodniczący PE.
DO OFICJALNYCH WYNIKÓW BRAKUJE JUŻ TYLKO GŁOSÓW Z JEDNEGO OKRĘGU. CNN: 48.15 proc za pozostaniem w UE, 51.85 proc. za Brexitem!
Czekamy na oficjalne wyniki, ale wszystko wskazuje na to, że Brexit staje się faktem. Tak na chwilę obecną wyglądają wyniki referendum.
CNN
"Unia Europejska się nie pozbiera" - komentuje prof. Jan Zielonka.
Prof. Jan Zielonka #poranek #TOK FM uważa, że UE nie pozbiera się w takim kształcie jakim jest pic.twitter.com/u1Z3gO3Tu1
— Radio TOK FM (@Radio_TOK_FM) 24 czerwca 2016
Przeliczono już 380 z 382 okręgów wyborczych. BBC: 48.15 proc. za pozostaniem w UE, 51.85 za wyjściem z Unii.
Media żyją Brexitem. A tymczasem na portalu niezalezna.pl:
Kolejny skutek referendum w Wielkiej Brytanii. Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie bardzo mocno spadają, o 4 proc. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.588,00 USD za tonę.
- To się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy, to jest niedobra wiadomość dla Polski. To oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili - powiedział Waszczykowski w Telewizji Republika.
"Zrób coś" - poproszono na Twitterze autorkę kultowej serii książek "Harry Potter". "Nie sądzę, bym kiedykolwiek bardziej pragnęła magii" - odpowiedziała J.K. Rowling.
twitter.com/J.K. Rowling
Martin Schultz, szef Parlamentu Europejskiego: Szanujemy wynik. Musimy zachowywać się odpowiedzialnie. David Cameron ma zobowiązania w swoim kraju, my jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość UE".
Szanujemy decyzje Brytyjczyków, ale nad nią ubolewamy, spowoduje ona szkody dla obu stron - ocenił szef chadeków w Parlamencie Europejskim, Niemiec Manfred Weber. - To było brytyjskie głosowanie, a nie europejskie - podkreślił.
Wszystko wskazuje na to, że w rezydencji premiera życie toczy się zupełnie normalnie. Ale w środku na pewno jest nerwowa atmosfera. Już słychać głosy domagające się dymisji szefa brytyjskiego rządu.
Agencja Gazeta
Wyników dot. Brexitu brakuje już tylko z czterech okręgów. CNN: 48.18 proc za pozostaniem w Unii, 51.82 proc. za wyjściem ze struktur UE.
Geert Wilders, lider holenderskiej Partii Wolności: Hurra dla Brytyjczyków! Teraz nasza kolej. Czas na nasze referendum! "#"PaPaUE
Hurrah for the British! Now it is our turn. Time for a Dutch referendum! #ByeByeEUhttps://t.co/kXZ0aQtgmx
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) June 24, 2016
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier mówi, że informacje napływające z Wielkiej Brytanii "pozbawiają go złudzeń" i że jest to smutny dzień dla Europy i dla Wielkiej Brytanii.
Ryszard Czarnecki w TOK FM: To osłabienie relacji Unii z Rosją. Załamała się linia Londyn-Berlin-Paryż-Rzym. Dla krajów krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest to wiadomość fatalna.
Przyczyną tego, co stało się w UK jest z jednej strony obawa przed emigrantami, a z drugiej strony postawienie na pierwszy plan surowych warunków budżetowych - mówi w TVN24 Leszek Miller.
Brexit już niemal pewny. Sprawdźcie, co to właściwie oznacza dla dalszych losów Unii Europejskiej i Polski.
Brexit - to już niemal pewne. Teraz wszyscy mamy problem
Brexit w tej chwili jest już niemal pewny. A jego skutki są nieprzewidywalne ? i dla Wlk. Brytanii, i dla reszty Unii, w tym Polski.
Całkowitą winę za - coraz bardziej prawdopodobny Brexit - ponosi David Cameron. Jak ocenił w TOK FM dr Bartłomiej Nowak, szef katedry stosunków międzynarodowych uczelni Vistula, to obecny premier otworzył drzwi wielkiej polityki przed eurosceptykami. To Cameron zdecydował się na przeprowadzenie referendum i nie miał najmniejszych szans w starciu z populistycznymi hasłami zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Podkreślał, że kwestie merytoryczne odgrywały małą rolę. To niesamowite, jaką mamy ?trumpizację? polityki - dr Bartłomiej Nowak.
Frekwencja w referendum wyniosła 72.2 proc.
#Brexit/Frekwencja w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wyniosła 72,2 proc. pic.twitter.com/vGzbObO90N
— PAP (@PAPinformacje) 24 czerwca 2016
PILNE
Nowe głosy o potrzebie przeprowadzenia referendum ws. wyjścia z UE. Geert Wilders - holenderski deputowany, szef antyunijnej i antyimigranckiej Partii Wolności - wezwał do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego członkostwa Holandii w UE, po tym jak w czwartek Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii.
I jeszcze strona główna tabloidu The Sun:
Poniżej czołówki z Daily Mirror i Huffington Post:
Marine Le Pen, przewodnicząca nacjonalistycznego Frontu Narodowego we Francji komentuje: "Od Brexitu do Frexitu. Nadszedł czas, by importować demokrację do naszego kraju. Francuzi muszą mieć prawo do decyzji!". Cytuje ją BBC. Na swoim Twitterze prawicowa polityk napisała: "Zwycięstwo wolności!" I dodała, że podobnego referendum potrzeba teraz we Francji.
Victoire de la liberté ! Comme je le demande depuis des années, il faut maintenant le m?me référendum en France et dans les pays de l'UE MLP
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) June 24, 2016
Coraz więcej osób domaga się dymisji Davida Camerona. Anne Applebaum chce, by premier Wlk. Brytanii zrobił to już dziś. "Cameron powinien dziś zrezygnować. To był jego pomysł i powinien wziąć odpowiedzialność za swoją katastrofę" - napisała.
Cameron should resign today. This was his idea. He should take responsibility for his catastrophe.
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) 24 czerwca 2016
PILNE
BBC informuje, że zwolennicy wyjścia z UE już wygrali. Osiągnęli już wystarczającą liczbę głosów - 16 747 740 za opuszczeniem UE!
Osiem okręgów do przeliczenia. BBC: 48,24 proc. za pozostaniem w UE, 52,76 za Brexitem.
Gazeta.pl
16 747 740 - tyle głosów potrzebuje którakolwiek ze stron, by wygrać w referendum. Obecnie zwolennikom wyjścia z Unii do osiągnięcia tej liczby brakuje jedynie 10 tys. głosów. A więc wszystko wydaje się przesądzone. To już niemal pewne. BĘDZIE BREXIT!
Do przeliczenia już tylko 10 okręgów. BBC: Za zostaniem w UE 48,29 proc., za wyjściem 51,71 proc. głosujących.
CNN
Zwolennicy opuszczenia Unii Europejską przez Wielką Brytanię mają przewagę ponad 1 mln głosów. Według prognozy BBC ostateczny wynik referendum wyniesie 52 do 48 proc. dla zwolenników Brexitu.
"Cholera, to zły dzień dla Europy!" - pisze na Twitterze wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel.
Damn! Ein schlechter Tag für Europa. #EUref
— Sigmar Gabriel (@sigmargabriel) 24 czerwca 2016
Mocny głos od Agnieszki Gozdyry z Polsat News.
Drodzy Polacy na Wyspach - tak to wygląda w praktyce, gdy jakiś kraj nie chce imigrantów, a jego szef składa obietnice, by wygrać.
— Agnieszka Gozdyra (@AGozdyra) 24 czerwca 2016
Już tylko 13 okręgów do przeliczenia. CNN: 48.3 proc. za pozostaniem w Unii, 51.7 proc. za Brexitem.
Tak z niemal pełnych wyników referendum cieszy się jeden z największych zwolenników opuszczenia UE Nigel Farage.
STEFAN ROUSSEAU / AP
Przeliczono już 366 z 382 okręgów. 51,8 procent za Brexitem!
Jeśli okaże się, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to brytyjski rząd "utraci wszelki mandat", by reprezentować interesy mieszkańców Irlandii Północnej - powiedział przewodniczący partii Sinn Fein, Declan Kearney. Sinn Fein to największa północnoirlandzka partia narodowa.
16,069,998 do 14,963,581 za Brexitem po podliczeniu 360 z 382 okręgów.
Katastrofa i sukces nacjonalizmu - podsumował krótko Tomasz Lis.
A wiec jednak Brexit. Katastrofa. Wielki sukces nacjonalizmu i braku wyobraźni. Co dalej? Prezydent Trump?
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) 24 czerwca 2016
Do przeliczenia zostało już tylko 26 okręgów. Według aktualnej prognozy CNN, za wyjściem z UE opowiedziało się 51.78 proc. uprawnionych, za pozostaniem - 48.22 proc.
Świt nad Londynem. Brexitowcy mówią, że to wstaje "Dzień Niepodległości":
PILNE
Przewaga zwolenników Brexitu rośnie. Mają już ponad 1,1 mln głosów przewagi nad przeciwnikami Brexitu - informuje w piątek rano BBC. Według prognoz telewizji ostateczny wynik referendum wyniesie 52 do 48 proc. na rzecz Brexitu.
Na stronie CNN mocna czołówka:
Radość w sztabie Brexitowców:
Miny w sztabach zwolenników pozostania w UE mówią wszystko:
PILNE
Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mają w tym momencie 900 tys. głosów przewagi nad przeciwnikami Brexitu - wynika z rezultatów głosowania w 323 z 382 okręgów wyborczych. Według BBC, w referendum 52 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, zaś 48 proc. było za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej.
Na mapie widać, jak w referendum brexitowym głosowali mieszkańcy Szkocji. We wszystkich okręgach przewagę mieli zwolennicy pozostania w UE.
Every single area in Scotland voted for Remain. Every single one. #scotlandios pic.twitter.com/eetnvlKE3R
— Andrew Downie (@adowniebrazil) 24 czerwca 2016
PILNE
Są oficjalne dane o frekwencji. Nie było zapowiadanych 80 proc. - do urn poszło 72,2 proc. uprawnionych do głosowania.
4 proc. przewagi i stosunek głosów 13 074 542 do 12 163 315. Będzie Brexit.
Jeszcze 75 okręgów. I dobrze ponad 800 tys. głosów przewagi. Tym razem na zmianę lidera referendum nie ma już raczej szans.
PILNE
BBC ogłasza wygraną zwolenników Brexitu. To szacunki na podstawie głosów 300 z 382 okręgów.
Japoński Nikkei spadł o ponad 6 proc. To oczywiście reakcja na wyniki referendum.
BREAKING: Japanese stock market index Nikkei 225 falls more than 1,000 points (6.2%25) on Brexit fears
— BNO News (@BNONews) 24 czerwca 2016
Przewaga zwolenników Brexitu zwiększyła się do 800 tys. głosów. A do przeliczenia pozostało już tylko 90 okręgów.
Bukmacherzy niemal pewni Brexitu. Według nich prawdopodobieństwo takiego scenariusza to obecnie 94 proc.
W sztabie zwolenników pozostania w UE zapadła zupełna cisza - donoszą na Twitterze dziennikarze, którzy są na miejscu.
Komisje mają jeszcze do przeliczenia głosy ze 107 okręgów. Wyniki bez zmian, prowadzi "team Brexit".
Nigel Farage mówił wieczorem, że zwolennicy Brexitu ponieśli klęskę. Teraz zapowiada, że 23 czerwca przejdzie do historii jako dzień niepodległości Wielkiej Brytanii.
TOBY MELVILLE / REUTERS
PILNE
Funt najtańszy wobec dolara od 31 lat.
The Pound falls below $1.35 for first time since 1985 as #EURefResults show #Leave side in lead https://t.co/e8gcdv58hk
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 24 czerwca 2016
Eurosceptycy jako pierwsi przekroczyli granicę 10 milionów głosów. Ale żeby wygrać, jedna ze stron musi zdobyć ponad 16,4 mln.
Na 217 okręgów zwolennicy Brexitu wygrywają w 148 i prowadzą z przewagą 51,5 proc. głosów.
Karty z 215 okręgów przeliczone. Przewaga pół miliona głosów na korzyść zwolenników Brexitu się utrzymuje.
Leave campaign are currently winning in what is a very tight race #EUref https://t.co/B9Y6iq4P5D pic.twitter.com/GzPgDu27T2
— Sky News Elections (@skyelections) 24 czerwca 2016
To już nie żarty. Przewaga zwolenników Brexitu zbliża się do 500 tys. głosów, do końca zostało jeszcze 180 okręgów. A funt dalej traci na wartości.
Znów zdanie zmieniają też bukmacherzy. Według nich szanse na Brexit wynoszą teraz 74 proc.
PILNE
Po przeliczeniu głosów ze 176 okręgów zwolennicy Brexitu mają ponad 300 tys. głosów przewagi.
Przed nami jeszcze 250 okręgów. Na razie nie widać końca zmian.
To naprawdę emocjonująca noc. Po podliczeniu kolejnych dziesięciu okręgów na prowadzeniu znów zwolennicy pozostania w UE: mają 50,4 proc. poparcia.
PILNE
I znów zmiana! Po przeliczeniu głosów ze 122 okręgów "team Brexit" na prowadzeniu z 50,2 proc. głosów.
105 okręgów i znów zyskują zwolennicy Brexitu.
After 105 results the #EURef is on a knife-edge https://t.co/B9Y6iq4P5D pic.twitter.com/X9jVsCQUcf
— Sky News Elections (@skyelections) 24 czerwca 2016
PILNE
Są już dane ze stu okręgów! Przewaga zwolenników pozostania w UE na granicy błędu procentowego - 50,5 proc. do 49,5 proc.
Po przeliczeniu danych z 75 okręgów zwolennicy pozostania w UE utrzymują się na prowadzeniu z przewagą 51,3 proc. do 48,7 proc.
Jeszcze wieczorem bukmacherzy obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy wyjścia z UE. Teraz szacują, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi 50 proc.
PILNE
Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Po podliczeniu głosów z 50 okręgów na prowadzenie wychodzą zwolennicy pozostania w UE.
After 50 results, Remain edges ahead #EUref https://t.co/B9Y6iq4P5D pic.twitter.com/mKyJbbIrmM
— Sky News Elections (@skyelections) 24 czerwca 2016
Przewaga zwolenników Brexitu to obecnie trochę ponad 5 punktów proc. To przekłada się na niecałe 60 tys. głosów.
Po tych informacjach funt znacząco stracił na wartości wobec dolara. Po godz. 3 czasu polskiego jego kurs wyniósł 1,4070 dol. za funta.
UnBrelievable pic.twitter.com/Jopo2FLBlf
— Michael McDonough (@M_McDonough) 24 czerwca 2016
Po podliczeniu wyników z 41 okręgów zwolennicy Brexitu prowadzą z przewagą 52,7 proc. do 47,3 proc.
Tymczasem w londyńskim City zdecydowanie wygrywają przeciwnicy wyjścia z UE - zdobyli 75,3 proc. głosów.
52.6 proc. do 47,4 proc.dla zwolenników Brexitu - to wyniki po przeliczeniu głosów z 26 okręgów wyborczych.
Po przeliczeniu głosów z 15 okręgów wyborczych zwolennicy Brexitu prowadzą z przewagą głosów 51,5 proc. do 48,5 proc.
Szkockie Hebrydy Zewnętrzne i East Ayrshire za pozostaniem w UE.
Rośnie przewaga zwolenników wyjścia z UE - po przeliczeniu głosów z 10 okręgów to 53,7 proc. do 46,3 proc.
Są wyniki z pierwszej dzielnicy Londynu, Lewisham. 83 proc. wyborców było za pozostaniem w UE.
PILNE
Po przeliczeniu wyników w ośmiu okręgach wyborczych przewagę w stosunku 53,1 proc, do 46,8 proc. mają zwolennicy Brexitu.
Swindon za Brexitem i wyjściem z UE.
Wyniki z pierwszego z 18 okręgów wyborczych z Irlandii Północnej korzystne dla Euroentuzjastów.
Local result - Foyle votes to Remain. Full results: https://t.co/4hLZofNaC7 #EURef pic.twitter.com/y49cvJW819
— BBC Referendum (@BBCReferendum) 23 czerwca 2016
- Frekwencja w Szkocji wyniosła około 70 proc. - przekazał lider szkockiej partii konserwatywnej.
Euroentuzjaści wygrywają w Clackmannanshire (58 proc. do 42 proc.)
PILNE
Dane z pięciu pierwszych okręgów wyborczych:
za pozostaniem - 49,5 proc.
za wyjściem - 50,5 proc.
Na wiadomość o wynikach głosowania w Sunderland nerwowo zareagowała giełda - funt stracił na wartości. Wcześniej na wiadomość o pierwszych, sondażowych wynikach referendum (dających zwycięstwo zwolennikom pozostania w UE) kurs waluty osiągnął poziom najwyższy od roku.
Sunderland in graph format #EUref pic.twitter.com/eqNW6MMkSV
— World First (@World_First) 23 czerwca 2016
Sunderland za Brexitem - za takim rozwiązaniem było aż 61 proc.
Sunderland votes to Leave. Full results: https://t.co/4hLZofNaC7 #EURef pic.twitter.com/LkjxXcgEiK
— BBC Referendum (@BBCReferendum) 23 czerwca 2016
Po podliczeniu danych z 26 okręgów wyborczych frekwencja wynosi ponad 70 proc.
Farage otrząsnął się po pierwszych, sondażowych wynikach? - Ktokolwiek wygra tę bitwę... My wygramy tę wojnę - zapowiada.
UKIP leader @Nigel_Farage insists "whoever wins this battle...we are winning this war" #EUref https://t.co/lxyZvLsyAW
— Sky News (@SkyNews) 23 czerwca 2016
Newscastle to drugi okręg wyborczy, w którym wygrali zwolennicy pozostania w UE.
67,3 proc. - to dane o frekwencji z pięciu okręgów wyborczych.
PILNE
Są oficjalne wyniki z pierwszego okręgu! Na Gibraltarze zwolennicy pozostania w UE zdobyli aż 96 proc. głosów. Miażdżąca przewaga wynosi dokładnie 19 322 głosów do 823 głosów eurosceptyków.
First #EURef result is Gibraltar:
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 23 czerwca 2016
- 96%25 Remain
- 4%25 Leavehttps://t.co/jo2sWrbZxk pic.twitter.com/3U3LjPOPFf
Wysoka frekwencja także na Gibraltarze - na tym brytyjskim terytorium do urn poszło według wstępnych wyników ponad 84 proc. wyborców.
- Frekwencja w referendum wyniosła ponad 80 proc. - to pierwsze, jeszcze nieoficjalne doniesienia. Jeżeli te informacje się potwierdzą, będzie to najwyższa frekwencja w głosowaniu w Wielkiej Brytanii od 1950 roku.
Sky reporting that estimated turnout for #euref vote is 83.7%25. Higher than any national UK election held since the 1950 general election
— Charles Read (@EconCharlesRead) 23 czerwca 2016
84 eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ogłosiło list popierający Davida Camerona.
Ich zdaniem brytyjski premier powinien dalej sprawować urząd bez względu na wynik referendum ws. Brexitu.
Brytyjscy bukmacherzy są niemal jednomyślni - według nich zwolennicy pozostania w UE mają ponad 80 proc. szans na wygraną.
Liczenie głosów w 382 okręgach wyborczych będzie się odbywać ręcznie. Dane z większości z nich spodziewane są w nocy w godzinach 3-5 czasu polskiego.
Ostateczne wyniki mają być znane godzinę później niż podawano na początku - ok. 8 rano.
Internetowy sondaż daje zwolennikom pozostania w UE 4 punkty proc. przewagi, telefoniczny Ipsos - już 8 punktów proc.
"Wygląda na to, że kariera Davida Camerona została uratowana" - ocenia "The Independent".
Czyżby w sukces głosowania nie wierzył już nawet Nigel Farage? - Wygląda na to, że Brexit zakończył się klęską - ocenił lider eurosceptycznej partii UKIP.
Po ogłoszeniu wyników sondażu funt zyskuje na wartości - wzrósł do 1,4996 dolara za funta wobec 1,4875 wcześniej. Jest to najwyższy kurs funta w tym roku.
W Wielkiej Brytanii w trakcie referendum nie przeprowadzono badań exit poll. Sondaż YouGov przeprowadzony przez internet dla telewizji SkyNews daje jednak zwycięstwo zwolennikom pozostania w UE - 52 do 48 proc.
Yougov #EUref on the day poll for @SkyNews
— Sky Data (@SkyData) 23 czerwca 2016
Remain 52%25
Leave 48%25
Trwa liczenie głosów po referendum ws. Brexitu
Fot. NEIL HALL / REUTERS
Fot. NEIL HALL / REUTERS
Fot. NEIL HALL / REUTERS
Ostateczne wyniki głosowania poznamy jutro ok. godziny 7 czasu polskiego
PILNE
Zakończyło się referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
Koniec głosowania już za 10 minut
Z powodu ulew niektóre lokale wyborcze na wschodzie kraju zostały zamknięte wcześniej; inne trzeba było przenieść ze względu na podtopienia. Władze przeprosiły wyborców za zaistniałą sytuację.
Lokale wyborcze zostaną zamknięte już za niewiele ponad pół godziny!
PILNE
W Szkocji przewidywana frekwencja to 70-80 proc.
LATEST: The turnout in Scotland is predicted to be between 70%25-80%25
— Herald Editor (@Herald_Editor) 23 czerwca 2016
Co z frekwencją podczas głosowania? Nadzorujący przebieg wyborów funkcjonariusze podkreślają w anonimowych rozmowach, że w późnych godzinach popołudniowych była ona w Londynie "poniżej oczekiwań".
- Teraz powinniśmy mieć godziny szczytu, a lokal jest prawie pusty - martwił się jeden z nich.
- 60 proc. londyńczyków jest za pozostaniem Wielkiej Brytanii we Wspólnocie - wynika z ostatniego sondażu popołudniowej gazety "Evening Standard". Brytyjska stolica jest uznawana za bastion zwolenników integracji europejskiej.
Londyńskie metro sparaliżowane. Po tym, jak nad miastem przeszły dwie burze, strażacy interweniowali ponad 400 razy. Z zalanych obszarów trzeba było też ewakuować ponad 110 osób.
Po popołudniowym oberwaniu chmury aż dziesięć linii londyńskiego metra było znacząco opóźnionych lub zawieszono ich ruch, co spowodowało chaos w godzinach szczytu. Niektórzy wyborcy bali się wręcz, czy uda im się dotrzeć na głosowanie.
Fot. PHIL NOBLE / REUTERS
Fot. NICK ANSELL / AP Photo
Fot. KEVIN COOMBS / REUTERS
"Znakomita większość" sygnałów mówi o wyniku referendum zgodnym z tym, którego życzyłaby sobie Polska i cała Europa, a więc o pozostaniu Wielkiej Brytanii we Wspólnocie - mówił na antenie TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
- Otrzymuję informacje cząstkowe, ale ich znakomita większość jest pozytywna - podkreślił.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Były brytyjski premier, Tony Blair, zachęcał do głosowania za pozostaniem w UE. Polityk zrobił sobie zdjęcie ze stosowną kartką... I to musiało się tak skończyć:
Brytyjczycy będą głosować jeszcze 2,5 godziny. Referendum zakończy się o godz. 23 naszego czasu