PILNE
Komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie pięć kandydatur zgłoszonych przez klub PiS. Za głosowali posłowie PiS i Kukiz'15.
PILNE
Komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie pięć kandydatur zgłoszonych przez klub PiS. Za głosowali posłowie PiS i Kukiz'15.
Komisja pozytywnie zaopiniowała pierwszy wniosek - kandydaturze Henryka Ciocha.
Trwa bardzo ostra dyskusja posłów Nowoczesnej i PO z przewodniczącym komisji. Poseł Piotrowicz mimo to przechodzi do głosowań. Oglądaj naszą transmisję na żywo z posiedzenia komisji>>>
Komisja zdecydowała o przejściu do głosowania nad kandydaturami bez możliwości zadawania dalszych pytań. - Państwo mieliście czas zadawania pytań, woleliście odczytywać jakieś dokumenty - mówi Piotrowicz. Ostra dyskusja z posłami opozycji.
Posłowie PiS nie chcą słuchać wypowiedzi posłów. Jest wniosek o przejście od razu do głosowania.
Opozycja zwraca uwagę, że dwóch kandydatów PiS na sędziów TK to "aktywni politycy" - niedawny senator oraz obecny poseł PiS.
Roman Giertych: "Po postanowieniu TK Marszałek oraz posłowie głosujący za powołaniem nowych sędziów TK popełniają przestępstwo z art. 231 kk. Casus Mariusza K."
Rozpoczęła się dyskusja nad wnioskami. Opozycja oświadcza, że postępowanie jest niezgodne z prawem ponownie powołuje się na uchwałę TK. Oglądaj naszą transmisję na żywo z posiedzenia komisji>>>
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji. Zdaniem Cezarego Grabarczyka (PO), jeżeli marszałek Kuchciński nie wstrzyma się z wyznaczaniem na środę posiedzenia Sejmu, na którym posłowie mają dokonać wyboru nowych sędziów TK, złamie prawo. - Każdy, kto czyni bezskutecznymi orzeczenia sądów, podlega karze - powiedział dziennikarzom Grabarczyk.
Przedstawiane są kolejne kandydatury na sędziów Trybunału.
Mimo protestów opozycji i kłótni z przewodniczącym, komisja przystąpiła do niezwłocznego procedowania.
Robert Kropiwnicki z PO próbuje odczytać uchwałę TK. Przewodniczący Piotrowicz stara się przerwać.
Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz poddaje pod głosowanie wniosek o przerwę w procedowaniu. Komisja nie przyjęła wniosku. Piotrowicz nie przyjmuje argumentacji posłanki klubu Nowoczesna, że ma ta ma prawo odwołać się do prezydium Sejmu.
Nowoczesna próbuje złożyć wniosek o przesunięcie posiedzenia komisji na późniejszy termin m.in. ze względu na, że TK wezwał Sejm do wstrzymania się od procedowania w tej sprawie do czasu wyroku TK.
PILNE
Za chwilę początek posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości. Oglądaj naszą transmisję na żywo na Periscope>>>
Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji. Wniosek o to złożył do TK poseł PO Borys Budka, jeden z autorów skarg do TK w tej sprawie.
TK uzasadnił postanowienie chęcią zapobieżenia "kryzysowi konstytucyjnemu, polegającemu na uniemożliwieniu Trybunałowi wykonywania jego kompetencji w konstytucyjnie określonym składzie 15 sędziów".
Oficjalnie: Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Henryk Cioch, Piotr Pszczółkowski, Lech Morawski - to kandydaci zgłoszeni przez klub PiS na sędziów TK, podaje PAP.
- Dobrze, że się odbyło, mogliśmy wymienić swoje poglądy. Bez rozstrzygnięć. Liczymy, że ta refleksja, która była u pana prezydenta, tę refleksję wykaże także klub parlamentarny PiS - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.
Neumann: "Spotkanie u prezydenta bez rozstrzygnięć". Opozycja proponuje poczekać do orzeczeń TK
Spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy ws. TK zakończyło się bez rozstrzygnięć - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego.
Portal 300polityka.pl donosi, że kandydaci zgłoszeni przez PiS będą jednak inni. Wymienia się pięć nazwisk: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Piotr Pszczółkowski.
Wcześniej "GW" informowała, że kandydatami mogą zostać Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.
O 18:00 minął termin zgłaszania kandydatów na sędziów TK.
Przypomnijmy: Sejm poprzedniej kadencji - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK 8 października. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać. Nowy Sejm zdecydował o unieważnieniu wyboru pięciu sędziów i chce wybrać pięciu nowych.