Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo z pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Po więcej informacji zapraszamy na Gazeta.pl.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo z pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Po więcej informacji zapraszamy na Gazeta.pl.
Sejm zakończył na dziś obrady - ogłoszono przerwę w pierwszym posiedzeniu do piątku do godz. 9. Obecnie trwa Prezydium Sejmu. Jutro posłowie wybiorą m.in. skład stałych komisji Sejmowych.
Tymczasem nowi posłowie dzielą się pierwszymi wrażeniami i zdjęciami z Sejmu. "Przed nami 4 lata ciężkiej pracy parlamentarnej, będziemy pracować dla Państwa bez taryfy ulgowe" - napisała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
W Sejmie wciąż trwa przerwa. Na pierwszym posiedzeniu posłowie muszą jeszcze wybrać członków Trybunału Stanu, ustalić składy osobowe stałych komisji sejmowych i wybrać 20 sekretarzy spośród najmłodszych posłów.
Po głosowaniu w Sejmie zarządzono kolejną przerwę.
Barbara Dolniak, Małgorzata Kidawa - Błońska, Ryszard Terlecki, Joachim Brudziński , Stanisław Tyszka - nowi wicemarszałkowie Sejmu.
Sejm wybrał pięcioro wicemarszałków. Są nimi:
Joachim Burdziński (PiS)
Ryszard Terlecki (PiS)
Barbara Dolniak (Nowoczesna)
Małgorzata Kidawa-Błońska (PO)
Stanisław Tyszka (Kukiz'15)
Sejm zagłosował za kandydaturami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Barbary Dolniak, Ryszarda Terleckiego i Stanisława Tyszki.
Większość posłów za kandydaturą Joachima Burdzińskiego.
Posłowie głosują nad kolejnymi kandydaturami.
Jakub Kulesza, poseł klubu Kukiz'15, rekomenduje Stanisława Tyszkę na stanowisko wicemarszałka Sejmu.
Iwona Śledzińska-Katarasińska prezentuje kandydatkę PO na wicemarszałka. Jest nią Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jest postacią znaną, lubianą i szanowaną - mówi posłanka.
Barbara Dolniak kandydatką Nowoczesnej na stanowisko wicemarszałka. Prezentuje Ryszard Petru. - Pani Barbara Dolniak to prawnik. Jest osobą otwartą i jeśli ją wybierzecie, to będziecie państwo mieli okazję się o tym przekonać w codziennej pracy - mówi.
Mariusz Błaszczak zakończył prezentację kandydatów.
- Poseł Terlecki w młodości związał się z ruchem hipisów, który miał antyreżimowy charakter - mówi Błaszczak.
Kandydaci PiS na marszałków : Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki. Kandydatury prezentuje Mariusz Błaszczak.
PILNE
Sejm wznowił obrady.
Posłowie zbierają się na sali posiedzeń. Za chwilę wznowienie obrad.
Za chwilę wznowienie obrad Sejmu. Posłowie będą głosować nad kandydaturami na wicemarszałków. Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą wcześniej uchwałą, Sejm wybierze pięciu wicemarszałków, co oznacza, że swojego wicemarszałka nie będzie miał klub PSL.
W oczekiwaniu na wznowienie pierwszego posiedzenia Sejmu prezentujemy Jarosława Kaczyńskiego z... Minionkiem :)
Jarosław Kaczyński dostał prezent. To mały, pluszowy Minionek
Jarosław Kaczyński podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie otrzymał nietypowy prezent - pluszowego Minionka. Prezesowi PiS chyba spodobał się żółty stworek.
PILNE
Głosowanie. Sejm przyjął uchwałę PiS - PSL bez wicemarszałka. Ciekawy początek rządów. Przerwa do 19.20 - kluby mają czas na zgłaszanie kandydatów.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Nowy szef klubu PO Sławomir Neumann zabiera gos i broni prawa ludowców do własnego przedstawiciela w prezydium: - To dobry obyczaj, by każdy klub go miał. Dobrym obyczajem jest, by największy klub miał marszałka. Dlatego Platforma poparła kandydata PiS, mimo że był zgłoszony kandydat konkurencyjny. Jeśli Państwu nie podoba, mówię tu o PiS, zwiększenie o jednego wicemarszałka w Senacie, tylko dlatego, by mieć własnego, a także zwiększenie ministerstw, to i w Sejmie dochowajcie dobrego obyczaju.
Projekt uchwały o wyborze prezydium - liczbie marszałków. Wg niej wicemarszałków ma być pięciu - czyli bez kandydata ludowców. Uzasadnia Mariusz Błaszczak. Jeden z argumentów to oszczędność: - Dodatkowy marszałek to dodatkowe wydatki. I problemy lokalowe.
PILNE
Wracamy na salę plenraną Sejmu. Władysław Kosiniak-Kamysz na mównicy broni prawa swojego klubu do posiadania wicemarszałka: - Pan prezydent mówił o różnorodności, której trzeba okazac szacunek, bo to szacunek okazywany także wyborcom. To ważne w prezydium Sejmu, by każda grupa miała tam poczucie uczestnictwa w sprawowaniu władzy. Cytuje dawne przemówienia prezesa PiS.
W Sejmie konferencja PSL-u, które domaga się własnego wicemarszałka i wystawia kandydaturę Angeliki Możdżanowskiej. Blokuje to PiS - wbrew obyczajowi, że każdy klub, nawet mały, swojego wicemarszałka ma.
PILNE
Koniec ślubowania. Przerwa w obradach, później - wybór prezydium Senatu.
Ślubowanie składa znany z bycia założycielem i szefem SKOK-ów Grzegorz Bierecki.
Wybielanie Biereckiego z "afery SKOK-ów"
Nie było "afery" z przejęciem majątku fundacji związanej niegdyś ze SKOK-ami przez spółkę senatora Biereckiego - przekonuje on sam, prawicowe media i PiS. Ale sprawa jest.
Bierecki i bezpieczeństwo wkładów w SKOK-ach
Grzegorz Bierecki uciekł od odpowiedzialności za fatalną sytuację finansową SKOK-ów, rezygnując w 2012 r. z funkcji szefa Krajowej SKOK. Wcześniej jednak - dzięki politykom PiS - zdążył zabezpieczyć własne interesy.
Senatorowie po kolei składają ślubowanie, m.in. Klich, Rulewski, Napieralski, Borusewicz, Zdrojewska, Radziwiłł, Jackowski, Borowski, Staroń, Bielan... Barbara Borys-Damięcka, która miała być marszałkiem seniorem, nieobecna.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Marszałek senior rozpoczyna obrady. Za chwilę ślubowanie senatorów.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
- Wygrać w okręgu jednomandatowym to nie jest prosta sprawa. Wiem to, bo też wygrałem w jednomandatowym. Gratuluję Państwu. Dziękuję za zaproszenie - dziękuję jako Andrzej Duda, człowiek, bo jako prezydent mam obowiązek te obrady otworzyć. Powołuję marszałka seniora Michała Seweryńskiego i proszę o dalsze prowadzenie obrad - kończy prezydent.
Prezydent Duda apeluje do Senatu o współpracę ws. Polonii.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Wyborcza.pl sprawdziła, którzy posłowie ślubowali bez dopowiedzenia "Tak mi dopomóż Bóg". Niewielu.
27 posłów ślubowało bez Boga. Sprawdziliśmy, którzy
Trwa pierwsze posiedzenie nowej kadencji Sejmu, w czasie którego posłowie złożyli ślubowanie. Tylko 27 posłów, w większości z Nowoczesnej i Platformy, nie dodało zwrotu ?tak mi dopomóż Bóg?. Nie dodał go także raper Piotr Marzec z ugrupowania Kukiz'15 i Urszula Pasławka z PSL.
PILNE
Początek pierwszego posiedzenia Senatu. Przemawia prezydent. Andrzej Duda zauważa, że demokracja w Polsce jest prawidziwa, bo... wygrało PiS: - Potwierdza to także wynik tych wyborów: dziś PiS i zjednoczona prawica zdobywa także w Senacie większość pozwalającą na przegłosowanie każdej uchwały.
Wybór marszałka pokazuje, że jest chęć dialogu po obu stronach - Platforma poparła kandydaturę Kuchcińskiego. W poprzednich kadencjach nie zawsze główne kluby opozycji popierały kandydata zwycięskiej partii na marszałka.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Kuchciński tuż po wyborze:
Fot. Sławomir Kamiński
PILNE
Przerwa w obradach Sejmu - do 18.00. W jej czasie przedłożona zostanie uchwała ws. liczby wicemarszałków. Właśnie rozpoczyna się inauguracyjne posiedzenie Senatu.
- Będę stał na straży wolności wypowiedzi posłów niezależnie od przynależności opozycyjnej oraz do prawa do debaty opozcycji z obozem rządzącym - zapowiada Kuchciński.
Nowy marszałek przejmuje prowadzenie obrad. Dziękuje posłom za wybór: - Ale w pierwszej kolejności pragnę szczególnie gorąco podziękować panu Kornelowi Morawieckiemu. Długie, naprawdę długie, i głośne oklaski.
Źródło: Sejm
PILNE
Marek Kuchciński nowym marszałkiem Sejmu.
Źródło: Sejm
Źródło: Sejm
PILNE
Marszałek senior wznawia obrady. Za chwilę głosowanie ws. wyboru marszałka Sejmu.
Przerwa. Za 10 minut głosowanie.
Za chwilę głosowanie ws. marszałka. Apel podkreśla: - Morawiecki nigdy, absolutnie nigdy nie zaakceptował Okrągłego Stołu. My przypominamy przemówienie Kopacz.
PILNE
Na sali plenarnej trwa wybór prezydeium Sejmu. Dwie kandydatury: Kornela Morawieckiego i Marka Kuchcińskiego. Kandydaturę Kuchcińskiego, wicemarszałka VI i VII kadencji, przedstawia poseł Ryszard Terlecki. Kandydaturę Morawieckiego - poseł Piotr Apel.
Na Twitterze Kancelarii Prezydenta widzimy, jak wyglądała dymisja rządu Kopacz. Publikowane zdjęcia nie są zdjęciami reporterskimi, gdyż kancelaria nowego prezydenta nie dopuściła dziennikarzy do obsługi wydarzenia.
Fot. Kancelaria Prezydenta
Na sejmowym korytarzu Tomasz Siemoniak unika oceny, czy przegrana Kopacz w klubie wzmacnia Grzegorza Schetynę w wyborach na szefa klubu: - Nie potrafię ocenić. Szefa klubu wyboera zupełnie inne grono. Wybory były w rękach członków klubu i nikt nie był pewny, jaki ten wybór będzie. Tak samo demokratyczne będa wybory na szefa klubu.
PILNE
Sejm wznawia obrady. Ewa Kopacz na korytarzu potwierdza, że przegrała z Neumannem: - Każda porażka jakoś boli. Ale szanuję wybór i to, że wygrała koncepcja mojego kolegi. Martwić się będę, gdy będziemy już po głosowaniu na szefa partii.
PILNE
TVN24 podaje nieoficjalne informacje o wyborze szefa klubu PO: Kopacz przegrała z Neumannem.
Kancelaria Prezydenta "nie przewidziała obsługi medialnej" przyjęcia dymisji Ewy Kopacz. Widzimy jedak, że poszczególni ministrowie opuszczają już Pałac Prezydencki. Oznacza to, że dymisja została złozona, a prezydent może powierzyć misję utworzenia rządu wyznaczonej przez prezesa PiS Beacie Szydło. Kaczyński oraz Szydło ogłosili już skład gabinetu, desygnowanie przyszłej premier mogłoby nastąpić już w przyszłym tygodniu.
Macierewicz, Ziobro i Kamiński w rządzie. Oto pełny skład gabinetu Szydło [NAZWISKA]
Jarosław Kaczyński i Beata Szydło przedstawiają obsadę poszczególnych ministerstw. Skład przyszłego gabinetu został dziś zatwierdzony przez komitet polityczny PiS.
PILNE
Premier Kopacz już u prezydenta.
Przypominamy ostre przemówienie ustępującej premier:
- Jeśli spróbujecie zlikwidować niezależność sądów, zamachniecie się na prawa kobiet, nie będzie na to zgody (...) Jeśli nowa władza zaprowadzi nas z Zachodu na Wschód, PO będzie miała gotową mapę powrotu do normalności- mówiła Ewa Kopacz w ostatnim przemówieniu jako premier rządu.
Zainteresowanie na korytarzu wzbudziła żona posła Liroya:
Fot. Sławomir Kamiński / AG
W Sejmie jak w europarlamencie - donosi Faktoid.
Źródło: Faktoid
Na szczęście polityk szybko się wybudził i po ogłoszeniu przerwy komentował już na korytarzu przemówienia:
Fot. Sławomir Kamiński / AG
- Naprawdę nie ekscytuję się samym nazewnictwem, byciem posłem. To pierwszy dzień pracy na poważnie, skupiam się na tym, co mamy do zrobienia - na korytarzu komentuje dzisiejsze obrady poseł Liroy. Co mówi o przemówieniach? - Podobało mi się bardzo przemówienie Kornela. O rekonstrucji obecnej konstytucji. A premier Kopacz? - Przemówienie pełne buty. Zabrakło posypania głowy popiołem. Pierwsze chwile w Sejmie udokumentował już na Facebooku:
Źródło: Liroy / Facebook
Elżbieta Witek, rzeczniczka PiS też krytykuje przemówienie Kopacz, ale inaczej niż Petru - na sposób PiS-owski: - Agresja, straszenie. Mówienie "PiS" zamiast "Prawo i Sprawiedliwość". (...) To miało nas sprowokować. My nie chcemy iść tym torem. Chcemy dyskutować, ale merytorycznie i spokojnie..
Ryszard Petru o przemówieniu Kopacz: - Agresywne. Ewidentnie pisał je Michał Kamiński. Spór Platformy z PiS-em nie jest jałowy, on jest niebezpieczny dla Polski. Jeśli PO będzie kontynuować tę agresywną retorykę, to bardzo dobrze dla Nowoczesnej. Przejmiemy większość elektoratu Platformy.. A Kornela Morawieckiego? - Sympatyczne, ale oderwane od rzeczywistosci. Nie wiem, na czym miałaby polegać ta konstytucja. W konsytutcji można napisać wiele ładnych rzeczy, ale chodzi o to, by je jeszcze realizować.
Ewa Kopacz wchodzi na posiedzenie klubu PO. Ona czy Sławomir Neumann zostanie szefem klubu? Decyzja zapadnie pewnie za chwilę. O 15.30 Kopacz musi byc w Pałacu Prezydenckim.
Telewizyjne kamery pokazują posłankę Annę Paluch z PiS, która wyróżnia się ludowym strojem. Ostatnio było o niej tak głośno kilka lat temu, gdy "Szkło kontaktowe" pokazało, jak na sali obrad dostała ataku śmiechu.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Posłowie się rozchodzą. Tymczasem w sejmowej palarnii: PO: Trzeba wybrać marszałka który pali. Żeby były przerwy. Ewa to doskonale rozumiała.
PILNE
Marszałek senior: - Dziękuję pani premier za urzędowanie i za przestrogi. Marszałek zarządza przerwę.
- Moi drodzy, pozwólcie, że do życzeń dołączę i przestrogę: będziecie mieć opozycję. Nie tak totalną, jaką wy byliście. Ale nie zapominimy żadnej waszej obietnicy. Patrzę tu z całą sympatią na posła Macierewicza i nie jest to z całą pewnością poseł Gowin (To Gowin miał być - wg zapowiedzi PiS w kampanii - szefem MON - red.). Jeśli spróbujecie zlikwidować niezalezależność sądów, zamachniecie się na prawa kobiet, nie będzie na to zgody. Nie pozwolimy na to. Mogę już dziś zagwarantować wszystkim Polakom, że jeśli nowa władza zaprowadzi nas z Zachodu na Wschód, PO będzie miała gotową mapę powrotu do normalności. (...) Otóż moi drodzy, każda władza przemija - kończy premier Kopacz.
Fot. Sejm
Zgodnie z art. 161 Konstytucji składam dymisję rządu - mówi Kopacz. Zwraca się do ministrów: - Dziękuję za pracę, którą wykonaliście. Dziękuję klubom PO i PSL. Demokracja na tym polega, że nastepuję zmiana władzy. Dziś władze w Polsce przejmuje PiS. Nie cieszymy się z tego, ale szanujemy ten wybór. (...) Życzę Wam, abyście wszystko zrobili lepiej niż PO. Ale nie będzie Wam łatwo. Abyście byli lepsi musielibyście... (tu Kopacz wylicza). Życzę Wam także, abyście nie zaprzepaścili osiągniętej dzięki nam stabilności finansów publicznej. Kiedy oddawaliście władzę... Dziś wyprzedzamy nie tylko wszystkie kraje regionu, ale i Szwajcarię i Francję. Dzięki nam Polki mają dziś najdłuższy urlop macierzyński w Eruopie. Chyba wracamy do kampanii.
Sławomir Kamiński / AG
Kopacz wchodzi na mównicę. Gromkie brawa. Klub Platformy wstaje.
PILNE
Koniec ślubowania. Marszałek senior prosi o zabranie głosu premier Kopacz.
Przypominamy przemówienie prezydenta - najważniejsze fragmenty:
Prosiłbym, by nikt nie wyszedł z tej izby w poczuciu, że został znieważony - mówił w przemówieniu prezydent Andrzej Duda i podkreślał, że drzwi gabinetu prezydenta Rzeczypospolitej są otwarte dla posłów, na inicjatywy, na dialog i rozmowę.
Kolejni posłowie - zdjęcia Sławomir Kamiński, Agencja Gazeta:
Prezes Kaczyński
Krystyna Pawłowicz
Beata Kempa
Kolejne zdjęcia ze ślubowania:
Fot. Kuba Atys / AG
Piotr Liroy Marzec
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Arkadiusz Mularczyk
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Joanna Lichocka
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Posłowie wciąż składają ślubowanie, potrwa to jeszcze kilkanascie minut. Za półtorej godziny - o 15.30 - kolejne ważne wydarzenie: w Pałacu Prezydenckim premier Ewa Kopacz złoży dymisję na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Po tym prezydent będzie mógł powierzyć misję tworzenia nowego rzadu Beacie Szydło.
Oto jak ślubują posłowie - zdjęcia naszych fotografów Kuby Atysa i Sławomira Kamińskiego:
Antoni Macierewicz
Małgorzata Wassermann
Stefan Niesiołowski
Paweł Kukiz
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Elżbieta Witek
Trwa ślubowanie. Ślubuje m.in. poseł Liroy - bez czapeczki, Joanna Lichocka, dziennikarka prawicowych mediów wybrana z listy PiS, Witold Waszczykowski - przyszły szef MSZ, posłanka Anna Paluch - w pięknym ludowym stroju...
PILNE
Pierwszy ślubuje marszałek Morawiecki, potem zgodnie z kolejnością na sali. Najpierw pierrwsze rzędy: Błaszczak, Lipiński, Szydło, Kuchciński, Ziobro, Gowin, Kidawa-Błońska, Kopacz (po jej ślubowaniu gromkie brawa), Grabarczyk, Schetyna, Tyszka, kosiniak-Kamysz, Petru, Apel, Kukiz (też brawa jego klubu), Duda, Radziszewska, Augustyn...
Rota ślubowania: Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.
PILNE
Marszałek senior powołuje sekretarzy obrad, za chwilę ślubowanie.
Fot. Kuba Atys / AG
Fot. Sławomir Kamiński / AG
- Przydaliśmy się Europie, mieliśmy swój udział w tworzeniu mapy Europy. Ale po Okrągłym Stole zabrakło nam odwagi. Marzy mi się, abyśmy w tym Sejmie zaproponowali Polsce i Europie nową konstytucję - na miarę XXI wieku - konstytucję nie tylko praw i obowiązków, ale i sensu. Powiemy w niej o solidarności - mówi Morawiecki.
Fot. Sejm
Przemówienie Morawieckiego bardzo propaństwowe, choć z ciągłymi wątkami religijnymi - marszałek senior mówi m.in. o "poszukiwaniu sensu tożsamego z Bogiem".
Fot. Kuba Atys / AG
Oto zdjęcia naszego fotoreportera - z całej sali (fot. Sławomir Kamiński / AG):
fot. Sławomir Kamiński / AG
- Na co dzień widzimy bezprawie, draństwo i rozpacz. Rządzą ci, co mają siłę - mówi Morawiecki, dodając, że trzeba temu zapobiec.
Marszałek senior wspomina, że posłowie reprezentują obywateli: - Także tych, którzy nie poszli do wyborów. Mamy obowiązek mówienia wspólnym głosem i spierając się, dochodzić do porozumienia, które ma służyć wszystkim obywatelom. Kamery kierują się na galerię, siedzi na niej m.in. Janusz Korwin-Mikke - z kwaśna miną.
Marszałek senior Kornel Morawiecki zabiera głos: - Dziękuje panu prezydentowi za to patriotyczne przemówienie. (...) Jesteśmy wielkim, dumnym narodem.
Fot. Kuba Atys / AG
PILNE
Bardzo dobre przemówienie prezydenta. Burza oklasków. I to ze wszystkich stron sali.
- Jeszcze nie było tak, by jedno ugrupowanie osiągnęło tak znaczącą przewagę w Sejmie. Dla mnie, jako człowieka, który - nie ma co ukrywać - wywowdzi się z tego ugrupowania, to wlk. zobowiązanie. I jako prezydent biorę je też na siebie - mówi Duda.
Fot. TVP
Prezydent zapowiada, że jego ekipa z kancelarii prowadzić będzie w Sejmie "prezydenckie dyżury", by uczestniczyć w dialogu z posłami.
Fot. Kuba Atys / AG
Prezydent apeluje, by "wysłuchany był głos obywateli": - I ich inicjatywy szanowane. A także by wysłuchiwany był głos opozycji.
Fot. Sejm
- Prosiłbym, abyście Państwo prowadzili dyskusję merytoryczną, by granice przyzwoitości w tym języku, określanym jako parlamentarny, nie zostały przekroczone. Prosiłbym, by nikt nie wyszedł z tej izby w poczuciu, że został znieważony. Bo tak już się działo i bardzo nad tym ubolewam. Proszę, żeby tego nie było. Tak, jak w rodzinie, gdzie (...) jest szukanie porozumienia. Chciałbym, by tym zwornikiem szukania porozumienia był patriotyzm - apeluje prezydent.
Źródło: TVP
Duda przywołuje Lecha Kaczyńskiego: - "Podstawą patriotyzmu jest miłość". Nie mam, proszę Państwa, watpliwości, że wszyscy tu jesteśmy patriotami. I chciałbym, by przy debatach, które tu się będą toczyły, tym elementem miłosci był wzajemny szacunek. To kwestia nie tylko klimatu pracy, ale i tego, jaki będzie obraz posłów i Sejmu w oczach społeczeństwa.
- Chciałem bardzo serdecznie wszystkim Państwu pogratulować. (...) W poprzedniej kadencji zasiadałem z częścią z Państwa w tej izbie. (...) Nie ukrywam, że bardzo cieszę się, że jest wielu młodych posłów. (...) Spotkanie się tego młodego zapału z doświadczeniem może dać Rzeczpospolitej pożytek - mówi Duda. - Wyborcy opowiedzieli się za zmianą wielu aspektów życia i mam nadzieję, że ten Sejm na to wyzwanie odpowie. Że te zmiany zostaną przegłosowane.
Źródło: TVP
PILNE
Przemawia prezydent. A. Duda zwraca się do marszałka, premier Kopacz, przedstawicieli poprzednich władz. - Pozwólcie, że pierwsze słowa podziękowania skieruję do wyborców, którzy głosując na różne ugrupowania, doprowadzili do sformułowania Sejmu. Apelowałem przed wyborami o głosowanie, apelowała pani premier... Szeroki udział w wyborach demokrację umacja. Demokracja pokazała swoją siłę i dla mnie jako prezydenta to radość. W każdym demokrat. kraju władza się zmienia i to, że te wybory zmieniły władzę, dowodzą tej demokracji. Zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie kontekst poprzednich wyborów samorządowych, co do których mieliśmy wątpliwości. (...) Te wybory zostały przeprowadzone dobrze.
Fot. Kuba Atys / AG
Fot. Kuba Atys / AG
Marszałek senior Kornel Morawiecki wita prezydenta Andrzeja Dudę. Chwila ciszy ku czci poległym w służbie krajowi.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
PILNE
Początek obrad. Hymn.
Posłowie wciąż zajmują miejsca - na zdjęciu posłowie PiS Jan Szyszko i Anna Paluch:
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Inaugurację Sejmu transmituje w aplikacji Periscope nasz reporter Tomasz Golonko - oglądajcie ją na żywo:
Ślubowanie posłów i senatorów, dymisja Kopacz. Dziś inauguracja parlamentu [Periscope]
Dziś jesteśmy w Sejmie - który dziś ma swoje pierwsze posiedzenie. Nasi reporterzy są na miejscu. Relacjonujemy przebieg - zobacz Sejm na żywo dzięki aplikacji Periscope.
Ostatnie minuty przed posiedzeniem, posłowie zajmują miejsca.
Fot. Tomasz Golonko
Przerwa w posiedzeniu klubu PO, posłowie wychodza na korytarz. Jak się okazuje, głosowanie ws. szefa klubu dopiero w przerwie obrad plenarnych.
PILNE
W Sejmie jest już prezydent Andrzej Duda.
Fot. S. Kamiński / AG
Za ok. pół godziny rozpocznie się inauguracja Sejmu nowej kadencji.
Jak już pisaliśmy premier Ewa Kopacz o godz. 16.30 złoży dymisję na ręce prezydenta Dudy. - Konstytucja wskazuje, że premier składa dymisję na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu, ale kieruje ją do prezydenta. Prezydent ma obowiązek przyjąć dymisję. Nie ma natomiast obowiązku, żeby premier osobiście tę dymisję składał; składa na posiedzeniu, na piśmie i ta dymisja trafia następnie do prezydenta, prezydent ją przyjmuje. Nie ma obowiązku, żeby premier jechał do prezydenta - mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.
Zaznaczył, że "kultura polityczna nakazywałaby jednak, by prezydent zaprosił ustępującego premiera, podziękował za służbę i przyjął dymisję". - Ale to już kwestia kultury politycznej, a nie praw - zaznaczył prof. Chmaj.
Wybory szefa klubu PO to najważniejsze wydarzenie przedpołudnia w Sejmie. Przynajmniej taki wniosek można wyciągnąć z zainteresowania mediów. Dziennikarze tłoczą się przed drzwiami, za którymi odbywają się wybory. Przypomnijmy: o stanowisko ubiegają się Ewa Kopacz i Sławomir Neumann. Wynik może być sygnałem dla liderki PO, na jakie poparcie może liczyć w wyborach na szefa PO. W kuluarach określa się to jako 'liczenie szabel'.
Fot. Sławomir Kamiński,AG
Fot. Sławomir Kamiński,AG
Fot. Sławomir Kamiński,AG
Fot. Sławomir Kamiński,AG
Kornel Morawiecki, marszałek senior i poseł Ruchu Kukiz'15, powiedział w ?Rzeczpospolitej?, że na inaugurację Sejmu zaprosił m.in. Barbarę Nowacką i Adriana Zandberga. - Symbolicznie, przez chwilę, reprezentacja lewicy znajdzie się w Sejmie - zaznaczył.
Paweł Kukiz został szefem klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15, Stanisław Tyszka jest kandydatem na stanowisko wicemarszałka Sejmu - poinformował rzecznik klubu Jakub Kulesza.
Takie decyzje zapadły na czwartkowym posiedzeniu klubu Ruchu Kukiz'15. Kulesza powiedział, że wybór Kukiza na stanowisko szefa klubu był "bezdyskusyjny".
Fot. Sławomir Kamiński, AG
Tymczasem Polskie Stronnictwo Ludowe wybrało już szefa swojego klubu. Jest nim nowo wybrany prezes - Władysław Kosiniak-Kamysz.
Fot. Mateusz Skwarcyek, AG
PILNE
O 16.30 Ewa Kopacz spotka się z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim - dowiedział się Tomasz Fenske, reporter TOK FM. Premier potwierdziła, że rozmowa z prezydentem jest już ustalona i choć nie powiedziała wprost, że chodzi o dymisję rządu to przyznała, że przedmiot spotkania jest jeden.
Senatorowie, którzy zasiądą w Senacie IX kadencji, odebrali dziś zaświadczenia o wyborze. Wiceszef PKW Wiesław Kozielewicz, który je wręczał, podkreślił, że to naród polski przyznał im "laur senatora najjaśniejszej Rzeczypospolitej".
W 100-osobowym Senacie zasiądzie najwięcej przedstawicieli PiS - 61; Platforma będzie miała 34 senatorów, PSL - jednego. W senatorskich fotelach znajdzie się też czworo senatorów niezależnych: Lidia Staroń, Marek Borowski, Jarosław Obremski i Grzegorz Bierecki.
Fot. Sławomir Kamiński
Jan Wincenty Hamerski, senator z Podhala, zaświadczenie o wyborze odebrał ubrany w strój ludowy. Inni senatorowie wybierali bardziej klasyczne stylizacje.
Fot. Sławomir Kamiński
Senator Bogdan Klich.
Fot. Sławomir Kamiński
Senator Adam Bielan.
Fot. Sławomir Kamiński
Senator Grzegorz Bierecki.
PILNE
Kornel Morawiecki, marszałek-senior, ogłosił, że w czasie dzisiejszego posiedzenia Sejmu może być przerwa podczas której premier Kopacz pojedzie do Pałacu Prezydenckiego złożyć dymisję.
Tymczasem .Nowoczesna już wybrała. Przewodniczącym został - i tu zaskoczenia nie ma - Ryszard Petru. Wiceszefowymi klubu zostały posłanki: Katarzyna Lubnauer, Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt.
Dziś PO wybiera szefa klubu. O tę funkcję ubiegają się Ewa Kopacz i Sławomir Neumann. - Pani premier dziś będzie występowała w Sejmie i przedstawi podsumowanie swoich działań składając dymisję - powiedział Cezary Grabarczyk przyłapany przez dziennikarzy w Sejmie.
Podczas szczytu na Malcie Polska zadeklarowała wsparcie w wys. 1 mln euro dla europejskiego funduszu powierniczego dla Afryki - szef biura prasowego MSZ Rafał Sobczak. Formalnie posiedzenie Rady Europejskiej rozpocznie się o godz. 14.30.
Dziś nastąpi zmiana warty również w Trybunale Stanu. Podczas pierwszego posiedzenia przedstawiciele pierwszej Izby parlamentu wybiorą jego członków. W myśl art. 20 regulaminu Sejmu posłowie ustalą również składy osobowe stałych komisji sejmowych. Sejm wybierze też 20 sekretarzy spośród najmłodszych posłów, których rolą będzie m.in. wykonywanie zadań pomocniczych zleconych przez marszałka Sejmu w trakcie obrad plenarnych (art. 6 regulaminu Sejmu).
Obrady otworzy marszałek-senior Kornel Morawiecki, powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Morawiecki, były opozycjonista, legendarny twórca i lider "Solidarności Walczącej". Jest posłem z ramienia partii Kukiz'15. Ma 74 lata.
Nasi reporterzy będą w Sejmie i będziemy na żywo transmitować najważniejsze wydarzenia. Bądźcie z nami.
Przypominamy, że premier nie musi podawać się do dymisji na posiedzeniu Sejmu występując w izbie, ale musi dymisję złożyć w dniu posiedzenia (np. rano )
W 2007 r. premier Jarosław Kaczyński w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu złożył dymisję na ręce prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Następnie ustępujący szef rządu wystąpił z przemówieniem w Sejmie i dopiero po nim prezydent formalnie przyjął dymisję gabinetu.
Z kolei w 2011 r. premier Donald Tusk w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu złożył dymisję kierując pismo do marszałka seniora Sejmu, który następnie je odczytał na sali posiedzeń. Później tego samego dnia prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu .
To ważny dzień nie tylko w polityce krajowej. Z powodu politycznego kalendarza, jaki wyznaczył prezydent Andrzej Duda, ani on sam, ani premier Ewa Kopacz nie polecą na szczyt unijnych liderów na Malcie. Polskę reprezentował będzie premier Czech Bohusłav Sobotka. Choć to spotkanie nieformalne, to ważne. Będą na nim ustalane sprawy związane z kryzysem uchodźczym.
Nie do końca wiadomo, kiedy premier Ewa Kopacz złoży dymisję. Tarcia na linii Kopacz-Duda trwają od zaprzysiężenia prezydenta. Wczoraj, podczas obchodów Święta Niepodległości, Andrzej Duda podszedł do Ewy Kopacz i chwilę szeptali. Jak podała później Kancelaria prezydent Duda rozmawiał z premier Kopacz o miejscu złożenia dymisji. - Prezydent RP nie zaprosił pani premier do Pałacu Prezydenckiego - czytamy w oświadczeniu.
Fot. za tvp.info
Prezydent Duda rozmawia z Ewą Kopacz.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie pojawi się dziś dwukrotnie i dwukrotnie będzie występował - najpierw o godz. 13 wygłosi przemówienie i opuści gmach Sejmu. Następnie na godz. 17 wróci iotworzy pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji i weźmie w nim udział. Także w Senacie zaplanowano wystąpienie prezydenta - jak podała jego Kancelaria.
Fot. Kuba Atys, AG
Prezydent podczas swojego zaprzysiężenia w Sejmie. Zdjęcie z sierpnia.
Dzień dobry, zapowiada się dziś ekscytujący dzień w polityce. Dziś pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Posłowie i senatorowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Sejmu i Senatu, a premier Ewa Kopacz złoży dymisję swojego rządu. Głos (o godz. 13) zabierze także prezydent Andrzej Duda.
Fot. Sławomir Kamiński,AG