Na dziś kończymy naszą relację. Dobranoc!
Na dziś kończymy naszą relację. Dobranoc!
Wybory 2014. Nie został wybrany na wójta, choć był jedynym kandydatem
Dotychczasowy wójt Moskorzewa Jarosław Klimek nie został wybrany na nową kadencję, choć nie miał rywala w drugiej turze wyborów.
PILNE
Piotr Całbecki (Platforma Obywatelska) został już po raz trzeci został wybrany na marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
O Donaldzie Tusku piszą w "Financial Times"
Fot. Twitter
A jednak jest. Wpadka Tuska na Twitterze
Fot. Twitter
Tak niewiele brakowało, a dzień debiutu na nowym stanowisku Donald Tusk zakończyłby bez wpadki. Finiszuje jednak ze zgrzytem, być może niewielkim i nawet nie zawinionym przez siebie, ale jednak.
Media dziś obiegła bowiem informacja, że poprzednik Tuska - Herman van Rompuy przekazując Polakowi władzę, oddał mu także należące do "prezydenta" konto na Twitterze. No i zachwytów było co niemiara, bo to przecież jest takie idące z duchem tych nowych e-czasów.
Sęk w tym, że Twitter nie przewidział sytuacji, w której użytkownicy jednego konta (w tym przypadku mówimy o @eucopresident) - zmieniają się. Dlatego też, gdy w miejsce zdjęcia profilowego van Rompuya wstawiono zdjęcie Tuska, a także zamieniono ich dane osobowe - doszło do kuriozalnej sytuacji. Wszystkie bowiem wcześniejsze wpisy Belga - automatycznie zostały przypisane b. polskiemu premierowi. A to oczywiście wywołało lawinę niewybrednych komentarzy wyśmiewających Tuska. Internauci mogą bowiem np. zobaczyć tweet o treści "Jestem zaszczycony spotkaniem z papieżem Franciszkiem" okraszony zdjęciem, który jest autorstwa van Rompuya, ale prezentowany jest już jako napisany przez Tuska. Problem w tym, że na zamieszczonym we wpisie zdjęciu Tuska nie ma - a to już powód dla niewtajemniczonych w technologiczne zawiłości mikrobloga, do podśmiewania się z naszego reprezentanta w Europie.
Chyba jednak przydałby się D. Tuskowi jakiś "social-ninja"...
Tusk w TVP Info: Nie mam hopla na własnym punkcie
Fot. TVP Info
- Bez problemów przyszło mi to przyznanie się, że nie rządzę już w Polsce. Mam tę świadomość, że jeśli coś dobrze zrobię dla Europy, to będzie to również dobre dla Polski, a jeśli zrobię coś dobrego dla Polski, to będzie to też dobre dla Europy.
- Wierzcie mi, że w Brukseli słowo "Polska" brzmi dumnie
- Nauczyłem się, że trzeba szukać kompromisów które dają elementarną satysfakcję każdemu narodowi Unii
- Z całą pewnością przyszłość UE bez Wielkiej Brytanii byłaby przyszłością trudniejszą, ale wydaje mi się, że nie będzie tak dramatycznych wyborów
- Wszyscy musimy się nauczyć tej rzeczywistej solidarności europejskiej (...) musimy wspólnie nauczyć się czasami poświęcić kawałek własnego interesu w imię ogólnego, europejskiego interesu
- Jako były polski premier mam opinię specjalisty od polityki wschodniej
- Dzisiaj mogę to powiedzieć z pewnym przekonaniem, że strefa euro będzie opisywała najgłębszą wspólnotę europejską
- Będę zawsze namawiał: pamiętajcie, że UE im bardziej zintegrowana gospodarczo, finansowo i w przyszłości militarnie - to najważniejszy interes Polski
- Nie jestem perfekcyjny, mam swoje wady, ale na pewno nie mam hopla na punkcie własnej osoby
- W swojej karierze nie tylko byłem premierem, ale też sprzedawcą pieczywa na dworcu, malarzem kominów - mentalnie nie mam problemów, żeby służyć partnerom trochę z boku, choć nie przesadzajmy ze skromnością. Z całą pewnością na tym stanowisku będą miał duże możliwości przekonywania i argumentacji
- Jeśliby się okazało, że moje wysiłki nie mają tutaj dużego znaczenia, no to... będę zmieniał robotę
- Nie zgadzam się, że Europa jest w fazie upadku. To najpiękniejsze miejsce na ziemi, centrum wszystkiego
Pierwszy dzień Tuska w nowej pracy. Na razie (chyba) bez wpadek. Czas na wywiad w TVP
Fot. Reuters
Powoli dobiega końca pierwszy dzień b. premiera Donalda Tuska na stanowisku "prezydenta UE". Było mnóstwo spotkań, rozmowy telefoniczne m.in. z prezydentem USA Barackiem Obamą i przemówienia po angielsku. Jak na razie obyło się chyba bez wpadki. Dlaczego chyba? Ponieważ zagraniczni dziennikarze ponoć mieli żal za to, że Tusk nie zdecydował się, tak jak to było w zwyczaju, na konferencję prasową, na której mogliby mu zadawać pytania. Klamrą zaś spinającą ten dzień będą jednak udzielane przez niego odpowiedzi, ale po polsku, w programie TVP Info "Dziś wieczorem". Śledźcie razem z nami tę dyskusję.
PILNE
Olgierd Geblewicz z PO będzie znowu marszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Tak zadecydowali radni na inauguracyjnej sesji sejmiku nowej kadencji. Przewodniczącą sejmiku została Teresa Kalina, także z PO.
Poza wyborczy przerywnik muzyczno-taneczny...
Choć w ostatnich miesiącach medialna przyjaźń o. Rydzyka i Jarosława Kaczyńskiego wydała się nieco przygasnąć, prezes PiS i inni czołowi politycy partii wzięli udział w obchodach 23. urodzin Radia Maryja. Podczas uroczystości śpiewali religijne pieśni, trzymali się za ręce i kołysali do muzyki. Do nagrania z jubileuszu dotarł ?Super Express?.
Fot. Twitter
Wybory uzupełniające do Senatu są zagrożone? "Nie ma terminu wyboru nowych członków PKW"
Fot. Agata Grzybowska
- Nie ma terminu na uzupełnienie składu PKW, ale jest np. kwestia wyborów uzupełniających do Senatu, których terminowe przeprowadzenie może być zagrożone, jeśli PKW nie będzie działać - ocenił sędzia SN Wiesław Kozielewicz.
Schetyna o pierwszym wystąpieniu Tuska: "Może nie mówi po angielsku tak jak po polsku, ale dał radę"
Fot. Sławomir Kamiński /AG
Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna pytany o pierwsze wystąpienia Tuska w roli szefa Rady Europejskiej powiedział - odnosząc się także do wywiadu Tuska dla "Financial Times" - że jest "zbudowany i dumny".
- To dobry początek. Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej przez następne pięć lat - powiedział Schetyna dziennikarzom. Pytany o angielski nowego szefa RE, Schetyna stwierdził, że "dał radę". - Może nie mówi po angielsku tak dobrze jak po polsku, ale uważam, że pokazał, że sobie z tym poradzi, że to nie będzie żaden problem. Wierzę, że to będzie dobry znak na następne lata - powiedział szef polskiego MSZ. Podkreślił, że Tusk to bardzo doświadczony polityk, który "bardzo dobrze czyta politykę zagraniczną".
Wiceszef PKW: sędziowie nie będą płakać, jeśli będą wyłączeni z wyborów
Fot. Agata Grzybowska /AG
- Sędziowie nie będą płakać, jeśli parlament przyjmie taki model administracji wyborczej, w którym sędziowie nie będą uczestniczyć w organach przeprowadzających wybory - oświadczył wiceszef PKW sędzia SN Wiesław Kozielewicz.
Kozielewicz - który jako jedyny nie złożył dymisji ze składu PKW, do której dopiero niedawno go powołano - powiedział na konferencji prasowej Komisji, że polski parlament może zdecydować o rezygnacji z modelu administracji wyborczej, w której przeprowadza je niezależny organ złożony z sędziów.
Wybory 2014: Sensacyjne wyniki wyborów pod Warszawą
W kilku podwarszawskich gminach druga tura wyborów zmiotła z foteli wieloletnich burmistrzów rządzących nawet po 12-16 lat. Sensacyjnie zakończyły się wybory w Wołominie. W mieście uważanym za matecznik PiS, urzędujący prawicowy burmistrz przegrał z kandydatką lokalnego komitetu wspieraną przez PSL
PILNE
Elżbieta Polak (PO) pozostała marszałkiem woj. lubuskiego
PILNE
Tusk spotkał się z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem
Fot. Reuters
Nowy szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To pierwsze takie spotkanie Tuska z szefem KE po objęciu funkcji. Obaj politycy uścisnęli sobie dłonie w świetle fleszy. Nie było wypowiedzi dla prasy.
- Prezydent Juncker zna pana Tuska bardzo dobrze. Mieli okazję spotkać się już wielokrotnie - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas, wyrażając przekonanie, że Polak i Luksemburczyk będą doskonale współpracować, tak jak były szef KE Jose Barroso i poprzednik Tuska, Herman Van Rompuy.
Konferencja PKW po II turze wyborów samorządowych
Fot. TVP Info
Rozpoczyna się konferencja PKW.
- w wyborach wzięło udział 6 mln 419 tys. wyborców
- frekwencja wyniosła 39, 97 proc.
- głosów nieważnych oddano 1,24 proc. (ogólnej liczby głosów oddanych)
- głosów nieważnych z powodu nie skreślenia żadnego kandydata 44,59 proc. (ogólnej liczby głosów nieważnych)
- głosów nieważnych z powodu skreślenia więcej niż jednego kandydata oddano 46,26 proc. (ogólnej liczby głosów nieważnych)
- głosów nieważnych z innych przyczyn oddano 9,15 proc. ((ogólnej liczby głosów nieważnych)
Wyniki wyborów:
- wybrano łącznie 889 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
- nie wybrano wójta w jednej gminie (Moskorzew, woj. świętokrzyskie) - kandydat nie otrzymał wymaganej liczby głosów, wójt zostanie wybrany przez radę
Wyniki wyborów do miast wojewódzkich:
- Białystok - Tadeusz Truskolaski 63,76
- Bydgoszcz - Rafał Bruski 57,11
- Gdańsk - Paweł Adamowicz 61,25
- Katowice - Marcin Krupa 71,31
- Kraków - Jacek Majchrowski 58,77
- Olsztyn - Piotr Grzymowicz 50,47
- Opole - Arkadiusz Wiśniewski 67,66
- Poznań - Jacek Jaśkowiak 59,09
- Szczecin - Piotr Krzystek 71,93
- Warszawa - Hanna Gronkiewicz-Waltz 58,64
- Wrocław - Rafał Dutkiewicz 54,70
Członkowie PKW zrzekli się pełnionych funkcji
Fot. Agata Grzybowska /AG
Stefan Jaworski (PKW): W naszej ocenie nie zasłużyliśmy na tak masową krytykę.
- PKW zapewnia, że ujawniona niesprawność nie wpłynęła na rzetelność przeprowadzonych czynności wyborczych i respektowanie gwarancji określonych w Kodeksie wyborczym - podkreślił Jaworski.
- Przykro nam z powodu zaistniałej sytuacji. Mimo wszystko, w naszej ocenie, nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę, krytykę, która godziła w fundamenty polskiego systemu demokratycznego i polskiego systemu wyborczego, cieszącego się dużym autorytetem w świecie, systemu wyjątkowego, bo zorganizowanego ze znacznym udziałem sędziów" - zaznaczył Jaworski. Podkreślił też, że sędziowie PKW ze zdumieniem przyjęli krytykę ze strony licznych parlamentarzystów, którzy zasiadają w parlamencie od kilku lat i tworzyli lub współtworzyli prawo wyborcze.
Z cyklu: "rzeczywistość to za mało" - PiS twierdzi, że największe straty w wyborach poniosła PO, a Duda może zostać prezydentem Polski
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Marcin Mastalerek z PiS zapewniał w Polsat News, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło sukces w wyborach samorządowych. Twierdził, że największe straty ponieśli politycy Platformy Obywatelskiej.
- To oni ponieśli największe straty w procentach i w liczbach bezwzględnych. My poprawiliśmy swoje wyniki wyborów i patrząc na te duże miasta, my wyciągamy jeden podstawowy wniosek ? będzie druga tura w wyborach na prezydenta kraju i Andrzej Duda ma bardzo duże szanse, żeby zostać prezydentem Polski, bo skoro w Warszawie, w mateczniku Platformy Jacek Sasin mógł zrobić 44%25 głosów, to jeżeli dodamy średnie miasta, małe i wieś, to Andrzej Duda przy wszystkich swoich zaletach i wadach Bronisława Komorowskiego może zostać prezydentem Polski. To jest główny wniosek, który wyciąga Prawo i Sprawiedliwość po wyborach samorządowych ? powiedział w Polsat News M. Mastalerek, rzecznik PiS-u
Z cyklu: "wybory w obiektywie"
Fot. Marcin Stępień
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) podczas pierwszej, uroczystej sesji rady miasta.
Prawica oskarża o manipulacje nad urną i składa protest
Błędne zliczenie głosów, a nawet manipulacje kartami do głosowania podczas wyborów do sejmiku małopolskiego zarzuca Kongres Nowej Prawicy. Jego przedstawiciele złożyli w poniedziałek protest wyborczy w krakowskim sądzie.
PILNE
Marek Woźniak (PO) został wybrany marszałkiem województwa wielkopolskiego. Wybrali go wielkopolscy radni w trakcie pierwszej sesji sejmiku V kadencji.
Woźniak jest marszałkiem od 2005 roku. Województwem nadal rządzić będzie koalicja PO-PSL.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak na rowerze na wywiad
Fot. Twitter
Fot. Twitter
Tymczasem porzućmy na chwilę samorządową politykę na rzecz tej o europejskim wymiarze...
Fot. Twitter
Sąd oddalił wniosek w trybie wyborczym w Białymstoku
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w poniedziałek zażalenie w trybie wyborczym, związane z kampanią przed drugą turą wyborów prezydenckich w mieście. Sprawa dotyczyła gazetki wydanej przez komitet Tadeusza Truskolaskiego. Postanowienie jest prawomocne.
Proces dotyczył gazetki wydanej przez KWW Tadeusza Truskolaskiego w czasie drugiej tury wyborów, a opisującej kandydata PiS Jana Dobrzyńskiego. Sztab Dobrzyńskiego chciał m.in. zakazu rozpowszechniania tego materiału uznając, że
zawiera on nieprawdziwe informacje, sprostowań w mediach i wpłaty 20 tys. zł na cel charytatywny.
W miniony czwartek, dzień przed ciszą wyborczą, sąd okręgowy oddalił te wnioski uznając, że gazetka nie została rozpowszechniona. Dowodem w sprawie był m.in. jej nakład - 100 tys. egzemplarzy w 250 paczkach. I choć pełnomocnicy
kandydata PiS mieli jeden jej egzemplarz sąd przyjął, że ten materiał wyborczy nie trafił do dystrybucji.
W piątek po południu zażalenie komitetu Dobrzyńskiego trafiło do sądu apelacyjnego. Ten miał 24 godz. na jego rozpoznanie. Biorąc pod uwagę sobotę i niedzielę (dni wolne) ustawowy termin minął w poniedziałek. A tego dnia sąd odwoławczy
zażalenie oddalił bo także uznał, iż do rozpowszechnienia gazetki nie doszło.
W sumie komitety kandydatów do fotela prezydenta Białegostoku dwa razy spotykały się w sądzie w drugiej turze wyborów, w obu przypadkach chodziło o gazetki opisujące Jana Dobrzyńskiego. W pierwszej sprawie co prawda sąd okręgowy
nakazał m.in. przeprosiny Jana Dobrzyńskiego i publikację sprostowań, ale sąd apelacyjny w tym zakresie rozstrzygnięcie uchylił.
W niedzielę drugą turę wyborów w Białymstoku wygrał Tadeusz Truskolaski. Będzie to jego trzecia kadencja
Prof. Staniszkis wraca do chwalenia Kaczyńskiego. ?Widać spokój prezesa. Świetne wyniki PiS?
- Te wyniki są świetne dla Prawa i Sprawiedliwości - skomentowała drugą turę wyników samorządowych prof. Jadwiga Staniszkis w TV Republika. Jeszcze kilka dni temu krytykowała jednak Jarosława Kaczyńskiego, zarzucając mu powrót do ?paranoicznego? stylu.
PILNE
Adam Jarubas (PSL) ponownie marszałkiem województwa świętokrzyskiego
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Radni świętokrzyskiego sejmiku ponownie wybrali w poniedziałek Adama Jarubasa (PSL) na marszałka województwa. To jego trzecia kadencja na tym stanowisku.
Jarubas był jedynym kandydatem na to stanowisko. Za jego powołaniem głosowało 20 z 28 radnych.
Miller: Jesteśmy drugą siłą polityczną w miastach prezydenckich
Fot. Sławomir Kamiński
- SLD jest drugą siłą polityczną, po Platformie Obywatelskiej, w miastach prezydenckich - powiedział szef Sojuszu Leszek Miller. Według polityków Sojuszu, kandydaci lewicy - startujący z komitetu SLD Lewica Razem lub popierani przez Sojusz - będą rządzić w 15 miastach prezydenckich.
Miller powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że po listopadowych wyborach samorządowych SLD jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o władzę w miastach prezydenckich. "SLD jest drugą siłą w miastach prezydenckich i bardzo się z tego powodu cieszymy" - podkreślił lider SLD.
Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski ocenił, że II tura wyborów samorządowych, to sukces SLD. "Sojusz jest drugą siłą w miastach prezydenckich, zaraz po Platformie, zdobyliśmy nowe przyczółki, m.in. Świdnicę, Mielec, Ostrów Wielkopolski" - zaznaczył.
Gawkowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w kampanię komitetu SLD Lewica Razem. "SLD jest drugą siłą w samorządzie, może powiedzieć, że to jest sukces, który pokazuje 15 prezydentów i prezydentek (popieranych w wyborach przez Sojusz)" - powiedział polityk SLD.
Zapowiedział też, że w wielu miejscach w Polsce, SLD będzie tworzył koalicje wyborcze; ma o tym informować w ciągu najbliższych dni.
Kandydaci startujący z komitetu SLD Lewica Razem lub popierani przez Sojusz wygrali wybory na prezydentów m.in. w: Częstochowie, Krakowie, Rzeszowie, Świdnicy, Mielcu, Ostrowie Wielkopolskim, Chełmie, Głogowie, Koninie i
Świnoujściu.
Najmłodsi i najstarsi prezydenci miast
Fot. Twitter
PILNE
Nowi marszałkowie w sejmikach województw: śląskiego i warmińsko-mazurskiego
Były wiceprezydent Jaworzna, dotychczasowy poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa został nowym marszałkiem woj. śląskiego, a wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski (PSL) został przewodniczącym sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Autorka "Hozmówek z Hanką" pracuje w ratuszu
Autorka popularnego profilu na Facebooku ?Hozmówki z Hanką? jest zatrudniona w stołecznym ratuszu. - Chcemy wykorzystać jej potencjał i doświadczenie - mówi rzecznik urzędu miasta.
Krzysztof Paszyk z PSL został wybrany przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W Poznaniu odbyła się pierwsza sesja sejmiku V kadencji, województwem nadal rządzić będzie koalicja PO-PSL.
W głosowaniu wzięło udział 37 radnych. Na Paszyka, który był jedynym zgłoszonym kandydatem, zagłosowały 32 osoby, pięcioro radnych było przeciwnych.
W wyborach samorządowych PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów. PSL wprowadziło do sejmiku 12 radnych, PiS ośmiu, SLD Lewica Razem czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.
Dotychczasowy wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak z PSL powiedział PAP, że dziś zawarte zostało porozumienie koalicyjne między PO i PSL. - Już na szczeblu centralnym zostało postanowione, że marszałek i członkowie zarządu będą z PO, wicemarszałkowie i przewodniczący sejmiku - z PSL - powiedział.
"Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło..."
''Papieskie miasto w rękach entuzjasty Palikota!''. Prawica alarmuje po zmianie burmistrza Wadowic
Mateusz Klinowski prawdopodobnie zostanie nowym burmistrzem Wadowic. Samorządowiec, były radny, znany jest z popierania legalizacji marihuany. Wiąże się go z Januszem Palikotem, choć jak sam zapewnia, dawno się od Twojego Ruchu odciął. ?Papieskie miasto w rękach lewicowego entuzjasty Palikota? - alarmuje jednak Wpolityce.pl.
Republikanie składają protest dot. Wyborów do Sejmiku województwa mazowieckiego. Ostatnia szansa!
Znamy już nazwiska wszystkich prezydentów miast w całej Polsce. Zobacz, kto rządzi w Twoim mieście >>>
Czterech nowych posłów, a wśród nich dwóch burmistrzów miast z województwa lubelskiego - będą musieli zrzec się mandatów.
Zmiany, zmiany, zmiany...
Robert Biedroń, Jarosław Żaczek, Jerzy Rębek i Jarosław Górczyński wygrali w wyborach samorządowych. Politycy przed objęciem funkcji prezydentów czy burmistrzów będą musieli zrzec się swoich mandatów poselskich. Kto w ich miejsce zasiądzie w sejmowych ławach?
Dawno nieeksponowana posłanka Jolanta Szczypińska et consortes.
Posłanka PiS tuż po wygranej Biedronia: ''Jolu, kiedy wyprowadzasz się ze Słupska?''
''Jolu, kochanie, kiedy wyprowadzasz się ze Słupska?'' - zapytała na Facebooku posłanka PiS Maria Zuba niedługo po tym, jak wybory na prezydenta miasta wygrał poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń.
Koalicja PO-PSL-SLD będzie nadal rządziła w Sejmiku Województwa Śląskiego - poinformowali liderzy regionalnych struktur tych partii. Koalicja w 45-osobowym sejmiku będzie miała 25 głosów.
Umowę koalicyjną szefowie śląskich organizacji PO Tomasz Tomczykiewicz, PSL Stanisław Dąbrowa i SLD Marek Balt podpisali w poniedziałek rano - przed pierwszą sesją nowego sejmiku. Na sesji koalicja ma zgłosić jako kandydata na marszałka woj. śląskiego wiceszefa regionalnej PO posła Wojciecha Saługę.
Ciekawostka: Robert Biedroń nie wygrał tylko w dwóch komisjach - w więzieniu i szpitalu.
Jak precyzuje inny internauta, w szpitalu Biedroń dostał... 6 głosów, a jego rywal 7.
Jacek Sasin już wczoraj po 21.00 składał gratulacje Hannie Gronkiewicz-Waltz. Dziś robi to po raz kolejny, po zliczeniu głosów.
- Moją partią są Katowice, chcę działać ponad wszelkimi podziałami, bez jakichkolwiek przekonań partyjnych. Zapraszam wszystkich do współpracy - mówił w TOK FM Marcin Krupa, wygrany wyborów prezydenckich w Katowicach. Krupa zwrócił również uwagę, że jego kontrkandydat, Andrzej Sośnierz, był kandydatem narzuconym z góry przez władze PiS.
W czasie kampanii chodził na mecze koszykarzy Czarnych Słupsk. Ale jak mówi, wysłuchiwanie obelg, jakimi obrzucali go kibice, "nie było najtrudniejszym doświadczeniem tej kampanii". - Później część tych kibiców zagłosowała na mnie. Docenili, że miałem odwagę przyjść na mecz, choć najmniej się mnie tam spodziewali. To pokazuje, że stereotypy i uprzedzenia można przełamać. To fantastyczna sprawa. Nawet gdybym nie został prezydentem, to jeśli udało się przekonać część kibiców, to już mistrzostwo świata.
Biedroń po sukcesie prezydenckim: Jak się chce, to można góry przenosić
- Wygraliśmy, bo ciężko pracowaliśmy. To powinien być optymistyczny sygnał dla wszystkich, którzy chcą zmieniać swoje małe ojczyzny. Jak się chce, to można góry przenosić - mówił w TOK FM Robert Biedroń, nowy prezydent Słupska. Chce postawić na odnawialne źródła energii. - Tak jak Rzeszów postawił na technologie związane z lotnictwem.
Już niebawem poinformujemy, kto zajmie miejsce w Sejmie za posłów, którzy objęli urzędy w miastach.
A tymczasem drobne złośliwości...
PILNE
Oficjalnie: Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci prezydentem Warszawy zdobywając 58,64 proc. głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza
Jacka Sasina poparło 41,36 proc. wyborców. Na urzędującą prezydent oddano 342 857 głosów.
A tak wyglądały reakcje w sztabach po wczorajszych wynikach exit polls.
Nadal czekamy na oficjalne wyniki wyborów w Warszawie. Aktualne opóźnienie: 40 minut.
Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej - według własnych zapowiedzi - mają zrezygnować ze stanowisk po podaniu wyników drugiej tury wyborów samorządowych. Wtedy prezesi TK, SN i NSA mają przedstawić prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu kandydatów na nowych członków PKW.
Sędziowie zapowiedzieli rezygnację w następstwie kłopotów z systemem informatycznym, które opóźniły ogłoszenie wyników wyborów z 16 listopada. Ustąpienie zapowiedziało ośmioro z dziewięciorga sędziów, włącznie z przewodniczącym Komisji Stefanem Jaworskim; zmieni się cały skład PKW, bowiem jeden z dotychczasowych członków, sędzia Stanisław Kosmal, odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat, jego miejsce zajął sędzia SN Wiesław Kozielewicz.
Największe miasto, w którym zwyciężyło PiS to Nowy Sącz. Mieszka w nim kilkanaście tysięcy osób mniej niż w Słupsku, w którym zwyciężył Robert Biedroń.
Zrobiliśmy ranking partii, biorąc pod uwagę największe miasta, w którym dana partia ma prezydenta. PO jest bezkonkurencyjna, ale dalej jest bardzo interesująco, bo największym miastem, w którym rządzi PiS jest... Nowy Sącz.
- Jestem zdania, że przede wszystkim trzeba być blisko ludzi. Uważam, że to wygrana pewnej innej wizji miasta. I wygrana ruchów miejskich, nie tylko PO - komentował nowy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w ''Poranku Radia TOK FM''.
Zmiana władzy w Poznaniu. ''Moja wygrana to sukces ruchów miejskich''
Jacek Jaśkowiak zastępuje na fotelu prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. - Uważam, że to wygrana innej wizji miasta. Jestem zdania, że trzeba być blisko ludzi - mówił nowy prezydent w TOK FM. Jaśkowiak podkreślił, że jego wygrana to ogromny sukces ruchów miejskich, z których się wywodzi. - To członkowie ruchów miejskich jako pierwsi zdiagnozowali negatywne zjawiska, które dotykają wszystkich miast.
I mamy pierwsze komentarze z anteny TOK FM.
Wielowieyska: Tak sobie myślę "jakie oni głupstwa wypisują" jak patrzę na te prawicowe gazety - bo zadałam sobie trud i przeczytałam te teksty. One są miałkie, nie ma tam faktów, są za to domniemania, domysły. Prezes powiedział, to publicyści uwierzyli.
- Teksty w prawicowych gazetach o ''fałszowaniu wyborów'' są miałkie, nie ma tam faktów, są za to domniemania, domysły. Prezes powiedział, to publicyści uwierzyli - złościła się w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. Dostało się m.in. Piotrowi Semce za ''lewitowanie''.
W TVP Info nie zabrakło pytania o zdjęcie z koszulką "Bhawo ja", hasłem wypromowanym na facebookowej stronie "Hozmówki z Hanną".
- To jest bardzo fajny podpis. A ja bym jeszcze dodała: ''znowu wyghałam'' - żartowała Gronkiewicz-Waltz.
- Nie ujmując nic wynikowi Jacka Sasina, było to też silne poparcie pana Guziała i pana Wiplera. To taki koalicyjny wynik - mówiła w TVP Info Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana o wysoki wynik swojego kontrkandydata.
- Zawsze opozycja wzmacnia się po tym, jak ktoś długo rządzi. Następuje chęć na zmianę, tak Obama wygrał, używając tylko jednego słowa - "change" - tłumaczyła prezydent Warszawy.
Kwidzyn: Ewa Nowogrodzka i Dariusz Wierzba zdobyli tyle samo głosów w wyborach na wójta gminy, czyli po 1373 - podaje Radio Gdańsk.
Zwyciężyła jednak urzędująca wójt Nowogrodzka, bowiem wygrała w większości komisji obwodowych na terenie gminy Kwidzyn. Było ich 10, a ona triumfowała w sześciu komisjach.
Gdyby okazało się jednak, że liczba obwodów, w której zwyciężyli kandydaci była taka sama, o wyborze wójta zdecydowałoby... losowanie.
Więcej informacji z Krakowa: Jacek Majchrowski uzyskał 58,77 proc. głosów. Pokonał popieranego przez PiS Marka Lasotę, który zdobył 41,23 proc. głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.
Frekwencja wyniosła prawie 34 proc.
W pierwszej turze ubiegający się o wybór na czwartą kadencję Majchrowski uzyskał 39,18 proc. głosów. Marek Lasota otrzymał 26,95 proc. głosów.
Przed czterema laty Majchrowski wygrał I turę uzyskując 40,78 proc. głosów. Na jego kontrkandydata Stanisława Kracika (PO) zagłosowało wtedy 33,69 proc. W drugiej turze prezydent Krakowa uzyskał 59,53 proc. głosów, a Kracik - 40,47 proc.
W tej kadencji Majchrowski będzie miał bardziej komfortową sytuację w Radzie Miasta Krakowa niż poprzednio, bowiem najprawdopodobniej dojdzie w niej do koalicji PO i prezydenckiego klubu radnych. Dysponują one odpowiednio 18 i 6 mandatami w 43-osobowej radzie. Wybory wygrało PiS, ale zdobywając 19 mandatów nie osiągnęło samodzielnej większości i pozostanie w opozycji.
W poprzedniej kadencji większość miała PO. Początkowo w opozycji do prezydenta Majchrowskiego, w listopadzie 2012 r. Platforma zawarła z nim porozumienie o współpracy, której celem była naprawa miejskich finansów.
Wygrana Majchrowskiego to efekt przyzwyczajenia [OPINIE]
Nie ma zaskoczenia, członkom PiS zabrakło motywacji, Lasota mógł wygrać, Majchrowski był najlepszym kandydatem - to komentarze polityków i politologów po niedzielnym wieczorze wyborczym.
- W przeciwieństwie do moich kontrkandydatów, my prowadziliśmy naszą kampanię na ulicy: nie mieliśmy pieniędzy na billboardy, spoty itp. I ja to po prostu widziałem: widziałem, jak każdego dnia nadchodzi ta zmiana. Coraz więcej osób podchodziło, gratulowało wyniku w pierwszej turze, trzymało kciuki, chciało pomagać. Nie jestem więc zdziwiony - mówił o wynikach wyborów w Słupsku Robert Biedroń.
Nowy prezydent miasta zadeklarował: Chcę odpolitycznić, odpartyjnić, skończyć z układami, które paraliżowały to miasto, z tym permanentnym konfliktem politycznym, który miał tutaj miejsce - on powinien przejść do historii. Marzę o tym, że będziemy ponad podziałami partyjnymi i politycznymi pracowali na rzecz lepszego miasta.
Obiecał również, że będzie prowadził bardzo skromną prezydenturę. - Obiecuję mieszkańcom, że te trzy limuzyny, które są do dyspozycji prezydenta nie będą już moimi limuzynami. Ja poruszam się na rowerze. W symboliczny sposób przesiądę się z tej limuzyny na rower, zamieszkam tutaj, w tym mieście i będę prowadził skromną prezydenturę i skromny urząd, bo to miasto jest skromne: to jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce - stwierdził.
"W pewnym momencie różnica wynosiła zaledwie 2 głosy"!!
Grzymowicz prezydentem Olsztyna. 523 głosy różnicy
Wybory na prezydenta Olsztyna wygrał Piotr Grzymowicz. Różnica głosów między nim a Czesławem Małkowskim wyniosła 523 głosy - podała Miejska Komisja Wyborcza po podliczeniu głosów ze stu procent komisji.
PILNE
Jacek Majchrowski po raz czwarty prezydentem Krakowa, uzyskał 58,77 proc. - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wyłonieni w II turze wyborów obejmą swoje funkcje z chwilą złożenia ślubowania na sesjach rad. Powinny one zostać zwołane w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez PKW zbiorczych wyników na obszarze kraju.
Przypomnijmy - w wyborach samorządowych wybraliśmy blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów odbyła się w 890 gminach.
Rodzinne starcie w Sulęcinie - Dariusz Ejchart SLD pokonał w wyborach swoją teściową Bożenę Sławiak z PO.
- Kampania była bardzo brudna, nawet niezgodna z prawem - powiedziała Sławiak TVN24 po ogłoszeniu wyników. Stwierdziła również, że w ulotkach wyborczych znajdowało się "mnóstwo zmanipulowanych informacji".
Tegoroczne święta chyba nie będą zbyt rodzinne...
Ewa Kopacz wczoraj triumfowała w sztabie PO, a już dziś jej poprzednik na stanowisku premiera obejmie funkcję szefa Rady Europejskiej.
Przejęcie szefostwa przez Donalda Tuska odbędzie się bez kamer i blasku jupiterów, zaplanowano jedynie krótką, skromną uroczystość dla pracowników tej instytucji. Oficjalne przekazanie pałeczki przez ustępującego po pięciu latach przewodniczącego Rady Europejskiej Belga Hermana Van Rompuya nastąpi o godz. 11.
Świdnica i Głogów to dwa z ośmiu miast prezydenckich na Dolnym Śląsku, w których dotychczasowi włodarze przegrali wybory. Po drugiej turze wyborów na swoich stanowiska zostają prezydenci Wrocławia, Legnicy oraz Jeleniej Góry.
W Świdnicy wygrała kandydatka SLD Lewicy Razem, dotychczasowa radna miejska, Beata Moskal-Słaniewska, która pokonała ubiegającego się o czwartą kadencję Wojciecha Murdzka (bezpartyjny). To nieoczekiwany wynik, zważywszy, że Murdzek w pierwszej turze miał kilkuprocentową przewagę. Dotychczasowemu prezydentowi Świdnicy, który jest kojarzony ze środowiskiem politycznym prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, poparcia udzieliła Platforma Obywatelska.
SLD wygrało również wybory w Głogowie, gdzie kandydat tej partii, wicestarosta głogowski, Rafael Rokaszewicz pokonał dotychczasowego prezydenta tego miasta Jana Zubowskiego z PiS. Zubowski rządził w Głogowie od 2006 r.
Oficjalne wyniki wyborów w Warszawie o 8:30.
Szef stołecznej Miejskiej Komisji Wyborczej wyjaśnił, że liczenie głosów w obwodowych komisjach szło sprawnie, a pierwsze protokoły do MKW zaczęły docierać po godz. 22. Dodał, że zdecydowana większość z nich nie zawierała błędów. - Kilka musieliśmy odesłać z powodu drobnych formalnych braków, np. braku pieczątek - wyjaśnił.
Pytany o sprawność systemu informatycznego, który był przyczyną perturbacji w poprzedniej turze wyborów, powiedział, że działa on sprawnie, choć "dzielnice wskazywały na pewne chwilowe problemy".
Podkreślił jednak, że komisja oprócz korzystania z sytemu informatycznego także ręcznie zlicza dane z protokołów, które otrzymała od komisji. - Trochę to wydłuża całą procedurę, ale chcemy mieć stuprocentową pewność, że wszystko jest w porządku - podkreślił. Wyjaśnił, że MKW wprowadza dane do arkuszy kalkulacyjnych, a następnie są one weryfikowane z tym, co jest w systemie informatycznym.
Do miejskiej komisji wyborczej w Krakowie w nocy dotarły wszystkie protokoły z 487 obwodowych komisji wyborczych, jednak zawarte w niektórych z nich błędy znacznie opóźniają obliczenie wyników wyborów na prezydenta miasta.
- Prawie wszystkie protokoły zostały wprowadzone do systemu, brakuje trzech protokołów, przy czym w dwóch z nich chodziło tylko o brak adnotacji, że nie ma uwag. Nie ma to znaczenia dla wyników, jednak system nas dalej nie przepuści, póki nie będzie zatwierdzonych wszystkich protokołów - powiedział nad ranem przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Krakowie Robert Jurga.
Jak poinformował, w sumie cofniętych do poprawek było kilkadziesiąt protokołów, ok. 20-30, a zawarte w nich błędy były proste i w zasadzie nie powinny były się pojawić. - To wpływa na przedłużenie pracy komisji. Tak jest przy każdych wyborach - dodał sędzia Jurga.
PILNE
To już oficjalne: Rafał Dutkiewicz po raz czwarty prezydentem Wrocławia. Miejska Komisja Wyborcza podała, że uzyskał 54,72 proc. głosów.
Na Dutkiewicza zagłosowało 89535 wyborców, zaś na jego kontrkandydatkę - Mirosławę Stachowiak-Różecką z PiS - 74083, co daje 45,28 proc. poparcia.
A oto, co wiemy ze Śląska:
- Marcin Krupa został nowym prezydentem Katowic;
- Czwartą kadencję prezydentem Bielska-Białej będzie Jacek Krywult, niezależny kandydat z poparciem PO i PSL;
- W Częstochowie drugą kadencję będzie rządził będzie Krzysztof Matyjaszczyk (SLD Lewica Razem);
- Rybnikiem rządzić będzie dotychczasowy szef klubu PO w radzie miasta Piotr Kuczera;
- W Jastrzębiu-Zdroju wygrała bezpartyjna, popierana przez PO, Anna Hetman;
- W Rudzie Śląskiej wygrała bezpartyjna Grażyna Dziedzic;
- Nowym prezydentem Siemianowic Śląskich będzie Rafał Piech (komitet Rafał Piech SMS);
- Prezydentem Piekar Śląskich będzie Sława Umińska-Duraj z lokalnego komitetu;
- Na kolejną kadencję został wybrany rządzący Mysłowicami Edward Lasok;
- Nowym prezydentem Zawiercia zostanie kandydat komitetu Nowe Otwarcie Witold Grim;
- W Raciborzu urzędujący bezpartyjny prezydent Mirosław Lenk zapewnił sobie trzecią kadencję;
- Rządzący Jaworznem prezydent Paweł Silbert został ponownie wybrany na stanowisko;
- Urzędujący prezydent Żor Waldemar Socha również został wybrany na kolejną kadencję.
PILNE
Jest Radom. I kolejna porażka PiS-u. Poseł Radosław Witkowski, kandydat Platformy Obywatelskiej, wygrał drugą turę wyborów prezydenta w tym mieście. Zdobył 32 805 głosów (52 proc.).
Wygrana Witkowskiego to spora niespodzianka. W I turze na Andrzeja Kosztowniaka (PiS) zagłosowały 27 432 osoby (38,4 proc.), a na Witkowskiego - 21 087 osób (29,5 proc.). Witkowskiego wspierała w kampanii pochodząca z Radomia premier rządu Ewa Kopacz, która wzięła udział w dwóch konwencjach wyborczych PO w Radomiu. Z kolei do głosowania na Andrzeja Kosztowniaka namawiał wyborców prezes PiS Jarosław Kaczyński, który także w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie odwiedził Radom.
PILNE
Czas na Elbląg, jeden z przyczółków Prawa i Sprawiedliwości. Tam Witold Wróblewski, startujący z własnego komitetu z poparciem PSL, PO i SLD, uzyskał 55,23 proc. i pokonał sprawującego dotychczas urząd prezydenta Jerzego Wilka. PiS nie ma już w woj. warmińsko-mazurskim żadnego prezydenta miasta.
W Łódzkiem sytuacja ma się tak:
- W Bełchatowie wybory wygrała kandydatka PiS Mariola Czechowska, na którą zagłosowało 61,92 proc. osób.
- W Pabianicach miastem kierować będzie Grzegorz Mackiewicz (KWW Blok Samorządowy Razem), którego poparło 62,52 proc. osób.
- W Tomaszowie Mazowieckim rządzić będzie dotychczasowy poseł PiS Marcin Witko, który uzyskał 53,65 proc.
- W Sieradzu rządzić będzie Paweł Osiewała (KWW Solidarne Miasto Sieradz).
- Skierniewicami pokieruje Krzysztof Jażdżyk (KW Stowarzyszenia Razem dla Skierniewic).
- W Zgierzu kandydat PiS Przemysław Staniszewski zdobył 61,66 proc. głosów i pokonał urzędującą prezydent.
- W Radomsku prezydentem pozostanie Anna Milczanowska (PiS), na którą zagłosowało 50,88 proc. wyborców.
- W Zduńskiej Woli obecny prezydent Piotr Niedźwiecki (KWW Forum Dobrej Woli) zdobył 63,09 proc. głosów i pokonał kontrkandydatkę.
Arkadiusz Wiśniewski to nowy prezydent Opola - w II turze wyborów jako kandydat stowarzyszenia Opole na Tak uzyskał on 67,66
proc. głosów; kandydat komitetu Razem dla Opola Marcin Ociepa - 32,34 proc. - podała opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego.
PILNE
Marcin Krupa, kandydat komitetu "Forum Samorządowe i Piotr Uszok", zostanie prezydentem Katowic - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.
Dawid Chalimoniuk / AG
PILNE
Wybory na prezydenta Olsztyna wygrał Piotr Grzymowicz różnicą 523 głosów - podała Miejska Komisja Wyborcza po podliczeniu głosów ze stu procent komisji.
Jacek Jaśkowiak (PO) wybrany prezydentem Poznania; zdobył 59,1 proc. głosów. W II turze pokonał urzędującego prezydenta Ryszarda Grobelnego - dane ze 100 proc. protokołów
Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
PILNE
Paweł Adamowicz po raz piąty prezydentem Gdańska: uzyskał 61,25 procent głosów - miejska komisja wyborcza.
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Rafał Bruski ponownie prezydentem Bydgoszczy - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.
Fot. Paweł Malinowski/AG
Wieczór wyborczy PO w Bydgoszczy. Rafała Bruskiego wspierał m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski
PILNE
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przez kolejne cztery lata będzie pełnił tę funkcję. Kandydat SLD Lewica Razem pokonał w II turze popieranego przez PiS Artura Warzochę - wynika z oficjalnych danych z miejskiej komisji wyborczej w Częstochowie.
Biedroń prezydentem Słupska. Zagłosowało na niego ponad 57 proc. wyborców
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
38-letni poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń pokonał w drugiej turze wyborów posła PO Zbigniewa Konwińskiego i został wybrany na prezydenta Słupska. Na Biedronia zagłosowało 57,08 procent wyborców.
Informację o wynikach wyborów przekazał PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Słupsku Tomasz Rybiński. Jak wyjaśnił, na Biedronia swój głos oddało 15 308 wyborców. Z kolei na Konwińskiego zagłosowało 11 511 osób (stanowi
to 42,92 procent).
PILNE
Tadeusz Truskolaski pozostanie prezydentem Białegostoku - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. (PAP)
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Fot. Twitter
PILNE
Szczecin. Piotr Krzystek prezydentem na trzecią kadencję
Nieoficjalnie: rządzący miastem od 2006 r. prezydent Szczecina Piotr Krzystek został wybrany w niedzielę w drugiej turze wyborów samorządowych na trzecią kadencję. Pokonał niezależną radną Małgorzatę Jacynę-Witt.
Fot. Twitter
Radom odbity z rąk PiS
Fot. Marcin Kucewicz / AG
Według nieoficjalnych jeszcze wyników, po 8 latach rządów - urząd prezydenta w Radomiu traci partia Jarosława Kaczyńskiego. To strata tym bardziej dotkliwa, że to dawne miasto wojewódzkie było największym, w którym PiS mogło poszczycić się włodarzem miasta. Z magistratem żegna się prezydent Andrzej Kosztowniak (na zdj. z posłem Markiem Suskim). Zastąpi go poseł PO - Radosław Witkowski.
PILNE
Najnowsze wyniki sondażowe. Wynik Sasina z PiS jednak nie aż taki dobry
Fot. Adam Stępień /AG
Oto wyniki "Latepoll" (a więc najświeższych wyników sondażowych) pracowni Ipsos (dzięki uprzejmości telewizji TVN 24)
WARSZAWA
Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) - 58.5
Jacek Sasin (PiS) - 41.5
GDAŃSK
Paweł Adamowicz (PO)- 61,7
Andrzej Jaworski (PiS)- 38,3
POZNAŃ
Jacek Jaśkowiak (PO)- 59,5
Ryszard Grobelny (KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska)- 40,5
KRAKÓW
Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego)- 57,7
Marek Lasota (PiS) - 42,3
WROCŁAW
Rafał Dutkiewicz (KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą) - 54.7
Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS)- 45.3
KATOWICE
Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok) - 69.7
Andrzej Sośnierz (PiS) - 30.3
Nieoficjalnie: Ostrołęka dla PiS
W II turze wyborów prezydenta Ostrołęki (Mazowieckie) wygrał ubiegający się o reelekcję Janusz Kotowski z PiS. Zdobył 53,94 proc. głosów. Jego rywal, należący do SLD, startujący z komitetu Ostrołęka dla Wszystkich Łukasz Kulik uzyskał 46,05 proc. poparcia.
Takie nieoficjalne wyniki niedzielnych wyborów po podliczeniu głosów ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych podał PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Ostrołęce Tomasz Deptuła
Pojedynek: poseł PiS kontra dziennikarka-lesbijka rozstrzygnięty. Górą człowiek Kaczyńskiego
Fot. Marcin Wojciechowski/ AG
Tomaszów Mazowiecki będzie miał nowego włodarza. Został nim poseł PiS Marcin Witko, który uzyskał 53,65 proc., a jego rywalka Agnieszka Łuczak (KWW Możemy) - 46,35 proc.
Fot. Marcin Wojciechowski/ AG
PKW: System na razie funkcjonuje poprawnie
Fot. Agata Grzybowska/ AG
Sędzia PKW Wiesław Kozielewicz poinformował, że system informatyczny na razie funkcjonuje poprawnie. Według niego do systemu elektronicznego zostało wprowadzonych ponad 8 tys. protokołów na łączną liczbę ponad 13 tys.
- Nie mamy sygnałów, by występowały usterki - podkreślił Kozielewicz w wieczornej rozmowie z dziennikarzami. Oznacza to, że komisje będą podsumowywać wyniki II tury wyborów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów z zastosowaniem systemu informatycznego.
- System, który był przyczyną perturbacji w poprzedniej turze wyborów, tym razem działa. Na ten moment można odetchnąć z ulgą, bo system na razie funkcjonuje poprawnie - mówił sędzia.
PKW podjęła decyzję o zastosowaniu wyborczego systemu informatycznego także w drugiej turze wyborów. W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła uchwale przed II turą wyborów.
Z cyklu: "Wybory w obiektywie"
Fot. Mieczysław Michalak /AG
Tymczasem w równoległej rzeczywistości...
Fot. Facebook
Fot. Twitter
PILNE
Mariusz Chrzanowski z PiS będzie najprawdopodobniej nowym prezydentem Łomży (Podlaskie) - wynika z wyników wyborów z większości obwodowych komisji wyborczych w mieście.
Na podstawie protokołów z 20 spośród 32 obwodowych komisji wyborczych wynika, że na Chrzanowskiego głosowało w tych obwodach 7 tys. 124 osoby, a na urzędującego prezydenta Mieczysława Czerniawskiego (SLD Lewica Razem) 3 tys. 313 osób - poinformowała PAP przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Łomży Joanna Rawa. Wyniki z pozostałych 12 komisji mają być jeszcze przed północą.
PILNE
Olsztyn: Piotr Grzymowicz ponownie prezydentem miasta - wyniki nieoficjalne po podliczeniu głosów ze 100 proc. komisji. W II turze minimalnie (o ok. 500 głosów) pokonał oskarżonego o gwałt Czesława Małkowskiego. (PAP)
PILNE
PKW: System jak na razie działa poprawnie
Fot. Twitter
W Starachowicach prezydentem Marek Materek! Najmłodszy prezydent w kraju!
Choć Miejska Komisja Wyborcza w Starachowicach jeszcze liczy głosy, jest już niemal pewne, że prezydentem Starachowic został 25-letni politolog Marek Materek. - Deklaruję, że za cztery lata mieszkańcy przekonają się, że warto było na mnie zagłosować i ze będą mógł spojrzeć im prosto w oczy i powiedzieć: zadanie wykonane - mówi ?Wyborczej? Materek.
Fot. Twitter
Elbląg będzie miał nowego prezydenta. Wróblewski wygrywa!
W Elblągu wygrał Witold Wróblewski. Znane są już nieoficjalne wyniki z wszystkich 57 komisji wyborczych.
Socjolog z "Krytyki Politycznej": wybory pokazały mimo wszystko, że Platforma słabnie
Fot. Kuba Atys /AG
- Sam fakt, że w wielu miastach była II tura wyborów samorządowych, a kandydaci PiS uzyskali ponad 30 procent głosów dowodzi, że Platforma politycznie słabnie - uważa socjolog Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej".
Jego zdaniem notowania PO w kolejnych miesiącach będą zależeć od postawy duetu Bronisław Komorowski-Ewa Kopacz, a notowania PiS od wyważenia linii radykalnej i umiarkowanej.
Flis: PiS toczy coraz bardziej wyrównany pojedynek z PO
Fot. Adam Golec/ AG
- Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości przegrali w dużych miastach, ale wyniki, jakie uzyskali, pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego toczy coraz bardziej wyrównany pojedynek z Platformą Obywatelską - uważa Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Wyniki kandydatów PiS są całkiem niezłe, są wyższe niż w poprzednich wyborach samorządowych 2010 roku; one wskazują na wyraźne wzmocnienie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział PAP Flis.
Rober Biedroń: Czekam z pokorą na wszystkie wyniki. I dopiero wtedy otworzymy szampana, ale to może być zmiana na skalę ogólnopolską. Pracę zacznę od zakasania rękawów, odpięcia mankietów. Słupsk pod moimi rządami będzie wspaniałym miastem, choć już dziś pokazał, że jest wyjątkowy.
Fot. Twitter
Nowy prezydent Ciechanowa z poparciem... kontrowersyjnego właściciela "Ciechana"
Fot. Facebook
Z cyklu: "Wybory w obiektywie"
Fot. Adam Stępień /AG
Opole. Lokalne sondaże: zdecydowane zwycięstwo Wiśniewskiego
Kandydat stowarzyszenia Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski, według lokalnych sondaży exit poll przeprowadzonych przez opolskie media, ma zostać nowym prezydentem Opola. Sondaże dają Wiśniewskiemu znaczną
przewagę (74 proc.) nad kandydatem Razem dla Opola Marcinem Ociepą (26 proc).
PSL Newsy: Sondażowe wyniki - Krzysztof Kosiński będzie prezydentem Ciechanowa.
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Fot. Twitter
PILNE
Czy system informatyczny PKW działa? To okaże się ok. godz. 23
Fot. Wojciech Surdziel / AG
- Sądzimy, że ok. godz. 23 będziemy w stanie przekazać informację - i mam nadzieję potwierdzającą - że ustalanie wyników głosowania odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego - powiedział Ryms. - Jesteśmy optymistami, że ten system tym razem nie zawiedzie - dodał.
Gronkiewicz-Waltz: To będzie moja ostatnia kadencja
- Od roku jestem w sytuacji permanentnej kampanii wyborczej, bo przecież całkiem niedawno było w Warszawie referendum. Teraz wreszcie jest czas, żeby skupić się tylko na pracy - mówi "Gazecie Stołecznej" Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Nieoficjalnie: Robert Biedroń prezydentem Słupska!
Fot. Jacek Marczewski / AG
Zanosi się na wyborczą sensację na Pomorzu. Jak podaje nieoficjalnie serwis gp24.pl - poseł Robert Biedroń wygrał wybory na prezydenta Słupska. W II turze miał pokonać innego parlamentarzystę - Zbigniewa Konwińskiego. Jeśli te informacje się potwierdzą to Biedroń będzie pierwszym prezydentem miasta w Polsce, który przyznaje się do homoseksualizmu.
Schetyna: PO stawia "kropkę nad i", ale starcie z PiS o parlament będzie poważnym pojedynkiem
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wyniki II tury wyborów samorządowych potwierdzają, że Platforma "stawia kropkę nad i", wygrywamy wybory - powiedział w niedzielę PAP szef MSZ Grzegorz Schetyna po ogłoszeniu sondażowych wyników.
- To pozytywne wyniki, które dobrze rokują na najbliższą kampanię prezydencką i parlamentarną - podkreślił Schetyna. Jak ocenił, wynik kandydata PiS w Warszawie Jacka Sasina pokazuje, że starcie PO i PiS w wyborach parlamentarnych
"będzie poważnym pojedynkiem".
Jarosław Kaczyński: Przypominam, że zwyciężyliśmy wśród młodych. To dobry prognostyk
Fot. TVP Info
- Wielkie miasta to były te miejsca gdzie było nam trudno, choć wyniki w nich to dobry prognostyk. Chciałem pogratulować Jackowi Sasinowi i innym naszym kandydatom. Musimy wiedzieć, że czeka nas ciężka praca. Przypominam, że zwyciężyliśmy wśród młodych. To musi oznaczać, że w Polsce zbliża się zmiana, zmiana której Polska tak bardzo oczekuje.
Poseł Solidarnej Polski potrącił 21-latka? Zemsta polityczna?
Niespodziewany zwrot w sprawie incydentu w Szówsku koło Jarosławia, gdzie w nocy z piątku na sobotę miał zostać potrącony samochodem 21-letni mężczyzna. Za kierownicą auta siedział szef Solidarnej Polski poseł Mieczysław Golba.
Gronkiewicz-Waltz żartobliwie dziękuje za poparcie: Bhawo ja!
Fot. Facebook
"Portret elity" @portretelity: W Elblągu i Radomiu pierwsze wyniki wskazują na porażkę urzędujących prezydentów z PiS: Wilka i Kosztowniaka
Z cyklu: "Wybory w obiektywie"
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Jacek Majchrowski (dotychczasowy prezydent Krakowa, prawdopodobnie wybrany na kolejną kadencję): Chciałem podziękować mojemu kontrkandydatowi Markowi Lasocie z PiS za merytoryczną kampanię. Zdarzyło mi się to pierwszy raz.
Fot. Twitter
Fot. Twitterr
Jacek Sasin dla TVN 24: To dobry wynik, jest potencjał żeby dokonać zmiany. Warszawiacy chcą zmiany. Żałuję tylko, że frekwencja prawdopodobnie była niższa niż w I turze. Wynik jest dobrym prognostykiem, więc nie zamierzam wycofywać się z walki o Warszawę.
Fot. TVP Info
Premier Ewa Kopacz: Myślę, że będzie więcej zwycięstw niż tylko te w dużych miastach. To był szczególny wieczór, podczas którego przeżyłam coś więcej niż zawsze. To była walka o Polskę, walka o demokrację. Ton złej atmosferze nadawali nasi opozycjoniści. Na szczęście ludzie postawili na kandydatów rzetelnych.
Wybory 2014. Prezydent Jacek Jaśkowiak, czyli powiew świeżości w Urzędzie Miasta
Jacek Jaśkowiak zapowiada, że będzie prezydentem tylko przez dwie kadencje. Jego zdaniem osiem lat u władzy to wystarczający okres, by zrealizować swój program w Poznaniu.
Hanna Gronkiewicz-Waltz dla TVN 24: Obiecuję mieszkańcom Warszawy, że będziemy ją zmieniać, podwyższać standard życia. Chcę żeby Warszawa była stolicą nie tylko Europy Środkowej, ale całej Europy. Pamiętajmy, że przeciwko mnie wystąpiła koalicja trzech kandydatów, bo Sasina poparł i Wipler i Guział, a mnie jedynie Sebastian Wierzbicki z SLD.
Szejnfeld: Pijemy na razie wodę, ale do szampana powody są
fot. Kamil Wróblewski / TOK FM
- Szczególnie cieszy mnie zwycięstwo w Poznaniu, bo jest to zwycięstwo spektakularne - komentuje wyniki sondażowe Adam Szejnfeld w studiu TVN 24. - To jest kolejne zwycięstwo PO, nie chcę już nawet liczyć które już z rzędu nad PiS - dodawał.
Ryszard Grobelny dla TVN 24 (po prawdopodobnej porażce) - Dzisiaj widzę, że poznaniacy chcieli nowego rozdania, nowego prezydenta. Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować Jackowi Jaśkowiakowi. Poznań zasługuje na to, żeby się dalej rozwijać. Oczywiste jest, że jestem smutny, że chciałem wygrać, ale ten werdykt muszę respektować.
Jacek Jaśkowiak dla TVN 24 (prawdopodobnie nowy prezydent Poznania) - Nie jestem zaskoczony wynikiem. Zanosiło się na to. Wygrałem dzięki mojej autentyczności, dzięki temu że zawsze byłem blisko ludzi.
W sztabie PiS... radość mimo przegranej. Nie ma Kaczyńskiego, są podziękowania dla Wiplera i Guziała
Fot. TVP Info
Jacek Sasin: Byliśmy blisko tego, żeby dokonać zmiany w Warszawie. Zaczynaliśmy w bardzo trudnych warunkach. Sondaże dawały mi 15-17 proc. poparcia, Hanna Gronkiewicz-Waltz miała wygrać w I turze, to miał być dla nie spacerek. Jestem przekonany, że gdyby do wyborów poszło więcej warszawiaków to zmiana by nastąpiła. Jestem przekonany jednak, że coś się zaczyna. Będziemy patrzeć na ręce Gronkiewicz-Waltz. Nie wycofujemy się z walki o Warszawę.
- Widzę, że na sali obecny jest Piotr Guział, dziękuję mu za wsparcie. Dziękuję Przemysławowi Wiplerowi. Dziękuję tym, którzy mówili że jestem lepszym kandydatem na prezydenta Warszawy niż Gronkiewicz-Waltz. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. To jest potężna armia. Nie zdemobilizuje się.
Trzecia kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz: szanse i zagrożenia [KOMENTARZ]
Zwycięstwo Hanny Gronkiewicz-Waltz może być dla niej punktem startu do zapisania się w historii miasta. Ma do tego wszelkie predyspozycje: wyraźna wygrana daje jej mandat do odważnych rządów.
Premier Kopacz: Haniu, dziękuję Ci za te 4 lata
Fot. TVP Info
Premier Ewa Kopacz: Gdańsk, Wrocław, ale przede wszystkim Warszawa i Poznań - tam zwyciężyła Platforma. Pewnie jeszcze wiele innych miast zaskoczy nas tą dobrą wiadomością. Chciałam podziękować wszystkim tym, którzy zagłosowali na naszych kandydatów, ale także wszystkim tym, którzy poszli do wyborów. Dziś zwyciężyła bowiem polska demokracja.
Fot. TVP Info
Hanna Gronkiewicz Waltz - Dziękuję, tym wszystkim którzy mimo mrozu wyszli i zagłosowali. Chcę także podziękować pani Ewie Kopacz, która bardzo, ale to bardzo mnie wspierała. Nawet wtedy kiedy była chora i nie mogła mówić. Jeśli te wyniki sondażowe się potwierdzą to będziemy dalej rozwijać Warszawę korzystając z funduszy europejskich.
PILNE
Oto sondażowe wyniki wyborów w największych miastach
Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta
Oto wyniki exit polls przeprowadzone przez pracownię Ipsos, które podajemy dzięki uprzejmości telewizji TVN24:
Warszawa:
Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) - 56,8
Jacek Sasin (PiS) - 43,2
Gdańsk:
Paweł Adamowicz (PO) - 59,4
Andrzej Jaworski (PiS) - 40,6
Poznań:
Jacek Jaśkowiak (PO) - 57,6
Ryszard Grobelny - 42,4
Kraków:
Jacek Majchrowski - 56
Marek Lasota (PiS) - 44
Wrocław:
Rafał Dutkiewicz - 52,7
Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) - 47,3
Katowice:
Marcin Krupa - 69,7
Andrzej Sośnierz (PiS) - 30,3
Incydenty podczas głosowania: agitacja na mszach, próby przekupstwa i śmierć po wyjściu z komisji
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Jak podało wyborcze biuro prasowe, w Murowanej Goślinie k. Poznania na rzecz jednego z kandydatów agitowała przewodnicząca komisji; komisarz wyborczy wykluczył ją z komisji.
Sędzia Bogusław Dauter Z PKW mówił, że w jednym z lokali wyborczych karty do głosowania nieostemplowane pieczęcią znajdowały się w innym pomieszczeniu niż siedziała komisja. "Na skutek interwencji właściwych komisarzy wyborczych wszystkie głosy ostemplowane jak i nieostemplowane znalazły się w miejscu, w którym urzęduje komisja" - powiedział sędzia Dauter z PKW. Zaznaczył, że ten incydent nie miał wpływu na ważność głosowania. "Na ważność głosu wpływa karta do głosowania ostemplowana pieczęcią właściwej komisji wydana wyborcy" - powiedział.
We wsi Wiewiórka (woj. podkarpackie) kobieta w wieku 86 lat po wyjściu z lokalu wyborczego zasłabła na szkolnym korytarzu i zmarła.
Według danych wyborczego biura prasowego, policja odnotowała także kilka zgłoszeń dotyczących agitacji podczas mszy w kościołach.
W Grajewie (woj. podlaskie) dwóch mężczyzn proponowało 20 zł za oddanie głosu na jednego z kandydatów na burmistrza. Z kolei w Supraślu do głosowania na jednego z kandydatów namawiała klientów ekspedientka w sklepie.
W Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi za to odpowiedzialność karna; sprawą zajęła się policja.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
PKW: Najwyższą frekwencję (na godz. 17.30) odnotowano w woj. świętokrzyskim - 38,27; najniższą w woj. opolskim - 28,54. W miastach najwyższą frekwencję odnotowano w Olsztynie - 34,93; najniższą w Opolu - 22,45. W Warszawie frekwencja wyniosła
33,77 proc.; w woj. mazowieckim - 34,70. Najwyższą frekwencję - 64,22 proc. odnotowano w gminie Godziszów (woj. lubelskie).
PKW: Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 17.30 wyniosła 32,33 proc.
A co do szwajcarskich standardów dotyczących szybkości liczenia głosów, to...
Fot. Twitter
A więc okazuje się, że może wcale nie idzie to w tak ekspresowym tempie jak pozornie mogłoby się wydawać. Choć na pewno o wiele szybciej niż u nas po I turze (tyle, że to nie jest jakiś szczególny powód do dumy)
Z cyklu: "Wybory w obiektywie"
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
PILNE
PKW: Aż 57 przypadków agitacji za kandydatami podczas trwania ciszy wyborczej
Fot. Adam Stępień/ Agencja Gazeta
Z danych Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Policji przesłanych do PKW wynika, że od godziny 00:00 w dniu 29 listopada 2014 do godziny 14:00 dziś, stwierdzono łącznie 139 incydentów związanych z procesem wyborczym, w tym:
- zerwanie, zniszczenie plakatów lub bannerów: 39
- naklejanie plakatów i wystawianie banerów:20
- roznoszenie ulotek i innych materiałów wyborczych: 15
- agitacja wyborcza: 57
- incydenty w lokalach wyborczych: 8
Fot. Twitter
Tak to się robi za granicą. Miejmy nadzieję, że dziś PKW jednak stanie na wysokości zadania. W wyborczy wieczór, na ostatniej prostej wyścigu o fotele prezydentów miast - wita się z Wami Piotr Mieśnik. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.
- Sytuacja wsi jest tragiczna. Żaden rząd nie potrafił jej zmienić, to i Unia nie pomoże - mówili mieszkańcy Janowa Lubelskiego w czasie referendum akcesyjnego w 2003 roku. 88 proc wyborców w gminie opowiedziało się wtedy przeciwko wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Nie wiemy czy gminie pomogła Unia, ale dziś "pomóc" chciał proboszcz.
Wybory 2014. Proboszcz podczas mszy "podpowiadał", na kogo głosować
WYBORY 2014. Trwa II tura wyborów samorządowych. W całym kraju Komenda Główna Policji odnotowała ponad 100 incydentów związanych z naruszeniem trwającej ciszy wyborczej. W znanej z eurosceptycznych nastrojów wsi Godziszów niedaleko Janowa Lubelskiego proboszcz sugerował wiernym, na kogo głosować
Od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 10.00 stwierdzono łącznie 113 incydentów (dane Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Policji), w tym:
- 34 przypadki zerwania lub zniszczenia plakatów lub bannerów
- 20 przypadków naklejania plakatów i wystawiania banerów
- 14 przypadków roznoszenia ulotek i innych materiałów wyborczych
- 39 przypadków agitacji wyborczej
- 6 incydentów w lokalach wyborczych
Frekwencja w miastach:
Najwyższa w Olsztynie: 11,97 proc.
Najniższa w Szczecinie: 6,47 proc.
Najwyższa frekwencja w województwie podkarpackim: 14,99 proc.
Najniższa frekwencja w województwie dolnośląskim: 9,27 proc.
PILNE
PKW: Frekwencja na godzinę 12:00 - 11,39 proc.
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 519 w Szkole Podstawowej nr 138 , na ul Pożaryskiego 2 zagłosowała Hanna Gronkiewicz-Waltz
Oprócz polskich wyborów samorządowych, w Europie odbywają się też dwa inne głosowania.
W Mołdawii trwają wybory parlamentarne. Według obserwatorów zadecydują one, czy kraj utrzyma kurs proeuropejski, czy też zwróci się ku Rosji. Obserwatorzy niepokoją się o stabilność wewnętrzną Mołdawii.
Szwajcarzy głosują natomiast w referendum ws. zwiększenia rezerw złota przez szwajcarski bank centralny do 20 proc. oraz w referendach ws. kwot imigracyjnych i opodatkowania bogatych obcokrajowców.
Jak poinformowało Centrum Operacyjne Komendy Głównej Policji, od rozpoczęcia ciszy wyborczej (sobota, 29 listopada, godz. 00:00) do dziś, do godz. 06:00, Komendy Wojewódzkie Policji na terenie całego kraju odnotowały łącznie 105 zdarzeń związanych z łamaniem ciszy wyborczej.
- Nie ma co udawać: w czasie tegorocznych wyborów samorządowych wydarzyło się wiele rzeczy smutnych i niedobrych, bo mieliśmy do czynienia z faktem złego funkcjonowania, czy niefunkcjonowania systemu komputerowego sumowania głosów. To oczywiście irytowało wszystkich, i wszystkich zniechęcało. Mamy też do czynienia z sytuacją, że przed drugą turą wyborczą padły najstraszniejsze oskarżenia, jakie można sobie wyobrazić pod adresem demokratycznego systemu wyborczego. Padło oskarżenie o sfałszowanie wyborów - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Jak dodał, "mimo tego, a może właśnie dlatego trzeba dokończyć wybory, trzeba dokończyć głosowania w ramach drugiej tury".
Prezydent głosowanie w drugiej turze wyborów nazwał "pierwszym punktem planu odbudowy zaufania obywateli do systemu wyborczego".
Bronisław Komorowski oddał głos w wyborach samorządowych w komisji wyborczej w warszawskim liceum im. Stefana Batorego. Towarzyszyła mu małżonka Anna Komorowska.
"Na miejscu doszło do szarpaniny między ludźmi, którzy wieszali plakaty, a osobami, które poinformowały nas o naruszeniu ciszy wyborczej"
Naruszenie ciszy wyborczej? Szarpanina i potrącony 21-latek
Policja wyjaśnia szczegóły sygnału o naruszeniu ciszy wyborczej w Szówsku na terenie gminy Wiązownica (pow. jarosławski). 21-letni mężczyzna został potrącony przez samochód.
Wybory odbywają się w ponad 13 tys. obwodowych komisjach wyborczych. W sześciu gminach o wybór ubiega się tylko jeden kandydat. Według sędzi do godz. 21 w sobotę Komenda Główna Policji odnotowała niespełna 40 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej, która zaczęła się w piątek o północy.
- Nie są to jakieś szczególne przypadki - mówi sędzia PKW Maria Grzelka. Według niej, to "typowe przypadki": zrywanie plakatów wyborczych, rozdawanie ulotek, agitowanie słowne. Np. w Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi to odpowiedzialność karna; sprawą zajęła się policja.
Od rana do Państwowej Komisji Wyborczej spływają z całego kraju informacje o otwarciu lokali wyborczych w II turze wyborów samorządowych. Jak informuje PKW na razie nie ma informacji o incydentach.
Przypominamy również, że trwa cisza wyborcza - wszelkie formy agitacji czy ''czarnego PR'' mogą skończyć się dotkliwą grzywną.
Dzień dobry. Dziś w całym kraju odbywa się II tura wyborów samorządowych. Będziemy relacjonować to, co się będzie działo w ciągu dnia. Po godz. 21, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze, zapraszamy na wyborczy wieczór - będą wyniki i komentarze.
Trwa głosowanie w II turze wyborów samorządowych
Od godz. 7 rano trwa II tura wyborów samorządowych. O fotel walczy w sumie 890 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosowanie ma zakończyć się o godz. 21.