Kto to powiedział? Sprawdź, czy rozpoznasz rosyjską manipulacje

1 / 10

"Za uzależnienie energetyki i gospodarki Węgier od Rosji odpowiadają dzisiejsi rywale Viktora Orbana". Kto to napisał?

2 / 10

"Znajoma w Wejherowie, mąż na rencie, dziecko 5 mies., dostała wypowiedzenie najmu, bo właściciel powiedział, że robi remont i wynajmuje mieszkanie Ukraińcom. Podobno będzie miał z tego 3 tys. więcej. Paradoks, że sama zasponsorowała tę eksmisję"

3 / 10

"Ludzie! Ja nie oglądam żadnych rosyjskich stron!! Ja niczym się nie sugeruję. Ja po prostu PATRZĘ. Tak NA PEWNO nie wygląda szpital położniczy ani żaden zamieszkały budynek w kwadrans po nalocie!!! Trzeba mieć klapki na oczach, by tego nie widzieć!"

4 / 10

"Ukrainka żydowskiego pochodzenia została wyrzucona z polskiego hotelu. Przyczyną stała się skarga jej rodaków na zeznanie kobiety, że Charków w rzeczywistości ostrzeliwały ukraińskie siły zbrojne. Pomoc humanitarna zależna od poglądów??? [...]"

5 / 10

"Nie ma co zasłaniać oczu Węgrami tym, którzy dokładnie nie widzą, jaka jest sytuacja w Europie [...] bardzo prosta: [...] to Niemcy są głównym hamulcowym bardzo zdecydowanych sankcji. Pan premier Viktor Orban nie powstrzymywał sankcji [...]"

6 / 10

"Pół roku pracujesz na Ukraińców, pół na podatki. Polak goły i czeka"

7 / 10

"W Przemyślu zatrzęsienie imigrantów spoza Europy. Atakują kobiety. Sprzedawca w jednym ze sklepów został zaatakowany nożem. Materiały na ten temat niedługo. Odpowiednia kontrola ruchu na granicy i wsparcie służb porządkowych w Przemyślu potrzebne"

8 / 10

"Moja córka nie została dziś wpuszczona przez ochroniarza do urzędu miasta Warszawa-Mokotów. Powiedział, że obsługują tylko Ukraińców. Pojechała do urzędu na Śródmieściu i tam udało się załatwić sprawę. To chyba już za daleko poszło?"

9 / 10

"Przestrzegam: radosna nadaktywność władz Zamościa to właśnie tworzenie popytu na migrantów (dziś z Ukr, jutro Bóg wie skąd jeszcze), którzy w krótkim czasie zmienić mogą radykalnie nie tylko strukturę socjologiczną ale i układ sił politycznych w RP"

10 / 10

"Polska przyjęła ponad 2,3 miliona uchodźców z Ukrainy. Otrzymają PESEL żeby korzystać ze świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Dlaczego Polska przez 30 lat nie ściągnęła Polaków wywiezionych przez Stalina do Kazachstan?"

Wszystkie wypowiedzi z naszego quizu zawierają bardziej lub mniej oczywistą nieprawdę czy manipulację. Niestety połowa z nich wyszła od polskich polityków. Sprawdź nasz quiz - pokazujemy w nim, na czym polegały nadużycia w każdej z wypowiedzi.