Najbardziej wpływowe Polki w dziejach. Od Nawojki po Beatę Szydło

1 / 15

Jako pierwsza kobieta w historii sprawowała urząd premiera RP.

2 / 15

Kim była legendarna Nawojka?

3 / 15

Hanka Ordonówna była nie tylko gwiazdą estrady; piosenkarka i aktorka organizowała też pomoc dla ''tułaczych dzieci'' wywiezionych w czasie wojny do ZSRR. Jak brzmiało jej prawdziwe nazwisko?

4 / 15

Była lekkoatletką i pierwszą polską złotą medalistką olimpijską.

5 / 15

Jest jedyną kobietą, którą pochowano w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

6 / 15

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła K2, drugi co do wielkości szczyt Ziemi. W którym to było roku?

7 / 15

W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała z getta żydowskie dzieci, według szacunków pomogła 2,5 tys. osób. Jaką nagrodę lub odznaczenie za to dostała?

8 / 15

Ile razy Agnieszka Holland była nominowana do Oscara za najlepszą reżyserię?

9 / 15

Magdalena Abakanowicz to rzeźbiarka i jedna z najsłynniejszych polskich artystek. Jej znakiem rozpoznawczym były monumentalne kompozycje przestrzenne zwane?

10 / 15

Jest działaczką humanitarną i założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej. Jej imię i nazwisko to oczywiście:

11 / 15

Wisława Szymborska za swoją poezję została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla. W którym to było roku?

12 / 15

Była królową i pierwszą kobietą na polskim tronie, dzięki niej udało się zawrzeć unię polsko-litewską. Jak miała na imię?

13 / 15

Emilia Plater wsławiła się jako bohaterka narodowa Polski i Litwy. W którym powstaniu walczyła jako kapitan Wojska Polskiego?

14 / 15

Maria Konopnicka była nie tylko poetką i nowelistką, jest też autorką jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Której?

15 / 15

Była aktorką teatralną i filmową, a przede wszystkim znaną na całym świecie gwiazdą kina niemego. Pod jakim pseudonimem występowała?