Alior Bank: Nie uruchomiliśmy jeszcze żadnego kredytu hipotecznego

Alior Bank, którego głównym akcjonariuszem jest włoska grupa Carlo Tassara International, zamierza otworzyć od 155 do 200 nowych placówek do końca 2009 r., a w 2010 r. skoncentruje się na się na rozwoju sieci franczyzowej. Bank dodał też, że nie uruchomił jeszcze żadnego kredytu hipotecznego.
"Naszym celem jest 200 placówek" - powiedzieli dziennikarzom przedstawiciele banku w środę. Prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj dodał, że w czwartek odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej, która zadecyduje o dalszej strategii na 2009 r.

Obecnie bank zatrudnia ponad 1,5 tys. pracowników i liczba ta będzie wzrastać, wraz z rozwojem sieci oddziałów, i ma osiągnąć około 3,3 tys. w 2010 r. Wiceprezes Aliora Cezary Smorszczewski zdementował plotki o masowych odejściach pracowników. Według niego, z banku odeszło mniej niż 1% pracowników, przy czym wszyscy na własne życzenie.

Alior ma obecnie 30,2 tys. klientów indywidualnych, dziennie przybywa średnio 1,5 tys. nowych, a około 1/3 wszystkich klientów stanowią klienci, którzy zostali pozyskani w drodze konkursu zorganizowanego przez bank.

Środki zgromadzone na depozytach wynoszą 450 mln zł, z czego 380 mln zł jest ulokowane na lokatach terminowych. Natomiast kredyty wynoszą 100 mln zł. Są to głównie kredyty udzielane małym i średnim przedsiębiorstwom oraz kredyty gotówkowe.

"Nie uruchomiliśmy jeszcze żadnego kredytu hipotecznego" - poinformował dyrektor generalny Krzysztof Czuba, aczkolwiek dodał, że bank posiada takie kredyty w swojej ofercie.Alior Bank podtrzymuje swój cel zakładający utrzymanie wskaźnika kredytów do depozytów na poziomie 150%, zarówno na poziomie banku, jak i oddziałów. "Do tej pory idziemy zgodnie z planem" - dodał Czuba.

W listopadzie została zawarta pierwsza transakcja giełdowa poprzez biuro maklerskie Aliora. Usługi maklerskie maja być dostępne u bankierów klienta zamożnego w każdym oddziale.

Cele Alior Banku do 2012 r. zakładają pozyskanie udziałów w rynku na poziomie 2-4%, przy czym 2% ma odpowiadać segmentowi klienta masowego, a 4% będzie dotyczyło segmentu biznesowego. W tym samym czasie Alior spodziewa się pozyskać około miliona klientów oraz oczekuje 100 mln euro zysku netto i 300 mln euro przychodu.

Kapitał w banku wpłacony w kwietniu wynosił 1,5 mld zł.