Gilowska: wzrost gospodarczy powyżej 5 proc.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska poinformowała w poniedziałek, potwierdzając prognozy swojego resortu, że w I kwartale 2006 roku wzrost gospodarczy wyniósł 5,2 proc..
- Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2006 roku wyniósł najprawdopodobniej 5,2 proc. - powiedziała Gilowska w poniedziałek na Konferencji Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Ministerstwo Finansów podało taki wskaźnik w raporcie makroekonomicznym w ubiegłym tygodniu.

Zdaniem resortu, na takie tempo wzrostu PKB będzie wpływać tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe oraz tempo wzrostu spożycia gospodarstw domowych szacowane na 3,7 proc. r/r w porównaniu z 3,1 proc. wzrostu w poprzednim kwartale.

W czwartym kwartale 2005 roku wzrost PKB wyniósł 4,2 proc. wobec 3,7 proc. w trzecim kwartale, 2,8 proc. w drugim kwartale i 2,1 proc. w pierwszym kwartale. W całym ub. roku gospodarka przyspieszyła o 3,2 proc..

Tymczasem ekonomiści z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) szacują, że wzrost gospodarczy wyniesie w całym 2006 roku 4,2 proc. (wobec zapisanych w budżecie 4,3 proc.), a w przyszłym roku nieco przyspieszy i wyniesie 4,6 proc..

W poniedziałek Gilowska poinformowała, iż uważa, że kryterium deficytu, związane z traktatem z Maastricht, zostanie spełnione do 2009 roku.

Zdaniem wicepremier Polska w 2009 roku powinna być więc gotowa do rozmów w sprawie przyjęcia euro.

- W 2009 roku powinniśmy być gotowi do poważnych rozmów dotyczących przyjęcia euro - powiedziała wicepremier Gilowska