Bioton planuje większą emisję

Przed rozpoczęciem piątkowej sesji na giełdzie Bioton insuliny ogłosił, że planuje zwiększyć nową emisję akcji i że zawarł warunkową umowę o utworzeniu spółki w Chinach. Po tych informacjach podskoczył kurs akcji producenta insuliny.


Zaledwie dwa tygodnie temu Bioton ogłosił plany nowej emisji akcji, a już je mocno skorygował. Obecnie ze sprzedaży nowych akcji spółka chce uzyskać 340 mln zł, o około 40 mln zł więcej niż planowano. Spółka chce też przeprowadzić split, wydając pięć akcji o wartości nominalnej 20 groszy za jedną dotychczasową akcję o nominale 1 zł. Taki podział zwykle służy zwiększeniu płynności akcji, kusząc inwestorów niższą ceną za akcję. Z powodu zmiany planów termin walnego, które zatwierdzi nową emisję akcji, przesunięto z 15 na 26 maja. Spółka tłumaczy, że zmieniła plany po konsultacji z inwestorami.

Akcje Biotonu z nowej emisji będą oferowane w cenie 21 groszy za sztukę. To bardzo atrakcyjna cena. W trakcie piątkowej sesji na giełdzie akcje Biotonu kosztowały 22,7 zł. Po uwzględnieniu planowanego podział daje to teoretycznie cenę 4,54 zł za akcję. Nowe akcje będzie więc można kupić za jedną dwudziestą ceny giełdowej. Najbardziej skorzystają na tym inwestorzy, którzy mają akcje Biotonu. Na podstawie tzw. prawa poboru dostaną pierwszeństwo przy zakupie nowych papierów spółki. Prawie połowę akcji Biotonu ma firma Prokom Investments, kontrolowana przez Ryszarda Krauze.

Te informacje ogłoszono przed rozpoczęciem piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie. W trakcie sesji kurs akcji Biotonu sięgał nawet 22,7 zł i był o 1 zł wyższy niż na zamknięcie giełdy w czwartek. Na zamknięciu giełdy w piątek kurs akcji Biotonu wyniósł 22 zł. Wzrósł więc o 1,38 proc., nieco ponad wzrost wskaźnika WIG-20, który wyniósł 1,15 proc.

Bioton informował, że z nowej emisji o wartości 300 mln zł chce wydać 215-245 mln zł na inwestycje, głównie w krajach rozwijających się: Rosji, Ukrainie i Indiach. W piątek spółka poinformowała, że podpisała umowę o utworzeniu spółki w Chinach, która ma się zająć produkcją i dystrybucją insuliny oraz szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. W tej spółce Bioton ma objąć 24 proc. udziałów, wpłacając w ciągu dwóch lat na jej kapitał 3 mln dolarów. Większościowy pakiet 51 proc. w chińskiej spółce za ok. 6,4 mln dolarów obejmie firma Sci-Gen z Singapuru (Bioton ma 90,5 proc. jej akcji). Całość inwestycji w Chinach oszacowano na 25 mln dolarów. Na utworzenie tej firmy musi się jeszcze zgodzić Minister Gospodarki Chin.