Będzie sejmowa debata o bankowej fuzji

Sejmowa komisja skarbu chce debaty w Parlamencie na temat wczorajszych decyzji Komisji Nadzoru Bankowego. Chodzi o wykluczenie z obrad komisji nadzoru bankowego wiceministra finansów Cezarego Mecha i odrzucenie wniosku Ministerstwa Skarbu o bycie stroną w postępowaniu toczącym się w komisji. Ministerstwo Skarbu zapowiedziało zaś, że decyzję KNB zaskarży do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wczoraj wniosek wloskiego Banku UniCredito, którego celem jest doprowadzenie do połączenia obydwu banków, był tematem posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego.

Posłowie PiS, członkowie sejmowej komisji skarbu są oburzeni wykluczeniem jednego z jej członków - Cezarego Mecha. Nazwali je skandalem. Skrytykowali też decyzję nadzoru bankowego o niedpouszczeniu Ministerstwa Skarbu jako strony do udziału w postępowaniu dotyczącym wniosku UniCredito. Dzisiejszą nieobecność przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego, szefa NPB Leszka Balcerowicza na posiedzeniu komisji, posłowie PiS uznali za jej lekceważenie.

Przedstawiciele NBP informowali wcześniej, że prezes Balcerowicz nie mógł się stawić na dzisiejsze posiedzenie, ponieważ miał wcześniej zaplanowane zajęcia w Elblągu. Poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Grad jest zaskoczony szumem - jak to określił - wokół wykluczenia wiceministra Mecha z komisji Nadzoru Bankowego. Skrytykował wcześniejsze wypowiedzi wiceministra Mecha na temat fuzji. Stały się one podstawą wniosku Włochów o wykluczenie wiceministra z prac Komisji Nadzoru Bankowego. Poseł Grad powiedział o tych wypowiedziach, że mogły by być argumentami dla włoskiego UniCredito do zakwestionowania decyzji naszego nadzoru bankowego.

Po posiedzeniu sejmowej komisji skarbu, wiceminister skarbu Paweł Szałamacha powiedział, że wkrótce po otrzymaniu od Nadzoru Bankowego dokumentacji w sprawie wczorajszej decyzji wniosek ten zostanie zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według wiceministra Szałamachy, prawdopodobnie już w najbliższą środę podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego podjęta zostanie decyzja w sprawie wniosku UniCredito.

15 marca na nadzwyczajnym posiedzeniu, Komisja Nadzoru Bankowego będzie kontynuowała rozpatrywanie wniosku UniCredito.