Pierwsi skazani za wymianę plików w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy skazano użytkowników serwisów wymiany plików, którzy udostępniali przy ich pomocy muzykę - informuje BBC
Dwaj skazani mężczyźni mają zapłacić 1500 i 5000 funtów brytyjskiemu Stowarzyszeniu Przemysłu Fonograficznego (BPI). To prawdopodobnie tylko początek kłopotów finansowych skazanych, gdyż BPI może teraz dochodzić odszkodowań za straty, które spowodowała ich działalność.

Jeden ze skazanych - listonosz z Brighton - w trakcie procesu twierdził, że nie wiedział o tym, że udostępnianie plików muzycznych jest nielegalne i że nie czerpał żadnych korzyści finansowych. Drugi - skazany na wyższą grzywnę - oświadczył przed sądem, że BPI nie ma bezpośrednich dowodów, wskazujących na jego winę.

W tej samej sprawie oskarżono jeszcze trzy inne osoby - sąd jak dotąd nie orzekł o ich winie. Według prokuratury cała piątka udostępniła w internecie 8906 utworów muzycznych.

Od października 2004 BPI skierowała do brytyjskich sądów 139 spraw o nielegalną wymianę plików. Brytyjski przemysł fonograficzny obwinia internetową wymianę muzyki za utrzymujący się od 1999 r. spadek sprzedaży.