Jaka jest rzeczywista popularność Firefoksa?

Francuska firma badawcza XiTi ogłosiła wyniki swojego badania popularności przeglądarki Mozilla Firefox. Okazuje się, że już ponad 20 procent Europejczyków korzysta z tego programu. Firefox jest najpopularniejszy w Finlandii, gdzie według XiTi używa go aż 38,4 proc internautów. Co ciekawe, te dane wyraźnie różnią się od wyników popularnego badania gemiusTraffic.
Polska z 22,6 proc użytkowników Firefoksa jest na ósmym miejscu wśród krajów europejskich. Na końcu listy znalazła się Ukraina, gdzie tej przeglądarki używa 9,5 proc. internautów.

Wyniki badania są zastanawiające, gdy zestawimy je z danymi pochodzącymi z badania gemiusTraffic prowadzonego przez firmę badawczą Gemius SA. Według tych ostatnich, Firefoksa używa 15,2 proc. polskich internautów. W pozostałych krajach objętych systemem statystyk Gemiusa różnica jest także ewidentna:

kraj Procent użytkowników Firefoksa wg XiTi Procent użytkowników Firefoksa wg gemiusTraffic
Czechy 29,3 13,1
Litwa 12,4 6,5
Polska 22,6 15,2
Ukraina 9,5 5,8
Badanie XiTi przeprowadzono w dniach 8 i 9 stycznia, badanie gemiusTraffic w dniach 3-9 stycznia.

Jak wyjaśnić różnice pomiędzy obydwoma badaniami? - Przypuszczam, że wynikają one z odmiennej grupy badanych internautów - tłumaczy Marcin Pery, wiceprezes zarządu Gemius SA. - Dane dotyczące polskich użytkowników zbieramy ze wszystkich największych polskich stron internetowych. Natomiast zagraniczne firmy nie monitorują polskich witryn, tylko użytkowników z terenu Polski odwiedzających wybrane zagraniczne strony. Ta grupa jest mniejsza i mniej reprezentatywna. Być może polscy użytkownicy Firefoksa chętniej niż przeciętni internauci zaglądają na zagraniczne strony i stąd ich nadreprezentacja w badaniu XiTi - podsumowuje Marcin Pery.