del.icio.us w rękach Yahoo!

Yahoo! przejmuje kolejny serwis społecznościowy. Tym razem obiektem przejęcia jest najpopularniejszy system społecznego zarządzania linkami do interesujących stron internetowych
Warunki przejęcia nie zostały ujawnione.

Darmowy serwis del.icio.us istnieje od 2003 r. Służy do przechowywania, katalogowania i dzielenia się linkami do interesujących stron. Zastosowany w serwisie sposób organizowania zasobów za pomocą tzw. tagów określany jest mianem "folksonomii", czyli klasyfikowania na podstawie ocen innych osób. Tworzony przez użytkowników del.icio.us katalog linków jest publicznie dostępny, dzięki czemu serwis jest swoistym barometrem tego co popularne w internecie.

Publicznie dostępny interfejs aplikacji (tzw. API) pozwala na różnorodne wykorzystanie serwisu. Na przykład niedawno zaprezentowana przeglądarka Flock nie trzyma zakładek na lokalnym komputerze, ale wykorzystuje do ich przechowywania właśnie del.icio.us.

del.icio.us to kolejny przejęty przez Yahoo! serwis, który można zaliczyć do trendu Web 2.0 - opartych na językach skryptowych aplikacji sieciowych, których zawartość jest tworzona przez użytkowników i publicznie dostępna dzięki RSS i otwartych API. Wcześniej Yahoo! wzbogaciło się o katalogujący zdjęcia Flickr, zbierający informacje o ciekawych wydarzeniach Upcoming.org oraz Oddpost - płatny serwis pocztowy, którego rozwiązania wyprzedziły w czasie Gmail.

Co zmiana właściciela oznacza dla del.icio.us? Warto zapoznać się z losami poprzednich nabytków portalu. Oddpost posłużył za podstawę do budowy Yahoo! Mail (konta użytkowników outpost zostaną tam przeniesione). Flickr natomiast wzbogacił się o monstrualny ekran rejestracji, który zebrał bardzo niepochlebne recenzje wśród użytkowników. Być może del.icio.us posłuży do rozbudowy należącego do Yahoo! systemu społecznych zakładek - My Web 2.0.