Koreańczycy zainwestują w Polsce 2 mld euro?

Koreańskie koncerny mogą zainwestować w Polsce dwa miliardy euro - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa. W tej sprawie do Azji udaje się delegacja polskiego rządu
Według źródeł, do których dotarł IAR, chodzi prawdopodobnie o wybudowanie trzech fabryk produkujących ekrany ciekłokrystaliczne, opony oraz lodówki. Mówi się między innymi o koncernach elektronicznych grupy LG Philips oraz dużym producencie opon Hankook.

Zatrudnienie mogłoby tam znaleźć około 20 tysięcy osób.

Wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba powiedział IAR, że rozmowy z kilkoma inwestorami koreańskimi są bardzo zaawansowane. Szanse są jak zawsze, pięćdziesiąt do pięćdziesięciu - dodał. Nie chciał jednak potwierdzić, że może chodzić nawet o blisko dwa miliardy euro. Nie wiadomo także, w którym regionie Polski zostałyby ulokowane koreańskie pieniądze. Kaszuba powiedział, że polska strona zaproponowała lokalizacje w różnych regionach kraju, ale decyzje podejmą konkretni inwestorzy.

Na początku września kilka międzynarodowych koncernów ma ogłosić, że zdecydowało się na inwestycje w Polsce. Nie wiadomo na jaką sumę. Także w przyszłym miesiącu Ministerstwo Gospodarki ma sfinalizować 10 dużych projektów inwestycyjnych.