Exatel spłacił EBOiR

Po spłacie kredytu w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju spółka Exatel, jedna z największych w Polsce firm telekomunikacyjnych, może się zastanawiać nad nowymi aliansami.
W lipcu Exatel zakończył spłatę ponad 280 mln zł kredytu od EBOiR - poinformował na konferencji prasowej Witold Czyżewski, prezes Exatela. Była to część pożyczki, którą pod koniec 2002 r. firma Tel-Energo zaciągnęła w EBOiR oraz bankach Raiffeisen i Kredyt Bank na zakup od NBP większości akcji firmy telekomunikacyjnej Telbank. Po sfinalizowaniu tej transakcji w zeszłym roku Tel-Energo i Telbank połączyły się, tworząc nową firmę o nazwie Exatel. Ma ona nowoczesną sieć telekomunikacyjną, ze światłowodami o długości 15 tys. km (większą sieć ma tylko TP SA) i łączami umożliwiającymi transmisję danych pomiędzy wszystkimi państwami, z którymi sąsiaduje Polska.

Spłatę kredytu w EBOiR ułatwiły Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), główny akcjonariusz Extela. Państwowy koncern energetyczny za 205 mln zł odkupił od Exatela 1,5 proc. akcji spółki Polkomtel, operatora sieci telefonii komórkowej Plus GSM. Na spłatę reszty kredytu w EBOiR Exatel zaciągnął pożyczkę pomostową w banku ABN Amro. - Obecnie nasze zadłużenie długoterminowe wynosi 238 mln zł. Prowadzimy rozmowy o restrukturyzacji tego zadłużenia - stwierdził Krzysztof Homenda, wiceprezes Exatela do spraw finansowych.

Spłacając kredyt w EBOiR, Exatel uwolnił się od opcji sprzedaży bankowi części swoich udziałów. W ten sposób firma zyskała większą swobodę w zawieraniu nowych sojuszy i mariaży. O taki związek zabiegała Netia. Pod koniec zeszłego roku rozważana była też fuzja Exatela z Telefonią Dialog, która należy do KGHM.

Exatel ma 14 proc. udziałów w konsorcjum, które w ramach offsetu za zakup samolotów F-16 miało budować system łączności Tetra dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratowniczych. Prezes Exatela powiedział, że ostatnią ofertę na budowę Tetry konsorcjum złożyło dwa miesiące temu, ale nie liczy już na rozstrzygnięcia. Budowa i eksploatacja Tetry jest tak kosztowna, że planowano przyjęcie specjalnej uchwały Sejmu, która pozwoliłaby stworzyć podstawy prawne do sfinansowania tego systemu. "Musimy poczekać na rozstrzygnięcia polityczne, ale mamy nadzieję, że nowe władze wrócą do tego projektu" - stwierdził Witold Czyżewski.

?  W pierwszym półroczu Exatel miał 239,5 mln zł przychodów i stratę netto 37,9 mln zł. Plan na ten rok przewiduje 537,1 mln zł przychodów i zysk netto aż 70,2 mln zł. Większość przychodów firma ma z usług głosowych. Ponad 30 proc. przychodów zapewnia dzierżawa łączy (ostatnio kontrakt w tej sprawie Exatel podpisał z MON).