Platforma zakończyła akcję 4 razy tak. Chce nowej konstytucji w 2007 r.

W czwartek PO przekazała marszałkowi Sejmu 750 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie swoich propozycji zmian w konstytucji.
- Tak silny głos powinien być przedmiotem bardzo poważnego namysłu i dyskusji, także w parlamencie, i to państwu gwarantuję - zapewnił marszałek Włodzimierz Cimoszewicz. Sam, jak przyznał, jest zwolennikiem zniesienia Senatu.

Przypomnijmy, że oprócz zniesienia Senatu Platforma proponuje zmniejszenie o połowę liczby posłów, jednomandatowe okręgi wyborcze i zniesienie immunitetu parlamentarzystów. Donald Tusk chce, aby referendum odbyło się w tym roku razem z wyborami parlamentarnymi, tak aby ograniczyć koszty.

Ale za szybkim przeprowadzeniem tego referendum opowiedziała się do tej pory wyłącznie SdPl.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek "Gazecie", że jego partia ma własny projekt nowej konstytucji i to on powinien być w przyszłości przyjmowany w referendum, bo "propozycje PO mają charakter drugorzędny i socjotechniczny".

- Prowadzimy rozmowy z wieloma partiami i niemal wszystkie są zdania, że zmiany w konstytucji są potrzebne, PiS i Samoobrona mają swoje projekty, SLD i SdPl jest za zniesieniem Senatu, najtrudniej jest przekonać do wprowadzenia okręgów jednomandatowych - powiedział "Gazecie" Tusk.

Spór - jego zdaniem - dotyczy tego, czy od razu przygotować nową konstytucję, czy najpierw spytać o konkretne zmiany wyborców, jak to proponuje PO.

Kiedy zmieniać konstytucję? Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że w 2007 r., gdy wprowadzana będzie nowa konstytucja Unii Europejskiej. - Nasza inicjatywa nie jest sprzeczna z tym, co mówi prezydent - tłumaczył Tusk. - Może być 2007 r.

Zdaniem Tuska po przyjęciu nowej konstytucji Sejm powinien się rozwiązać.